PDA

View Full Version : Αλλαγες και Φιλοσοφιες Bmw-vuza..



BILL VUZAS
27/07/2007, 09:25
Εδω και 3 εδδομαδες ανταλαξα το GS 1200 με το Χαγιαμπουσα.Υπαρχουν πολλες διαφορες μεταξυ των δυο μοτοσυκλετων,οχι στην δυναμι-γεωμετρια και στα διαφορα τεχνικα στοιχεια,αλλα στον τροπο που στεκονται στον δρομο,στην ιδιαιτερη συμπεριφορα τους στην καθημερινοτητα.
Ανεβαινοντας στο μπεμβε και γυρνοντας τον διακοπτη περιμενεις καποια δευτερολεπτα!!! για να κανει διαγνωσι ο εγκεφαλος(απαραδεκτο),στον Βουζα γυρνωντας τον διακοπτη και πριν προλαβεις να χουφτωσεις το γκριπ,εχει τελειωσει αυτη η διαδικασια.
Ξεκινοντας με το μπεμβε κοιτας μην δεν σβησει η ενδειξι ΑΒS (το κανει συχνα),στο χαγια φευγεις και δεν κοιτας τιποτε.
Κατα την οδηγηση εαν χρειαστει να πατησεις κορνα η"να κανεις σινιαλο....γαμησε τα.Δεν εχω βρει ποτε αυτα τα δυο κουμπια την ωρα που επρεπε,πατας αριστερο φλας ,Η" δεν βρισκεις τιποτε γενικως!Σε αυτοκινητοδρομα θελεις να κανεις σινιαλο-χαιρετισμο σε συναδελφο μοτοσυκλετιστη?Ξεχασε το!Δεν βρισκεις το σινιαλο διοτι πρεπει να χρησιμοποιησεις τον αντιχειρα (δυσκολο αυτο στην διαρκεια της οδηγησης) και οχι τον δεικτη που εχουν ολα τα γιαπονεζικα.
Και κατι επικινδυνο τωρα,κατα την διαδικασια του φρεναρισματος με το μπεμβε,εαν ο δρμος ειναι ανωμαλος φοβασαι μην επενεργησει το ABS και....δεν σταματησεις ποτε!Αυτη η φοβια μου εμεινε και δεν μπορω να την αποβαλω!Καθε φορα που πατω φρενα με τον Βουζα και εχει κακο οδοστρωμα φοβαμε οτι θα επεμβει το ABS και δεν θα σταματησω.Θελω γιατρο?
Με τον Βουζα οδηγω και χωρις γαντια για μικρες διαδρομες εντος πολης,με το μπεμβε ξεχασε το!το μισο πλαστικο του γκριπ θα κολησει στην παλαμη σου!
Και κατι τελευταιο,τα ΕΙΔΙΚΑ!!!!
συνεργεια!!
λαδια!!!
διακοπτες!!!!
αναβαθμισεις!!!
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΕΙΔΙΚΑ!!!!
:a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018:

makis206
27/07/2007, 09:42
Σίγουρα δύο εντελώς διαφορετικά μηχανάκια με διαφορετικές ιδιαιτερότητες αλλά και διαφορετικά δυνατά σημεία !

Δύο τέρατα με έντονα χαρακτηριστικά αλλά εντελώς αντίθετα μεταξύ τους !

Με λάτρεις σε όλο τον κόσμο για τον χαρακτήρα του το καθένα ξεχωριστά !

Παρόλα αυτά είναι ευχάριστο πως είσαι περισσότερο ικανοποιημένος εκεί που κατέληξες, καλά να είσαι να τη χαίρεσαι τη ναυαρχίδα !

:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
27/07/2007, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Σε αυτοκινητοδρομα θελεις να κανεις σινιαλο-χαιρετισμο σε συναδελφο μοτοσυκλετιστη?Ξεχασε το!Δεν βρισκεις το σινιαλο διοτι πρεπει να χρησιμοποιησεις τον αντιχειρα (δυσκολο αυτο στην διαρκεια της οδηγησης) και οχι τον δεικτη που εχουν ολα τα γιαπονεζικα...

Σινιάλο κάνουμε με το χέρι και όχι με τα φώτα :smokin:

BILL VUZAS
27/07/2007, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σίγουρα δύο εντελώς διαφορετικά μηχανάκια με διαφορετικές ιδιαιτερότητες αλλά και διαφορετικά δυνατά σημεία !

Δύο τέρατα με έντονα χαρακτηριστικά αλλά εντελώς αντίθετα μεταξύ τους !

Με λάτρεις σε όλο τον κόσμο για τον χαρακτήρα του το καθένα ξεχωριστά !

Παρόλα αυτά είναι ευχάριστο πως είσαι περισσότερο ικανοποιημένος εκεί που κατέληξες, καλά να είσαι να τη χαίρεσαι τη ναυαρχίδα !

:beer: :beer: :beer:
ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΕΙΔΙΚΩΣ(GS-VUZAS),ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΗ "ΕΙΔΙΚΗ"ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΒΜW.

BILL VUZAS
27/07/2007, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σινιάλο κάνουμε με το χέρι και όχι με τα φώτα :smokin:
Αυτο εκανα και εγω!:D

lygonis
27/07/2007, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σινιάλο κάνουμε με το χέρι και όχι με τα φώτα :smokin:

Ποιος το λεει αυτό? Εγώ δεν γουστάρω να αφήσω το τιμονι σε καμοια περίπτωση.Τόσα χρόνια
το σινιάλο είναι με τα φώτα.Στους 100 που έχω συναντίσει 2 με 3 να με έχουν χαιρετησει με το χέρι. Φιλικά πάντα και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης. Νίκος

Cpt. Haddock
27/07/2007, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από lygonis
Ποιος το λεει αυτό? Εγώ δεν γουστάρω να αφήσω το τιμονι σε καμοια περίπτωση.Τόσα χρόνια
το σινιάλο είναι με τα φώτα.Στους 100 που έχω συναντίσει 2 με 3 να με έχουν χαιρετησει με το χέρι. Φιλικά πάντα και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης. Νίκος

Δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης

Πήγαινε στο εξωτερικό και δες τι γίνεται και τα ξαναλέμε :wave2:

Αλλα ας μη βγούμε :a6:

lygonis
27/07/2007, 10:27
Τι παει να πει πήγαινε στο εξωτερικό, ότι κάνουν έξω είναι πάντα σωστό? Και άντε να συμφωνήσω μπορείς να το αιτιολογήσεις? Αν είναι για κάποιο λόγο (ασφάλειας π.χ) να συμφωνήσω και να χαιρετάω και γω με το χέρι. Τώρα θα μου πεις με τι κόλλησα ξέρω γω μου φάνηκε περίεργο σαν οδηγία.

BILL VUZAS
27/07/2007, 11:06
Χαλαρη βολτα και αν το επιτρεπει η ορατοτητα μπορει και με το χερι,λεω μπορει.
Ασε τωρα εσυ το αριστερο κλιπονς οταν γουσταρεις μια διαδρομη και η αδρεναλινη σε εχει πνιξει...
Τα σαινια της BMW σου επιβαλουν το χερι...που να βρεις τον διακοπτη με τον αντιχειρα!:confused:

iannis
27/07/2007, 12:25
Αυτα που λες φιλε τα εχω παρατηρησει και εγω μια φορα που οδηγησα μια 1200 δεν ηξερα τι παταγα απο τα κουμπια και εκεινο το μπροστινο της μου φανηκε πολυ παραξενο (καμια πληροφοριση) αλλα εγω πηγα μονο μια βολτα εσυ ποσο καιρο την ειχες και δεν την συνηθισες?

BILL VUZAS
27/07/2007, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από iannis
Αυτα που λες φιλε τα εχω παρατηρησει και εγω μια φορα που οδηγησα μια 1200 δεν ηξερα τι παταγα απο τα κουμπια και εκεινο το μπροστινο της μου φανηκε πολυ παραξενο (καμια πληροφοριση) αλλα εγω πηγα μονο μια βολτα εσυ ποσο καιρο την ειχες και δεν την συνηθισες?

20 μηνες και 29000 χιλιομετρα.Καποια πραγματα τα συνηθιζεις γρηγορα οπως τα φλας,καποια αλλα ποτε, γιατι δεν ειναι καθολου εργονομικα.:a31:

DimChios
27/07/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
20 μηνες και 29000 χιλιομετρα.Καποια πραγματα τα συνηθιζεις γρηγορα οπως τα φλας,καποια αλλα ποτε, γιατι δεν ειναι καθολου εργονομικα.:a31:



ΟΚ, απόψεις!

Εγω στα 1000 χλμ τα συνήθισα ολα!

Αφου εσυ κατεληξες στο BUSA με γειά σου και χαρά σου, αλλά μη τα γ@μ@με όλα!

Γι αυτο υπάρχουν χιλιάδες μοντέλα, γιατι η βλακεία-μ@λ@κι@-βιτσιο-κ@υλα που διακατέχει τον καθένα μας ειναι διαφορετική!

Εδω κυκλοφορούν Tiger, στα GS ειναι το προβλημα?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
27/07/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
...Εδω κυκλοφορούν Tiger...

Δεν κυκλοφορούν...

Ταξιδεύουν

:wave2: :wave2: :wave2:

DimChios
27/07/2007, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν κυκλοφορούν...

Ταξιδεύουν

:wave2: :wave2: :wave2:



Με τί "ταξιδεύουν" και δεν "κυκλοφορούν"?

Με καράβι? :lol:

Έλα που τσίμπησες!!! Τί είπαμε? :winka: :a9:



Άλλωστε, οι άνθρωποι τα ταξιδεύουν τα μηχανάκια όχι το αντίστροφο!

:beer: :beer: :beer: :wave2:

BILL VUZAS
27/07/2007, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΟΚ, απόψεις!

Εγω στα 1000 χλμ τα συνήθισα ολα!

Αφου εσυ κατεληξες στο BUSA με γειά σου και χαρά σου, αλλά μη τα γ@μ@με όλα!

Γι αυτο υπάρχουν χιλιάδες μοντέλα, γιατι η βλακεία-μ@λ@κι@-βιτσιο-κ@υλα που διακατέχει τον καθένα μας ειναι διαφορετική!

Εδω κυκλοφορούν Tiger, στα GS ειναι το προβλημα?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Δεν "κατεληξα"στον BUSA,δεν καταληγεις καπου περνωντας μια μοτοσυκλετα.Αυριο μπορει να ειναι Χαρλευ,ξερω γω.
Ξαναειχα BUSA,οπως ξαναειχα BMW,(RT1150).Oσο μπορω αναφερω τα πραγματα αντικειμενικα.
Δεν προσκυνω καμια σημαια.Μην κλεινουμε τα ματια στις μαλακιες των εταιριων που μας τις πλασαρουν σαν ιδιαιτεροτητες.
Εσυ τα καταφερες με τα χειριστηρια,εγω και χιλιαδες αλλοι,ΟΧΙ!
Το GS που καβαλας εχει βγαλει τις περισσοτερες βλαβες,ανοητες βλαβες,απο οτιδηποτε κυκλοφορει σε 2 τροχους.Και ειναι μηχανη περιπετειας!Ισως χαρακτηριζουν περιπετεια την αγωνια του κατοχου του GS 1200 τι μαλακισμενη βλαβη θα βγαλει...ABS-ΦΡΕΝΑ-ΗΛΕΚΤΟΝΙΚΗ-ΜΠΑΤΑΡΙΑ-ΠΙΣΙΝΗ ΒΑΛΙΤΣΑ-ΑΞΟΝΑΣ-ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ-ΔΙΟΡΡΟΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ-EWS...ειδικα αυτο το τελευταιο!!.
Υπαρχει μοτοσυκλετιστης που δεν ξερει για αυτα?Μηπως ειναι υπερβολες?Αντικειμενικα,ειναι υπερβολες?

iannis
27/07/2007, 18:47
Tι να πεις:confused: ομολογω οτι καποτε ειχε περασει απο το μυαλο μου αλλα την απεριψα μολις την καβαλισα και ο λογος ηταν οτι το αντιτιμο που επρεπε να καταβαλω για αυτα που κανει καλυτερα απο το αφρικα( αυτο εχω) ηταν υπερβολικα υψηλο (περιπου 10.000 ευρω) και ετσι οπως ηρθε μου εφυγε.Τωρα αμα βγαζει και τα κουσουρια που λες τοτε αστα να πανε :bawl:

DimChios
27/07/2007, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Δεν "κατεληξα"στον BUSA,δεν καταληγεις καπου περνωντας μια μοτοσυκλετα.Αυριο μπορει να ειναι Χαρλευ,ξερω γω.
Ξαναειχα BUSA,οπως ξαναειχα BMW,(RT1150).Oσο μπορω αναφερω τα πραγματα αντικειμενικα.
Δεν προσκυνω καμια σημαια.Μην κλεινουμε τα ματια στις μαλακιες των εταιριων που μας τις πλασαρουν σαν ιδιαιτεροτητες.
Εσυ τα καταφερες με τα χειριστηρια,εγω και χιλιαδες αλλοι,ΟΧΙ!
Το GS που καβαλας εχει βγαλει τις περισσοτερες βλαβες,ανοητες βλαβες,απο οτιδηποτε κυκλοφορει σε 2 τροχους.Και ειναι μηχανη περιπετειας!Ισως χαρακτηριζουν περιπετεια την αγωνια του κατοχου του GS 1200 τι μαλακισμενη βλαβη θα βγαλει...ABS-ΦΡΕΝΑ-ΗΛΕΚΤΟΝΙΚΗ-ΜΠΑΤΑΡΙΑ-ΠΙΣΙΝΗ ΒΑΛΙΤΣΑ-ΑΞΟΝΑΣ-ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ-ΔΙΟΡΡΟΕΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ-EWS...ειδικα αυτο το τελευταιο!!.
Υπαρχει μοτοσυκλετιστης που δεν ξερει για αυτα?Μηπως ειναι υπερβολες?Αντικειμενικα,ειναι υπερβολες?


Καλά, είσαι και μεγαλύτερος, κάτι παραπάνω θα ξέρεις!

:wave2:

BILL VUZAS
28/07/2007, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Καλά, είσαι και μεγαλύτερος, κάτι παραπάνω θα ξέρεις!

:wave2:

Καλα,αυτο ειναι το μονο σιγουρο,δεν χρειαζεται να μου το θυμιζεις.(Ξενερωσα τωρα):mad:

DimChios
28/07/2007, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Καλα,αυτο ειναι το μονο σιγουρο,δεν χρειαζεται να μου το θυμιζεις.(Ξενερωσα τωρα):mad:



:a08: :a029: :a01: :a41:

felter
29/07/2007, 02:44
ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ GS 1200 ADV ΣΚΟΤΩΝΕΙ 1500 ΧΛΜ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΟΛΑ ΑΨΟΓΑ . ΜΕ ΤΟ GS 1100 ΤΑ ΙΔΙΑ 86.000 ΧΛΜ ΑΠΡΟΒΛΙΜΑΤΙΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΟΠΙΟ ΚΥΡΙΛΕ ΟΔΗΓΟΣ ΕΞΥΝΑ ΚΑΙ ΤΟ
ΜΟΝΟ ΣΤΑΝΤ ΤΑΠΑ . ΔΙΣΚΟΥΣ ΕΒΑΛΑ ΑΠΟ TOURATECH K&N Ohlins REMUS
ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΣΟΥ Ο ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.
ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΠΟΤΕ
ΦΟΡΤΩΜΑ ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΡΑΔΙΟ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΤΡΑΠΕΖΙ ΣΚΗΝΕΣ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑΤΑ ΣΛΙΠΙ ΜΠΑΝΚ ΡΟΥΧΑ,
ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ
ΤΟΝ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΜΑΘΑ ΑΜΕΣΟΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ.
SERVES ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΠΕΙΡΕΣ ΤΙ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΑ ΑΣΤΑ ΟΠΟΣ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟ ΤΑ ΑΛΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ
ΕΓΩ BUSA ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ CB 1300 Η CBR 1000 ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ…….


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Respect
29/07/2007, 07:37
Doctor είμαι καλά!
Τελικά δεν έχω μόνο εγώ το πρόβλημα με τα χειρηστήρια του BMW! :wacko:
Και χαιρετισμό με τα φώτα! ( να σκάνε από το κακό τους όλα τα αλλοδαπά )

Ταξιδευτής
29/07/2007, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Άλλωστε, οι άνθρωποι τα ταξιδεύουν τα μηχανάκια όχι το αντίστροφο!
:beer: :wave2:

ΜΕΓΑΛΗ κουβεντα αυτη αδερφε Δημητρη..... :a10: :smokin:

BILL VUZAS
30/07/2007, 09:05
Ενταξει,ειναι καλα τα BMW,δεν τα θαψαμε κιολας.
Απλα αναφερω καποιες παρατηρησεις που το 21 αιωνα θα μπορουσαν να βελτιωθουν.
Εγω λεω για τα γκριπ που κολανε στις παλαμες και η απαντηση ειναι οτι εγω φορτωνω το μηχανακι και κανω 400 εκατομυρια μιλια.Στην παρατηρηση δεν απανταει κανεις.Γιατι το σινιαλο ειναι σε ακαταληλο σημειο Η"γιατι επρεπε να ρυθμισει κανεις τα 2 ιντζεξιον του 1150 σε καθε σερβις ,γιατι λεει,φευγαν.Το ανοητο σερβο στα φρενα (που ευτυχως το καταργησαν στα 07 μοντελα και ενθεν) που δουλευε με την μπαταρια,οποιοδηποτε προβλημα στα ηλεκτρικα και δεν ειχες φρενα.Περιμενουμε καλλιτερα προιοντα απο μια εταιρια που παραγει τα καλλιτερα βιομηχανικα προιοντα στον κοσμο(αυτοκινητα).Δεν δενεις τον κοσμο με την εταιρια καλωντας τον καθε λιγο για...αναβαθμισεις,τι φρουτο ηταν και αυτο.Επαψε να ειναι εταιρια περιπετειας και εγινε γκλαμουρ και γραβατοθηκε.Φορτωσαν τα μηχανακια με ενα σωρο ηλεκτρονικα που μονον ζημιες και προβληματα βγαζουν.Στα καινουργια Καπα ουτε λαδια μπορεις να αλλαξεις μονος,θελει ειδικο μηχανιμα,που πιστευω οτι καποιο σαινι στον σχεδιασμο ξεχασε οτι τα λαδια στο μοτερ αλλαζουν.Μπορει να ειμαι σκληρος αλλα ειναι αληθεια αυτα.
Και αν παρατηρησει κανεις τους μανιωδεις με την εταιρια αναβατες ,οδηγουν ΜΟΝΟΝ ΠΑΛΙΕΣ BMW πριν του 2000,και καμια σχεσι δεν εχουν με την συνχρονη αντιπροσωπια.Εχει κανεις διαφορετικη αποψι?

Cpt. Haddock
30/07/2007, 09:12
Κακά τα ψέματα...

Το 1200GS έφτιαξε με το μοντέλο '07... Εφυγε η αηδία του σερβο που πηδούσε τη μπαταρία και λύθηκαν και τα προβλήματα εγκεφάλου και άλλες παιδικές ασθένειες

Για τη θέση των φλας, πιστεύω πως συνηθίζεται* αλλά το οδήγησα λιγο οπότε δεν ξέρω...


*εδώ συνηθίζονται τα μαρσπιέ στην Tiger :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

BILL VUZAS
30/07/2007, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κακά τα ψέματα...

Το 1200GS έφτιαξε με το μοντέλο '07... Εφυγε η αηδία του σερβο που πηδούσε τη μπαταρία και λύθηκαν και τα προβλήματα εγκεφάλου και άλλες παιδικές ασθένειες

Για τη θέση των φλας, πιστεύω πως συνηθίζεται* αλλά το οδήγησα λιγο οπότε δεν ξέρω...


*εδώ συνηθίζονται τα μαρσπιέ στην Tiger :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:
Ποιος ξερει ποσοι γιναν "κακοι"για να γινει η επαναστατικη αυτη αλλαγη!
:a1:

BILL VUZAS
30/07/2007, 09:32
Και μια ερωτηση φιλοσοφικης αναζητησις,το μπροστινο γραναζι απο την αλυσιδα στο καινουργιο 650 πως αλλαζει?:(

Stergios69
30/07/2007, 09:40
Κανε καμια πλάκα να πρέπει να βγει το ψαλίδι... :confused:

BILL VUZAS
30/07/2007, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Κανε καμια πλάκα να πρέπει να βγει το ψαλίδι... :confused:

λες??? :D