PDA

View Full Version : Modenas Kristar kai ladia!!!?



Meyaleleth
29/07/2007, 11:19
Λοιπόν , καταρχήν καλημέρα και καλώς σας βρήκα καθώς είμαι νέο μέλος :wacko:


Έχω μια ερώτηση για κατώχους modenas kristar ή για γνώστες του θέματος τέλος πάντων.

Πρίν απο μια εβδομάδα αγόρασα το Kristar (καινούριο) .

Σήμερα το πρωί , εκεί που το έπλενα, κοιτάζω τα λάδια μου, και η στάθμη ήταν στο Minimum. Φυσικά έπαθα σοκ γιατί έχω διανύσει μόνο 300 χλμ και λογικά μέχρι τα 1000 χμλ όπου και 8α κάνω το πρώτο service, έπρεπε να έχω λαδια!!!?????????????????!!!!!?!?!?!?! :confused:

Αυριό θα πάω στο συνεργείο να δω τι παίζει, αλλά μεχρι τότε αν ξέρει κανείς τπτ θα το εκτιμήσω να μου απαντήσει.

Meyaleleth
29/07/2007, 11:45
Anyone??? :rolleyes:

Anritsu
29/07/2007, 11:51
Welcome to the party :beer: :beer: meya .

Μέχρι να γυρίσουν οι λουόμενοι αναβάτες από τις παραλίες θα σου πω το εξής .Οταν κάποτε άλλαξα μοτέρ στο GLX μου για να βάλω ένα LIFAN (ανάθεμα την ώρα) ο μάστορας που έκανε την αλλαγή μου είπε να πάρω να βάλουμε λάδι, γιατί το λαδί που έχουνε από την μάνα τους είναι απλά για να μην κολλήσει μέσα η μηχανή μέχρι να δουλέψει για πρώτη φορά .
Δεν ξέρω αν εφαρμόζεται αυτή η πρακτική από όλους τους κατασκευαστές αλλά έχει μια λογική αφού από τη στιγμή που ένα μηχανάκι βγει από την γραμμή παραγωγής μπορεί να περάσουν και 2 και 3 χρονιά μέχρι να δουλέψει.

Μου φαίνεται παντός παράξενο κάτι τέτοιο αν ισχύει και στα ΜΟΝΤΕΝΑΣ να μην σου βάλουν καινούρια λάδια .Δεν ξέρω σε πόσα ml λαδιού αντιστοιχεί η διαφορά min με max αλλά για να πέσει έτσι μάλλον θα έπρεπε να καπνίζει πίσω πολύ η εξάτμιση . Τρελός δεν ξέρω αν είναι λογικό σε καινούριο μηχανάκι να καιει λαδί μεχρι να πατήσουν μεταλλά και τσιμούχες . ΔΕν σε βοήθησα πολύ αλλα μην ανησυχείς . Ριξε και μια ματιά στα μανουαλ που σου δώσανε . Ισώς να βρεις εκεί την απάντηση .

:wave2: :beer:

Meyaleleth
29/07/2007, 11:57
Μαυρίλα δε βγάζει η εξάτμηση. Σχετικά με το Manual, τα έχω πάρει γιατί Manual δε μου δώσανε, εβγαλά φωτοτυπίες απο ενός φίλου. :mad: Δεν γράφει κάτι που να με βοηθάει βέβαια. Δε θα μου το λέγανε αν έπρεπε να αλλάξω λάδια με το που το πήρα;

FZR1000
29/07/2007, 12:48
Γιατι ειχες κοιταξει τα λαδια κ ηταν στο maximum οταν το πηρες?

αν οχι ισως δεν καιει καν... παρακολουθησε το

Meyaleleth
29/07/2007, 12:51
οχι έχεις δίκιο δεν τα είχα κοιτάξει με το που το πήρα. Όταν λές ¨δεν καιει καν¨ τι εννοεις; :confused:

Anritsu
29/07/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Γιατι ειχες κοιταξει τα λαδια κ ηταν στο maximum οταν το πηρες?

αν οχι ισως δεν καιει καν... παρακολουθησε το


σωστό και αυτό ....

kiriakost
29/07/2007, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
Αυριό θα πάω στο συνεργείο να δω τι παίζει, αλλά μεχρι τότε αν ξέρει κανείς τπτ θα το εκτιμήσω να μου απαντήσει.

Το Max και το Min , είναι όρια ασφαλείας , όχι καταστροφής .
Καλά έκανες και το πρόσεξες , αλλά δεν είναι αφορμή για πόλεμο .

Καλές βόλτες , και να εισαι ευγενικός μαζί του . ;)

FZR1000
29/07/2007, 20:28
οχι έχεις δίκιο δεν τα είχα κοιτάξει με το που το πήρα. Όταν λές ¨δεν καιει καν¨ τι εννοεις;

εννοω οτι το μηχανακι πιθανοτατα δεν εχει προβλημα στο να καιει λαδια

sotos2004
30/07/2007, 16:04
Φίλε μου εχώ και εγώ το Modenas Kristar . Να καίει τόσο πολύ είναι αδύνατο ειδικά αφού απο την εξάτμιση δεν βγαίνει μαυρός η μπλε καπνός. Το πιο πιθανό είναι ότι κοίταξες την στάθμη σε μη επίπεδο έδαφος(κατηφορικό). Το είχα πάθει και εγώ γιατί το parking έχει μια ελαφριά κλίση.

Άκου τι θα κάνεις: 1) Θα ζεστάνεις την μηχανή κανά 5λεπτο(είναι και καλοκαίρι οπότε δεν χρειάζεται περισσότερο) έτσι ώστε το λάδι να έχει την μεγαλύτερη ρευστότητα(είναι το πρώτο λάδι που είναι καστορέλαιο(νομίζω) και δεν φημίζεται για την ρευστότητα του στα κρύα). Θα σβήσεις μηχανή και άφησε 1-2 λεπτά για να κατέβει το λάδι.

2) Μετά κράτα το μηχανάκι από τη δεξιά πλευρά όσο πιο κάθετα μπορείς, αν είναι εντελώς κάθετα δεν θα σε "τραβάει" καθολού , αν γέρνει έστω και λίγο θα σε τραβάει και θα πάει για πέσιμο. Πρόσεξε να μην επηρεάζεις εσύ την σταθερότητα του με τη δύναμη σου. Όταν θα είναι εντελώς κάθετα ίσα ίσα που θα το ακουμπάς και δεν θα φεύγει καθόλου.

Αν έχεις βαλιτσάκι καλό είναι να το βγάλεις.

Στο σημέιο που δεν σε τραβάει καθόλου εκεί θα φαίνεται η σωστή στάθμη του λαδιού.

Meyaleleth
31/07/2007, 08:00
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά μάλλον (καθώς είναι και το πρώτο μου μηχανάκι), δεν έλεγχα σωστά τη στάθμη. Όλα οκ με τά λάδια λοιπόν. Τώρα ήρ8ε η σειρά για αλλαγή στα λάστιχα μη σκοτωθώ πουθενά!!!!!

:D

Meyaleleth
31/07/2007, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Το Max και το Min , είναι όρια ασφαλείας , όχι καταστροφής .
Καλά έκανες και το πρόσεξες , αλλά δεν είναι αφορμή για πόλεμο .

Καλές βόλτες , και να εισαι ευγενικός μαζί του . ;)


είμαι ευγενική μαζί του πάντα, εκτός απο τις φορές που ανεβαίνω την απότομη ανυφόρα του Καρέα!!! lol :winka:

Anritsu
31/07/2007, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά μάλλον (καθώς είναι και το πρώτο μου μηχανάκι), δεν έλεγχα σωστά τη στάθμη. Όλα οκ με τά λάδια λοιπόν. Τώρα ήρ8ε η σειρά για αλλαγή στα λάστιχα μη σκοτωθώ πουθενά!!!!!

:D

Είδες που έφερες την καταστροφή χωρίς αιτία ??? Χαίρομαι που όλα είναι καλά . Για λάστιχα τι σκέφτεσαι ??? Της μάνας του τόσο χάλια ????

sotos2004
01/08/2007, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Είδες που έφερες την καταστροφή χωρίς αιτία ??? Χαίρομαι που όλα είναι καλά . Για λάστιχα τι σκέφτεσαι ??? Της μάνας του τόσο χάλια ????



Της μαμάς του είναι από νάιλον και άρα μόνο για καλοκαίρι :cool:


Οι πιο έμπειροι(από μένα) συστυνουν Metzeler ME 22. Αυτά έχω και εγώ.

Meyaleleth
04/08/2007, 11:12
evala metzeler!!!!! ;)

sotpag
09/08/2007, 15:13
και λεω εγω ο μκλς στο μονο σταν το ειχες ή στο διπλο


γιατι στο μονο πεφτει η σταθμη απο εκει και περα μπορει απλα να θελει λιγο λαδι, μην τρελαθει....


απλα να ξερεις πως τσιμπαει λιγο λαδι σε σχεση με αλλα "παπια"