PDA

View Full Version : Crash Protectors - Κάγκελα - σένσορες



kiriakost
26/07/2007, 23:24
Θέλω κάτι να πω , αλλά δεν ξέρω πως να αρχίσω !! :lol:

Λοιπόν , στα πλαίσια χρήσης , αμυντικών μηχανισμών , προστασίας απο πτώσεις , ή με την μέθοδο της παθητικής κρούσης , η με την μέθοδο ηχητικής ειδοποίησης , σε οτι πλησιάζει την μηχανή σε κατάσταση παρκινγκ , με τέσσερις ανιχνευτές κίνησης , που θα ελέγχουν περιμετρικά απόσταση 60 πόντους , υπό 45 μοίρες γωνιά.

Εχω μπει σε μερικά διλήμματα , και προσπαθώ , να εντοπίσω τον καλύτερο συνδυασμό .

1) Στην πράξη , τα κάγκελα προστατεύουν περισσότερο η τα (Crash Protectors) Μανιτάρια ?

2) περί τα ηλεκτρονικά που ανέφερα ( ανιχνευτές κίνησης που θα ελέγχουν περιμετρικά) είναι κάτι που δεν ξέρω αν υπάρχει έτοιμο ως λειτουργικό πακέτο , αν όχι θα το κατασκευάσω από το μηδέν .

Το θεμα ειναι ελεύθερο , εαν έχετε δει κάτι περίεργο σαν κατασκευή η έχετε φτιάξη κάτι δικός σας , σχετικό με τα παραπάνω , ελεύθερα παρουσιάστε το . :)

banditgr
27/07/2007, 12:57
an kai den katalava akrivos ti enoeis.
Ta kagela kai vevea prostateyoun kalitera apo ptoseis,exoun pano apo 1 simio stiri3eis kai moirazontai oi dinameis.
Oso gia to alla,yoarxoun idi sinagermoi me aisthitires perimetrou,psa3e gia ton scorpio,einai korifi alla kai panakrivos

kiriakost
27/07/2007, 14:19
Φιλε μου σε ευχαριστώ .

Σε απλά Ελληνικά , θέλω να βάλω πάνω στην μηχανή , κάτι που να την προστατεύει , από πιθανά σπρωξίματα από αυτοκίνητα , που προσπαθούν να παρκάρουν ή ξεπαρκάρουν .

Η πτώση σε πορεία με απασχολεί λιγότερο .


Τωρα , εαν γνωρίζει κανείς καμιά λύση , για κάγκελα για το ΑΧ-1 , ας αναφέρει .

Για το συναγερμό scorpio + psa3e, θα το ερευνήσω .

Cpt. Haddock
27/07/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
... η με την μέθοδο ηχητικής ειδοποίησης , σε οτι πλησιάζει την μηχανή σε κατάσταση παρκινγκ .....

άνθρωπος, γάτα, σκύλος κλπ

:rolleyes:

Θα σε βρίζουν οι γείτονες και ειναι βαθύς ο παγασητικός :winka:

OldMan
27/07/2007, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
και ειναι βαθύς ο παγασητικός :winka:
και κρύος (κατά το γνωστό ανέκδοτο), αλλά που τέτοια τύχη ...:sad:

kiriakost
27/07/2007, 14:42
Θεσσαλονικιέ , άσε τα σάπια , και έλα από εδώ να βάλουμε παρέα θερμόμετρο στον Παγασητικό πίνοντας τσιπουράκι ;)

Cpt. Haddock
27/07/2007, 14:42
Λοιπόν, για να μη σπαμάρουμε :p θεωρώ οτι τα κάγκελα απορροφουν καλύτερα μια πτώση με πολλά απ΄οτι τα μανιτάρια. Λόγω κατασκευης του μανιταριού όλο το ζόρι το τρώει το σημείο που βιδώνεται στη μηχανή (πλαίσιο :bigcry: ) και έχουμε δυσάρεστα αποτελέσματα πολλές φορές.

Στα κάγκελα μοιράζεται η κρουση λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας και λόγω περισσοτέρων σημείων έδρασης.

:wacko:

το ξαναδιάβασα και μ' αρέσει όπως το έγραψα :hypnotize

kiriakost
27/07/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
άνθρωπος, γάτα, σκύλος κλπ

:rolleyes:

Θα σε βρίζουν οι γείτονες και είναι βαθύς ο Παγασητικός :winka:

Ναι , σκεφτόμουν να είναι ένα ανεξάρτητο κύκλωμα από τον συναγερμό , που να το βάζω όταν παρκάρω στο κέντρο της πόλης για ψώνια . :)

OldMan
27/07/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
το ξαναδιάβασα και μ' αρέσει όπως το έγραψα
I'm too tired for this shit ...:sad:

( and with some bottles of fine Cretan distilled spirit, called "raki", awaiting...):beer:

Cpt. Haddock
27/07/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
( and with some bottles of fine Cretan distilled spirit, called "raki", awaiting...):beer:

Kαλό ΔΣ

:beer: :wave2:

zireous
27/07/2007, 22:30
Είδα σε ένα popular science (μη νομίζεις, έτυχε και δε το έχω πια καν), μία σελίδα που έλεγε πως να βάλεις σένσορες και κάμερα σε ΙΧ για να βλέπεις πίσω όταν παρκάρεις...

Δυστυχώς το θεώρησα γελοίο και δε το διάβασα καν ρε Κυριάκο (δε σκαμπάζω και πολλά από ηλεκτρονικά). :D


Μετά από συμβίωση με συναγερμό με τηλεειδοποίηση για μερικά χρόνια (και μερικά μηχανάκια στο παρελθόν που μου τα ρίχνανε αβέρτα), αποφάσισα να προσέχω που παρκάρω καλύτερα...


Άσε που δεν ανησυχώ τόσο πια (άλλο στην Αθήνα).

kiriakost
27/07/2007, 23:08
Θελω να κάνω το παν , για το πλέων φρέσκο κοσκινάκι μου .

Τόση δουλειά , λεφτά , στεναχώρια ... άμα το δω κάτω, θα σαλτάρω !! :wacko:

Θα το γεμίσω αντανακλαστικά , και όσο για τους σενσορες , το έχω πάρει στα σοβαρά , καλύτερα να κορνάρει και στις γάτες , παρά να την δω κάτω .

Ευτυχώς έχω χώρο πάρκινγκ επάνω στο πεζοδρόμιο , μπροστά από το μαγαζί μου(4.5 μέτρα φάρδος)

Για κάγκελα , μάλλον θα ζητήσω βοήθεια από έναν καλό σιδερά , που μου έφτιαξε , και κάτι προβληματάκια που είχα στον σκελετό.
Σίγουρα θα πρωτοτυπήσει η κατασκευή .. :)

banditgr
28/07/2007, 11:17
gia kagela,koita se kamia stratza/psilidi,na sou kanei tis kourmpes kai ta kolimata.Protimise ano3idoto solina kai vevea kolimata me ano3idoto ilektrodio.Me ligo gialisma meta tha triveis ta matia sou

kiriakost
28/07/2007, 14:22
Να σε καλά .. :)

Δόξα το θεό από στραντζοπιοίες είμαι φουλ .

Εδω και δέκα χρόνια , είμαι ο άνθρωπος που τους προσφέρει τοπικά , βασική τεχνική υποστήριξη, σε μικροπροβλήματα , με τα κοπτικά πλάσματος , και λέιζερ . :)

Τώρα, λόγο του σχετικά μικρού μεγέθους της μηχανής ,
θα χρειαστώ και μια μικρογραφία από κάγκελα .

Θα κάτσω να τα σχεδιάσω , και θα βάλω φωτογραφίες , όταν με το καλό θα τα εχω φορέσει .

AFTER
28/07/2007, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost



Σε απλά Ελληνικά , θέλω να βάλω πάνω στην μηχανή , κάτι που να την προστατεύει , από πιθανά σπρωξίματα από αυτοκίνητα , που προσπαθούν να παρκάρουν ή ξεπαρκάρουν .

.

Μην την παρκαρεις αναμεσα απο αυτοκινητα

Τοσο απλο :wave2:

kiriakost
28/07/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Μην την παρκαρεις αναμεσα απο αυτοκινητα

Τοσο απλο :wave2:

Εγω σκεφτόμουν για ενα ναρκοπέδιο , διότι δεν παρκάρω ανάμεσα στα αυτοκίνητα , εκείνα νοιώθουν μοναξιά , και παρκάρουν δίπλα μου :eyepop: :lol:

AFTER
28/07/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Εγω σκεφτόμουν για ενα ναρκοπέδιο , διότι δεν παρκάρω ανάμεσα στα αυτοκίνητα , εκείνα νοιώθουν μοναξιά , και παρκάρουν δίπλα μου :eyepop: :lol:

Εγω βρισκω παντα ενα μερος στο πεζοδρομιο που να μην ενοχλει πεζους(1) και να μην κινδυνευει να πεσει απο αγκωνια(2)