PDA

View Full Version : Αιωνιοι καγκουρες



AFTER
27/07/2007, 10:10
Εχτες, μια απο τις ελαχιστες στιγμες που βλεπω τηλεοραση, επεσε το κουμπι του τηλεκοντρολ, πανω σε ενα καναλι που ειχε ενα σηριαλ με τον Φιλιππιδη, τον μπουλα, και τον χαϊκαλη

Σταματησα γιατι ακουσα να λενε ''θα παρουμε τα μοτορια και θα βγουμε εξω κτλ''

Για να δουμε, ειπα

Και τι ειδα....

Και οι τρεις πανω σε κατι harley, και ΟΛΟΙ ακρανωτοι

Οκ δεν μπορουν να φορεσουν full face γιατι δεν θα φαινοντουσαν
Ενα jet κρανακι ομως δεν θα μπορουσαν να φορεσουν?

Δεν θα επρεπε να υπαρχει νομος, που να επιβαλει την χρηση κρανους σε ταινιες?

Μου αρεσει που παλιοτερα σε περιοδικο μοτοσυκλετας, ειχε συνεντευξη του φιλιππιδη, που ηταν ''μοτοσυκλετιστης'', και εκτος μιας harley ειχε και ενα ZZR1100

Eλπιζω να το πουλησε, και να εχει κρατησει μονο την harley

Kριμα, γιατι τους γουσταρω και τους τρεις σαν ηθοποιους(τον Μπουλα, και οχι μονο)

airamhag
27/07/2007, 10:14
ΚΑΛΑ εδω δεν υπαρχουν σωστοι νομοι για τους οδηγους θα υπαρχουν για τους ηθοποιους κ τα εργα??

αυτο εγκειται στην ευαισθητοποιηση του εκαστοτε σκηνοθετη κλπ

αλλα κ στο κοινο που τα βλεπει..

δηλαδη οκ , βλεπουμε μια σκηνη , τι σημαινει ? οτι την υιοθετουμε οπως ακριβως το βλεπουμε ?


και μετα τι σχεση εχει αν εχει χαρλευ η ZZR ?

εδω κ σε ποδηλατο να ανεβεις δεν πρεπει να φορας κρανακι κ εξοπλισμο ??

Trans
27/07/2007, 10:36
Νόμοι; Ποιοι νόμοι;

Μάλλον έχεις ξεχάσει μερικά πράγματα:)

http://new.e-go.gr/auto/article.asp?catid=7264&subid=2&pubid=394016

veagle
27/07/2007, 20:23
Αν και δεν έψαξα να δω πόσα θέματα έχουν ανοιχτεί για το θέμα ΚΡΑΝΟΣ.........


Έστω εγώ ότι είμαι κατά του κράνους

Εσάς τι σας κόφτει αν δεν φοράω εγώ κράνος!

Το κράτος κανονικά πρέπει να προστεύει το σύνολο...

Ύστερα απο πολλές συζητήσεις με διαφόρους...

Κατέληξα στο εξής:
Ο μόνος τρόπος για να προξενήσεις ατύχημα με την "ΜΗ ΧΡΗΣΗ ΚΡΑΝΟΥΣ" είναι μόνο αν σου μπει κάτι στο μάτι.
Ωραία... Άλλες περιπτώσεις...: να σε τσιμπήσει κάτι... Μπορεί να τσιμπήσει οπουδήποτε.
Νε σε χτυπήσει ο ήλιος στο κεφάλι -> τα κάμπριο απαγορεύονται;;;

Οπότε όσοι είναι κατά του κράνους θα μπορούσαν να φοράνε ειδικά γυαλιά μηχανής.


Όσο για τους νόμους. (θα παίξω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου)

ΓΙΑΤΙ δεν γράφουνε και αυτούς που δεν φοράνε στολή;;; και άντε να φοράς κανονικά ρούχα!
αλλά όλους αυτούς με σαγιονάρα και τανγκα;;;
________________


Δε λέω... καλά θα ήταν να φορούσαν κράνη στην σειρά, ΑΛΛΆ...
Αν υπήρχε παιδεία και σωστή διαπαιδαγώση απο το σπίτι, απο το σχολείο και γενικά από όλους τους παράγοντες που συμβάλλουν στην κοινωνικότητα των παιδιών, τότε δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Και αυτό γιατί:
1ο: Θα ήξερε το παιδί, ότι αυτό που βλέπει είναι μια σειρά και όχι πραγματικότητα.
2ο: Θα ήξερε απο μικρός ότι πρέπει να νοιάζεται για το εαυτό του και όλα τα σχετικά.
3ο: Όταν μεγαλώσει θα φοράει κράνος, όχι για τους μπάτσους, αλλά για το κεφάλι του.
4ο: (είναι πολλά)

Αλλά όλα έχουν να κάνουν με την ΠΑΙΔΕΙΑ (όχι την ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ)

Πάντα Φιλικά
και είναι καθαρά προσωπική άποψη!

zolotas
27/07/2007, 20:48
:lol: τα καλυτερα ηταν παλια με τον Ψαλτη ,κανονικα με κρανος και στολη να κανει σουζες .......ασχετα αν δεν ηταν ο ιδιος .....ΤΑΙΝΙΑΡΕΣ

AFTER
27/07/2007, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
Αν και δεν έψαξα να δω πόσα θέματα έχουν ανοιχτεί για το θέμα ΚΡΑΝΟΣ.........


Έστω εγώ ότι είμαι κατά του κράνους

Εσάς τι σας κόφτει αν δεν φοράω εγώ κράνος!

Το κράτος κανονικά πρέπει να προστεύει το σύνολο...

Ύστερα απο πολλές συζητήσεις με διαφόρους...

Κατέληξα στο εξής:
Ο μόνος τρόπος για να προξενήσεις ατύχημα με την "ΜΗ ΧΡΗΣΗ ΚΡΑΝΟΥΣ" είναι μόνο αν σου μπει κάτι στο μάτι.
Ωραία... Άλλες περιπτώσεις...: να σε τσιμπήσει κάτι... Μπορεί να τσιμπήσει οπουδήποτε.
Νε σε χτυπήσει ο ήλιος στο κεφάλι -> τα κάμπριο απαγορεύονται;;;

Οπότε όσοι είναι κατά του κράνους θα μπορούσαν να φοράνε ειδικά γυαλιά μηχανής.


Όσο για τους νόμους. (θα παίξω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου)

ΓΙΑΤΙ δεν γράφουνε και αυτούς που δεν φοράνε στολή;;; και άντε να φοράς κανονικά ρούχα!
αλλά όλους αυτούς με σαγιονάρα και τανγκα;;;
________________


Δε λέω... καλά θα ήταν να φορούσαν κράνη στην σειρά, ΑΛΛΆ...
Αν υπήρχε παιδεία και σωστή διαπαιδαγώση απο το σπίτι, απο το σχολείο και γενικά από όλους τους παράγοντες που συμβάλλουν στην κοινωνικότητα των παιδιών, τότε δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Και αυτό γιατί:
1ο: Θα ήξερε το παιδί, ότι αυτό που βλέπει είναι μια σειρά και όχι πραγματικότητα.
2ο: Θα ήξερε απο μικρός ότι πρέπει να νοιάζεται για το εαυτό του και όλα τα σχετικά.
3ο: Όταν μεγαλώσει θα φοράει κράνος, όχι για τους μπάτσους, αλλά για το κεφάλι του.
4ο: (είναι πολλά)

Αλλά όλα έχουν να κάνουν με την ΠΑΙΔΕΙΑ (όχι την ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ)

Πάντα Φιλικά
και είναι καθαρά προσωπική άποψη!



Yπαρχει και ενας αλλος απλος λογος, που δεν μου αρεσει να βλεπω ακρανωτους





































ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΠΑΕΙ




Οποιος δεν φοραει κρανος, για μενα δεν αξιζει να οδηγαει μοτοσυκλετα, ειναι γελοιος, καγκουρας και επιδειξιας
Χαλαει την εικονα(με τον τροπο που συμπεριφερεται και οδηγαει), που προσπαθουμε να φτιαξουμε χιλιαδες αλλοι μοτοσυκλετιστες
Ας ξαναγυρισει στο αμαξι του, ή ας κατσει σπιτι του
:mad:

zolotas
27/07/2007, 20:54
εμενα μου την δινει το αλλο παλι........βλεπω ζευγαρακια αλλα μονο ο ενας να φοραει ........παρτε ρε γυφτοι ενα κρανακι στην κοπελα ,ματζιρηδες

AFTER
27/07/2007, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
εμενα μου την δινει το αλλο παλι........βλεπω ζευγαρακια αλλα μονο ο ενας να φοραει ........παρτε ρε γυφτοι ενα κρανακι στην κοπελα ,ματζιρηδες

Ενταξει, υπαρχει και η περιπτωση ''Γεια σου Δημητρη(φιλη), θα με πεταξεις μεχρι το hondos center να παρω tabon, απο εκει δεν πας?''

Αν ομως προκειται για κανονικη βολτα/εξοδο, τοτε :a31:

hercul
27/07/2007, 21:39
H γνώμη μου είναι ότι είναι πράγματι στην κρίση του καθενός αν θα φορέσει κράνος γιατί αφορά την δική του ασφάλεια... αν το δούμε θεωρητικά!!

Σαν μοτοσικλετιστής όμως ξενερώνω όταν βλέπω κάποιον χωρίς κράνος γιατί εκτος από
όλα τα άλλα, αν φαει τα μούτρα του ο ξεκράνωτος και πάθει καμιά καλή ζημιά θα αρχίσουν πάλι
όλοι το κλασσικό παραμύθι με τις σκοτώστρες τις μηχανές!! :sick: :sick:

anf125
27/07/2007, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ενταξει, υπαρχει και η περιπτωση ''Γεια σου Δημητρη(φιλη), θα με πεταξεις μεχρι το hondos center να παρω tabon, απο εκει δεν πας?''


Δηλαδή αν πέσει η φίλη του Δημήτρη καθοδόν για το Χόντο δε θα σπάσει το κεφάλι της; :p

Εγώ σκέφτομαι το άλλο... έστω ότι πέφτεις... και δεν παθαίνεις κάτι σοβαρό ενώ ο συνεπιβάτης χωρίς κράνος χτυπάει στο κεφάλι και μένει στον τόπο... με τι κουράγιο μετά θα απολογηθείς στους δικούς του ανθρώπους;;; :sick: :sad: :bawl:

Γι' αυτό κομμένα τα ψώνια στο Χόντο ή κομμένες οι βόλτες χωρίς κράνος! :nono:

anf125
28/07/2007, 00:02
Μια διαφωνία μόνο για τις ταινίες που δείχνουν ακράνωτους, κάγκουρες κλπ. Η ΤΕΧΝΗ ΔΕΝ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΝΕΤΑΙ!. Με την ίδια λογική θα πρεπε να απαγορεύονται και οι ταινίες με βία, τα θρίλερ και όσες δείχνουν περιθωριακές συμπεριφορές, ναρκομανείς να χτυπάνε ενέσεις π.χ! Τώρα αν η ταινία πάει να περάσει ένα μήνυμα φιλικό σε ακραίες και κατακριταίες συμπεριφορές, θα αξιολογηθεί και θα χαρακτηριστεί ανάλογα. Προς θεού όμως μην επιστρέψουμε σε εποχές λογοκρισίας, γκεμπελισμού και μακαρθισμού!

Εγώ θα ήμουν πιο αυστηρός στα διαφημιστικά σποτς... που υποτίθεται πως είναι ενημερωτικά και συχνά πάνε να περάσουν role models...

veagle
28/07/2007, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
H γνώμη μου είναι ότι είναι πράγματι στην κρίση του καθενός αν θα φορέσει κράνος γιατί αφορά την δική του ασφάλεια... αν το δούμε θεωρητικά!!

Σαν μοτοσικλετιστής όμως ξενερώνω όταν βλέπω κάποιον χωρίς κράνος γιατί εκτος από
όλα τα άλλα, αν φαει τα μούτρα του ο ξεκράνωτος και πάθει καμιά καλή ζημιά θα αρχίσουν πάλι
όλοι το κλασσικό παραμύθι με τις σκοτώστρες τις μηχανές!! :sick: :sick:


Και επειδή αυτά τα πράγματα έχουμε κάτσει και έχουμε συζητήσει ώρες και ώρες με τον Ηρακλή θα συμφωνήσω μαζί του!

vaspiou
28/07/2007, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125

Γι' αυτό κομμένα τα ψώνια στο Χόντο ή κομμένες οι βόλτες χωρίς κράνος! :nono:


Γι αυτο απο αυριο κομμενα τα tabons, σερβιετακια με φτερα απο το μινι μαρκετ της γωνίας!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



kafr



:blush:

Nikoskazer2000
28/07/2007, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Yπαρχει και ενας αλλος απλος λογος, που δεν μου αρεσει να βλεπω ακρανωτους





































ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΠΑΕΙ




Οποιος δεν φοραει κρανος, για μενα δεν αξιζει να οδηγαει μοτοσυκλετα, ειναι γελοιος, καγκουρας και επιδειξιας
Χαλαει την εικονα(με τον τροπο που συμπεριφερεται και οδηγαει), που προσπαθουμε να φτιαξουμε χιλιαδες αλλοι μοτοσυκλετιστες
Ας ξαναγυρισει στο αμαξι του, ή ας κατσει σπιτι του
:mad:


Καλά τα λες.

Και "ναι", κανονικά θα πρεπε να υπάρχει νόμος ωστε να απαγορεύεται η "μη χρήση κράνους" σε ταινίες και σήριαλ. Κάτι ανάλογο είχε γίνει παλιά και με τσιγάρο αν θυμάμαι καλά.

Και +100000000 για την παράθεσή σου. :beer: :sun: :beer:

Nikoskazer2000
28/07/2007, 02:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
εμενα μου την δινει το αλλο παλι........βλεπω ζευγαρακια αλλα μονο ο ενας να φοραει ........παρτε ρε γυφτοι ενα κρανακι στην κοπελα ,ματζιρηδες

+1

...ή μην την ανεβάζετε καθόλου πάνω.

Nikoskazer2000
28/07/2007, 02:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
H γνώμη μου είναι ότι είναι πράγματι στην κρίση του καθενός αν θα φορέσει κράνος γιατί αφορά την δική του ασφάλεια... αν το δούμε θεωρητικά!!

Σαν μοτοσικλετιστής όμως ξενερώνω όταν βλέπω κάποιον χωρίς κράνος γιατί εκτος από
όλα τα άλλα, αν φαει τα μούτρα του ο ξεκράνωτος και πάθει καμιά καλή ζημιά θα αρχίσουν πάλι
όλοι το κλασσικό παραμύθι με τις σκοτώστρες τις μηχανές!! :sick: :sick:

+1000

(αυτό που έλεγε ο AFTER για την εικόνα των μοτοσυκλετιστών)

Nikoskazer2000
28/07/2007, 02:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Δηλαδή αν πέσει η φίλη του Δημήτρη καθοδόν για το Χόντο δε θα σπάσει το κεφάλι της; :p

Εγώ σκέφτομαι το άλλο... έστω ότι πέφτεις... και δεν παθαίνεις κάτι σοβαρό ενώ ο συνεπιβάτης χωρίς κράνος χτυπάει στο κεφάλι και μένει στον τόπο... με τι κουράγιο μετά θα απολογηθείς στους δικούς του ανθρώπους;;; :sick: :sad: :bawl:

Γι' αυτό κομμένα τα ψώνια στο Χόντο ή κομμένες οι βόλτες χωρίς κράνος! :nono:

+1000000000000000000000

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ λεω και 'γω στον οποιοδήποτε ξεκράνωτο που θέλει να τον πάρω μαζί μου!

:a10:

Nikoskazer2000
28/07/2007, 02:41
Στιγμή Αυτογνωσίας και Spamming: :D

Μ@μισέτα συμφωνώ με ολους, δε γράφω αλλο.

:a22: :a22: :a22: :a22: :a22: :a22:

grigorisr1
28/07/2007, 08:25
Αμαν ρε παιδια με αυτα τα κρανη.... εφοσον εσεις φορατε τι σας νοιαζει για τους αλλους?

gcrook
28/07/2007, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
Αμαν ρε παιδια με αυτα τα κρανη.... εφοσον εσεις φορατε τι σας νοιαζει για τους αλλους?

Διοτι την τλευταια φορα που "περιεθαλψα", (μαλλον παρατηρητης ημουν γιατι ειχε ερθει το ασθενοφορο) ,ατομο με ανοιγμενο κεφαλι στην Βαρης-Κορωπιου, περναγανε κατι μαλακες πεζοι, και τετρατροχοι, και μας λεγανε "τις μαλακιες σας πληρωνετε τωρα" και αλλα τετοια, που πιστεψε με εκεινη την στιγμη δεν μου χρειαζοντουσαν ουτε εμενα, αλλα ουτε του παιδιου με την στραπατσαρισμενη μουρη.
Αν εισαι εσυ πεσμενος καποια στιγμη κατω στον δρομο και παρακαλας για βοηθεια,και τυχαινει να περναω εγω, καλυτερα να μην μοιυ πεις οτι εισαι απο φορουμ μοτοσυκλετας, γιατι θα προσπερασω.
Αρκετο αιμα εχουν δει τα ματια μου στους δρομους.
:rolleyes:

hornet
28/07/2007, 09:43
συμφωνω δεν ειναι θεμα αποστειρωσης απλά παραδειγματισμου αυτα τα ευρειας καταναλωσης σηριαλ τα βλεπει πολυς κοσμος ...δεν ειναι κακο να φορανε ενα κρανακι και μετα να το βγαζουν κατα καιρους εχουμε δει καποια παραδειγματα στην ελληνικη τηλεοραση που φοραει ο ηθοποιος κρανος και μετα το βγαζει ...δεν ειναι κακο αντιθετως καλο θα κανει και ας μην φαινεται το προσωπο του ηθοποιου για καποια δευτερολεπτα αλλα εκεινα τα κρισμα δευτερολεπτα θα εχει δωσει ο σκηνοθετης ενα απο τα πιο θετικα παραδειγματα

grigorisr1
28/07/2007, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Διοτι την τλευταια φορα που "περιεθαλψα", (μαλλον παρατηρητης ημουν γιατι ειχε ερθει το ασθενοφορο) ,ατομο με ανοιγμενο κεφαλι στην Βαρης-Κορωπιου, περναγανε κατι μαλακες πεζοι, και τετρατροχοι, και μας λεγανε "τις μαλακιες σας πληρωνετε τωρα" και αλλα τετοια, που πιστεψε με εκεινη την στιγμη δεν μου χρειαζοντουσαν ουτε εμενα, αλλα ουτε του παιδιου με την στραπατσαρισμενη μουρη.
Αν εισαι εσυ πεσμενος καποια στιγμη κατω στον δρομο και παρακαλας για βοηθεια,και τυχαινει να περναω εγω, καλυτερα να μην μοιυ πεις οτι εισαι απο φορουμ μοτοσυκλετας, γιατι θα προσπερασω.
Αρκετο αιμα εχουν δει τα ματια μου στους δρομους.
:rolleyes:

+1000 μαζι σου...

Απλα πλεον εγω εχω βαρεθει... γιατι οταν λες μερικα ατομα για κρανη σε λενε και φλωρο απο πανω που φορας κρανος... οποτε δεν ασχολουμαι αλλο...

iannis
28/07/2007, 10:39
φανταζομαι ολοι αυτοι που ξενερωνουν οταν βλεπουν καποιους χωρις κρανος θα ξενερωνουν και οταν βλεπουν καποιους αλλους και με κρανος να παραβιαζουν τα ορια ταχυτητας στους ελληνικους δρομους:rotflmao: πχ πανω απο120 χαω στην αθηνων κορινθου η πανω απο 80 χαω στη ιτεα ναυπακτο, η μηπως δεν βολευει ;:winka: Εγω φοραω κρανος, και δεν συζηταω για την χρησιμοτητα του, αλλα ειμαι και ενηλικος και αναλαμβανω την ευθηνη των πραξεων μου χωρις να εχω αναγκη κηδεμονα, και εκεινο που δεν μου αρεσει σε ολη αυτη την "αγανακτηση" για τους ξεκρανωτους ειναι η φιλοσοφια και οχι ο λογος. Δηλαδη αν αυριο βγει ενας νομος να λεει οτι ολες οι μηχανες απο δω και περα που θα πουλιουνται να εχουν ενα συστημα στην ηλεκτρονικη που μεσω gps να αναγνωριζει σε ποιο δρομο κινησε και να σου περιοριζει την τελικη της μηχανης στα αναλογα ορια ειτε εχεις σκουτερ ειτε εχεις 1000αρι και ολα αυτα για χαρην της ασφαλειας ,θα πανυγηριζεται ? και θα λετε οτι οποιος δεν εχει τετοια μηχανη χαλαει την εικονα του μοτοσυκλετισμου ? φιλικα παντα :wave2:

tsoukas77
28/07/2007, 15:50
Ολοι μας εχουμε δεχτει παρομοια ερεθισματα σε εφηβικη ηλικια αλλα εχουμε επιλεξει να φοραμε κρανος και μαλιστα σε εποχες πιο χαλαρες.Τα τυχαια ερεθισματα κατ'εμε δεν παιζουν ρολο.Διαφορετικα χτιζεται μια προσωπικοτητα,με βαθυτερες και ουσιαστικοτερες επιρροες...

nickmonstro
28/07/2007, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
εμενα μου την δινει το αλλο παλι........βλεπω ζευγαρακια αλλα μονο ο ενας να φοραει ........παρτε ρε γυφτοι ενα κρανακι στην κοπελα ,ματζιρηδες Φιλε ασε ,δεν ειναι μονο θεμα γυφτιας,ειναι και τι μυαλα κουβαλαει η κοπελα!Εγω καθε φορα που ειναι να παμε καπου με τηνκοπελα μου δινω επικες μαχες να την πισω να το φορεσει!Βλεπεις θα χαλασει το μαλλι,το μακιγιαζ και αλλα........:a31: :a31: :a31:

Και στο κατω-κατω εαν ειναι τσιπης ο δικος της και δεν της παιρνει,ας αγορασει μονη της απο την στιγμη που ανεβαινει σε μοτο.Η ας τον χωρισει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SPORAKIAS
28/07/2007, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Φιλε ασε ,δεν ειναι μονο θεμα γυφτιας,ειναι και τι μυαλα κουβαλαει η κοπελα!Εγω καθε φορα που ειναι να παμε καπου με τηνκοπελα μου δινω επικες μαχες να την πισω να το φορεσει!Βλεπεις θα χαλασει το μαλλι,το μακιγιαζ και αλλα........:a31: :a31: :a31:

Και στο κατω-κατω εαν ειναι τσιπης ο δικος της και δεν της παιρνει,ας αγορασει μονη της απο την στιγμη που ανεβαινει σε μοτο.Η ας τον χωρισει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εγω της ειχα πει...αν δεν θες να φορας ...με ταξι...χαχαχ

αλλα δεν ειχα προβλημα σε γενικες γραμμες...:winka:

anf125
28/07/2007, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Και "ναι", κανονικά θα πρεπε να υπάρχει νόμος ωστε να απαγορεύεται η "μη χρήση κράνους" σε ταινίες και σήριαλ. Κάτι ανάλογο είχε γίνει παλιά και με τσιγάρο αν θυμάμαι καλά.


Δε νομίζω ότι έχει γίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα φίλε Νίκο. Απλώς απαγορεύτηκαν οι διαφημίσεις προϊόντων καπνού σε τηλεόραση και ραδιόφωνο γύρω στο 90 αν θυμάμαι καλά. Σε άλλες χώρες όπως στην αμερική έχουν απαγορευτεί και από τηλεοπικά σήριαλ. Κάποτε απαγόρευαν και ερωτικές σκηνές ανάμεσα σε μαύρο άντρα και λευκή γυναίκα... γενικά δε συμφωνώ με τέτοιες πολιτικές που δεν έχουν και αποτέλεσμα, γιατί κάνουν κάτι βλαβερό (όπως το κάπνισμα) πιο επιθυμητό... Υπάρχουν άλλοι τρόποι ενημέρωσης και εκπαίδευσης.

Π.χ. θα μπορούσε το ΥΜΕ κάθε τέλος του χρόνου που πληρώνονται τα τέλη κυκλοφορίας, να υποχρεώνει τους οδηγούς να παρακολουθούν και ένα ΔΩΡΕΑΝ σεμινάριο στην οδική ασφάλεια... και να είναι υποχρεωμένος να το παρακολουθήσει κάποιος και να πάρει σχετική βεβαίωση ώστε να μπορεί να κυκλοφορεί νόμιμα. Έτσι και ο οδηγός να νιώθει λιγότερο μαλάκας που κάτι παίρνει σαν αντάλλαγμα για την οικονομική του αφαίμαξη και να έχουμε κάποια αποτελέσματα, έστω σε ποσοστό 10% αρχικά...

Akatanomastos
28/07/2007, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Καλά τα λες.

Και "ναι", κανονικά θα πρεπε να υπάρχει νόμος ωστε να απαγορεύεται η "μη χρήση κράνους" σε ταινίες και σήριαλ. Κάτι ανάλογο είχε γίνει παλιά και με τσιγάρο αν θυμάμαι καλά.



diafono, den mporeis na peis ston skinotheti/senariografo ti tha kanei stin tainia tou..
meta ston sigrafea ti tha grapsei
meta ston sintheti ti tha sinthesei

AFTER
28/07/2007, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
diafono, den mporeis na peis ston skinotheti/senariografo ti tha kanei stin tainia tou..
meta ston sigrafea ti tha grapsei
meta ston sintheti ti tha sinthesei


Τοτε γιατι απαγορευονται οι τσοντες και τα θριλερ?

Ασε....

Akatanomastos
29/07/2007, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Τοτε γιατι απαγορευονται οι τσοντες και τα θριλερ?

Ασε....

pou apagorevonte?
allo an iparxei orologiaki zoni..afto einai allo pragma

PortisHead
29/07/2007, 01:47
Είπαμε......η σωστή παιδεία ξεκινάει μέσα απο το σπίτι.
Στο πάρκο που πάω την κόρη μου βόλτα ειναι πάρα πολλά παιδάκια με τα ποδηλατα τους και κάνουν 1000δες ταρζανιές :lol:

Ενα παιδάκι όμως,με ενα BMX , φοράει μονίμος κράνος ,επιγονατίδες , και προστατευτικά στους αγκώνες....και το χαίρετε αφανταστα.

Μπράβο στον πατέρα του !

:wave2:

Akatanomastos
29/07/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead

Ενα παιδάκι όμως,με ενα BMX , φοράει μονίμος κράνος ,επιγονατίδες , και προστατευτικά στους αγκώνες....και το χαίρετε αφανταστα.

Μπράβο στον πατέρα του !

:wave2:

bravo, ama tou to doseis san paixnidi, kai san aparaitito meros tis olis fasis argotera tha to xei kai to paidi apo mono tou san aparaitito eksoplismo

veagle
29/07/2007, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από iannis
φανταζομαι ολοι αυτοι που ξενερωνουν οταν βλεπουν καποιους χωρις κρανος θα ξενερωνουν και οταν βλεπουν καποιους αλλους και με κρανος να παραβιαζουν τα ορια ταχυτητας στους ελληνικους δρομους:rotflmao: πχ πανω απο120 χαω στην αθηνων κορινθου η πανω απο 80 χαω στη ιτεα ναυπακτο, η μηπως δεν βολευει ;:winka: Εγω φοραω κρανος, και δεν συζηταω για την χρησιμοτητα του, αλλα ειμαι και ενηλικος και αναλαμβανω την ευθηνη των πραξεων μου χωρις να εχω αναγκη κηδεμονα, και εκεινο που δεν μου αρεσει σε ολη αυτη την "αγανακτηση" για τους ξεκρανωτους ειναι η φιλοσοφια και οχι ο λογος. Δηλαδη αν αυριο βγει ενας νομος να λεει οτι ολες οι μηχανες απο δω και περα που θα πουλιουνται να εχουν ενα συστημα στην ηλεκτρονικη που μεσω gps να αναγνωριζει σε ποιο δρομο κινησε και να σου περιοριζει την τελικη της μηχανης στα αναλογα ορια ειτε εχεις σκουτερ ειτε εχεις 1000αρι και ολα αυτα για χαρην της ασφαλειας ,θα πανυγηριζεται ? και θα λετε οτι οποιος δεν εχει τετοια μηχανη χαλαει την εικονα του μοτοσυκλετισμου ? φιλικα παντα :wave2:

Ε ακριβώς...!!!
Βέβαια το θέμα Κράνος απο την ταχύτητα απέχει πολύ, διότι στο ένα είσαι σχετικά επικίνδυνος με μεγάλη ταχύτητα και τέτοια και στο άλλο ότι έχω πει στο προηγούμενο ποστ!

veagle
29/07/2007, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Π.χ. θα μπορούσε το ΥΜΕ κάθε τέλος του χρόνου που πληρώνονται τα τέλη κυκλοφορίας, να υποχρεώνει τους οδηγούς να παρακολουθούν και ένα ΔΩΡΕΑΝ σεμινάριο στην οδική ασφάλεια... και να είναι υποχρεωμένος να το παρακολουθήσει κάποιος και να πάρει σχετική βεβαίωση ώστε να μπορεί να κυκλοφορεί νόμιμα. Έτσι και ο οδηγός να νιώθει λιγότερο μαλάκας που κάτι παίρνει σαν αντάλλαγμα για την οικονομική του αφαίμαξη και να έχουμε κάποια αποτελέσματα, έστω σε ποσοστό 10% αρχικά...


Πολύ καλό!!!!