PDA

View Full Version : Ingmar Bergman...



stavrogin
30/07/2007, 11:49
Απεδημησε εις Κυριον,ο μεγαλος Σουηδος σκηνοθετης μπλα μπλα μπλα ...


Εγω εχω να προσθεσω οτι εχω διασκεδασει παρα πολυ με ταινιες του.Δεν τον βρισκω βαρυ ,απλα ωραιο...


97852

Cpt. Haddock
30/07/2007, 11:52
Η Έβδομη Σφραγίδα...

Απίστευτη ταινία

Να 'ναι καλά ο άνθρωπος για αυτά που μας έδωσε :wave2:

OldMan
30/07/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
αυτά που μας έδωσε :wave2:
Αφιλοκερδώς...:wave2:

stavrogin
30/07/2007, 12:21
"Το ματι του Διαβολου"

Υποθεση:Ο διαβολος (που ειναι ο ΤΑΙ; ) βγαζει κριθαρακι στο ματι γιατι ανακαλυψε μια (ΜΙΑ) αγνη κοπελα :rotflmao: .
Για να την επαναφερει στο σωστο δρομο (αυτον της αμαρτιας) ψαχνει να βρει αναμεσα στους θαμωνες της κολασεως τον πιο αμαρτωλο για να τη μαγαρισει.

Defiant
30/07/2007, 12:21
Απιστευτη σκηνη αυτη που παραθετεις, απλα απιστευτη :wave2:

VANDA
30/07/2007, 12:47
- Εχεις τα μαύρα.
- Είναι ταιριαστό...

Ταινιάρα.. Την έχω δει 4-5 φορές. Δε θα μπορούσα να φανταστώ καλύτερη προσωποποίηση του θανάτου... τρομερό λεπτό κ μαύρο χιουμοράκι... ο ιπποκόμος όλα τα λεφτά... άσε που κάθε πλάνο της ταινίας είναι μια σούπερ αφίσα.

:beer:

alximistis
30/07/2007, 13:07
Δεν μπορώ να πω πως είναι ο αγαπημένος μου σκηνοθέτης ούτε ότι λάτρεψα ιδιαίτερα τις ταινίες του. Ειδικά εκείνο το "Φάνι και Αλέξανδρος" μου έσπασε τους όρχεις!
Πολύ μεγάλος σκηνοθέτης όμως άφησε πολλά πίσω του χωρίς πολλά-πολλά.
Γι αυτό...


" ο σουηδός μετρ του σινεμά Ινγκμαρ Μπέργκμαν δημιούργησε ένα έργο μεγάλου συναισθηματικού πλούτου φέροντας στο φως το τραγικό της ανθρώπινης ύπαρξης.

Στη διεθνή σκηνή αναγνωρίσθηκε από τη δεκαετία του '50 (Χαμόγελα Καλοκαιρινής Νύκτας, 1955, Η Εβδομη Σφραγίδα 1956, Αγριες Φράουλες , 1957), αλλά στη πατρίδα του μόνο στο τέλος της ζωής του.
Τιμημένος με το παράσημο της Λεγεώνας της Τιμής, μέλος της Ακαδημίας Γραμμάτων της Σουηδίας, ο Ινγκμαρ Μπέργκμαν αποκάλυψε στοιχεία της ιδιωτικής και της επαγγελματικής του ζωής στα βιβλία του "Laterna Magica", "Εικόνες" και "Τα Παιδιά της Κυριακής", που έγινε ταινία από τον γιό του Ντάνιελ". Από το ΑΠΕ.

sober
30/07/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η Έβδομη Σφραγίδα...

Απίστευτη ταινία

Να 'ναι καλά ο άνθρωπος για αυτά που μας έδωσε :wave2:



+10000000000000000000000000000000000000000000.....

stavrogin
30/07/2007, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Δεν μπορώ να πω πως είναι ο αγαπημένος μου σκηνοθέτης ούτε ότι λάτρεψα ιδιαίτερα τις ταινίες του. Ειδικά εκείνο το "Φάνι και Αλέξανδρος" μου έσπασε τους όρχεις!
Πολύ μεγάλος σκηνοθέτης όμως άφησε πολλά πίσω του χωρίς πολλά-πολλά.
Γι αυτό...


" ο σουηδός μετρ του σινεμά Ινγκμαρ Μπέργκμαν δημιούργησε ένα έργο μεγάλου συναισθηματικού πλούτου φέροντας στο φως το τραγικό της ανθρώπινης ύπαρξης.

Στη διεθνή σκηνή αναγνωρίσθηκε από τη δεκαετία του '50 (Χαμόγελα Καλοκαιρινής Νύκτας, 1955, Η Εβδομη Σφραγίδα 1956, Αγριες Φράουλες , 1957), αλλά στη πατρίδα του μόνο στο τέλος της ζωής του.
Τιμημένος με το παράσημο της Λεγεώνας της Τιμής, μέλος της Ακαδημίας Γραμμάτων της Σουηδίας, ο Ινγκμαρ Μπέργκμαν αποκάλυψε στοιχεία της ιδιωτικής και της επαγγελματικής του ζωής στα βιβλία του "Laterna Magica", "Εικόνες" και "Τα Παιδιά της Κυριακής", που έγινε ταινία από τον γιό του Ντάνιελ". Από το ΑΠΕ.

βρε καλε μου,... για τον καθε παπαρα εκει εξω μπορουμε να γραψουμε εναν επικηδειο σκετη μεγκλα.
Εχουμε πηξει στους παρασημοφωρημενους και τιποτενιους ακαδημαικους.
"Εμενα δε μου αρεσε αλλα για να το λενε μεγαλος καλιτεχνης..."

Τιποτα πιο ειλικρινες απο την προσωπικη μας αποψη,θετικη αρνητικη ,αδιαφορο.

γι αυτο το λογιδιο:

" ο σουηδός μετρ του σινεμά Ινγκμαρ Μπέργκμαν δημιούργησε ένα έργο μεγάλου συναισθηματικού πλούτου φέροντας στο φως το τραγικό της ανθρώπινης ύπαρξης..."

...καλο θα ηταν να γραφτει ως εξης:

"ο πανσηγνωστος σουηδος σκηνοθετης Ινγκμαρ Μπεργκμαν, εμενα μου αρεσε πολυ.Τελος"

hidefnick
30/07/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
βρε καλε μου,... για τον καθε παπαρα εκει εξω μπορουμε να γραψουμε εναν επικηδειο σκετη μεγκλα.
Εχουμε πηξει στους παρασημοφωρημενους και τιποτενιους ακαδημαικους.
"Εμενα δε μου αρεσε αλλα για να το λενε μεγαλος καλιτεχνης..."

Τιποτα πιο ειλικρινες απο την προσωπικη μας αποψη,θετικη αρνητικη ,αδιαφορο.

...καλο θα ηταν να γραφτει ως εξης:

"ο πανσηγνωστος σουηδος σκηνοθετης Ινγκμαρ Μπεργκμαν, εμενα μου αρεσε πολυ.Τελος"

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μικρή Λουλού
30/07/2007, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin

...καλο θα ηταν να γραφτει ως εξης:

"ο πανσηγνωστος σουηδος σκηνοθετης Ινγκμαρ Μπεργκμαν, εμενα μου αρεσε πολυ.Τελος" [/B]








φαντασου δε τι θα γραφοτανε απο μας που δεν μας αρεσε κιολας.. :lol: :lol:

ας ειναι ελαφρυ το χωμα που τον σκεπαζει,οσο ακριβως χρειαζεται για να μην ξανασκηνοθετησει..:smokin:

stavrogin
30/07/2007, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
φαντασου δε τι θα γραφοτανε απο μας που δεν μας αρεσε κιολας.. :lol: :lol:

ας ειναι ελαφρυ το χωμα που τον σκεπαζει,οσο ακριβως χρειαζεται για να μην ξανασκηνοθετησει..:smokin:


μια βδομαδα δεμενη στη καρεκλα να βλεπεις την "πηγη των παρθενων" συνεχεια και θα τα ξερασεις ολα :rotflmao: