PDA

View Full Version : Νέο CBF-600 για το 2008



Pan_Londinium
02/08/2007, 10:55
Η Honda είναι στα πρόθυρα της κυκλοφορίας μιας νέας έκδοσης της μοτοσικλέτας CBF600 για το 2008 - ενσωματώνοντας την πιό πρόσφατη μηχανή CBR600RR, που επίσης βρίσκεται στο νέο Hornet 600.

Η μοτοσικλέτα είναι πιθανό να αποκαλυφθεί πριν από τα υπόλοιπα μοντέλα μοτοσικλετών της Honda για το 2008, όπως η αλλαγή μηχανών γίνεται λόγω της ανάγκης να συναντηθούν νέοι νομοι Euro III emissions.

Η παλαιά μηχανή CBF, που προήλθε από μια προηγούμενη παραγωγή της μοτοσικλέτας CBR600, ανταποκρίθηκε στους Εuro II emissions νόμους, αλλά όχι τα πιό πρόσφατα πρότυπα.

Παρά την τροποποίηση της μηχανής, η Honda έχει επιλέξει για να αλλάξη απλά στη νεώτερη μηχανή αλλά παραμένοντας ουσιαστικά αμετάβλητο ειδάλλως. Η μηχανή θα είναι αυτή απο το καινούριο Hornet, detuned πάλι αλλά με μεγαλήτερη υπδύναμη απο το τωρινό μοντέλο.

Παρόλα αυτα το CBF δεν παίρνει ριζικό οπτικό makeover αλλά μικρές αλλαγές στο fairing σχέδιο, και ένα καινούριο πλαίσιο για να επιτρέψει τη τοποθέτηση της νέας μηχανής.

Σε πώληση πριν από το τέλος του έτους, αναμένεται για να κοστίσει γύρω από £5300 (Αγγλία).

spyimage:


98200

makis206
02/08/2007, 10:56
Παναγή τώρα μας έκανες την καρδιά περιβόλι..:bigcry:


:lol: :beer: :lol:

Pan_Londinium
02/08/2007, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Παναγή τώρα μας έκανες την καρδιά περιβόλι..:bigcry:


:lol: :beer: :lol: ]

giati ta dakria file? :confused:

makis206
02/08/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
giati ta dakria file? :confused:

Γιατί το μηχανάκι που αγόρασα μόλις πέρισυ του χρόνου θά'ναι το "παλιό μοντέλο":bigcry:

Λίγο τό'χεις ;:lol: :lol:

Cpt. Haddock
02/08/2007, 11:17
:eyepop:

Θα έχει ΨΕΚΑΣΜΟ δηλαδή;

ουάου!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


κακίες :wave2:

Pan_Londinium
02/08/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Γιατί το μηχανάκι που αγόρασα μόλις πέρισυ του χρόνου θά'ναι το "παλιό μοντέλο":bigcry:

Λίγο τό'χεις ;:lol: :lol:

Hahaha k egw to ido skeutika... alla elpizw oti ka8ws den einai megales h allages na mhn fenete toso poli apo makria :a13:

k otan 8a eimaste etoimoi gia kanouria mhxanh 8a exei katebei h timh :D (ka8ws otan ginw poio empiros odhgos 8a h8ela na parw kainouria mhxanh)

Pan_Londinium
02/08/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:eyepop:

Θα έχει ΨΕΚΑΣΜΟ δηλαδή;

ουάου!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


κακίες :wave2:

apoti 8umamai 8a exei ta frena tou CBF1000 & FI (fuel injection)

saratoga
02/08/2007, 11:21
Αντε και injection στο πολλυ καλο cbf600 :cool: ,και επιθετικο σχημα μπροστα...!:beer:
το euro3 σημαινη πιο αυστηρες προδιαγραφες εκπομπης ρυπων,αλλα ο κινητηρας απο cbr600 (οπως και στο παλιο cbf) εχη δυνατοτητες "ξεμπουκοματος" με φιλτρο-εξατμιση...:D

Η Honda αρχιζη και ξυπναη (απο το ληθαργο)...,και θα κανη πωλησεις οπως και το (νεο) hornet,αναλογα και τη τιμη...:D

:a54:

Pan_Londinium
02/08/2007, 11:22
alles duo photo


98204

Pan_Londinium
02/08/2007, 11:23
2


98205

byron
02/08/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Παναγή τώρα μας έκανες την καρδιά περιβόλι..:bigcry:
:lol: :beer: :lol:

Makη μη μασάς ρε. Δεν βλέπεις πως είναι; Εντελώς gay το πράμα. :a14:

Cpt. Haddock
02/08/2007, 11:27
Ωραίο φαίνεται αν και για μένα οπτικά δε χρειαζόταν ιδιαίτερες αλλαγές. Το θεωρώ πολύ όμορφο και καλό μηχανάκι (πλην του πίνακα οργάνων που δείχνει "παλιός").

Εκεί που ήθελε αλλαγή ήταν ο κινητήρας, η έλλειψη ψεκασμού (εν έτει 2007 ) ήταν ο κύριος λόγος που με απέτρεψε απο το να το αγοράσω.

:wave2: :beer: :wave2:

byron
02/08/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εκεί που ήθελε αλλαγή ήταν ο κινητήρας, η έλλειψη ψεκασμού (εν έτει 2007 ) ήταν ο κύριος λόγος που με απέτρεψε απο το να το αγοράσω.



Γιατί βρε Captain;θα σου ρυθμίζε και ο παλιάνθρωπος τους εξαεριωτήρες :lol:

Cpt. Haddock
02/08/2007, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Γιατί βρε Captain;θα σου ρυθμίζε και ο παλιάνθρωπος τους εξαεριωτήρες :lol:

:a53: :a53: :a53: :a53:


:lol:

makis206
02/08/2007, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Makη μη μασάς ρε. Δεν βλέπεις πως είναι; Εντελώς gay το πράμα. :a14:

Πες τα ρε Βύρωνα να ισιώσουμε !

Βγάλανε τους 4 αντρίκιους καρμπυράτορες για ένα τοσο'δα μπεκάκι :yuck:

Ουστ Λουκίες !:rotflmao:


:beer: :beer:

satel
02/08/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Γιατί το μηχανάκι που αγόρασα μόλις πέρισυ του χρόνου θά'ναι το "παλιό μοντέλο":bigcry:

Λίγο τό'χεις ;:lol: :lol:

Δηλαδή τι να πω και εγώ που το έχω για 2 μέρες; :D

Το μηχανάκι το πήρα γιατί μου άρεσε και γούσταρα το χαρακτήρα του. Θα συνεχίσει να μου αρέσει ακόμα και όταν βγει το καινούριο. Δεν το πήρα για να το πουλήσω γρήγορα, το πήρα για να το χαρώ όσο μπορώ και να το κρατήσω όσο μπορώ.

Απλά ο συντονισμός της αποκάλυψης του νέου μοντέλου είναι διαβολικός όσον αφορά την περίπτωσή μου!!! :lol:

makis206
02/08/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από satel
Το μηχανάκι το πήρα γιατί μου άρεσε και γούσταρα το χαρακτήρα του. Θα συνεχίσει να μου αρέσει ακόμα και όταν βγει το καινούριο. Δεν το πήρα για να το πουλήσω γρήγορα, το πήρα για να το χαρώ όσο μπορώ και να το κρατήσω όσο μπορώ.

Χωρίς αστεία το ίδιο ισχύει και για μένα, αν πάει για αλλαγή σύντομα θα είναι μόνο γιατί μου πήρε την καρδιά το 1000άρι, τουλάχιστον αυτός είναι ο κρυφός μου πόθος αυτή τη στιγμή.:lol:

Γενικότερα προτιμώ το καρμπυρατέρ, είμαι παραδοσιακός άνθρωπος εγώ :cool:

αλλά δεν μπορούσαν να περιμένουν 5-6 χρονάκια ακόμα να ωριμάσει για τα καλά το δικό μας ;

:lol: :beer: :lol:

Pan_Londinium
02/08/2007, 15:28
prin pareis 1000ari perimene ligo mpas k bgei kanourio kai meta: :a018:

den mporousan na perimenoun logo EuroII emission laws :S

Nostra
03/08/2007, 14:46
:D :D


:smokin: :smokin:

:wave2: :wave2:

Cpt. Haddock
03/08/2007, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
:.....

κουφαλίτσα... :winka:

makis206
03/08/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
κουφαλίτσα... :winka:

+600...:D

Pan_Londinium
03/08/2007, 16:45
e?? :confused:

solpap
07/08/2007, 20:53
To είδα και εγώ τις προάλλες στο MCN. Καλή εξέλιξη είναι, αν και καταλαβαίνω όσους αγόρασαν πρόσφατα....

Βασικά εδώ και αρκετό καιρό ψάχνομαι για μηχανη και ήμουν μεταξύ CBF600SA και V-STROM 650. Πάνω που κατέληξα να πάρω το SUZUKI (εδώ - Λονδίνο - το δίνουν με 0% για 3 χρόνια και προκαταβολή 99λίρες (ή μια λίρα? δεν είμαι σίγουρος....) δίαβασα για το HONDA και το ανέβαλα.

Θα περιμένω να δω το καινούργιο CBF, αν και νομίζω οτι το SUZUKI είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνω!

Στην Ελλάδα έχω ένα ΚLE500 (2001) αλλα δεν μου αρέσει πλέον - αν και είναι σκύλος...έχει φάει φόρτωμα και δρομολόγια Θεσσαλονίκη-Πειραιά ουκ ολίγες φορές! Το επόμενο ταξίδι στα τέλη του μήνα...αμήν και πότε!.

Φίλε pfout βλέπω οτι είσαι στο Λονδίνο? Που περίπου? Ισως να κάνουμε τίποτα βόλτες μαζί όταν πάρω μηχανή. Στα πλάνα μου επίσης είναι το Λονδίνο - Θεσσαλονίκη!

Take care!
Sol

javaneze
21/08/2007, 12:03
Aσημενια ζαντα και ασημενιος κινητηρας, αισχος.

Γιατι δλδ πρεπει να ειναι σαν το 1000 με μια εξατμιση... χαθηκε να διαφερουν λιγο...

Νομιζω και το φερινγκ ειναι του 1000. Δεν δενει σαν εννιαιο με το τεποζιτο οπως στο τωρινο 600 ή μου φαινεται;

Το σκουροχρωμο πηρουνι κατι λεει αλλα και παλι το αναποδο του χορνετ δεν ειναι, και απορω ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΓΜΤ!?!?!

Τουλαχιστον ευχομαι να εχουν βαλει το αλουμινενιο ψαλιδι που εχει το νεο χορνετ, γιατι αν οχι ειναι για τα μπαζα για καινουριο μοτο οταν το νεο χορνετ κυκλοφορει στα ιδια χρηματα περιπου, εστω και γυμνο.

Pan_Londinium
21/08/2007, 12:14
den 3erw an auto 8a einai to teliko look tis mhxanhs ka8ws einai "spy-foto".

HateNord
23/08/2007, 18:59
Παιδιά σήμερα το εκλεισα δίνοντας το μαστόδοντο που είχα ανταλλαγή.Η μειωμένη τιμή του με τράβηξε 6.900 ευρώ χωρίς ABS και 5 χρόνια χωρις τέλη με απόσυρση.Δεν ήθελα κάτι βαρύ και ονοφοειδές αλλά ήθελα κάτι απλό σε κατασκευή χωρίς πολλά τζίτζιλι μίτζιλι που να μπορεί να ταξιδεψει άνετα και στο εξωτερικό και το μικρό CBF είναι το ιδανικότερο για μένα.Θα το παραλάβω από βδομάδα γιατί το παράγγειλα με τριπλέτα Kappa 42,μανιτάρια,ψηλη ζελατίνα,bagster,και θερμαινόμενα γκριπ.Τελική τιμή 7450 ευρώ με τα αξεσουάρ...










ΥΓ.Νόμιζα οτι το 600 είχε ψεκασμό μόλις είδα ότι έχει καρμπυρατέρ το γουστάρισα ακόμα περισσότερο.ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΠΛΟΤΗΤΑ...Δεν με νοιάζει που βγάζουν καινούριο εμένα αυτό μου άρεσε και το πήρα.

apav
23/08/2007, 19:24
Καλοτάξιδο! :beer: Πες 2 κουβέντες για την απόσυρση, τι έδωσες και τι μείωση είχες; :wave2:

HateNord
23/08/2007, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Καλοτάξιδο! :beer: Πες 2 κουβέντες για την απόσυρση, τι έδωσες και τι μείωση είχες; :wave2:




Την απόσυρση την ανέλαβε το μαγαζί που την πήρα.Εγώ κέρδισα 5 χρόνια τέλη και το κατάστημα 300 ευρώ ΦΠΑ ή κατι τέτοιο.Εδωσα ανταλλαγή ένα BMW R 1150 RT 2004 που μου την έσπαγε γιατί ο χώρος της BMW έχει γεμίσει νούμερα.Η τιμή του έτσι κι αλλιώς είναι μειωμένη μαλλον λόγω της εμφάνισης του νέου μοντέλου.



ΥΓ 1.Το μηχανάκι προορίζεται μόνο για ταξίδια.Για δευτερο έχω ήδη ένα CB 400 SF του οποίου η ποιότητά του με έπεισε για την αγορά του CBF...


YΓ2.Ευχαριστώ για την ευχή...

makis206
25/08/2007, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από HateNord
ΥΓ.Νόμιζα οτι το 600 είχε ψεκασμό μόλις είδα ότι έχει καρμπυρατέρ το γουστάρισα ακόμα περισσότερο.ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΠΛΟΤΗΤΑ...Δεν με νοιάζει που βγάζουν καινούριο εμένα αυτό μου άρεσε και το πήρα.

Μαζί σου 1000% !

Ούτε τα ABS δεν θέλω εγώ !:lol:

Είμαι ακόμα "αυθεντικός αναβάτης", δεν θέλω ευκολίες στη μοτοσυκλέτα, σε λίγο θα τους βάλουνε και θύρα USB και Μπλουτούθ και Blue-Ray για τέλεια εικόνα και ήχο :rotflmao:


Ω ρε πως τα καμαρώνω τα 4 θηρία κάτω απ'το ντεπόζιτο που ρουφάνε τη βενζίνη !!

Με το καλό να την παραλάβεις φίλε μου !


:beer: :beer: :beer: :beer:

Panos82gr
18/09/2007, 11:00
Στεναχωριεμε που δεν εχει βγαλει ενα μοντελο του cbf με 100 αλογα οπως βγηκε το fz6 600 fazer σε εκδοση απλη 70 αλογα και στην εκδοση fz6 600 fazer s2 με 100 αλογα το οποιο ειναι ποιο σωστο σαν στριτ. Δηλαδη αν θες να εχεις λιγο γκαζι για να γουσταρεις ενα συμβατικο μηχανακι η πρεπει να το σκαλισεις η να παρεις και ενα γυμνο χορνετ για τη πολη??? Οπως και το γεγονος πως το στησιμο του χορνετ ειναι πολυ καλυτερο, αναρτησεις πιο σκληρες, το monoshock ειναι με αζωτο και γενικα το μηχανακι ειναι παιχνιδιαρικο.. φανταζομαι μολις αρχισουν να πεφτουν οι πωλησεις του cbf τοτε μονο θα βγαλει ενα μοντελο σα το χορνετ που και παλι θα ειναι ριγμενο γιατι αλλιως θα πεσουν οι πωλησεις του χορνετ!

byron
18/09/2007, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ω ρε πως τα καμαρώνω τα 4 θηρία κάτω απ'το ντεπόζιτο που ρουφάνε τη βενζίνη !!


Γειά σου ρε Μάκη ποιητή !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Συνέχισε το έργο βρε φίλε.
«Η ψυχρή και υγρή βενζίνη, κύλησε αργά μέσα απ΄την στενή και τραχειά επιφάνεια των αυλών, στριφογύρισε με μανία και έγινε ένα με τον δροσερό αέρα που κατέβαινε απ΄τον Ψηλορείτη, πριν ετοιμαστεί για την υπέρτατη θυσία πεφτοντας με ορμή πάνω στα καυτά και αφιλόξενα πιστόνια.......»


:beer:

el_hymador
18/09/2007, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γειά σου ρε Μάκη ποιητή !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Συνέχισε το έργο βρε φίλε.
«Η ψυχρή και υγρή βενζίνη, κύλησε αργά μέσα απ΄την στενή και τραχειά επιφάνεια των αυλών, στριφογύρισε με μανία και έγινε ένα με τον δροσερό αέρα που κατέβαινε απ΄τον Ψηλορείτη, πριν ετοιμαστεί για την υπέρτατη θυσία πεφτοντας με ορμή πάνω στα καυτά και αφιλόξενα πιστόνια.......»


:beer:

:lol:

γαματο!!

Τωρα για το αν αλλαξε το Cbf κινητηρα βασικα χεστηκα...αυτη την δουλεια θα κανουμε τωρα να τα σκαμε στους Κιτρινιαριδες καθε λιγο και λιγακι...υπαρχουν και αλλου προτοκαλιες...

makis206
19/09/2007, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γειά σου ρε Μάκη ποιητή !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Φαντάσου Βύρωνά μου ότι το πεζό μυαλό μου δεν ξέρει γρι από ποίηση κι όμως όταν κάθομαι πάνω σ'αυτό το αριστούργημα κάτι γίνεται μέσα του και ΓΡΑΦΕΙ ρε παιδί μου ! ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΕΧΝΗ ένα πράγμα !:rotflmao: :rotflmao:

:beer:


Θα το συνέχιζα άλλα έχω να το καβαλήσω δυο μέρες και δεν έχω το feeling τώρα :rotflmao:

GLIAKAKOS
27/09/2007, 10:30
Διαφορετικές δαγκάνες, κάλυμμα πλαισίου, ένα μικρό 1000 δηλαδή


106359

makis206
27/09/2007, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από GLIAKAKOS
Διαφορετικές δαγκάνες, κάλυμμα πλαισίου, ένα μικρό 1000 δηλαδή

Πολύ ωραίες οι αλλαγές του αλλά εγώ προτιμώ τα καρμπυρατέρ !:evil:


:a024:


:lol: :lol:

Pan_Londinium
28/09/2007, 13:04
parte k ena videaki apo to 08CBF...



http://www.youtube.com/watch?v=brC72X8A_Sg


maresei! pantws

makis206
28/09/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
parte k ena videaki apo to 08CBF...
http://www.youtube.com/watch?v=brC72X8A_Sg
maresei! pantws

Η αλήθεια είναι ότι έχουνε κάνει όμορφες αλλαγές πέρα απ'τις ουσιαστικές (ψεκασμός/φρένα), μ'αρέσει πολύ το πλαϊνό φαίρινγκ και τα καπάκια στο πλαίσιο !

Κουκλάκι το κάνανε !

:beer: :beer: :beer:

HateNord
28/09/2007, 14:22
Ωραίο είναι...είδα ότι το βελτίωσαν στα σημεία που πονάει το παλιό δηλαδή αναρτήσεις και όργανα...οπότε σε ενα δυό χρόνια που θα βαρεθώ το παλιό πάμε για το νέο...:beer: :beer:

javaneze
28/09/2007, 18:18
Αυτα που με χαλασαν:
-Κινητηρας και ζαντες σε ασημι αντι για μαυρο, μουφα!
-Ψαλιδι παλι σιδερια. Χαθηκε να βαλουν ενα αλουμινιου οπως στο χορνετακι; (αυτο το aluminium backbone frame εννοει το υποπλαισιο και οχι το ψαλιδι, σωστα; )
-To πετσοκομα του φερινγκ επισης δεν μου αρεσει καθολου.
-Μουρη,φωτα και κωλοφαναρο καμια αλλαγη, φαινεται εχει μεινει πολυ στοκ απο το προηγουμενο
-Το adjustable suspension δεν μου λεει κατι. Και στο τωρινο "adjustable" ειναι η ...προφορτιση
-Στα οργανα παλί δεν αλλαξε τιποτα ρε παιδια. Απλα οτι στο τεστ που κανει με το που γυρνας τον διακοπτη κανουν τεστ και οι βελονες εκτος απο τις οθονιτσες. Big deal! Ακομα το καντραν αυτοκινητου εχει. (Δεν με χαλαει αλλα οχι οτι αλλαξε και τιποτα ουσιαστικο)
-Εξακολουθει απο οτι φαινεται απο το βιντεο να μην εχει ενδειξη βενζινης. Γκρρρ....


Αυτα που μου αρεσαν:
Το μαυρο πηρουνι (αν και δεν ειναι και το USD του hornet)
Η μαυρη τιμονοπλακα
Τα νεα καλυτερα φρενα (αααχχχχ)

Αναμενουμε να δουμε και επιδοσεις ... :rolleyes:

makis206
29/09/2007, 11:42
Σας αρέσει το χρωματάκι ;:cool:

εννοείται πως πάλι μαύρο θα τό'παιρνα !! :evil: :lol:


106610

makis206
29/09/2007, 12:07
Το γκρι/δελφινί/σταχτί/καπνουλί :lol: :lol:


106616

makis206
29/09/2007, 12:08
Javaneze ψήνεσαι ; :cool: :wave2:


106617

makis206
29/09/2007, 12:09
Ούτ'εγώ !

Για το 1000άρι όμως ΝΑΙ !:lol: :beer:


106619

Pan_Londinium
30/09/2007, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ούτ'εγώ !

Για το 1000άρι όμως ΝΑΙ !:lol: :beer:

ama h monh diafora tous einai ta kibika.. tote isws protimisw pali to 600ari ka8ws gia Londino (pou duskola pas panw apo 40+ milia/wra & pou exei kameres pantou) to 1000 einai "axristo".
:confused:

kala oxi axristo,axristo alla axrisimopoihto :wave2:

javaneze
30/09/2007, 13:37
Aυτο το βυσιννι με τρελενει και σοβαρα το σκεφτομαι να το βαψω ετσι καποια στιγμη και το δικο μου ....

ΑΥτο ομως το "φαγωμα" στο πλαινο φερινγκ ειναι πολυ μαπα ρε παιδια.
Τουλαχιστον στις φωτο σαν να βλεπω το δικο μας με σπασμενο πλαινο φαινεται ....


Μακη που τις βρηκες τις φωτο; Οχι τιποτα αλλο, μα να δουμε αν θα βγει και κανενα νεο χρωμα για το 1000. ;)

HateNord
30/09/2007, 16:36
Tώρα που είδα και τις φωτογραφίες καταλήγω στο ότι δεν μου αρέσει και τόσο πολύ...θα προτιμούσα το μοτέρ μαυρο.Ισως τα φρένα του να είναι λίιιιιιιιγο καλύτερα...τεσπά για να δούμε και την τιμή του.

makis206
30/09/2007, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Μακη που τις βρηκες τις φωτο; Οχι τιποτα αλλο, μα να δουμε αν θα βγει και κανενα νεο χρωμα για το 1000. ;)

Τις φωτό τις βρήκα σ'αυτό το site (http://www.hondamc.com/homc/templates/Model____6884.aspx) Nικόλα !

Από μια γρήγορη ματιά που έριξα πάντως μόνο το βυσσινί είδα στα νέα χρώματα και του χιλιαριού αλλά δεν είδα το μπλέ που πιθανόν να το σταμάτησαν.:look:

jpk chios
30/09/2007, 20:39
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΚΙ ΕΓΩ????ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ 600ΑΡΙ ΤΙΣ ΔΙΠΛΕ ΕΞΑΤΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ 1000???Ε/ ΜΠΟΡΩ???:confused: :confused: :wave2:

makis206
30/09/2007, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΚΙ ΕΓΩ????ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ 600ΑΡΙ ΤΙΣ ΔΙΠΛΕ ΕΞΑΤΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ 1000???Ε/ ΜΠΟΡΩ???:confused: :confused: :wave2:

Όσο κι αν έχω ψάξει στο νετ για αφτερμάρκετ εξατμίσεις του 600ριού δεν βρήκα πουθενά κάποιο με εξατμίσεις δεξιά κι αριστερά.. μόνο με πατέντα σε κάποιον εξατμισά φαντάζομαι κι αυτό θα θέλει έξοδα και αρκετή δουλειά για να δουλέψει σωστά.. χώρια την αναζήτηση για τα κατάλληλα τελικά εξατμίσεων..

Πήγα στην αντιπροσωπεία και καβάλησα το χιλιάρι, οι διπλές εξατμίσεις είναι ένας σημαντικός λόγος για να προχωρήσω σε αντικατάσταση πάντως..:look: :lol:

Και μου το παίρνει και σε καλή τιμή γαμώτο !:a018:


:rotflmao:

jpk chios
30/09/2007, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όσο κι αν έχω ψάξει στο νετ για αφτερμάρκετ εξατμίσεις του 600ριού δεν βρήκα πουθενά κάποιο με εξατμίσεις δεξιά κι αριστερά.. μόνο με πατέντα σε κάποιον εξατμισά φαντάζομαι κι αυτό θα θέλει έξοδα και αρκετή δουλειά για να δουλέψει σωστά.. χώρια την αναζήτηση για τα κατάλληλα τελικά εξατμίσεων..

Πήγα στην αντιπροσωπεία και καβάλησα το χιλιάρι, οι διπλές εξατμίσεις είναι ένας σημαντικός λόγος για να προχωρήσω σε αντικατάσταση πάντως..:look: :lol:

Και μου το παίρνει και σε καλή τιμή γαμώτο !:a018:


:rotflmao:

:a013: ΤΟΤΕ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ?ΚΑΝΕ ΤΟ!ΕΓΩ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ...ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΤΙΜΗ ΛΕΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΤΡΑΝΣ650 ΤΟΥ 01 ΠΟΥ ΕΧΩ?:confused: ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΤΕΝΕΡ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΝ ΟΦ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΚΤΩΣ ΤΟΥ CBF1000 :rolleyes: :rolleyes: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1000ΑΡΙ:confused: ΤΙ ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΝΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΟΜΩΣ ΜΕ Ο,ΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ:sad: :sad:
:beer:

makis206
30/09/2007, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
ΤΙ ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΝΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΟΜΩΣ ΜΕ Ο,ΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ:sad: :sad:
:beer:

Κι εγώ ένα Τρανσάλπ του '05 είχα πριν το CBF που με είχε αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο απλά ήθελα κάτι περισσότερο σε σταθερότητα και γκάζι, χώμα δεν έμπαινα εξάλλου..:winka:

Και το CBFάκι απόλυτα με καλύβει αλλά το χιλιάρι έχει αυτό το παραπάνω που μπορεί να μη μου χρειαστεί και ποτέ στην Κρήτη που βρίσκομαι.. και τα 4 χιλιάρικα που θέλει παραπάνω για να το πάρω είναι 2 ωραία ταξιδάκια στην Ευρώπη γαμώτο !:a018:


Και το 600 τα κάνει άνετα.:winka: :beer:

jpk chios
30/09/2007, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κι εγώ ένα Τρανσάλπ του '05 είχα πριν το CBF που με είχε αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο απλά ήθελα κάτι περισσότερο σε σταθερότητα και γκάζι, χώμα δεν έμπαινα εξάλλου..:winka:

Και το CBFάκι απόλυτα με καλύβει αλλά το χιλιάρι έχει αυτό το παραπάνω που μπορεί να μη μου χρειαστεί και ποτέ στην Κρήτη που βρίσκομαι.. και τα 4 χιλιάρικα που θέλει παραπάνω για να το πάρω είναι 2 ωραία ταξιδάκια στην Ευρώπη γαμώτο !:a018:


Και το 600 τα κάνει άνετα.:winka: :beer:

:rolleyes: EXEIΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΑΚΟΣΑΡΙ...ΓΙ' ΑΥΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΠΡΙΝ ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΔΙΠΛΕΣ ΕΞΑΤΜΗΣΕΙΣ...:( ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΡΑΝΣ ΤΟ CBF ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ?ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ?Ο ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ ΕΝΟΧΛΗΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΚΑΙ ΣΑΜΑΡΑΚΙΑ?ΤΟ 1000 ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΕΣ ΕΞΑΤΜΗΣΕΙΣ...ΚΙΕ ΕΜΝΑ ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΜΟΥ ΤΗ ΨΥΧΗ...ΑΒS ΕΧΕΙΣ?ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ 600 ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΤΟ 1000 ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ...ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟ 1000 ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΟΝΕΤΛΟ 07 ΕΧΕΙ 7500?
:eyepop: :look:
:beer:

jpk chios
30/09/2007, 21:58
http://www.mobile.de/SIDPpj2B5XAyebp-vy-i4xS6g-t-vaNexlCsAsCsK%F3P~BmSB11LsearchPublicJ1191182909A2LsearchPublicD1300IMotorbikeS-t-vpLtt~BmPA1B20A0/cgi-bin/searchPublic.pl?refinement=0&sr_qual=GN&formType=kradDetail_GN&_form=search&sr_make=11000&sr_model=&sr_vehicleType=-2&sr_priceFrom=30000000&sr_priceTo=80000000&sr_category=100&sr_cubicCapacity=751-1000&sr_powerFrom=55&sr_powerTo=85&sr_registrationDateFrom=2006&sr_registrationDateTo=2007&sr_mileageFrom=-2&sr_mileageTo=-2&sr_engineType=-2&sr_gear=-2&sr_drive=-2&sr_color=-2&sr_country=-2&sr_zip=&sr_zipRadiusTo=-2&sr_damaged=0&sr_daysOldTo=-2&sr_sortOrder=0&sr_advertiserType=-2&sr_ABS=1&doSearch.x=71&doSearch.y=7



ΔΕΣ ΤΙΜΕΣ...:eek: :uplate: :eyepop: :bawl:

javaneze
30/09/2007, 22:00
Μακη θενξ για το λινκ! :beer:

Παρεπιπτωντος εβγαλαν την θερμοκρασια και απο το 600 και εβαλαν δεικτη βενζινης....

Μακη αν το λινκ που μου εδωσες ειναι ενημερωμενο παλι 77,5 αλογα στις 10.500σαλ το εχει δηλωσει η honda ... :(


106746

makis206
30/09/2007, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΡΑΝΣ ΤΟ CBF ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ?ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ?Ο ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ ΕΝΟΧΛΗΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΚΑΙ ΣΑΜΑΡΑΚΙΑ?

Οπωσδήποτε είναι πιο σκληρό αλλά και πολύ πιο σταθερό στις ταχύτητες άνω των 150χλμ που το Τρανσάλπ έχει ήδη παραδώσει.:lol:

Καλύτερες επιδόσεις, καλύτερα φρένα, καλύτερο κράτημα, ίδιες δυνατότητες για φόρτωμα, ίδια προστασία απ'τον αέρα, μοναδικό μειονέκτημα ότι δεν μπαίνει χώμα.

Συνεπιβάτης δεν κάθεται όσο κι αν εκλιπαρώ !!:lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
ΑΒS ΕΧΕΙΣ?

Το πήρα χωρίς αν και το χιλιάρι θα τό'παιρνα με !

Βλέποντας και κάνοντας, έχω ήδη βάλει πολλά στο μυαλό μου και το CBFάκι δεν το χάρηκα όσο του αξίζει ακόμα.. γιατί είναι πραγματικά άψογο μηχανάκι :beer:

Απλώς μου μπήκε το '1000' στο μυαλό !:lol:

makis206
30/09/2007, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Μακη αν το λινκ που μου εδωσες ειναι ενημερωμενο παλι 77,5 αλογα στις 10.500σαλ το εχει δηλωσει η honda ... :(

Δεν ξέρω τι παίζεται με το site Νικόλα μου αλλά απ'τη Honda δεν περίμενα τίποτα περισσότερο να σου πω την αλήθεια, αν και νομίζω πως δεν χρειάζεται παραπάνω, λογικά θα έχει καλύτερη ροπή το ψεκαστό.

:beer: :beer:

jpk chios
30/09/2007, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δεν ξέρω τι παίζεται με το site Νικόλα μου αλλά απ'τη Honda δεν περίμενα τίποτα περισσότερο να σου πω την αλήθεια, αν και νομίζω πως δεν χρειάζεται παραπάνω, λογικά θα έχει καλύτερη ροπή το ψεκαστό.

:beer: :beer:

ΟΝΤΩΣ Η ΧΟΝΤΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΙΔΙΑ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΔΥΝΑΜΗΣ ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑΙΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ....:winka:

Pan_Londinium
04/10/2007, 14:38
kialles foto apo

http://www.bikeintro.com/honda-cbf600-cbf600s-2008-launch-paris/


107333

Pan_Londinium
04/10/2007, 14:39
2


107338

Pan_Londinium
04/10/2007, 14:40
& naked

krima pou den alla3ane to fws (kati san tou Fazer...)


107336

Pan_Londinium
04/10/2007, 14:45
2


107340

Pan_Londinium
04/10/2007, 14:48
foto apo to Paris2007 bike show


107341

Pan_Londinium
04/10/2007, 14:52
kialles :beer:


107342

Pan_Londinium
04/10/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
kialles :beer:


107343

Pan_Londinium
04/10/2007, 14:58
kai videaki

2008 Honda press conference and stand Paris. 2008 Honda CBR1000RR Fireblade, Transalp 700, CBF600N and S and much more.

http://www.youtube.com/watch?v=jzq64M1ZUE4

pate stp 3:50 lepto k meta... :wave2:

Pan_Londinium
04/10/2007, 18:23
k h "bareth" diafhmhsh ths Honda:

edw (http://www.youtube.com/watch?v=lhbbvISYxT4)

enta3h den einai CBR! alla den einai toooosoooo bareto mhxanhma :hypnotize

npat
04/10/2007, 19:00
Πιστεύω πάντως πως έκαναν τις σωστές αλλαγές:

- Καινούριος κινητήρας με PGM-FI
- Μικρότερη κατανάλωση
- Καινούριο αλουμινένιο πλαίσιο
- Ρυθμιζόμενο μπροστινό (πιθανότατα μόνο προφόρτιση, αλλά ακόμη κι έτσι...)
- Πίσω έχουν βάλει μοχλικό? Ρυθμιζόμενη απόσβεση πίσω (ή κάνω λάθος)?
- Λογικά μικρότερο βάρος (λόγο κινητήρα και λόγο πλαισίου)
- Φρένα με ABS και CBS
- Μεγαλύτερο ρεζερβουάρ (αυτονομία)
- Το styling του πάντως εμένα μΕ αρέσει.

Λογικά θα έχει και λίγο καλύτερες ροπές, πράγμα που βέβαια λίγο με ενδιαφέρει.

Έχει δει κανείς ολοκληρωμένα χαρακτηριστικά?

javaneze
05/10/2007, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
- Καινούριο αλουμινένιο πλαίσιο
- Ρυθμιζόμενο μπροστινό (πιθανότατα μόνο προφόρτιση, αλλά ακόμη κι έτσι...)
- Πίσω έχουν βάλει μοχλικό? Ρυθμιζόμενη απόσβεση πίσω (ή κάνω λάθος
-Αν τα συμπερασματα τα εβγαλες απο την διαφημιση στο youtube, εισαι σιγουρος οτι μιλαει για πλαισιο, και οχι υποπλασιο μονο; Το ψαλιδι παντως πισω, μοιαζει το ιδιο με το δικο μας και οχι σαν το αλουμινενιο του χορνετ.
-Αυτο που το ειδες ρε μαν; Δεν πηρα κατι χαμπαρι για αλλαγη στο μπροστινο περαν του χρωματος ...
-Και στο πισω παλι δεν νομιζω να αλλαξαν κατι .. την ρυθμιση της προφωρτησης απλα διαφημιζουν απο οτι καταλαβα .... :/

Ζηλευω ΠΑΡΑ πολυ αυτο το C-ABS με τις τριπιστονες καθως κλαι το 20αρι τεποζιτο με τον ψεκασμο... ΓαΜωΤΟ!

Αισθητικα το κοκκινο μου αρεσει και εμενα παρα πολυ! (αν ερθει βεβαια στην ελλαδα γιατι και το δικο μας εβγαζε κοκκινο στο εξωτερικο.) Οι ζαντες ενταξει τρωγονται γιατι τις βαφεις μαυρες με μικρο κοστος... Τον κινητηρα ομως πως τον βαφεις; :confused:

@pfout Παναγιωτη δεν γινοταν να αλλαξουν και σε αυτο το φαναρι. Ηδη το αλλαξανε στο χορνετ οποτε σου λεει ασε τιποτα και για τους ρετρο :D

npat
05/10/2007, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
-Αν τα συμπερασματα τα εβγαλες απο την διαφημιση στο youtube, εισαι σιγουρος οτι μιλαει για πλαισιο, και οχι υποπλασιο μονο; Το ψαλιδι παντως πισω, μοιαζει το ιδιο με το δικο μας και οχι σαν το αλουμινενιο του χορνετ.
-Αυτο που το ειδες ρε μαν; Δεν πηρα κατι χαμπαρι για αλλαγη στο μπροστινο περαν του χρωματος ...
-Και στο πισω παλι δεν νομιζω να αλλαξαν κατι .. την ρυθμιση της προφωρτησης απλα διαφημιζουν απο οτι καταλαβα .... :/

Ζηλευω ΠΑΡΑ πολυ αυτο το C-ABS με τις τριπιστονες καθως κλαι το 20αρι τεποζιτο με τον ψεκασμο... ΓαΜωΤΟ!

Αισθητικα το κοκκινο μου αρεσει και εμενα παρα πολυ! (αν ερθει βεβαια στην ελλαδα γιατι και το δικο μας εβγαζε κοκκινο στο εξωτερικο.) Οι ζαντες ενταξει τρωγονται γιατι τις βαφεις μαυρες με μικρο κοστος... Τον κινητηρα ομως πως τον βαφεις; :confused:

@pfout Παναγιωτη δεν γινοταν να αλλαξουν και σε αυτο το φαναρι. Ηδη το αλλαξανε στο χορνετ οποτε σου λεει ασε τιποτα και για τους ρετρο :D

Πλαίσιο:

http://www.bikeintro.com/honda-cbf600-cbf600s-2008-launch-paris/


The Honda Hornet was also the inspiration for the chassis; as the innovative cast aluminium Mono-backbone frame has been adapted to the more relaxed riding position of the 2008 Honda CBF600 and CBF600S.


Μπροστινό:

http://expertlancer.com/honda-cbf600-for-european-markets-announced/


Comfort enhancements include an
adjustable front suspension that allows the rider to choose the setting that best suits his or her own preferences


Για το πίσω δεν μπορώ να το βρω. Μπορεί να έχεις δίκιο, και να εννοούν μόνο την προφόριση, γι' αυτό το έγραψα με ερωτηματικό.

Καθένα πάντως από αυτά μπορεί να είναι μούφα, μέχρι να το δούμε στους επίσημους καταλόγους της Honda...

amadeus
05/10/2007, 14:56
αλλα ενα βιντεακι απο youtube
λεει κατι για adjustable suspension αλλα...
http://www.youtube.com/watch?v=tAMfvUqDfkM&mode=related&search=

javaneze
08/10/2007, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τις φωτό τις βρήκα σ'αυτό το site (http://www.hondamc.com/homc/templates/Model____6884.aspx) Nικόλα !

Από μια γρήγορη ματιά που έριξα πάντως μόνο το βυσσινί είδα στα νέα χρώματα και του χιλιαριού αλλά δεν είδα το μπλέ που πιθανόν να το σταμάτησαν.:look:

Μακη παρε και αυτο για 2008!!!

ΤΡΕΛΑΑΑΑααα!!!! :beer:


107902

makis206
09/10/2007, 02:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Μακη παρε και αυτο για 2008!!!
ΤΡΕΛΑΑΑΑααα!!!! :beer:

Όντως Νικόλα, πανέμορφο χρώμα !!

Πρέπει να είναι το ίδιο με του Hornet ε ;

Καλύτερα ταιριάζει εδώ ! :o


:lol: :beer: :beer: :beer: