PDA

View Full Version : Μετα απο αυτο το video....



Ταξιδευτής
30/07/2007, 17:06
...συνειδητοποιησα ποσο "μικροι" ειμαστε σαν αναβατες τελικα... alien:

Το βιντεο ειναι απο εναν γυρο του Nurburgring στο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ 8 λεπτα και 41 δευτερα, παρολαυτα ειναι ...χαλαρος -για τα δεδομενα του αναβατη!!

Ο εν λογω κυριος λεγεται Helmut Dahne και ειναι ο κατοχος του ταχυτερου γυρου με μηχανη στο Ring, εδω και πολλα χρονια στα 7 λεπτα και 49 δευτερα -και το πιο απιστευτο; Με ενα Honda RC30!!!
Με μολις 110 αλογα και βαρος μεγαλυτερο απο τα σημερινα χιλιαρια και ομως απο τοτε ΚΑΝΕΙΣ δεν καταφερε να νικησει το χρονο του!

Δειτε τον εκπληκτικα ομαλο τροπο που κινειται στις στροφες, και ενω πηγαινει το R1 στα ορια του το κανει να φαινεται σαν να οδηγει ποδηλατακι στην εξοχη....

http://www.youtube.com/watch?v=PTTbeo0x6iA

Σιγουρα δεν μπορω να μιλησω για ολους τους αλλους, αλλα εμενα τουλαχιστον αυτο το επιπεδο οδηγησης με κανει να ντρεπομαι που εχω SBK... ΠΟΥ ΠΑ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟΟΟΟΟΟΟΟ!!! :alien: :alien:

Αλλα αυτο που δεν μπορω να μην σκεφτομαι ειναι αν τελικα υπαρχει αραγε κανενας λογος καποιος να αλλαξει ενα SS που εχει με καποιο νεοτερο (πχ K6-K7, R1 παλιο με νεο κλπ), η αν απλα το κανουμε απο καταναλωτισμο και υπερφιαλο εγωισμο...
Ποιος ο λογος για το "νεο"; Εφτασες το "παλιο" στα ορια του; Αφου ΕΤΣΙ και αλλιως και εκεινο εχει ΤΟΣΟ μεγαλα ορια (και το βιντεο ειναι ενα καλο δειγμα) που κανεις πλην ελαχιστων ημιθεων δεν μπορει να φτασει...

Πραγματικα σε βαζουν σε σκεψεις τετοια βιντεακια... :rolleyes:

H.A.Balafoutre
30/07/2007, 18:22
Δες κι αυτό.

http://www.youtube.com/watch?v=rSyPkiTgifU

div400
30/07/2007, 22:24
7m 35sec (http://www.youtube.com/watch?v=Fc5WwGmVAlY)

και στο τευχος αυγουστου του Performance Bikes έχει αρθρο όπου αναφερουν ότι εκαναν 7m 32sec με Aprillia Mille R Factory

div400
30/07/2007, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
...συνειδητοποιησα ποσο "μικροι" ειμαστε σαν αναβατες τελικα... alien:

....

Αλλα αυτο που δεν μπορω να μην σκεφτομαι ειναι αν τελικα υπαρχει αραγε κανενας λογος καποιος να αλλαξει ενα SS που εχει με καποιο νεοτερο (πχ K6-K7, R1 παλιο με νεο κλπ), η αν απλα το κανουμε απο καταναλωτισμο και υπερφιαλο εγωισμο...
Ποιος ο λογος για το "νεο"; Εφτασες το "παλιο" στα ορια του; Αφου ΕΤΣΙ και αλλιως και εκεινο εχει ΤΟΣΟ μεγαλα ορια (και το βιντεο ειναι ενα καλο δειγμα) που κανεις πλην ελαχιστων ημιθεων δεν μπορει να φτασει...

Πραγματικα σε βαζουν σε σκεψεις τετοια βιντεακια... :rolleyes:

ουσιαστικος λογος να αλλαξεις το κ6 με το κ7 (παραδειγμα) δεν υπαρχει και το γνωριζουν ακομα και οι ιδιοι που το κανουν αλλα δεν το παραδεχονται...

και αυτα περι ημιθεων...νικολα...οι ανθρωποι δεν ουτε ημιθεοι ειναι ουτε εξωγιηνοι ειναι ουτε τπτ τετοιο...
απλα οι περισσοτεροι εχουν σκοπο ζωης απλα και μονο να φτασουν σε αυτο το επιπεδο....με αλλα λογια έχουν ΑΦΟΣΙΩΣΗ και ΘΕΛΗΣΗ να το κανουν ( ισως μερικοι να λεχουν και το χρηματικο υποβαθρο) αυτο γουσταρουν, αυτο τους κανει να νιωθουν ζωντανοι

ΕΣΥ? ΕΓΩ?....:rolleyes:

zireous
30/07/2007, 22:48
Το είχα δει στους apriliabikers, παλιότερα το πρώτο βιντεάκι.

Τα σχόλια που λένε στο βιντεάκι ισχύουν, πολλοί με μηχανές σκοτώνονται στο κωλόδρομο εκείνον (δεν έχει άπλα να φρενάρεις μόνος σου, και είναι πολλές οι στροφές).


Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση από τότε που πρωτοασχολήθηκα με τα θεωρητικά της πίστας (ναι καλά κάποια στιγμή θα μπώ κιόλας :lol: ), είναι το απλό γεγονός ότι ο αναβάτης ακόμα και όταν κάνει ταχύτερο γύρο, είναι χαλαρός (δεν υπάρχει άλλος τρόπος)... Είναι θέμα διαύγειας και απόλυτου ελέγχου, η #αύλα περισσεύει εκεί, έτσι το βλέπω.



Εγώ δεν το αλλάζω το αρχαίο μου τερατάκι πάντως (δεν είναι και τόσο αρχαίο).

gixxerpap
31/07/2007, 09:49
ε καλα, δεν κανει και κανα κατορθωμα....

:evil:

Cpt. Haddock
31/07/2007, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ε καλα, δεν κανει και κανα κατορθωμα....

:evil:

+955

:evil:





:rotflmao: :rotflmao:

Alx 84
31/07/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής


Αλλα αυτο που δεν μπορω να μην σκεφτομαι ειναι αν τελικα υπαρχει αραγε κανενας λογος καποιος να αλλαξει ενα SS που εχει με καποιο νεοτερο (πχ K6-K7, R1 παλιο με νεο κλπ), η αν απλα το κανουμε απο καταναλωτισμο και υπερφιαλο εγωισμο...
Ποιος ο λογος για το "νεο"; Εφτασες το "παλιο" στα ορια του; Αφου ΕΤΣΙ και αλλιως και εκεινο εχει ΤΟΣΟ μεγαλα ορια (και το βιντεο ειναι ενα καλο δειγμα) που κανεις πλην ελαχιστων ημιθεων δεν μπορει να φτασει...

Πραγματικα σε βαζουν σε σκεψεις τετοια βιντεακια... :rolleyes:


ποιός ο λόγος; Η ΜΟΥΡΗ όπως ακριβώς για μούρη είναι κ η αγορά ενός ss όταν κάποιος δεν έχει τα χέρια να το οδηγήσει!

για αυτό κ εμείς λοιπόν κρατάμε τα "μπρίκια" μας να τα μάθουμε καλά κ να κερνάμε τσαγάκι τους "πιλώτους" με τα ss:wave2:

Giorgos19
31/07/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
ποιός ο λόγος; Η ΜΟΥΡΗ όπως ακριβώς για μούρη είναι κ η αγορά ενός ss όταν κάποιος δεν έχει τα χέρια να το οδηγήσει!

για αυτό κ εμείς λοιπόν κρατάμε τα "μπρίκια" μας να τα μάθουμε καλά κ να κερνάμε τσαγάκι τους "πιλώτους" με τα ss:wave2:


ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ!!!


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

div400
31/07/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
ποιός ο λόγος; Η ΜΟΥΡΗ όπως ακριβώς για μούρη είναι κ η αγορά ενός ss όταν κάποιος δεν έχει τα χέρια να το οδηγήσει!

για αυτό κ εμείς λοιπόν κρατάμε τα "μπρίκια" μας να τα μάθουμε καλά κ να κερνάμε τσαγάκι τους "πιλώτους" με τα ss:wave2:

δηλ ρε αλεξ αν εγω γουσταρω τρελλα να παρω το 675 επιδη απλα και μονο το γουσταρω, το κανω για μουρη?
αν εσυ εβρισκες ενα cbr600-1000 σε τιμη ευκαιριεας και το χτυπαγες γιατι ειναι ευκαιρεια και το γουσταρεις το μηχανακι θα το κανεις για την μουρη???

ας μην ειμαστε τοσο γληγοροι στο κρεμαμε ταμπελακια στους αλλους...

:wave2: :beer:

υγ: οτι δεν φτανει η κουλαντζα....
:a22: :a48: :lol: :rotflmao:

div400
31/07/2007, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ!!!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

:a38: :a38:

εσυ να μαθεις πως ανεβαινουν τα σκαλοπατια και μετα να μιλας

:a029: :a9:

Alx 84
31/07/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
δηλ ρε αλεξ αν εγω γουσταρω τρελλα να παρω το 675 επιδη απλα και μονο το γουσταρω, το κανω για μουρη?
αν εσυ εβρισκες ενα cbr600-1000 σε τιμη ευκαιριεας και το χτυπαγες γιατι ειναι ευκαιρεια και το γουσταρεις το μηχανακι θα το κανεις για την μουρη???

ας μην ειμαστε τοσο γληγοροι στο κρεμαμε ταμπελακια στους αλλους...

:wave2: :beer:

υγ: οτι δεν φτανει η κουλαντζα....
:a22: :a48: :lol: :rotflmao:

όοοχι! δεν είναι ότι δε μπορείς να το πάς εσύ το 675... το έχεις δείξει κ στα μέγαρα με το σβού σου. αν έβρισκα RR (καλά 1000 δε παίρνω με τίποτις στο επίπεδο που είμαι) σε καλή τιμή θα το σκεφτόμουν παααααααρα πολύ κ λογικά δε θα το έπαιρνα. δε νομίζω ότι έχω την εμπειρία κ την ικανότητα να οδηγήσω τέτοια μοτοσυκλέτα σωστά.
απλά ρε δημήτρη είναι κρίμα να έχεις ενα μοτοσακό που είναι να ξύνεις τα αφτιά σου και να το πηγαίνεις σπίτι καφετέρια κ τούμπα. Και κακά τα ψέματα, όταν δούμε κανένα ss super injection turbo kit intercooler κλπ κλπ:p κοιτάμε τα λάστιχα κ λέμε... τυρόπιτας ο τύπος! όταν πάμε να αγοράσουμε εμείς ss αλλάζουν τα δεδομένα;:p :p :wave2:

Υ.Γ. όσα δε φτάνει η κουλάντζα... πηδάει κ τα φτάνει!:lol: :beer:

Giorgos19
31/07/2007, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
:a38: :a38:

εσυ να μαθεις πως ανεβαινουν τα σκαλοπατια και μετα να μιλας

:a029: :a9:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δημητρη...πανω σε αυτα που λες...προσωπικα απο τα ατομα που γνωριζω και εχουν ss ελαχιστοι ειναι συνειδητοποιημενοι,δλδ ξερουν ΤΙ ειναι η μηχανη που εχουν αγορασει.Και αυτοι ειναι που θα λιωνουν στην πιστα κλπ.Ποτε μα ποτε δεν εχω ακουσει αυτα τα ατομα να λενε "Κοιτα τι γαματω μηχανακι εχω,και ολοι γουσταρουν ζηλευουν το μηχανακι μου" κλπ..Αντιθετα,οι μη συνειδητοποιημενοι,ειναι ολο μαγκια και κλανια ρε φιλε....Για αυτο εχω σχηματισει την αποψη οτι οι πιο πολλοι θα παρουν ενα ss και του χρονου μπορει να το αλλαξουν για το καινουργιο μοντελο μονο και μονο ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΥΡΗ!Γιατι εχουν την αναγκη να φανουν-δειχθουν....
Ξερεις και γω ποσο γουσταρω το 675...Μπορω να κανω το σκ@το μου παξιμαδι,να δανειστω απο Θεους και δαιμονες και να το παρω ρε φιλε.Αλλα δεν θα το κανω.Γιατι πολυ απλα μπορει να βρω τα λ7 να το αγορασω αλλα τα χερια για να το παω ειναι ακομα πολυ μακρια...Αυτο βεβαια ειναι προσωπικη αποψη και δεν λεω οτι εγω ειμαι ο πιο γαματος που το κανει αυτο...

Giorgos19
31/07/2007, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
όοοχι! δεν είναι ότι δε μπορείς να το πάς εσύ το 675... το έχεις δείξει κ στα μέγαρα με το σβού σου. αν έβρισκα RR (καλά 1000 δε παίρνω με τίποτις στο επίπεδο που είμαι) σε καλή τιμή θα το σκεφτόμουν παααααααρα πολύ κ λογικά δε θα το έπαιρνα. δε νομίζω ότι έχω την εμπειρία κ την ικανότητα να οδηγήσω τέτοια μοτοσυκλέτα σωστά.
απλά ρε δημήτρη είναι κρίμα να έχεις ενα μοτοσακό που είναι να ξύνεις τα αφτιά σου και να το πηγαίνεις σπίτι καφετέρια κ τούμπα. Και κακά τα ψέματα, όταν δούμε κανένα ss super injection turbo kit intercooler κλπ κλπ:p κοιτάμε τα λάστιχα κ λέμε... τυρόπιτας ο τύπος! όταν πάμε να αγοράσουμε εμείς ss αλλάζουν τα δεδομένα;:p :p :wave2:

Υ.Γ. όσα δε φτάνει η κουλάντζα... πηδάει κ τα φτάνει!:lol: :beer:



ΚΟΥΛΑΤΖΕΣ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΠΟΤΕ ΝΙΚΗΜΕΝΟΙ!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Alx 84
31/07/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
ΚΟΥΛΑΤΖΕΣ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΠΟΤΕ ΝΙΚΗΜΕΝΟΙ!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:beer: :beer: :beer: κεράσι τον καφέ του κουλάντζα!:p

Giorgos19
31/07/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
:beer: :beer: :beer: κεράσι τον καφέ του κουλάντζα!:p


Εγω κερασι τσαι...Κρυο και φθινοπωρινο


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:beer: :beer: :beer: :beer:

makis206
31/07/2007, 14:31
Πολύ ωραία τα βίντεα παίδες !

Τσίτωσα !:eek: :evil:


:beer: :beer:

road spirit
31/07/2007, 14:41
πότε θα πάμε?
:D

makis206
31/07/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πότε θα πάμε?
:D

Άααααχχχχ...


Κάτι γίνεται στο πλεϊστέϊσον όμως έστω για προσωρινά, έλα με το καλό Κρήτη και θα σε πάω μια βόλτα στην πίστα :lol:

:beer:

gcrook
31/07/2007, 14:44
Λαθος η τοποθετηση της καμερας στο πρωτο βιντεο:rotflmao:

Alx 84
31/07/2007, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Λαθος η τοποθετηση της καμερας στο πρωτο βιντεο:rotflmao:


νά τος ο καμεραμάνος!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dynogix
31/07/2007, 15:45
Είχα διαβάσει πριν από κάτι μήνες στο Power Bikes (ελληνικό) το σχόλειο του αρχισυντάκτη του περιοδικού -δε 8υμάμαι τώρα το όνομα του - που είχε επισκεφτεί αν δε κάνω λάθος τη συγκεκριμμένη πίστα και έπαθε πλάκα όταν βρήκε κάτι γερμανούς με "μηχανάκια" οπώς VFR400 , GSXR1100 1985, FZR1000 , CBR1000F , FZR400 , TZR250 κ.λ. όλα σε άψογη κατάσταση και ακριβώς πολύ σωστά έθεσε παρόμοιο προβληματισμό με το δικό σου Ταξιδευτή , ποιος ο λόγος δηλαδή να αγοράζουμε συγχρόνα ατίθασα θηρία ...Βεβαία η δουλεία του είναι να προωθεί κατά κάποιο τρόπο τα καινούρια μοντέλλα .Αν και σωστός ο τύπος , ψιλό-χοντροκαρφώθηκε.Πώς είναι δυνατόν από τη μια δηλαδή να εκφράζει τέτοια άποψη από τη στιγμή που στο ίδιο μάλιστα τεύχος και μετά από είκοσι σελίδες γράφει για το R1 του 07 ή το Κ7 και για τα υπόλοιπα ,τα καλύτερα .Θέλω να πω οτι μέρος της ευθύνης φέρουν και τα περιόδικά.Έχεις δει ποτέ παρουσίαση από περιοδικό καινούριου μοντέλου και στο τέλος να γράφει έστω και με μικρά γράμματα μη δώσεις-πετάξεις το παλιό σου??:nono: Από την άλλη όμως και αυτοί έχουν πάτημα και τα κάνουν , γιατί??? Γιατί πολυ απλά το μεγάλυτερο ποσοστό των ελλήνων που ασχολούνται με τις μοτοσυκλέτες δεν είναι μοτοσυκλετιστές! Δεν είναι άνθρωποι που έχουν την σωστή παιδεία που έχουν οι περισσότεροι από έμας που ασχολούμαστέ με τη μοτοσυκλέτα μας (θέλω να πιστεύω) , δε θέλω να βάλω ταμπέλες σε ανθρώπους - ίσως και έγω να είμαι έτσι- άλλα έτσι είναι, είμαστε- άνθρωποι της εμφάνισης και όχι της ούσιας...

Vanity...my favorite sin...:D

gcrook
31/07/2007, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Είχα διαβάσει πριν από κάτι μήνες στο Power Bikes (ελληνικό) το σχόλειο του αρχισυντάκτη του περιοδικού -δε 8υμάμαι τώρα το όνομα του - που είχε επισκεφτεί αν δε κάνω λάθος τη συγκεκριμμένη πίστα και έπαθε πλάκα όταν βρήκε κάτι γερμανούς με "μηχανάκια" οπώς VFR400 , GSXR1100 1985, FZR1000 , CBR1000F , FZR400 , TZR250 κ.λ. όλα σε άψογη κατάσταση και ακριβώς πολύ σωστά έθεσε παρόμοιο προβληματισμό με το δικό σου Ταξιδευτή , ποιος ο λόγος δηλαδή να αγοράζουμε συγχρόνα ατίθασα θηρία

Μην ακους εκεινοι ειναι μαλακες και φτωχοι και δεν εχουν λεφτα ουτε μυαλο.
Εδω εμεις ειμαστε ξυπνιοι που μπαινουμε στα μεγαρα 5 φορες τον χρονο, σκαρτες, με SS.
Ασε που οποιος παιρνει μηχανη λιτρου ξαφνικα γινεται και μεγαλοτσουτσουνος.
Παω να βγαλω κανα φραγκο τωρα να κανω κανα τρακντει με ενα μπουρδελο με 650 κυβικα.

hornetakias
31/07/2007, 18:10
Ρε παιδια ενταξει....
Αλλα το μηχανακι δεν ειναι μονο ποτε θα το φτασω στα ορια, ποτε θα τερματισω λαστιχο και ποτε θα ακουμπισω γονατο.Αυτα αφορουν καθαρα την τεχνικη πλευρα.
Υπαρχει και αυτο που αισθανομαστε οταν οδηγουμε και βλεπουμε μια μηχανη.Αν εγω κρατησω το hornet μεχρι να το φτασω στα ορια δεν με βλεπω να αλλαζω ποτε μηχανη γιατι για να το πετυχω πρεπει να ειμαι καθε βδομαδα πιστα και να εχω πεσει και 3 φορες για να μαθω:uplate: .Επισης ποσοι απο σας ξεκινησατε απο παπι το φτασατε στα ορια μετα σε 250cc, μετα σε 400cc κτλ...
Εγω πιστευω οτι οι ωραιοτερες στιγμες της μηχανης ειναι οταν την καβαλας για πρωτη φορα και αρχιζεις να την μαθαινεις με το μυαλο στο κεφαλι....

Alx 84
31/07/2007, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornetakias
πρεπει να ειμαι καθε βδομαδα πιστα και να εχω πεσει και 3 φορες για να μαθω:

Ωραία! άλλη μια δηλαδή και έμαθα! ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ:a2: :a2: :a30: :a54: :a54: :a54: :a09: :a24: :a24: :a24:

Giorgos19
31/07/2007, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Ωραία! άλλη μια δηλαδή και έμαθα! ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ:a2: :a2: :a30: :a54: :a54: :a54: :a09: :a24: :a24: :a24:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κυριε πεφτουλα,σας ζητανε! :lol:

Alx 84
31/07/2007, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κυριε πεφτουλα,σας ζητανε! :lol:


ΠΟΥ ΠΟΥ ΠΟΥ!!! ΠΑΡΩΩΩΩΩΝ! :p