PDA

View Full Version : ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟΙ - ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ...



RapidShade
29/07/2007, 20:17
ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟΙ - ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ...

--------------------------------------------------------------------------------

Βαρέθηκα να ακούω εδώ κι ένα μήνα για φωτιές, πυρκαγιές,
κάτω από το...άγρυπνο βλέμμα της πολιτείας σε μια χώρα που
κοιμάται...

Κάψανε 1.000.000 στρέμματα και ακόμα και τώρα ακούω την
συνέχεια για τον Εβρο, την Αρβανίτσα, το Γύθειο και δεν ξέρω
τί άλλο...

ΓΕΛΟΙΟΙ, ποιος κάνει κάτι γι αυτή την κατάσταση ρε γαμώτο;;;
Ολα οικόπεδα? Ολα σπίτια, βίλες και εξοχικά???? για ποιον?
γι αυτους που τα έχουν πάλι????

Του κερατά ρε γαμώτο... πόσο ακόμα? Τι θα βλέπουμε ρε σεις
γύρω μας? Καρβουνα και μαυρίλα???? Για ποια Ελλάδα μου λες...
για ποια φυσική ομορφιά????

Και σε όλα αυτά έρχονται να προστεθούν και ανθρώπινες ζωές
στον βωμό των "οικοπεδοφάγων που δεν αναχαιτίζονται"...

Ανθρώπινες ζωές που παλεύουν με έναν ψεύτικο εχθρό σε έναν
"πόλεμο" για τον οποίο πολιτικές σκοπιμότητες έχουν ήδη προαποφασίσει
για το αποτέλεσμα...

Οι λέξεις "καταστροφη", "στάχτη", και άλλες πολλές είναι το
μόνιμο μοτίβο των δελτίων "ειδησεων"...

Τώρα ήρθε και το 1ο ρώσικο πυροσβεστικό... ένα από αυτά που
μας χάριζαν και δεν τα θέλαμε... γιατί κάποιοι ήθελαν μίζα από
τα καναντέρ ή δεν ξέρω για ποιον άλλο λόγο... και γιατί να ξέρω δηλαδή...

Και οι υποσχέσεις του κράτους πρόνοιας ότι οι καμμένες εκτάσεις
θα αναδασωθούν πλήρως και θα αναζωογονηθούν...

Καλά... Τα ξέρουμε, τα ακουσαμε, τα είδαμε... όχι μία, άλλα πολλές
φορές...

Εγώ προσωπικά έχω πειστεί...

AFTER
29/07/2007, 20:22
Προσεξτε που θα ριξετε την ψηφο στις επομενες εκλογες

Απλα....

gdevelek
29/07/2007, 20:54
όπου και να ρίξουμε την ψήφο μας, ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα θα κυβερνάει, στον αιώνα τον άπαντα

τα κόμματα εξουσίας έχουν άλλη αντίληψη για το περιβάλλον

τα δέντρα ούτε ψηφίζουν, ούτε χρηματοδοτούν προεκλογικές εκστρατείες

div400
29/07/2007, 21:00
για οοοοολες τις πυρκαγιες φταινε οι οικοπεδοφαγοι....:rolleyes:

τα πεταμενα τσιγαρα, οι χιλαδες χωματερες, η ανθρωπινη βλακια δεν ευθυνονται για καμια????
:look:

(για περισοτερες απ'οτι φανταζομαστε θα έλεγα)

και τα παραπανω δεν υποκεινται σε καμια πολιτικη σκοπιμοτητα....
ειναι απλα κλουβιο μας κεφαλι!!!!

gdevelek
29/07/2007, 21:03
οι χωματερές είναι και αυτές θέμα πολιτείας

η ελλάδα έχει φάει και τρώει συνεχώς τρελά πρόστιμα από την ΕΕ για τις παράνομες και επικίνδυνες (με πολλούς τρόπους!) χωματερές

τα τσιγάρα βέβαια είναι θέμα των καπνιστών

latris mixanis
29/07/2007, 21:14
Ρε παιδιά δηλαδή εμείς δεν έχουμε καμία ευθύνη??
'Οταν σε κάθε πικ-νικ, σε καθε τελείωμα χυμού ή πατατακίου κλπ τα ρίχνουμε έξω από το παράθυρο ή τα αφήνουμε στη φύση για ανακύκλωση..
το αποτσίγαρο σιγά μη το βάλουμε στο τασάκι ή κάπου αλλού, ας το πετάξουμε στα ξερά χόρτα τι έγινε μωρέ??
Για όλα αυτά φταίει το κράτος ή η δική μας νοοτροπία??

div400
29/07/2007, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
οι χωματερές είναι και αυτές θέμα πολιτείας



:eyepop: :look:

η πολιτεία σου λέει να πεταξεις τα σκουπιδια στη πρωτη χαραδρα μεσα στο πευκοδασος?

ΟΧΙ!!! ΕΜΕΙΣ το κανουμε και ΕΜΑΣ βολευει!!!! η διαχειρηση απορρηματων ξεικιναει απο το ΣΠΙΤΙ μας

(ή μηπως και οι κατοικοι των δημων / κοινοτητων που διατηρουν τετοιες χωματρες ΔΕΝ γνωριζουν που πανε τα σκουπιδια τους???? )

gdevelek
29/07/2007, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400

(ή μηπως και οι κατοικοι των δημων / κοινοτητων που διατηρουν τετοιες χωματρες ΔΕΝ γνωριζουν που πανε τα σκουπιδια τους???? )


βεβαίως

όπως και οι δήμαρχοι/νομάρχες/τοπικοί βουλευτές

div400
29/07/2007, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
βεβαίως

όπως και οι δήμαρχοι/νομάρχες/τοπικοί βουλευτές

ακριβως. και γιατι να ασχοληθουν αυτοι αφου ΕΜΕΙΣ αδιαφορουμε και τα γραφουμε στα @@ μας?!?!?!?

θελω πω οτι για τα στραβα και αναποδα τουτης της χωρας ευθυνεται κυριως και πρωτος απ'ολους Ο ΠΟΛΙΤΗΣ!
ειτε με την αντικοινωνικη του συμπεριφορα ειτε/και με την ανοχη ( και την επιβραβευση) του προς την ανικανοτητα των ΕΚΛΕΓΜΕΝΩΝ ηγετων του.

zolotas
29/07/2007, 21:34
μπραβο σ αυτους που πηγαν καζινο :beer: :beer:

div400
29/07/2007, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
μπραβο σ αυτους που πηγαν καζινο :beer: :beer:


θα τους ελεγα μπραβο αν πηγαιναν σε καποια παρανομη χωματερη και μετεφεραν τα σκουπιδια πισω στις πορτες τον πολιτων που πεταξαν εκει....αν και παλι....:sad:

οι τοιχοι βαφονται.....:sad: και αυτη η κοινωνια θελει ισχυροτερα μηνυματα για να ξυπνησει


:beer: :wave2:

bsari
29/07/2007, 21:52
απλα ο ενα σ ριχνει τισ ευθυνεσ στον αλλο, προχτεσ πηρε φωτια ενασ στυλοσ στο κεντρο τησ πολησ πανω απο μια σταση λεωφ. και διπλα απο ενα περιπτερο παρολιγο να θρυνησουμε ζωεσ η πυροσβεστικη εκανε για αποσταση 1,5χλμ 35 λεπτα!!! και τελικα αποφανΘηκαν οτι εφτεγε η δεη η οποια με τη σειρα τησ ειχε κανει ελεγχο αρα εφταιγε η υπερφορτωση αρα εμεισ .....τελικα ομωσ ποιο το αποτελεσμα???


ΔΗΜΟΣΙΟ

Nikoskazer2000
29/07/2007, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Ρε παιδιά δηλαδή εμείς δεν έχουμε καμία ευθύνη??
'Οταν σε κάθε πικ-νικ, σε καθε τελείωμα χυμού ή πατατακίου κλπ τα ρίχνουμε έξω από το παράθυρο ή τα αφήνουμε στη φύση για ανακύκλωση..
το αποτσίγαρο σιγά μη το βάλουμε στο τασάκι ή κάπου αλλού, ας το πετάξουμε στα ξερά χόρτα τι έγινε μωρέ??
Για όλα αυτά φταίει το κράτος ή η δική μας νοοτροπία??

+1

(και αυτό)

:a10:

Nikoskazer2000
29/07/2007, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
απλα ο ενα σ ριχνει τισ ευθυνεσ στον αλλο, προχτεσ πηρε φωτια ενασ στυλοσ στο κεντρο τησ πολησ πανω απο μια σταση λεωφ. και διπλα απο ενα περιπτερο παρολιγο να θρυνησουμε ζωεσ η πυροσβεστικη εκανε για αποσταση 1,5χλμ 35 λεπτα!!! και τελικα αποφανΘηκαν οτι εφτεγε η δεη η οποια με τη σειρα τησ ειχε κανει ελεγχο αρα εφταιγε η υπερφορτωση αρα εμεισ .....τελικα ομωσ ποιο το αποτελεσμα???


ΔΗΜΟΣΙΟ
:eyepop:

35 λεπτά για 1,5χλμ. ???

ΠΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ

Sotirios
30/07/2007, 07:52
Ζήτω η αναισθησία μας Ζήτω.

Δεν γίνεται για όλα να λέμε φταίει το πασόκ η νδ το κκε ο καρατζαφέρης οι αναρχικοί η χρυσή αυγή και οι αντιεξουσιαστές λίγο έλος ρε παιδιά και λίγη ευαισθητοποίηση. Μπήκαν οι φωτιές και ξαφνικά ψάχνουμε όλοι να ρίξουμε ευθύνες..... οκ εν μέρη σωστό αλλά όχι έγκαιρο. Ας βοηθήσουν οι αγρότες τοπικά και όποιοι άλλοι μπορούν και έχουν μέσα στη πυρόσβεση, οι αγρότες έχουν και μέχρι τώρα δεν τους εχω δει σε κανένα πλάνο (δεν λέω οτι φταίνε οι αγρότες να ευαισθητοποιηθούν λέω). Στην περιοχή μου όποτε παίρνει φωτιά σε προσιτό μέρος πρώτοι θα φτάσουν αυτοί με τα βυτία και τα τρακτέρ και μετά τα πυροσβεστικά (λογικό διότι οι ντόπιοι ξέρουν τις περιοχές και τους αγροτικούς και δασικούς δρόμους σαν τη παλάμη του χεριου τους). Αφού σβηστούν οι φωτιές ας πέσουν οι ευθύνες στη πολιτέια και στον οποιονδήποτε και εν συνέχεια ας φροντίσουμε όλοι σε τοπική βάση. Είναι εφικτό αρκεί να ευαισθητοποιηθούμε και να κουνήσουμε λίγο όλοι το δακτυλάκι μας....ΠΡΟΛΗΨΗ


Η όλη φάση με εμάς τους Έλληνες μου θυμίζει τις κουτσομπόλες που λένε όλα τα σωστά αλλά δεν κουνιούντε από την καρέκλα τους να πράξουν ούτε ένα από αυτά που λένε

alex-vstrom
30/07/2007, 08:11
η πολιτεία σου λέει να πεταξεις τα σκουπιδια στη πρωτη χαραδρα μεσα στο πευκοδασος?

ΟΧΙ!!! ΕΜΕΙΣ το κανουμε και ΕΜΑΣ βολευει!!!! η διαχειρηση απορρηματων ξεικιναει απο το ΣΠΙΤΙ μας

(ή μηπως και οι κατοικοι των δημων / κοινοτητων που διατηρουν τετοιες χωματρες ΔΕΝ γνωριζουν που πανε τα σκουπιδια τους????

TO Σ-Κ ΕΦΥΓΑ ΓΙΑ ΠΟΡΤΟ ΧΕΛΙ ΛΙΓΟ
1) ΠΡΙΝ ΤΑ ΙΣΘΜΙΑ ΠΑΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΔΕΞΙΑ ΙΔΕΣ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΦΤΑΙΝΕ ΠΑΛΙ
2) ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΙΔΑΒΡΟ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ 2 ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΜΕ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΑΥΤΟΣ ΤΑ ΕΡΙΞΕ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣΟ ΤΕΡΙΑΖΕ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΦΤΑΙΝΕ ΠΑΛΙ
3)ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΚΑΔΟΣ ΓΙΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΒΕΒΑΙ ΜΙΚΟΤΥΣ ΒΑΡΕΛΑΚΙΑ Ε ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΛΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΕΤΑΓΑΝ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΤΟΥΣ ΘΑΜΝΟΥΣ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΦΤΑΙΝΕ ΠΑΛΙ
4) ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΡΕ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΤΑΤΕ ΟΠΟΥΝΑΝΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΑΣ ΕΑΝ ΕΑΝ ΛΕΩ ΠΙΑΣΕΙΣ ΦΩΤΙΑ Ε ΠΑΛΙ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΦΤΑΙΝΕ ΠΑΛΙ
ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΙΓΕΤΕ ΕΝΑ ΔΑΣΟΣ ΜΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΟΥΜΕ ΕΥΘΥΝΕΣ ΦΤΑΙΝΕ ΟΛΟΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΕΦΤΟΙΧΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΘΥΜΩΜΑΣΤΕ ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΕΘΝΙΚΗΣΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΤΕΛΟΣ
ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ 80%.ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΜΕ
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ @@@@@@@@
ΚΑΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ

cbanthropos
30/07/2007, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios

Η όλη φάση με εμάς τους Έλληνες μου θυμίζει τις κουτσομπόλες που λένε όλα τα σωστά αλλά δεν κουνιούντε από την καρέκλα τους να πράξουν ούτε ένα από αυτά που λένε



Σωστος. Γιατι και οι κουτσομπολες που εχεις δει, Ελληνιδες θα ηταν.. εκτος και εαν ησουν στο εξωτερικο.. :rotflmao:

Πηγα στο θεατρο της Επιδαυρου το Σαββατο.
Οταν τελειωσε η παρασταση και ολος ο κοσμος κατεβαινε το δρομακι προς το χωρο σταθμευσης, καποιος ειχε πεταξει το τσιγαρο του αναμενο κατω στο εδαφος. Του εριξα λιγο νερο με το μπουκαλακι που κρατουσα και εσβησε.
Και ρωτω: Τι σοι 'ζωο-ντυμενο' πρεπει να ειναι καποιος, που ενω επι ενα μηνα ολη η χωρα καιγεται, πεταει αναμενο τσιγαγο μεσα σε δασος? Τιποτα δε του εμεινε απο τις εικονες στην τηλεοραση?

Sotirios
30/07/2007, 08:24
Ελληνίδες Ελληνίδες ήταν στο εξωτερικό κουνιούνται και λίγο:lol:

grat
30/07/2007, 08:29
Παίδες,

δεν είναι πλέον μόνον οι οικοπεδοφάγοι αλλά και άλλοι παράγοντες. Σκεφτήκατε ποτέ μήπως είναι κάποιοι από άλλοι χώρα και έχουν σκοπό να τα κάψουν όλα για κάποιο σκοπό? μήπως να σας ενημερώσω ότι αυτούς που πιάσανε είναι αλλοδαποί?

για να το δούμε και από άλλοι πλευρά. Βέβαια, όπως είπε και ο div400 είμαστε και εμείς υπεύθυνοι. Το κράτος έχει ζητήση από την Ρωσία να φέρουν ελικόπτερα και ότι άλλο βρουν, αντί να προσλάβουν εδώ και πόσα χρόνια από την προηγούμενη κυβέρνηση 6000 πθροσβέστες αλλά όοοοχιιι εμείς θέλουμε τα ελικόπτερα γιατί πως θα βγάλεις μίζα από τον εργαζόμενο. Βλέπετε είναι λίγα τα Λ7 που μπορείς να του ζητήσεις.

Και από ότι βλέπω την περισσότεροι δουλειά την κάνουν οι πυροσβέστες και όχι τα αεροπλάνα ή ελικόπτερα.

Gandalf dr685sm
30/07/2007, 08:45
εχθές πήρε φωτιά η περιοχή της Αμυγδαλέζας (μάλλον της έβαλαν φωτιά) στην Σταμάτα.

Η περιοχή είχε ξανακαεί προ ετών και οι πολίτες που μένουν εκεί είναι πλέον οργανωμένοι.

Σε 5 λεπτά απο την στιγμή της φωτιάς, είχε μαζευτεί στρατός τουλάχιστον 100-200 ανθρώπων στην πλατεία με φόρμες εκστρατείας , τσάπες και εργαλεία (πριόνια) για να κόψουν και να αφαιρέσουν περιμετρικά της φωτιάς οτιδήποτε έυφλεκτο.

Επίσης υπήρχαν και 5-6 υδροφόρες της κοινότητας και ενα πυροσβεστικό μόνιμα στην πλατεία.

Η φωτιά είχε ήδη τεθεί υπό έλεγχο πριν φτάσουν τα 4 Canadair και το ελικόπτερο. Να σημειώσω εδώ οτι το συναίσθημα που έχεις όταν βλέπεις το ιπτάμενο μέσο είναι σαν να βλέπεις άγγελο προστάτη που έρχεται.

Φωτιά είχα αντιμετωπίσει ξανά στην Παλαιά και Νέα Πεντέλη. Και τότε υπήρχε οργάνωση και τρέξιμο απο τους πυροσβέστες.. εδώ όμως ήταν και απο τους πολίτες.

Αιτία πυρκαγιάς;.. εμπρησμός. Τρείς ταυτόχρονες εστίες μετά εκρήξεων!!!

Το κομμάτι της περιοχής ανήκει στο Πεντελικό και έχει αποχαρακτηριστεί πρόσφατα απο "Δασικό" σε αγροτεμμάχιο, απο το Καπανδρίτι (σ.σ. σύμφωνα με όσα ακούγονται).

Ποιός έβαλε την φωτιά;
Γιατί την έβαλε;
τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια;

Υπολογίζοντας οτι το στρέμμα έχει κοντά στα 200-250.000? οικοδομήσιμο, σε περιοχή που θεωρείται ώς επέκταση των Β.Π. για τους "κοσμοπολίτες", δημιουργείται και η ανάλογη ζήτηση. Άρα έχεις και τον ηθικό αυτουργό... ΕΜΑΣ!!!


Gandalf

Sotirios
30/07/2007, 08:56
Gandalf
Πραγματικά χαίρομαι όταν ακούω τέτοια περιστατικά οργάνωσης πολιτών. Φαίνεται καθαρά τι μπορεί να κάνει ο απλός πολίτης. Είμαι σίγουρος οτι το συναίσθημα που ήρθε μετά το αποτέλεσμα είναι απερίγραπτο εκτός βέβαια της οργής και της αναζήτησης ευθυνών. Να πω οτι σας συγχαίρω όσους ήσασταν εκεί δεν έχει κανένα νόημα, απλώς ειλικρινά χαίρομαι...:) :)

RapidShade
30/07/2007, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
για οοοοολες τις πυρκαγιες φταινε οι οικοπεδοφαγοι....:rolleyes:

τα πεταμενα τσιγαρα, οι χιλαδες χωματερες, η ανθρωπινη βλακια δεν ευθυνονται για καμια????
:look:

(για περισοτερες απ'οτι φανταζομαστε θα έλεγα)

και τα παραπανω δεν υποκεινται σε καμια πολιτικη σκοπιμοτητα....
ειναι απλα κλουβιο μας κεφαλι!!!!


100% παίζει κι αυτό που αναφέρεις - πες μου όμως ότι 100 βλάκες συμπτωματικά
πέταξαν τυχαία τα τσιγάρα τους και να'σου 100 εστίες τη μέρα με ανέμους κλπ...
Πείστηκα...

Και επίσης το αν φταίει ή όχι η κυβέρνηση και σε ποιο βαθμό (η ΕΚΑΣΤΟΤΕ κυβέρνηση
και όχι η παρούσα, η πρώην, η επόμενη κλπ...) επέτρεψε μου να πιστεύω ότι
φταίνε για το 95% άν όχι παραπάνω.

Ας ψηφιζόταν ένας νόμος που να απαγορεύει ρητά οποιαδήποτε εκμετάλλευση δασικής
έκτασης, ώστε να ξέρει ο κάθε οικοπεδο-μαλακας ότι και να τα κάψει, του είναι άχρηστα
και ας υπήρχε επέμβαση και ΓΚΡΕΜΙΣΜΑ σε οποιοδήποτε αυθαίρετο σε τέτοια περιοχη
και έλα να μου πεις μετά,΄πόσα θα ήταν τα μέτωπα και πόσες οι πυρκαγιές...

Ελα ρε παιδιά, δουλευόμαστε? Αν εσύ ξέρεις ότι και να τα κάψεις όλα, και να τα
ισοπεδώσεις, δεν μπορείς να τα κάνεις ΤΙΠΟΤΑ! Ούτε να τα πουλήσεις, ούτε να χτίσεις
ούτε να τα εκμεταλλευτείς γενικά... θα τα καιγες? όχι... τότε και μόνο τότε θα πίστευα
ότι η βλακεία του Ελληνα αναβει τις φωτιές και τα πεταμένα τσιγάρα, και οι χωματερες
και δεν ξέρω τι άλλο...

Οπως είπα... Εχω πειστεί...

gdevelek
30/07/2007, 10:19
η παρούσα κυβέρνηση όπως ξέρετε πριν λίγους μήνες κατέβασε νομοσχέδιο που απάλλασσε τους ιδιοκτήτες αυθαιρέτων από ποινές, μέχρι να γίνει το κτηματολόγιο (δηλαδή για πάντα, πρακτικά, αφού το κτηματολόγιο θα γίνει αμέσως μετά το γεφύρι της Άρτας)

το νομοσχέδιο απεσύρθη γιατί έπαθε ταπηροκρανίαση ο Σουφλιάς

όμως αν ξαναβγει ο Κωστάκης με "νωπή λαϊκή εντολή", το νομοσχέδιο θα ξανασκάσει μύτη (*)

κι αυτή τη φορά ο σαρακατσάνος θα έχει ακούσει 1-2 φωνήεντα από το Μαξίμου

και θα φροντίσει να είναι άρρωστος τη μέρα που θα υπερψηφιστεί

μην το ψάχνετε, όσο οι αυθαιρετούχοι στηρίζονται για ψηφοθηρικούς λόγους, τα δάση θα καίγονται

ναι, πολλά καίγονται λόγω ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ αμέλειας

αλλά αν 4 στα 5 καίγονται από εμπρησμούς, το παιχνίδι χαίνεται




(*) κι αν βγει ο Γιωργάκης, κάτι παρόμοιο θα κάνει, με νομοσχέδιο ή στα μουλωχτά

div400
30/07/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
100% παίζει κι αυτό που αναφέρεις - πες μου όμως ότι 100 βλάκες συμπτωματικά
πέταξαν τυχαία τα τσιγάρα τους και να'σου 100 εστίες τη μέρα με ανέμους κλπ...
Πείστηκα...

Και επίσης το αν φταίει ή όχι η κυβέρνηση και σε ποιο βαθμό (η ΕΚΑΣΤΟΤΕ κυβέρνηση
και όχι η παρούσα, η πρώην, η επόμενη κλπ...) επέτρεψε μου να πιστεύω ότι
φταίνε για το 95% άν όχι παραπάνω.

Ας ψηφιζόταν ένας νόμος που να απαγορεύει ρητά οποιαδήποτε εκμετάλλευση δασικής
έκτασης, ώστε να ξέρει ο κάθε οικοπεδο-μαλακας ότι και να τα κάψει, του είναι άχρηστα
και ας υπήρχε επέμβαση και ΓΚΡΕΜΙΣΜΑ σε οποιοδήποτε αυθαίρετο σε τέτοια περιοχη
και έλα να μου πεις μετά,΄πόσα θα ήταν τα μέτωπα και πόσες οι πυρκαγιές...

Ελα ρε παιδιά, δουλευόμαστε? Αν εσύ ξέρεις ότι και να τα κάψεις όλα, και να τα
ισοπεδώσεις, δεν μπορείς να τα κάνεις ΤΙΠΟΤΑ! Ούτε να τα πουλήσεις, ούτε να χτίσεις
ούτε να τα εκμεταλλευτείς γενικά... θα τα καιγες? όχι... τότε και μόνο τότε θα πίστευα
ότι η βλακεία του Ελληνα αναβει τις φωτιές και τα πεταμένα τσιγάρα, και οι χωματερες
και δεν ξέρω τι άλλο...

Οπως είπα... Εχω πειστεί...

ειπα εγω οτι δεν φταιει η κυβερνηση? οχι φταιει
φταιει που δεν παει εστω εκ των υστερων να γκρεμισει τα παρανομα
φταιει που δεν παει να μαζεψει τα σκουπιδια απο παρανομες χωματερες και μετα να τσεκουρωσει με ενα βαρβατο προστιμο την πολη/δημο/κοινοτητα που τα εριξε εκει
φταιει που δεν εχει προσλαβει πυροσβεστες
φταιει που δεν εχει προμυθευσει την χωρα με επιπλεον αεροπλανα
φταιει...
φταιει...
φταιει...

ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ που , παρολα τα παραπανω(και ποοοολλα αλλα), τα τελευταια 30 χρονια τους ψηφιζουμε και μαλιστα τους ιδιους και τους ιδιους!!!!
( ή μηπως δεν κυβερνουσαν 2 οικογενιες ουσιαστικα τα τελευταια 30 χρονια...ουτε μοναρχια να ειχαμε)
αλλα σε λιγους μηνες που θα παμε στην καλπη το μονο που θα θυμομαστε και θα μας νοιαζει ειναι ποιος θα μας βολεψει, ποιος θα μας δωσει ρευμα στο παρανομο, ποιος ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ...

ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ που ενω βλεπουμε τα στραβα και αναποδα ΔΕΝ κανουμε κατι.....ή μηπως εκανε κανεις απο εμας καμια καταγγελια για το αυθεραιτο που ξεφυτρωσε στο δασος διπλα μας...μηπως και το δικο μας δεν ειναι και τοσο νομιμο, και που να μπλεκεις τωρα μωρε αδερφακι μου....

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ
:mad: :sad: :mad:

phantomas
30/07/2007, 13:35
Ισως παλι, η πιο απλη λυση ειναι να επανελθει στο προσκηνιο η θανατικη ποινη, με χρηση της σε πολλους τομεις μεταξυ αυτων και ο εμπρησμος,να παρακολουθουμαστε ατομικα και για οτι κανουμε να εχουμε την μεγιστη τιμωρια........

Αντε γιατι ο ελληνας εχει ξεφυγει......

Μαλλον μια χουντα του λειπει......

Πολεμαει για την ελευθερια του μα οταν του τη δωσεις,μονο να την εκμεταλλευτει για την παρτι του ξερει............

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!:a018: :a018: :a018: :a37: :a52:

iosif
30/07/2007, 19:26
ΜΕ ΠΡΩΤΟΦΑΝΗ κινητοποίηση από ξηρά και αέρα η ΕΛ.ΑΣ. έπιασε 27 από διαδήλωση που πέταξε μπογιές στο Μον Παρνές...

Της ΑΡΓΥΡΩΣ Κ. ΜΩΡΟΥ


Αν δεν είσαι εμπρηστής, συλλαμβάνεσαι! Με μια πρωτοφανή επιχείρηση -που έμοιαζε βγαλμένη από κινητογραφική ταινία και περιείχε διμοιρίες των ΜΑΤ, αστυνομικούς της ΟΠΚΕ και της Ασφάλειας, ακόμη και ελικόπτερο- η ΕΛ.ΑΣ. συνέλαβε 27 αναρχικούς-αντιεξουσιαστές, με την κατηγορία ότι έριξαν κόκκινη μπογιά στο καζίνο «Μον Παρνές της Πάρνηθας», για να διαμαρτυρηθούν για το έγκλημα διαρκείας στον Εθνικό Δρυμό!



Κρατώντας και αυτά τα πανό, στην κεφαλή και την ουρά της πορείας, οι διαδηλωτές περπάτησαν προς το τελεφερίκ για να φωνάξουν: «Κάτω τα χέρια από την Πάρνηθα» (Πηγή: Athensindymedia.org)
Οπως κατήγγειλαν μάλιστα στην «Ε», διά μέσου συνηγόρου, ξυλοκοπήθηκαν άγρια από τους άνδρες των ΜΑΤ, που τους είχαν περάσει ήδη χειροπέδες, ενώ, παρά το γεγονός ότι ζητούσαν επίμονα να μεταφερθούν στο νοσοκομείο, αυτό δεν είχε γίνει μέχρι νωρίς το βράδυ της Κυριακής.

Η συμβολική διαμαρτυρία πραγματοποιήθηκε στις 9.20 το πρωί. Πετάχτηκε κόκκινη μπογιά στην πρόσοψη του καζίνου και σε δύο οχήματα που ήταν σταθμευμένα απ' έξω. Παράλληλα, φωνάχτηκαν συνθήματα για την προστασία του περιβάλλοντος και την απομάκρυνση του καζίνου από το δρυμό και ανοίχτηκε και πανό, προκειμένου να τονιστεί ο συμβολικός χαρακτήρας της πράξης.

Ούτε όταν καιγόταν η Πάρνηθα δεν ήταν τέτοια η κινητοποίηση της Αστυνομίας, που χρησιμοποίησε επίγειες και εναέριες δυνάμεις για τον εντοπισμό των διαδηλωτών. Ακολούθησε καταδίωξη έξι ωρών στα καμένα, για να συλληφθούν οι άνθρωποι που τόλμησαν να υπερασπίσουν το δάσος από τα συμφέροντα του καζίνου.

Στη σύλληψή τους βοήθησαν, σύμφωνα με καταγγελίες, μέλη της Τοπικής Αυτοδιοίκησης Θρακομακεδόνων, που σταματούσαν και «ανέκριναν» όποιον βρισκόταν μπροστά τους, αλλά και κάποιοι από τους κατοίκους που υπεδείκνυαν στους αστυνομικούς τα σημεία όπου είχαν θεαθεί οι διαδηλωτές.


Η κόκκινη μπογιά και το σύνθημα στην πρόσοψη του καζίνο, που προκάλεσαν την πρωτοφανή κινητοποίηση της ΕΛ.ΑΣ. (φωτ. ΑΠΕ)
«Οι κατηγορούμενοι έχουν καταγγείλει ότι μετά τη σύλληψή τους χτυπήθηκαν από τις δυνάμεις καταστολής. Ζήτησαν να μεταφερθούν στο νοσοκομείο, αλλά το αίτημά τους μέχρι αργά το βράδυ δεν είχε γίνει δεκτό και υπάρχουν πληροφορίες ότι θα τους εξετάσει γιατρός της Αστυνομίας, πράγμα το οποίο δεν επιθυμούν», επισήμανε στην «Ε» η συνήγορος, Χρύσα Πετσιμέρη, που για περισσότερες από τρεις ώρες είχε μόνο τηλεφωνική επαφή με τους συλληφθέντες, αφού δεν της επετράπη η είσοδος στη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής, όπου μεταφέρθηκαν από το Α.Τ. Θρακομακεδόνων.

Σύμφωνα με καταγγελίες, στην Ασφάλεια δεν τους δόθηκε νερό, δεν τους επετράπη να δουν δικηγόρο, ενώ στο επίμονο αίτημά τους να μεταφερθούν οι τραυματίες στο νοσοκομείο, ξυλοκοπήθηκαν εκ νέου με κλομπ, γροθιές και κλοτσιές από τη διμοιρία που είχε αναλάβει τη φύλαξή τους.

Εξω από τη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής είχαν συγκεντρωθεί πολίτες, που φώναζαν συνθήματα αλληλεγγύης στους κρατουμένους, οι οποίοι έως αργά το βράδυ δεν γνώριζαν με ποιες κατηγορίες θα τιμωρούνταν η εκτόξευση κόκκινης μπογιάς στο «Μον Παρνές».

Από την Αστυνομία έγινε γνωστό μόνο ότι συνελήφθησαν 27 άτομα ύστερα από 6ωρη μεγαλειώδη καταδίωξη.

Πορεία αντίστασης για την Πάρνηθα, με συνθήματα και πανό, είχε πραγματοποιηθεί και την Παρασκευή ...συνοδεία των ΜΑΤ. Κεντρικό σύνθημα: «Κάτω τα χέρια από την Πάρνηθα, πορεία αντίστασης από την πόλη στο βουνό».


Tο πράσινο αντικαταστάθηκε από το μαύρο. Στην καβουρνιασμένη Πάρνηθα τίποτα δεν είναι ίδιο. Ολα έχουν αλλάξει, εκτός από το καζίνο που στέκει απειλώντας άλλα 60 στρ. με χτίσιμο (φωτ. ΑΠΕ)
«Ο δρυμός αφέθηκε να καεί, το καζίνο όμως σώθηκε και επεκτείνεται... Η ανάπτυξη και οι επενδύσεις είναι η συνέχιση της καταστροφής με άλλα μέσα! Κανένα έργο ανάπτυξης, καμιά επένδυση πάνω στο βουνό. Καμιά εμπιστοσύνη σε αυτούς που, αφού το άφησαν να καεί, εμφανίζονται τώρα ως προστάτες του, καμιά ανοχή στη λεηλασία και την καταστροφή του φυσικού περιβάλλοντος από την πολιτική και οικονομική εξουσία», ανέφερε το κάλεσμα της Ανοιχτής Συνέλευσης από το Λόφο του Στρέφη.

Παρά το γεγονός ότι οι διαδηλωτές περπάτησαν περίπου πέντε χιλιόμετρα μέχρι να φτάσουν στο τελεφερίκ, η πορεία ήταν δυναμική και είχε παλμό. «Αυτοί που καταστρέφουν τα βουνά, χτίζουνε καζίνο και χιονοδρομικά», «Τέρμα οι αυταπάτες, ή με τα ελάφια ή με τις γραβάτες», «Η οργή δεν σβήνει, καζίνο δεν θα μείνει», «Να καεί, να καεί το καζίνο και η Βουλή» ήταν μερικά από τα συνθήματα που ακούστηκαν.

Οι κινητοποιήσεις αυτές βέβαια δεν είναι οι μοναδικές που έχουν διοργανωθεί με σκοπό την προστασία του περιβάλλοντος, της φύσης και των ζώων. Ωστόσο, είναι η πρώτη φορά που μια τέτοια κινητοποίηση αντιμετωπίζεται με βία και καταστολή.

Αλλο ρεπορτάζ στην ενότητα Ελλάδα




ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 30/07/2007


www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=79202088

idi
31/07/2007, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
για οοοοολες τις πυρκαγιες φταινε οι οικοπεδοφαγοι....:rolleyes:

τα πεταμενα τσιγαρα, οι χιλαδες χωματερες, η ανθρωπινη βλακια δεν ευθυνονται για καμια????
:look:

(για περισοτερες απ'οτι φανταζομαστε θα έλεγα)

και τα παραπανω δεν υποκεινται σε καμια πολιτικη σκοπιμοτητα....
ειναι απλα κλουβιο μας κεφαλι!!!!

εισαι ασχετος ! για ολα "φταιει το κρατος" μας εμαθαν να λεμε.... αυτο θα λες και εσυ για να σε κανουμε παρεα! τελος! :beer:

alexrs1
24/08/2007, 04:45
τα οπλα ειναι η λυση.φωναζω εγω αλλα δεν μ ακουει κανενας

idi
24/08/2007, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexrs1
τα οπλα ειναι η λυση.φωναζω εγω αλλα δεν μ ακουει κανενας

:a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31:

Nikker
24/08/2007, 12:04
"Προσέξτε που θα ρίξετε την ψήφο σας στις επόμενες εκλογές".

Γιατί υπάρχει κάποιο κόμμα απο τα "δεύτερα"να σε εκπροσωπήσει καλύτερα απο τα δύο μεγάλα?

ΔΗΚΚΙ,ΚΚΕ,ΛΑΟΣ,Ένωση Κεντρώων,Χριστιανική Ένωση Κυπρίων?

alexrs1
24/08/2007, 18:12
μεγαλε το επιχειρημα σου ειναι ατρανταχτο μιλαμε.καταλαβα οτι τελικα εχω αδικο.ευχαριστω δασκαλε:wave2:

alexrs1
24/08/2007, 18:16
καθιστος βουβαλος idi μιλησε.τα επιχειρηματα του ατρανταχτα.με εκανε καταλαβω οτι εχω αδικο.φχαριστο ντασκαλε

Akatanomastos
24/08/2007, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexrs1
καθιστος βουβαλος idi μιλησε.τα επιχειρηματα του ατρανταχτα.με εκανε καταλαβω οτι εχω αδικο.φχαριστο ντασκαλε

koitakse na deis, den eixe kanena epixeirima, alla otan esi les: sta opla!!!
ti perimeneis?

:alien:

alexrs1
25/08/2007, 04:10
τι αλλο να πω δηλαδη?κοιτα ποσοι καηκαν απο τις φωτιες.αθωοι ανθρωποι.πηραμε σημα πριν απο λιγο οτι καιγεται και το γαλατσι.προτιμω εναν νεκρο εμπρηστη παρα δεκαδες αθωους καμμενους.και χιλιαδες στρεμματα επισης.τα επιχειρηματα μου τα γραψα στο "φωτια στην παρνηθα"

alexrs1
25/08/2007, 04:13
και "θανατικη ποινη" επισης,στις γενικες συζητησεις

Band(age)it
25/08/2007, 04:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexrs1
τι αλλο να πω δηλαδη?κοιτα ποσοι καηκαν απο τις φωτιες.αθωοι ανθρωποι.πηραμε σημα πριν απο λιγο οτι καιγεται και το γαλατσι.προτιμω εναν νεκρο εμπρηστη παρα δεκαδες αθωους καμμενους.και χιλιαδες στρεμματα επισης.τα επιχειρηματα μου τα γραψα στο "φωτια στην παρνηθα"


Γαλατσι που ρε παιδια???

alexrs1
25/08/2007, 04:37
καηκε μεχρι τις πιστες στο νταμαρι,μεχρι το αλσος βεικου.τωρα ειναι σε υφεση.επισης ειχαμε μικρη εστια απο σκουπιδια στην λουτσα,α ..καιγεται και η ευβοια απο ευβοικο μεχρι αιγαιο και εκκεννωνοται χωρια φυγαδευονται με πλοια κτλ

idi
25/08/2007, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexrs1
καθιστος βουβαλος idi μιλησε.τα επιχειρηματα του ατρανταχτα.με εκανε καταλαβω οτι εχω αδικο.φχαριστο ντασκαλε

για τρομπες σαν εσενα δε χρειάζομαι επιχειρηματα..... καραγκιοζακο!!! αντε ρε βλακα παρε καμια σφεντονα και κυνήγα κανα περιστερι.... που θες και ενοπλη εξεγερση ΜΑΜΑΚΙΑ φλωρακι!!!! ουστ ρε!!!κοτες λυρατες ολοι σας κρυμενοι πισω απο την οθονη σας.... που βγαζετε και γλώσσα!!! αντε να μη σε μαλώσω και κλαις.... βρώμοποδαρε!!! :smokin:

idi
25/08/2007, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikker
"Προσέξτε που θα ρίξετε την ψήφο σας στις επόμενες εκλογές".

Γιατί υπάρχει κάποιο κόμμα απο τα "δεύτερα"να σε εκπροσωπήσει καλύτερα απο τα δύο μεγάλα?

ΔΗΚΚΙ,ΚΚΕ,ΛΑΟΣ,Ένωση Κεντρώων,Χριστιανική Ένωση Κυπρίων?

κανε δικο σου κόμμα μεγάλε και ψήφισε το. μπορει να σε ψηφισω και εγω....

αλλιώς ΣΚΑΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΕ! ...

Akatanomastos
25/08/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
κανε δικο σου κόμμα μεγάλε και ψήφισε το. μπορει να σε ψηφισω και εγω....

αλλιώς ΣΚΑΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΕ! ...

auto pou kaneis den einai poli eugeniko:nono:

prosexe giati tha se <<Doso>> gia empristi

dinoun kai polla lefta

alexrs1
01/09/2007, 04:41
απειρη μαλακια μπορει να κουβαλαει ο εγκεφαλος του ανθρωπου τελικα..καλημερα φλωρακο.ηπιες το γαλατακι σου σημερα?:wave2: να κοιτας τον πατο μην ειναι ληγμενο.γραφει 1 μεχρι 5 αμα το γυρισεις αναποδα.σημαινει ποσες φορες εχει γινει αναπαστεριωση μετα την ληξη του.παλια δεν το γραφανε.τωρα τους υποχρεωνει η ευρωπαικη ενωση.ειδες που ειναι επικινδυνο ν αφηνεις το βυζι της μαμας?

Resistman
01/09/2007, 21:27
10.000 στο Σύνταγμα. Δηλαδή;


Τετάρτη απόγευμα στο Σύνταγμα 10.000 άνθρωποι πήγαν λέει να διαμαρτυρηθούν βουβά για τις φωτιές. Την συγκέντρωση οργάνωσαν οι bloggers, υποστηρίζοντας με πάθος το ακομμάτιστο της προσπάθειας τους. Ως εδώ θα μπορούσε να πει κάποιος, σχετικά καλά.

Και τι έγινε εκεί; Γκομενάκια, μηνυματάκια για το βραδινό ποτάκι, τηλέφωνα, γνωριμιούλες, αλλά χαμηλόφωνα…Χαλαρό ύφος, αρκετοί φόραγαν μαύρη μπλούζα για να είναι στη μόδα, βλεματάκια απλανή και χαμένα. Έσκασαν κάτι τύποι με κομματικά πανώ και δικαίως κράχτηκαν. Ήρθαν και κάποιοι νέοι με πανώ, στους οποίους κανείς δεν είπε κάτι. Αρκετοί με πικρία συμφώνησαν στο «ενάντια στης φύσης την λεηλασία…» και όλοι κατάλαβαν ποιοι ήταν αυτοί που το έγραψαν: ήταν οι «εχθροί της κοινωνίας», τα «φρίκουλα», οι άνθρωποι που «άδικα» χρησιμοποιούν βία και «αναστατώνουν» συχνά το κέντρο και άλλα τέτοια ηλίθια. Ποιος μπορούσε να τους πει κάτι; Ποιος δεν αναρωτήθηκε αν όλα όσα τους προσάπτουν είναι κατασκευασμένα;

Τα ΜΑΤ πούλησαν και πάλι τον ανέξοδο τσαμπουκά τους προκαλώντας εγκαύματα σε ένα αγόρι και μια κοπέλα, με «ειρηνική» χειροβομβίδα κρότου λάμψης.

Και έρχομαι στο διά ταύτα. Τι ήταν τελικά αυτή η συγκέντρωση; Κομματική; Όχι. Άρα πρέπει να χαρούμε; Σαφώς και όχι. Αλλά γιατί;

Όλη αυτή η μαλακία των bloggers είναι μια απ τις πιο ενσωματωμένες κινήσεις που έχουν γίνει ποτέ. Το ελληνικό κοινωνικό φόρουμ(ΣΥΝ), μπροστά τους είναι τρομοκρατική οργάνωση. Άνθρωποι με γκατζετάκια, υπερκινητά, ύφος «είμαι πολίτης με δικαιώματα εγώ», ήθελαν λέει να διαμαρτυρηθούν ειρηνικά και βουβά. Εγώ ξέρω ότι όταν έχεις δίκιο ουρλιάζεις, ξελαριγγιάζεσαι, τα σπας ενίοτε και τίποτα δεν σε σταματά ειδικά αν είσαι προετοιμασμένος.

Βουβή διαμαρτυρία..Μάλιστα. Δηλαδή είχαν να πουν κάτι και δεν το είπαν; Η βουβαμάρα ταιριάζει στο πένθος, όχι σ’ αυτόν που έχει δίκιο. Ποιος απ τους ελληνάρες που χάζευαν κωλαράκια πενθούσε εκεί; Και ας μην πει κανείς ότι υπήρχαν και εξαιρέσεις. Ναι υπήρχαν. Όπως υπήρχε και το γενικό κλίμα και άρωμα :καλά ήρθαμε, τι κάνουμε εδώ τώρα;

Όταν λένε κάποιοι ότι πρέπει να μιλούν αυτοί που είναι στην από κάτω αυτού του κόσμου και να δρουν οργανωμένα, όλοι τους χλευάζουν. Χμμμ…αν ήταν εκείνη την ημέρα στο Σύνταγμα 8000 πυροπαθείς θα έμεναν βουβοί……..; Νομίζω πως στην καλύτερη θα το καίγανε το μπουρδέλο... Δίκαια, ντόμπρα, ταξικά, βίαια, χωρίς δεύτερες σκέψεις. Και ας μην παρήγαγε αυτή η πράξη, κάποιο χειροπιαστό πολιτικό αποτέλεσμα. Θα παρήγαγε κάτι που λείπει: θάρρος και αξιοπρέπεια

Πάμε παρακάτω. Οι bloggers τι στο διάολο οργάνωσαν; Έστειλαν μηνύματα και e-mail; Ωραία. Τι άλλο; Αλυσίδες είχαν; Περιφρούρηση; Γιατρό; Τηλέφωνο δικηγόρων; Σημεία διαφυγής και συνάντησης; Μέσα στοιχειώδους άμυνας ( κράνος, σημαία, μαντήλι, malox, νερό, φαρμακείο) ;;; Υπεύθυνους για χώρους; Μηχανισμούς αποτροπής προβοκάτσιας; ………………ΟΧΙ.

Που πήγαιναν; Απ οτι φανηκε για καφε. Καμια έννοια συλλογικότητας, καμιά υποψία ότι πάμε εκει όχι πασαρέλα αλλά για παρουσία πολιτική, καμιά διάθεση εχθρότητας καμια διάθεση δημιουργίας. Ζητάμε απ το κράτος να μην καίει τα δάση δηλαδή...Καμια μέριμνα να αναλάβουμε ( καταχρηστικα το -με) τα δαση.

Ανοργάνωτοι, ανεύθυνοι, απροετοίμαστοι, ανιστόρητοι, νετ τζάνκια που νομίζουν ότι αν σου σκάσει γκλοπιά ο ματάς, θα σου βγάλει 2ο κρέντιτ το παιχνίδι. Πήραν ευθύνη για μια συγκέντρωση χωρίς να κάνουν τίποτα γι αυτή. Εξέθεσαν κόσμο και τελικά υπήρξαν 2 τραυματισμοί. Σοβαρά;;;; Δικαιολογείται να τραυματίσουν οι μπάτσοι 2 ανθρώπους όταν αυτοί είναι max 500 σε όλο το μέρος και οι άλλοι 10.000;;;;; Στέκει;;;;; Ποια αξιοπρέπεια στο δρόμο να βγει μετά;;;; Τι να βγεις να ζητήσεις μετά;;; Αυξήσεις, σύνταξη ή το μακρύτερο;;; Σε κοιτάνε οι μπάτσοι και σε βλέπουν για πρωινό, σε κοιτάνε οι υπουργοι και οι κομματάρχες και χαιδεύουν την κοιλιά τους….

Κίνημα λέει; Άνθρωποι που θα έβαλαν ζελέ πριν κατέβουν στο Σύνταγμα και επισκέφθηκαν τον πρόεδρο της δημοκρατίας για να δώσουν πειστήρια νομιμότητας, είναι μπροστά στον αγώνα…Και η σοσιαλδημοκρατική «Ελευθεροτυπία», τους προβάλλει σαν την ανακάλυψη που δεν κατάφερε ο Λένιν…Και ο ΣΥΝ τους αγκαλιάζει και τους αποκαλεί και αυτός κίνημα. Χα χα.

Γέλια..πολλά γέλια. Πικρά γέλια.

Τελειωμένοι τριαντάρηδες, απογοητευμένοι 50αρηδες, πιτσιρικάδες, όλοι αυτοί και όσοι ήταν εκεί, είχαν ένα κοινό: Απορία. Τι κάνουμε τώρα; Να μην ψηφίσουμε; Να μην φωνάξουμε; Να πετάξουμε πέτρες; Να ζητήσουμε σοσιαλισμό; Να επιβάλλουμε κομμουνισμό; Να είμαστε καλά παιδιά; Να παρακαλέσουμε τους βουλευτές να είναι με το λαό και τις εταιρίες να εργάζονται για το κέρδος της κοινωνίας;;;;

Τι στο διάολο να κάνουμε……; Κανεί δεν ήξερε. Όλοι αναμάσαγαν τελειωμένες σκέψεις και το ήξεραν. Λύσεις υπάρχουν πέρα απ τα μάτια αυτού του κόσμου, πέρα απ τον καπιταλσιμό και τα αριστερά ή δεξιά προσωπεία του.

Αν κάποτε όσοι αρνιόνταν αυτό τον κόσμο και τις λογικές του λύσεις, εισέπρατταν περιφρόνηση, σήμερα τα λόγια τους είναι συζητήσιμα. Αύριο ίσως να θεωρούνται μονόδρομος για να πάμε αλλού.


10.000 στο Σύνταγμα. Κρυόκωλο αστείο σε ζεστές μέρες

Και μερικοί ν ανησυχούν για το αν ο βουβαλος θα χασει 5 μοναδες ή αν ο αλλος θα παρει 3. Να δουμε τι θα πει η πλειοψηφια του 40% που θα θελει να επιβαλλει κυβερνηση και πολιτικο συστημα στ αλλο 60%..Να δουμε τι θα πουν τοτε τα γραναζια...

sotpag
01/09/2007, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Προσεξτε που θα ριξετε την ψηφο στις επομενες εκλογες

Απλα....



+10000:wave2:

Alchimistis
02/09/2007, 01:18
10.000 στο Σύνταγμα. Δηλαδή;


Τετάρτη απόγευμα στο Σύνταγμα 10.000 άνθρωποι πήγαν λέει να διαμαρτυρηθούν βουβά για τις φωτιές. Την συγκέντρωση οργάνωσαν οι bloggers, υποστηρίζοντας με πάθος το ακομμάτιστο της προσπάθειας τους. Ως εδώ θα μπορούσε να πει κάποιος, σχετικά καλά.

Και τι έγινε εκεί; Γκομενάκια, μηνυματάκια για το βραδινό ποτάκι, τηλέφωνα, γνωριμιούλες, αλλά χαμηλόφωνα…Χαλαρό ύφος, αρκετοί φόραγαν μαύρη μπλούζα για να είναι στη μόδα, βλεματάκια απλανή και χαμένα. Έσκασαν κάτι τύποι με κομματικά πανώ και δικαίως κράχτηκαν. Ήρθαν και κάποιοι νέοι με πανώ, στους οποίους κανείς δεν είπε κάτι. Αρκετοί με πικρία συμφώνησαν στο «ενάντια στης φύσης την λεηλασία…» και όλοι κατάλαβαν ποιοι ήταν αυτοί που το έγραψαν: ήταν οι «εχθροί της κοινωνίας», τα «φρίκουλα», οι άνθρωποι που «άδικα» χρησιμοποιούν βία και «αναστατώνουν» συχνά το κέντρο και άλλα τέτοια ηλίθια. Ποιος μπορούσε να τους πει κάτι; Ποιος δεν αναρωτήθηκε αν όλα όσα τους προσάπτουν είναι κατασκευασμένα;

Τα ΜΑΤ πούλησαν και πάλι τον ανέξοδο τσαμπουκά τους προκαλώντας εγκαύματα σε ένα αγόρι και μια κοπέλα, με «ειρηνική» χειροβομβίδα κρότου λάμψης.

Και έρχομαι στο διά ταύτα. Τι ήταν τελικά αυτή η συγκέντρωση; Κομματική; Όχι. Άρα πρέπει να χαρούμε; Σαφώς και όχι. Αλλά γιατί;

Όλη αυτή η μαλακία των bloggers είναι μια απ τις πιο ενσωματωμένες κινήσεις που έχουν γίνει ποτέ. Το ελληνικό κοινωνικό φόρουμ(ΣΥΝ), μπροστά τους είναι τρομοκρατική οργάνωση. Άνθρωποι με γκατζετάκια, υπερκινητά, ύφος «είμαι πολίτης με δικαιώματα εγώ», ήθελαν λέει να διαμαρτυρηθούν ειρηνικά και βουβά. Εγώ ξέρω ότι όταν έχεις δίκιο ουρλιάζεις, ξελαριγγιάζεσαι, τα σπας ενίοτε και τίποτα δεν σε σταματά ειδικά αν είσαι προετοιμασμένος.

Βουβή διαμαρτυρία..Μάλιστα. Δηλαδή είχαν να πουν κάτι και δεν το είπαν; Η βουβαμάρα ταιριάζει στο πένθος, όχι σ’ αυτόν που έχει δίκιο. Ποιος απ τους ελληνάρες που χάζευαν κωλαράκια πενθούσε εκεί; Και ας μην πει κανείς ότι υπήρχαν και εξαιρέσεις. Ναι υπήρχαν. Όπως υπήρχε και το γενικό κλίμα και άρωμα :καλά ήρθαμε, τι κάνουμε εδώ τώρα;

Όταν λένε κάποιοι ότι πρέπει να μιλούν αυτοί που είναι στην από κάτω αυτού του κόσμου και να δρουν οργανωμένα, όλοι τους χλευάζουν. Χμμμ…αν ήταν εκείνη την ημέρα στο Σύνταγμα 8000 πυροπαθείς θα έμεναν βουβοί……..; Νομίζω πως στην καλύτερη θα το καίγανε το μπουρδέλο... Δίκαια, ντόμπρα, ταξικά, βίαια, χωρίς δεύτερες σκέψεις. Και ας μην παρήγαγε αυτή η πράξη, κάποιο χειροπιαστό πολιτικό αποτέλεσμα. Θα παρήγαγε κάτι που λείπει: θάρρος και αξιοπρέπεια

Πάμε παρακάτω. Οι bloggers τι στο διάολο οργάνωσαν; Έστειλαν μηνύματα και e-mail; Ωραία. Τι άλλο; Αλυσίδες είχαν; Περιφρούρηση; Γιατρό; Τηλέφωνο δικηγόρων; Σημεία διαφυγής και συνάντησης; Μέσα στοιχειώδους άμυνας ( κράνος, σημαία, μαντήλι, malox, νερό, φαρμακείο) ;;; Υπεύθυνους για χώρους; Μηχανισμούς αποτροπής προβοκάτσιας; ………………ΟΧΙ.

Που πήγαιναν; Απ οτι φανηκε για καφε. Καμια έννοια συλλογικότητας, καμιά υποψία ότι πάμε εκει όχι πασαρέλα αλλά για παρουσία πολιτική, καμιά διάθεση εχθρότητας καμια διάθεση δημιουργίας. Ζητάμε απ το κράτος να μην καίει τα δάση δηλαδή...Καμια μέριμνα να αναλάβουμε ( καταχρηστικα το -με) τα δαση.

Ανοργάνωτοι, ανεύθυνοι, απροετοίμαστοι, ανιστόρητοι, νετ τζάνκια που νομίζουν ότι αν σου σκάσει γκλοπιά ο ματάς, θα σου βγάλει 2ο κρέντιτ το παιχνίδι. Πήραν ευθύνη για μια συγκέντρωση χωρίς να κάνουν τίποτα γι αυτή. Εξέθεσαν κόσμο και τελικά υπήρξαν 2 τραυματισμοί. Σοβαρά;;;; Δικαιολογείται να τραυματίσουν οι μπάτσοι 2 ανθρώπους όταν αυτοί είναι max 500 σε όλο το μέρος και οι άλλοι 10.000;;;;; Στέκει;;;;; Ποια αξιοπρέπεια στο δρόμο να βγει μετά;;;; Τι να βγεις να ζητήσεις μετά;;; Αυξήσεις, σύνταξη ή το μακρύτερο;;; Σε κοιτάνε οι μπάτσοι και σε βλέπουν για πρωινό, σε κοιτάνε οι υπουργοι και οι κομματάρχες και χαιδεύουν την κοιλιά τους….

Κίνημα λέει; Άνθρωποι που θα έβαλαν ζελέ πριν κατέβουν στο Σύνταγμα και επισκέφθηκαν τον πρόεδρο της δημοκρατίας για να δώσουν πειστήρια νομιμότητας, είναι μπροστά στον αγώνα…Και η σοσιαλδημοκρατική «Ελευθεροτυπία», τους προβάλλει σαν την ανακάλυψη που δεν κατάφερε ο Λένιν…Και ο ΣΥΝ τους αγκαλιάζει και τους αποκαλεί και αυτός κίνημα. Χα χα.

Γέλια..πολλά γέλια. Πικρά γέλια.

Τελειωμένοι τριαντάρηδες, απογοητευμένοι 50αρηδες, πιτσιρικάδες, όλοι αυτοί και όσοι ήταν εκεί, είχαν ένα κοινό: Απορία. Τι κάνουμε τώρα; Να μην ψηφίσουμε; Να μην φωνάξουμε; Να πετάξουμε πέτρες; Να ζητήσουμε σοσιαλισμό; Να επιβάλλουμε κομμουνισμό; Να είμαστε καλά παιδιά; Να παρακαλέσουμε τους βουλευτές να είναι με το λαό και τις εταιρίες να εργάζονται για το κέρδος της κοινωνίας;;;;

Τι στο διάολο να κάνουμε……; Κανεί δεν ήξερε. Όλοι αναμάσαγαν τελειωμένες σκέψεις και το ήξεραν. Λύσεις υπάρχουν πέρα απ τα μάτια αυτού του κόσμου, πέρα απ τον καπιταλσιμό και τα αριστερά ή δεξιά προσωπεία του.

Αν κάποτε όσοι αρνιόνταν αυτό τον κόσμο και τις λογικές του λύσεις, εισέπρατταν περιφρόνηση, σήμερα τα λόγια τους είναι συζητήσιμα. Αύριο ίσως να θεωρούνται μονόδρομος για να πάμε αλλού.


10.000 στο Σύνταγμα. Κρυόκωλο αστείο σε ζεστές μέρες

Και μερικοί ν ανησυχούν για το αν ο βουβαλος θα χασει 5 μοναδες ή αν ο αλλος θα παρει 3. Να δουμε τι θα πει η πλειοψηφια του 40% που θα θελει να επιβαλλει κυβερνηση και πολιτικο συστημα στ αλλο 60%..Να δουμε τι θα πουν τοτε τα γραναζια...

+599

Ακριβώς αυτο, αλλα διαφωνω σε ενα σημειο. Σαν κινηση θα μπορουσε να πολυ καλή και απο το τίποτα ίσως και αυτο να ειναι κάτι.Εγω έχω την αίσθηση οτι κάποιος απο τον κόσμο ίσως ανησυχει και ψάχνει διέξοδο μέσα απο την τόση προπραγάνδα και την τόση αποχαυνωση

Alchimistis
02/09/2007, 01:30
Καποιος ανέφερε κατι για την κινηση αντιεξουσιαστών στο Καζινο...
Εδω ειναι καποιες φωτο μετα την συλληψη οπου χτυπήθηκαν τοσο σκληρα ετσι ωστε πολλοι απο αυτους λιποθυμησαν.

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=743703


Ακουσα οτι πέρασε νομοσχέδιο που χαρίζει δεν ξερω πόσα στρέμματα στο Καζινο...


Με τις υγειες μας

idi
02/09/2007, 01:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
+599


ρε τελιωμενε ως ποτε θα αναδημοσιεβεις σε ενα μοτοsite ανυπογραφα κειμενα που βρησκεις σε blog αναρχικων/κομπλεξικων και κρυμενων σε τρυπες????

δικια σου αποψη δεν εχεις? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Alchimistis
02/09/2007, 01:51
Εεε τι καθεσε και τα διαβαζεις παλικαρι μου και μολύνεις το μυαλουδακι με πληροφοριες...

Nikker
02/09/2007, 12:42
Και εσάς τι σας πειράζει αν μερικοί απο αυτούς βάλανε ζελέ και συναντηθήκανε με την παρέα τους στο Σύνταγμα?

Δηλαδή τι σκατά έπρεπε να γίνει? Να ρίξουνε μολότοφ για να τους πάρουνε σοβαρά?

"Νομίζουν ότι άμα φάνε κλομπιά θα τους δώσει δέυτερο credit".
Για να καταλάβω, υπάρχει κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ζητήσουνε συγγνώμη οι άνθρωποι που κατέβηκαν στο Σύνταγμα?

gcrook
02/09/2007, 13:00
Συμφωνω οτι σε τετοιου ειδους κινησεις το πρωτο βημα ειναι η μαζικοτητα.
Και ας ειναι και με φραπε και κομπολοι στο χερι.
Τα υπολοιπα θα ερθουν...


Αυτο δεν ηταν το θεμα μας η χαθηκα μεσα στην μαυρη τρυπα του σπαμ;
Αξυριστα απλυτα αναρχοκουμμουνια.:beer:

Alchimistis
02/09/2007, 16:25
Απλά η λογική λέει οτι όταν πχ ερθει ενας και μου κάψει το σπίτι δεν θα καθομαι μπροστά του βουβός ισα ισα για να πώ οτι εκανα κάτι...αλλα η λογική της πορείας ηταν οτι θα πρέπει να καταθέσουμε πιστοποιητικα νομιμοφροσύνης...


Αλλα απο ολοτελα

Resistman
02/09/2007, 22:21
Xωρίς καμιά διαθεση να ανοιξω διαθεση με γνωστα προσωπα του φορουμ....:

Το κειμενο ειναι δικο μου, αλλά χωρις να διεκδικω πνευματικα δικαιωματα (χα χα...)

Δεν ειναι κακο σε πρωτη φαση οτι βγηκαν 10.000 στο συνταγμα, εστω και ετσι. Και αλλη μια φορα ας ειπωθει οτι δεν θα προεκυπτε και κατι το τρομερο αν αυτοι κανανε και τρελομπαχαλα. Θα ηταν πιο ελπιδοφορο να μην γινει τιποτα αλλα να υπαρχει τοσο σφιχτη οργανωση και τοσο πολεμικο δεσιμο μεταξυ των διαδηλωτων, ωστε να τεθουν επιτελους διαχωριστικες γραμμες: απ τη μια να ειναι η οποια εξουσια με οποια μορφη της και απ την αλλη οσοι της αντιτιθενται. Τοσο απλα. Αυτο απο μονο θελει δουλεια και δημιουργει πολυ περισσοτερα απο 100πετρες..



Μονο φρεντο δεν ειδαμε να παραγγελνουν. Ενα μικρο σχολιο: ολο αυτο δεν ειναι παρα η τρανη αποδειξη οτι ο κοσμος "ξεχασε" πως κατεβαινουμε στο δρομο. Οι μικροι δεν διδαχθηκαν απο κανεναν. Οι μεγαλοι βαρυναν. Εδω ευθυνη τεραστια εχει η αριστερα ολη, ως η επισημη δυναμη του δρομου. Πλην των ακινδυνων αλλα οργανωμενων κνιτων ολοι οι αλλοι αντιμετωπιζουν τα ιδια παντα τραγελαφικα: να ειναι 7-8000 οι διαδηλωτες, οι αστυνομικοι καμια 1000 διασπαρτοι και να τρωνε ξυλο πανω απο 1500 διαδηλωτες. Δεν ειναι θεμα μυικης δυναμης, ειναι θεμα πολιτικο και οργανωσης.

Γι αυτο αυτες οι πορειες χανουν ακομα και σε επιπεδο δυναμισμου δηλαδη συνθηματων.. Αν η πορεια δεν διαχωριστει απ αυτον που οριζει ως αντιπαλο ( αν ορισει) τι παει να κανει τοτε; Δεν ειναι θεμα βιας λοιπον και δη αποτελεσματικης αλλα ζητημα (και) οργανωσης.


Καλοι οι 10.000. Αν κατεβαιναν καθε Παρασκευη τοσοι οι λιγο πανω λιγο κα;τω θα μπορουσε καποιος να τους αναγωνρισει κατι βασικο για αρχη: συνεπεια. Αν αυτο το κανουν μια φορα το μηνα ή οποτε γινεται κατι χοντρο, τοτε λεγεται πανηγυρι.


Συγγνωμη δεν ζητας οταν κανεις πολιτικα λαθη. Τα εντοπιζεις, τα παραδεχεσαι και στην επομενη πραξη εχεις κανει τα παντα για να μην τα επαναλαβεις, αξιοποιωντας την πειρα την προηγουμενης φορας.

Οχι οτι δεν ειναι δικο μας, δεν ειναι καλο. Αλλα αφου εκδηλωνεται στο δρομο, θα πρεπει να δεχεται την κριτικη και να βελτιωνεται, αν επιθυμει πραγματικα κατι να πετυχει.

Και το ζελε δεν ειναι προβλημα αλλα προκαλει καραφλα:smokin:

el_hymador
02/09/2007, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Xωρίς καμιά διαθεση να ανοιξω διαθεση με γνωστα προσωπα του φορουμ....:

Το κειμενο ειναι δικο μου, αλλά χωρις να διεκδικω πνευματικα δικαιωματα (χα χα...)

Δεν ειναι κακο σε πρωτη φαση οτι βγηκαν 10.000 στο συνταγμα, εστω και ετσι. Και αλλη μια φορα .................

Και το ζελε δεν ειναι προβλημα αλλα προκαλει καραφλα:smokin:


Το εχω ξαναπει, μην ειμαστε τοσο καυστικοι....ειναι πρωτοφανες το γεγονος να συγκεντρωνονται 10.000+ ατομα στο Συνταγμα χωρις καμια κομματικη καθοδηγηση....αμηχανια; σαφως και υπηρχε...ασχετοι; επισης!

αλλα κατι καλο μπορει να βγει απο ολο την κινητοποιηση μην το ''καιμε'' και αυτο

:wave2:

zephyr1
02/09/2007, 23:58
ΜΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΚΥΒΕΡΝΩΝ ΚΟΜΜΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ (ΛΟΓΩ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ) ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑΠΟΘΕΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΤΟΥΣ Σ'ΑΥΤΟΥΣ.ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΕΤΕ ΑΠ'ΤΗΝ ΛΗΘΗ ,ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΑ.


;)

alexrs1
03/09/2007, 05:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
για τρομπες σαν εσενα δε χρειάζομαι επιχειρηματα..... καραγκιοζακο!!! αντε ρε βλακα παρε καμια σφεντονα και κυνήγα κανα περιστερι.... που θες και ενοπλη εξεγερση ΜΑΜΑΚΙΑ φλωρακι!!!! ουστ ρε!!!κοτες λυρατες ολοι σας κρυμενοι πισω απο την οθονη σας.... που βγαζετε και γλώσσα!!! αντε να μη σε μαλώσω και κλαις.... βρώμοποδαρε!!! :smokin: ουτε το ονομα σου δεν γραφεις μωρη κοτα στο προφιλ που λες οτι κρυβομαι πισω απο την οθονη.που θες να με μαλωσεις κιολας αδελφη

idi
03/09/2007, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Xωρίς καμιά διαθεση να ανοιξω διαθεση με γνωστα προσωπα του φορουμ....:

Το κειμενο ειναι δικο μου, αλλά χωρις να διεκδικω πνευματικα δικαιωματα (χα χα...)

ευγε νεε μου! πηρες σβαρνα το Internet να βγαλεις το καημο σου και τα κειμενα σου αναδημοσιευομναι εδω τυχαια! αυτο θα πει μεγαλη προσωπικοτητα!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
03/09/2007, 11:49
pes mou vre treli ti souxo kani
ke mou stiles ex8es tous politsmanoi
tous ipes me dio logia pos sta perno
ta vradia me8ismenos pos se derno......

:a49: :a49: :a49:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nikker
03/09/2007, 13:53
Λοιπόν φίλε...ξέρω πως θα βρεις το δίκιο σου.

Θα βάψεις με μεγάλα μαύρα γράμματα

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Επάνω στην Ακρόπολη.

Η καίγοντας κανά μνημείο.

Η καίγοντας αυτοκίνητα και σπάζοντας βιτρίνες.

Έτσι ...θα το βρεις.

Alchimistis
03/09/2007, 14:18
Ούγκ

idi
03/09/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Ούγκ

Χαίρομαι που σε εμπνέω να βγάζεις τι πραγματικό σου εαυτό :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Alchimistis
03/09/2007, 16:09
:a9:

Alchimistis
03/09/2007, 16:13
Λοιπόν φίλε...ξέρω πως θα βρεις το δίκιο σου.

Θα βάψεις με μεγάλα μαύρα γράμματα

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Επάνω στην Ακρόπολη.

Η καίγοντας κανά μνημείο.

Η καίγοντας αυτοκίνητα και σπάζοντας βιτρίνες.

Έτσι ...θα το βρεις.


Ειπε κανεις αυτο το πράγμα βρε Nikker?

Resistman
03/09/2007, 23:43
Νikker ή βιαζεσαι ή εισαι προκατηλειμμενος. Και θα θελα πολυ να συμβαινει το πρωτο...

Χωρια του οτι τα γραφομενα μου, γραφουν το αντιθετο απ οτι καταλαβες. Αν βρηκες και συ αφορμη να τα χωσεις σ εναν σαν και μενα, καντο. Ο μονος που δεν θα χασω θα ειμαι εγω.


Τεκιλοβιε :D καλησπερουδια.... ( και η olmega καλη ειναι αδερφε...)

Δεν το καιω ρε, ουτε επειδη δεν ταυτιζομαι πολιτικα το αντιμετωπιζω εχθρικα. Να σου πω την πρωτη σκεψη: 10 χιλιαρικα ακομματιστα ειναι κατι σουπερ. Ξερεις τι μου τη σπαει;
Οτι υπαρχει μια ιστορια αγωνων με καλα και ασχημα που αποτελει σιγουρα ενα συλλογικο ασυνειδητο που την εχουν χεσμενη.

Ολο αυτο λοιπον κανουν αυτοι οι τυποι πως το ξεχνανε, πως δεν υπηρξαν ποτε καποιοι πριν απ αυτους που αγωνιστηκαν, πως ειναι οι πρωτοι και οι πολυ γαμω να ουμε και με γκατζετακια θα παλεψουνε πιο συγχρονα και αποτελεσματικα.


Πριν απο εμας ηταν αλλοι. Και μετα θα βρεθουν επισης. Αυτη ειναι η ιστορια.

Ας την αξιοποιησουμε. Πιο επικινδυνοι και αποτελεσματικοι ειμαστε οταν μπορουμε ν αποφυγουμε χιλιοεπανηλλειμενα λαθη, να προβλεψουμε τις κινησεις του αντιπαλου και να βρουμε τ αδυνατα σημεια, παρα οταν στηριζομαστε σε συναισθηματισμους, εκρηξεις, αποτομες κινησεις ή μαγικα όπλα..