PDA

View Full Version : Led φλας και υψηλός ρυθμός αναβοσβησίματος



runnerma
01/08/2007, 15:10
Έβαλα φλασάκια Led στο Hornet μου
( http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=848424#post848424 )

αλλά αναβοσβήνουν γρήγορα. Το ίδιο συμβαίνει και με τα alarm.
Ξέρει κανένας κανένα γιατροσόφι, κάνενα βότανο κατιτις τελος πάνων για να επανέλθουν στα ίσα τους????

OldMan
01/08/2007, 15:14
Εννοείς ότι τα alarm αναβοσβύνουν πιο γρήγορα μετά την τοποθέτηση των LEDs ???

odt
01/08/2007, 15:16
Ή θα αλλάξεις το φλασέρ...δηλαδή το π@παράκι που κάνει τα φλας να αναβοσβήνουν...(λογικά, θα το πουλάνε από εκεί που πήρες και τα λέντ...)ή θα βάλεις αντιστάσεις...Τώρα, το πως θα υπολογίσεις την αντίσταση της αντίστασης :lol: ....μάλλον με πειράματα μέχρι τα φλας να αναβοσβήνουν στο ρυθμό που θες...:wave2:

runnerma
01/08/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εννοείς ότι τα alarm αναβοσβύνουν πιο γρήγορα μετά την τοποθέτηση των LEDs ???

Είτε δεξιά, είτε αριστερά, είτε και τα 4 μαζί ναι αναβοσβύνουν πιο γρήγορα. :cry: :cry:
Κατι σαν περιπολικό ένα πράμα... :eyepop: :eyepop: :eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Ή θα αλλάξεις το φλασέρ...δηλαδή το π@παράκι που κάνει τα φλας να αναβοσβήνουν...(λογικά, θα το πουλάνε από εκεί που πήρες και τα λέντ...)ή θα βάλεις αντιστάσεις...Τώρα, το πως θα υπολογίσεις την αντίσταση της αντίστασης :lol: ....μάλλον με πειράματα μέχρι τα φλας να αναβοσβήνουν στο ρυθμό που θες...:wave2:

Το φλασέρ είναι με 4 καλώδια (βλέπεις είναι ένα και για τα φλας και για τα alarm) και δεν πουλάνε από εκεί που τα πήρα...

Την αντίσταση την παρεμβάλω εκεί που περνάει το ρεύμα μόνο σωστά???

Ξέρεις καθόλου με τι αντιστάσεις να ξεκινήσω να ψάχνομαι???

Το κάθε led είναι 1watt ενώ το κάθε φλας ήταν 21watt :eyepop: :eyepop:

OldMan
01/08/2007, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Το κάθε led είναι 1watt ενώ το κάθε φλας ήταν 21watt :eyepop: :eyepop:
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:
Δεν λες πάλι καλά που δεν είναι μόνιμα αναμμένα ...!!! :D

Σου περισσεύουν 20 Watts για κάθε LED, άρα θέλεις αντίσταση 7,5Ω για το κάθε Led (πας σε τυποποιημένες 6,8Ω - για λίγο γρηγορότερα από τα παλιά και 8,2Ω για λίγο αργότερα ...) ΑΛΛΑ η κάθε αντίσταση πρέπει να είναι ΠΑΝΩ από 20Watts (κοινώς: τουβλάκι !!!) :wave2:

runnerma
01/08/2007, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:
Δεν λες πάλι καλά που δεν είναι μόνιμα αναμμένα ...!!! :D

Σου περισσεύουν 20 Watts για κάθε LED, άρα θέλεις αντίσταση 7,5Ω για το κάθε Led (πας σε τυποποιημένες 6,8Ω - για λίγο γρηγορότερα από τα παλιά και 8,2Ω για λίγο αργότερα ...) ΑΛΛΑ η κάθε αντίσταση πρέπει να είναι ΠΑΝΩ από 20Watts (κοινώς: τουβλάκι !!!) :wave2:

Ty OldMan :D :D :D Θα ξανατσεκάρω τα ledakia να δώ αν όντως είναι 1W.

Πάντως oi λάμπες από τα παλιά φλας (τα έχω μπροστά μου) είναι όντως 21W.

Υπάρχει κανένας τύπος που να υπολογίζεται αυτό που μου είπες παραπάνω ή εμπειρικά μιλάς?

odt
01/08/2007, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma


Την αντίσταση την παρεμβάλω εκεί που περνάει το ρεύμα μόνο σωστά???

:confused: :confused:

Γιατί τί άλλο περνάει???Από τα καλώδια περνάει ρεύμα...ή τουλάχιστον έτσι λένε...:lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma


Ξέρεις καθόλου με τι αντιστάσεις να ξεκινήσω να ψάχνομαι???

Το κάθε led είναι 1watt ενώ το κάθε φλας ήταν 21watt :eyepop: :eyepop:


Αρκετά μεγαλύτερη...χωρίς να είμαι πολύ σίγουρος αναλογικά θα πάει....(αν θυμάμαι καλά την αναλογία μεταξύ τη ισχύος,έντασης, αντίστασης) Θα το τσεκάρω καλύτερα και θα σου πω...Πάντως μια πρόχειρη πατέντα που είχα κάνει σε ένα φίλο παλαιότερα...ήταν να παρεμβάλλω προσωρινά στο κύκλωμα τις μαμίσιες (ή μανίσιες αν είσαι από Σαλλονίκη) λάμπες (χωρίς να φαίνονται νταξ :lol: ) και δουλευε μια χαρά...



----εντιτ----

Πρόλαβε ο oldman και απάντησε...(όχι ότι ήξερα ακριβώς να σου απαντήσω δηλαδίς...:lol: )


------------

OldMan
01/08/2007, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Υπάρχει κανένας τύπος που να υπολογίζεται αυτό που μου είπες παραπάνω ή εμπειρικά μιλάς?
Νομίζω στον Ηλεκτρισμό της 1η Λυκείου (μπορεί και 3ης Γυμνασίου) θα βρεις τον Νόμο του Ohm !!! :lol:

P = U X I => I = P/U => I = 20W/12V => I = 1,66666A

U = I X R => R = U/I => R = 12V/1,6A => R = 7,5Ω



μας φάγανε τα μπιλιάρδα... :D

odt
01/08/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Νομίζω στον Ηλεκτρισμό της 1η Λυκείου (μπορεί και 3ης Γυμνασίου) θα βρεις τον Νόμο του Ohm !!! :lol:


:nono: :nono:

Στης 2ας Γυμνασίου....:lol:

OldMan
01/08/2007, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
:nono: :nono:
Στης 2ας Γυμνασίου....:lol:
Πέρασε καιρός τελικά ...

(εμείς τα κάναμε στην 5η Γυμνασίου ...) :sad:

runnerma
01/08/2007, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
μας φάγανε τα μπιλιάρδα...:D

Όντως :D :D :D :D :D
Και ναι!!! τα φλας είναι ... 1 (ΈΝΑ) ολόκληρο watt !!!:D :D :D


98150

runnerma
01/08/2007, 16:49
Ok νέα ερώτηση τώρα...

Αυτά τα τουβλάκια θα ζεστένονται πολύ???

Αν τα τυλίξω με μονωτική θα είναι οκ? 'Η να τα αφήσω να αερίζονται???

CBF_1000
01/08/2007, 16:52
Μάλλον θα χρειαστεί ν'αλλάξεις το ρελέ.

runnerma
01/08/2007, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF_1000
Μάλλον θα χρειαστεί ν'αλλάξεις το ρελέ.

Αν μου πεις που πουλάνε με τέτοιο βύσμα...


98152

runnerma
01/08/2007, 17:10
επ σαν αυτο παρακάτω...


98153

odt
01/08/2007, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Αν μου πεις που πουλάνε με τέτοιο βύσμα...
Ρε συ, βάλε τα τουβλάκια να ξενιάσεις(Τα οποία βέβαια πιο πολύ μοιάζουν με τσιγάρα :lol: )...Αφού ούτως ή άλλως, τα καλώδια τα έκοψες...

Με τη θερμοκρασία δεν θα έχεις πρόβλημα...κόλλα τα με λίγη σιλικόνη...και είσαι οκ.

runnerma
02/08/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:
Σου περισσεύουν 20 Watts για κάθε LED, άρα θέλεις αντίσταση 7,5Ω για το κάθε Led (πας σε τυποποιημένες 6,8Ω - για λίγο γρηγορότερα από τα παλιά και 8,2Ω για λίγο αργότερα ...) ΑΛΛΑ η κάθε αντίσταση πρέπει να είναι ΠΑΝΩ από 20Watts (κοινώς: τουβλάκι !!!) :wave2:

Βρήκα έτοιμες με πριζάκια που μου κάνουν στα 8,2Ω και 50W.

Νέα ερώτηση τώρα, δοκίμασα και έβαλα 2 συνεχόμενες αντιστάσεις στο πίσω φλάς και καθόλου στο μπροστινό και είναι μια χαρά. Επειδή δεν έχω πολύ χώρο στην μπροστινή μάσκα σκέφτομαι να βάλω 2 αντιστάσεις πίσω αριστερά και 2 πίσω δεξιά (και μπροστά τπτα εννοείται) . Στην δοκιμή είναι μια χαρά.

Μακροπρόθεσμα όμως τι γίνεται? Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργηθεί πρόβλημα κάπου αλλού?

Μήπως να μη κάνω πειράματα και να βάλω από μία σε κάθε φλάς??

ΟldMan τα φλας σου... εεεε τα "φώτα" σου εννοω :D :D :D

runnerma
02/08/2007, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Ρε συ, βάλε τα τουβλάκια να ξενιάσεις(Τα οποία βέβαια πιο πολύ μοιάζουν με τσιγάρα :lol: )...Αφού ούτως ή άλλως, τα καλώδια τα έκοψες...

Με τη θερμοκρασία δεν θα έχεις πρόβλημα...κόλλα τα με λίγη σιλικόνη...και είσαι οκ.

Με ταινία διπλής κάθονται μια χαρά τακτοποιημένα και όμορφα σε ένα σημείο που υποτείθεται ότι είναι αποθηκευτικός χώρος.(πρέπει να είσαι ο τιραμόλα για να πιάσεις κάτι από εκεί μέσα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

OldMan
02/08/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Βρήκα έτοιμες με πριζάκια που μου κάνουν στα 8,2Ω και 50W.
Αν είναι μεταλλικές με ψύκτρες, πρόσεξε λίγο που θα "ακουμπάνε" !!!
(βαριέμαι να υπολογίζω σε cal την θερμική κατανάλωση των 20Watts ...) :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
δοκίμασα και έβαλα 2 συνεχόμενες αντιστάσεις στο πίσω φλάς και καθόλου στο μπροστινό και είναι μια χαρά. Επειδή δεν έχω πολύ χώρο στην μπροστινή μάσκα σκέφτομαι να βάλω 2 αντιστάσεις πίσω αριστερά και 2 πίσω δεξιά (και μπροστά τπτα εννοείται) . Στην δοκιμή είναι μια χαρά.
Μακροπρόθεσμα όμως τι γίνεται? Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργηθεί πρόβλημα κάπου αλλού?
Μήπως να μη κάνω πειράματα και να βάλω από μία σε κάθε φλάς??
Εφόσον πάει ρεύμα (ένταση) ικανοποιητικό για να λειτουργούν τα φλας που έχουν τις διπλές αντιστάσεις με καλή φωτεινότητα, δεν θα υπάρξει άλλο πρόβλημα !!! :wave2:


Υ.Γ.
Επειδή σε κόβω για μέγα Μάγιστρο των Ηλεκτρονικών, για πες πως το σκέφτηκες να κάνεις αυτήν την σύνδεση ??? :winka:

Nrgman
02/08/2007, 13:39
Εγώ πάντως έβαλα 1 αντιστάση πίσω στα 5 Ω και 50 W παράλληλα στο κάθε φλάς και είναι μια χαρά απο τότε.

GIXXERAKIAS
02/08/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Υ.Γ.
Επειδή σε κόβω για μέγα Μάγιστρο των Ηλεκτρονικών, για πες πως το σκέφτηκες να κάνεις αυτήν την σύνδεση ??? :winka: Μηπως απλα σκεφτηκε οτι και εγω μολις τωρα?Οτι το ρελε θα "διαβαζει¨την αντισταση και θα δινει αργα ο ρυθμο αναμματος των φλας?Γιατι τα φλας ειναι ενα κυκλωμα δεν ειναι?Οπως για παραδειγμα οταν καιγεται μια λαμπα,δεν αναβοσβηνουν τα υπολοιπα γρηγορα?Ετσι και με τα led το ρελε θα αναγνωριζει λιγοτερα watt απ'οτι με τα λαμπακια τα κανονικα και γι'αυτο ισως να αναβοσβηνουν γργορα και τα led χωρις αντιστασεις.

Λεω εγω τωρα:sick: :D

OldMan
02/08/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Εγώ πάντως έβαλα 1 αντιστάση πίσω στα 5 Ω και 50 W παράλληλα στο κάθε φλάς και είναι μια χαρά απο τότε.
Check and Verify, please ...:wave2:

OldMan
02/08/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
.........................................
Δεν ρωτήσαμε εσάς, κύριε ...!!! :smokin:

GIXXERAKIAS
02/08/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν ρωτήσαμε εσάς, κύριε ...!!! :smokin: Εχμ συγγνωμη ωωω μεγαλειοτατε! :sad: :sad:




τελικα αυτο ειναι??? :D

runnerma
02/08/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν είναι μεταλλικές με ψύκτρες, πρόσεξε λίγο που θα "ακουμπάνε" !!!
(βαριέμαι να υπολογίζω σε cal την θερμική κατανάλωση των 20Watts ...) :wave2:


Εφόσον πάει ρεύμα (ένταση) ικανοποιητικό για να λειτουργούν τα φλας που έχουν τις διπλές αντιστάσεις με καλή φωτεινότητα, δεν θα υπάρξει άλλο πρόβλημα !!! :wave2:


Υ.Γ.
Επειδή σε κόβω για μέγα Μάγιστρο των Ηλεκτρονικών, για πες πως το σκέφτηκες να κάνεις αυτήν την σύνδεση ??? :winka:

Λοιπόν είναι μεταλικές με ψύκτρες και θα "κατσουνε" με ταινία διπλής πάνω σε πλαστικό χωρίς να ακουμπάνε πουθενά.
Αν δω τα σκούρα (υψηλές θερμοκρασίες) θα βάλω ανάμεσα σε αυτές και το πλαστικό θερμομονωτικό υλικό και θα τις βιδώσω με βίδες (αυτές για πλαστικό ντε με τα αραιά πάσα)

Οι αντιστάσεις είναι τυποποιημένες όπως είπες και έχουν 2 θυλικά από τη μία και 2 αρσενικά βυσματάκια από την άλλη.

Για καλή μου τύχη είναι τα ίδια με αυτά που έχουν τα φλάς για να ενώνωνται με τις προεκτάσεις που έφτιαξα χρησιμοποιώντας το μανίσιο βύσμα του φλάς. (δεν πείραξα καθόλου πλεξούδα)

Τις παρεμβάλω ανάμεσα σε αυτή την προέκταση και το φλας όπως το σχηματάκι παρακάτω.

(όπου πράσινο υπάρχουν βύσματα που ταιριάζουν μεταξύ τους)


98231

runnerma
02/08/2007, 13:53
Αν εννοείς πως μου ήρθε η ιδέα, απλά ξέρω ότι είναι ένα κύκλωμα δεξιά και ένα αριστερά.

Οπότε λογικά η συνολική αντίσταση μέσα σε αυτό το κύκλωμα είναι αυτή που παίζει ρόλο.

Επιβεβαιώθηκα με το "δοκιμάζουμε και βλέπουμε" :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Nrgman
02/08/2007, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Check and Verify, please ...:wave2:


Ο ρελές που είναι υπεύθηνος για το αναβόσβησμα των φλάς (σε εμένα τουλάχιστον) είναι θερμικός.
Δηλαδή ανάλογα με το φορτίο που έχει θερμένεται ένα ελασμα και ανοίγει η επαφή και σβήνουν τα φλάς .Μόλις ανοίξει η επάφη το έλασμα αρχίζει να κρυώνει και ξανακλείνει . Αυτό συνεχίζεται και αναβοσβίνουν τα φλάς.
Αν το φορτίο είναι μικρό (δηλαδή LED) τότε ο ρελές δουλεύει πολυ γρήγορα διότι δεν υπάρχει αρκετή θερμότητα στο έλασμα και κλείνει πολυ γρήγορα.

Τώρα αν μπεί μια αντίσταση παράλληλα στο LED το φορτιο στον ρελέ θα ανεβει και ο ρελές θα δουλεύει πιό αργά.Επίσης το LED θα τραβάει όσο ρεύμα χρειάζεται .Αν η αντίσταση μπει εν σειρά ,το ρεύμα στο LED θα είναι πιο μικρό απο οτι πρέπει με αποτελεσμα να μην δουλέυει σωστά.





:wave2:

OldMan
02/08/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Αν εννοείς πως μου ήρθε η ιδέα, απλά ξέρω ότι είναι ένα κύκλωμα δεξιά και ένα αριστερά.
Οπότε λογικά η συνολική αντίσταση μέσα σε αυτό το κύκλωμα είναι αυτή που παίζει ρόλο.
:beer: :wave2: :beer:

Προφανώς πήρες "passive type" αντιστάσεις (δεν πειράζει, αλλά τις πλήρωσες ακριβότερα από τις απλές..) :wave2:

Nrgman
02/08/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Λοιπόν είναι μεταλικές με ψύκτρες και θα "κατσουνε" με ταινία διπλής πάνω σε πλαστικό χωρίς να ακουμπάνε πουθενά.


Αν ζεσταίνεται αρκετά η αντίσταση θα σου λιώσει την κόλλα απο την ταινία.
Εγώ έβαλα την αντίσταση πάνω στο πλαίσιο και την στερέωσα με 2 tie wraps.

runnerma
02/08/2007, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:beer: :wave2: :beer:

Προφανώς πήρες "passive type" αντιστάσεις (δεν πειράζει, αλλά τις πλήρωσες ακριβότερα από τις απλές..) :wave2:


Passive ξεpassive δουλέυουν και αν δεν εχουν και πρόβλημα όπως μου λες 5 πάνω 5 κάτω δεν χάλασε ο κόσμος. :D :D

Αντε τσάκω και μια :beer: για την πολύτιμη βοήθεια σου :D

Σας ευχαριστώ όλους gays εεεε... guys ήθελα να πω :blush: :blush: :blush:


:lol: :lol: :lol:

Keep rocking plzzzzz

OldMan
02/08/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Ο ρελές που είναι υπεύθηνος για το αναβόσβησμα των φλάς (σε εμένα τουλάχιστον) είναι θερμικός.
Δηλαδή ανάλογα με το φορτίο που έχει θερμένεται ένα ελασμα και ανοίγει η επαφή και σβήνουν τα φλάς .Μόλις ανοίξει η επάφη το έλασμα αρχίζει να κρυώνει και ξανακλείνει . Αυτό συνεχίζεται και αναβοσβίνουν τα φλάς.
Αν το φορτίο είναι μικρό (δηλαδή LED) τότε ο ρελές δουλεύει πολυ γρήγορα διότι δεν υπάρχει αρκετή θερμότητα στο έλασμα και κλείνει πολυ γρήγορα.
Τώρα αν μπεί μια αντίσταση παράλληλα στο LED το φορτιο στον ρελέ θα ανεβει και ο ρελές θα δουλεύει πιό αργά.
Μέχρι εδώ, τα πάμε μια χαρά...!!! :beer:


Εδώ όμως τα μπερδεύουμε:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
.Αν η αντίσταση μπει εν σειρά ,το ρεύμα στο LED θα είναι πιο μικρό απο οτι πρέπει με αποτελεσμα να μην δουλέυει σωστά.
Προφανώς εννοείς την πτώση ΤΑΣΗΣ πάνω στην αντίσταση...
(το ρεύμα σε ένα κύκλωμα εν σειρά παραμένει σταθερό !!)
:wave2:

Nrgman
02/08/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Προφανώς εννοείς την πτώση ΤΑΣΗΣ πάνω στην αντίσταση...
(το ρεύμα σε ένα κύκλωμα εν σειρά παραμένει σταθερό !!)
:wave2:


Π.χ. Έχεις ένα κύκλωμα με τροφοδοσία 12 V και μια αντίσταση 1KΩ .Το ρεύμα που θα περνάει απο την αντίσταση θα είναι 12 mA και η ισχύς θα είναι 144mW . Αν βάλεις μια ακόμα αντίσταση 1ΚΩ εν σειρά με την προηγούμενη το ρεύμα που θα περνάει απο τις αντιστάσεις θα είναι 6 mA και η ισχύς θα είναι 72mW.

Αν όμως την δεύτερη αντίσταση την βάλεις παράλληλα με την πρώτη, το ρεύμα που θα περνάει απο κάθε αντίσταση θα είναι 12mA και το συνολικό ρεύμα του κυκλώματος θα είναι 24mA. Έτσι η ισχύς θα είναι 288 mW.

:wave2:

OldMan
02/08/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Π.χ. Έχεις ένα κύκλωμα με τροφοδοσία 12 V και μια αντίσταση 1KΩ .Το ρεύμα που θα περνάει απο την αντίσταση θα είναι 12 mA και η ισχύς θα είναι 144mW . Αν βάλεις μια ακόμα αντίσταση 1ΚΩ εν σειρά με την προηγούμενη το ρεύμα που θα περνάει απο τις αντιστάσεις θα είναι 6 mA και η ισχύς θα είναι 72mW.
Εσύ μιλάς για "περιοριστή ρεύματος" ενώ εγώ για "παθητική" κατανάλωση ισχύος !!!

(εννοώ ότι το ρεύμα διέλευσης (το επιτρεπόμενο από την αντίσταση) είναι πολύ μεγαλύτερο από το απαραίτητο για την λειτουργεία του LED ).

Στην περίπτωση της παράλληλης σύνδεσης καταναλώνεις άδικα παραπάνω ρεύμα (το ρεύμα του LED + το ρεύμα της αντίστασης), ενώ στην εν σειρά καταναλώνεις μόνο το ρεύμα της αντίστασης !!


Υ.Γ.
Ο όρος "καταναλώνεις" δεν είναι σωστός, γιατί η συνολική ισχύς κατανάλωσης είναι η ίδια και στις δύο περιπτώσεις !!
Καλύτερα ταιριάζει το ότι αναγκάζεις την πηγή να παράγει μεγαλύτερης έντασης ρεύμα !! :wave2:




edit: Δεν πρόσεξα την 2η παράγραφο στο post σου - Συμφωνούμε πλήρως !! :beer:

Nikoskazer2000
03/08/2007, 02:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
...Το κάθε led είναι 1watt ενώ το κάθε φλας ήταν 21watt :eyepop: :eyepop:

:eek:
:eyepop:
:bawl:

Καλά πήγες και πήρες Luxeon του 1W; :look:

Ξέρεις τι θερμότητα εκλύουν αυτά; Στους 80 βαθμούς τα καψες :smokin: αν και εφόσον θα τα χρησιμοποιήσεις για φλας δε θα προλάβουν να ζεσταθούν.

Δουλεύουν στα 2,85V, τραβάνε 350mAh και χρειάζονται τουλάχιστον παθητική ψύξη (ψύχτρα).

Με μερικά Ultra Bright θα έκανες τη δουλειά σου με σημαντικά μειωμένο ενεργειακό κόστος και χωρίς ν' ανυσηχείς για υπερθέρμανση.

Και μόνο με την αντίσταση που θα χρειαστείς να παρεμβάλεις το ενεργειακό κόστος θα είναι παραπλήσιο των λαμπών.

Nikoskazer2000
03/08/2007, 02:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Αν μου πεις που πουλάνε με τέτοιο βύσμα...

Πρέπει να φτιάξεις εσυ δικό σου ταλαντωτή.

Προς το παρόν δεν κυκλοφορεί ανάλογος για τόσο μικρή ισχύ, οπότε...

Nikoskazer2000
03/08/2007, 02:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εσύ μιλάς για "περιοριστή ρεύματος" ενώ εγώ για "παθητική" κατανάλωση ισχύος !!!

(εννοώ ότι το ρεύμα διέλευσης (το επιτρεπόμενο από την αντίσταση) είναι πολύ μεγαλύτερο από το απαραίτητο για την λειτουργεία του LED ).

Στην περίπτωση της παράλληλης σύνδεσης καταναλώνεις άδικα παραπάνω ρεύμα (το ρεύμα του LED + το ρεύμα της αντίστασης), ενώ στην εν σειρά καταναλώνεις μόνο το ρεύμα της αντίστασης !!


Υ.Γ.
Ο όρος "καταναλώνεις" δεν είναι σωστός, γιατί η συνολική ισχύς κατανάλωσης είναι η ίδια και στις δύο περιπτώσεις !!
Καλύτερα ταιριάζει το ότι αναγκάζεις την πηγή να παράγει μεγαλύτερης έντασης ρεύμα !! :wave2:




edit: Δεν πρόσεξα την 2η παράγραφο στο post σου - Συμφωνούμε πλήρως !! :beer:


Αμ μπράβο αυτό εννοούσα και 'γω.

:wave2:

runnerma
03/08/2007, 05:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
:eek:
:eyepop:
:bawl:

Καλά πήγες και πήρες Luxeon του 1W; :look:

Ξέρεις τι θερμότητα εκλύουν αυτά; Στους 80 βαθμούς τα καψες :smokin: αν και εφόσον θα τα χρησιμοποιήσεις για φλας δε θα προλάβουν να ζεσταθούν.

Δουλεύουν στα 2,85V, τραβάνε 350mAh και χρειάζονται τουλάχιστον παθητική ψύξη (ψύχτρα).

Με μερικά Ultra Bright θα έκανες τη δουλειά σου με σημαντικά μειωμένο ενεργειακό κόστος και χωρίς ν' ανυσηχείς για υπερθέρμανση.

Και μόνο με την αντίσταση που θα χρειαστείς να παρεμβάλεις το ενεργειακό κόστος θα είναι παραπλήσιο των λαμπών.

Ρε Νίκο είναι ειδικά για μοτό δες στην πρώτη σελίδα το λινκ .
Και είναι 12V 1W

OldMan
03/08/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Πρέπει να φτιάξεις εσυ δικό σου ταλαντωτή.
Με ένα NE555 και ένα κρύσταλο χαλαζία (από παλιό Quartz ρολόι) !!! :a31:


(άτιμη ρακή, τα καλύτερα παιδιά καταστρέφεις...):D

Tropeas
03/08/2007, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Με ένα NE555 και ένα κρύσταλο χαλαζία (από παλιό Quartz ρολόι) !!! :a31:


(άτιμη ρακή, τα καλύτερα παιδιά καταστρέφεις...):D
Αγαπητέ παρόλα τα άλλα παλιάντρα....
ας πάρουν τα παιδιά έναν ταλαντωτή τύπου 555,
μιας και υπάρχει LM555, NE555, SA555 κλπ κλπ κλπ.... που το καθένα απλά υποδουλώνει την κατασκευάστρια εταιρεία...

και ρίξτε και μια ματιά στο Pdf του για να δείτε την συνδεσμολογία και τα χαρακτηριστικά του...
http://www.fairchildsemi.com/ds/LM/LM555.pdf :wave2: :beer:

runnerma
03/08/2007, 17:22
Ρε παιδία, πιο έυκολα θα μάθω γιαπωνέζικα παρά αυτά τα πράγματα :D :D

Ασε περιμένω τις αντιστάσεις (έχω τις δύο) να κάνω τη δουλειά μου να τελειώνουμε...

:beer: :beer: :beer:

Nikoskazer2000
04/08/2007, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Ρε Νίκο είναι ειδικά για μοτό δες στην πρώτη σελίδα το λινκ .
Και είναι 12V 1W

Α συγνώμη παρεξήγησα...:blush:

Nikoskazer2000
04/08/2007, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Με ένα NE555 και ένα κρύσταλο χαλαζία (από παλιό Quartz ρολόι) !!! :a31:


(άτιμη ρακή, τα καλύτερα παιδιά καταστρέφεις...):D


Δε θυμάμαι να είπα ποτέ πως εχω τελειώσει ηλεκτρονικός...:mad:


:sad: