PDA

View Full Version : Πρόβλημα πίσω ανάρτησης CBF-600



Pan_Londinium
01/08/2007, 14:57
Xtes piga na alla3w th ru8mhsh ths pisw anarthshs (na anebase to pre-load) k gia kapoio logo den mpwrw na gurisw to ru8misth!
xrisimopoiw to 'C' spanner alla den to kounaei!

dwkimasa na balw lupantiko k na 3anadwkimasw alla tipota.. :eek:

exei kaneis kamia idea (an oxi me blepw na pigenw se sunergio)

OldMan
01/08/2007, 15:01
Το παξιμάδι ακριβώς πάνω από το καλάρο το χαλάρωσες ???

Pan_Londinium
01/08/2007, 15:02
poio pa3imadi?? sto manual den leei tipota tetoio?
:confused:

OldMan
01/08/2007, 15:05
Δεν υπάρχει ένα "κόντρα" παξιμάδι στην ροδέλα του pre-loader ?? :confused:

Αν δεν υπάρχει, τότε μάλλον η ρύθμισή σου είναι στο τέρμα (ανάλογα με το τι εννοείς "να ανεβάσω την προφόριση...)

byron
01/08/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
poio pa3imadi?? sto manual den leei tipota tetoio?
:confused:

το νουμερο 4 εννοέι ο oldman


98142

OldMan
01/08/2007, 15:20
Ψυλιάζομαι ότι προσπάθησε να τα γυρίσει ΚΑΙ τα δύο μαζί ...:sad:

Pan_Londinium
01/08/2007, 15:22
auto pou blepw egw einai to e3eis:

k xrisimopoiontas to 'C spanner' na stripsw th rodela:


98143

Pan_Londinium
01/08/2007, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
το νουμερο 4 εννοέι ο oldman

auto an den kanw la8os einai to "rebound"

twra mperdeutika, paw e3w sth mhxanh na dw! :eek:

edit:

oxi den exei pa3imadi.. mono oti fenete sthn epanw photo

byron
01/08/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
auto an den kanw la8os einai to "rebound"

twra mperdeutika, paw e3w sth mhxanh na dw! :eek:

Δεν είναι rebound. Preload είναι, όπως είναι και αυτό που δείχνει στην φωτό σου. Τώρα γιατί δεν γυρίζει ......:sick:

OldMan
01/08/2007, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
auto pou blepw egw einai to e3eis:
k xrisimopoiontas to 'C spanner' na stripsw th rodela:
Προς την φορά που δείχνεις ότι θέλεις να το στρίψεις, δεν νομίζω να μπορέσεις !!!

(είναι τέρμα αποφορτισμένο - εκτός αν βγαίνουν αυτοί οι μαύροι αποστάτες ...)

runnerma
01/08/2007, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Προς την φορά που δείχνεις ότι θέλεις να το στρίψεις, δεν νομίζω να μπορέσεις !!!

(είναι τέρμα αποφορτισμένο - εκτός αν βγαίνουν αυτοί οι μαύροι αποστάτες ...)

Νομίζω ότι θέλει περισσότερη δύναμη ( το γάλα σου το ήπιες??? :D :D ) και μεγαλύτερο μοχλό.
Βάλε κάτι για προέκταση στο C spanner...

Pan_Londinium
01/08/2007, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Προς την φορά που δείχνεις ότι θέλεις να το στρίψεις, δεν νομίζω να μπορέσεις !!!

(είναι τέρμα αποφορτισμένο - εκτός αν βγαίνουν αυτοί οι μαύροι αποστάτες ...)

h photo den einai tis mhxanhs mou.. einai apo to internet.. alla katalabainw ti les..


Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Νομίζω ότι θέλει περισσότερη δύναμη ( το γάλα σου το ήπιες??? :D :D ) και μεγαλύτερο μοχλό.
Βάλε κάτι για προέκταση στο C spanner...

isws... den exw dokimasei me poli dunamh mpas k kanw kamia zhmia...:a13:

OldMan
01/08/2007, 15:51
Για δοκίμασε να "κρεμάσεις" στον αέρα το τροχό ...

Pan_Londinium
01/08/2007, 15:56
ok paides eimai 3an8os alla mallon poio poli apoti nomiza

o Runerma eixe dikio... h8ele proektash to 'C spanner' kai ligo "gala"

ola ok twra, thanks gia tis sumboules k thn upomonh sth blakia mou...

to boulwnw twra :X

runnerma
01/08/2007, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
ok paides eimai 3an8os alla mallon poio poli apoti nomiza

o Runerma eixe dikio... h8ele proektash to 'C spanner' kai ligo "gala"

ola ok twra, thanks gia tis sumboules k thn upomonh sth blakia mou...

to boulwnw twra :X

τι γάλα πήρες??? μιλκο?? για να το εχουμε στα υπ'όψιν μας κι εμείς :rotflmao: :rotflmao:

Pan_Londinium
01/08/2007, 17:05
:rotflmao: :rotflmao:


98151

runnerma
01/08/2007, 17:15
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Panos82gr
12/09/2007, 11:09
Παιδια εχω και εγω ενα προβλημα με τι πισω αναρτηση!

Πηγα στο μηχανικο μου για σερβις για τι μπροστινη αναρτηση και μου την ρυθμισε για πιο σκληρη.
Το αποτελεσμα ειναι να ειναι πιο σωστο το μπροστινο και να το νιωθω να παταει καλα κατω και
καλυτερα στις στροφες. Το προβλημα μου ομως ειναι οτι το πισω το ενιωθα πλεον στον αερα,
να χανετε!! Με τα πολλα παω και το σφιγγω τερμα! Το ενιωθα πιο σωστα να παταει κατω αλλα τελικα το
μηχανακι δεν ειχε SAG οπως εμαθα μετα. Το ξεσφιξα μια σκαλα και αποκτησε ενα ποντο SAG αλλα και παλι
δε το νιωθω σωστο. Επειδη κατι τετια τα φοβαμε σκεφτομε να παρω ενα καινουργιο ελλατηριο πιο σωστο
το οποιο κοστιζει 150 εβρο το απλο και 250 εβρο με υγρο αζωτο αυτο του χορνετ 600.

Εσεις τι προτινετε να κανω στη συγκεκριμενη περιπτωση απο τη πειρα σας γιατι το ψιλοφοβαμε πλεον το μηχανακι.

Εγω επειδη σκεφτομε να βαλο εξαρτηματα απο το καρμπυρατερ του χορνετ και εξατμιση ωστε να παει ιδια αλογα με
το χορνετ σκεφτομαι οτι θα ναι καλυτερο να φορεσει με υγρο αζωτο για να ειναι και πιο σωστο.

Παρακαλω πειτε αποψεις παιδεια :confused:

:beer:

makis206
12/09/2007, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Το αποτελεσμα ειναι να ειναι πιο σωστο το μπροστινο και να το νιωθω να παταει καλα κατω και καλυτερα στις στροφες. Το προβλημα μου ομως ειναι οτι το πισω το ενιωθα πλεον στον αερα,
να χανετε!! Με τα πολλα παω και το σφιγγω τερμα! Το ενιωθα πιο σωστα να παταει κατω αλλα τελικα το μηχανακι δεν ειχε SAG οπως εμαθα μετα. Το ξεσφιξα μια σκαλα και αποκτησε ενα ποντο SAG αλλα και παλι δε το νιωθω σωστο. Επειδη κατι τετια τα φοβαμε σκεφτομε να παρω ενα καινουργιο ελλατηριο πιο σωστο το οποιο κοστιζει 150 εβρο το απλο και 250 εβρο με υγρο αζωτο αυτο του χορνετ 600.

Πολύ φοβάμαι ότι μόνο η αντικατάσταση ολόκληρου του αμορτισέρ θα σε σώσει αφού ούτως η άλλως το δικό του δεν είναι και για πολλά πολλά.. ας σου πουν οι γνώστες για το τι παίζει σχετικά με τα ελλατήρια, εύκολα ξεμπερδέματα εύχομαι να έχεις !

:beer:

byron
12/09/2007, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
το χορνετ σκεφτομαι οτι θα ναι καλυτερο να φορεσει με υγρο αζωτο για να ειναι και πιο σωστο.

Παρακαλω πειτε αποψεις παιδεια :confused:

:beer:

Υγρο άζωτο, χλωμό το βλέπω..... Εκτώς και η Honda έχει βρεί τρόπο να το διατηρεί υγρό στους -200C.

Πριν κάνεις ότιδήποτε, φτιάξε τουλάχιστον σωστά το sag της μηχανής ακολουθώντας τις πολύ απλές οδηγίες του oldman στο περιώνυμο post (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12418)

Aν δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα, τότε προχωράς σε δραστικές λύσεις.

:wave2:

stefanos
12/09/2007, 11:23
Αυτό το ελατήριο με το υγρό άζωτο με μπέρδεψε.
Το ελατήριο πίσω θα βοηθήσει φαντάζομαι και αν βάλεις και μπροστά ακόμα καλύτερα.
Αν πάς και σε αμορτισέρ ρυθμιζόμενο πίσω (το οποίο συνήθως είναι υπό πίεση με άζωτο, αλλά όχι υγροποιημένο) θα είναι πολύ καλύτερα και ακριβότερα, εφόσον μάθεις να το ρυθμίζεις με τρόπο που να ανταποκρίνεται στην ζητούμενη συμπεριφορά της μοτό (και οχι κούτσουρο όπως συνηθίζουν οι περισσότεροι).

Panos82gr
12/09/2007, 14:24
Εσεις παιδεια τι προτινετε, να επαναφερω τη μπροστα αναρτηση σε πιο μαλακη ωστε να εχω τις συμβατικες προδιαγραφες του κατασκευαστη η να προσθεσω ενα αφτερ μαρκετ ελλατηριο πισω ωστε θεωρητικα παντα,
να παταει πιο καλα το μηχανακι κατω απο πριν? (το οποιο δε ξερω αν οντως θα γινει)

Η πειρα σας με τις εργοστασιακες αναρτησεις τι εχει δηξει ως τωρα?

Panos82gr
05/10/2007, 11:07
Μηπως γνωριζει κανεις, τι sag οριζει ο κατασκευαστης για το cbf 600?

OldMan
08/10/2007, 13:32
Το Hornet έχει αμορτισέρ με ρυθιζόμενες αποσβέσεις ?? :confused:

Αν ναι, μπορείς να αρχίσεις από εκεί, ΑΦΟΥ φέρεις το sag στην σωστή του τιμή !!
(την οποία, από ότι κατάλαβα δεν έχεις, οπότε βρίσκεις από τα τεχνικά χαρακτηριστικά το ΣΥΝΟΛΙΚΟ μήκος της διαδρομής του πίσω τροχού και ρυθμίζεις το δυναμικό sag (εσύ + μηχανή + τσουμπλέκια) στο 1/3 της συνολικής διαδρομής (μπακάλικο αλλά λειτουργικό...) :winka:

sapila racing
08/10/2007, 13:49
Ο Old σου τα λέει πολύ καλά.

Tα Hornet δεν εχουν ρυθμίσεις απόσβεσης, εκτός απο το 900 από το 2004 και μετα (σαν το δικό μου που εχει απόσβεσης επαναφοράς :smokin: ).

Εσυ μιλάς για Hornet 600, αλλά εχεις ελέγξει οτι εχει ιδιο μήκος αμορτισερ με το CBF?

Ρυθμισε λοιπόν την προφόρτιση πίσω (ελατήριο) και δες πως πάει. Αν θελεις να αλλάξεις αμορτισέρ, χρειάζεσαι 600 ευρω για να βάλεις κάτι καλό, εκτος κι αν βρεις μεταχειρισμένο.

Panos82gr
08/10/2007, 14:57
To piso amortiser mou einai apo cbr 600 tou 93, kai i diafora apo bida se bida einai peripou sto miso ekatosto sto mati. Apo ekei kai pera ego auxisa tin profortisi arketa kai miosa tin aposbesi kata 2 strofes (low) oste na mporo na exo fouskomena ta lastixa mou me sosti piesi gia na mi glistrane kai na mi xano to piso meros tis moto kai na fidiazei eukola. An einai na ertho se kana kafe sto delear na ti dei kanas amortiser-guru tis pareas na mou pei ti gnomi tou :smokin:
:beer:

OldMan
08/10/2007, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
ego auxisa tin profortisi arketa kai miosa tin aposbesi kata 2 strofes (low) oste na mporo na exo fouskomena ta lastixa mou me sosti piesi gia na mi glistrane kai na mi xano to piso meros tis moto kai na fidiazei eukola.
Running over the same old ground ...:sad:


Αυξάνοντας την προφόρτιση "ψήλωσες" το μηχανάκι πίσω !!
(γι αυτό και "φίδιαζε"...).

Μειώνοντας την απόσβεση (υποθέτω επαναφοράς...) έκανες το μηχανάκι ακόμη πιο "απότομο" !!
(χοροπηδάει και κλωτσάει όταν περνάει από ανωμαλίες :blush: )

Η προφόρτιση του ελατηρίου ΔΕΝ έχει καμιά σχέση με τις αποσβέσεις !!
(η σκληρότητά του, ναι !!..) :wave2:

Panos82gr
08/10/2007, 15:50
Σαλατα εποχης που λεμε τα κανα oldman :rotflmao:

Το φιδιασμα βασικα δεν εχω καταλαβει πως συμβενει και γιατι.
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως οταν δινω γκαζι η μηχανη εχει τη ταση να σηκωνετε προς τα πανω κατα καποιο τροπο (βλεπε σουζα) οποτε το βαρος παει προς τα πισω. Αν η προφορτιση ειναι μεγαλη αυτο σημαινει πως το ελατηριο θα ζουλιχτει για 5 ποντους πχ αντι για 10 οταν θα ειχε μεγαλυτερο περιθωριο λογο προφορτισης. Οποτε εχει μικροτερο περιθωριο πιεσης του ελατηριου, δυσκολεβετε πιο πολυ η δυναμη που ασκειτε και τινει να παει αριστερα η δεξια και φιδιαζει? Για την αποσβεση που δε ξερω ακριβως τι ρυθμιζει παλι η βιδα αποσβεσης, απο οτι καταλαβενω στο σοφτ, εχει μικροτερη συμπιεση το αζωτο οποτε συμπιεζετε πιο ευκολα και επανερχετε πιο γρηγορα λογο σκληροτητας του ελατηριου φανταζομε. Αυτο σημαινει πιο γρηγορη επαναφορα στο αρχικο σημειο του ελατηριου φανταζομαι.

Μπερδευτικα.. Για να βρεθει η λυση ενας ειναι ο παραγοντας:


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

npat
08/10/2007, 15:54
Θέλω να αλλάξω την πίσω ανάρτηση του CBF600S μου.

Σκέφτομαι για ένα αμορντισέρ / ελατήριο της Hyperpro, και συγκεκριμένα αυτό:

http://hyperpro.com/products/shock030.asp?ShockID=244

Το βρίσκω κάτι παραπάνω από 500 ευρώ στην εδώ αντιπροσωπία.

Καμιά άποψη / σχόλιο σχετικά με αυτό? Αξίζει τα λεφτά του? Θα δω βελτίωση? Είναι γενικά σόι τα προιόντα της Hyperpro?

Για πείτε...

[[[ Έχω ήδη βάλει ελατήρια και λάδια Hyperpro μπροστά. Συγκεκριμένα αυτά:

http://hyperpro.com/products/springkits.asp?SpringID=211 ]]]

OldMan
08/10/2007, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
οταν δινω γκαζι η μηχανη εχει τη ταση να σηκωνετε προς τα πανω κατα καποιο τροπο (βλεπε σουζα) οποτε το βαρος παει προς τα πισω. Αν η προφορτιση ειναι μεγαλη αυτο σημαινει πως το ελατηριο θα ζουλιχτει για 5 ποντους πχ αντι για 10 οταν θα ειχε μεγαλυτερο περιθωριο λογο προφορτισης. Οποτε εχει μικροτερο περιθωριο πιεσης του ελατηριου, δυσκολεβετε πιο πολυ η δυναμη που ασκειτε και τινει να παει αριστερα η δεξια και φιδιαζει?
Καμία σχέση !!! :nono:
(αν και δεν κατάλαβα τι έγραψες...) :lol:

Άσχετα από τον βαθμό προφόρτισης, το ελατήριο θα "ζουλιχτεί" το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις !!
(η υποχώρηση ενός ελατηρίου για δεδομένη δύναμη εξαρτάται από την σκληρότητά του - την οποία η προφόρτιση ΔΕΝ αλλάζει...).

Η μόνη περίπτωση να γίνεται κάτι παρόμοιο με αυτό που περιγράφεις είναι να έχεις προφορτίσει ΠΟΛΥ το ελατήριο (να έχεις "φάει" ωφέλιμη διαδρομή...) ώστε να μην υποχωρεί καθόλου στην γκαζιά (να σηκώνεται μόνο το μπροστινό σου). :confused:





Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Για την αποσβεση που δε ξερω ακριβως τι ρυθμιζει παλι η βιδα αποσβεσης, απο οτι καταλαβενω στο σοφτ, εχει μικροτερη συμπιεση το αζωτο οποτε συμπιεζετε πιο ευκολα και επανερχετε πιο γρηγορα λογο σκληροτητας του ελατηριου φανταζομε. Αυτο σημαινει πιο γρηγορη επαναφορα στο αρχικο σημειο του ελατηριου φανταζομαι.
Ξέρεις κανένα καλό μαγαζί όπου μπορούμε να πνίξουμε τον πόνο μας ...???
(γιατί για να βγάλουμε άκρη, δεν το βλέπω...) :beer:

και άσε ήσυχο το άζωτο, γιατί δεν νομίζω να σου έχει κάνει κάτι... :winka:

Panos82gr
09/10/2007, 10:39
Στο περιστερι στο ναργιλε πνιγεις πολυ καλα το πονο σου, εχει αφθονο κρασι και ουζα καθε βραδυ!
Και οποιος αντεξει! :wacko: :beer:

sapila racing
09/10/2007, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Θέλω να αλλάξω την πίσω ανάρτηση του CBF600S μου.

Σκέφτομαι για ένα αμορντισέρ / ελατήριο της Hyperpro, και συγκεκριμένα αυτό:

http://hyperpro.com/products/shock030.asp?ShockID=244

Το βρίσκω κάτι παραπάνω από 500 ευρώ στην εδώ αντιπροσωπία.

Καμιά άποψη / σχόλιο σχετικά με αυτό? Αξίζει τα λεφτά του? Θα δω βελτίωση? Είναι γενικά σόι τα προιόντα της Hyperpro?

Για πείτε...

[[[ Έχω ήδη βάλει ελατήρια και λάδια Hyperpro μπροστά. Συγκεκριμένα αυτά:

http://hyperpro.com/products/springkits.asp?SpringID=211 ]]]

Tα προιόντα της Hyperpro εχουν πολύ καλό όνομα.
Δεν εχω βάλει αμορτισέρ για να σου πω την προσωπική μου γνώμη, αλλά από άλλους εχω ακούσει τα καλύτερα. Κι εχουν και service στην Ελλάδα, βασικό αυτό.
Τα ελατήρια τους ειναι επίσης πολύ καλά.
Ηταν απο τις πρωτοπόρες εταιρείες στην κατασκευή προοδευτικών ελατηρίων, κι εχουν αρκετα χρόνια εξέλιξης πίσω τους.


:wave2:

Panos82gr
09/10/2007, 10:44
Αυτη ειναι για το cbf 500! Λογικα εχει αλλη διαδρομη και στησιμο το 500.
Για το 600-1000 απο οτι ξερω παει παρα πολυ ενα καλο αμορτισερ.
Ολινς που ρωτισα παει γυρω στα 1200!!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Θέλω να αλλάξω την πίσω ανάρτηση του CBF600S μου.

Σκέφτομαι για ένα αμορντισέρ / ελατήριο της Hyperpro, και συγκεκριμένα αυτό:

http://hyperpro.com/products/shock030.asp?ShockID=244

Το βρίσκω κάτι παραπάνω από 500 ευρώ στην εδώ αντιπροσωπία.

Καμιά άποψη / σχόλιο σχετικά με αυτό? Αξίζει τα λεφτά του? Θα δω βελτίωση? Είναι γενικά σόι τα προιόντα της Hyperpro?

Για πείτε...

[[[ Έχω ήδη βάλει ελατήρια και λάδια Hyperpro μπροστά. Συγκεκριμένα αυτά:

http://hyperpro.com/products/springkits.asp?SpringID=211 ]]]

npat
09/10/2007, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Αυτη ειναι για το cbf 500! Λογικα εχει αλλη διαδρομη και στησιμο το 500.
Για το 600-1000 απο οτι ξερω παει παρα πολυ ενα καλο αμορτισερ.
Ολινς που ρωτισα παει γυρω στα 1200!!!

Σόρυ, λάθος λινκ. Το σωστό:

http://hyperpro.com/products/shock030.asp?ShockID=257

Η τιμή πάντως που είπα (530 ευρώ περίπου) είναι για το σωστό μοντέλο, του 600. Την τιμή την πήρα από την εδώ αντιπροσωπεία.

npat
09/10/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Σόρυ, λάθος λινκ. Το σωστό:

http://hyperpro.com/products/shock030.asp?ShockID=257

Η τιμή πάντως που είπα (530 ευρώ περίπου) είναι για το σωστό μοντέλο, του 600. Την τιμή την πήρα από την εδώ αντιπροσωπεία.

Το καλύτερο μοντέλο της hyperpro (που βγαίνει για CBF600), αυτό δηλαδή:

http://hyperpro.com/products/shock031.asp?ShockID=257

κοστίζει (πάντα κατά την εδώ αντιπροσωπία) γύρω στα 800 (κάτι λιγότερο, δεν θυμάμαι ακριβώς). Το ερώτημα πάντως παραμένει:

- Είναι γενικά σόι οι αναρτήσεις της Hyperpro?
- Αξίζει τον κόπο μια τέτοια αλλαγή (υποκειμενικό θέμα βέβαια, αλλά...)?

Για το ακριβότερο μοντέλο δεν το πολυσκέφτομαι, δεν νομίζω να μου χρειάζονται όλες αυτές οι ρυθμίσεις (ούτε νομίζω ότι έχω την ικανότητα να τις εκμεταλλευθώ).

Panos82gr
09/10/2007, 15:14
Κοιτα, αν αφησεις τις εργοστασιακες ρυθμισεις στις μπροστα αναρτησεις με την πεμπτη σκαλα προφορτισης πισω το μηχανακι συμπεριφερεται πολυ καλα, σαν τουρινγκ εργαλειο. Αν αποφασισεις να πηγαινεις λιγο πιο γρηγορα και να νιωθεις πως στριβει πιο καλα σφιγεις το μπροστα. Αν κανεις το σφιξιμο η πισω αναρτηση πλεον δεν αντεχει να πεζει σωστα και αν τη βαλεις στην εβδομη θεση δεν εχεις σαγκ επαναφορας. Αν βαλεις ενα ελατηριο white power πισω εισαι οκ, και ακομα καλυτερα και 2 ελατηρια μπροστα. Τωρα για το αν αξιζει η hyperpro δε γνωριζω, παντος με ενα σετακι ελλατηρια σιγουρα θα νιωθεις το μηχανακι πιο σωστο απλα δε θα μπορεις να πεξεις πολυ με τις ρυθμισεις οσο θα μπορουσες με καποιο αλλο αμορτισερ.

Το σαγκ επαναφορας, απο οτι καταλαβα το ελεγχοθμε κρατωντας τη μηχανη ορθια και τραβαμε το κολο προς τα πανω και βλεπουμε ποσο μπορουμε να τη τραβιξουμε oldman?

OldMan
09/10/2007, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Το σαγκ επαναφορας, απο οτι καταλαβα το ελεγχοθμε κρατωντας τη μηχανη ορθια και τραβαμε το κολο προς τα πανω και βλεπουμε ποσο μπορουμε να τη τραβιξουμε oldman?
:eyepop: :hypnotize :uplate:

Τι είναι το σαγκ επαναφοράς ??? :look:

sapila racing
09/10/2007, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:eyepop: :hypnotize :uplate:

Τι είναι το σαγκ επαναφοράς ??? :look:

:lol: :rotflmao: το περίμενα!!!

Panos82gr
09/10/2007, 15:34
χεχε :blush:

Ο τζογος της αναρτησης που υπαρχει οταν απο ορθια σταση της μηχανης την τραβας προς τα πανω απο πισω πως λεγεται?

sapila racing
09/10/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
χεχε :blush:

Ο τζογος της αναρτησης που υπαρχει οταν απο ορθια σταση της μηχανης την τραβας προς τα πανω απο πισω πως λεγεται?

Δεν λέγεται τίποτα. Χρειάζεσαι 3 μετρήσεις για να κανεις την δουλειά σου.

Διάβασε εδω εκει που λέει 'Setting the Spring pre-load '

http://www.ohlins.com/Motorcycle/Settingupyourbike/tabid/59/Default.aspx

τα λέει πολύ καλα και επεξηγηματικά :winka:

Panos82gr
09/10/2007, 15:54
Καλο! Το διαβαζω πειραματιζομαι και επιστρεφω δρυμιτερος...!! :smokin:
θανξ! :beer:

OldMan
09/10/2007, 15:56
Και ειδικά αυτό που λέει στο τέλος :

Make small steps and test run. !!!

(μπορεί να μην καταλαβαίνεις μεγάλες διαφορές μεταξύ των ρυθμίσεων, αλλά καλύτερα από το να καταλάβεις μια ΜΕΓΑΛΗ διαφορά - και να μην είσαι σε θέση να μας την πεις ...):winka:

npat
09/10/2007, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Tα προιόντα της Hyperpro εχουν πολύ καλό όνομα.
Δεν εχω βάλει αμορτισέρ για να σου πω την προσωπική μου γνώμη, αλλά από άλλους εχω ακούσει τα καλύτερα. Κι εχουν και service στην Ελλάδα, βασικό αυτό.
Τα ελατήρια τους ειναι επίσης πολύ καλά.
Ηταν απο τις πρωτοπόρες εταιρείες στην κατασκευή προοδευτικών ελατηρίων, κι εχουν αρκετα χρόνια εξέλιξης πίσω τους.


:wave2:

Να 'σαι καλά, ευχαριστώ για την απάντηση. Τώρα την είδα!

Για την ώρα έχω βάλει μόνο τα ελατήρια της Hyperpro μπροστά. Σε λίγο καιρό θα βάλω και το αμορντισέρ.

Ξέρω ότι καλό θα ήταν να τα κάνω μαζί, αλλά για οικονομικούς κυρίως λόγους... δεν γίνεται. Ελπίζω να μην έχω πολύ άσχημη συμπεριφορά με αλλαγμένο μόνο το μπροστινό.

OldMan
09/10/2007, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
αμορντισέρ.
Όπως λέμε "αμορντι" στο λαχείο ??? :winka:

sapila racing
09/10/2007, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Να 'σαι καλά, ευχαριστώ για την απάντηση. Τώρα την είδα!

Για την ώρα έχω βάλει μόνο τα ελατήρια της Hyperpro μπροστά. Σε λίγο καιρό θα βάλω και το αμορντισέρ.

Ξέρω ότι καλό θα ήταν να τα κάνω μαζί, αλλά για οικονομικούς κυρίως λόγους... δεν γίνεται. Ελπίζω να μην έχω πολύ άσχημη συμπεριφορά με αλλαγμένο μόνο το μπροστινό.

Δεν νομιζω οτι θα εχεις πρόβλημα. Ισα ισα που θα στρώσει το μηχανάκι.

Κι εγω σ ενα Kawasaki 750 που ειχα, ειχα βάλει Hyperpro ελατήρια μπροστά και εγινε πολύ καλό! :wave2:

npat
09/10/2007, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όπως λέμε "αμορντι" στο λαχείο ??? :winka:

Ναι, και όπως λέμε βιντεο. :winka:

javaneze
12/10/2007, 08:31
Σορρυ για το ασχετο .... απλα απο τα πολλα που διαβασα εχω μπερδευτει.
Στο cbf 600s οπως ειναι εργοστασιακα, μπορουμε να ρυθμισουμε οτιδηποτε αλλο στις αναρτησεις πλην της προφορτησης του αμορτισερ; :confused:

npat
12/10/2007, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Σορρυ για το ασχετο .... απλα απο τα πολλα που διαβασα εχω μπερδευτει.
Στο cbf 600s οπως ειναι εργοστασιακα, μπορουμε να ρυθμισουμε οτιδηποτε αλλο στις αναρτησεις πλην της προφορτησης του αμορτισερ; :confused:

Τσού! :( :(

Panos82gr
12/10/2007, 15:10
Μονο τη προφορτιση του ελλατηριου μπορουμε να ρυθμισουμε.

javaneze
14/10/2007, 12:16
Παλι καλα γιατι οσες περισσοτερες επιλογες δινεις τοσες περισσοτερες οι πιθανοτητες να τα κανεις σαλατα. :D

Τωρα την προφορτιση την εχω στο 5 και ενω ειναι μια χαρα στο σολο, μολις βαζω 2ο ατομο παλι το νιωθω "σουζα" το μηχανακι.

Panos82gr
15/10/2007, 11:14
Πανω απο τη 5 με το μαμα ελατηριο και αμορτισερ το μηχανακι δεν εχει sag :(

npat
15/10/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Πανω απο τη 5 με το μαμα ελατηριο και αμορτισερ το μηχανακι δεν εχει sag :(

Δυναμικό ή στατικό?

Panos82gr
16/10/2007, 15:23
Στατικο, επαναφορας.

Panos82gr
16/10/2007, 15:26
Τα ελλατηρια hyper-pro μπροστα ποσο κοστισαν npat?

npat
16/10/2007, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Τα ελλατηρια hyper-pro μπροστα ποσο κοστισαν npat?

Ελατήρια και λάδια μαζί (πουλιούνται σετάκι) 146 γιούρια.

OldMan
17/10/2007, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Στατικο, επαναφορας.
:eyepop: :look: :eyepop:

Υπάρχει και sag "επαναφοράς" ??? :confused:

Panos82gr
18/10/2007, 11:16
Χωρις αναβατη να μην κατεβενει κατω, αυτο ειναι το στατικο φανταζομαι, απλα ειπα επαναφορας, γιατι δεν τραβαει προς τα πανω το αμορτισερ, ειναι σαν τερματισμενο σε αυτο το σημειο και παει μονο κατω.

OldMan
18/10/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Χωρις αναβατη να μην κατεβενει κατω, αυτο ειναι το στατικο φανταζομαι, απλα ειπα επαναφορας, γιατι δεν τραβαει προς τα πανω το αμορτισερ, ειναι σαν τερματισμενο σε αυτο το σημειο και παει μονο κατω.
:lol: :rotflmao: :lol:

Ρε συ ...
(πραγματικά με όλη την καλή διάθεση...)


Διάβαζεις τι γράφεις ??? :look:

:wave2: :beer: :wave2:

Panos82gr
18/10/2007, 12:27
Βασικα, το διαβασα 2,3 φορες πρην το ποσταρω, για να μπορεσω να το περιγραψω σωστα αλλα μαλον δε τα καταφερα καλα :wacko:

Λοιπον παμε παλι μια τελευτεα προσπαθεια.

Οταν η μηχανη ακουμπαει στο εδαφος με το βαρος της μονο, με τη ρυθμιση στην εβδομη σκαλα προφορτισης του ελλατηριου, το ελλατηριο δε βυθιζετε καθολου. Τωρα αν προσπαθησεις να τραβηξεις τη μηχανη προς τα πανω, πιανοντας τη απο το ποπο, και ισοροποντας την ευθεια, δεν τραβιετε προς τα πανω, δηλαδη δεν υπαρχει καινο για το ελλατηριο να επεκταθει προς τα πανω.

Ελπιζω να εγινα λιγο πιο κατανοητος ρε φιλε oldman, γιατι οντως δεν μπορω να εκφρασω καλα πολα τεχνικα πραγματα μιας και δε ξερω σωστα τη γλωσα του χωρου.
:winka:

Λοιπον σε περιπτωση που και τωρα δε μπορεσα να σε κανω να καταλαβεις ας το αφησουμε και παμε για καμια :beer: :wave2:

npat
18/10/2007, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr

Οταν η μηχανη ακουμπαει στο εδαφος με το βαρος της μονο, με τη ρυθμιση στην εβδομη σκαλα προφορτισης του ελλατηριου, το ελλατηριο δε βυθιζετε καθολου. Τωρα αν προσπαθησεις να τραβηξεις τη μηχανη προς τα πανω, πιανοντας τη απο το ποπο, και ισοροποντας την ευθεια, δεν τραβιετε προς τα πανω,


Αυτό που θέλει να σου πει, με τον τρόπο του, είναι πως αυτά τα δύο είναι ταυτόσημα. Αν το ελατήριο δεν βυθίζεται όταν ακουμπάς πάνω του την μηχανή, τότε, αναπόφευκτα ούτε θα εκτείνεται όταν την τραβάς προς τα πάνω: Στην μία περίπτωση απλά βάζεις βάρος στο ελατήριο και στην άλλη απλά αφαιρείς το ίδιο βάρος που έβαλες. Γι' αυτό και δεν υπάρχει έννοια όπως αυτό που εσύ εννοείς "sag επαναφοράς".


Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr

δηλαδη δεν υπαρχει καινο για το ελλατηριο να επεκταθει προς τα πανω.


Για να το διαπιστώσεις αυτό (υποθέτοντας ότι θα ήθελες να κάνεις κάτι τέτοιο) θα έπρεπε να καρφώσεις τις ρόδες στο έδαφος και να τραβήξεις προς τα πάνω με δύναμη μεγαλύτερη από το βάρος της μηχανής.

:wave2:

OldMan
18/10/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Λοιπον σε περιπτωση που και τωρα δε μπορεσα να σε κανω να καταλαβεις ας το αφησουμε και παμε για καμια :beer: :wave2:
Άμα είναι έτσι, μην σώσουμε και συννενοηθούμε...!!! :beer: :beer:


Υ.Γ.
Μια χαρά κατάλαβα, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση το ελατήριο είναι πολύ ΜΑΛΑΚΟ για τα κιλά σου και δεν αφήνει την ανάρτηση να λειτουργήσει όπως θα έπρεπε...!!!
:wave2: