PDA

View Full Version : Τσεχία-Brno



erR0r
30/07/2007, 18:55
Ενδιαφέρομαι να πάω Τσεχία οδικώς , αλλα χωρις να περασω Ιταλία ( δεν με συμφέρει το πλοίο ) . Έχει κανείς υπ'όψιιν πως συμφέρει να πάω? Επίσης απο χαρτιά τι πρέπει να έχω μαζι ( απο δίπλωμα , διαβατήριο , ταυτότητα ) . Ευχαριστώ.

Sapadak
30/07/2007, 19:00
Αν εισαι απο σαλονικα βολευει να πας απο προμαχωνα μεσω σοφιας-νις-βελιγραδιου-βουδαπεστης (ΣΤΑΣΗ ΟΠΩΣ+ΔΗΠΟΤΕ)-και μετα φτανεις βρνο

MUSTILI
31/07/2007, 09:18
Δες και στο www.viamichelin.com (Γραφεις χωρα-πολη και σου βγαζει 4 εναλλακτικες-φτηνη, γρηγορη-προτεινομενη και...ωχ αλλη μια εκδοχη που δεν θυμαμαι πως λεγεται)

DimST
31/07/2007, 09:51
Δεν συμφέρει το πλοιό? Μιλαμε για 200Ε με αεροπορικού τύπου κάθισμα, μοτοσυκλέτα μετ'επιστροφής. 165 πάει για κατάστρωμα.
Δεν υπάρχει σύγκριση στο θέμα ασφάλειας + λιγότερη ταλαιπωρία και πιθανότατα διανυκτερεύσεις αν είσαι απο Αθήνα.

erR0r
31/07/2007, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Δεν συμφέρει το πλοιό? Μιλαμε για 200Ε με αεροπορικού τύπου κάθισμα, μοτοσυκλέτα μετ'επιστροφής. 165 πάει για κατάστρωμα.
Δεν υπάρχει σύγκριση στο θέμα ασφάλειας + λιγότερη ταλαιπωρία και πιθανότατα διανυκτερεύσεις αν είσαι απο Αθήνα.

Δίκιο έχεις απλά δεν θα ανέβουμε με μοτοσυκλέτες αλλα με τροχόσπιτο και τα εισητίρια είναι σχετικά ακριβα . Περίπου για 3 άτομα με επιστροφή 210Ε / ατομο και μένουν αλλα 2400 km πήγαινε έλα ανκονα - βρνο ( μαζί με τα 400 πηγαινε ελα Αθήνα Πάτρα ) . Δηλαδή περίπου 100Ε /ατομο βενζινες διόδια . Σύνολο 310Ε /ατομο .

Αν πάμε καθαρά οδικώς είναι 4200 km πήγαινε έλα Αθήνα - Βρνο . Δηλαδή περίπου 160Ε / άτομο για βενζίνη και διόδια . Σύνολο 160Ε /ατομο που είναι σχεδόν τα μισά λεφτα. Οδηγάμε και οι 3 οπότε δεν θα είναι και τόσο κουραστικό το ταξίδι . Σκεφτόμασται να κάνουμε στάση για ύπνο στα σύνορα και να συνεχίσουμε μετά σερί.

Δεν γνωρίζω απλά τι χαρτιά θα χρειαστούμε για να περάσουμε απο τισ υπόλοιπες χώρες ( διεθνές δίπλωμα - διαβατήρια για τα Σκόπια και Την Σερβία κυρίως που είναι εκτός Ε.Ε , αν και απο ότι κατάλαβα υπάρχει και άλλη διαδρομή περνωντας καθαρά απο χώρες τησ Ε.Ε ). Ξέρετε μήπως κάπου να πάρω τηλ για τις συγκεκριμένες πληροφορίες ? π.χ ελπα? )

Sapadak
31/07/2007, 15:51
Για σκοπια δεν ξερω αλλα για σερβια δεν χρειαζετε τιποτα παραπανω απο ενα διαβατηριο και μια πρασινη καρτα για το οχημα σου.

Αλλα απο ΣΚΟΠΙΑ??????????

Θες να το δεις σφραγισμενο το διαβατηριο σου Μακεδονια??????????????

erR0r
31/07/2007, 23:45
Άκυρα τα σκόπια μπερδεύτηκα. Σερβία είναι η μόνμη εκτος Ε.Ε .

vassilis88
01/08/2007, 00:04
εχεις πμ

erR0r
02/08/2007, 01:15
Τελικά καταλλήξαμε στο να πάμε μέσω βουλγαριας-ρουμανίας-ουγκαρίας-σλοβακίας και απο εκεί τσεχία γιατί αποφέβγουμε την έκδοση διαβατηρίου και διεθνούς διπλώματος ετσι, λόγω Ε.Ε. Ευχαριστώ για την βοήθεια παίδια . Αν έχετε κάτι να προτείνεται η να συμβοθλεύσετε θα το θέλαμε γιατί θα μας βοηθήσει .:D

Sapadak
02/08/2007, 06:48
Αν εισαστε μονο αντρες καθιστε στην Ουγγαρια, το ξαναπα πριν αλλα ειναι ΒΑΣΙΚΟ :D

Και πριν αναφερθηκες σε διεθνες διπλωμα οτι χρειαζετε για τη Σερβια!

Ρωτησες και δεν κανει αυτο που εχουμε τωρα?

Γιατι τα ιδια μου ελεγαν για Τουρκια, αλλα τελικα πηγα μια χαρα με αυτο που εχω τωρα και ειναι το παλιο με μια κατηγορια μοτοσυκλετων!

erR0r
02/08/2007, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Αν εισαστε μονο αντρες καθιστε στην Ουγγαρια, το ξαναπα πριν αλλα ειναι ΒΑΣΙΚΟ :D

Και πριν αναφερθηκες σε διεθνες διπλωμα οτι χρειαζετε για τη Σερβια!

Ρωτησες και δεν κανει αυτο που εχουμε τωρα?

Γιατι τα ιδια μου ελεγαν για Τουρκια, αλλα τελικα πηγα μια χαρα με αυτο που εχω τωρα και ειναι το παλιο με μια κατηγορια μοτοσυκλετων!

Μου έιπαν στην ελπα οτι το δίπλωμα ισχύει μόνο για χώρες της ε.ε και ελβετία . Απο τι ξέρω όμως για τουρκία που λές κάτι φίλοι που πήγαν πρόπερσι δεν είχαν ουτε και αυτοί πρόβλημα . Όπως και να έχει όμως δεν χρειάζεται να βγάλουμε διαβατήριο που χρειάζεται όπωσδήποτε για σερβία.

οκ στάση βουδαπέστη λοιπόν :P