PDA

View Full Version : Περιβαλλον και Μοτοσυκλετα



advblack
27/07/2007, 07:38
Καλη σας μερα!
Πόσοι από μας εδω μέσα έχουν κάνει μετατροπές στις μηχανές τους χωρίς να αναλογιστούν αν με τις παρεμβάσεις τους ρυπαίνουν περισσότερο από πριν;
Στην συντριπτική τους πλειοψηφία οι αφτερ μαρκετ εξατμίσεις καταργούν τον καταλύτη. Σαφώς υπάρχουν και οι εξαιρέσεις όπως για παράδειγμα τα δύο τελικά της Γιόσι που δίνει πακέτο η Σουζούκι για το νεο 1000 . Ο καθένας από μας τοποθετεί για αισθητικούς ή/και ηχητικούς αλλά και για αύξηση ιπποδύναμης τις εξατμίσεις. Ενας άλλος λόγος είναι η ζέστη που εκλύουν αυτές λόγω καταλύτη όπως επίσης και το βάρος που εξοικονομείται. Στην Γερμανία η συντριπτική πλειοψηφία όταν τοποθετεί αφτερ μαρκετ τελικά χρησιμοποιει τα μοντέλα με καταλύτη.
Στην Ελλάδα ξέρουμε ότι είναι παράνομο να αφαιρείς τον καταλύτη, αλλά αυτό είναι το λιγότερο φίλοι μου. Επειδή ζούμε πλέον σε μια εποχή που δεν πρέπει να μας αφήνει αδιάφορους στο μεγάλο πρόβλημα που έχει προκύψει με το περιβάλλον δικαιολογίες του τύπου το μηχανάκι ζεσταίνεται , δεν αναπνέει καλά, είναι βαρύ δεν χωρούν. Ο καθένας από μας πρέπει να κάνει τις μικρές θυσίες του για να συμβάλλει και αυτός στην βελτιώση της κατάστασης. Αν κάποια λοιπόν απ αυτές είναι ν αφήσει και την μηχανή του όπως ήρθε απ το εργοστάσιο δεν νομίζω ότι θα του χαλάσει την συμβίωση του μαζί της. Άλλωστε όπως είπα και πιο πάνω αφτερ μαρκετ υπάρχουν και με καταλύτη. Αν θέλουμε λοιπόν να τις αλλάξουμε ας το κάνουμε σωστά και ας ζεσταινόμαστε. Και μην ξεπεταχτούν κάποιοι απο δω μέσα και πουν οτί η μοτοσυκλέτα ρυπαίνει λιγότερο απ τα αυτοκίνητα. Αυτό το ξέρουν και οι κότες! Αλλά ρυπαίνουν όμως!!
Δεν έθιξα το θέμα των μετατροπών κινητήρα όπως ροϊκές επεξεργασίες κεφαλής, αλλαγές στις φλάντζες, αύξηση κυβισμού , χρησιμοποίηση power commander κτλ.
Περιμένω την ανταπόκριση σας

Nikoskazer2000
07/08/2007, 04:32
Η ρύπανση είναι ρύπανση οπως το λες και 'συ. Δηλαδή για μέγιστα αποτελεσματα καλύτερα να κατέβουμε απ' τη σέλα μια για πάντα.
Αλλα ας αναλογιστούμε και τα είδη της ρύπανσης που παράγει μια aftermarket εξάτμηση:

Ηχορύπανση: Το μόνο είδος ρύπανσης που με τη δημιουργία του χάνεται χωρίς ν' αφήνει κάποιο είδος κατάλοιπου. Τώρα πεστο αυτό και σ' αυτόν που θέλει να κοιμηθεί με την ησυχεία του θα μου πεις. Σωστό! :sick:

Χημική ρύπανση:Εντάξει εδω το πράμα μιλάει απο μόνο του και συμφωνώ στο θέμα του καταλύτη οτι πρέπει να υπάρχει και στις aftermarket εξατμίσεις έστω σε αγωνιστική μορφή για να μη χαντακώνονται και οι επιδόσεις.
Ομως η ουσιαστική ρύπανση δημιουργήται απο την ατελή καύση του μίγματος αέρα/βενζίνης λόγο του οτι χαλάει η ιδανική αναλογία με την τοποθέτηση aftermarket εξατμίσης. Οπότε για να μην έχουμε υπερβάλλον ρύπανση (σε σχέση με την εργοστασιακή εξάτμιση) πρέπει να επαναρυθμιστεί το carb ή η ECU αντίστοιχα (ωχ νατος έρχεται το ξέρω :uplate: ).

Η ολη υπόθεση είναι στην αποδοτική καύση του μείγματος ωστε να έχουμε μέγιστη ισχύ με λιγότερα κατάλοιπα. Καλή χαρτογράφηση, ψεκασμός και ποιοτικό σύστημα ανάφλεξης είναι τα βασικά για να επιτευχθεί το παραπάνω.


:wave2:

advblack
07/08/2007, 08:42
....αν καταλαβα καλα, με σωστη ρυθμιση ψεκασμου αρα και μειγματος στην περιπτωση τοποθετησης αφτερ μαρκετ εξατμισης εχουμε την ιδια περιπου ρυπανση με αυτη που γινεται με τις στανταρ ρυθμισεις; Κι αυτο το περιπου σε τι μεταφραζεται; Σε ρωταω διοτι στ αληθεια δεν εχω ιδεα. Επειδη μηχανοβιος και γω και λατρεις των ωραιων αισθητικα και ηχητικα αφτερ μαρκετ εξατμισεων εχω σταματησει να βαζω λογω οικολογικων ανησυχιων. Για να δουμε θα με απενοχοποιησεις με την απαντηση σου;
Παντως ομολογω οτι περιμενα μεγαλυτερη ανταποκριση απ το φορουμ σ αυτο το θεμα και απογοητευτικα...

KaTaNaS
07/08/2007, 09:04
πολυ απλά αν δεν μπει σκληρό νομοθετικό πλαισιο δεν υπαρχει περιπτωση να βελτιωθει η κατασταση...

10 ατομα να σκεφτονται σαν εσενα.. υπαρχουν άλα 100 που ειναι αδιάφορα...

οπότε μόνο βάση νόμου...

όπως ιταλια, φοιτητες με αυτοκινητα ειμασταν, με τις μπούκες ελευθέρας που είχαμε βάλει εδω Ελλάδα τεέιως αυθαίρετα,εκεί μας σταματούσαν για ντεσιμπελομέτρηση και αν δεν ήταν omologata (πιστοποιημενη) η εξατμιση 1 μήνα χωρις την άδεια! μεχι ανα αλλάξεις εξατμιση ελεγμενη και πιστοποιημενη για τις ευρωπαικες νορμες απο εγκεκριμενο φορεα!

Nikoskazer2000
07/08/2007, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack
....αν καταλαβα καλα, με σωστη ρυθμιση ψεκασμου αρα και μειγματος στην περιπτωση τοποθετησης αφτερ μαρκετ εξατμισης εχουμε την ιδια περιπου ρυπανση με αυτη που γινεται με τις στανταρ ρυθμισεις; Κι αυτο το περιπου σε τι μεταφραζεται; Σε ρωταω διοτι στ αληθεια δεν εχω ιδεα. Επειδη μηχανοβιος και γω και λατρεις των ωραιων αισθητικα και ηχητικα αφτερ μαρκετ εξατμισεων εχω σταματησει να βαζω λογω οικολογικων ανησυχιων. Για να δουμε θα με απενοχοποιησεις με την απαντηση σου;
Παντως ομολογω οτι περιμενα μεγαλυτερη ανταποκριση απ το φορουμ σ αυτο το θεμα και απογοητευτικα...

Ναι.

Εκτός κι' αν κάνω λάθος (έρχετε σου λεω :cry: ) που θα με διορθώσει κάποιος.

Nikoskazer2000
07/08/2007, 23:54
Χοντρικά: Αν με τη standar εξάτμιση και settings έχουμε κατανάλωση 10 και παραγόμενο έργο 7 (είπαμε χοντρικά μιλαμε), τότε με aftermarket εξάτμιση ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ θα έχουμε κατανάλωση 13 και παραγόμενο έργο 10.

Η ρύπανση θα είναι αναλογικά ίδια και στη μια και στην αλλη σύνθεση. Απλά στη 2η θα έχουμε περισσότερη λόγω περισότερου καυσίμου.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

:beer:

advblack
08/08/2007, 08:30
...πως με καλυψες! Στα ΚΤΕΟ βεβαια (αν ποτε λειτουργησουν) θα εχουν αλλη γνωμη. Αλλωστε νομιζω οτι απαγορευεται απ τον νομο η αλλαγη εξατμισης με αλλη και δη χωρις καταλυτη. Αλλα τι λεμε τωρα, στην Ελλαδα ζουμε. Ποιοι ελεγχοι και ποιοι να τους εφαρμοσουν....
Τεσπα ανταποδιδω το κερασμα :beer:
Καλο υπολοιπο καλοκαιριου φιλε