PDA

View Full Version : Η Ελλαδα στις φλόγες



...city
26/07/2007, 08:37
Οργή, μίσος
Ισως η χειροτερη χρονια........
Η χωρα καιγεται απο ακρη σ'ακρη
Μια ακομα οικολογικη καταστροφη.
Η κατάσταση τραγικότερη του τραγικού. Συνάμα κωμικοτραγική.
Ανθρωπινα θυματα
Χιλιαδες στρεμματα σταχτη. Καρβουνο
Περιουσιες χαμενες.
Η αιτιες πολλες. Ζεστη, Ξηρασια, Χωματερες, Απροσεξιες, ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ....
Χερια ανθρωπων ? Αμεσα ή και εμμεσα. Αθελα μας ή και ηθελημένα. Με εμπρησμους ή με ασχετοσυνη
Η ανθρωπινη εξουσια καιει τα παντα.
Οι υπευθυνοι πολιτικης προστασιας -μικροι, μεγαλοι, γαλαζιοι, πρασινοι, κοκκινοι, πορτοκαλι κ.τ.λ- λειπουν σε διακοπες. Δεν αντεχουν την πιεση. Τ'αφηνουν στους υφισταμενους. Σ'αυτους που τρεχουν μεσα στους δρομους και τις φλογες. Σ'αυτους που εχασαν την ζωη τους συμμετεχοντας στην μαχη φυσης και ανθρωπου. Αναμενόμενο.....
Ανθρωπος..........Να γιατι αυτο το όν, δεν λεγεται ζώο. Θα ηταν πολυ υποτιμητικό για αυτα.
Η εξέλιξη σε αντίθεση με την καταστροφή.
Λόγια πολλά. Απο πολλούς. Εργα λίγα. Και απο λίγους.
Τι να σκεφθούμε τώρα μεσα στην ζέστη ? Τις φωτιές ή την Μύκονο ? Την απογοήτευση ή την ξεγνοιασιά ? Την κούραση ή τις διακοπές μας. Σιγα μη χάσουμε τις διακοπές μας. Ενα χρόνο τις περιμέναμε.
Και καλά κάνουμε. Αλλα όμως έχουμε και ένα άλλο συμφερον. Μια κληρονομιά που μας αφήσανε και με την σειρά μας να κάνουμε το ίδιο.

Μήπως εμείς οι περίπου 19500 μέλη αυτής της κοινότητας μπορούμε να κάνουμε κάτι ?
Μηπώς θα μπορούσαμε μια δυναμική & ηχηρή συνάντηση στο Σύνταγμα ή όπου αλλού μπορεί ο καθένας μας ?
Θα παρακαλέσω τους υπευθυνους του forum να προωθήσουν αυτή την σκέψη
Η πρόταση υποστηρίζετε και απο άλλα άτομα

Αντε με τους γελοίους.........
ΩΣ ΕΔΩ.
ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΑΝΟΧΗ ΣΤΑ ΚΑΘΙΚΙΑ
Ας δείξουμε την δύναμη μας........

el_hymador
26/07/2007, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ...city
Οργή, μίσος
Ισως η χειροτερη χρονια........
Η χωρα καιγεται απο ακρη σ'ακρη
Μια ακομα οικολογικη καταστροφη.
Η κατάσταση τραγικότερη του τραγικού. Συνάμα κωμικοτραγική.
Ανθρωπινα θυματα
Χιλιαδες στρεμματα σταχτη. Καρβουνο
Περιουσιες χαμενες.
Η αιτιες πολλες. Ζεστη, Ξηρασια, Χωματερες, Απροσεξιες, ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ....
Χερια ανθρωπων ? Αμεσα ή και εμμεσα. Αθελα μας ή και ηθελημένα. Με εμπρησμους ή με ασχετοσυνη
Η ανθρωπινη εξουσια καιει τα παντα.
Οι υπευθυνοι πολιτικης προστασιας -μικροι, μεγαλοι, γαλαζιοι, πρασινοι, κοκκινοι, πορτοκαλι κ.τ.λ- λειπουν σε διακοπες. Δεν αντεχουν την πιεση. Τ'αφηνουν στους υφισταμενους. Σ'αυτους που τρεχουν μεσα στους δρομους και τις φλογες. Σ'αυτους που εχασαν την ζωη τους συμμετεχοντας στην μαχη φυσης και ανθρωπου. Αναμενόμενο.....
Ανθρωπος..........Να γιατι αυτο το όν, δεν λεγεται ζώο. Θα ηταν πολυ υποτιμητικό για αυτα.
Η εξέλιξη σε αντίθεση με την καταστροφή.
Λόγια πολλά. Απο πολλούς. Εργα λίγα. Και απο λίγους.
Τι να σκεφθούμε τώρα μεσα στην ζέστη ? Τις φωτιές ή την Μύκονο ? Την απογοήτευση ή την ξεγνοιασιά ? Την κούραση ή τις διακοπές μας. Σιγα μη χάσουμε τις διακοπές μας. Ενα χρόνο τις περιμέναμε.
Και καλά κάνουμε. Αλλα όμως έχουμε και ένα άλλο συμφερον. Μια κληρονομιά που μας αφήσανε και με την σειρά μας να κάνουμε το ίδιο.

Μήπως εμείς οι περίπου 19500 μέλη αυτής της κοινότητας μπορούμε να κάνουμε κάτι ?
Μηπώς θα μπορούσαμε μια δυναμική & ηχηρή συνάντηση στο Σύνταγμα ή όπου αλλού μπορεί ο καθένας μας ?
Θα παρακαλέσω τους υπευθυνους του forum να προωθήσουν αυτή την σκέψη
Η πρόταση υποστηρίζετε και απο άλλα άτομα

Αντε με τους γελοίους.........
ΩΣ ΕΔΩ.
ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΑΝΟΧΗ ΣΤΑ ΚΑΘΙΚΙΑ
Ας δείξουμε την δύναμη μας........


εγω ειμαι μεσα για οποιαδηποτε κινητοποιηση...ειχε πεσει πριν λιγο καιρο και το θεμα τις πορειας...

αλλα....

εσυ εγω και κανα δυο - τρεις ακομα θα μαστε οποτε θεωρησε το σαν βολτα...

προς το παρων παιζει αυτο:


97601

crs-k
26/07/2007, 08:48
Τελικα την ερημοποιηση αυτης της χωρας ΔΕΝ θα την δουνε τα τρισεγγονα μας (οπως ηταν αναμενομενο) ... :nono:


Θα την προλαβουμε ΕΜΕΙΣ !!! :sad:

makis206
26/07/2007, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ...city
Ας δείξουμε την δύναμη μας........

Εγώ πάντως για την ώρα θα τη δώσω τη μικρή μου μάχη στις εκλογές που έρχονται, ψήφο σε κανένα απ'τα καθίκια που περάσανε μέχρι σήμερα και μας καταντήσανε έτσι.:mad:

Η κοροιδία τους στα δικά μου τα μούτρα δεν θα περνάει στο ντούκου πλέον, αυτό που μπορώ να κάνω για τον εαυτό μου πρώτα απ'όλα και μπορεί να περάσει απ'τα χέρια μου θα το κάνω.

Μέχρι σήμερα ότι έχει να κάνει με την πολιτική το έγραφα εντελώς στ'@@ μου, από τώρα θα έχω άποψη και δεν θα τους περιλαμβάνει μέσα στους υπολογίσιμους.

Με την ελπίδα να κάνουν όλοι το ίδιο, και βλέπουμε στην πορεία..

Gandalf dr685sm
26/07/2007, 09:32
- Σε ενα κράτος χωρίς ουσιαστική οργάνωση τα τελευταία 40-50 χρόνια , ενα τέτοιο φαινόμενο πυρκαγιών (απο εμπρησμό ή ξηρασία) ήταν αναπόφευκτο να συμβεί.
- Σε μια χώρα που οι ίδιοι που χτίζουν εντός καμένων δασών , μάλιστα χωρίς πρόβλεψη έστω για μια δεξαμενή ή άλλο τρόπο αποθήκευσης νερού για να διαφυλάξουν οτι έχει απομείνει ... είναι αναπόφευκτο να γίνει οτι γίνεται.
- Σε μια χώρα που η οικολογική συνείδηση είναι ανέκδοτο για καφενεία (οχι πλέον όμως).
- Σε μια χώρα που θεωρείται μαγκιά το να κερδίζεις εις βάρος των άλλων και να ξεφεύγεις απο νομικά παραθύρια...

Μην ψάχνετε τους ένοχους σε πυροσβεστική, σε πολιτικούς και σε φαντάσματα... κοιτάχτε τον καθρέφτη... θα τον δείτε μπροστά σας τον ένοχο...

- Εκείνον που θα πάρει το Ι.Χ για να πάει στην δουλειά του σε 1.5 ώρα ενώ σε 10 λεπτά με τον - - ηλεκτρικό μπορεί να είναι εκεί.
- Εκείνον που αφήνει τηλεόραση , φώτα, κουζίνες , θερμοσίφωνες ανοιχτά για να πέσει για ύπνο.
- Εκείνον που τα σκουπίδια δεν τα ανακυκλώνει.
- Εκείνον που πρώτος θα ρίξει το νάυλον και την γόπα μέσα στο δάσος και στην θάλασσα.
- Εκείνον που θεωρεί πως όλοι πρέπει να κάνουν το καθήκον τους , για να περνάει εκείνος όπως θέλει.

Ο άνθρωπος είναι ο υπεύθυνος... εκείνος που θα έπρεπε το δάσος να το έχει σαν δεύτερο σπίτι του ... εκείνος που θα έπρεπε την θάλασσα να την προστατεύει σαν το δικό του σπίτι.... εκείνος που αντί να δώσει στα παιδιά του οτι πήρε σε καλύτερη κατάσταση το δίνει σπασμένο και κατεστραμμένο.

Θα το καταλάβουμε κάποια στιγμή... αλλά θα είναι τόσο αργά.

Ο πλανήτης θα έρθει σε ισορροπία... είτε το θέλουμε , είτε οχι... η απόφαση μας όμως θα είναι εκείνη που θα καθορίσει αν θα υπάρχουμε και την επόμενη μέρα ή οχι σε αυτό τον πλανήτη.

Τι να κάνουμε για τα δάση;... πως βοήθησε ποτέ μια πορεία;... πως βοήθησαν ποτέ οι φωνές;... να τους πιέσουμε; Για πόσο; Για 1-10-20 μήνες; Μετά;

Την νοοτροπία μας πρέπει να αλλάξουμε. Αυτό πρέπει να κάνουμε. ΟΛΟΙ ΜΑΣ.


Gandalf

el_hymador
26/07/2007, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
- Σε ενα κράτος χωρίς ουσιαστική οργάνωση τα τελευταία 40-50 χρόνια , ενα τέτοιο φαινόμενο πυρκαγιών (απο εμπρησμό ή ξηρασία) ήταν αναπόφευκτο να συμβεί.
- Σε μια χώρα που οι ίδιοι που χτίζουν εντός καμένων δασών , μάλιστα χωρίς πρόβλεψη έστω για μια δεξαμενή ή άλλο τρόπο αποθήκευσης νερού για να διαφυλάξουν οτι έχει απομείνει ... είναι αναπόφευκτο να γίνει οτι γίνεται.
- Σε μια χώρα που η οικολογική συνείδηση είναι ανέκδοτο για καφενεία (οχι πλέον όμως).
- Σε μια χώρα που θεωρείται μαγκιά το να κερδίζεις εις βάρος των άλλων και να ξεφεύγεις απο νομικά παραθύρια...

Μην ψάχνετε τους ένοχους σε πυροσβεστική, σε πολιτικούς και σε φαντάσματα... κοιτάχτε τον καθρέφτη... θα τον δείτε μπροστά σας τον ένοχο...

- Εκείνον που θα πάρει το Ι.Χ για να πάει στην δουλειά του σε 1.5 ώρα ενώ σε 10 λεπτά με τον - - ηλεκτρικό μπορεί να είναι εκεί.
- Εκείνον που αφήνει τηλεόραση , φώτα, κουζίνες , θερμοσίφωνες ανοιχτά για να πέσει για ύπνο.
- Εκείνον που τα σκουπίδια δεν τα ανακυκλώνει.
- Εκείνον που πρώτος θα ρίξει το νάυλον και την γόπα μέσα στο δάσος και στην θάλασσα.
- Εκείνον που θεωρεί πως όλοι πρέπει να κάνουν το καθήκον τους , για να περνάει εκείνος όπως θέλει.

Ο άνθρωπος είναι ο υπεύθυνος... εκείνος που θα έπρεπε το δάσος να το έχει σαν δεύτερο σπίτι του ... εκείνος που θα έπρεπε την θάλασσα να την προστατεύει σαν το δικό του σπίτι.... εκείνος που αντί να δώσει στα παιδιά του οτι πήρε σε καλύτερη κατάσταση το δίνει σπασμένο και κατεστραμμένο.

Θα το καταλάβουμε κάποια στιγμή... αλλά θα είναι τόσο αργά.

Ο πλανήτης θα έρθει σε ισορροπία... είτε το θέλουμε , είτε οχι... η απόφαση μας όμως θα είναι εκείνη που θα καθορίσει αν θα υπάρχουμε και την επόμενη μέρα ή οχι σε αυτό τον πλανήτη.

Τι να κάνουμε για τα δάση;... πως βοήθησε ποτέ μια πορεία;... πως βοήθησαν ποτέ οι φωνές;... να τους πιέσουμε; Για πόσο; Για 1-10-20 μήνες; Μετά;

Την νοοτροπία μας πρέπει να αλλάξουμε. Αυτό πρέπει να κάνουμε. ΟΛΟΙ ΜΑΣ.


Gandalf



Ποσοι απο εμας (με το χερι στην καρδια) θα αποδεχθουν το γεγονος οτι οι μελλοντικες μοτοσικλετες ισως να μην ξεπερνουν τους 70-80 ιππους;

Ηδη οι Euro 3 & 4 προδιαγραφες για την εκπομπη ρυπων εχεουν ευνουxισει τα περισσοτερα ss...και αναμενονται αλλες αυστηροτερες προδιαγραφες....

ισως στο αμεσο μελλον να χρειαστει να οδηγουμε υβριδικες η ηλεκτρικες μοτοσικλετες πολυ χαμηλης αποδοσης....το δεχεστε;

εδω σας θελω...

και μην πεταχτει κανας ξυπνιος και πει ας φτιαξουν πρωτα τα αυτοκινητα γιατι εμεις δεν μολυνουμε τοσο...ειναι οικολογικο μεσον η μοτοσιλκλετα κτλ...αλλο ειναι το θεμα μας...

με 200+ χιλιομετρα εχετε καταλαβει γα τι καταναλωση μιλαμε;

blueblack
26/07/2007, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τελικα την ερημοποιηση αυτης της χωρας ΔΕΝ θα την δουνε τα τρισεγγονα μας (οπως ηταν αναμενομενο) ... :nono:


Θα την προλαβουμε ΕΜΕΙΣ !!! :sad:


ΑΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ............ΗΤΑΝ


Μόνο αύτής τής χώρας καλά θάταν........

Άλλά νομίζω ότι θά προλάβουμε άν ζήσουμε καμμιά 20αριά χρόνια ...........
ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ.........

Καί πάλι άπό τήν άρχή.........
Τώρα πόσες χιλιάδες,....ή... έκατομμύρια χρόνια θάναι αύτός ό κύκλος...??????

ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ....???????

ΥΓ.Γύρναγα αύτές τίς μέρες στήν Πελοπόννησο καί βλέποντας την νά καίγεται........
ΚΑΙΓΟΤΑΝ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ.........

Όπου καί νάμουν Τρίπολη,όρεινή Κορινθία,Μάνη,Ναύπλιο,Μεσσηνία...........κάθε βράδυ έβλεπα
τόν ούρανό κοκκινόμαυρο άπό τή φωτιά...........
Καί όμως ήμουν έκεί μέσα στό κατακαλόκαιρο γιά νά θαυμάσω καί νά χαρώ τίς όμορφιές
τών βουνών μας καί άντί γιά αύτό έβλεπα καταστροφή..........

ΚΡΙΜΑ.............ΚΡΙΜΑ............


ΤΙ ΨΥΧΗ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΤΕ.................ΡΕ ΚΑΘΙΚΙΑ............

Gandalf dr685sm
26/07/2007, 09:47
φίλε el_hymador...

θα μιλήσω μόνο για μένα.

Μπορούν αύριο να καταργήσουν κάθε τι που κινείται σε ορυκτό καύσιμο;να έχουμε ποδήλατα;

Αλλά απο την άλλη , να έχουμε και τα δάση που πρέπει να έχουμε, το φυσικό κάλλος που τόσο μας λείπει απο την καθημερινότητα μας;

Την στιγμή που είδα στα μάτια της κόρης μου , όταν μέσα στην Πάρνηθα είδε την ελαφίνα να περνάει μερικά μέτρα μακριά της με αγέρωχο περπάτημα;

Οι μηχανές είναι μηχανές.. είναι για να μας βοηθούν. Αν είναι να εξαλείψουν το μέλλον μας και το μέλλον των παιδιών μας. Η κατάληξη τους θα πρέπει να είναι μόνο μία!......................


ΣΤΟΝ ΚΑΙΑΔΑ


Gandalf

...city
26/07/2007, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Τι να κάνουμε για τα δάση;... πως βοήθησε ποτέ μια πορεία;... πως βοήθησαν ποτέ οι φωνές;... να τους πιέσουμε; Για πόσο; Για 1-10-20 μήνες; Μετά;

Την νοοτροπία μας πρέπει να αλλάξουμε. Αυτό πρέπει να κάνουμε. ΟΛΟΙ ΜΑΣ.


Gandalf

Σαφως και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα για τα δαση τωρα. Ειναι πολυ αργα
Αλλα ισως και πολυ νωρις για τις επομενες καταστροφες.
Στο μηνυμα μου δεν επεκταθηκα στα θεματα που θιγεις. Ολα οσα γραφεις θα επρεπε να προβληματιζουν τους περισσοτερους. Ειναι κουβεντα που μπορει να κρατησει μερες και νυχτες.
Κανεις ομως το λαθος που κανουν οι περισσοτεροι.
Επειδη μπορει να μη βγει πουθενα η όποια πορεια ή όποια διαμαρτυρια να μη κουνηθουμε. Ας κατσουμε στους καναπεδες μας στην τηλεορασιτσα μας και να συμμετεχουμε στις μεταξυ μας συζητησεις αναλυοντας τα λαθη ολων μας.
Ετσι εκαναν τοσα χρονια οσοι προσπαθησαν για τα δικαιωματα τους ? Με αγωνες του στυλ που να τρεχουμε τωρα ?
Δεν θα το αναλυσω.........Σκεψου λιγο..........Χρονια ολοκληρα ο ανθρωπος διεκδικουσε την ζωη του με πορειες και διαμαρτυριες...........

Gandalf dr685sm
26/07/2007, 09:57
οχι. Δεν λέω να κάτσουμε πάνω στον αντίχειρα.

Λέω οτι πρώτα πρέπει να αλλάξουμε τους εαυτούς μας. Οι πορείες και τα λοιπά άλλα δημόσια εκφραζόμενα συναισθήματα , είναι κυρίως για να νιώσουν κάποιοι οτι έκαναν κάτι και να είναι ικανοποιημένοι με την συμμετοχή τους ( ;;;;;; ) στην προστασία του περιβάλλοντος.
Μετά επιστρέφουν σπίτι τους και ανοίγουν όλα τα φώτα, πετάνε τα σκουπίδια απο το μπαλκόνι και ρίχνουν το λάδι που άλλαξαν απο το όχημα τους , στο χώμα.

Είμαστε υποκριτές φίλε....

Δεν αρκούν οι πορείες. Δεν ιδρώνει κανενός το αυτάκι απο αυτά τα πράγματα. 10.000 πήγαν στο Σύνταγμα... και τι έγινε; Σήμερα έχουμε κοντά 200 φωτιές!
Πρέπει ο καθένας να πάρει το μερίδιο της ευθύνης του. Έτσι μόνο θα ξεχωρίσουν όσοι πραγματικά θέλουν να σώσουν κάτι.

Ο Χειμώνας έρχεται. Εκείνο είναι το κρίσιμο σημείο για να κάνουμε κάτι για την δική μας "αυλή"... το κοντινότερο δάσος που θα έχουμε εκεί. Μια περιπολία , μια βόλτα ανά τακτά διαστήματα.

Μια αναφορά αν δείς παρέμβαση στο δάσος (καταπάτηση) οχι στο κράτος... στα ΜΜΕ που είναι και το δικαστήριο και ψοφάνε για κάτι τέτοια.
Μια αντίδραση με ουσία. Οχι περπάτημα μερικών ωρών για αυτο-ικανοποίηση.


Gandalf

sniper
26/07/2007, 10:07
Εχετε πάθει παράκρουση απο την ζέστη και την αγάπη σας για την φύση..... :rolleyes:

και 1 δισεκατομμύριο πολίτες να μαζευτούν στην Πλατεία Συντάγματος, νομίζετε ότι θα σταματήσουν οι εμπρηστές;

Γιατί; Θα τους φοβηθούν; :lol:

Τα δάση υπάρχουν από τότε που υπήρχαν οι δεινόσαυροι αλλά ξαφνικά μέσα σε 20-30 χρόνια τα κάψαμε όλα. Κια λέω τα κάψαμε γιατί τό μονο που ξέρουμε να κάνουμε είναι να λέμε "Φταίει το κράτος" - Το κράτος βέβαια είμαστε εμείς κι αυτούς που ψηφίζουμε σαν τα γελάδια τόσα χρόνια.

Εμείς λοιπόν καίμε τα δάση. Με τις υγείες μας.

crs-k
26/07/2007, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
...........................
Καί πάλι άπό τήν άρχή.........
Τώρα πόσες χιλιάδες,....ή... έκατομμύρια χρόνια θάναι αύτός ό κύκλος...??????

ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ....???????



ΠΟΛΥ μικρος θα ειναι ο κυκλος της Αναγεννησης της Γης... :rolleyes:

Το πολυ-πολυ καμμια 10αρια χιλιαδες χρονια! :wacko:

Η Γη ειναι ηδη 4,5 δισεκατομμυριων και θα παει αλλα τοσα!

Καντε μια συγκριση για να καταλαβετε το τι ειναι τα 10.000 χρονια για την Γη.

4.500.000.000
0.000.010.000

Ενα ΤΙΠΟΤΑ !!! :wacko:


Εμεις απλα πιστεψαμε οτι γιναμε "Θεοι" και Αθανατοι. :sick:

Τωρα πληρωνουμε τα επίχειρα της ανοησια μας... :sad:

el_hymador
26/07/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εχετε πάθει παράκρουση απο την ζέστη και την αγάπη σας για την φύση..... :rolleyes:

και 1 δισεκατομμύριο πολίτες να μαζευτούν στην Πλατεία Συντάγματος, νομίζετε ότι θα σταματήσουν οι εμπρηστές;

Γιατί; Θα τους φοβηθούν; :lol:

Τα δάση υπάρχουν από τότε που υπήρχαν οι δεινόσαυροι αλλά ξαφνικά μέσα σε 20-30 χρόνια τα κάψαμε όλα. Κια λέω τα κάψαμε γιατί τό μονο που ξέρουμε να κάνουμε είναι να λέμε "Φταίει το κράτος" - Το κράτος βέβαια είμαστε εμείς κι αυτούς που ψηφίζουμε σαν τα γελάδια τόσα χρόνια.

Εμείς λοιπόν καίμε τα δάση. Με τις υγείες μας.


ωραια ... και τι θα κανουμε για αυτο λοιπον;

sniper
26/07/2007, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ωραια ... και τι θα κανουμε για αυτο λοιπον;

Αλλάζουμε το ποιοι είμαστε εμείς (τα είπε μια χαρά ο Galdalf) και φτιάχνουμε το κράτος μας.

Αυτην την μαυρη ψήφο στον Μαυρογιαλούρο.... τι διάολο..... σημερα δεν μπορούμε να την ρίξουμε;

Όσο παραμένουμε γελάδια, τόσο θα μας φέρονται σαν να είμαστε.

vangelis 64
26/07/2007, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ΠΟΛΥ μικρος θα ειναι ο κυκλος της Αναγεννησης της Γης... :rolleyes:

Το πολυ-πολυ καμμια 10αρια χιλιαδες χρονια! :wacko:

Η Γη ειναι ηδη 4,5 δισεκατομμυριων και θα παει αλλα τοσα!

Καντε μια συγκριση για να καταλαβετε το τι ειναι τα 10.000 χρονια για την Γη.

4.500.000.000
0.000.010.000

Ενα ΤΙΠΟΤΑ !!! :wacko:


Εμεις απλα πιστεψαμε οτι γιναμε "Θεοι" και Αθανατοι. :sick:

Τωρα πληρωνουμε τα επίχειρα της ανοησια μας... :sad: και για να μην μπερδευόμαστε με τα μηδενικά,αν η ηλικία τής γής είναι ένα έτος,ο άνθρωπος πρωτοπαρουσιάστηκε πριν 15 λεπτά!

Καλά τα καταφέραμε,έτσι;:(

blueblack
26/07/2007, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εχετε πάθει παράκρουση απο την ζέστη και την αγάπη σας για την φύση..... :rolleyes:

και 1 δισεκατομμύριο πολίτες να μαζευτούν στην Πλατεία Συντάγματος, νομίζετε ότι θα σταματήσουν οι εμπρηστές;

Γιατί; Θα τους φοβηθούν; :lol:

Τα δάση υπάρχουν από τότε που υπήρχαν οι δεινόσαυροι αλλά ξαφνικά μέσα σε 20-30 χρόνια τα κάψαμε όλα. Κια λέω τα κάψαμε γιατί τό μονο που ξέρουμε να κάνουμε είναι να λέμε "Φταίει το κράτος" - Το κράτος βέβαια είμαστε εμείς κι αυτούς που ψηφίζουμε σαν τα γελάδια τόσα χρόνια.

Εμείς λοιπόν καίμε τα δάση. Με τις υγείες μας.


ΜΗ ΒΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΓΕΛΑΔΙΑ.............

Είναι καλά καί άγαθά ζώα......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:wave2:

vangelis 64
26/07/2007, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ωραια ... και τι θα κανουμε για αυτο λοιπον; Ας μην πάει ΚΑΝΕΝΑΣ στη δουλειά του αύριο το πρωί.Και μεθαύριο και παραμεθαύριο!Κανένας όμως!!
Όσο όμως νοιαζόμαστε για τον πισινούλη μας και λέμε "Έλα μωρέ...εγώ θ' αλλάξω τον κόσμο;" δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.Και δυστυχώς,Κώστα μου,δεν.........

Ναι ρε κερατά!:mad: :mad:


"Εγώ θ' αλλάξω τον κόσμο κι αν αυτός ο κόσμος δεν αλλάξει,εγώ θα φταίω"

Νίκος Καζαντζάκης.

el_hymador
26/07/2007, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ας μην πάει ΚΑΝΕΝΑΣ στη δουλειά του αύριο το πρωί.Και μεθαύριο και παραμεθαύριο!Κανένας όμως!!
Όσο όμως νοιαζόμαστε για τον πισινούλη μας και λέμε "Έλα μωρέ...εγώ θ' αλλάξω τον κόσμο;" δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.Και δυστυχώς,Κώστα μου,δεν.........

Ναι ρε κερατά!:mad: :mad:


"Εγώ θ' αλλάξω τον κόσμο κι αν αυτός ο κόσμος δεν αλλάξει,εγώ θα φταίω"

Νίκος Καζαντζάκης.

Βαγγελη αυτο που περιγραφεις ειναι πολυ προχωρημενο σεναριο....και γενικα οποιαδηποτε μορφη κινητοποιησης σε ατομικο η συλλογικο επιπεδο θελει ενθαρυνση....να δεις κοσμο, συμμετοχη να αιθανθεις οτι υπαρχουν και αλλοι που σκεπτονται με τον ιδιο τροπο....


και αυτη ειναι η μεγαλυτερη συνεισφορα μιας πορειας/ συγκεντρωσης.... το να ενθαρυνθει ο αλλος και να ενεργοποιηθει ....δεν ειναι ουτε για να αλλαξουν μυαλα οι καφροι ουτε για τιποτα αλλο...


απο εκει και επειτα αν θες να αλλαξεις τα πραγματα δεν αρκει μια πορεια .... θελει πιο δραστικα μετρα....

TATAR
26/07/2007, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εγώ πάντως για την ώρα θα τη δώσω τη μικρή μου μάχη στις εκλογές που έρχονται, ψήφο σε κανένα απ'τα καθίκια που περάσανε μέχρι σήμερα και μας καταντήσανε έτσι.:mad:

Η κοροιδία τους στα δικά μου τα μούτρα δεν θα περνάει στο ντούκου πλέον, αυτό που μπορώ να κάνω για τον εαυτό μου πρώτα απ'όλα και μπορεί να περάσει απ'τα χέρια μου θα το κάνω.

Μέχρι σήμερα ότι έχει να κάνει με την πολιτική το έγραφα εντελώς στ'@@ μου, από τώρα θα έχω άποψη και δεν θα τους περιλαμβάνει μέσα στους υπολογίσιμους.

Με την ελπίδα να κάνουν όλοι το ίδιο, και βλέπουμε στην πορεία..


έχετε και κάτι λέλουδα (πολιτικούς) στα Χανιά και σείς όμως !!! Φτου να μην τα ματιάξουμε!!!

sniper
26/07/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR
έχετε και κάτι λέλουδα (πολιτικούς) στα Χανιά και σείς όμως !!! Φτου να μην τα ματιάξουμε!!!

Ενώ της υπόλοιπης Ελλάδας είναι καλυτεροι.... Αυτή η νοοτροπία μας έφερε εδώ!

vangelis 64
26/07/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Βαγγελη αυτο που περιγραφεις ειναι πολυ προχωρημενο σεναριο....και γενικα οποιαδηποτε μορφη κινητοποιησης σε ατομικο η συλλογικο επιπεδο θελει ενθαρυνση....να δεις κοσμο, συμμετοχη να αιθανθεις οτι υπαρχουν και αλλοι που σκεπτονται με τον ιδιο τροπο....


και αυτη ειναι η μεγαλυτερη συνεισφορα μιας πορειας/ συγκεντρωσης.... το να ενθαρυνθει ο αλλος και να ενεργοποιηθει ....δεν ειναι ουτε για να αλλαξουν μυαλα οι καφροι ουτε για τιποτα αλλο...


απο εκει και επειτα αν θες να αλλαξεις τα πραγματα δεν αρκει μια πορεια .... θελει πιο δραστικα μετρα.... Ξέρεις πώς τίς βλέπω τίς πορείες όλα αυτά τα χρόνια;Μια τρύπα στο νερό.
Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει καμμιά συνειδητοποίηση,όσο περίεργο κι αν σού φαίνεται.Έχω βρεθεί άπειρες φορές στη Σταδίου βλέποντας αγανακτισμένους τύπους να βλαστημάνε που δεν μπορούν να κουνηθούν επειδή υπάρχει η τάδε διαδήλωση,τη στιγμή που οι τύποι τής πορείας χαβαλεδιάζουν και κάνουνε καλαμπούρια και καμάκι!
Μόλις η πορεία τελειώσει,όλα ξαναγίνονται όπως ήταν.
Αν καταλάβουμε τι ακριβώς επιδιώκουμε και τι θέλουμε να κάνουμε,πιστεύω πως δεν χρειάζονται πορείες.Δυστυχώς η κατανόηση είναι πολύ δύσκολο πράγμα τελικά.

Ταξιδευτής
26/07/2007, 11:52
Σκεφτειτε λιγο την λειτουργια των ιων.

Φανταστειτε οτι εχουμε εναν υγιη οργανισμο.
Και ξαφνικα ενας ιος τον προσβαλλει και αρχιζει να επιτιθεται στον οργανισμο. Μολυνει τα γυρω κυτταρα, καταναλωνει τις πηγες ενεργειας του οργανισμου, ενω παραλληλα αναπαραγεται και επεκτεινεται σε αλλες περιοχες του οργανισμου, ξανα και ξανα μεχρις οτου εχει καταλαβει και μολυνει ολες τις περιοχες του σωματος. Μεχρις οτου ο οργανισμος να πεθανει.

Αυτο ειναι ενας ξεκαθαρος ορισμος ενος ιου -και πιστευω οτι θα συμφωνησετε μαζι μου.

Σκεφτειτε τωρα λιγο τον ανθρωπο.

Ξεκινησε μολις πριν ελαχιστο καιρο οπως προειπωθηκε σε σχεση με την ηλικια της Γης μας.
Αρχισε να αναπαραγεται συνεχως και ανεξελεγκτα (υπερπληθυσμος anyone?), ενω παραλληλα εισχωρησε σε καθε σπιθαμη του πλανητη μας.

Σε καθε περιοχη που καταλαμβανει, την φερνει στα μετρα του, χρησιμοποιοντας μεχρι εξαντλησεως τις φυσικες πηγες ενεργειας.

Παιρνει ΚΑΘΑΡΕΣ φυσικες πηγες, τις εκμεταλλευεται κατα το δοκουν και το μονο που παραγει ειναι ΜΟΛΥΝΣΗ.
Χημικα απο εργοστασια, τοξικα αποβλητα, ραδιενεργα καταλοιπα καθε ειδους, πετρελαια, δηλητηριωδη αερια, υδρογονανθρακες, ακομα και ανθρωπινα αποβλητα μεσα στις θαλασσες, εκατομμυρια τονους σκουπιδιων, καψιμο και υλοτομηση δασων....

Το περιβαλλον ομως δεν ειναι μονο η χλωριδα, αλλα και η πανιδα. Ετσι στρεφεται και κατα των εμβιων οργανισμων του πλανητη: λαθροθηρεια, αφανισμος ολοκληρων ειδων ζωων, καταστροφη των φυσικων τους βιοτοπων.

Ολη αυτη η ανεξελεγκτη αναπαραγωγη, μολυνση και καταστροφη του οργανισμου που μας φιλοξενει (Γη) σας θυμιζει κατι;

ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΙΟΣ.

Mονο που εχουμε μια ΒΑΣΙΚΗ διαφορα απο ΚΑΘΕ αλλο ιο που υπαρχει: κανενας ιος δεν εχει τετοια καταστροφικη μανια ωστε να στρεφεται κατα του εαυτου του!

ΕΜΕΙΣ ομως το κανουμε. Σκοτωνουμε τους ανθρωπους γυρω μας σε καθε ευκαιρια: εγκληματα κατα το δοκουν, χημικες επιθεσεις, πυρηνικα, παγκοσμιοι πολεμοι...

Ξαφνικα ξυπνησαμε και βλεπουμε τρομακτικους καυσωνες, πυρκαγιες, κατακλυσμους, πλυμμηρες και καταιγιδες, σεισμους και τσουναμι....

Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗ! ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΙΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ!

Στεναχωριομαστε για τα δαση που δεν θα απολαυσουν τα παιδια μας, αλλα τοσο εμεις οσο ΚΑΙ τα παιδια μας και τα δικα τους παιδια θα παραμεινουν μερος του προβληματος.
Και οσοι πιστευουν ακομα οτι υπαρχει ελπιδα να ζησουμε αυριο ειρηνικα, οικολογικα, σε αρμονια με την Γη, πολυ απλα ζουνε σε εναν αλλο κοσμο.

Η λυση ειναι ο απολυτος αφανισμος: Το ανθρωπινο γενος θα εξαφανιστει απο τον πλανητη αργα η γρηγορα. Ειμαστε τοσο υπεροπτες που νομισαμε οτι γιναμε Θεοι. Αυτο θα ειναι και το Τελος μας.
:mad:

el_hymador
26/07/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ξέρεις πώς τίς βλέπω τίς πορείες όλα αυτά τα χρόνια;Μια τρύπα στο νερό.
Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει καμμιά συνειδητοποίηση,όσο περίεργο κι αν σού φαίνεται.Έχω βρεθεί άπειρες φορές στη Σταδίου βλέποντας αγανακτισμένους τύπους να βλαστημάνε που δεν μπορούν να κουνηθούν επειδή υπάρχει η τάδε διαδήλωση,τη στιγμή που οι τύποι τής πορείας χαβαλεδιάζουν και κάνουνε καλαμπούρια και καμάκι!
Μόλις η πορεία τελειώσει,όλα ξαναγίνονται όπως ήταν.
Αν καταλάβουμε τι ακριβώς επιδιώκουμε και τι θέλουμε να κάνουμε,πιστεύω πως δεν χρειάζονται πορείες.Δυστυχώς η κατανόηση είναι πολύ δύσκολο πράγμα τελικά.


χμ....τελικα δεν θα αντεξω και θα το πω...

αν θελουμε να αλαξει κατι τοτε ισως ειναι προτιμοτερο να εντοπισθουν αυθαιρετα κτισματα να κανουμε ντου και να τα κανουμε γυαλια καρφια....αυτο δεν ειναι δραση;;

να παμε να ξηλωσουμε ολες τις εξωτερικες μοναδες των A/C απο τα σπιτια του λεκανοπεδιου

να παμε με βαριοπουλες και να γκρεμισουμε το Καζινο...

να παραφυλαμε καραουλι σε ολες τις εισοδους των δασων και να τιμωρουμε παραδειγματικα οσους επιχειρουν παρανομες δραστηριοτητες μεσα σε αυτα...

αυτο ειναι δραση!!

το θεμα ειναι ποιος θα την κανει....


για το αν θα ευαισθητοποιηθουμε ολοι μας και θα αλλαξουμε την συμπεριφορα μας το αφηνω ασχολιαστο....ριξτε μια ματια σε φατσες και νοοτροποιες γυρω μας και πειτε μου εσεις ποσοι απο αυτους θα ευαισθητοποιηθουν....

ποσοι θα δεχθουν να ιδρωσουν λιγο παραπανω χωρις το a/c

ποσοι θα δεχθουν να μην χρησιμοποθησουν το μεταφορικο τους μεσο

κτλ-κτλ.....

Gandalf dr685sm
26/07/2007, 12:09
el hymador...

Πολλοί λένε οτι είμαι απαιδιόδοξος.. οτι γίνομαι "Κασσάνδρα"... ή αλλιώς stromcrow κατά και το ψευδώνυμο μου.

Όμως φίλε , νομίζω οτι αυτό θα είναι το τέλος ... όταν πλέον όμως θα είναι πάρα πολύ αργά για όλους μας. Κάτι που για μένα δεν θα ήθελα να χρειαζόταν να γίνει αλλά να το κατανοήσει ο καθείς μόνος του. Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος, όταν πλέον τα πόσιμα νερά θα έχουν εξαφανιστεί , ο πληθυσμός θα πεινάει και γενικά θα είμαστε στην πορεία (μάλλον στο πέσιμο) προς τον Καιάδα... αυτό ακριβώς θα γίνει. Ο καθείς θα πάρει τον νόμο στα χέρια του. Μακάρι να μην ζήσουμε εμείς και τα παιδιά μας κάτι τέτοιο... μακάρι.

Ταξιδευτής...

Και λίγα λές. Κάτσε να δείς τι θα γίνει μέσα στα επόμενα 10 χρόνια για το πόσιμο νερό. Ο πλανήτης θα επανέρθει... εμείς είμαστε η "φάση" που περνάει.
Αν θα μπορέσουμε να συμβιώσουμε μαζί του;... οι Ινδιάνοι της Αμερικάνικης Ηπείρου και οι Μάγια το έκανα για χιλιετίες φίλε. Δεν είναι κάτι ανέφικτο. Θέλει όμως κάτι καταστροφικό να μας αφήσει πληθυσμιακά στο 1/1000 ή και λιγότερο απο όσοι είμαστε, για να αναπροσαρμόσουμε πολλά που κάνουμε.

Δεν είναι πολύ μακριά αυτό... έχει ήδη αρχίσει. Με σεισμούς, τσουνάμι, φωτιές, θερμοκήπιο...αρχίζει το ξεκαθάρισμα.


Gandalf

...city
26/07/2007, 12:16
Ok
Αναλυσεις
Μπλα μπλα μπλα
Αν θεωρουμαι ισως "ρομαντικος αριστερος" και οχι αναρχας επειδη δεν εχω ριζοσπαστικες λυσεις περα απο την πορεια τοτε ζητησα βοηθεια σε λαθος κοσμο.........
Εγω λοιπον που ξερω τι θελω και τι επιδιωκω και προσπαθω, προτεινα κατι που θα μπορουσε να "ξυπνησει" τον κοσμο
Απο κει και περα το πολυ το κυριε ελεισον το βαριετε και ο παπας..........
Ολοι με βαθειες σκεψεις και οικολογικες ευαισθησιες αλλα ως εκει.
Δεν αμφισβητησε κανεις τις ευαισθησιες σας και ουτε ανοιξα θεμα σχετικο. Εγραψα παραπανω οτι μπορουμε να αναλυουμε ωρες και μερες
Οργανωμενες λυσεις ?

el_hymador
26/07/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
el hymador...

Πολλοί λένε οτι είμαι απαιδιόδοξος.. οτι γίνομαι "Κασσάνδρα"... ή αλλιώς stromcrow κατά και το ψευδώνυμο μου.

Όμως φίλε , νομίζω οτι αυτό θα είναι το τέλος ... όταν πλέον όμως θα είναι πάρα πολύ αργά για όλους μας. Κάτι που για μένα δεν θα ήθελα να χρειαζόταν να γίνει αλλά να το κατανοήσει ο καθείς μόνος του. Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος, όταν πλέον τα πόσιμα νερά θα έχουν εξαφανιστεί , ο πληθυσμός θα πεινάει και γενικά θα είμαστε στην πορεία (μάλλον στο πέσιμο) προς τον Καιάδα... αυτό ακριβώς θα γίνει. Ο καθείς θα πάρει τον νόμο στα χέρια του. Μακάρι να μην ζήσουμε εμείς και τα παιδιά μας κάτι τέτοιο... μακάρι.

Ταξιδευτής...

Και λίγα λές. Κάτσε να δείς τι θα γίνει μέσα στα επόμενα 10 χρόνια για το πόσιμο νερό. Ο πλανήτης θα επανέρθει... εμείς είμαστε η "φάση" που περνάει.
Αν θα μπορέσουμε να συμβιώσουμε μαζί του;... οι Ινδιάνοι της Αμερικάνικης Ηπείρου και οι Μάγια το έκανα για χιλιετίες φίλε. Δεν είναι κάτι ανέφικτο. Θέλει όμως κάτι καταστροφικό να μας αφήσει πληθυσμιακά στο 1/1000 ή και λιγότερο απο όσοι είμαστε, για να αναπροσαρμόσουμε πολλά που κάνουμε.

Δεν είναι πολύ μακριά αυτό... έχει ήδη αρχίσει. Με σεισμούς, τσουνάμι, φωτιές, θερμοκήπιο...αρχίζει το ξεκαθάρισμα.


Gandalf

+1000


και εγω ειμαι εξαιρετικα απαισιοδοξος...ο ανθρωπος εχει απομονωθει απο τις επιδρασει ςτις φυσης...ειναι λεω παλι σκληρο, αλλα θα επρεπε πολυ απλα να εχουμε ενταχθει στον οικοσυστημα ....δεν γινεται να ζουμε μεχρι τα 80 χρονια ,δεν γινεται να την σκαπουλαρουμε απο ασθενειες συνεχως, δεν γινεται να μην εχουμε φυσικους εχθρους- θηρευτες...απλα δεν γινεται!

οσο σκληρο και αν ακουγεται ειμαστε παρα πολλοι στον πλανητη...

η φυση που δεν καταλαβαινει απο συμπονοια και οικτο θα ''ρυθμισει'' μια απο τις συνισταμενες της....εμας δηλαδη...

με πληρη αφανισμο η δραστικη μειωση του πληθυσμου....ελπιζω οσοι επιζησουν να μην κανουν τις ιδιες μαλακιες....

Xapns
26/07/2007, 12:23
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=741149

vangelis 64
26/07/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ...city
Ok
Αναλυσεις
Μπλα μπλα μπλα
Αν θεωρουμαι ισως "ρομαντικος αριστερος" και οχι αναρχας επειδη δεν εχω ριζοσπαστικες λυσεις περα απο την πορεια τοτε ζητησα βοηθεια σε λαθος κοσμο.........
Εγω λοιπον που ξερω τι θελω και τι επιδιωκω και προσπαθω, προτεινα κατι που θα μπορουσε να "ξυπνησει" τον κοσμο
Απο κει και περα το πολυ το κυριε ελεισον το βαριετε και ο παπας..........
Ολοι με βαθειες σκεψεις και οικολογικες ευαισθησιες αλλα ως εκει.
Δεν αμφισβητησε κανεις τις ευαισθησιες σας και ουτε ανοιξα θεμα σχετικο. Εγραψα παραπανω οτι μπορουμε να αναλυουμε ωρες και μερες
Οργανωμενες λυσεις ? Για να γίνει μία οργανωμένη-μαζική κινητοποίηση,θα πρέπει να υπάρχει κι ένας κοινός στόχος.Πιστεύεις ότι ότι όλος αυτός ο κόσμος(πολιτικοί,βιομήχανοι και γενικώς πλούσιοι)που έχουν άμεσο συμφέρον από την καταστροφή τής φύσης δεν θα έχουν προβλέψει τέτοιου είδους κινητοποιήσεις;
Ξέρουν πολύ καλά φίλε μου πως είμαστε μαλάκες και κοιτάμε μόνο την πάρτη μας,γι' αυτό και δεν ανησυχούν.
Ξέρουν πολύ καλά πως στίς επόμενες εκλογές πάλι αυτοί θα είναι από πάνω, και πάλι κάποιοι από κάτω θα διαδηλώνουν και θα διαμαρτύρονται χωρίς τελικά κανένα αποτέλεσμα.ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ!

Πόσες πορείες,πόσες απεργίες έχουν γίνει με σκοπό να καλυτερέψει το σύστημα υγείας,οι συντάξεις,οι μισθοί,να καταπολεμηθεί η ανεργία.....χρόνια και χρόνια.Και όλα αυτά γιατί;
Διότι δεν έχουμε συνείδηση.Σκεφτόμαστε φιλοτομαριστικά,μάς ενδιαφέρει μόνο η τσέπη μας και η άνεσή μας κι όλα τ' άλλα ας παν κατά διαόλου.Αυτό είμαστε δυστυχώς.

Πριν μερικά χρόνια στην Αγγλία,αποφασίστηκε να ακριβήνει το κρέας κατά ένα σεβαστό ποσοστό.Ε λοιπόν,την επόμενη μέρα,καμμιά νοικοκυρά δεν αγόρασε.Ούτε τη μεθεπόμενη και οι έμποροι,προκειμένου να το περάσουν από πίσω τους υπόθετο,ξανάριξαν τίς τιμές εκεί που ήταν.Έτσι απλά!!Ούτε διαδηλώσεις ούτε τίποτα.
Εδώ στην Ελλάδα,μόλις γίνει μια παρόμοια αναγγελία,θα τρέξουμε στα χασάπικα και θα αγοράσουμε τόνους για να προλάβουμε την ανατίμηση.Ή όχι;

Γι' αυτό λέω αυτό το πράγμα:Είναι ανάγκη ν' αλλάξουμε τρόπο σκέψης.Άλλη λύση δεν υπάρχει.

Gandalf dr685sm
26/07/2007, 13:30
...city,

Οργανωμένο απο το moto.gr;... μα δεν είναι οργανισμός. Ενα κοινωνικό σύνολο είναι που κάποιος ίσως πετάξει μια ιδέα και πιθανόν να γίνει γενικά αποδεκτή.

Μια ιδέα είναι οι περιπολίες τον χειμώνα στα δάση σαν συμβολή (ακτιβιστική) στο οτι παρατηρήσουμε.

Αλλά αυτό είναι τον χειμώνα και οχι τώρα για να ικανοποιήσει το συναίσθημα "εν θερμώ" που θέλουμε να καταλαγιάσουμε κάποιοι, για να πάμε για καφέ τους επόμενους μήνες , εφυσηχασμένοι πως πράξαμε και εμείς κάτι προς όφελος της Φύσης :sick:

Το θέμα είναι να αλλάξουμε την νοοτροπία μας σαν πολίτες , μέσα απο το σπίτι μας αρχικά. Απο την ρίψη σκουπιδιών, απο την κατανάλωση ενέργειας, απο τις καθημερινές μας συνήθειες...

Σίγουρα δεν είναι εύκολο να χαλάσουμε την βολή μας. Προσωπικά είχα την ευκαιρία να μπώ στο κλίμα των ΑΠΕ και στο θέμα πράσινης ενέργειας... άλλος που δεν θα μπορεί , μπορεί να μπεί στην διαδικασία να αλλάξει λάμπες απο πυράκτωσης σε οικονομίας.
Να ρυθμίζει κλιματισμό σε σωστή λειτουργία ή ακόμα και να πάει σε μια αλάνα και να βάλει ενα δεντράκι που θα το προσέχει μόνος του... ενα μικρό έλατο έχει 80? όταν είναι σε ηλικία 12 ετών και είναι κοντά στο 1.60-1.70μ. ύψος.... Πήρα ένα για την κόρη μου και είναι τώρα υπό την φροντίδα μου , σε ενα κήπο...

Είναι οι λεπτομέρειες που αλλάζουν φίλε μου τον κόσμο και οχι οι κινήσεις που θα μας καθοδηγήσουν κάποιοι να κάνουμε. Ευχάριστο ήταν εκείνη η ομαδική αντίδραση στο Σύνταγμα...

Ακόμα καλύτερη θα είναι αν τον χειμώνα δούμε έστω και τους μισούς να βοηθάνε τα δάση μας να ανακάμψουν. Με περιπολίες ή ακόμα και με ελεγχόμενες αναδασώσεις απο ειδικούς.

Μην τα περιμένουμε όλα να μας τα πούν... ξέρουμε όλοι τι θέλει η Φύση απο εμάς... μπορέι το δικό σου βήμα μεμονωμένα να είναι ενα τίποτα...αλλά την στιγμή που θα το δεί ο διπλανός σου , ίσως και να το μιμηθεί. Στο κάτω κάτω ...μαϊμούδες είμαστε με λίγο μυαλό... ο μιμητισμός είναι στο DNA μας. Αν το κάνουν 10-100-1000 μπορεί να γίνει και μόδα.:rolleyes:

Gandalf

Resistman
26/07/2007, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
χμ....τελικα δεν θα αντεξω και θα το πω...

αν θελουμε να αλαξει κατι τοτε ισως ειναι προτιμοτερο να εντοπισθουν αυθαιρετα κτισματα να κανουμε ντου και να τα κανουμε γυαλια καρφια....αυτο δεν ειναι δραση;;

να παμε να ξηλωσουμε ολες τις εξωτερικες μοναδες των A/C απο τα σπιτια του λεκανοπεδιου

να παμε με βαριοπουλες και να γκρεμισουμε το Καζινο...

να παραφυλαμε καραουλι σε ολες τις εισοδους των δασων και να τιμωρουμε παραδειγματικα οσους επιχειρουν παρανομες δραστηριοτητες μεσα σε αυτα...

αυτο ειναι δραση!!

το θεμα ειναι ποιος θα την κανει....


για το αν θα ευαισθητοποιηθουμε ολοι μας και θα αλλαξουμε την συμπεριφορα μας το αφηνω ασχολιαστο....ριξτε μια ματια σε φατσες και νοοτροποιες γυρω μας και πειτε μου εσεις ποσοι απο αυτους θα ευαισθητοποιηθουν....

ποσοι θα δεχθουν να ιδρωσουν λιγο παραπανω χωρις το a/c

ποσοι θα δεχθουν να μην χρησιμοποθησουν το μεταφορικο τους μεσο

κτλ-κτλ.....

Nα σε δωσω μακια ή θα παρεξηγηθεις...; :rotflmao:


Ολο ακουω τελευταια ν αλλαξουν οι συνειδησεις, να σκεφτουμαι διαφορετικα (..κατσε λιγο...ωπα...ν αλλαξω πλευρο...ελα...α γεια σου...ωραια ειναι και με δευτερο μαξιλαρι...)


Αποφαση 100 ανθρωπων που θα την πεσουν στο καζινο και θα καψουν ολες τις βιλες και στα καπακια θα φυτεψουν και 100 δεντρα...Αυτο χρειαζεται...Δεν ειναι πολυ ευκολο αλλα ουτε και ακατορθωτο..

Αλλα ποιος θα παρει αυτη την αποφαση και την ευθυνη; Εκτος και αν γινει βραδυ με ταρζανιες και στα μουλωχτα ενω αυτα θα πρεπει να γινονται μερα μεσημερι και να λεμε ναι ρε εγω εκαψα τη βιλα! Με τη δυναμη που μου δινει το δικαιο για το μελλον των παιδιων μου και το δικο μας

Απλο ε;

vangelis 64
26/07/2007, 13:55
Κι ό,τι έλεγα ότι σαν πολύ να κρατήθηκε σε επίπεδο αυτό το thread....:rolleyes:

Resistman
26/07/2007, 13:57
Kαντο λιανα και βλεπουμε για το αν θα χαλασει το επιπεδο...

vangelis 64
26/07/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Kαντο λιανα και βλεπουμε για το αν θα χαλασει το επιπεδο... Τι να κάνω λιανά βρε Δημήτρη;Αν μιλάς σοβαρά λέγοντας ότι το σωστό είναι να πάρουμε τίς βαριοπούλες και να πάμε 100 νοματαίοι να φυτέψουμε δέντρα,δεν θέλει και ιδιαίτερο σχολιασμό,νομίζω;

Resistman
26/07/2007, 14:10
Για τα δεντρα δεν ξερω γιατι δεν ειμαι δασολογος...Αν χρειαστει να γινει και αυτο...

Οσον αφορα το αλλο, το "κακο", το θεωρω λογικο, δικαιο, με νομιμοποιηση απο χιλες δυο μεριες. Οταν ακουγονται βεβαια τετοιες κουβεντες στο ιντερνετ δεν εχουν και πολυ αξια..Αν ομως την καναμε απο κοντα θα ηταν αλλιως. Οπως και τ οτι μια πορεια 10.000 χιλιαδων ή φευγα στην Παρνηθα ή οπου αλλου, είναι ευκολο να κανει κατι τετοιο και να της πουν μπραβο 8 μυρια ψηφοφορων. Τ αλλα 2 μυρια εχουν κανει αιτηση για ανεγερση κατοικιων σε αναδασωτεες περιοχες...

Πως θ αλλαξουν οι συνειδησεις ρε Βαγγελη; Να συμφωνησω στ αυτονοητα τωρα; Με σκεψη δεν γινεται... Η συνειδησεις εκφραζονται και με εργα και αυτα εχουν συνηθως μεγαλυτερη αξια απ τα λογια

vangelis 64
26/07/2007, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Για τα δεντρα δεν ξερω γιατι δεν ειμαι δασολογος...Αν χρειαστει να γινει και αυτο...

Οσον αφορα το αλλο, το "κακο", το θεωρω λογικο, δικαιο, με νομιμοποιηση απο χιλες δυο μεριες. Οταν ακουγονται βεβαια τετοιες κουβεντες στο ιντερνετ δεν εχουν και πολυ αξια..Αν ομως την καναμε απο κοντα θα ηταν αλλιως. Οπως και τ οτι μια πορεια 10.000 χιλιαδων ή φευγα στην Παρνηθα ή οπου αλλου, είναι ευκολο να κανει κατι τετοιο και να της πουν μπραβο 8 μυρια ψηφοφορων. Τ αλλα 2 μυρια εχουν κανει αιτηση για ανεγερση κατοικιων σε αναδασωτεες περιοχες...

Πως θ αλλαξουν οι συνειδησεις ρε Βαγγελη; Να συμφωνησω στ αυτονοητα τωρα; Με σκεψη δεν γινεται... Η συνειδησεις εκφραζονται και με εργα και αυτα εχουν συνηθως μεγαλυτερη αξια απ τα λογια Να σού πω.Έχει αποδειχθεί ιστορικά πως,για να γίνει μια ομαδική κινητοποίηση,χρειάζεται κοινός στόχος και ένας αρχηγός.
Ένας αρχηγός που θα έχει τη δύναμη,το χάρισμα αν θες,να συγκεντρώσει τη δύναμη τής μάζας για έναν σκοπό.
Αυτό μού φαίνεται εντελώς ουτοπικό για την εποχή που ζούμε.Επομένως αν εσύ κι εγώ και ο καθένας χωριστά,αρχίσουμε να λειτουργούμε λιγότερο ατομιστικά,τότε ξαφνικά όλα θα αλλάξουν.
Για παράδειγμα αν κανένας δεν αφήνει τα σκουπίδια του έξω από τον κάδο,έχουμε μία καθαρή πόλη.

Το θέμα είναι ότι,αυτού τού είδους την επίγνωση,δεν μπορεί να μάς τη φυτέψει κανένας στο κεφάλι.Πρέπει να αντιληφθούμε από μόνοι μας την ανάγκη για κάτι τέτοιο.
Αυτό εννοώ λέγοντας για αλλαγή στον τρόπο που σκεφτόμαστε-λειτουργούμε.Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει αλλιώς.

Gandalf dr685sm
26/07/2007, 14:32
H βίαιη αντίδραση φίλε resistman, δεν έδινε ποτέ λύσεις.

Είναι το στάδιο της απελπισίας που πραγματικά θα οδηγηθείς όταν όλα τα άλλα θα έχουν αποτύχει. Αρχηγός δεν θα χρειαστεί... Μια φωνή απο το πλήθος ενώ αυτό "κοχλάζει" απο συναίσθημα αρκεί... Ενα "γκρεμίστε τους" αρκεί. Ο όχλος είναι πάντα πολύ εύκολα κατευθυνόμενος αλλά ανεξέλεγκτος στις πράξεις του.

Για το θέμα νοοτροπίας τα είπα και πιο πάνω... το πιο μικρό βήμα για τον κάθε ένα απο εμάς είναι που κάνει την αλλαγή. Η βία είναι το τελικό στάδιο που πραγματικά δεν θα προτείνει λύση... απλά θα εξαφανίσει μια κατάσταση.

Gandalf

stefanos
26/07/2007, 15:13
Εχουμε κάνει τους εμπρηστές καραμέλα.
Οπου ανάβει φωτιά οι εμπρηστές φταίνε που πάνε να χτίσουν στα "φιλέτα".
Και οι βίλες άλλη ιστορία αυτή....
Ξυπνάτε, για να χτισουν βίλες δεν χρειάζεται να βάλουν φωτιά.
Τις χτίζουν και έτσι.Οποιος έχει κάνει καμια βόλτα σε δασικές περιοχές τις έχει δεί.Και το κάνουν πολύ νόμιμα και με άδεια.Που ζείτε?
Τα χάλια αυτά που βλέπετε γίνονται απο τις ανεξέλεκτες χωματερές όπου και να κοιτάξεις στην Ελλάδα, απο γεωργούς που καθαρίζουν οικόπεδα, απο κτηνοτρόφους που φτιάχνουν βοσκοτόπια, απο ηλίθιους που πετάνε τσιγάρα απο το αυτοκίνητο, και απο την αδιαφορία όλων για την πρόληψη.

alximistis
26/07/2007, 15:39
Τελειώσατε με τις κινητοποιήσεις σας; ΟΚ βγάλατε και τα συνθήματα; Να ετοιμαστούμε ή πρώτα να ασχοληθούμε με τη μαζικοποίηση του κινήματος και τη μορφή αγώνα ενάντια στην καθιστηκία τάξη των οικοπεδοφάγων και εμπρηστών;
Ή μήπως πάλι να σκεφθούμε πριν καν ξεκινήσει κάτι πως θα αντιδράσουμε; Με μολότοφ και πέτρες; Με τα όπλα; Ή με... λουλούδια;;;;
Να βγάλουμεκαι τραγουδάκι. Εμπρός της Ελλάαδος οι καμμένοι...

Κάτσε ρε φίλε θα μου πείτε γιατί ειρωνεύεσαι;
Ειρωνεύομαι για να μην κλάψω ή για να μην αρχίσω τις παναγίες μεσημεριάτικα και φάω μπαν δια παντός!!!!

Ρε εδώ κάηκε η Πάρνηθ απου είναι σπίτι μας και μόλις τολμήσαμε κάποιοι να προτείνουν κάτι ξεκίνησαν οι... σοφές παρατηρήσεις. Α αυτό δεν γίνεται α εκείνο πως α το άλλο έλα μωρέ τώρα και τι θα πετύχετε;;;
Ειδικά το τελευταίο... βραχνάς μου έχει γίνει!!!!!! Μόλις πάεικάποιος να πει κάτι διαφορετικό αμέσως οι ειδικοί με το άλλοθι. Και τι θ απετύχετε; Γιατί θα αλλάξει κάτι;
Και τελικά όπως λέει κι ο χυμάδης μείναμε τρεις άντε τέσσερις. Τόσο καλά!
Θέλετε και χειρότερα;
Γαι ρίξτε μια ματιά συντρόφια στο πόσοι γράφουν εδώ αυτήν την στιγμή. Πόσα ονόματα φιγουράρουν; Πέντε; Έξι; Επτά;
Για αλλάξτε και ξεκινήστε το spam να δείτε τι έχει να γίνει. 17 τα ονόματα μετά. Μην σας πω τι θα γίνει αν ξεκινήστε καμία και καλά "σοβαρή" κουβέντα του στυλ Η Yamaha είναι καλύτερη από την Honda. Ούτε στα πρόβατα τέτοιος χαμός.
Και στην τελική.. έλα μωρέ. Εμείς θα βγάλουμε το φίδι από την τρύπα; Εμείς θα σώσουμε την ελλάδα; Άσε που έχει και motogp την Κυριακήξ αρχίσαν και τα φιλικά έχει και πολύ ήλιο έχω να δω και την γκόμενα... που να προλάβω;
Κι έτσι...σε το πολύ ένα μήνα αν δεν έχουν ξεκινήσει νέες φωτιές θα το έχεουν ξεχα΄σει όλοι! Και λίγο αργότερα και μεις...

Θέλετε να γίνει κάτι; Μέσα! Εμείς που μιλάμε τώρα κανονίζουμε ένα ραντεβού. με την υποχρέωση να φέρουμε κι ένα φιλαράκι ακόμα μαζί μας. Το λιγότερο. Συναντιόμαστε και τα υπόλοιπα από κοντά. Ούτε θα ούτε λέω ούτε αυτό. Μπαμ και ξεκινάμε.
Εννοείται πως μέσα είμαι.

stefanos
26/07/2007, 15:54
Να προτείνω εγώ κάτι ουσιαστικό για το περιβάλλον?
Πέραν των συγκεντρώσεων?

ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΟΤΟ ΦΕΤΟΣ.
ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ.
Θα βάλετε ένα σημαντικό λιθαράκι στην μείωση των ρύπων και της μόλυνσης.
Αλλά μπαααααααα...

tai
26/07/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εχουμε κάνει τους εμπρηστές καραμέλα.
Οπου ανάβει φωτιά οι εμπρηστές φταίνε που πάνε να χτίσουν στα "φιλέτα".
Και οι βίλες άλλη ιστορία αυτή....
Ξυπνάτε, για να χτισουν βίλες δεν χρειάζεται να βάλουν φωτιά.
Τις χτίζουν και έτσι.Οποιος έχει κάνει καμια βόλτα σε δασικές περιοχές τις έχει δεί.Και το κάνουν πολύ νόμιμα και με άδεια.Που ζείτε?
Τα χάλια αυτά που βλέπετε γίνονται απο τις ανεξέλεκτες χωματερές όπου και να κοιτάξεις στην Ελλάδα, απο γεωργούς που καθαρίζουν οικόπεδα, απο κτηνοτρόφους που φτιάχνουν βοσκοτόπια, απο ηλίθιους που πετάνε τσιγάρα απο το αυτοκίνητο, και απο την αδιαφορία όλων για την πρόληψη.

+10000
αλλά δεν βλάπτει να ρίχνουμε και καμιά ματιά στην βόλτα στο βουνό για αυθαίρετα,
να σκυλοβρύζουμε ή να καταγγέλλουμε καλύτερα τον μαλ@κα που πετάει τσιγάρο,
και όσοι ειναι επαρχεία να ασχολούνται που και που με τους κάφρους που καίνε καλαμιές με 40c και 5 μποφόρ.
έτσι;

el_hymador
26/07/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Να προτείνω εγώ κάτι ουσιαστικό για το περιβάλλον?
Πέραν των συγκεντρώσεων?

ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΟΤΟ ΦΕΤΟΣ.
ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ.
Θα βάλετε ένα σημαντικό λιθαράκι στην μείωση των ρύπων και της μόλυνσης.
Αλλά μπαααααααα...

+1

Gandalf dr685sm
27/07/2007, 07:49
alximistis... Μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τι γράφτηκε πιο πρίν φίλε;

το επαναλαμβάνω λοιπόν....

Οι πορείες ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ... είναι για να νιώθουν κάποιοι ευχαριστημένοι και απενεχοποιημένοι απο την συνείδηση τους. Προσέφεραν δηλαδή επειδή πήγαν σε μια πορεία έκαναν μερικά χίλιόμετρα στον χαβαλέ και ....αυτό ήταν. Εμείς το κάναμε το καθήκον μας!

Κανείς δεν αποτρέπει κανέναν να πάει... αλλά μην το εξιδανεικεύουμε στο οτι "κάναμε κάτι και εμείς"...

Βόλτα πήγανε και το διασκεδάσανε... αυτό κάνανε.

Για να αλλάξεις κάποια πράγματα ξεκινάς με αλλαγή νοοτροπία ΠΑΝΤΑ.. ότι και αν είναι αυτό. Μετά οργανώνεσαι και κάνεις κάτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ και οχι τροφή για τα ΜΜΕ και το θεαθήναι.

Είπα και πριν. Ο χειμώνας είναι κοντά. Απο τα 7 μέλη που είδες εδώ, ζήτημα θα είναι να είναι 2-3 εκείνη την περίοδο.

Έτσι είμαστε... έτσι ζούμε. Ο μικρόκοσμος μας , πάνω απο όλα. Το Εγώ θα αλλάξω τον κόσμο , δεν πάει στον ωχαδερφισμό αλλά στο οτι περιμένουμε τα πάντα απο τους άλλους.

Για μένα είναι πιο σημαντικό ο τύπος που θα περπατήσει μερικά χιλιόμετρα, να αλλάξει τον τρόπο ζωής του στην καθημερινότητα του. Έστω και κατά 30-40% ... πολύ πιο σημαντικό θα είναι αυτό παρά να δώ την φάτσα του στο γυαλί ενώ περπατάει ανάμεσα σε καμμένα.

Gandalf

TATAR
27/07/2007, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ενώ της υπόλοιπης Ελλάδας είναι καλυτεροι.... Αυτή η νοοτροπία μας έφερε εδώ!
Έχεις απόλυτο δίκηο. απλά αναφέρθηκα στους Χανιώτες επειδή τους ξέρω.Αν θες να στους σχολιάσω δημόσια, φοβάμαι οτι θα φάω ΒΑΝ. Αναφέρομαι για όλους ανεξάρτητα απο κόμμα (τα κόμματα εξουσίας έχουν βέβαια τα καλύτερα λουλούδια) και να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχουν καμμία σχέση με την Χανιωτικη κοινωνία, η οποία είναι ανεκτική και κατα βάση προοδευτική . τώρα πως φτάσανε να εκπροσωπουν τους Χανιώτες, είναι μια πονεμένη μεγάλη ιστορία που έχει να κάνει με βουλευτική πελατεια, ανάγκη για εργασία κλπ κλπ. Ο νοων νοείτο!!!

el_hymador
27/07/2007, 08:19
Επειδη σας ''χαλαει'' οποιαδηποτε μορφη κινητοποιησης ...


....αντε να δουμε:


http://www.wwf.gr/index.php?option=com_facileforms&Itemid=284

...city
27/07/2007, 09:53
Δεν συνηθιζω να γραφω.........
Διαβαζω χρονια τα θεματα σας αλλα σπανιως γραφω
Ακομα και σε αυτη την συζητηση, απλα συμμετεχω με ενα-δυο παρεμβασεις, γιατι ειδα για αλλη μια φορα να ισχυει αυτο που υποστηριζω : Οτι ειναι να κανεις, καντο μονος σου.
Μονο που για αυτο που ζητησα βοηθεια δεν μπορω να κουνηθω ουτε μονος μου ουτε με την συζυγο μου.
Θεωρησα οτι μια κοινοτητα 19000 μελων, θα μπορουσε να κινηθει και να ¨κορναρει" για κατι διαφορετικο απο αυτο τους ενωνει. Δεν χρειαζοταν να αναλυσω και να μπω στο θεμα βαθια διοτι ολοι λιγο πολυ ξερουμε τι πρεπει να κανουμε και τι εχει γινει, ασχετα εαν δεν πρατουμε παντα το σωστο. Ο φιλος alximistis μπηκε στον κοπο και εγραψε ορισμενα.
Η Παρνηθα ηταν και παραμενει πνευμονας ανασας για περιπου 5 εκατομμυρια κοσμο + αλλα ζωντανα. Οι συναντησεις στο Συνταγμα δεν ενδιεφερε ουτε το 1 τις χιλιοις αντε το πολυ δυο...!!! Γιατι ? Γιατι ολοι οι αλλοι ζουν μαλλον με μασκες οξυγονου και δεν χρειαζονται Παρνηθες, Πεντελες και Υμμητους
Ειχαν μαλλον και την νοοτροπια του "ωχαδερφισμου"
Στο ιδιο μηκος κυμματος βρισκονται και ορισμενοι εδω μεσα οπως ο φιλος Gandalf που ορθα δικαιολογει την γνωμη του, και ζητα απο ολους μας να αλλαξουμε νοοτροπια οταν ο ιδιος βρισκεται στην "αδερφοτητα του ωχαδερφισμου"
Να γραψω κατι αυτονοητο. Εαν ο καθενας που υποστηριζει οτι δεν θα αλλαξει τιποτα με την οποια κινητοποίηση, ελεγε ναι θα την κανω μια φορα, δεν θα μαζευοταν το 10% του πληθυσμου της Αττικης ή και του καθε νομου ? Ετσι απλα.
Εαν εκανε συγκεντρωση αρχηγος κομματος θα χτυπαγε 50-100.000 κοσμο. Ετσι απλα και αυτος. Συμφεροντα...... Το χρημα ρεει στην κοινωνια........Ουτοπια..........Ακομα και σε αυτους ισχυει το 1 τις χιλιοις..........Απο τους 100.000 οι 100 εχουν το χρημα, οι αλλοι ειναι οι ηλιθιοι. Με το χρημα αγοραζεις τα παντα εκτος απο την ζωη σου...........
Λογια ομως πολλα. Κατω στην Αχαια καταστραφηκαν και πεθαναν ανθρωποι. Εκεινοι δεν εχουν την δυνατοτητα να διαβασουν αυτα που γραφουμε........αστο δεν συνεχιζω. Ειναι μεγαλη & ασχημη κουβεντα.
Να υπενθυμισω ομως καποιες σκεψεις μου κανοντας copy-paste
Οργή, μίσος
Ισως η χειροτερη χρονια........
Η χωρα καιγεται απο ακρη σ'ακρη
Μια ακομα οικολογικη καταστροφη.
Η κατάσταση τραγικότερη του τραγικού. Συνάμα κωμικοτραγική.
Ανθρωπινα θυματα
Χιλιαδες στρεμματα σταχτη. Καρβουνο
Περιουσιες χαμενες............
&
Αναλυσεις
Μπλα μπλα μπλα
Αν θεωρουμαι ισως "ρομαντικος αριστερος" και οχι αναρχας επειδη δεν εχω ριζοσπαστικες λυσεις περα απο την πορεια τοτε ζητησα βοηθεια σε λαθος κοσμο.........
Εγω λοιπον που ξερω τι θελω και τι επιδιωκω και προσπαθω, προτεινα κατι που θα μπορουσε να "ξυπνησει" τον κοσμο
Απο κει και περα το πολυ το κυριε ελεισον το βαριετε και ο παπας..........
Ολοι με βαθειες σκεψεις και οικολογικες ευαισθησιες αλλα ως εκει.
Δεν αμφισβητησε κανεις τις ευαισθησιες σας και ουτε ανοιξα θεμα σχετικο.........

Δεν συνεχιζω το θεμα για να αλλαξω γνωμη σε καποιους αλλα για να γραψω αυτα που σκεπτομαι.
Ευχαριστω για τον χρονο σας και για τον χωρο στην σελιδα

LsKostas
27/07/2007, 10:15
Για να αλλάξεις κάποια πράγματα ξεκινάς με αλλαγή νοοτροπία ΠΑΝΤΑ


Εγω δεν λεω οτι η πορεια του Συνταγματος η η σημερινη μπορει να εχει αποτελεσμα πρακτικο...


οι πορειες,οι κινητοποιησεις οτιδηποτε αφορα τον κοσμο μαζικα δημιουργει και
Συλλογικη συνειδηση.

Πιστεψε με φιλε Gandalf ειχα πολυ καλυτερα πραγματα να κανω απο το να παω
Κυριακατικα απογευμα σε πορεια διαμαρτυριας...

Την Συλλογικη συνειδηση πως περιμενετε αραγε να αναπτυχθει στον κοσμο?

Μεσω τηλεορασης? Αν εξερεσεις τον Σκαι-κι αυτος ως ποτε?- ολοι οι αλλοι θα αρχισουν τον προκλογικο αγωνα τους...

Λετε οτι "Μπορει να μην βγει τιποτα απο ολες τις κινητοποιησεις???"

Συμφωνω αν μεινουμε στις πορειες δεν θα βγει τιποτα....
και επειδη μ αρεσει να μιλαω πρακτικα εδω και καιρο το wwf δηλωνει οτι τον Νοεμβριο
θα γινουν ΕΡΓΑ στην ΠΑΡΝΗΘΑ...

Να το επαναλαβω....ΕΡΓΑ (αναδασωσης,αντιπλημυρικα) στην Παρνηθα!!!!


Ιδου η Ιος...Ιδου και το πηδημα...

Σε τετοιες περιπτωσεις "Η πολυ θεωρια μας κανει ΚΑΚΟ!!!"

Gandalf dr685sm
27/07/2007, 11:31
η ανακοίνωση των έργων έγινε απο την WWF.. πόσοι θα συμμετέχουν μας λές;

Εκείνο που δεν χωράει στο μυαλό κάποιων είναι πως οι πορείες και λοιπά παρόμοια, ανήκουν πλέον σε δράσεις του 20ου αιώνα. Εκεί που έδιναν σημασία οι έχοντες την δύναμη και εξουσία να κάνουν κάτι.

Τώρα απλά.... χέστηκαν...

Η συλλογική συνείδηση παράγεται και παραμένει μόνο αν αυτοί που θα συμμετάσχουν σε έργο/κίνημα/δεν ξέρω τι άλλο, έχουν αλλάξει και οι ίδιοι σαν νοοτροπία σκέψης.

Αλλιώς πάνε στην πορεία για χαβαλέ-καμάκι ή απλά να τα σπάσουν μιας και δεν έχει ποδόσφαιρο τώρα.

Η πορεία δηλώνει αρνητικά συναισθήματα... αλλά μέχρι εκεί. Και όλοι ξέρουμε οτι τα λόγια απο την πράξη απέχουν έτη φωτός. Οπότε αν κάποιος πάει μόνο στην πορεία και λέει εγώ το έκανα το καθήκον μου (και είναι το 90% δυστυχώς) τότε μόνο σαν εικονική αντίδραση το βλέπω και τίποτα άλλο.


Gandalf

el_hymador
27/07/2007, 12:03
Αυτο που εγω βλεπω στις κινητοποιησεις ειναι οτι για πρωτη φορα (εγω δεν εχω ξαναζησει κατι τετοιο) συσπειρωθηκε ο κοσμος χωρις να υποκινηθει απο ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑ , ΚΑΝΕΝΑ ΦΟΡΕΑ, ΚΑΜΙΑ ΜΚΟ....και αυτο ειναι πολυ θετικο.

Ειδικα οταν διαπιστωνεις πως η προθεση τους ειναι να πεταξουνε με τις κλωτσιες εξω οσους επιχειρησουν να οικιοποιηθουν την κατασταση....θα παραμεινει ετσι, χωρις πολιτικη διασταση!!


και αυτο ειναι ακομα πιο ενθαρυντικο...


καντε ενα κοπο και επισκεφτειτε το andasosi blog... τα πραγματα δεν ειναι ετσι οπως νομιζετε οτι ειναι...Αυγουστιατικα και πολλοι απο αυτους θελουν να ξεκινησουν δραση(οχι πορειες και συγκεντρωσεις...δραση!), να μην πανε διακοπες και να ενωβουν στα βουνα προσφερωντας εθελοντικα...αν αυτο σας λεει κατι...

alximistis
27/07/2007, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
alximistis... Μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τι γράφτηκε πιο πρίν φίλε;

το επαναλαμβάνω λοιπόν....

Οι πορείες ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ... είναι για να νιώθουν κάποιοι ευχαριστημένοι και απενεχοποιημένοι απο την συνείδηση τους. Προσέφεραν δηλαδή επειδή πήγαν σε μια πορεία έκαναν μερικά χίλιόμετρα στον χαβαλέ και ....αυτό ήταν. Εμείς το κάναμε το καθήκον μας!

Κανείς δεν αποτρέπει κανέναν να πάει... αλλά μην το εξιδανεικεύουμε στο οτι "κάναμε κάτι και εμείς"...

Βόλτα πήγανε και το διασκεδάσανε... αυτό κάνανε.

Για να αλλάξεις κάποια πράγματα ξεκινάς με αλλαγή νοοτροπία ΠΑΝΤΑ.. ότι και αν είναι αυτό. Μετά οργανώνεσαι και κάνεις κάτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ και οχι τροφή για τα ΜΜΕ και το θεαθήναι.

Είπα και πριν. Ο χειμώνας είναι κοντά. Απο τα 7 μέλη που είδες εδώ, ζήτημα θα είναι να είναι 2-3 εκείνη την περίοδο.

Έτσι είμαστε... έτσι ζούμε. Ο μικρόκοσμος μας , πάνω απο όλα. Το Εγώ θα αλλάξω τον κόσμο , δεν πάει στον ωχαδερφισμό αλλά στο οτι περιμένουμε τα πάντα απο τους άλλους.

Για μένα είναι πιο σημαντικό ο τύπος που θα περπατήσει μερικά χιλιόμετρα, να αλλάξει τον τρόπο ζωής του στην καθημερινότητα του. Έστω και κατά 30-40% ... πολύ πιο σημαντικό θα είναι αυτό παρά να δώ την φάτσα του στο γυαλί ενώ περπατάει ανάμεσα σε καμμένα.

Gandalf


Ρε μάγε. Ποιος μίλησε για πορείες; Είδες να λέω κάτι για πορείες ή διαδηλώσεις ή δεν ξέρω τι άλλο;
Τα υπόλοιπα που λες σωστά πολύ σωστά τα βρίσκω και δεν διαφωνώ κιόλας αλλά να με συγχωρείς πολύ θεωρία! Τι αλλαγή νοοτροπίας και έτσι ξεκινάμε; ΑΥτό για να γίνει ειδικά στην Ελλάδα ξέρεις πόσα χρόνια θέλει; ΘΑ γεράσουμε κι ακόμα γι αλλαγή νοοτροπίας θα μιλάμε.
Μιλάς σωστά αλλά μιλάς εξιδανεικευμένα για το απόλυτα ιδιανικό. Να αλλάξει τον τρόπο ζωής του στην καθημερινότητά του; Ξέχασε το! Στο ξαναλέω θα γεράσουμε κι ακόμα θα περιμένουμε.
Εγώ λέω κάτι πιο απλό. Ξεκινάνε κάτι όσοι μαζεύονται και σιγά-σιγά προσπαθούν να αυξηθούν οπότε κάποια στιγμή να γίνουν σχετικά ισχυρή μειονότητα ώστε να παρακινήσουν και άλλους. Ή κάνουν πράξεις τέτοιες (δεν μιλάω για επεισόδια βόμβες κλπ ιστορίες) που να προκαλέσουν το ενδιαφέρον και να ακολουθήσει κάποιος κόσμος.
ΚΑΝΕΙΣ και ΠΟΤΕ δεν ξεκίνησε τίποτα (μιλάω για μαζική προσπάθεια) όντας συνειδητοποιημένος. Η συνειδητοποίηση έρχεται μετά.
Επομένως αν θέλουμε κάτι να κάνουμε για τις φωτιές και την καταστροφή ας ξεχάσουμε προσωρινά έστω την αλλαγή νοοτροπίας και στον τρόπο ζωής και ας δούμε ΤΙ πραγματικά μπορεί να γίνει.

vangelis 64
27/07/2007, 12:45
Στέλιο,όταν κάνεις κάτι επειδή σού είπαν πως έτσι είναι το σωστό(και είναι),ναι μεν θα γίνει κάτι θετικό αλλά θα είναι εφήμερο...χωρίς συνέχεια.
Πιστεύω πως για να συμβεί αυτό το κάτι και να γίνει αναπόσπαστο κομμάτι τής ζωής μας,πρέπει να υπάρχει πλήρης επίγνωση τής πράξης μας.Και επίγνωση σημαίνει συνειδητοποίηση.
Για παράδειγμα,όταν οδηγώ και το μυαλό μου ταξιδεύει εδώ κι εκεί,ο κίνδυνος ατυχήματος είναι πολύ μεγάλος.Όλοι το ξέρουμε αυτό κι όμως μόνο όταν οδηγούμε στα όρια η προσοχή μας είναι ολοκληρωτικά στραμμένη εκεί.
Αλλιώς δεν εξηγούνται τόσα ατυχήματα.Γι' αυτό συμφωνώ πλήρως με τον Gandalf.
:wave2:

alximistis
27/07/2007, 12:50
Βαγγέλη μου έτσι είναι το... σωστό το ιδεατό. Αλλά για να συμβεί αυτό για να γίνει πραγματικότητα και κομμάτι της ζωής μας και επίγνωση μας πρέπει πρώτα να γίνει το εφήμερο. Να υπάρξει η "κλωτσιά" που θα μας αφυπνίσει που θα μας πει ξυπνάτε βλακόμετρα. :)
Και μετά θα έρθουν και αυτά που λέτε.
Αλλιώς θα περιμένουμε πολλά-πολλά πάρα πολλά χρόνια καιίσως τελικά να μην δούμε και τίποτα.
Να πω κι ένα παραδειγματάκι. Πριν μερικές μέρες έτυχε και μιλούσα με έναν τύπο καθηγητή στο πανεπιστήμιο. Τον ρώτησα αν θα αλλάξει ποτέ η κατάσταση στα ελληνικά ΑΕΙ και μου απάντησε με μια κουβέντα:
Ναι. Τρεις μέρες πριν τη δευτέρα παρουσία! καθότι θεολόγος ο άνθρωπος.
Αν είναι να φτάσιε η καταστροφή για να συνειδητοποιηθούμε Βαγγέλη μου... φέξε μου και γλίστρησα. Ας ξυπνήσει το αγώι τον αγωγιάτη και βλέπουμε.

Gandalf dr685sm
27/07/2007, 13:05
η καταστροφή έχει έρθει και ακόμα δεν το έχουμε/έχουνε καταλάβει ρε φίλε...

Τις ημέρες που όλοι μας βιώσαμε με τον καύσωνα και το νέφος τις θυμάσαι; Δεν ήταν αρκετή κλωτσιά αυτό;... κάτσε έχει και συνέχεια απο εβδομάδα (Δευτέρα).

Αν υπήρχε η Πάρνηθα, η Πεντέλη κτλ... νομίζεις οτι θα ήταν τέτοια χάλια;

Πόσες κλωτσιές θέλει δηλαδή ο καθένας και που τις θέλει για να ξυπνήσει και να αλλάξει μερικά πράγματα στην καθημερινότητα του;

π.χ. να πηγαίνει σε δουλειά στο κέντρο με ΜΜΜ και οχι με το ΙΧ-μηχανή του.

Gandalf

alximistis
27/07/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
η καταστροφή έχει έρθει και ακόμα δεν το έχουμε/έχουνε καταλάβει ρε φίλε...

Τις ημέρες που όλοι μας βιώσαμε με τον καύσωνα και το νέφος τις θυμάσαι; Δεν ήταν αρκετή κλωτσιά αυτό;... κάτσε έχει και συνέχεια απο εβδομάδα (Δευτέρα).

Αν υπήρχε η Πάρνηθα, η Πεντέλη κτλ... νομίζεις οτι θα ήταν τέτοια χάλια;

Πόσες κλωτσιές θέλει δηλαδή ο καθένας και που τις θέλει για να ξυπνήσει και να αλλάξει μερικά πράγματα στην καθημερινότητα του;

π.χ. να πηγαίνει σε δουλειά στο κέντρο με ΜΜΜ και οχι με το ΙΧ-μηχανή του.

Gandalf


Δυστυχώς φίλε μου... πολλές! Δυστυχώς. :(