PDA

View Full Version : Motul ή Ipon , ιδού η απορία .....



Σελίδες : [1] 2

Anritsu
31/07/2007, 22:33
Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω στο κέντρο λιπαντικά Μοτούλ (γνήσια γιατί άκουσα κυκλοφορουν και ιμιτασιον) αν ειναι δυνατόν και απόγευμα ??? .Αν μπορείτε δώστε και καμιά διεύθυνση με πμ έστω μην φανεί οτι κάνουμε και προμοσιόν . Πια είναι ειναι λογική τιμή για 4λιτρό 15W50 5100????

Επίσης είδα βγάζει η IPON ένα λαδί για V2 κινητήρες πράγμα που δεν έχω ξαναδεί σε άλλες .Σε τι να διαφέρει από άποψη λίπανσης ένας V2 άραγε ???? Το έχει δοκιμάσει κανείς ???? Εντυπώσεις ????

Ευχαριστώ :smilea:

johnpan
31/07/2007, 23:21
gia motul pigaine Praktiker

Anritsu
31/07/2007, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
gia motul pigaine Praktiker


κει πήγα σήμερα , στην πειραιώς . Ενα τύπο μοτυλ είχε όλο και ολό και όχι αυτό που έψαχνα .

:mad:

Da.Vintage
01/08/2007, 08:39
MOTUL:smokin:

dirtbird
01/08/2007, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
MOTUL:smokin:

Torco :smokin: :smokin:

siakattackj
01/08/2007, 08:47
MOTUL με κλειστά μάτια!!!!!

Nik0s
01/08/2007, 08:59
+ 1 Motul

KaTaNaS
01/08/2007, 10:26
λαμπριανιδης, καλλιροης και στον πειραια....


7 ευρω το λιτρο το 5100 μοτουλ

και 12 το 300V

KaTaNaS
01/08/2007, 10:26
kai gia to IPONE εχω ακουσει παντως πολλα καλα! δοκιμασε τα αμφωτερα!

npat
01/08/2007, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
kai gia to IPONE εχω ακουσει παντως πολλα καλα! δοκιμασε τα αμφωτερα!

Όχι ταυτόχρονα όμως, ε? :smokin:

siakattackj
01/08/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
λαμπριανιδης, καλλιροης και στον πειραια....


7 ευρω το λιτρο το 5100 μοτουλ

και 12 το 300V


Πολύ καλές τιμές!!

Υπάρχουν σίγουρα και 5λιτρα ή 4λιτρα (δε θυμάμαι ακριβώς) σε ακόμα καλύτερες τιμές....
Για ρώτησέτον άν έχει......

Βασικά τέτοια φάση με 5λιτρα παίζει μόνο σε πρατήριο με λάδια.. ξέρεις αντιπρόσωπο λαδιών και έτσι... Δε νομίζω να έχουν τα συνεργεία τέτοια, μόνο μονόλιτρα...

τες πα.... τσέκαρε και πες μας κιόλας..

gcrook
01/08/2007, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
λαμπριανιδης, καλλιροης και στον πειραια....


7 ευρω το λιτρο το 5100 μοτουλ

και 12 το 300V

+1 Λαμπριανιδης:wave2:

OldMan
01/08/2007, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
kai gia to IPONE εχω ακουσει παντως πολλα καλα!
Άμα είναι να κολλάμε στις Γαλλικές παπαριές, βάλτε και ELF !!! :lol:

Anritsu
01/08/2007, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
λαμπριανιδης, καλλιροης και στον πειραια....


7 ευρω το λιτρο το 5100 μοτουλ

και 12 το 300V


!!!! σαν όνειρο μου ακούγεται . Θα περάσω σήμερα κιόλας , αν και έχω την εντύπωση πως απογεύματα είναι κλειστός . Θα δούμε .

.Ασχετο αλλά το 300 V ρεισινγκ είναι και φουλ σινθετικ ??? Προβλεπεται για μηχανάκια στο ψυχολογικό όριο των 100.000 κμ ????

Ευχαριστώ

KaTaNaS
02/08/2007, 01:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Προβλεπεται για μηχανάκια στο ψυχολογικό όριο των 100.000 κμ ????


oti pei to manual:wave2:

Nikoskazer2000
02/08/2007, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Torco :smokin: :smokin:

TMX-R 15-40W και ΤΕΛΛΟΟΣΣΣ!

:smokin:

Anritsu
03/08/2007, 18:38
....βρήκα λοιπόν το 5100 με 7 εβρουλακια (δεν θα σας πω που ) και για να είμαι ειλικρινής χέστηκα από τη χαρά μου μια και θεώρησα πως ήμουνα μεγάλο κορόιδο που τόσο καιρό το αγόραζα κάπου 12 ευρώ το λίτρο .

Τα πήγα στον μάστορα που πηγαίνω το μοτορινό και μόλις χούφτωσε το λαδάκι με ρώτησε αμέσως ποσό το πήρα . Οταν του είπα πόσο και από που , αμέσως μου είπε πως δεν είναι το 5100 που δουλεύει αυτός και ότι για το συγκεκριμένο κατάστημα είχε γίνει και παλιότερα θέμα και καταγγελίες οτι φέρνει λαδιά ναι μεν επώνυμα αλλά δεύτερες ποιότητες η και ιμιτασιον εντελώς .

Βεβαία απορία μου είναι πως γίνεται κάποιος να πουλάει με 12 το λίτρο και άλλος με 7 . Αν πουλάνε το ίδιο πράγμα δεν είναι καταδικασμένος ο πρώτος ??? Κατι ειναι τουλάχιστον υποπτόν .

Απο την άλλη ο μάστορας γιατί να μου πουλήσει παραμύθι αφού ποτέ δεν έχω πάρει λαδιά από αυτόν χύμα και του πάω συσκευασμένα . Στο μηχανάκι δεν τα αφήνω πάνω από 3000 -4000 κμ και τα τσεκάρω ανά 1000 .

Δεν κάνω αυτό το ποστ ουτε για να δυσφημίσω κατάστημα (δεν προκειταί να πώ άλλωστε ) ούτε για να δημιουργήσω εντυπώσεις . Οταν όμως μου είπε ο μάστορας πως ενα βιραγκο που του είχανε φέρει είχε βαρέσει μπιέλα και κάνα δυο αλλά τα τρέχανε που βάζανε ας πούμε το" φτηνό Μοτουλ " μου έκατσε κάπως .Το ξέρω πως τα ειδή μηχανής από αναλώσιμα μέχρι ανταλλακτικά είναι κατά κανόνα ακριβά και υπερτιμημένα αλλά στο θέμα των λιπαντικών δεν ξέρω αν υπάρχει περιθώριο εκπτώσεων .Γιατί να πάρεις μια φτηνή ζελατίνα και να θολώσει μικρο το κακό , το να πάρεις κάνα μοτέρ παραμάσχαλα ειναι χοντρό "πακέτο"

Ξέρει κανείς , κυρίως από αυτούς που εργάζονται σε συνεργεία αν υπάρχει περίπτωση Β διαλογής επωνύμων λιπαντικών σαν την περίπτωση που ανέφερα ??? Δεν χρειάζονται ονόματα .Απλα να ξέρω , δεν χρειάζεται να το μάθω κατόπιν μηχανικού προβλήματος , δηλαδή πολύ αργά .Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ αλλά δεν μ 'αρεσει να βολτάρω χωρίς να έχω 100% εμπιστοσύνη στο μηχανάκι μου . Την ερχόμενη εβδομάδα θα ανεβώ εκδρομή στα ελληνικά χωριά της Β.Ηπειρου και μετά Κέρκυρα Με υψηλές θερμοκρασίες και μέχρι να κάνω 3000 κμ κρίμα δεν είναι να με φάει το άγχος ?????






:confused: :eek: :nono: :mad: :smilea:

dirtbird
03/08/2007, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
oti pei to manual:wave2:
Από πότε το manual αναφέρεται στον ψυχισμό της μοτό (ή του αναβάτη)? :confused: :confused: :D

johnnyestia
03/08/2007, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu

.......


Και εγώ παίρνω το motul με 7 ευρώ από ένα μαγαζί που έχει κατηγορηθεί παλαιότερα ότι έχει λάδια διαλογής. :D

Το μαγαζί που ψωνίζω εγώ όμως έχει πελατεία και από "ψείρες" μοτοσυκλετιστές και δεν έχω ακούσει τουλάχιστον εγώ κανένα παράπονο.

johnny1
14/08/2007, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
....βρήκα λοιπόν το 5100 με 7 εβρουλακια (δεν θα σας πω που ) και για να είμαι ειλικρινής χέστηκα από τη χαρά μου μια και θεώρησα πως ήμουνα μεγάλο κορόιδο που τόσο καιρό το αγόραζα κάπου 12 ευρώ το λίτρο .

Τα πήγα στον μάστορα που πηγαίνω το μοτορινό και μόλις χούφτωσε το λαδάκι με ρώτησε αμέσως ποσό το πήρα . Οταν του είπα πόσο και από που , αμέσως μου είπε πως δεν είναι το 5100 που δουλεύει αυτός και ότι για το συγκεκριμένο κατάστημα είχε γίνει και παλιότερα θέμα και καταγγελίες οτι φέρνει λαδιά ναι μεν επώνυμα αλλά δεύτερες ποιότητες η και ιμιτασιον εντελώς .

..................................






:confused: :eek: :nono: :mad: :smilea:

Για τα 5100 που χρησιμοποιώ, δεν έχω δεί καμμία διαφορά από το Λαμπριανίδη με άλλα καταστήματα.
Τουλάχιστον από αυτά που μπορώ να ελέγξω σαν χρήστης δηλαδή αίσθηση κιβωτίου, ήχος κινητήρα, αντοχή σε χλμ κλπ.
Το ίδιο ισχύει και για το Motul 600 που ήταν λάδι καύσης για δίχρονα.

Οσον αφορά τις συσκευασίες, δες στο site της MOTUL. Η Motul έχει αλλάξει την εμφάνιση της συσκευασίας.
Σε μαγαζιά που δεν έχουν πολύ κίνηση, έχουν μείνει ακόμη οι παλιές.
Και είναι αναμενόμενο να γκρινιάζουν οι μάστορες για τέτοιες αποθήκες λιπαντικών, αφού αν δεν υπήρχαν, θα έπαιρνες λάδι από αυτούς.

Πάντως, κυκλοφορούν μαιμού λιπαντικά.
Εχω ακούσει ιστορία με ELF αγορασμένα από βενζινάκο.

Επίσης, το βλέπω δύσκολο να πουλά η Motul στον οποινδήποτε λάδι 2ης διαλογής.

Α, και κάτι άλλο.
Θα έβαζε ο Λαμπριανίδης το δικό του αυτοκόλητο πάνω στα λάδια, αν ήταν ιμιτασιόν η διαλογής????

Για να αποφύγω παρεξήγηση, δεν έχω καμμία σχέση με τον άνθρωπο, είμαι απλά ένας πελάτης.

takis1964
14/08/2007, 10:49
κατ αρχας οι ιδιες οι εταιρειες θα του ειχαν κλεισει τοσο καιρο το μαγαζι αν ηταν μαιμου η δουλεια.Αυτο και μονο................:beer:

reinmeister
14/08/2007, 13:15
τα motul ειναι καταπληκτικα λαδια για πατατες,παστιτσιο και εννιοτε τηγανητα ψαρια...
για μοτοσυκλετες λιαν επιεικως ειναι εμετικα...

σας λεει καποιος μια παπαρια και πατε σαν τα προβατα και αγοραζετε...κι επειδη δεν σας εχει καρφωθει ακομη καμια βαλβιδα στο κουτελο νομιζετε οτι ειναι μια χαρα...βαλτε κανα λαδι της προκοπης μια φορα και μετα θα χρησιμοποιειτε τα motul στα πατωματα για να γλυστρανε τα ποντικια οταν τα κυνηγατε...οπως και πολλα αλλα "επωνυμα" λαδια της αγορας...

αναφορικα με την αξιοπιστια του συγκεκριμενου καταστηματος(αγοραζω απο κει πανω απο 10 χρονια) δεν τιθεται καν ζητημα...απλως οταν φερνεις ενα προιον σε λογικη τιμη ολοι οι υπολοιποι που βγαζουν 200% κερδος στραβωνουν...

αυτα...

περαστικα σας...:yuck:

apav
14/08/2007, 19:29
Τι προτείνεις; :p

power hornet
14/08/2007, 22:26
motul και torco τα καλυτερα λαδια,α και τα ipone τα υπολοιπα ειναι για τηγανισμα προπαντος κατι bel-ray απορω πως δεν εχει κλεισει αυτη η εταιρια.

Alchimistis
15/08/2007, 00:08
Και ομως πολυ λένε οτι ειναι το καλυτερο λαδι το bel-ray

power hornet
15/08/2007, 00:28
καλα για εμενα το bel-ray ειναι καλο μονο για παπια για μηχανες δεν ειναι τοσο καλο.
παραδειγμα ενας φιλος μου χρησιμοποιουσε το bel-ray to exr-racing απο τι θυμαμαι το χρησιμοποιουσε πολυ καιρο αυτη την μαρκα καποια στιγμη ανοιγει μοτερ για να αλλαξει κατι ο μαστορας καλος διαπιστωνει οτι ορισμενα μεταλλα ειναι αρπαγμενα και του ειπε κατα 90% φταει το λαδι που χρησιμοποιουσε και ο φιλος μου τα αλλαζε και καθε 4000χλμ.
τωρα τι να πω εγω σαν τα motul που χρησιμοποιειω στο χορνετ μου 3 χρονια ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και θα αλλαζα μονο για τα torco.

reinmeister
15/08/2007, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Τι προτείνεις; :p

μινερβα....:D

Nikoskazer2000
15/08/2007, 01:02
Εγω με το Torco πάντως είδα θετική διαφορά στο κιβώτιο (μηδενικό πατινάρισμα) και ίσως λίγο καλύτερη ευστροφία του μοτέρ (ίσως να ναι ιδέα μου, λέω), αλλα και μειωμένη ποσότητα μετά απο 3000χλμ. που έκανα και την αλλαγή (απο 1.1lt-->180ml. μόνο) αν και ο μηχανικός μου είπε οτι το καλό λάδι το καίει ο κινητήρας πιο εύκολα απο τα φθηνά.

:confused:

sotos2004
15/08/2007, 22:33
Για τα motorex τι έχετε να πείτε http://www.motorex.com. Αυτά έχει το service που πάω. Δεν μπορώ να πω πως είναι και τα πιο φθηνά, 11? το φθηνότερο.

fantacid
15/08/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos2004
Για τα motorex τι έχετε να πείτε http://www.motorex.com. Αυτά έχει το service που πάω. Δεν μπορώ να πω πως είναι και τα πιο φθηνά, 11? το φθηνότερο.

οτι το "τσουτσουνακι" τους βολευει πολυ εαν δεν εχεις χωνι προχειρο!!!

reinmeister
16/08/2007, 02:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos2004
Για τα motorex τι έχετε να πείτε http://www.motorex.com. Αυτά έχει το service που πάω. Δεν μπορώ να πω πως είναι και τα πιο φθηνά, 11? το φθηνότερο.

τσαμπα ειναι μην μιλας καθολου...τα τορκο που βαζω εγω εχουν 17,5 το λιτρο...:uplate:και τα πεταω καθε 3000 χλμ μαζι με το φιλτρο...

stefanos
16/08/2007, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
οτι το "τσουτσουνακι" τους βολευει πολυ εαν δεν εχεις χωνι προχειρο!!!


Αν δεν έχεις χωνάκι φτιάχνεις ένα χάρτινο και κάνεις δουλειά...

jafar
18/08/2007, 09:23
ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ...ΓΙΑΥΤΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΑΖΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ...Κ ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ............

Nikoskazer2000
18/08/2007, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από jafar
ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ...ΓΙΑΥΤΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΑΖΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ...Κ ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ............

Σωστή κουβέντα.
:a10:

mika2006
18/08/2007, 23:10
Παντως παιδια εγω εβαλα τα Honda HP4 για πρωτη φορα και πλεον δεν ακουγεται ΚΑΘΟΛΟΥ το κιβωτιο του Fazer 600 2003 που εχω.Οποιος εχει yamaha και ειδικα fazer με καταλαβαινει...
Οι αλλαγες ειναι πλεον ΒΙΛΟΥΔΟΥ...:beer:

jafar
19/08/2007, 14:58
και εγω παιδια μιας κ ολοι λεμε τι χρησιμοποιουμε βαζω ipone!σε R6 2006,κ ειναι ολα οκ!!!

kiriakost
19/08/2007, 15:22
Pro Honda HP4 10W40 semi-synthetic oil without Moly, 1 Litre

This is the top of the line premium 4-stroke motorcycle oil and is recommended for all "normal" riding situations. Normal riding situations are when the motorcycle or ATV is used as designed and is not "lugged" or run near redline for extended periods of time. HP4 is a blend of synthetic and petroleum base stocks for excellent oxidization reduction, less evaporation, shear stability for smoother shifting and less viscosity loss. HP4 does not contain moly.


Εγω είμαι λιγάκι μπερδεμένος , αλλά έχω χρόνο μέχρι να διαλέξω λιπαντικά :)

bsari
19/08/2007, 19:32
ΔΕΝ εχει λαδια ,αυτα που εχει στο δοχειο τησ ειναι valvoline και συμφωνω οτι ειναι πολυ καλα αλλα παλι πιστευω οτι τα motul ειναι καλυτερα!!!τα ipone ???

mika2006
20/08/2007, 01:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
ΔΕΝ εχει λαδια ,αυτα που εχει στο δοχειο τησ ειναι valvoline και συμφωνω οτι ειναι πολυ καλα αλλα παλι πιστευω οτι τα motul ειναι καλυτερα!!!τα ipone ???

Τι να σου πω φιλε μου...Παντως το μπιτονακι που ειχε το λαδι,εγραφε HONDA απ'εξω.Και οσο πανε γινονται και καλυτερα αυτα τα λαδακια...Σαν να μη ζητανε αλλαγη ενα πραγμα...
Αυτα.:beer:

jafar
20/08/2007, 09:24
ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ....ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΕΙ ΓΙΑ ΤΑ IPONE ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ....:wave2: :wave2: :wave2: :rotflmao:

ktmakis
20/08/2007, 10:25
Πάντα Motul χρόνια τώρα.
Εχω ανοίξει 2 μοτέρ και ήταν λαμπίκο!!
Οσο για Λαμπριανιδη αν και δεν εχω καμμια σχέση πέραν του ότι είμαι πελάτης είναι ΟΚ . Το ένα μοτερ με "δικά" του λάδια δουλευε πάντα.
www.trade-wind.gr και στα φέρνει όπου θες αρκεί να είναι πάνω από 30 ευρώ η παραγγελία.
Πρόσφατα έλυσα και την εξωλέμβια που έκαιγε διαφορα λάδια από το συγκεκριμένο μαγαζί κει ήταν πεντακάθαρη χωρίς ίχνος λαδίλας ή τσόγου.
Αν δεν ανοίξεις μοτέρ το μόνο που καταλαβαίνεις είναι η αίσθηση του σασμάν στα 4χρονα.
Αν ήταν μαιμού τα εν λόγω λάδια ή τα motul τηγανόλαδα σε αγωνιστικό μηχανάκι τόσο καιρό χρήση δεν θα είχε μείνει ούτε ρουλεμάν ούτε στρόφαλος.
Οντως ο καθένας προτιμάει και επιλέγει ότι του αρέσει αλλά να μην πετάμε ασυναρτησίες.

bsari
20/08/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mika2006
Τι να σου πω φιλε μου...Παντως το μπιτονακι που ειχε το λαδι,εγραφε HONDA απ'εξω.Και οσο πανε γινονται και καλυτερα αυτα τα λαδακια...Σαν να μη ζητανε αλλαγη ενα πραγμα...
Αυτα.:beer:


το ξερω τα εχω βαλει και εγω αλλα η HONDA ΔΕΝ ειναι κατασκευαστρια λαδιων απλα χρησιμοποιει καποιασ αλλης (valvoline μεχρι προτεινως)σε δικες τισ συσκετασιες και στα χρεωνει...αναλογα εεε

afrotwin
20/08/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω στο κέντρο λιπαντικά Μοτούλ (γνήσια γιατί άκουσα κυκλοφορουν και ιμιτασιον) αν ειναι δυνατόν και απόγευμα ??? .Αν μπορείτε δώστε και καμιά διεύθυνση με πμ έστω μην φανεί οτι κάνουμε και προμοσιόν . Πια είναι ειναι λογική τιμή για 4λιτρό 15W50 5100????

Επίσης είδα βγάζει η IPON ένα λαδί για V2 κινητήρες πράγμα που δεν έχω ξαναδεί σε άλλες .Σε τι να διαφέρει από άποψη λίπανσης ένας V2 άραγε ???? Το έχει δοκιμάσει κανείς ???? Εντυπώσεις ????

Ευχαριστώ :smilea:

motorex legend 20-50 imisin8etika the bester ladi gia to mixanaki sou pou ine v

reinmeister
20/08/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Πάντα Motul χρόνια τώρα.
Εχω ανοίξει 2 μοτέρ και ήταν λαμπίκο!!
Οσο για Λαμπριανιδη αν και δεν εχω καμμια σχέση πέραν του ότι είμαι πελάτης είναι ΟΚ . Το ένα μοτερ με "δικά" του λάδια δουλευε πάντα.
www.trade-wind.gr και στα φέρνει όπου θες αρκεί να είναι πάνω από 30 ευρώ η παραγγελία.
Πρόσφατα έλυσα και την εξωλέμβια που έκαιγε διαφορα λάδια από το συγκεκριμένο μαγαζί κει ήταν πεντακάθαρη χωρίς ίχνος λαδίλας ή τσόγου.
Αν δεν ανοίξεις μοτέρ το μόνο που καταλαβαίνεις είναι η αίσθηση του σασμάν στα 4χρονα.
Αν ήταν μαιμού τα εν λόγω λάδια ή τα motul τηγανόλαδα σε αγωνιστικό μηχανάκι τόσο καιρό χρήση δεν θα είχε μείνει ούτε ρουλεμάν ούτε στρόφαλος.
Οντως ο καθένας προτιμάει και επιλέγει ότι του αρέσει αλλά να μην πετάμε ασυναρτησίες.

εχεις πλακα ρε συ...η ποιοτητα του λαδιου δεν φαινεται σε αγωνιστικο μηχανακι που πετας τα λαδια σε καθε αγωνα...ελεος...εχεις λυσει δυο μοτερ και ηταν λαμπικο...δηλαδη τι?γυαλιζαν τα μεταλλα??εγω εχω λυσει 102 μοτερ και ηταν μπουρδελα μετα απο χρηση motul...οι ανοχες ειχαν παει περιπατο...και μιλαμε για μηχανακια δρομου που χρησιμοποιουν τα ιδια λαδια για 3-4-5-6 χιλαδες χιλιομετρα και τα προσθετα κιβωτιου των αγαπημενων σου motul ειχαν παρει την αγουσα για τον παραδεισο των λαδιων απο τα 1500-2000...και δεν μιλαω για μονοκυλινδρα που παιρνουν 1.5 κιλο αλλα για τετρακυλινδρα που παιρνουν τεσσερα... ακομη και σε αγωνιστικα που δουλευαν μιση σαιζον με motul τα εδρανα των εκκεντροφορων εμοιαζαν με μαλλι της γριας...το μοναδικο motul που ειναι απλως ανεκτο ειναι το 300v competition το οποιο βεβαια καιγεται με ταχυτερο ρυθμο απο την βενζινη κι αν δεν το προσεξεις η αντλια σου θα αρχισει να στελνει αερα στα μηχανικα μερη αντι για λαδι...

τωρα βεβαια αν μιλαμε για ανθρωπους που ανεβαζουν μεχρι 4-5 χιλ.στροφες στα μοτερ τους,οτι λαδι και να βαλουν δεν θα εχουν ποτε προβλημα...απλως μετα απο 20.000-30.000 θα παραπονιουνται για την λειτουργια του κιβωτιου τους...


μιλας επισης για κιβωτιο...που θα καταλαβεις εσυ την λειτουργια σασμαν οταν στον αγωνα αλλαζεις καρφωτες με κλωτσιες?

επισης στειλε κανα μειλ στην motul να σου πει τα ποσοστα φωσφορου και ψευδαργυρου που εχουν τα λαδακια τους και μετα συγκρινε τα με τα αντιστοιχα ποσοστα των λαδιων που προτεινω εγω...θα σου δωσω εγω τα χαρτομαντηλα να σκουπισεις τα δακρυα...

ktmakis
20/08/2007, 14:57
Ναι έχω πλάκα ...δεν φαντάζεσαι πόσο !! :D
Πολύ εύκολα αρπάζεσαι πάντως για να έχεις λυσει 102 μπουρδέλα μηχανάκια.....
Εγώ μιλάω για αγωνιστικά 2χρονα μοτέρ.
Λαμπίκο σημαίνει καθαρά μπουζί κεφαλές και μετρημένος στρόφαλος.
Καρτερόλαδα σε δίχρονο αλλάζουν μετά από 2 προπονήσεις και από κάθε αγώνα.
Τα ποσοστα φωσφορου και ψευδαργυρου πάντως δεν χαλάνε τα κάρτερ του ΚΤΜ χρόνια τώρα.. :cool:
Ασε που και στο εξωτερικό χρησιμοποιούν αγωνιστικές ομάδες τα ίδια ακριβώς.
Εχεις δεί ποτέ στη ζωή σου μοτέρ που έχει κάψει 20 λίτρα Motul 800 ?? Σου εύχομαι ολόψυχα να δείς (αλλά να έχεις και χαρτομάντηλα μαζί σου)

reinmeister
20/08/2007, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Ναι έχω πλάκα ...δεν φαντάζεσαι πόσο !! :D
Πολύ εύκολα αρπάζεσαι πάντως για να έχεις λυσει 102 μπουρδέλα μηχανάκια.....
Εγώ μιλάω για αγωνιστικά 2χρονα μοτέρ.
Λαμπίκο σημαίνει καθαρά μπουζί κεφαλές και μετρημένος στρόφαλος.
Καρτερόλαδα σε δίχρονο αλλάζουν μετά από 2 προπονήσεις και από κάθε αγώνα.
Τα ποσοστα φωσφορου και ψευδαργυρου πάντως δεν χαλάνε τα κάρτερ του ΚΤΜ χρόνια τώρα.. :cool:
Ασε που και στο εξωτερικό χρησιμοποιούν αγωνιστικές ομάδες τα ίδια ακριβώς.
Εχεις δεί ποτέ στη ζωή σου μοτέρ που έχει κάψει 20 λίτρα Motul 800 ?? Σου εύχομαι ολόψυχα να δείς (αλλά να έχεις και χαρτομάντηλα μαζί σου)

δεν χρειαζεται να φανταστω...ειναι ηλιου φαεινοτερο...και αρπαζομαι οταν καποιος ασχετος χαρακτηριζει ως ασυναρτησιες αυτα που λεω...καρτερολαδα....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
οντως η λειτουργια ενος λαδιου που δουλευει σε καρτερ διχρονου με αστειες θερμοκρασιες και μονη δουλεια του να λιπαiνει γραναζια μπορει να χαρακτηρισει την ποιοτητα μια ολοκληρης γκαμας της περι ης ο λογος εταιρειας...:eyepop: σορυ για το ασχετος που ειπα πριν....:rotflmao: :rotflmao: mea culpa...κι αν θες να το παμε πιο μακρυα μιλας για διχρονους κινητηρες που οι αναγκες λιπανσης τους ειναι απλως αστειες σε σχεση με εναν τετραχρονο...

αν ηξερες τα ελαχιστα περι αγωνων,θα ηξερες οτι το πλειστον των ομαδων ελληνικων και εξωτερικου χρησιμοποιουν τα μπουκαλια των χορηγων τους αλλα μεσα εχουν λαδι της αρεσκειας τους...συνηθως στα διχρονα ειναι silkolene comp2 premix...:yuck: :yuck: κι αν μιλησουμε για εργοστασιακες ομαδες τα λαδακια που χρησιμοποιουν εχουν σχεση με αυτα που αγοραζεις εσυ κι εγω οσο σχεση εχει η σαπφω νοταρα με την κλωντια σιφερ...

εχω δει 4 μοτερ crm me 40 ιππους ροδα που εχουν καψει silkolene και εχουν κανει 45.000 χλμ...με μια αλλαγη ελατηριων μονο...εχω δει πανω απο 20 μοτερ cr 250 που εκαιγαν motul και εξαφανιζαν nicasil και εμβολα πιο γρηγορα απ οτι προλαβαινεις εσυ να πεις διχρονολαδο...εχεις δει μοτερ που εχει καψει 20 λιτρα motul 800? εχω δει μοτερ 620 που εχει κανει 120.000χλμ με πατατολαδο και μονο ρυθμισεις βαλβιδων οποτε ο θορυβος ενοχλουσε τους περιοικους...επισης φιλος μου εχει δει τον χριστο στον υπνο του να του λεει οτι θα γινει μεγαλος και τρανος επιχειρηματιας...ε και????
τα motul δεν παυουν να ειναι για πεταμα,τα 620 δεν παυουν να ειναι μπουρδελα και ο φιλος μου εξακολουθει να δουλευει οδηγος στα λεωφορεια...


αν θες μπορω να σου πω και για πολλα 620 και 640 που δουλευαν με motul 3100(τον προγονο του "θεϊκου 5100) κι επισης ,παντα αν θες, μπορω να σου πω και για κανα δυο 20αδες τετρακυλινδρα ολων των εταιρειων που δουλευαν με motul uber alles μεχρι να δουν το φως το αληθινο και να βαλουν λαδι της προκοπης...

στανταρ θα φερω χαρτομαντηλα μαζι μου...με νταλικα....:wave2:

power hornet
20/08/2007, 17:36
αν θες μπορω να σου πω και για πολλα 620 και 640 που δουλευαν με motul 3100(τον προγονο του "θεϊκου 5100) κι επισης ,παντα αν θες, μπορω να σου πω και για κανα δυο 20αδες τετρακυλινδρα ολων των εταιρειων που δουλευαν με motul uber alles μεχρι να δουν το φως το αληθινο και να βαλουν λαδι της προκοπης...

στανταρ θα φερω χαρτομαντηλα μαζι μου...με νταλικα....:wave2: [/B][/QUOTE] να σε ρωτησω αυτο βαζεις? http://www.onoffroad.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=TORCO-LUBRICANTS-T4SR&Category_Code=TORCO-LUBRICANTS
γιατι σκεφτομαι να αλλαξω απο motul 300v που βαζω στο χορνετ μου και βαλω τα παραπανω.
παντος να σου πω κατι εγω τρια χρονια τα χρησιμοποιω τα 300v δεν ειχα κανενα προβλημα,αλλα επειδη ψχνομαι γενικως και θελω το καλυτερο για το μοτερ μου λεω να δοκιμασω τα torco.

reinmeister
20/08/2007, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
αν θες μπορω να σου πω και για πολλα 620 και 640 που δουλευαν με motul 3100(τον προγονο του "θεϊκου 5100) κι επισης ,παντα αν θες, μπορω να σου πω και για κανα δυο 20αδες τετρακυλινδρα ολων των εταιρειων που δουλευαν με motul uber alles μεχρι να δουν το φως το αληθινο και να βαλουν λαδι της προκοπης...

στανταρ θα φερω χαρτομαντηλα μαζι μου...με νταλικα....:wave2: να σε ρωτησω αυτο βαζεις? http://www.onoffroad.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=TORCO-LUBRICANTS-T4SR&Category_Code=TORCO-LUBRICANTS
γιατι σκεφτομαι να αλλαξω απο motul 300v που βαζω στο χορνετ μου και βαλω τα παραπανω.
παντος να σου πω κατι εγω τρια χρονια τα χρησιμοποιω τα 300v δεν ειχα κανενα προβλημα,αλλα επειδη ψχνομαι γενικως και θελω το καλυτερο για το μοτερ μου λεω να δοκιμασω τα torco. [/B][/QUOTE]

ναι αυτο βαζω και κατα την γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη την στιγμη στην αγορα...

ktmakis
20/08/2007, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
δεν χρειαζεται να φανταστω...ειναι ηλιου φαεινοτερο...και αρπαζομαι οταν καποιος ασχετος χαρακτηριζει ως ασυναρτησιες αυτα που λεω...καρτερολαδα....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
οντως η λειτουργια ενος λαδιου που δουλευει σε καρτερ διχρονου με αστειες θερμοκρασιες και μονη δουλεια του να λιπαiνει γραναζια μπορει να χαρακτηρισει την ποιοτητα μια ολοκληρης γκαμας της περι ης ο λογος εταιρειας...:eyepop: σορυ για το ασχετος που ειπα πριν....:rotflmao: :rotflmao: mea culpa...κι αν θες να το παμε πιο μακρυα μιλας για διχρονους κινητηρες που οι αναγκες λιπανσης τους ειναι απλως αστειες σε σχεση με εναν τετραχρονο...

αν ηξερες τα ελαχιστα περι αγωνων,θα ηξερες οτι το πλειστον των ομαδων ελληνικων και εξωτερικου χρησιμοποιουν τα μπουκαλια των χορηγων τους αλλα μεσα εχουν λαδι της αρεσκειας τους...συνηθως στα διχρονα ειναι silkolene comp2 premix...:yuck: :yuck: κι αν μιλησουμε για εργοστασιακες ομαδες τα λαδακια που χρησιμοποιουν εχουν σχεση με αυτα που αγοραζεις εσυ κι εγω οσο σχεση εχει η σαπφω νοταρα με την κλωντια σιφερ...

εχω δει 4 μοτερ crm me 40 ιππους ροδα που εχουν καψει silkolene και εχουν κανει 45.000 χλμ...με μια αλλαγη ελατηριων μονο...εχω δει πανω απο 20 μοτερ cr 250 που εκαιγαν motul και εξαφανιζαν nicasil και εμβολα πιο γρηγορα απ οτι προλαβαινεις εσυ να πεις διχρονολαδο...εχεις δει μοτερ που εχει καψει 20 λιτρα motul 800? εχω δει μοτερ 620 που εχει κανει 120.000χλμ με πατατολαδο και μονο ρυθμισεις βαλβιδων οποτε ο θορυβος ενοχλουσε τους περιοικους...επισης φιλος μου εχει δει τον χριστο στον υπνο του να του λεει οτι θα γινει μεγαλος και τρανος επιχειρηματιας...ε και????
τα motul δεν παυουν να ειναι για πεταμα,τα 620 δεν παυουν να ειναι μπουρδελα και ο φιλος μου εξακολουθει να δουλευει οδηγος στα λεωφορεια...


αν θες μπορω να σου πω και για πολλα 620 και 640 που δουλευαν με motul 3100(τον προγονο του "θεϊκου 5100) κι επισης ,παντα αν θες, μπορω να σου πω και για κανα δυο 20αδες τετρακυλινδρα ολων των εταιρειων που δουλευαν με motul uber alles μεχρι να δουν το φως το αληθινο και να βαλουν λαδι της προκοπης...

στανταρ θα φερω χαρτομαντηλα μαζι μου...με νταλικα....:wave2:

Λοιπόν το runnerακι μου 125 καίει για 76000 κμ μόνο motul 600 και τωρα 710.
Λές να είναι τηγανόλαδο ??
Τέλως πάντων ότι πείς .... Silcolene λες Silcolene τα καλύτερα...
Torco οτιδήποτε...
Ενα πράγμα δεν μπορείς να μας πείς....
Εχεις αποδείξεις ότι τα Motul σε 2χρονα μίξης είναι καταστροφικά λάδια ??
Ελεος δηλ...Σε λίγο θα μας πείς ότι τα KTM τα EXC ή τα παπιά C50 σπάνε συνέχεια!!!
Eκτός αν είσαι μηχανικός και έχεις σπόσνορα λαδά να το καταλάβουμε.
Οσο για τους αγωνιζόμενους έχεις μιλήσει πρόσφατα με μηχανικό εργοστασιακής ομάδας παγκοσμίου και σου έχει πεί ότι αδειάζει τα μπουκάλια?? Τοτε αντί για motorex η Farioli θα βάζει Torco μέσα !!!!
Πάντως μόνο για 4χρονα μιλάς και όχι για 2χρονα. Εγώ μίλησα για 2χρονα.

Για τα παπιά που πανε με μια σταγόνα λάδι μέσα δηλ ?? Μήπως είναι και αυτό Silcolene??

dirtbird
20/08/2007, 19:55
Για καθημερινή χρήση, ΟΛΑ (σχεδόν) τα λάδια που κυκλοφορούν επαρκούν και είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να διακρίνεις μετά από πολλά χλμ (πχ 100000) εάν για τις φθορές που θα βρεις ευθύνεται το λάδι ή ο εκάστοτε τρόπος οδήγησης.

Υπάρχει και το γνωστό άρθρο από το αγγλικό Bike για τον courier με το XX που είχε κάνει κάτι εκατοντάδες χιλιάδες μίλια και χρησιμοποιούσε λάδια αυτοκινήτου (και φυσικά όχι ακριβά).

Βέβαια εάν προσπαθείς κάθε φορά που βγαίνεις στην Εθνική, να βελτιώσεις το impersonation σου ως ghost rider, τότε χρειάζεσαι το καλύτερο δυνατόν λάδι (αλήθεια πόσοι από εσάς, σκέφτονται ιστορίες μηχανολογικής καταστροφής πάνω από τα 200?). Αν δεν καταλαβαίνετε το γιατί, δεν θα έπρεπε να παίρνετε μέρος σε αυτήν τη συζήτηση.

Παρόλο που δεν ενστερνίζομαι πλήρως τις απόψεις του rein για τα Motul -αν και δεν έχω τα data που έχει για να τις αντικρούσω- , συμφωνώ ότι τα Torco είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει (με εμπειρικά κριτήρια πάντα).

Όσον αφορά τα 2Τ Τοrco, οι ενδείξεις που έχω είναι άκρως ενθαρρυντικές.
Περισσότερα αν και όταν έρθει ο καιρός να φρεσκάρω το top end.....

reinmeister
21/08/2007, 00:34
αν διαβαζες λιγο πιο προσεκτικα θα εβλεπες οτι πουθενα δεν εγραψα οτι οι εργοστασιακοι αλλαζουν το λαδι στα μπουκαλια...ειπα απλως οτι τα λαδια που χρησιμοποιουν ουδεμια σχεση εχουν με τα παραγωγης...ειτε σου αρεσει ειτε οχι αυτο ισχυει...οι ιδιωτικες ομαδες το κανουν...για το ελληνικο πρωταθλημα το ξερουν ακομη και οι πετρες και για το εξωτερικο εχω επαφες με καποιους μηχανικους που εχουν ομαδες και μου εχουν πει οτι γινεται ακριβως το ιδιο και εκει...με δουλευουν?μπορει...

επισης δεν ειπα πουθενα οτι αν βαλεις μοτουλ θα καταστρεψεις τον κινητηρα σου...εξυπακουεται οτι δεν ισχυει κατι τετοιο....αν δεν περνουσε συγκεκριμενες προδιαγραφες δεν θα ηταν στην αγορα...αυτο που λεω ειναι οτι ειναι απο τα χειροτερα επωνυμα λαδια της αγορας...

μιλαω απο προσωπικη πειρα και οταν λεω προσωπικη εννοω τα δικα μου μηχανακια και απειρα αλλα που ειτε εχω φτιαξει ειτε ξερω πως εχουν συντηρηθει...

εγω ημουν ο πρωτος που ειπε οτι τα διχρονολαδα τορκο προ 10ετιας ηταν για πεταμα...μαυριζε το συμπαν στο μοτερ...απο θαλαμο καυσης μεχρι power valve...τα ιδια λαδια για τα οποια τωρα λεω τα καλυτερα λογια...βελτιωθηκαν...τα τετραχρονα ανεκαθεν ηταν κορυφαια...

να στο πω απλα και να κλεισει εδω το θεμα...το 5100 ειναι εφαμιλλο ενος μετριου ορυκτελαιου...κι αν θες αποδειξη γι αυτο βαλτο για 3000 χλμ σε ενα μοτερ,αντικατεστησε το με ενα lamco των 3 ευρω κρατα κι αυτο 3000 και μετα πηγαινα τα σε ενα χημειο για ελεγχο...παρε τα αποτελεσματα κι ελα μετα να το ξανασυζητησουμε...

και να ξεκαθαρισω το εξης...ουτε εμπορος ειμαι,ουτε παιρνω προμηθεια απο οποιαδηποτε εταιρεια λιπαντικων η οτιδηποτε αλλο...γραφω μονο αυτα που εχω διαπιστωσει μετα απο 18 χρονια ενασχοληση με το αντικειμενο μοτοσυκλεττα και τα γραφω για να μην σπατε τα μουτρα σας οσοι δεν εχετε ασχοληθει...απο κει και περα ο καθενας κανει οτι τον φωτησει ο καλος θεουλης...

bsari
26/08/2007, 12:56
http://www.onoffroad.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=TORCO-LUBRICANTS-T4SR&Category_Code=TORCO-LUBRICANTS

που θα βρουμε τα χαρακτηριστικα,εισαγωγεα,τιμεσ
το προβλημα ειναι οτι ο αντιπροσωπος σου βαζει οτι εχει εκει!!!(agip h motul ειναι τα πιο συνηθη honda)

θα θελα να δοκιμασω τα τορκο ...

orla13
26/08/2007, 14:35
τελικα εγω τι να βαλω?Motul 5100 10W40 ή 15W50?στο FZ1 μοντ 07?παντως μια φορα που πηρα με 7 ευρω motul μυριζε καμενο δισκο μετα και οταν τα αλλαξα ολα οκ..τα περνω 11 ευρω αλλα ειναι motul οχι οτι νανε..

OldMan
26/08/2007, 15:24
:eyepop: :look: :eyepop:
Ρε κ@θήκια ...!!!

Τολμάτε να μαλώνετε για λάδια ενώ λείπω ??? :D




:lol: :rotflmao: :lol:


Υ.Γ.
@ Rein: πιθανότατα έχεις δίκιο για τα Torco (δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά με την βεβαιότητα που μιλάς προφανώς κάτι θα ξέρεις), αλλά μην κάνεις σαν να ανακάλυψες το ελιξήριο της απόλυτης λίπανσης !!! :winka:

power hornet
26/08/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από orla13
τελικα εγω τι να βαλω?Motul 5100 10W40 ή 15W50?στο FZ1 μοντ 07?παντως μια φορα που πηρα με 7 ευρω motul μυριζε καμενο δισκο μετα και οταν τα αλλαξα ολα οκ..τα περνω 11 ευρω αλλα ειναι motul οχι οτι νανε.. αμα θες 100%συνθετικο βαλε motul 300v η τορκο το καλοκαιρι να βαζεις 15-50 η 20-50 και το χειμωνα 10-40

Anritsu
26/08/2007, 16:33
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ,επειδή βλέπω το θέμα πηρε πολλές απαντήσεις οτι για το λάδι 5100 των 7 εβρώ ,σε κανένα σημείο δεν ανέφερα το όνομα του Λαμπριανίδη . Μετα απο περίπου 1200 κμ σε Ελλάδα και Αλβανία που έκανα θέλησα να συμπληρώσω καπου 100 μλ . Ετσι πήρα ένα λίτρο 5100 απο κατάστημα εδώ κερκυρά .Οταν του ειπα οτι Αθήνα το πληρωσα 7 εβρά ο άνθρωπος έπαθε πλάκα . Ξέρετε ποσό το πλήρωσα Κέρκυρα ??????? 13.5 εβρώ ενα λίτρο .

Επειδή περί αξίας και αντοχής των λαδιών άκρη δεν θα βγεί ποτέ άκρη επαναφέρω το αρχικό ερώτημα : ξέρει κανεις αν υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορούν στο εμπόριο λαδιά επώνυμα Β διαλογής χωρίς αυτο να επισημειώνεται ??? ΕΙναι λογικό αλλού το 5100 να κάνει 7 εβρά και αλλού 11 ???

Αυτά που λέτε .

reinmeister
26/08/2007, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:eyepop: :look: :eyepop:
Ρε κ@θήκια ...!!!

Τολμάτε να μαλώνετε για λάδια ενώ λείπω ??? :D




:lol: :rotflmao: :lol:


Υ.Γ.
@ Rein: πιθανότατα έχεις δίκιο για τα Torco (δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά με την βεβαιότητα που μιλάς προφανώς κάτι θα ξέρεις), αλλά μην κάνεις σαν να ανακάλυψες το ελιξήριο της απόλυτης λίπανσης !!! :winka:

εχω ανακαλυψει το ελιξηριο της απολυτης χωνεψης και λεγεται coca-cola light...αναφορικα με τα λαδια το τορκο ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει ποτε...περαν αυτου χαιρουν της ιδιαιτερης εκτιμησης μου το mobil 1 mx-4t και το amsoil(παντα full synthetics)...απο κει και περα ,οπως προειπα, ο καθεις πραττει κατα το δοκουν...:wave2:

power hornet
26/08/2007, 16:49
Επειδή περί αξίας και αντοχής των λαδιών άκρη δεν θα βγεί ποτέ άκρη επαναφέρω το αρχικό ερώτημα : ξέρει κανεις αν υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορούν στο εμπόριο λαδιά επώνυμα Β διαλογής χωρίς αυτο να επισημειώνεται ??? ΕΙναι λογικό αλλού το 5100 να κάνει 7 εβρά και αλλού 11 ???

Αυτά που λέτε . [/B][/QUOTE] τωρα για β διαλογης λαδια δεν νομιζω απλα ο π.χ λαμπριναδης κανει δικια του εισαγωγη και τα φερνει πιο φτηνα απλα τα πραματα και επειδη ο αλλος ειναι λαμογιο και θελει να βγαζει λεφτα το δινει 13,5ευρω ακου εκει τοσο το ειχε?βρε τον κλεφτη.
αυτο ειναι παντου οπως π.χ στην μιχαλοκοπουλου ο αρχικλεφτης αντιπροσωπος της dainese το μπουφαν το βρισκεις 550ευρω στην βουλιαγμενης το μαγαζι δυκικλο η στην αποθηκη στην αργυρουπολη που κανουν δικια τους εισαγωγη τα φερνουν πιο φτηνα.
αλα αμα το πεις στον αντιπροσωπο θα σου πει τιιιιιιιι?ειναι β διαλογης και καλα για να πας να το παρεις απο αυτον βρε ουστ αλητες λαμογια σας μαθαμε.

Lazio
27/08/2007, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ,επειδή βλέπω το θέμα πηρε πολλές απαντήσεις οτι για το λάδι 5100 των 7 εβρώ ,σε κανένα σημείο δεν ανέφερα το όνομα του Λαμπριανίδη . Μετα απο περίπου 1200 κμ σε Ελλάδα και Αλβανία που έκανα θέλησα να συμπληρώσω καπου 100 μλ . Ετσι πήρα ένα λίτρο 5100 απο κατάστημα εδώ κερκυρά .Οταν του ειπα οτι Αθήνα το πληρωσα 7 εβρά ο άνθρωπος έπαθε πλάκα . Ξέρετε ποσό το πλήρωσα Κέρκυρα ??????? 13.5 εβρώ ενα λίτρο .

Επειδή περί αξίας και αντοχής των λαδιών άκρη δεν θα βγεί ποτέ άκρη επαναφέρω το αρχικό ερώτημα : ξέρει κανεις αν υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορούν στο εμπόριο λαδιά επώνυμα Β διαλογής χωρίς αυτο να επισημειώνεται ??? ΕΙναι λογικό αλλού το 5100 να κάνει 7 εβρά και αλλού 11 ???

Αυτά που λέτε .




Καπελο στο καπελο στο καπελο ειδες πως φτανει η τιμη στα 13.5 Ε? :lol:

Δεν παιζει φιλε ο Λαμπριανίδης να πουλαει β διαλογης επωνυμο λαδι. ΜεγαλοΕισαγωγεας ειναι ο ανθρωπας μην βλεπεται εκει το μαγαζακι στη γωνια που πουλαει λιανικη και αναρωτιεστε μα πως

Μαλιστα τον εχω εμπιστευτει αρκετες κ για ειδικα βιομηχανικα λαδια κλπ

Τερμα η διαφημιση.... εγω βαζω Μοτουλ 5100 τελεια κ *αυλα :D

banditgr
27/08/2007, 22:47
Η αλήθεια είναι οτι 5100 τον τελυτέο καιρό τα εχω φοβηθεί.
Τα χρησιμοποίούσα για χρόνια...στο παλιό cbr 600 μου τα έβαζα για 4 χρόνια.Τακτικα ανα 3-5.000κμ .
Η μηχανή μετα απο 4 χρόνια χτύπησε σαζμάν.Η αλήθεια είναι οτι την οδηγούσα στο όριο,με άγριες αλαγές.
Κατέβασα μόνος το μοτέρ,ελοισα σαζμαν και βρήκα ενα πολυ ταλαιπωρημένο fork (φαγωμένο αρκετα απο την μία μερια) και drum ταλαιπωρημενο (έλειπαν μικροσκοπικα κομματακια στους αυλους).Τα άλαξα ολα βέβεα και ηταν σαν καινούργιο.
Τωρα τα έβαλα στο 929 μου...λογο κόστους και μόνο.Η επόμενη αλλαγή μου σίγουρα δεν θα ειναι MOTUL,λέω να δοκιμάσω τα TORCO.

ααααα....και ναι,τα έπερνα παντα απο τον Λαμπριανίδη

bsari
28/08/2007, 12:52
που,ποσο?χαρακτηριστικα?
κυριοι τα 5100 ειχα βρει φιλο και μου τα εφερνε απο εξω τα 4λτ. 26ε!!!!κλαψτε τωρα!
τωρα εβαλα agip που δε μου αρεσουν καθολου στο σασμαν και στην επομενη αλλαγη λεω να ...δοκιμασω τα τορκο (hornet 07)

banditgr
28/08/2007, 12:55
φιλαράκι....δεν ξέρω αν σου το είπαν αλλα λίγο φτηνότερα εχει ο λαμπριανίδης το 4λ 5100,καπου 25 €νομίζω..κλαψ:bigcry:

zephyr1
28/08/2007, 12:59
Βλεπω torco στον υπνο μου.:hypnotize

OldMan
28/08/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Βλεπω torco στον υπνο μου.:hypnotize
Πάλι καλά ...
Εγώ προχθές είδα και ένα Μητροπολίτη που τηγάνιζε κουτσομούρες σε Torco SR4S, αλλά δεν το έχω ερμηνεύσει ακόμη...):winka:



(συνήθως βλέπω στρόφαλο από Laverda Jota 1000 του '78 να αναδύεται μέσα από φλεγόμενη βάτο !!! :sad: )

zephyr1
28/08/2007, 17:29
:lol: :rotflmao: :bigcry:

bsari
05/09/2007, 10:15
Meets or Exceeds
JASO MA / API SG

Aρα μας δουλευουν ολα τα ιδια ειναι!!!μονο τα valvoline που ειχα βρει και agip που εβαλα εχουν ΑΡΙ SJ!!!
ΤΕΛΙΚΑ ποιο χαρακτ. ειναι αυτο που θα κοιταμε?
oldman το αποτελεσμα της διατριβης σου πανω στα λαδια???

ολοι εμπειρικα μιλαμε τεκμηριωμενη αποψη πανω σε συγκεκριμενο λαδι εχουμε?


μαλλον θα βαζω 20-50w καθε φορα και απο αλλο ετσι ωστε να παρει απο καθε λαδι και ενα καλο:rotflmao:

nikos force
05/09/2007, 12:30
na rwtisw kai gw...na rwtisw...gia ta denicol ti exoyme na poyme???????kai an einai na antikatastathei to 15-50 thumpertalk me pioi protienetai na ginei????

dirtbird
05/09/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πάλι καλά ...
Εγώ προχθές είδα και ένα Μητροπολίτη που τηγάνιζε κουτσομούρες σε Torco SR4S, αλλά δεν το έχω ερμηνεύσει ακόμη...):winka:


:nono: :nono: Ποτέ το SR4 σε κουτσομούρες γιατί μετά γλυστράνε από το πιάτο.
Καλύτερα να βάζεις το TR1.
Το SR4 προτιμάται για τσιπούρες ιχθυοτροφείου που έτσι κι αλλιώς είναι βλαμμένες και δεν πάνε πουθενά. ;)

bsari
05/09/2007, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:nono: :nono: Ποτέ το SR4 σε κουτσομούρες γιατί μετά γλυστράνε από το πιάτο.
Καλύτερα να βάζεις το TR1.
Το SR4 προτιμάται για τσιπούρες ιχθυοτροφείου που έτσι κι αλλιώς είναι βλαμμένες και δεν πάνε πουθενά. ;)

ασε που κανει και για πολλες χρησεις:rotflmao:

OldMan
05/09/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
denicol 15-50 thumpertalk
Δεν νομίζω να πιάνει μουχαμπέτι το λάδι για μονοκύλινδρα ...:nono:

nikos force
06/09/2007, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν νομίζω να πιάνει μουχαμπέτι το λάδι για μονοκύλινδρα ...:nono: +kektimeni taxytis...grapse lathos...thumperlube...mouxampeti ti esti????kai poia einai i apantisi stin erwtisi gia tin pioitita aytou tou ladioy kai me ti na antikatastathei???

Trickster
10/09/2007, 16:13
Ρε παλλουκάρια, για να μην ανοίγω άλλη συζήτηση, για πείτε ένα μαγαζί που να φέρνει όλη τη
γκάμα από motorex.

:wave2:

power hornet
10/09/2007, 16:29
motomarket στην συγγρου

Anritsu
10/09/2007, 16:51
Asxeto alla kai 2os mastoris mou epivevevaiase tis fimes gia ta ftina motul xwris ostwso na mporei an apodeiksei kati .Kai aftos omws to akrivo Motul doulevei ....

Ta simperazmata dika sas ....

anco
12/10/2007, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
να σε ρωτησω αυτο βαζεις? http://www.onoffroad.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=TORCO-LUBRICANTS-T4SR&Category_Code=TORCO-LUBRICANTS
γιατι σκεφτομαι να αλλαξω απο motul 300v που βαζω στο χορνετ μου και βαλω τα παραπανω.
παντος να σου πω κατι εγω τρια χρονια τα χρησιμοποιω τα 300v δεν ειχα κανενα προβλημα,αλλα επειδη ψχνομαι γενικως και θελω το καλυτερο για το μοτερ μου λεω να δοκιμασω τα torco.

ναι αυτο βαζω και κατα την γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη την στιγμη στην αγορα... [/B][/QUOTE]

αυτο πως το κρινεις ?

gtheof
20/10/2007, 10:08
Ρε παιδιά, τελικά τα TORCO τα βρίσκουμε πού στην Αθήνα? Λαμπριανίδη?

zephyr1
20/10/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
Ρε παιδιά, τελικά τα TORCO τα βρίσκουμε πού στην Αθήνα? Λαμπριανίδη?

Ναι Λαμπριανιδη, 9,5 ευρα το λιτρο.Τα εβαλα εγω δεν τρελαθηκα κιολας.

OldMan
20/10/2007, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Τα εβαλα εγω δεν τρελαθηκα κιολας.
Ευτυχώς ...!!! :winka:

gtheof
20/10/2007, 17:10
Λοιπόν, πήρα τα Torco T4SR από το Λαμπριανίδη (κατάστημα Καλλιρόης) 13,5 ευρώ το λίτρο (προσφορά από 18,5 ευρώ). Πήρα τα 20-50. και τα 10-40 ίδια τιμή είχαν (13,5 εύρώ). Ελπίζω να έκανα καλά, ο τύπος που ήταν εκεί μου τα εκθείασε σε σχέση με τα MOTUL.. Ίδωμεν...

anco
20/10/2007, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
Λοιπόν, πήρα τα Torco T4SR από το Λαμπριανίδη (κατάστημα Καλλιρόης) 13,5 ευρώ το λίτρο (προσφορά από 18,5 ευρώ). Πήρα τα 20-50. και τα 10-40 ίδια τιμή είχαν (13,5 εύρώ). Ελπίζω να έκανα καλά, ο τύπος που ήταν εκεί μου τα εκθείασε σε σχέση με τα MOTUL.. Ίδωμεν...

Εχω βαλει τετοια λαδια και ο συμπλεκτης πατιναρει.....

Αν εχεις Ducati εισαι ΟΚ!

Και 18.5 ευρω που ζηταγε ειναι κλ?ψια....? ? ?

GIXXERAKIAS
20/10/2007, 19:44
Εγω παιδες απο την αντιπροσωπεια μου βαζουν τα suzuki semi synthetic 15-50w τα οποια πανω τους γραφουν powered by motul.Ο μηχανικος εκει μου ειπε οτι ειναι τα 5100 του εμποριου:rolleyes: Αν ειναι οντως αυτα τα θεωρα απαραδεκτα λαδια για εναν τετοιο κινητηρα,στην αρχη οταν τα βαχω ειναι μια χαρα,ακουγεται καλυτερα,δουλευει πιο στρωτα ο κινητηρας και το κιβωτιο ειναι πολυ καλο(οχι τελειο;) ).

Οσο ανεβαινουν τα χιλιομετρα,περιπου στα 1.500-2.000χιλ αρχιζουν τα προβληματα στο κιβωτιο ξανα απο την αρχη.Σαν να γινονται τα λαδια νερο ενα πραγμα.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα εκθειαζουν καποιοι σε αυτο το topic.:sick:

Εκανα σερβις στις 20-6-07 με 9.500χιλ και τωρα εχω μετα απο βολτες σε δρομο μονο (δεν εχω μπει πιστα ακομα καρντια μου!:cry: ) 13.000χιλ και τα λαδια ειναι επειικως απαραδεκτα.Συνηθως τα αφηνω επειδη δεν συμπληρωνω τα χιλιομετρα της αλλαγης μεχρι να κλεισει χρονο οπως λεει ο κατασκευαστης (η 6000χιλ η χρονος,οτι ερθει πρωτο).Η μηχανη βγαινει τον χειμωνα μονο για να φορτιστει η μπαταρια και να κινηται το λαδι σε κεφαλη για να λιπαινονται τα τσιμουχακια των βαλβιδων και γενικα να κυκλοφορει παντου τα λαδι.

Εχθες εκανα μια διαπιστωση!Σε απολυτη ευθεια το ματακι ηταν ακριβως στο low και συμπληρωσα 200γρ για να ερθει στο φυσιολογικο της επιπεδο αναμεσα απο full και low και λιγο προς το full.Eιναι φυσιολογικο να εχει καψει το καλοκαιρι που μας περασε σε 3.500χιλ 200γρ η να φρικαρω?:look:

Nikoskazer2000
20/10/2007, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Εχθες εκανα μια διαπιστωση!Σε απολυτη ευθεια το ματακι ηταν ακριβως στο low και συμπληρωσα 200γρ για να ερθει στο φυσιολογικο της επιπεδο αναμεσα απο full και low και λιγο προς το full.Eιναι φυσιολογικο να εχει καψει το καλοκαιρι που μας περασε σε 3.500χιλ 200γρ η να φρικαρω?:look:

Μια χαρά κατανάλωση είναι (ειδικά για καλοκαίρι) για το είδος του κινητήρα και στο υψηλό εύρος στροφών που δουλεύει.

Μη φοβάσαι.
:beer:
:wave2:

GIXXERAKIAS
20/10/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Μια χαρά κατανάλωση είναι (ειδικά για καλοκαίρι) για το είδος του κινητήρα και στο υψηλό εύρος στροφών που δουλεύει.

Μη φοβάσαι.
:beer:
:wave2: Το ελπιζω βρε Νικολα.Ο γέρος που χαθηκε?Απο αυτον περιμενα απαντηση.:look: :D

Nikoskazer2000
20/10/2007, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Το ελπιζω βρε Νικολα.Ο γέρος που χαθηκε?Απο αυτον περιμενα απαντηση.:look: :D

Καλά απο τον γερομπαμπαλή περιμένεις τώρα εσύ; :rolleyes:


Αυτός πρέπει να σου "βγάλει το λάδι" για να σου πεί για το ΛΑΔΙ!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GIXXERAKIAS
20/10/2007, 23:05
Ναι αλλα εχει τον τροπο του ο ατιμος ε??:lol: :lol:
Σου βγαζει το λαδι μεν αλλα σου τα εξηγει μετα απο καποια ωρα κιολας αμα γουσταρει.Αμα δεν..τοτε γειωση κανονικοτατη.:rotflmao: :rotflmao:

Nikoskazer2000
20/10/2007, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ναι αλλα εχει τον τροπο του ο ατιμος ε??:lol: :lol:
Σου βγαζει το λαδι μεν αλλα σου τα εξηγει μετα απο καποια ωρα κιολας αμα γουσταρει.Αμα δεν..τοτε γειωση κανονικοτατη.:rotflmao: :rotflmao:

Ακριβέστατη περιγραφή αγαπητέ! :beer: :beer: :beer:

Υ.Γ: Torco δοκίμασες; Οσοι τα βάζουν παθαίνουν πλάκα με τη λειτουργία του σασμάν και του κινητήρα που ζωηρεύει. Εγω έβαζα το Motul 300V (το full synthetic). Μετά απο προτροπή φίλου που είχε βάλει Torco στο Clio του έβαλα το T4MX-R (semi-synthetic 15/40W) και δεν το ξαναλλάζω.

Στο προτείνω ανεπιφύλαχτα και νομίζω οτι και ο Blackbusa που έχει κι' αυτός ανοίξει κάμποσους κινητήρες το ίδιο θα σου πει.

:wave2:

Lazio
21/10/2007, 00:54
Αντε να δοκιμασουμε κ τα torco αλλα σε 20W-50 που βγαινει ειναι καλο στο ξεκινημα
του μοτερ :confused:

Nikoskazer2000
21/10/2007, 01:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Αντε να δοκιμασουμε κ τα torco αλλα σε 20W-50 που βγαινει ειναι καλο στο ξεκινημα
του μοτερ :confused:

Νίκο παίρνεις και διαλέγεις οποιο μπουκάλι Torco είναι πλησιέστερο στο ιξώδες που σου προτείνει ο κατασκευαστής.

Π.χ. εμένα μου 'χει πει ο αντιπρόσωπος (manual δε μου δώσανε :( ) οτι το ιξώδες μου είναι 20/40W. Ε εγω του βάζω το 15/40W που είναι οτι πλησιέστερο και ολα καλά.

:wave2:

power hornet
21/10/2007, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Αντε να δοκιμασουμε κ τα torco αλλα σε 20W-50 που βγαινει ειναι καλο στο ξεκινημα
του μοτερ :confused: βαλτου τωρα το χειμωνα 10-40 και το καλοκαιρι το γυρνας σε 20-50 και εισαι μια χαρα

gtheof
21/10/2007, 10:28
Εμένα ο τύπος στο Λαμπριανίδη (ο οποίος ήταν ένας ηλικιωμένος κύριος) και ο οποίος από τα λίγα που συζήτησα μαζί του, φαινόταν να ξέρει (προφανώς θα μου πέιτε..), μου είπε τα εξής:

α) Καμία σχέση τα MOTUL με τα TORCO, τα δεύτερα πολύ ανώτερα. Αυτός πουλάει και τις δύο μάρκες.

β) Το "κουφό" της υπόθεσης: Αρχικά ζήτησα torco 10-40. Με ρώτησε αν το μηχανάκι μου έχει κάνει πάνω από 20-30.000 χιλιόμετρα (όχι με τα ίδια λάδια, γενικά..:)). Το δικό μου είναι στα 29.000. Μου λέει, μην πάρεις 10-40, πάρε 20-50. Και οι δύο τύποι λαδιού, ακριβώς ίδια τιμή. Τον άκουσα και πήρα 20-50, ελπίζω να έκανα καλά..

Έσπασα λίγο το κεφάλι μου με το (β), το συζήτησα και με ένα φίλο, και η μόνη λογική εξήγηση που καταλήξαμε (κρατηθείτε..) είναι ότι επειδή ο κινητήρας έχει ανοίξει και φθαρεί παραπάνω από έναν π.χ. με 10.000 χλμ, ένα πιο "χοντρό" λάδι, θα προσφέρει καλύτερη λίπανση. Μέχρι εκεί έφτασε η σκέψη μου..

Δεν έχω ducati, έχω kawasaki Z750s, ελπίζω να μην πατινάρει ο δίσκος, γιατί θα δολοφονήσω κάποιον...

anco
21/10/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
Εμένα ο τύπος στο Λαμπριανίδη (ο οποίος ήταν ένας ηλικιωμένος κύριος) και ο οποίος από τα λίγα που συζήτησα μαζί του, φαινόταν να ξέρει (προφανώς θα μου πέιτε..), μου είπε τα εξής:

α) Καμία σχέση τα MOTUL με τα TORCO, τα δεύτερα πολύ ανώτερα. Αυτός πουλάει και τις δύο μάρκες.

β) Το "κουφό" της υπόθεσης: Αρχικά ζήτησα torco 10-40. Με ρώτησε αν το μηχανάκι μου έχει κάνει πάνω από 20-30.000 χιλιόμετρα (όχι με τα ίδια λάδια, γενικά..:)). Το δικό μου είναι στα 29.000. Μου λέει, μην πάρεις 10-40, πάρε 20-50. Και οι δύο τύποι λαδιού, ακριβώς ίδια τιμή. Τον άκουσα και πήρα 20-50, ελπίζω να έκανα καλά..

Έσπασα λίγο το κεφάλι μου με το (β), το συζήτησα και με ένα φίλο, και η μόνη λογική εξήγηση που καταλήξαμε (κρατηθείτε..) είναι ότι επειδή ο κινητήρας έχει ανοίξει και φθαρεί παραπάνω από έναν π.χ. με 10.000 χλμ, ένα πιο "χοντρό" λάδι, θα προσφέρει καλύτερη λίπανση. Μέχρι εκεί έφτασε η σκέψη μου..

Δεν έχω ducati, έχω kawasaki Z750s, ελπίζω να μην πατινάρει ο δίσκος, γιατί θα δολοφονήσω κάποιον...

Αυτο με το λαδι ειναι οτι ειναι πιο χοντρο και δεν καιγεται τοσο ευκολα.

Για τους δισκους συμπλεκτη το προβλημα ειναι οτι ειναι μεσα στο λαδι, αν εχει καποιο λαδι πολλα αντιτριβικα μεσα, δεν γινεται σωστη τριβη στους δισκους με αποτελεσμα να πατηναρεις και να παιζει να τους καψεις.

Τα Ducati δεν εχουν τετοιο προβλημα γιατι ειναι ξηροκαμπανα.

Υπαρχει βεβαια το προτυπο JASO-MA που ειναι για τους υγρους συμπλεκτες.

εδω λεει διαφορα για το λαδι.

http://www.sportrider.com/tech/146_0308_oil/

gtheof
21/10/2007, 15:56
το πατινάρισμα το καταλαβαίνω μόνο στη σύμπλεξη (από τον ήχο), ή από κάπου αλλού?

Thanks

GIXXERAKIAS
21/10/2007, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
το πατινάρισμα το καταλαβαίνω μόνο στη σύμπλεξη (από τον ήχο), ή από κάπου αλλού?

Thanks Το πατιναρισμα ειναι οταν ανοιγεις το γκαζι αποτομα και βλεπεις το στροφομετρο να ανεβαζει στροφες τρελα αλλα η μηχανη να μην ανοιγει οπως πρεπει.Δηλ να "χανει" ολη την ωθηση του μοτερ με αφου οι δισκοι δεν λειτουργουν σωστα.:wave2:

zephyr1
22/10/2007, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ευτυχώς ...!!! :winka:

Πες μας ρε την λαδαρα :mad: , μην μας παιδευεις αλλο.:mad:

MARKOS-V
23/10/2007, 18:17
Που ειναι αυτοσ ο Λαμπριανιδησ που πουλαει λαδια;
στην καλιροησ;αν ναι σε ποιο υψοσ;
ευχαριστω....

zephyr1
23/10/2007, 19:00
Μετα το δευτερο καταστημα του τζορτζοπουλου δεξια , λιγο μετα τον τασουλη.:wave2:

kprearis
15/06/2008, 12:32
αν και έχει περάσει καιρός από το τελευταίο μήνυμα αυτής της συζήτησης, θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Στο άρθρο του Sportrider magazine για τα λάδια αναφέρει:
These standards also include a test specifically designed to measure the oil's effect on clutch lock-up, as well as heat stability and several other factors related to motorcycle engines. Our advice here is pretty simple: Read your manual, and if it calls for an API SG oil, use that. Don't substitute a higher API designation oil like SL, because it will contain less of some additives like phosphorus, and it may contain other additives that will yield higher fuel economy in a car but could cause slippage in your clutch.

Μες την βδομάδα έχω σκοπό να κάνω την φετινή συντήρηση της μηχανης μου (VFR 800 FI) και, μετά από κάποια χρόνια αποχής από τα Motul, ξαναπήρα ένα Motul 300V Factory Line 10W40. Το συγκεκριμένο το πήρα από ένα κατάστημα κοντά στην πλατεία Ιπποδαμείας στον Πειραιά (Ίσως τον Λαμπριανίδη, αλλά δεν είμαι και σίγουρος) και οι προδιαγραφές API δεν είναι SG όπως συνήθως, αλλά SL. Μάλιστα η συσκευασία είναι Γιαπωνέζικη και όχι Γαλλική. Στην γιαπωνέζικη ιστοσελίδα της Motul το συγκεκριμένο λάδι έχει πράγματι τις παραπάνω προδιαγραφές (http://www.motul.co.jp/eg/product_line_up/4stroke/4stroke08.html). Στην Γαλλική ιστοσελίδα δεν αναφέρει τίποτα, αλλά για το αντίστοιχο λάδι 300V για αγώνες αναφέρει προδιαγραφές API SG.


Έχει κάποιος εμπειρία από το συγκεκριμένο Γιαπωνέζικης συσκευασίας Motul 300V Factory Line API SL, Jaso MA, κυρίως όσον αφορά τους δίσκους του συμπλέκτη?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

ARISPEED1
15/06/2008, 13:44
Πάλι λαδοσυζητήσεις καλοκαιριάτικα ,τώρα που τα μοτέρ τα χουν ανάγκη περισσότερο............Τα ΜΟΤUL παράγονται μονο στην Γαλλία και μόνο σε ενα εργοστάσιο.Τα εχει αντιπροσωπεια Ο Κ.Χαμπής κ Σια εδω κ 30 χρόνια στην Ελλάδα ,αποκλειστικά.Τα IPONE ειναι γαλλικά μόνο για μοτοσυκλέτες. Κάποιοι μέτοχοι της motul ,εχουν μετοχές κ στην ΙPONE.Tα αγωνιστικά λιπαντικά στο παγκόσμιο ,οπως κ τα καυσιμα ειναι castrol k elf !Και δεν πουλιούνται στο εμπόριο .Η ΜΟTUL ηταν η πρώτη εταιρία που παρήγαγε συνθετικά λιπαντικά.Πατέντα επίσης της ΜΟΤUL ειναι οι διπλοι εστέρες στα συνθετικά λιπαντικά.Ο Λαμπριανίδης ειναι παραεισαγωγέας κ τίποτα περισσότερο.Τα τορκο τα φέρνει αυτος απο Αμερική.Οι συσκευασίες 4 λίτρων ειναι φθηνότερες κ οικολογικότερες ,με τα παλιοπλαστικά ........Αυτη την στιγμή οι ανώτερες προδιαγραφές για μοτολλλλαδα ειναι οι γιαπωνέζικες JASO MA 4T-JASO FD/FC-ISO-L-EGD 2T. OI API ειναι αυτοκινήτου αμερικάνικες.

kprearis
15/06/2008, 14:20
Καλά ντε μην ξεσπας πάνω μου :nono:
Ήσουν αρκετά κατατοπιστικός πάντως και σε ευχαριστώ. :beer:

motorpsycko
20/06/2008, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εχω ανακαλυψει το ελιξηριο της απολυτης χωνεψης και λεγεται coca-cola light...αναφορικα με τα λαδια το τορκο ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει ποτε...περαν αυτου χαιρουν της ιδιαιτερης εκτιμησης μου το mobil 1 mx-4t και το amsoil(παντα full synthetics)...απο κει και περα ,οπως προειπα, ο καθεις πραττει κατα το δοκουν...:wave2:

Χρησιμοποιουσα ενα χρονο περιπου σε ενα 1000Κ4 το 5100 και τελευταια αλλαγη το 300V μεχρι που παρανοησα εντελως γιατι το σασμαν δουλευε απαισια μετα απο 1000 περιπου χιλιομετρακια κι οσο πηγαινε χειροτερευε σε βαθμο που να εχω αρχισει να ανησυχω για την υγεια του μοτερ κ ειπα να κανω πειραματα. Φιλοι μου ειπαν τα καλυτερα για TORCO και AMSOIL και DENICOL αλλα μου ειπαν επισης να προτιμησω κατι "αμερικανικο". Εβαλα λοιπον AMSOIL 20W-50 με 10€ το λιτρο που μου φανηκε λογικη τιμη για το Ελλαδισταν και ειλικρινα δεν ξερω αν θα ξαναλλαξω μαρκα λαδιου η αν ξαναχρησιμοποιησω ποτε ημισυνθετικο. Σασμαν απιστευτο-θεικο!!! Τα MOTUL δεν κανουν ουτε για πατατες τηγανιτες γιατι ειναι αρωματισμενα ροδακινο...