PDA

View Full Version : aprillia tuono fighter experts!



picramenos
25/09/2004, 16:12
για χαρα, αν υπαρχει καποιος κατοχος να βοηθησει σε κατι αποριες

η βασικη μου απορια ειναι,αν υπαρχει διαφορα στο βαρος της απλης εκδοσης και της αγωνιστικης.αλλου το βλεπω 183κ και αλλου 210! ποσα κιλα ειναι τελικα!

το μηχανακι τι λεει γενικα?στη πολη στο ταξιδι?

απο αντιπροσωπεια? ανταλακτικα? συντηρηση? καταναλωση!

ζηταω πολλα μαλλον αλλα αν υπαρχει καποιος μερακλης ιδιοκτητης ας βοηθησει!

lagel
27/09/2004, 09:48
Φιλε καλημερα!Δεν ξερω απο που εισαι,αλλα αν εισαι απο Θεσσαλονικη μπορουμε να τα πουμε και απο κοντα.Μαζευομαστε καμια φορα 4-5 tuonodes για καφε καπου στην Αγγελακη.Παντως δεν θα το συνιστουσα να δωσεις πολλα παραπανω λεφτα για να παρεις το factory.Το μηχανακι ειναι παρα πολυ καλο και στην απλη του εκδοση.Εδω πανω μπορεις να το βρεις περιπου στα 10.500 με 10.700.Εγω εχω το κοκκινο και οι αλλοι 3-4 το μαυρο που ειναι παρα πολυ ομορφο.Να σου πω για μεσα στην πολη,λιγο κουραστικο γιατι ο συμπλεκτης ειναι πολυ βαρυς κα σε κουραζει το χερι.Αλλα σε σχεση με αλλα ss μηχανακια πιο ευκολο.Στο ταξιδι θα σε κουρασει λιγο γιατι δεν εχει παρα πολυ καλυψη απο τον αερα,αλλα αν βρεις την σωστη θεση που σε ταιριαζει θα εισαι πολυ καλυτερα.Εγω στην αρχη κουραζομουνα λιγο,αλλα με τον καιρο εχω βρει την καταληλη θεση και ειμαι ενταξη.Εχει φοβερα φρενα,δεν χρειαζεται συζητηση,το ντεποζιτο σε βγαζει απο 190 εως 240 χιλιομετρα,εξαρταται πως θα το πας.Το δικο μου μεχρι στιγμης δεν μου εβγαλε κανενα προβλημα,και μου παιρνει μπρος αμεσως και μετα απο 4-5 μερες ακινησιας.Φτου να μην το ματιαξουμε.Νομιζω οτι διαφορα απο το απλο με το σπορ ειναι μεγαλη για να δωσεις τοσα λεφτα.Τωρα οτι αλλο θες ρωτα και αν θες μπες στο www.aprilia-foroum.com,θα σου βγει μια μαλακια με πολλα και στο κουτακι επανω βαζεις αυτο το απριλιαφορουμ και θα σου βγει.Μετα διαλεγεις το φορουμ για τα tuono και αρχιζεις και διαβαζεις.Λενε πολλα που μπορει να σε βοηθησουν.Αν χρειαστεις κατι αλλο ρωτα,ειμαι και ξενυχτις σημερα και δεν μπορω να σκεφτω πολλα,ισως αυριο.............καλημερα φιλε!

lagel
27/09/2004, 09:53
ΑΑΑ!!!για τα σερβις ξεχνατο αν εισαι εδω πανω Σαλονικα.Το πηγα και με πιασανε τον κ..ο!100 ευρα εργατικα για αλλαγη λαδιων και γρασσαρισματα.Τ'αλλα τα παιδια τα απλα σερβις τα κανουν μονοι τους γιατι δεν εμπιστευοντε κανεναν μαστορα εδω πανω και οταν θα ερθει η στιγμη για το μεγαλο,βαλβιδες κλπ.,θα πανε Ιταλια,και απο τωρα κανονιζουν ταξιδι κατα τον Μαιο-Ιουνιο που εχει συγκεντρωση η απριλια.Και εκει θα κανουν το καλο σερβις.

picramenos
27/09/2004, 16:56
αθηνα ειμαι φιλαρακι,ευχαριστω παντως

ποσα κιλα ειναι τελικα το μηχανακι?

stratospr
27/09/2004, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από picramenos
για χαρα, αν υπαρχει καποιος κατοχος να βοηθησει σε κατι αποριες

η βασικη μου απορια ειναι,αν υπαρχει διαφορα στο βαρος της απλης εκδοσης και της αγωνιστικης.αλλου το βλεπω 183κ και αλλου 210! ποσα κιλα ειναι τελικα!

το μηχανακι τι λεει γενικα?στη πολη στο ταξιδι?

απο αντιπροσωπεια? ανταλακτικα? συντηρηση? καταναλωση!

ζηταω πολλα μαλλον αλλα αν υπαρχει καποιος μερακλης ιδιοκτητης ας βοηθησει!

Καλησπέρα...

Για το βάρος δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω γιατί και εγώ ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη. Σίγουρα το factory tuono είναι πιο ελαφρύ από το απλό (R για το 2004), λόγω των διαφορετικών ζαντών και των carbon στο μούτρο, στην ουρά, στο bellypan και στα πλαϊνά προστατευτικά. Πόσο ακριβώς πιο ελαφρύ δεν ξέρω...

Μέσα στην πόλη το μηχανάκι είναι πολύ ευκολοδήγητο λόγω της καρατιμόνας (μεγάλος μοχλός). Ο συμπλέκτης εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται σκληρός (όταν προέρχεσαι από συμπλέκτη ducati, οτιδήποτε σου φαίνεται ελαφρύ... :) ). Πρώτα αλλαγή που έκανα ήταν αν βάλω μπροστινό γρανάζι με 16 δόντια (από 17 που φόραγε). Αυτό έκανε την κίνηση στην πόλη πολύ πιο εύκολη και πολύ πιο διασκεδαστική. Χάνει βέβαια σε τελική ταχύτητα, αλλά με το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν νομίζω οτι αυτό θα σε πολυενδιαφέρει (δεν πάει 260, πάει 240...)

Στο ταξίδι είναι αρκετά άνετο. Και η κατάσταση βελτιώνεται με μια after market ζελατίνα (εγώ έχω βάλει zero gravity) . Ταχύτητες ταξιδιού 180- 200 (μονός ή διπλός, αν βέβαια αντέχει ο συνεπιβάτης)

Κατανάλωση μέσα στην πόλη με γέμισμα 10 ευρώ (12,5 - 13 λίτρα) βγάζει από 140 - 160 χιλιόμετρα. Σε ταξίδι με χαλαρούς σχετικά ρυθμούς θα σου βγάλει λίγο παραπάνω (160 - 180).

Για αντιπροσωπεία και ανταλλακτικά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Λένε πάντως οτι τώρα που έγινε Aprilia Hellas έχουν βελτιωθεί τα πράγματα. Service κάνω σε φίλο μηχανικό. Δεν νομίζω οτι το μηχανάκι είναι τόσο περίεργο για να το πηγαίνεις μόνο σε εξουσιοδοτημένο.

Τέλος όπως είπε και ο φίλος lagel, το www.apriliaforum.com είναι ότι καλύτερο για να ενημερωθείς για τα aprilia γενικά και το Tuono ειδικότερα...

Αυτά τα ολίγα... Ελπίζω να σε κάλυψα. Για ότι άλλο θες εδώ είμαστε....


4980