PDA

View Full Version : Κι άλλο πολύνεκρο....



THEOD
27/09/2004, 17:38
Στο προ μηνός περίπου ταξιδιωτικό μου πέρασα αυτήν την διαδρομή και επεσήμανα την ανασφάλεια που νοιώθεις οδηγώντας μαζί με μερικές χιλιάδες άλλα οχήματα σε δρόμο ταχείς κυκλοφορίας ΧΩΡΙΣ διαχωριστικό ανάμεσα στα 2 ρεύματα...

Δυστυχώς επαληθεύτηκα.

Για μένα ΔΕΝ είναι ατύχημα. Είναι ΕΓΚΛΗΜΑ ΕΚ ΠΡΟΜΕΛΕΤΗΣ...

Και υπεύθυνοι για αυτό (και για δεκάδες άλλα μικρότερα αλλά πάντα θανατηφόρα) είναι οι εδώ και 20 χρόνια υπουργοί ΥΠΕΧΩΔΕ και Μεταφορών που έχουν σταθεί ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΙΚΑΝΟΙ να φτιάξουν με κάποιες προδιαγραφές ασφαλείας τον ΚΥΡΙΟ ΟΔΙΚΟ ΑΞΟΝΑ της χώρας.

Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για μεγάλο τμήμα της ΚΟΡΙΝΘΟΥ-ΠΑΤΡΩΝ όπου έχουν ξεκληριστεί πολλές οικογένειες τα τελευταία χρόνια από μετωπικές συγκρούσεις.

Απλά βάζουν ένα σήμα που λέει όριο ταχύτητας 50 και καθαρίσανε...

Και όταν γίνει το κακό, στήνονται μπροστά στις κάμερες και εκφράζουν την λύπη τους αντί να ανοίξουν έναν λάκκο και να κρυφτούν μέσα...

Μα καλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να καταλάβουν το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ???

Ότι δηλ. σε έναν δρόμο ταχείας κυκλοφορίας, με τεράστιο κυκλοφοριακό φόρτο, κάποια στιγμή κάποιος θα κοιμηθεί στο τιμόνι, κάποιο λάστιχο θα σκάσει απροειδοποίητα, κάποιος οδηγός θα κάνει μια μαλακία...
Είναι ανάγκη ένα τέτοιο συνηθισμένο περιστατικό να γίνει λαιμητόμος για δεκάδες αθώα θύματα ???

Μα πόσο μυαλό πρέπει να έχεις για να το καταλάβεις ???

Έχω εξοργιστεί αφόρητα. Το ίδιο έγινε και στα Τέμπη και κλαίγαμε 20τόσα παληκάρια...

Γνώμη μου είναι ότι οι συγγενείς αδικοχαμένων σε παρόμοια τροχαία τα τελευταία χρόνια, πρέπει να μαζευτούν και να κάνουν αγωγές εναντίον του Ελληνικού Κράτους για ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΑΜΕΛΕΙΑ σε βαθμό κακουργήματος. Και να ζητήσουν ΤΡΕΛΛΑ ΛΕΦΤΑ.
Και να προσφύγουν ΚΑΙ στα Διεθνή δικαστήρια.
Δεν είμαι νομικός, αλλά με τους κατάλληλους χειρισμους πιστεύω ότι έχουν ελπίδες να δικαιωθούν.

Και να κυνηγήσουν τους αρμόδιους υπουργούς ΚΑΙ ποινικά. Το ξέρω ότι έχουν ασυλία, αλλά να δώ ποιός στην Βουλή θα τολμήσει να ψηφίσει ονομαστικά εναντίον της άρσης της ασυλίας τους στο συγκεκριμένο θέμα...

Είναι κρίμα ρε γαμώτο. Ούτε πόλεμο να είχαμε...

crs-k
28/09/2004, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Στο προ μηνός περίπου ταξιδιωτικό μου πέρασα αυτήν την διαδρομή και επεσήμανα την ανασφάλεια που νοιώθεις οδηγώντας μαζί με μερικές χιλιάδες άλλα οχήματα σε δρόμο ταχείς κυκλοφορίας ΧΩΡΙΣ διαχωριστικό ανάμεσα στα 2 ρεύματα...

...........................................

Είναι κρίμα ρε γαμώτο. Ούτε πόλεμο να είχαμε...

Την Κυριακη που περναγα απο 'κει, δικαβαλο με την κορη μου, εκανα ακριβως τις ιδιες σκεψεις. Εβλεπα καποια κουτια, στην παρακαμψη των Κ.Βουρλων, να προσπερνανε "τυφλα" και σκεφτομουνα οτι η "μαλακια" εκει ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ στο να γινει.

Συμφωνω σε ολα οσα ειπες.

Να προσθεσω μονο, οτι μια μπαριερα παχους 30cm θα εκανε πιο αργη (δεν θα χρειαζοταν χαζα ορια) και πιο ασφαλη την κυκλοφορια, τουλαχιστον στα σημεια που υπαρχει κινδυνος να κανει ο καθε ακλαμας την "τυφλη" προσπεραση.
Το κοστος, εστω και "προσωρινο" μετρο, ειναι μηδαμινο μπροστα στο κοστος εστω και ΜΙΑΣ ανθρωπινης ζωης!

afrotwin
28/09/2004, 08:07
magkes afiste ta se afto to kolokratos 8a 8isiazonte akoma an8ropines psixes giati ta merika kololefta ine pio simantika apo aftes...
prosopika den anteksa ton 8rino ton an8ropon pou exasan ta pedakia tous ke mono osi exoun pedia mporoun na to katalavoun
an den exis den kseris ti ine na zis toses agonies na kanis toses 8isies na pontaris oloi sou tin zoi sta pedia sou ke kapios ksafnika na sou ta perni na sou akironi oti agapas oti exi megaliteri aksia stin zoi sou ke ola afta giati kolisiargoun sto na dior8osoun mia malakia
ime poli 8imomenos ke ponao akoma
den iparxi zoi xoris ta pedia
to na se skotosoun ine litrosi to na pe8ani to pedi sou ine 8anatos ke argos vasanistikos mia sfera pou se skotoni ka8imerina
8a eprepe oloi i ipef8inoi na gonatisoun ke na zitisoun signomi apo tis psixoules pou ta valane me ta sidera ke xasane,ke na figoun na pane na eksagnistoun gia ta sfalmata tous ala oxi 8a minoun edo ke roufane xrima
sta arxidia tous
den pane na pe8anoun oloi
gia aftous imaste aplos temaxia
ime poli 8imomenos ime orgismenos
oxi ala pedakia
oxi ala pedakia

crs-k
28/09/2004, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
magkes afiste ta se afto to kolokratos 8a 8isiazonte akoma an8ropines psixes giati ta merika kololefta ine pio simantika apo aftes...
prosopika den anteksa ton 8rino ton an8ropon pou exasan ta pedakia tous
.....................

Χτες στο σπιτι ΔΕΝ ανοιξε τηλεοραση !!!
Ειχα κανει την μαλακια να παρακολουθησω τα γεγονοτα του δυστυχηματος στα Τεμπη που χαθηκαν 21 ψυχες. Οταν ειδα ενα πατερα να τρεχει για να δει αν ηταν χτυπημενο το παιδι του, ξαφνικα μεταφερθηκα στην θεση του. Ηταν η χειροτερη εμπειρια της ζωης μου. Δεν ντρεπομαι να το πω, αλλωστε τα παιχνιδια που σου παιζει το μυαλο ειναι εξωφρενικα, εκλαιγα με λυγμους για δυο μερες. Σκεφτομουνα ενα απο τα δικα μου παιδια εκει περα και ειχα φτασει στα ορια της παρανοιας.

Χτες στο σπιτι λοιπον ΔΕΝ ανοιξε τηλεοραση.
Καθαρα ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ!
Για προστασια δικη μου και της γυναικας μου!

Ξερω οτι ηταν απλως ενας εξορκισμος!

Αλλα ΔΕΝ αντεχω να ξαναπερασω αλλον τετοιο πονο ...

afrotwin
28/09/2004, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Χτες στο σπιτι ΔΕΝ ανοιξε τηλεοραση !!!
Ειχα κανει την μαλακια να παρακολουθησω τα γεγονοτα του δυστυχηματος στα Τεμπη που χαθηκαν 21 ψυχες. Οταν ειδα ενα πατερα να τρεχει για να δει αν ηταν χτυπημενο το παιδι του, ξαφνικα μεταφερθηκα στην θεση του. Ηταν η χειροτερη εμπειρια της ζωης μου. Δεν ντρεπομαι να το πω, αλλωστε τα παιχνιδια που σου παιζει το μυαλο ειναι εξωφρενικα, εκλαιγα με λυγμους για δυο μερες. Σκεφτομουνα ενα απο τα δικα μου παιδια εκει περα και ειχα φτασει στα ορια της παρανοιας.

Χτες στο σπιτι λοιπον ΔΕΝ ανοιξε τηλεοραση.
Καθαρα ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ!
Για προστασια δικη μου και της γυναικας μου!

Ξερω οτι ηταν απλως ενας εξορκισμος!

Αλλα ΔΕΝ αντεχω να ξαναπερασω αλλον τετοιο πονο ...

ego o malakas ka8isa ke ta ida ola pali ke tin patisa den stamatisa na kleo afti i taftisi me tous alous gonis me kseskise re file den afino ta dika mou na anevoune se poulman gia sxoliki ekdromi oute me sferes leme se kamia periptosi
ke to oreo ine oti sou stelnoune na ipograpsis ena xarti oti den ine afti ipef8inoi gia oti pa8i to pedi sou
ase re crs ime ena rakos

crs-k
28/09/2004, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ego o malakas ka8isa ke ta ida ola pali ke tin patisa den stamatisa na kleo afti i taftisi me tous alous gonis me kseskise re file den afino ta dika mou na anevoune se poulman gia sxoliki ekdromi oute me sferes leme se kamia periptosi
ke to oreo ine oti sou stelnoune na ipograpsis ena xarti oti den ine afti ipef8inoi gia oti pa8i to pedi sou
ase re crs ime ena rakos

Το εχω σκεφτει κι εγω πολλες φορες αυτο. Η Τουλα ειναι εναντια σε οποιαδηποτε εκδρομη. Αλλα δεν γινεται να σταματησουμε την προοδο, την ζωη. Να αφησουμε ας πουμε τα αυτοκινητα και τις μηχανες και να γυρισουμε στα γαϊδουρια για το ταξιδι? Να στερησω απο τα παιδια την χαρα να πανε εκδρομη με τους φιλους τους? ΔΕΝ γινεται ρε γαμωτο .... :(

afrotwin
28/09/2004, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Το εχω σκεφτει κι εγω πολλες φορες αυτο. Η Τουλα ειναι εναντια σε οποιαδηποτε εκδρομη. Αλλα δεν γινεται να σταματησουμε την προοδο, την ζωη. Να αφησουμε ας πουμε τα αυτοκινητα και τις μηχανες και να γυρισουμε στα γαϊδουρια για το ταξιδι? Να στερησω απο τα παιδια την χαρα να πανε εκδρομη με τους φιλους τους? ΔΕΝ γινεται ρε γαμωτο .... :(

file mou ginete ke paraginete
tis megalis tis to exo kseka8arisi mono stin pentaimeri 8a pai me tin triti likiou ta ala komena file mou ase den to riskaro ke an dis apo perisi ta perisotera pedia exoun skoto8i me poulman makria leme den to sizitao:nono:

crs-k
28/09/2004, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
file mou ginete ke paraginete
tis megalis tis to exo kseka8arisi mono stin pentaimeri 8a pai me tin triti likiou ta ala komena file mou ase den to riskaro ke an dis apo perisi ta perisotera pedia exoun skoto8i me poulman makria leme den to sizitao:nono:

Το βρισκω λιγο (εως και πολυ) εγωιστικο αυτο ρε φιλε ...
Ζω για να βλεπω τα μουτρακια τους χαρουμενα. Δεν θελω να τα κανω εγω να κλαινε και να στεναχωριουνται ...
Ξερω ειναι δικοπο μαχαιρι, αλλα μηπως ΟΛΗ η ζωη μας δεν ειναι ενα καθημερινο ρισκο?
Προσπαθω απλως με το παραδειγμα να τις κανω καλυτερες, σε οτι αφορα την συμπεριφορα στον δρομο, στο αυτοκινητο, στην μηχανη. Να παιρνουν ολα τα δυνατα μετρα ασφαλειας. Αυτο μονο μπορω να προσφερω σε ατομικο επιπεδο. Ξερω οτι ειναι απλως ενα μικρο πετραδακι. Αν ομως βαλουν κι αλλοι απο ενα, σιγα - σιγα θα κτιστει ο πολυποθητος τοιχος.
Ειμαι (με πολυ βαρια καρδια) αντιθετος λοιπον. Δεν θα τους κοψω την διασκεδαση, κι ας κοβω χρονια απο την ζωη μου, καθε φορα που λοιπουν ... :(

afrotwin
28/09/2004, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Το βρισκω λιγο (εως και πολυ) εγωιστικο αυτο ρε φιλε ...
Ζω για να βλεπω τα μουτρακια τους χαρουμενα. Δεν θελω να τα κανω εγω να κλαινε και να στεναχωριουνται ...
Ξερω ειναι δικοπο μαχαιρι, αλλα μηπως ΟΛΗ η ζωη μας δεν ειναι ενα καθημερινο ρισκο?
Προσπαθω απλως με το παραδειγμα να τις κανω καλυτερες, σε οτι αφορα την συμπεριφορα στον δρομο, στο αυτοκινητο, στην μηχανη. Να παιρνουν ολα τα δυνατα μετρα ασφαλειας. Αυτο μονο μπορω να προσφερω σε ατομικο επιπεδο. Ξερω οτι ειναι απλως ενα μικρο πετραδακι. Αν ομως βαλουν κι αλλοι απο ενα, σιγα - σιγα θα κτιστει ο πολυποθητος τοιχος.
Ειμαι (με πολυ βαρια καρδια) αντιθετος λοιπον. Δεν θα τους κοψω την διασκεδαση, κι ας κοβω χρονια απο την ζωη μου, καθε φορα που λοιπουν ... :(
mpravo file se sinxero
ego arnoume na paro meros stis statistikes 8anaton me to pedi mou ke as kleei ke afto ke as kleo ke ego ke eksalou ka8imerina me tous filous tous ine sto spiti exoun elef8eries me tous filous tous pou erxxonte mia fora tin vdomada exoume provoli tenias me to miso gimnasio sto spiti ekdromes ta pame me ton papou tous pane sxedon mia fora ton mina e as tous kopsoume ke kati
ke ego to vlepo etsi.afinis to pedi sou na pai ekdromi ke na odigai o protos tixontas giati peri aftou prokite me ton opio malista den exis tin paramikri epafi. an ta afinis lipon stilta mazi me tous filous tous me afton ton proto tixonta ekdromi ke katse spiti na xezese apo tin agonia an 8a girisoun.ke pes oti ise paralogos ke to kanis kseris se ti katastasi ine to oxima pou ta metaferi? exis mprostasou lista apo mixanikous pou na sou leei afto to oxima forese ta lastixa tou tin tade imera ekane service ke geniko elenxo tin tade imera ke ante ke gia ton odigo ena rezoume i den 8a eprepe na ine dio odigoi pes oti ton tsimpai melisa ke pa8eni alergiko sok ti ginete? ego lipon mexri na ftasi to sistima na ekselix8i se tetio va8mo pou na to empistevome ke na ksero oti apofevgonte diadromes akataliles ke xrisimopiounte ala mesa paralila opos karavia i trena den iparxi periptosi na afiso ta pedia mou na mou gia taksidi sto agnosto me varka tin elpida kiriolektika omos....

crs-k
28/09/2004, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
......................
ego lipon mexri na ftasi to sistima na ekselix8i se tetio va8mo pou na to empistevome ke na ksero oti apofevgonte diadromes akataliles ke xrisimopiounte ala mesa paralila opos karavia i trena den iparxi periptosi na afiso ta pedia mou na mou gia taksidi sto agnosto me varka tin elpida kiriolektika omos....

Δεν εχουμε βασικα "συγκρουση" αποψεων. Κι οι δυο εχουμε τον ιδιο προβληματισμο και προσπαθουμε να βρουμε με το φτωχο μας μυαλο το ποιο θα ηταν καλυτερο για τα παιδια μας. Η προσεγγιση μας διαφερει λιγο, αλλα, απο την δικη μου την μερια τουλαχιστον, δεν ειμαι καθετος σε αυτα που λεω, μιας και παντα ημουνα "ανοιχτος" ανθρωπος σε επιχειρηματα. Τα δικα σου επιχειρηματα ειναι αληθεια οτι με εχουν ξαναπροβληματισει, ελπιζω κι εσυ και ολοι εδω μεσα που εχουν αναλογους προβληματισμους να ακουσαν και τα δικα μου και να εκφρασουν και τους δικους τους προβληματισμους.
Απο 'κει και μετα, περα απο το ατομικο επιπεδο, προβληματιζομαι και στο τι μπορουμε να κανουμε σε πιο ομαδικο επιπεδο. Πως να πιεσουμε π.χ. το κρατος προς την κατευθυνση των προβληματισμων μας?
Μπορουμε να κανουμε καποια κινητοποιηση?
Ριχτε καμμια ιδεα ...
Εχω κολλησει γαμωτο ....
Κι ειμαι κι εγω θυμωμενος γι' αυτο ...
Πρεπει με καθε τροπο να προστατεψουμε τα αγγελουδια ολου του κοσμου!
Εμεις ειμαστε οι "κακοι"! Αυτα ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ γαμωτο!!!

powerphot
28/09/2004, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
......................
ego lipon mexri na ftasi to sistima na ekselix8i se tetio va8mo pou na to empistevome ke na ksero oti apofevgonte diadromes akataliles ke xrisimopiounte ala mesa paralila opos karavia i trena den iparxi periptosi na afiso ta pedia mou na mou gia taksidi sto agnosto me varka tin elpida kiriolektika omos.... [QUOTE][

[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν εχουμε βασικα "συγκρουση" αποψεων. Κι οι δυο εχουμε τον ιδιο προβληματισμο και προσπαθουμε να βρουμε με το φτωχο μας μυαλο το ποιο θα ηταν καλυτερο για τα παιδια μας. Η προσεγγιση μας διαφερει λιγο, αλλα, απο την δικη μου την μερια τουλαχιστον, δεν ειμαι καθετος σε αυτα που λεω, μιας και παντα ημουνα "ανοιχτος" ανθρωπος σε επιχειρηματα. Τα δικα σου επιχειρηματα ειναι αληθεια οτι με εχουν ξαναπροβληματισει, ελπιζω κι εσυ και ολοι εδω μεσα που εχουν αναλογους προβληματισμους να ακουσαν και τα δικα μου και να εκφρασουν και τους δικους τους προβληματισμους.
Απο 'κει και μετα, περα απο το ατομικο επιπεδο, προβληματιζομαι και στο τι μπορουμε να κανουμε σε πιο ομαδικο επιπεδο. Πως να πιεσουμε π.χ. το κρατος προς την κατευθυνση των προβληματισμων μας?
Μπορουμε να κανουμε καποια κινητοποιηση?
Ριχτε καμμια ιδεα ...
Εχω κολλησει γαμωτο ....
Κι ειμαι κι εγω θυμωμενος γι' αυτο ...
Πρεπει με καθε τροπο να προστατεψουμε τα αγγελουδια ολου του κοσμου!
Εμεις ειμαστε οι "κακοι"! Αυτα ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ γαμωτο!!!



Έχετε δίκιο σ' αυτά που λέτε αλλά δεν πιστεύω ότι θα γίνει τίποτα.
Πάντα έτσι στην τύχη θα βαδίζουμε περιμένοντας πότε θα ακούσουμε το επόμενο κακό.
Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να προσέχουμε όλοι όσο μπορούμε για να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες τουλάχιστον απο τις δικές μας θέσεις.

afrotwin
28/09/2004, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Έχετε δίκιο σ' αυτά που λέτε αλλά δεν πιστεύω ότι θα γίνει τίποτα.
Πάντα έτσι στην τύχη θα βαδίζουμε περιμένοντας πότε θα ακούσουμε το επόμενο κακό.
Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να προσέχουμε όλοι όσο μπορούμε για να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες τουλάχιστον απο τις δικές μας θέσεις.

akrivos afto kano file mou epidi prosexo den ta stelno ke etsi elaxistopio tis pi8anotites stin kamia na mou ta skotosoun asxetoi odigoi i i sigkiries i i kakia i stigmi i otidipote alo

ruyjin
28/09/2004, 10:34
παιδια ανεβαινω για Λαμια μια φορα το μηνα σχεδον και οποτε περναω τον Αγ Κων/νο για Λαμια ή αντιστροφα οταν φευγω για αθηνα αυτο το κομματι το κανω πολυ αργα.
Μπορει να τρεχω καμια φορα αλλα εκει οδηγω απο 80 εως 110
ισως τελικα και αυτα τα χλμ να ειναι πολλα.

Ακουγα χτες ακουγα διαφορα.
Για μενα δε φταιει ο οδηγος της νταλικας. Ναι μπορει να φταιει αλλα ποιος τον 'οδηγει' στο σημειο να οδηγει αυτο το κατασκευασμα.
Αν αντιδρασει δε θα δουλεψει και αν δε δουλεψει πως θα ζησει.

α) Φταινε αυτοι που επιτρεπουν στις εταιρειες να εκμεταλευονται τους οδηγους και αυτοι να οδηγουν υπο δυσκολες συνθηκες
β) Φταινε αυτοι που ΤΟΣΑ χρονια δεν εχουν φτιαξει το δρομο και οχι μονο αυτον που τυγχανει να τον ξερω παρα πολυ καλα, αλλα ολους τους δρομους, εθνικη οδο σου λεει μετα ουστ!!!!!!!!!!

δε θα κανω ευχη γιατι δεν εχει νοημα πιστευω...

μαλλον θα βασιστουμε στη μοιρα μας τελικα και σε οτι αυτη εχει 'γραμμενο' για μας.

ruyjin
28/09/2004, 10:34
παιδια ανεβαινω για Λαμια μια φορα το μηνα σχεδον και οποτε περναω τον Αγ Κων/νο για Λαμια ή αντιστροφα οταν φευγω για αθηνα αυτο το κομματι το κανω πολυ αργα.
Μπορει να τρεχω καμια φορα αλλα εκει οδηγω απο 80 εως 110
ισως τελικα και αυτα τα χλμ να ειναι πολλα.

Ακουγα χτες ακουγα διαφορα.
Για μενα δε φταιει ο οδηγος της νταλικας. Ναι μπορει να φταιει αλλα ποιος τον 'οδηγει' στο σημειο να οδηγει αυτο το κατασκευασμα.
Αν αντιδρασει δε θα δουλεψει και αν δε δουλεψει πως θα ζησει.

α) Φταινε αυτοι που επιτρεπουν στις εταιρειες να εκμεταλευονται τους οδηγους και αυτοι να οδηγουν υπο δυσκολες συνθηκες
β) Φταινε αυτοι που ΤΟΣΑ χρονια δεν εχουν φτιαξει το δρομο και οχι μονο αυτον που τυγχανει να τον ξερω παρα πολυ καλα, αλλα ολους τους δρομους, εθνικη οδο σου λεει μετα ουστ!!!!!!!!!!

δε θα κανω ευχη γιατι δεν εχει νοημα πιστευω...

μαλλον θα βασιστουμε στη μοιρα μας τελικα και σε οτι αυτη εχει 'γραμμενο' για μας.

afrotwin
28/09/2004, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
παιδια ανεβαινω για Λαμια μια φορα το μηνα σχεδον και οποτε περναω τον Αγ Κων/νο για Λαμια ή αντιστροφα οταν φευγω για αθηνα αυτο το κομματι το κανω πολυ αργα.
Μπορει να τρεχω καμια φορα αλλα εκει οδηγω απο 80 εως 110
ισως τελικα και αυτα τα χλμ να ειναι πολλα.

Ακουγα χτες ακουγα διαφορα.
Για μενα δε φταιει ο οδηγος της νταλικας. Ναι μπορει να φταιει αλλα ποιος τον 'οδηγει' στο σημειο να οδηγει αυτο το κατασκευασμα.
Αν αντιδρασει δε θα δουλεψει και αν δε δουλεψει πως θα ζησει.

α) Φταινε αυτοι που επιτρεπουν στις εταιρειες να εκμεταλευονται τους οδηγους και αυτοι να οδηγουν υπο δυσκολες συνθηκες
β) Φταινε αυτοι που ΤΟΣΑ χρονια δεν εχουν φτιαξει το δρομο και οχι μονο αυτον που τυγχανει να τον ξερω παρα πολυ καλα, αλλα ολους τους δρομους, εθνικη οδο σου λεει μετα ουστ!!!!!!!!!!

δε θα κανω ευχη γιατι δεν εχει νοημα πιστευω...

μαλλον θα βασιστουμε στη μοιρα μας τελικα και σε οτι αυτη εχει 'γραμμενο' για μας.

filarako gia ola fteei i eliniki proxirotita ke o oxaderfismos ton elinon min sou fenete periergo oloi i elines ine tou asto gia avrio apo ton pio ftoxo closer mexri ton pro8ipourgo tis xoras. ke ine 8ema pedias apo papou pros papou imaste oloi tou asto gia avrio akoma ke enas ksenos paratiritis stin xora mas apo kseni efimerida evgale afto to porisma pou leei oti oi elines ta kanoun ola aftin tin sigkekrimeni meraavrio
ke ine tetios o mixanismos tou kratous pou den mpori na par8i protovoulia apo tous topikous ipef8inous ke xoris na vgoun i mizes gia ta megala kefalia
apo gnostous exo ma8i gia tis ipertimisis pou ginonte ke kerdizoun mia alisida an8ropon ena ergo ton 30 ekatomirio timate 200 ekatomiria ke opios nomizi oti ine psema as frontisi na ma8i mpori ta lefta tis epixorigisis apo tin eok na exoun par8i gia afto to ergo ke na exoun spatali8i alou i na exoun gini viles ke aftokinita merikon pou meta apo ta polinekra atiximata vgenoun ke diavazoun kimena gia ton 8rino pou nio8oun (g@m0 tin iparksi tous g@m0) den exoun ton stixiodi sevasmo na milisoun apo kardias tous ta exoun grapsi aloi epikinoniologi di8en ke aloi fariseoi
to mono pou mporis na pis ke den exi noima ine g@m0 to kratos mas ke esis pou den kserete pos na antidrasete rixte to stin mira
ala min to lete giati meriki ta pernoun
fteei i mira pou o gamimenos ergodotis dini to gamimeno fortigo na to odigisi o gamimenos odigos
oxi den fteei i mira emis i malakes fteme
emis fteme pou geni8ikame malakes
oloi ke opios nomizi oti den ine etsi ine diofores malakas
edo den antimetopizomaste san an8ropoi ke to exoume dexti ke tipota den litourgi an8ropina ke kamia ipodomi gia an8ropous den iparxi
ke ena paradigma mikro ala simantiko
kapote parapone8ikan stous giaponezous oti i mixanes tous den exoun kratimata ke otan ir8an edo na doune ti simveni ipane to poli aplo
emis tis mixanes tis ftiaxnoume gia dromous
afta pou exete esis den ine dromi
ke rotiste opion 8elete pou exi pai ekso italia galia germania na sas pi pos ine ekso i dromoi
ke kserete giati exoume afto to xali edo giati imaste oloi malakes ke mas antimetopizoun san malakes san zoa
ke travate na vrite akri me tin mira tin kakia tin stigmi ke ales paparies giati afto imaste eki apodidoume tis ef8ines ektos apo emas emeis den fteme pote
ke pios anexete afti tin katantia? emeis
esi den exis pedia den se niazi?
ne ala ise pedi kapiou ke niazi ekinon
ke otan 8a fas ta moutra sou apo kapia malakia tote 8a se niaksi
ala afto telika pou mas kani na legomaste ekseligmena onta ine i prolipsi alios imaste zoa
me tin idia logiki pou pernoume 2 kila kreas gia na exoume gia logous prolipsis to idio prepi na kanoume ke me ola stin zoi organo8ite deksia aristera vrite tropous na antidrasete na pite tin gnomi sas se topiko epipedo ston dimo sas pote pigate teleftea fora se kapia sinedriasi tou dimou sas pote ke ola simvenoun erimin sas ali apofasizoun oti ta mixanakia ine provlima giati etsi tous simferi ke meta kitame ti na kanoume gia na alaksi to 8ema
prolipsi na kanoume afto na kanoume
ke pigente tora na to peksete aneti anavates gkomeni ke oti alo goustarete siga min asxoli8ite ke afiste tin mira na ta kani ola
malakes

ruyjin
28/09/2004, 16:08
το να κλεισεις τις πορτες και να μεινεις σπιτι παντως δεν ειναι σιγουρα η λυση, ουτε το να απαγορευσεις στα παιδια σου να πανε εκδρομη, βολτα, με παρεα στη θαλασσα στο βουνο, να χαρουνε, να γελασουν. Ειναι λυση να κλειστουμε σπιτι;;; ΟΧΙ!!!!!!!!

Αν λοιπον θεωρησουμε οτι ειμαστε αδυναμοι, μιας κι εσυ αυτο ειπες με το να κλειστεις σπιτι, τοτε τα αφηνουμε στη μοιρα μας τα πραγματα......
γιατι ουτε εσυ ενεργεις με το να απαγορευσεις στα παιδια σου να πανε εκδρομη....
δεν ενεργεις, ακολουθεις τη μοιρα σου που στο προηγουμενο ποστ καταδικασες.........

THEOD
28/09/2004, 16:43
Η λύση σίγουρα δεν είναι να κλειστείς σπίτι σου.

Και όση προσοχή και να δώσεις, αν κάποιος σε σημαδέψει από το αντίθετο ρεύμα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα...Μην ξεχνάτε ότι εκτός από την έλλειψη μπαριέρας στην διαχωριστική λωρίδα, οι δρόμοι αυτοί διαθέτουν μπαριέρα στην άκρη του δρόμου που δεν σου επιτρέπουν ούτε στα χωράφια να βγείς μπας και γλυτώσεις...

Και το να έχεις 10-20 χιλιόμετρα λιγότερα η παραπάνω μάλλον δεν αλλάζει τίποτα όταν μια φορτωμένη νταλίκα η ένας μαλάκας που ξέφυγε από την στροφή με 150 χιλιόμετρα σκάσει πάνω σου...

Μόνη λύση η αφόρητη πίεση προς την πολιτεία ΑΜΕΣΑ να προβεί σε διαπλάτυνση και τοποθέτηση διαχωριστικής μπαριέρας στα χιλιόμετρα του δρόμου που ακόμα δεν διαθέτουν.
Τό ίδιο και για την Κορίνθου-Πατρών και σε μερικά ακόμα σημεία του εθνικού δικτύου.

Τα τελευταία χρόνια επειδή εκατέρωθεν των επικίνδυνων κομματιών έχουν φτιαχτεί τμήματα αυτοκινητόδρομου όπου οι ταχύτητες είναι μεγάλες και με απόλυτη ασφάλεια, οι οδηγοί παρασύρονται εύκολα και διατηρούν την ταχύτητά τους όταν μπαίνουν στα δύσκολα σημεία με τα γνωστά αποτελέσματα.
Όσα προειδοποιητικά και να βάλουν όταν κάτι είναι παράλογο ή ηλίθιο κανείς δεν πρόκειται να τα λάβει σοβαρά.
Αν στο τέλος μιας ευθείας αυτοκινητόδρομου βάλεις 30 ταμπέλες ότι ο δρόμος σταματά απότομα και καταλήγει σε γκρεμό, το 50% των οδηγών θα πέσει στον γκρεμό παρά την σήμανση. Και αυτό γιατί ο εγκέφαλος τείνει να αγνοεί προειδοποιήσεις για πράγματα που δεν τα θεωρεί λογικά.

Πίεση και πάλι πίεση προς το κράτος για αμεσες ενέργειες. Δεν υπάρχει άλλη λύση.
Εδώ κατεβαίνουμε στους δρόμους για πολύ πιο ασήμαντα πράγματα και θα αγνοήσουμε αυτό ?

Και αν κάποιος συγγενής από τα δεκάδες αθώα θύματα διαβάζει εδώ μέσα δεν είναι άσχημη ιδέα οι αγωγές και οι μηνύσεις κατά των υπευθύνων όπως ανέφερα στο αρχικό πόστ.
Τώρα ειδικά θα λάβει μεγάλη δημοσιότητα και η πίεση θα είναι αφόρητη. Ας βοηθήσει κάποιος με νομικές γνώσεις...

afrotwin
29/09/2004, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Η λύση σίγουρα δεν είναι να κλειστείς σπίτι σου.

Και όση προσοχή και να δώσεις, αν κάποιος σε σημαδέψει από το αντίθετο ρεύμα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα...

ama den pane ta pedia mou kanis den 8a ta simadepsis apo to anti8eto revma

Μην ξεχνάτε ότι εκτός από την έλλειψη μπαριέρας στην διαχωριστική λωρίδα,

pistevis oti mia mpariera tipou siderenia 8a itan ikani na kratisi tosous tonous oxima?

οι δρόμοι αυτοί διαθέτουν μπαριέρα στην άκρη του δρόμου που δεν σου επιτρέπουν ούτε στα χωράφια να βγείς μπας και γλυτώσεις...

akrivos ise katadikasmenos ektos ke an den afiso ta pedia mou na pane ke glitosoun tin katadiki


Και το να έχεις 10-20 χιλιόμετρα λιγότερα η παραπάνω μάλλον δεν αλλάζει τίποτα όταν μια φορτωμένη νταλίκα η ένας μαλάκας που ξέφυγε από την στροφή με 150 χιλιόμετρα σκάσει πάνω σου...

gia afto leeo ama ta pedia mou katsoun spiti kamia ntalika den 8a skasi epano tous

Μόνη λύση η αφόρητη πίεση προς την πολιτεία ΑΜΕΣΑ

poli sostos

να προβεί σε διαπλάτυνση και τοποθέτηση διαχωριστικής μπαριέρας στα χιλιόμετρα του δρόμου που ακόμα δεν διαθέτουν.
Τό ίδιο και για την Κορίνθου-Πατρών και σε μερικά ακόμα σημεία του εθνικού δικτύου.


simfono




Τα τελευταία χρόνια επειδή εκατέρωθεν των επικίνδυνων κομματιών έχουν φτιαχτεί τμήματα αυτοκινητόδρομου όπου οι ταχύτητες είναι μεγάλες και με απόλυτη ασφάλεια, οι οδηγοί παρασύρονται εύκολα και διατηρούν την ταχύτητά τους όταν μπαίνουν στα δύσκολα σημεία με τα γνωστά αποτελέσματα.
Όσα προειδοποιητικά και να βάλουν όταν κάτι είναι παράλογο ή ηλίθιο κανείς δεν πρόκειται να τα λάβει σοβαρά.
Αν στο τέλος μιας ευθείας αυτοκινητόδρομου βάλεις 30 ταμπέλες ότι ο δρόμος σταματά απότομα και καταλήγει σε γκρεμό, το 50% των οδηγών θα πέσει στον γκρεμό παρά την σήμανση. Και αυτό γιατί ο εγκέφαλος τείνει να αγνοεί προειδοποιήσεις για πράγματα που δεν τα θεωρεί λογικά.

afta sizitata me kinoniologous psixologous odikon artirion
ke alous idikous axristous xaramofaides

Πίεση και πάλι πίεση προς το κράτος για αμεσες ενέργειες. Δεν υπάρχει άλλη λύση.
Εδώ κατεβαίνουμε στους δρόμους για πολύ πιο ασήμαντα πράγματα και θα αγνοήσουμε αυτό ?

akrivos exoume perisotera 8imata akoma ke apo merikous polemous ke teleftea ine tis modas na skotononte a8oa pedakia agnes psixoules pou mono tin xara dieonizoun


Και αν κάποιος συγγενής από τα δεκάδες αθώα θύματα διαβάζει εδώ μέσα δεν είναι άσχημη ιδέα οι αγωγές και οι μηνύσεις κατά των υπευθύνων όπως ανέφερα στο αρχικό πόστ.
Τώρα ειδικά θα λάβει μεγάλη δημοσιότητα και η πίεση θα είναι αφόρητη. Ας βοηθήσει κάποιος με νομικές γνώσεις...

otan psaxnis gia ipef8inous ksafnika eksafanizonte oloi...

ke to neotero apo to sxolio tis koris mou ine oti katargounte aftes i koloekdromes me poulman ta pedia mas ta stelnoume sxolio na morfo8oyne oxi na kataliksoun paramorfomena ke nekra.den psaxnoume gia dimosiotita tetiou tipou protimame na ka8onte spiti ke na min vgoume pote sta kanalia na 8rinoume gia ton xamo tous ke na exis kati na sizitas esi ke meriki aloi 8eloume apla ta pedia soa ke avlavi na ta vlepoume na gernane eftixismena ke ta opia atiximata prokalesoun ston eafto tous na ine ipef8ina ta idia ke oxi enas xamenos apotiximenos aftokatastrofikos asiniditos malakas odigos ntalikas.
o gios mou exi dilosi tin epi8imia tou sta 9 xronia na odigisi mixanaki ke kanonizo mesa stous epomenous mines na tou paro ena mini cross me pliri eksoplismo ke na ton ma8o na odigai eduro mias ke medo dipla se vouno afto egkimoni kapi atiximata ke ine kati pou to perimeno ke ine provlepsimo ke ksero oti oso pio sineto ton kano toso 8a kseri ti kani pano stin moto ke 8a ligostepsoun i pi8anotites atiximatos parola afta den ta apofevgis olo afto den me fovizi oute ala ligotero epikindina pragmata pou 8eli na kani monos tou ala den mporo na ton valo pia se poulman ke na fovame oti 8a ine i teleftea fora pou to vlepo giati o egkefalos sinirmika teties skepsis kani 8imisou posa pedakia perisi ke fetos skoto8ikan i ixan atixima me poulman stis e8nikes
ke pes oti oi dromoi tis eladas den ine mpourdelodromoi ke pes mou oti eleda den ine ena aperanto mpourdelo me vasi afta ta dedomena kala ekanan sto sxolio tous ke kopsan tis ekdromes ke ego ama ta afiso na pane na me xesis ama ine ta skotono ego na min exo ke tin agonia:p

crs-k
29/09/2004, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
...............
ke to neotero apo to sxolio tis koris mou ine oti katargounte aftes i koloekdromes me poulman ta pedia mas ta stelnoume sxolio na morfo8oyne oxi na kataliksoun paramorfomena ke nekra.
..............

Τα ξανασκεφτηκα αυτα που ειπαμε χτες και τελικα αποφασησα οτι διαφωνω! :sick:
Δεν μπορουμε να σταματαμε την ροη της ζωης. Δεν ειναι λυση να κλειστουμε μεσα στο σπιτι μας και να μην ξαναβγουμε. Αλλωστε και με τα ποδια να πηγαινουμε μπορει να μας πεσει ενα κεραμιδι στο κεφαλι ... :lol:
Η ζωη πρεπει να προχωραει !
Αν αναζητησουμε υπευθυνους, πρεπει να τους ψαξουμε πρωτα αναμεσα μας. Εμεις ειμαστε αυτοι που ΔΕΝ εχουμε κανει τιποτα και τα ριχνουμε ΟΛΑ στο εκαστοτε κωλοκρατος! Εμεις ειμαστε αυτοι που ανεχομαστε ή κανουμε τις διαφορες εγκληματικες παρανομιες με την αιτιολογια της "δουλειας" ή της "βιασυνης" γενικοτερα. Ανεχομαστε τον εγκληματια ταξιτζη π.χ. γιατι σκεφτομαστε "ελα μωρε το μεροκαματο προσπαθει να βγαλει", εχοντας στο μυαλο μας μας οτι και μεις θα διπλοπαρκαρουμε σε δρομο με ΜΙΑ λωριδα οταν βιαζομαστε ή εχουμε "μια δουλεια"!
Εμεις ΔΕΝ πιεζουμε προς την κατευθυνση των "δρομων", των "διπλωματων", των "ΚΤΕΟ".

Ας προσπαθησουμε να αλλαξουμε εμας πρωτα. Ας κινητοποιηθουμε προς καποια κατευθυνση.
Να αλλαξει πιθανον ο τροπος εξετασης για τα διπλωματα. Μια σκεψη μου ειναι να δινονται σε δυο σταδια. Το 1ο να ειναι αυτο που ειναι τωρα. Και σαν 2ο σταδιο, να μας καλει σε ενα δυο χρονια και να μας εξεταζει σε "πιστα". Σε πιο επικινδυνες καταστασεις. Δεν λεω οριακες, δεν πας να βγαλεις Σουμαχερ, αλλα να δουν αν μπορεις να αντιδρασεις σε μερικες απλες καταστασεις που ΣΙΓΟΥΡΑ θα σου τυχουν στο δρομο.

Σαν αρχη ελα στην εκδηλωση "μνημοσυνο" το Σαββατο.
Οσο πιο πολλοι, τοσο πιο καλα ...

Εγω παντως εχω αποφασισει απο ΄δω και περα να ενεργοποιηθω, ειτε σε προσωπικο επιπεδο, ειτε μεσα απο οργανομενες εκδηλωσεις.
Αρκετα τον μαλακα εκανα και εχω αφησει τους διαφορους μαλακες να πλουτιζουν απο μιζες στην πλατη μου και να αδιαφορουν μαλιστα για την ζωη των παιδιων μου και την δικια μου!!! :mad:

afrotwin
29/09/2004, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τα ξανασκεφτηκα αυτα που ειπαμε χτες και τελικα αποφασησα οτι διαφωνω! :sick:
Δεν μπορουμε να σταματαμε την ροη της ζωης. Δεν ειναι λυση να κλειστουμε μεσα στο σπιτι μας και να μην ξαναβγουμε. Αλλωστε και με τα ποδια να πηγαινουμε μπορει να μας πεσει ενα κεραμιδι στο κεφαλι ... :lol:
Η ζωη πρεπει να προχωραει !
Αν αναζητησουμε υπευθυνους, πρεπει να τους ψαξουμε πρωτα αναμεσα μας. Εμεις ειμαστε αυτοι που ΔΕΝ εχουμε κανει τιποτα και τα ριχνουμε ΟΛΑ στο εκαστοτε κωλοκρατος! Εμεις ειμαστε αυτοι που ανεχομαστε ή κανουμε τις διαφορες εγκληματικες παρανομιες με την αιτιολογια της "δουλειας" ή της "βιασυνης" γενικοτερα. Ανεχομαστε τον εγκληματια ταξιτζη π.χ. γιατι σκεφτομαστε "ελα μωρε το μεροκαματο προσπαθει να βγαλει", εχοντας στο μυαλο μας μας οτι και μεις θα διπλοπαρκαρουμε σε δρομο με ΜΙΑ λωριδα οταν βιαζομαστε ή εχουμε "μια δουλεια"!
Εμεις ΔΕΝ πιεζουμε προς την κατευθυνση των "δρομων", των "διπλωματων", των "ΚΤΕΟ".

Ας προσπαθησουμε να αλλαξουμε εμας πρωτα. Ας κινητοποιηθουμε προς καποια κατευθυνση.
Να αλλαξει πιθανον ο τροπος εξετασης για τα διπλωματα. Μια σκεψη μου ειναι να δινονται σε δυο σταδια. Το 1ο να ειναι αυτο που ειναι τωρα. Και σαν 2ο σταδιο, να μας καλει σε ενα δυο χρονια και να μας εξεταζει σε "πιστα". Σε πιο επικινδυνες καταστασεις. Δεν λεω οριακες, δεν πας να βγαλεις Σουμαχερ, αλλα να δουν αν μπορεις να αντιδρασεις σε μερικες απλες καταστασεις που ΣΙΓΟΥΡΑ θα σου τυχουν στο δρομο.

Σαν αρχη ελα στην εκδηλωση "μνημοσυνο" το Σαββατο.
Οσο πιο πολλοι, τοσο πιο καλα ...

Εγω παντως εχω αποφασισει απο ΄δω και περα να ενεργοποιηθω, ειτε σε προσωπικο επιπεδο, ειτε μεσα απο οργανομενες εκδηλωσεις.
Αρκετα τον μαλακα εκανα και εχω αφησει τους διαφορους μαλακες να πλουτιζουν απο μιζες στην πλατη μου και να αδιαφορουν μαλιστα για την ζωη των παιδιων μου και την δικια μου!!! :mad:

file mou merika apo afta pou les ta xeretizo ke sou leo mpravo ke oloi etsi prepi na kanoume ala ego den mporo me aftes tis proipo8esis na valo ta pedia mou se kanena poulman den mporo exo pa8i psixiko pera do8e giati me to proto atixima an 8imase oxi to polinekro pou mas eftase i psixi sta papoutsia ala ekino to atixima pou aplos efige to poulman apo tin poria tou ke ixame mikroatiximata me afto dosame topo stin orgi les eftixos spanio fenomeno ti na kanis....meta exete to polinekro opou vlepame na kouvalane pedakia sta nosokomia na akoume gia 20 ke nekra pedia na vlepoume na plenoun tonouw ema me tis manikes ekso apo to nosokomio na akoume oti se kapio pedaki ekanan la8os ke pigan to kefali tou alou ke to soma tou alou na vlepoume gonis mia maza kreatos xoris dinami xoris kotsia pia na 8rinoun ta pedakia tous idame an8ropous na min kseroun pou na psaksoun na vroun tin psixi tous idame oloi tin elada mazi me emas na kleei gia ton adiko ke vieo xamo ton pedion o tromos foliase stis psixes mas ke ipame oti apokliete na ksanafisoume ta pedia mas na pane pou8ena me poulman,meta perase o keros ke arxisame na ksexname ke na laskaroume ke na alazoume gnomi na vlepoume 8etika to na ta afisoume na pane,ala meta apo afto den iparxi kamia periptosi exi potisi i psixi mou me 8anato mikron pedion exo pisti oti afto pou leo ine to sosto den xriazome ales apodiksis gia na ime sigouros ke den 8a antekso an pa8oun ta pedia mou tipota 8a ekteleso ke ta didima tou kostaki ke oti alo vro mprosta mou den me endiaferi na ime sostos ke antikimenikos meta apo ton xamo ton pedion mou gia afto kalitera na min pane pou8ena me aftous

crs-k
29/09/2004, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
.................
den 8a antekso an pa8oun ta pedia mou tipota 8a ekteleso ke ta didima tou kostaki ke oti alo vro mprosta mou den me endiaferi na ime sostos ke antikimenikos meta apo ton xamo ton pedion mou gia afto kalitera na min pane pou8ena me aftous

Δεν λεω οτι εχεις λαθος πουθενα σ' αυτα που λες. Καταλαβαινω απολυτα την ψυχολογικη φορτηση που οδηγει σε αυτην την αποφαση σου. Απλα εχω διαφορετικο τροπο να καταληγω σε καποια αποφαση. Προσπαθω να βαλω την λογικη πανω απο το συναισθημα. Χωρις να σημαινει οτι αυτο με εχει οδηγησει παντα σε σωστες αποφασεις.
Οσο για το που θα μπορουσα να φτασω αν ποτε παθαινα αυτο που εβλεπα στους χειροτερους εφιαλτες μου ....
Ουτε να με φανταζομαι ΔΕΝ θελω !!! :mad:

free rider
29/09/2004, 10:43
Παραβλέποντας το οδυνηρό γεγονός της απώλειας τόσων ανθρώπων θα ήθελα να σας επισημάνω τα ακόλουθα:

1) Η οδική συμπεριφορά, εντάσσεται σε μια εκδήλωση της ευρύτερης κοινωνική συμπεριφοράς.
2) Επιπρόσθετα η αντιμετώπιση και η νοοτροπία βάση της οποίας κάποιοι διαχειρίζονται τα κοινά όπως έργα δημοσίου , διαγωνισμοί κ. λ. π. εντάσσονται σε χαρακτηριστικά της προσωπικότητας του ατόμου που όσο κι αν το αναλύσουμε περιλαμβάνονται στον όρο «καλλιέργεια»
3) η διαδικασία διαμόρφωσης παιδείας και καλλιέργειας ξεκινά από την αρχική μορφή κοινωνίας την οικογένεια.
4) Το δεύτερο επίπεδο διαμόρφωσης περιλαμβάνει την εκπαίδευση, την κοινωνικοποίηση και τον ευρύτερο εμπειρικό κόσμο που αντιλαμβάνεται το άτομο κατά την διάρκεια της ζωής του.


Καλό λοιπόν θα ήταν όλοι εκείνοι που μπορούν να επιδράσουν στους προαναφερόμενους παράγοντες να αντιληφθούν αργά ή γρήγορα το μερίδιο ευθύνης τους και να διαφοροποιήσουν την καθημερινή συμπεριφορά επενδύοντας στο μέλλον…..


Για όσους ενδιαφερόμενους,
Free Rider.