PDA

View Full Version : ΤΡΕΜΟΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ Sos



ultimate11
29/07/2007, 23:16
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ FAZER 600 03.ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 45.000ΧΛΜ.Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ SERVICE ΣΕ EΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ.ΧΘΕΣ ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΧΛΜ ΠΕΡΙΠΟΥ 50-60 ΑΦΗΣΑ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΓΙΑ 2 SEC ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΡΕΜΟΠΑΙΖΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟ.ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΛΜ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΠΑΙΖΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟ

ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

fantacid
29/07/2007, 23:23
πολλα ................



απο αερα, απο ρουλμαν τροχου, λαδια μπροστινου κ ξερω γω!

ultimate11
30/07/2007, 07:03
ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΡΟΧΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ SERVICE ΠΡΙΝ ΑΠΟ 20 ΗΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ...

makis206
30/07/2007, 07:17
Ρουλεμάν λαιμού έχουν τσεκαριστεί/αλλαχτεί ποτέ ;

Έχεις πίσω μπαγκαζιέρα ; Πολλές φορές η μπαγκαζιέρα επιρρεάζει τη σταθερότητα του τιμονιού επειδή ρίχνει το βάρος πίσω ειδικά αν είναι φορτωμένη, δεν νομίζω ότι θα επιρρέαζε τόσο ένα Fazer όσο ένα παπί για παράδειγμα αλλά κάνε ένα τσεκ και χωρίς αυτήν (αν βέβαια έχεις)


:beer:

Sapadak
30/07/2007, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρουλεμάν λαιμού έχουν τσεκαριστεί/αλλαχτεί ποτέ ;

Έχεις πίσω μπαγκαζιέρα ; Πολλές φορές η μπαγκαζιέρα επιρρεάζει τη σταθερότητα του τιμονιού επειδή ρίχνει το βάρος πίσω ειδικά αν είναι φορτωμένη, δεν νομίζω ότι θα επιρρέαζε τόσο ένα Fazer όσο ένα παπί για παράδειγμα αλλά κάνε ένα τσεκ και χωρίς αυτήν (αν βέβαια έχεις)


:beer:

Αυτο απο πανω ΑΝ εχεις βαλιτσα πισω


Μια ακομα εκδοχη ειναι και τα λαστιχα τις μηχανης

dankannn
30/07/2007, 13:21
Τσεκαρε την ζαντα και το λαστιχο και μετα τα ρουλεμαν που αλλαξες.

J&B
30/07/2007, 13:54
Φιλε μου γεια σου!
Το ιδιο προβλημα εχω κ εγω με VFR800F '99.
Πηγα μιλησα με τους 2 λαστιχάδες των αθηνών...... μου περιγράψανε το προβλημα ΑΚΡΙΒΩΣ οπως μου παρουσιάζεται. (Από τα 60 έως τα 80χλμ τρεμοπαιγμα. Στα περισσότερα χλμ δεν έχει και τοοοσο παιξιμο....
φορτωμένη μηχανή επιδεινώνει το πρόβλημα και συνήθως παρουσιαζεται κατά το φρενάρισμα....)
και πράγματι....
2 ατομα με πράγματα=θανατος
Σε μεγάλη συνεχή πορεία μόνος μου (> 200χλμ) οτάν κατεβαίνω από την μηχανή τρεμουν τα χέρια μου. (ελαφρά βέβαια ενα μουδιασμα να στο πω αλλίως)

Οι λαστιχάδες μου είπαν πως είναι καθαρά θεμα ελαστικων.
Ο μηχανικός μου (εξουσιοδοτημένος, με εμπειρία σε αγώνες) μου λέει
1. λαστιχα (το είχα σταθμευμένο για > από 7 μήνες στο μονο σταντ λογω εγχειρισης ) και "πάτήθηκαν" τα λαστιχα σε ένα σημειο με αποτελεσμα την παραμόρφωση του ελαστικου - και ας μην φαίνεται με γυμνο ματι...
2. ρουλεμάν λαιμού. Αν τα σφήξει παραπάνω (γιατί απότι διαπιστώθηκε παιζει ελαφρότατα) υπάρχει ο κινδυνος να μειώσει την διαρκεια ζωής τους -
3. ελεγχος ευθυγράμισης
4. ελεγχος ζυγοσταθμισης
5. ελεγχος δισκοπλακων
6. γραναζοαλυσιδα (γιατί η δικία μου εχει γινει χαρχαλο με κόμπους και βαραει αρκετα....)


Από αυτά δεν εχω κανει τιποτα αλλά αποτι θυμάμαι πριν 2 χρόνια μου το ειχε ξαναπαρουσιασει και οταν αλλαξα λαστιχα ελαχιστοποιήθηκε αλλα δεν απαλειφτηκε το προβλημα
οποτε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ......


:dizzy:

ultimate11
30/07/2007, 16:16
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ


Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑ 99% ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΣΤΙΚΑ

FZR1000
30/07/2007, 18:48
Σε μεγάλη συνεχή πορεία μόνος μου (> 200χλμ) οτάν κατεβαίνω από την μηχανή τρεμουν τα χέρια μου. (ελαφρά βέβαια ενα μουδιασμα να στο πω αλλίως)


αυτο παντα συμβαινει ασχετα με τον συντονισμο....



Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑ 99% ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΣΤΙΚΑ


κ μενα το cbr μου το κανει στα 80 χλμ κ πρεπει να φταιει η ζαντα απ οτι εχω καταλαβει...

vasilisFZ
30/07/2007, 22:37
Εγω στο φειζερ μετα τα 40 δεν μπορουσα να αφησω τα χερια οπως και εσυ. Σε χαμηλοτερες ταχυτητες ηταν ΟΚ.
Μολις αλλαξα λαστιχο μπροστα ολα εφτιαξαν.
Το παλιο λαστιχο δεν ειχε εμφανη σημαδια φθορας κι ομως δημιουργουσε αυτο το προβλημα.

bliblis
03/08/2007, 17:09
Έχω ενα FZ1 Naked και έτρεμε πολύ το τιμόνι. Το πήγα για ζυγοστάθμηση και μόλλις βάλαμε το μπροστινό επάνω πήγαινε σαν μουρλό. Είχε στραβώσει αρκετά. Μάλλον απο γουβα μου είπαν.