PDA

View Full Version : Arx;arios



johnyharit
27/07/2007, 08:30
Καλημέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να αγοράσω μια μηχανή. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι αρχάριος και θέλω βοήθεια.
Δεν ξέρω ποια μηχανή να αγοράσω. Τα χρήματα δεν είναι θέμα να με προβληματίζει.Σκέφτομαι για steet.

Ποια μηχανή θα προτίνατε σε έναν αρχάριο?
Φίλοι μου που ήδη έχουν μηχανές μου λένε για: GSR 600 or Z750.
Προσωπικά πιστεύω ότι ο κυβισμός είναι μεγάλος όμως επιμένουν ότι θα μάθω εν καιρό.

Ποια η γνώμη σας για το YAMAHA MT-03?

Ti l;ete?

Alexz@nder
27/07/2007, 08:48
οτι κ να παρεις απο street... ΠΡΟΣΟΧΗ, ειδικα σε τετοια κυβικα..

κ ακομα ποιο πολυ προσοχη αφου θα ειναι η πρωτη σου φορα με τετοια μηχανη!!!
:a024:

Cpt. Haddock
27/07/2007, 08:52
Δίπλωμα έχουμε; :rolleyes:



Συμβουλή: Για πρώτη μηχανή σε αρχάριο, πάρε μεταχειρισμένη :wave2:

EVI
01/08/2007, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnyharit
Καλημέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να αγοράσω μια μηχανή. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι αρχάριος και θέλω βοήθεια.
Δεν ξέρω ποια μηχανή να αγοράσω. Τα χρήματα δεν είναι θέμα να με προβληματίζει.Σκέφτομαι για steet.

Ποια μηχανή θα προτίνατε σε έναν αρχάριο?
Φίλοι μου που ήδη έχουν μηχανές μου λένε για: GSR 600 or Z750.
Προσωπικά πιστεύω ότι ο κυβισμός είναι μεγάλος όμως επιμένουν ότι θα μάθω εν καιρό.

Ποια η γνώμη σας για το YAMAHA MT-03?

Ti l;ete?



gsr kai Z δεν ειναι για αρχαριο το ΜΤ-03 εχει το κινητιρα του ΧΤ αλλα ειναι ρυθμιζμενο και με κοντοτερο γραναζομα με αποτελεσμα να ειναι πιο γεματο στις χαμηλομεσαιες (σουζιδια και παιχνιδι ατελειωτο) επισεις ειναι ενα μηχανακι που δε το συναντας παντου ελαφρυ και βολικο ειδικα μεσα στην πολη,

εμενα μου αρεσει και απο τα 3 που ειπες ειναι το καλυτερο για νεο οδηγο

παντα εξοπλισμος και προσοχη !

:beer: :beer: :beer: :beer:

makis206
02/08/2007, 00:43
Θα συμφωνήσω με την Εύη αλλά θα σου προτείνω και μια ενδιάμεση λύση που δεν είναι άλλη απ'το Kawasaki ΕR-6n.

Παιχνίδι για αρχάριο, όχι τόσο παιχνιδιάρικο όσο το ΜΤ-03 αλλά με παρόμοια ευελιξία και με περισσότερη άνεση στο ταξίδι αφού είναι δικύλινδρο.

Με το καλό σ'ότι κι αν αποφασίσεις !

:beer: :beer:

mairoulaZX
06/08/2007, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnyharit
Καλημέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να αγοράσω μια μηχανή. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι αρχάριος και θέλω βοήθεια.
Δεν ξέρω ποια μηχανή να αγοράσω. Τα χρήματα δεν είναι θέμα να με προβληματίζει.Σκέφτομαι για steet.

Ποια μηχανή θα προτίνατε σε έναν αρχάριο?
Φίλοι μου που ήδη έχουν μηχανές μου λένε για: GSR 600 or Z750.
Προσωπικά πιστεύω ότι ο κυβισμός είναι μεγάλος όμως επιμένουν ότι θα μάθω εν καιρό.

Ποια η γνώμη σας για το YAMAHA MT-03?

Ti l;ete?

Καλημέρα φίλε μου. Δεν ξέρω αν έχεις αγοράσει ήδη μηχανή, αλλά και εγώ έτσι κάπως άρχισα σε αυτό το φόρουμ. Δε θα προτείνω κάποιο μοντέλο, γιατί δεν είμαι αρκετά έμπειρη. Ούτε εγω έχω πάρει ακόμη, αλλά κατέληξα στο ΧΤ από πολλές γνώμες και για πολλούς και διάφορους λόγους. Μεταξύ των οποίων είναι αξιοπιστία, εύκολη οδήγηση, επιδόσεις. Το μόνο για το οποίο είμαι επιφυλακτική, είναι ο κυβισμός. Εχω ακούσει ότι τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται από νέους οδηγούς, που αγοράζουν απευθείας μεγάλο κυβισμό.

Καλοτάξιδη ότι να πάρεις.

funmoto
06/08/2007, 10:53
Να πω....

Ηλικία?
Προηγούμενη εμπειρία?
Τι σκοπεύεις να κάνεις με τη μηχανή σου (πόλη, μακρινές βόλτες και σε Εθνική...)?

Γιατί π.χ. (κατά την ταπεινή μου γνώμη) το ΜΤ3 είναι μια χαρά για να απολαμβάνεις την κίνησή σου στην πόλη και σε κοντινό στροφιλίκι, ενώ το ER6 είναι πιο άνετο για μακρινές βολτίτσες.

Για τα δύο άλλα που ανέφερες... μην πας σε 4κύλινδρο από τώρα. Και τέτοιου κυβισμού...
(Εκτός αν... γουστάρεις τρελλά και έχεις πλήρως ελεγχόμενο το δεξί σου χέρι:smilea: )

amyroukai
07/08/2007, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnyharit
Καλημέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να αγοράσω μια μηχανή. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι αρχάριος και θέλω βοήθεια.


Βρέθηκα στην ίδια θέση με εσένα φέτος. Πρώτη φορά με μηχανή, στα 35 μου, με εμπειρία μόνο από ποδήλατο, άντε να είχα κάνει και... 10 χιλιόμετρα με δανεικά δίτροχα; Και πολλά λέω. Αφού διάβασα περιοδικά, fora, δέχτηκα συμβουλές από γνωστούς και φίλους και κατέληξα. Τους έγραψα όλους εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Ο κάθε ένας από εμάς είναι διαφορετικός, υποθέτω ότι είσαι και ενήλικος, άρα ΕΣΥ αποφασίζεις στην τελική, για τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ανάγκες αλλά κυρίως για τις δικές σου επιθυμίες. Γιατί η μοτοσικλέτα είναι επιθυμία πρώτα από όλα. Δεν έχει σημασία αν κάποιος ξεκίνησε με 50άρι και πήρε 1000 μετά από 15 χρόνια. Δεν είναι υποχρεωτικό να ακολουθήσεις την ίδια πορεία. Εγώ πήρα την μεγαλύτερη μοτοσικλέτα που μπορούσα, με τον προϋπολογισμό που είχα στη διάθεσή μου, σκεπτόμενος ότι δεν θέλω να την αλλάζω κάθε 6 μήνες και ότι θέλω να την ταξιδέψω.

Σε ένα πράγμα έχουν δίκιο όλοι: Λόγω του ότι η μοτοσικλέτα δεν δίνει το περιθώριο για λάθη όπως το αυτοκίνητο, πρέπει να σκέφτεσαι την ασφάλειά σου πρώτα από όλα, γιατί ένα πράγμα είναι καλύτερο από μία βόλτα με μοτοσικλέτα: Η επόμενη βόλτα με μοτοσικλέτα. Άρα... Εκτός και αν είσαι πρόθυμος να σε περάσουν ακόμα και ποδήλατα τον πρώτο καιρό χωρίς να "προσβληθείς" και να υπερβείς τον εαυτό σου, μην πας σε πολλά κυβικά. Ο λόγος είναι ένας και μόνο. Όσο πιο πολλά τα κυβικά, τόσο πιο γρήγορη η μοτοσικλέτα και τόσο πιο εύκολα έρχεσαι σε ταχύτητες που δεν αφήνουν περιθώρια για σωστή αντίδραση, χωρίς πανικό. Τα πολλά κυβικά επίσης είναι πιο δύσκολα όταν γλιστράει γιατί εύκολα σπινάρει το πίσω λάστιχο αν ανοίξεις το γκάζι απότομα, εύκολα κάνουν άθελά σου σούζα αν κάνεις καμιά "μαγκιά" και ανοίξεις απότομα με 1η ή 2α. Η δύναμη τους θέλει υπευθυνότητα και υπομονή, το "πλήρως ελεγχόμενο χέρι" που λέει ο funmoto εκεί κολλάει. Τα φρένα άλλη σοβαρή παράμετρος, γιατί ακόμα και αν έχεις μεγάλη εμπειρία από αυτοκίνητα, πρέπει να μάθεις από την αρχή το που, πόσο, πως. Όχι απλό πράγμα. Και ξέχνα τους φίλους σου στην αρχή. Δεν είστε στο ίδιο επίπεδο και θα σε πάνε πιο γρήγορα από όσο είσαι έτοιμος να πας, είναι σίγουρο ότι θα έρθεις σε δύσκολη θέση.
Το δεύτερο πρόβλημα είναι να μάθεις να κουμαντάρεις το βάρος της μοτοσικλέτας στις πολύ χαμηλές ταχύτητες και στο παρκάρισμα, που είναι λιγότερο όσο κατεβαίνουν τα κυβικά συνήθως.
Γενικά λοιπόν, οι φίλοι σου έχουν δίκιο. Θα μάθεις, θα συνηθίσεις, ότι και αν αγοράσεις. Αρκεί να μη βιαστείς. Να θυμάσαι, "η μάνα του άσε (το γκάζι) δεν έκλαψε ποτέ". Και αν πας από νωρίς σε σχολείο (0-300 riding school ασυζητητί) θα προοδεύσεις σωστά.

Θα σου έλεγα πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο να το βλέπεις, αυτό που όταν το δεις στο δρόμο θα σου πει "πάμε βόλτα", αυτό που θα νιώθεις όμορφα επάνω του. Και μια που τόσο το GSR όσο και το Ζ έρχονται με ABS, μη το σκεφτείς καν να τα αγοράσεις χωρίς αυτό. Οι "μάγκες" του φρεναρίσματος θα σου πουν άλλα, όμως στο πρώτο φανάρι που αντί να πέσεις ή περάσεις, στον πρώτο προφυλακτήρα που δεν θα χτυπήσεις αλλά θα σταματήσεις κανονικά, θα ευλογείς τον καλό άνθρωπο που το εφηύρε. Ο funmoto πετάει και άλλη παράμετρο στο τραπέζι, αν θέλεις να κάνεις ταξίδια ξέχνα τα γυμνά. edit:Εκτός και αν κινείσαι μόνο πόλη, το MT θα το βαρεθείς πολύ γρήγορα...

Περιττό να πω ότι ούτε καν να την ξεπαρκάρεις χωρίς κράνος, μπουφάν με προστασίες, γάντια ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ, προσπάθησε να φοράς και παντελόνι μακρύ (αν είναι και ειδικό τζηνάκι ή καμμιά ελαφριά cordura ακόμα καλύτερα). Ναι είναι ταλαιπωρία. Ναι, ιδρώνεις. Ναι, σε κοροϊδεύουν όλοι και γελάνε με τον ψάρακα, το χέστη, το φλώρο. Όμως όλοι πέφτουν. Ακόμα και οι οδηγοί του MotoGP, πόσο μάλλον εμείς. Είπαμε, το θέμα είναι, ακόμα και αν γίνει το κακό, να πας την επόμενη βόλτα... ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ, όχι με καροτσάκι ή ασθενοφόρο.

anf125
07/08/2007, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
...

:a18: :a012: :a23:

Alchimistis
08/08/2007, 16:47
Γιατι ρε και το Ζ για αρχάριους ειναι, αν ήταν εμπειροι Ζ θα πέρνανε...:rotflmao:

m1ke
08/08/2007, 22:01
Πάρε Street Triple 675 .. :smokin: :evil:

EVI
08/08/2007, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Γιατι ρε και το Ζ για αρχάριους ειναι, αν ήταν εμπειροι Ζ θα πέρνανε...:rotflmao:

εσυ τι μιλας ρε ασχετε? εμαθες να ξεχωριζεις τα μοντελα και περασες στο σταδιο της εμπειριας?

αληθεια εχεις μηχανη? δικια σου οχι φιλου σου

:D

Alchimistis
10/08/2007, 17:41
μια πολυ καλή λύση ειναι να δείς αν σου αρέσει το fmx, ειναι φθηνο και εχει τόση δυναμη ωστε να μην σε τρομάξει, υπάρχει βέβαια να κοιτάξεις οπως ειπε και καποιος κανενα μεταχειρα αλλα δεν καλο ειναι πιστευω πρώτη μηχανη να εχεις καινουργια...

Φιλικα
Αλχημιστης ο "ψυχρος"

Bil_2
10/08/2007, 18:58
Φίλε johnyharit θα συμφωνήσω με τους παλαιότερους και εγώ (βλέπεις είμαστε και οι 2 νέοι στο forum). Καλό θα ήταν να μην πας σε τέτοια ιπποδύναμη –περίπου κατοστάρα ίππων δηλαδί) με την πρώτη. Πολύ την πατάνε.

Θα μπορούσες –και για εξοικονόμηση χρημάτων- να πάρεις κάτι μτχ με 50-70 ίππους
μέχρι να μάθεις. Προσωπικά εχω το SUZUKI GS500 και πιστεύω ότι αυτή η μηχανή –και μερικές ακόμα σε αυτή την κατηγορία- σε μαθαίνουν να οδηγάς καλύτερα

Φιλικα:beer:

mairoulaZX
13/08/2007, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
καλο ειναι πιστευω πρώτη μηχανη να εχεις καινουργια...

Φιλικα
Αλχημιστης ο "ψυχρος"

Γιατι??

Alchimistis
13/08/2007, 11:55
Aν το λές για το ψυχρός δεν ηταν για εσενα κουκλα μου.

Οσο για το άλλο, ειναι σημαντικό οταν εμπειστευεσαι τον ζωη σου σε ενα μηχανημα ειδικα αν δεν το ξέρεις, καλό ειναι το εχεις καινουργιο.
Αν σε πέρνει κι όλας βέβαια
Καλη Τυχη
Σε οτι και αν επιλέξεις

mairoulaZX
13/08/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Aν το λές για το ψυχρός δεν ηταν για εσενα κουκλα μου.

Οσο για το άλλο, ειναι σημαντικό οταν εμπειστευεσαι τον ζωη σου σε ενα μηχανημα ειδικα αν δεν το ξέρεις, καλό ειναι το εχεις καινουργιο.
Αν σε πέρνει κι όλας βέβαια
Καλη Τυχη
Σε οτι και αν επιλέξεις

Ναι.. το άλλο εννοούσα. Σε ευχαριστώ πολύ. Εννοείς πως αν πάρω π.χ. καινούριο θα διαμορφωθεί από την αρχή στο δικό μου τρόπο οδήγησης προφανώς (δηλ. θα ξέρω πως του έχω συμπεριφερθεί.)

Yannis37
13/08/2007, 13:38
τελικά πηρε κάτι ο φίλος????........................hayabusa λεει:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Alchimistis
13/08/2007, 15:14
Ακριβώς μαιρουλα, αν και μου αρέσουν περισσοτερο να πάρω καποιο μεταχειρησμενο και να αρχίζω να το φτιαχνω αλλα σαν πρώτη μηχανη ειχα επιλέξει καινούργια και πάνω σ'αυτη εμαθα πώς ακουγεται η καδένα, η καμπάνα εννοώ οταν πήγαινε κάτι στραβά το αντιλαμβανόμουν αμέσως,
Με το μεταχειρησμένο αν δεν ξέρεις μπορεί και να μάθεις να ακούς και λάθος...αν με καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ

vagkan
13/08/2007, 15:30
τι να πάρεις?
Αν είσαι κανούργιος στα μηχανολογικά - ηλεκτρολογικά πάρε ευρωπαϊκό. Θα γίνεις ξεφτέρι με τις βλάβες που θα σου βγάλει. Επίσης θα γνωρίσεις πού καλούς μαστόρους και θα μπείς στην ζώνη του λυκόφωτος των συνεργείων. (Επενδεδυμένο κεφάλαιο μια συλλογή γερμανοπολύγωνα και το ψυγειάκι με τις γκαζόζες).
Αν θες να έχεις την ησυχία σου πάρε Japan.
Αν έχεις λεφτά να πληρώνεις και δεν σε νοιάζει, πάρε ότι σου αρέσει. ΄
Τα κυβικά και τα άλογα δεν παίζουν ρόλο στην επιλογή γιατί αν είσαι λογικός θα τρέχεις μέχρι όταν νοιώθεις ασφάλεια, όσο μπορείς εσύ και όχι όσο μπορεί η μηχανή.
Αφού είσαι νέος στη ματοσυκλέτα, στα έξοδα της μηχανής που θα πάρεις βάλε και κανένα πλαστικό καπάκι, γιατί ακόμα δεν έχουν βγεί μηχανές που δεν πέφτουνε. Υπολόγισε ότι θα έχεις μερικές (τουλάχιστον) πτώσεις μέχρι να μάθεις μέχρι πόσο να πηγαίνεις σε κάθε λογής άσφαλτο που θα συναντάς.
Θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα μεταχειρισμένο από ότι σου αρέσει, μέχρι να μάθεις πως οδηγούν και πως συντηρούν και μετά πάρε το καινούργιο που θα κρατήσεις.
Και πολύ βασική συμβουλή: άλλαζε τα λάστιχα και ας έχουν ακόμα πέλμα-εκεί μην κάνεις οικονομία.
Καλές Βόλτες:beer: :wave2:

mairoulaZX
14/08/2007, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Ακριβώς μαιρουλα, αν και μου αρέσουν περισσοτερο να πάρω καποιο μεταχειρησμενο και να αρχίζω να το φτιαχνω αλλα σαν πρώτη μηχανη ειχα επιλέξει καινούργια και πάνω σ'αυτη εμαθα πώς ακουγεται η καδένα, η καμπάνα εννοώ οταν πήγαινε κάτι στραβά το αντιλαμβανόμουν αμέσως,
Με το μεταχειρησμένο αν δεν ξέρεις μπορεί και να μάθεις να ακούς και λάθος...αν με καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ


Το πιασα..:winka: Όπως και με το αμάξι. Ευχαριστώ.

doctor x
14/08/2007, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Πάρε Street Triple 675 .. :smokin: :evil:
ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ!!!!


99378

makis206
14/08/2007, 09:32
Αprilia Shiver (http://www.apriliashiver.com/) ;;:D


:cool:

vagkan
14/08/2007, 14:59
Παιδιά όλοι γράφουν την γνώμη του εκτός από τον Τζωνηχαρη που θα είναι ο αγοραστής.
Ημαρτον ρε τζώνη...

Alchimistis
14/08/2007, 15:02
Θα εχει πάρει κανενα 750 κ7 και θα μεινουμε στο FMX εμεις...χαχα

Cpt. Haddock
14/08/2007, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkan
Παιδιά όλοι γράφουν την γνώμη του εκτός από τον Τζωνηχαρη που θα είναι ο αγοραστής.
Ημαρτον ρε τζώνη...

:rolleyes:

όντως


Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkan
Αν είσαι κανούργιος στα μηχανολογικά - ηλεκτρολογικά πάρε ευρωπαϊκό. Θα γίνεις ξεφτέρι με τις βλάβες που θα σου βγάλει. Επίσης θα γνωρίσεις πού καλούς μαστόρους και θα μπείς στην ζώνη του λυκόφωτος των συνεργείων. (Επενδεδυμένο κεφάλαιο μια συλλογή γερμανοπολύγωνα και το ψυγειάκι με τις γκαζόζες).
Αν θες να έχεις την ησυχία σου πάρε Japan.

:rolleyes:

anf125
14/08/2007, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Θα εχει πάρει κανενα 750 κ7 και θα μεινουμε στο FMX εμεις...χαχα

Γιατί ρε συ μια χαρά είναι το FMX... αφού το έβγαλε καλύτερο μοτάρ και το 0300!!! :lol:

apost
21/08/2007, 15:09
Μιας και ενδιαφερομαι και γω για μηχανη διαβασα πιο πανω σε ενα σχολιο για ενα σχολειο 0-300. Εχει κανεις πιο πολλες πληροφοριες?

amyroukai
21/08/2007, 20:40
apost μπες στο www.0300.gr και θα βρεις πληροφορίες. Είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, θα μάθεις πολύ περισσότερα σε μία μέρα από όσα θα μάθεις μέσω... "ράδιο αρβύλα παλιών μηχανόβιων" σε όλη σου τη ζωή. Κόστος ?180 το μάθημα και ?40 τα δερμάτινα, αν δεν έχεις. Και είναι σίγουρο ότι θα μάθεις τα σωστά πράγματα...

nasos7
26/08/2007, 13:08
na sou po otan les proto mixanaki re file ti enois exis odigish toulaxiston kana 125 h kana pio mikrou kibismou tespa me siblekth ... giati an pas me ti mia se 120hp:/ tha fas paketo tespa gia mena an kabloneis me thn taxithta kai thes street pare gsx-r k7 750 gia mena ine t0p poli dinamh korifea shberifora pio dinato apo to 600 kai pio ksekourasto apo to 1000 klah tixh