PDA

View Full Version : Κατανάλωση XLV650 Transalp



Joshoua
02/08/2007, 13:20
Γεια χαρά!
Τι γίνετε όλα καλά; :)

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Πρόσφατα έγινα,περήφανος ιδιοκτήτης ενός Honda XLV650 Transalp μοντέλο 2002.
Με την αγορά, την πήγα σε μηχανικό για ένα σέρβις και γενικό τσεκάρισμα. Για να μην τα πολυλογώ, η μηχανή συμπεριφέρετε άψογα στον δρόμο και δέν έχω κανένα πρόβλημα σε γενικές γραμμές.
Με προβληματίζει όμως η κατανάλωση.
Με ένα γέμισμα (19lt) η μηχανή κόβει μόλις 230km, πριν αδείασει εντελώς.
Έχω διαβάσει σε άλλες σελίδες στο ίντερνετ, για Transalp που αντέχουν μέχρι και 350km με ένα γέμισμα!
Γενικά είμαι της εντύπωσης ότι η μηχανή θα έπρεπε να έχει μέση κατανάλωση ~18lt, που με 19lt ρεζερβουάρ, θα έπρεπε να κόβει τουλάχιστον 320km και όχι 230km.
Ξέρω ότι το μοντέλο είναι ιδιαίτερα δημοφιλή στην Ελλάδα (σε αντίθεση με την Κύπρο) και γιαυτό ρωτάω γνώμες μπας και βγάλω άκρη..
Θα με βοηθούσε αν μπορεί κάποιος που οδηγά το ίδιο μόντελο, να μου πει πόσο τον παίρνει ένα γέμισμα, για να ξέρω αν η μηχανή έχει πρόβλημα και να το ψάξω ποιό βαθία το θέμα.
Πάντως μου φαίνεται παράξενο, μιας και η προηγούμενη μου μηχανή (F650GS) με κρατούσε 280km περίπου, με ένα γέμισμα..
Όπως και να έχει, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

gcrook
02/08/2007, 13:23
Δεν ξερω αν ειναι υπερβολικη, εμενα για κινητηρα V2 παλιας τεχνολογιας με καρμπς, μια χαρα μου φαινεται.
Μην συγκρινεις με το BMW ειναι μονοκυλινδρο και οντως σε ταξιδι με σταθερα 110-120 δεν καιει τιποτα.

Sapadak
02/08/2007, 14:06
Με ΤΑ '01 με γεμισμα μεχρι τη ταπα :D εχω δει 270χλμ πριν παω σε βενζιναδικο σχεδον αδειος.

Αυτο σε Ε.Ο μονος με μια βαλιτσα πισω.

Τα 230 που λες ειναι μεσα στη πολη?

x-rider
02/08/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν ξερω αν ειναι υπερβολικη, εμενα για κινητηρα V2 παλιας τεχνολογιας με καρμπς, μια χαρα μου φαινεται.
Μην συγκρινεις με το BMW ειναι μονοκυλινδρο και οντως σε ταξιδι με σταθερα 110-120 δεν καιει τιποτα.



Με αυτα τα χλμ110-120 και το τρανσαλπ σε ταξιδι δεν καιει τιποτα επισης

OldMan
02/08/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joshoua
περήφανος ιδιοκτήτης ενός Honda XLV650 Transalp μοντέλο 2002.
Κάτι τέτοια στα Τεχνικά θεωρούνται βρισιές (ή το "ακαταλόγιστο"), οπότε πάμε για ban !!! :D


Υ.Γ.1
Η κατανάλωσή σου νομίζω ότι είναι μια χαρά (για την ηλικία του μοτέρ) και προφανώς εξαρτάται ΚΑΙ από το γρανάζωμα της μετάδοσης ΚΑΙ από το συνολικό "τσούλημα" της μηχανής (κατάσταση αλυσίδας, ελαστικών κ.λ.π.) :wave2:

Υ.Γ.2
Έχεις μακράν το καλύτερο μοτέρ που βγήκε σε XLV !!

tthodor
02/08/2007, 14:54
Φίλε Joshoua, με υγεία και καλές βόλτες με το μοτόρι σου . . .
Τώρα σε ότι αφορά την κατανάλωση είσαι μάλλον λίγο ψηλά, αλλά μάλλον έχεις και βαρύ χεράκι.

Πάντως αυτά που διαβάζεις στο Inet για 350 Km με ένα ντεπόζιτο, ανήκουν στην σφάιρα της φαντασίας μάλλον. Εκτός και αν μιλάμε για τίποτα αμερικάνους που πάνε μόνο σε ευθείες με 90-100 Κμ/h.

Η αλήθεια είναι ότι η κατανάλωση του ΤΑ ποικίλει πάρα πολύ ανάλογα με το τρόπο που το οδηγεί κανείς. Το πιο χαμηλό που έχω πετύχει είναι περί τα 6.1 lt/100 Km, πηγαίνοντας πάρα πολύ χαλαρά (αλλαγές στις 4000 σ.α.λ., 110-120 Km/h max ), πράγμα που σημαίνει 310-320 Km max με ένα ντεπόζιτο.
Από την άλλη άμα του πιεις το αίμα (μέσα στην πολή αλλαγές στις 7000+ σαλ, εθνική με 160+Km/h) έχω δει και 8,3 lt/100 Km πράγμα που σημαίνει 220 km max με ένα ντεπόζιτο.

Συνυπολογίζοντας ότι ο δείκτης βενζίνης λειτουργεί με δικιά του κλίμακα (δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα δηλ), εγώ σε ταξίδι μετά τα 180 Κμ στον μερικό όπου βρω βενζινάδικο βάζω, για να έχω το κεφάλι μου σίγουρο.

Joshoua
02/08/2007, 16:02
Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις :)
Μάλλον έχετε δίκαιο..
Μετροφυλλώντας το τεύχος του ΜΟΤΟ, με το συγκριτικό για τις 650 (βλέπετε εδώ το τεύχος έρχεται με καθυστέρηση 3 μηνών!!!) ξεκαθαρίζει ότι το TA έχει αυτονομία περίπου 240χλμ.
Οπόταν,μια χαρά είναι η μηχανή μου.
Όπως και να έχει,μιας και στα άλλα είμαι ευχαριστημένος,ας είναι να την ταίζω καύσιμα :D
Και πάλι ευχαριστώ.
:beer:

FZR1000
02/08/2007, 16:13
Παρε zxr400 εμενα καιει στην πολη πολυ λιγοτερο...

με 19 λιτρα κανω 430χλμ... και εχει και 180.000 χλμ (ολντμαν '92 με λαστιχα και αλυσιδα 3ετιας...)


μηπως του τα χωνεις τρελα? παραειναι μεγαλη η καταναλωση...

τοσο καιει το cbr 900 μου στην πολη...


230 χλμ βγαζει σε τι συνθηκες τελικα?

FZR1000
02/08/2007, 17:06
ολντ τι μια χαρα τοσο καιει και το κορολα του πατερα μου '86 1300 κυβικα

και στις 6000 να το εχει συνεχεια παλι δεν δικαιολογειται...

josh δεν το πας για καμια καυσαναλυση?

OldMan
02/08/2007, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
ολντ τι μια χαρα
Και το ZXR400 καίει την Παναγιάς τα μάτια σε σχέση με ένα Motobecane !!!

(ότι θέλουμε λέμε...):hypnotize

Joshoua
02/08/2007, 17:39
230 σε συνθήκες πόλης το έχω μετρήσει.
Αλλα και σε ταξίδι, πάλι τόσο με έχει πάει (220-230).
Η αλήθεια είναι ότι το πάω γρήγορα μέσα στην πόλη και ίσως να παίζει ρόλο.Αλλα πάλι,λίγα δεν είναι 230χλμ για τέτοια μηχανή;
Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα ψάξει την κατανάλωση πριν το αγοράσω και υπολόγιζα (συνηθεια απο το BMW F650GS) να χρειαστεί βενζίνη μετά τα 250-260χλμ. Μόλις ο δείκτης πήγε στα 230 με άφησε στην μέση του δρόμου. Καθόλου ωραία εμπειρία να σπρώχνεις το Transalp με 40 βαθμούς στην μέση της Λευκωσίας...
Ο μηχανικός,μου έχει πεί να αλλάξουμε γρανάζωμα πίσω...
Το σκέφτομαι,αν θα προσφέρει στην αυτονομία..

FZR1000
02/08/2007, 19:01
Μέση Κατανάλωση: 18,0 km/lt, 5,6 lt/100km για το 600 cc του '97

18*19=342κm

http://www.mybike.gr/index.php?autocom=mbdb&do=show&bid=197

και για το 650

TransAlp 650 19Ltr tank 365km and stops with MT tank. Normal riding. Is that good or bad? Checked it again today actually. Cheers John.

http://www.kiwibiker.co.nz/forums/showthread.php?t=17088



οποτε ή η μηχανη θελει ρυθμιση ή εισαι καυτης ή στην κυπρο εχετε φαναρια καθε 10μ...

FZR1000
02/08/2007, 19:05
για bmw f650

Fuel capacity: 17ltFuel consumption (average): 18km/lt.

η bmw σου εβγαζε ειπες 280 με 17 λιτρα αρα 16.4 km/lt δλδ εισαι παντα ανω του avrage σε καταναλωση...

για xtz 660

Fuel capacity: 20lt, Fuel consumption (average): 16.5km/lt.


http://www.bikepoint.com.au/portal/alias__bikepointau/tabID__5760/ArticleID__117365/DesktopDefault.aspx


και νομιζα οτι τα παπια ηταν οικονομικα...

Νέο HONDA INNOVA 125 i Το νέο ευκίνητο και δυναμικό INNOVA 125i ... Το βάρος ανέρχεται στα 149 κιλά και η κατανάλωση κυμαίνεται στα 4,1 λίτρα/100 χλμ:eyepop:

το zxr αμα το παω τερμα οικονομικα βγαζει τοσο:eek:
και αμα γουσταρω πιανω και τις 230αρες μου...

Joshoua
03/08/2007, 13:02
Και η Honda στην αντιπροσωπεία εδώ λέει ότι όσοι έχουν Transalp αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα..
Μπας και παίζει τίποτα με το στήσιμο στην αντιπροσωπεία.
Θα στείλω mail στην Honda Europe να δώ τι έχουν να πούν.
Το Versys κόβει 365χλμ!!! με ένα γέμισμα..
Θα το ψάξω περισσότερο και θα ειδοποιήσω

lamogio
03/08/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joshoua
Το Versys κόβει 365χλμ!!! με ένα γέμισμα..

:eyepop:
Σιγά μη γκόβει κι 800

εκτός αν είναι το μοδέλο με τα πετάλια:lol:

Joshoua
03/08/2007, 14:22
http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr/tpl/mag5/art20070101/htm/route-kawasaky-versys.htm
Δίαβασε στο τέλος τι λέει.
5l κάθε 100χλμ
19l ρεζερβουάρ.
Πόση αυτονομία μας κάνει;
:D

lamogio
03/08/2007, 14:56
Ναι βρέ τζόσουα καμάρι'μ
Αυτά λένε τα βιβλία κι αμα τα πας τα μηχανάκια σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεως μάλλον μέσα είσαι.
Ομως στην πράξη μάλλον γίνονται άλλα.
Θα με πεις τώρα, σε ξένα φόρα βλέπω και κάτι κουφά για 430 χλμ, μη σε πω και παραπάνω και κάτι 4,5 λτ/100χλμ.
Μπορεί εκεί να καίνε καλύτερες μπενζίνες, μπορεί να τα πάνε τα μηχανάκια με μείον 3000 στρ/λεπτό, μπορεί να 'χουνε πάντα ούριους άνεμοι, ξέρω γω...
Εμένα δε με βγάνει τόσα όσο τρυφερά και να του φερθώ.
Σόρι κιόλα που στραβώνω το θέμα αλλά άμα δε συμμορφωθεί να τρώει λιγότερο θα θυμώσω.
:wave2:

FZR1000
03/08/2007, 15:02
Και τι να σου κανουν μεσω email αν δεν το πας για καυσαναλυση...

Joshoua
03/08/2007, 16:20
Καλά λέτε..
Θα το ψάξω καλύτερα :)

apav
03/08/2007, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000

και νομιζα οτι τα παπια ηταν οικονομικα...

Νέο HONDA INNOVA 125 i Το νέο ευκίνητο και δυναμικό INNOVA 125i ... Το βάρος ανέρχεται στα 149 κιλά και η κατανάλωση κυμαίνεται στα 4,1 λίτρα/100 χλμ:eyepop:

:nono: 99.5 κιλά. LINK (http://www.honda.gr/honda/motorcycles_new/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=1&model_id=131&action=tech)

johnnyestia
03/08/2007, 20:24
Θέμα χεριού πρέπει να είναι φίλε. Στο δικό μου το bros 650 που έχει ουσιαστικά το ίδιο μοτέρ καίω ένα μέσο όρο 5.5λτ/100χλμ στην πόλη με χαλαρώτατη οδήγηση και το μοτέρ να δουλεύει στις 5,000 σαλ.

Έχει τύχει όμως να κάψω και 12 λτ σε 150 χλμ, δηλαδή 8λτ/100 χλμ , απλώς στίβωντας παραπάνω το γκάζι. Αν συμφηφίσουμε και το γεγονός πως το ΤΑ είναι και κομμάτι βαρύτερο, ορίστε και οι δικές σου καταναλώσεις αν το στίβεις.

marulis
03/08/2007, 22:17
Θα συμφωνήσω με τον FZR1000 δεν είναι λογικό .

Θέλει ψάξιμο το πρώτο και ποιο εύκολο φίλτρο αέρα.

Εγώ την πάτησα έτσι και με αλλαγή είχα πάνω από 30% μεγαλύτερη αυτονομία

μετά πας για ηλεκτρικά , (ελλιπής σπινθήρας. ), καρμπιρατέρ .

FZR1000
03/08/2007, 23:48
apav σωστος κ εμενα μου εκανε εντυπωση αλλα το βρηκα σε site και εχασα το link...


johnny μπορει να ειναι θεμα χεριου μπορει και οχι γιατι να μην το ψαξει?

bsari
04/08/2007, 12:32
εγω ειχα cb 600 με καρμπ. λοιπον το τι ακουγα για αυτονομια δε λεγεται ειχα ακουσει 280-320 χλμ λοιπον εμενα στα 180 χλμ αναβε λαμπακι και καποιεσ φορεσ και λιγοτερο ,εχει μεγαλη σημασια πωσ και που οδηγεισ (+κατασταση μοτο) εμενα μου φαινετε οκ (σκεψου και την αεροδυναμικη αλλων μοντελων,ηλικια κινητηρα,βαροσ,κ.α)
με μια αναλυση καυσαεριων θα σου φυγει ο ενδοιασμοσ ,εγω δε θα το εκανα (εισαι οκ )

marulis
04/08/2007, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
εγω ειχα cb 600 με καρμπ. λοιπον το τι ακουγα για αυτονομια δε λεγεται ειχα ακουσει 280-320 χλμ λοιπον εμενα στα 180 χλμ αναβε λαμπακι και καποιεσ φορεσ και λιγοτερο ,εχει μεγαλη σημασια πωσ και που οδηγεισ (+κατασταση μοτο) εμενα μου φαινετε οκ (σκεψου και την αεροδυναμικη αλλων μοντελων,ηλικια κινητηρα,βαροσ,κ.α)
με μια αναλυση καυσαεριων θα σου φυγει ο ενδοιασμοσ ,εγω δε θα το εκανα (εισαι οκ )

Δεν νομίζω . στην παρέα μου υπάρχουν πολλά XLV650 Transalp και η κατανάλωση κυμαίνεται στα 17Κm/l.

Για να πέσει παρακάτω πρέπει να πάθει αγκύλωση ο δεξιός καρπός.
:nono: :nono:

johny00
09/06/2014, 12:33
Χαιρετω ολους τους μηχανοβιους φιλους του foroum!!Εχω το transalp 07(με τα αναγλυφα...) και με 15-16λιτρα εχω κανει 305χλμ!!Αδειο ντεπο βεβαιως ...και αναθυμιασεις!!Η χρηση της μηχανης ειναι κυριως μεσα στη πολη με ταχ 80-110(χαλαρα δλδ).Συνηθως τοσα λιτρα μου βγαζει γυρω στα 260-275 χλμ!!

nassosxlvbros
20/09/2014, 22:31
Είχα το ΤΑ 650 του 2001 (με τις γκρι χούφτες...;) ) Η μεγαλύτερη αυτονομία που έβγαλε ήταν 270-275 κμ σε ταξίδι με χαλαρή ταχύτητα 90-100 κμ/ώρα.Μέσα στη πόλη με το ζόρι έβγαζε 200-210.Σε συνθήκες στιψίματος ή ταχύτητας 140-150 (και ανάλογα τον αέρα) 200 κμ με το ζόρι...Η αλήθεια είναι πως το μηχανάκι καίει τον άμπακο σε σχέση με μοτό παραπλήσιων κυβικών και βάρους.Πιθανολογώ πως για να περνάει τις τότε προδιαγραφές ρύπων-με χαμηλό κόστος-πλούτισαν πολύ το μείγμα και σε συνδυασμό με τον αρχαίο καταλύτη και την εξάτμιση που πνίγει το μοτέρ λογικό να καίει...το παλιό ΤΑ 600 που δεν είχε καταλύτη, που δεν είχε καταλύτη,είχε ΚΑΙ μικρότερο ντεπόζιτο ΚΑΙ μεγαλύτερη αυτονομία...

και κοπιάρω από φόρουμ:
I am averaging 58 mpg on my '89 TA. Best tank was 64 mpg (entire tank was on Blue Ridge Parkway), worst tank was 48 mpg (all interstate highway at speeds over 80 mph).

It is fairly easy for me to get 59 or 60 mpg on the TA as long as I keep my speed below 75 mph.

Δείτε κι αυτό:

http://www.fuelly.com/motorcycle/honda/xl600v_transalp

http://www.fuelly.com/motorcycle/honda/xl650v_transalp

TmanA
09/07/2016, 13:22
Ωραίο το θέμα, αν και λίγο καθυστερημένα έχω να πω το εξης: Το ΤΑ, είτε μιλάμε για 600 είτε για 650 (το 700 διαφέρει ελάχιστα) είναι μηχανή για ορεινές επαρχιακές διαδρομές, και ταξίδια μέσω μικρών ορεινών δρόμων. Δεν είναι ούτε για εθνική οδό, ούτε για πόλη. Η μεγαλύτερη ταχύτητα για να πας είναι τα 80-90km/hr. Ίσως ακούγονται υπερβολικές αυτές οι θέσεις, δεν λέω ότι η μηχανή δεν κυκλοφορεί εθνική ή πόλη, αλλά δεν είναι σχεδιασμένη για αυτή τη χρήση. Εγώ ταξιδεύω από ορεινούς επαρχιακούς δρόμους (που στην Ελλάδα έχουμε δυστυχώς μπόλικους) και εκεί το ΤΑ δείχνει για τι έχει κατασκευαστεί πραγματικά με την κατανάλωση να παραμένει σε λογικά επίπεδα και το δρόμο να μην σε κουράζει. Έχω την εντύπωση ότι ένα μονοκύλινδρο εκεί θα έβγαζε πολύ χαμηλά την ροπή και ο αναβάτης θα αναγκαζόταν να πηγαίνει με μικρές σχέσεις στο κυβώτιο καίγοντας σαφώς περισσότερο σε μια διαδρομή που δεν είναι χώμα. Μέχρι τις 4000RPM το μηχανάκι έχει αρκετά λογική κατανάλωση που κινείται μεν στα άνω μισά της λογικής, αλλά από την άλλη μεριά παρέχει την δύναμη και την ομαλότητα που χρειάζεσαι για να διασχίσεις έτσι τον κόσμο, με αυτές τις στροφές να παραμένουν ταυτόχρονα και ικανές να κουνάνε ικανοποιητικά το σύνολο ακόμα και όταν ειναι φορτωμένο. Για αυτό αν έχετε ΤΑ να θυμάστε ότι δεν ειναι φτιαχμένο για πολλά γκάζια ούτε για τόσο χαμηλά υψόμετρα. Φιλικά

nassosxlvbros
09/07/2016, 14:59
To TA το κράτησα 4,5 χρόνια.Δενείχε το γκάζι της αρκούδας αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός του.Ήταν ένα μηχανάκι περισσότερο all around παρά επιδόσεων,με ένα άθραυστο μοτέρ,που δεν ασχολιόσουν ποτέ.Έκανα περί τα 80.000κμ σε κάθε είδους δρόμο,σε όλο σχεδόν το εύρος ταχύτητας,και δεν με κούρασε ούτε κόμπιασε πουθενά....Από ορεινές διαδρομές παρακολουθώντας το Ράλλυ Ακρόπολις,trail rides,καθημερινή μετακίνηση στην πόλη αντί για παπί,μέχρι και εκδρομές-μοτοβόλτες (γύρος Κορινθιακού)με ταχύτητες από 120 έως 160.Με 140 κμ στο κοντέρ καίει λογικά ενώ μπορεί άνετα να ταξιδεύει για ώρες.Σε εθνική η μεγαλύτερη κατανάλωση ήταν τα 190 κμ αυτονομία και η μικρότερη τα 270 (και αυτά με το ζόρι.Η κατανάλωση πέραν του στάνταρ των κατασκευαστών διαφέρει από χέρι σε χέρι αλλά και από διαδρομή σε διαδρομή.
Όσο για τα μοντέλα ΤΑ σε πληροφορώ πως ΔΕΝ έχουν καμία επαφή! Το παλιό 600 καίει αρκετά λιγότερο (μ.ο. 6-6,5λιτ./100κμ,το 650 καίει από 7,5 έως και 9/100 και το 700 πέφτει στα 4,8 με 5........Tα 2 πρώτα πιο προσανατολισμένα σε χωμάτινες διαδρομές ενώ το 700 πιο ασφάλτινο.

taisteal
09/07/2016, 15:57
Ωραίο το θέμα, αν και λίγο καθυστερημένα έχω να πω το εξης: Το ΤΑ, είτε μιλάμε για 600 είτε για 650 (το 700 διαφέρει ελάχιστα) είναι μηχανή για ορεινές επαρχιακές διαδρομές, και ταξίδια μέσω μικρών ορεινών δρόμων. Δεν είναι ούτε για εθνική οδό, ούτε για πόλη. Η μεγαλύτερη ταχύτητα για να πας είναι τα 80-90km/hr. Ίσως ακούγονται υπερβολικές αυτές οι θέσεις, δεν λέω ότι η μηχανή δεν κυκλοφορεί εθνική ή πόλη, αλλά δεν είναι σχεδιασμένη για αυτή τη χρήση. Εγώ ταξιδεύω από ορεινούς επαρχιακούς δρόμους (που στην Ελλάδα έχουμε δυστυχώς μπόλικους) και εκεί το ΤΑ δείχνει για τι έχει κατασκευαστεί πραγματικά με την κατανάλωση να παραμένει σε λογικά επίπεδα και το δρόμο να μην σε κουράζει. Έχω την εντύπωση ότι ένα μονοκύλινδρο εκεί θα έβγαζε πολύ χαμηλά την ροπή και ο αναβάτης θα αναγκαζόταν να πηγαίνει με μικρές σχέσεις στο κυβώτιο καίγοντας σαφώς περισσότερο σε μια διαδρομή που δεν είναι χώμα. Μέχρι τις 4000RPM το μηχανάκι έχει αρκετά λογική κατανάλωση που κινείται μεν στα άνω μισά της λογικής, αλλά από την άλλη μεριά παρέχει την δύναμη και την ομαλότητα που χρειάζεσαι για να διασχίσεις έτσι τον κόσμο, με αυτές τις στροφές να παραμένουν ταυτόχρονα και ικανές να κουνάνε ικανοποιητικά το σύνολο ακόμα και όταν ειναι φορτωμένο. Για αυτό αν έχετε ΤΑ να θυμάστε ότι δεν ειναι φτιαχμένο για πολλά γκάζια ούτε για τόσο χαμηλά υψόμετρα. Φιλικά

Αν δεν κανει ενα δικυλινδρο για εθνικη οδο τοτε ποιο κανει;Οσο πιο πολλοι κυλινδροι,τοσο καλυτερα στην Ε.Ο.
Ειναι all around μηχανακι,και κανει τα παντα,αλλα το καυσιμο ποναει.
Η εντυπωση που εχεις σχετικα με ενα μονοκυλινδρο ειναι εσφαλμενη,το 1Κ ειναι παντα μια ταχυτητα πανω
και πιο οικονομικο.
Το ΤΑ δεν εχει καθολου λογικη καταναλωση,γιατι καιει πολυ και δεν εχει τα αναλογα γκαζια.
Αυτο με τα υψομετρα ειναι λιγο περιεργο,εχοντας οδηγησει ΤΑ σε βουνο με μεγαλο υψομετρο,δεν μπορουσε
να παρει τα ποδια του.

nassosxlvbros
09/07/2016, 16:14
To 650 ήταν από τα καλύτερα all around μηχανάκια.Εκτός από 2 μείον: την αδικαιολόγητα υψηλή κατανάλωση,και το ύψος της που αν είσαι κάτω του 1,75 αρχίζεις να μην αισθάνεσαι και πολύ άνετα...

THEOD
09/07/2016, 18:36
Έχουν περάσει πάνω από 14 χρόνια από τότε που ήμουν κάτοχος του 650, αλλά ακόμα θυμάμαι ότι μου είχε κάνει εντύπωση η ψηλή του κατανάλωση - ακόμα και με τα μέτρα-σταθμά της εποχής.
Θυμάμαι μάλιστα ότι όταν πουλήθηκε την θέση του πήρε το FZS600 το οποίο αν και καρμπυρατεράτο με σχεδόν τα 2πλά άλογα κατάφερνε καλύτερες καταναλώσεις από το ΤΑ σε όλες τις συνθήκες...
Κατά τ' άλλα όμως πέρασα καλά μαζί του για 1,5 χρόνο και δεν μου ζήτησε ούτε λάμπα...Τίμιο και καλοφταγμένο μηχανάκι...

TmanA
24/09/2016, 14:23
Εγώ με ταχύτητες όπως αυτές που αναφέρω πιο πριν έχω πετύχει αυτονομία πάνω από 300km (320max) από επαρχιακό και ορεινό δίκτυο με διαδρομές που περιλαμβάνουν περάσματα από χωματόδρομους κλπ. Το ότι είναι 650cc και 2κυλινδρο δεν σημαίνει ότι είναι μηχανή για αυτοκινητόδρομο. Σαφώς και μπορεί να πάει και να σταθεί αξιοπρεπώς στον αυτοκινητόδρομο αλλά η κατανάλωση του μαρτυρα ότι έχει ρυθμιστεί για αλλη χρήση. Όπως έχει λεχθεί και πιο πριν. Είναι μηχανή all around. Και μία μικρή παραχώρηση δεν είναι big deal όταν ξέρεις πως έχεις ένα μηχανάκι που στην ανάγκη ταξιδεύει και μέσα από χωράφια. Εχω γλιτώσει πολύ παραπάνω εξοδα με αυτή τη μηχανή από όσο θα μου κοστίσει η παραπάνω κατανάλωση αν το πατουσα στα 140km/h ...

nikos_kriti
18/04/2017, 08:40
Γεια σας και από εμένα.εχω το τρανσαλπ του 2003 εδώ και 6 μήνες. Από χτ 500 σε τρανσαλπ 650 βλέπω περίπου την ίδια κατανάλωση . Απλά έχω παρατηρήσει ότι στο ΤΑ μπόρεσα και έκαψα από 5.5 λίτρα έως 9 λίτρα αναλόγως με το χέρι..μεσο όρο καίω στα 5.5 έως 6.5 λίτρα σε βόλτες διπλος συνδιαζοντας Εθνική και επαρχιακή οδό..πιστευω ότι είναι μια χαρά μηχανάκι. Το θέμα κατανάλωση εξαρτάται καθαρά από τον οδηγό..

nikos_kriti
18/04/2017, 08:43
Να σημειωθεί ότι το μηχανάκι έχει 105.000 χιλιόμετρα.πιστεύω Τώρα που έστρωσε

zopas
18/04/2017, 09:30
τοχα 4 χρονια και μαζι του τις χειριστες οδηγικες εμπειριες...εκαιγε 7-8 λιτρα στην πολη, τελειως ασταθες στον αερα και φρενα αστα να πανε ενω οι επιδοσεις του κατηγοριας παπιου...μακραν η χειροτερη επιλογη μοτο που εχω κανει ποτε..

V-TEC
18/04/2017, 14:18
Κλασικ ..
Έτσι για να πάω κόντρα !

Το είχα για 2 χρόνια ένα 650 του 03.
Το καλύτερο ΤΑ από όλα όσα είχα και τα είχα όλα εκτός του 700.

Κατανάλωση 6.4 με 6.6 στην πόλη Κ έφτανε άνετα τα 8 με 9 λίτρα όταν το καρυδωνες.

Σταθεροτατο με προβλέψιμη συμπεριφορά, καλά φρένα ( τα καλύτερα από όλα τα ΤΑ ),
επιδόσεις ούτε κρύο ούτε ζέστη, ούτως ή άλλως είναι ένα μοτέρ από την δεκαετία του 80, με ομαλή κ γραμμική απόδοση
Οι αναρτήσεις είναι οκ αλλά μετά οι τόσα χρόνια ένα σετακι ελατήρια μπρος πίσω επιβάλετε.

Με αγάπη σε σένα Ζοπας

kerasaki
18/04/2017, 15:12
Το κάθε μηχανάκι για το τερέν που φτιάχνεται. Στην πόλη το δικό μου καίει 6.5 +-0.5L στα 100χλμ. Τα φρένα από ανέκδοτο. Το πλαίσιο+αναρτήσεις όταν κινούμαι σβέλτα προς αρκετά γρήγορα π.χ στον περιφερειακό υμηττού είναι απλά τρόμος. Εχει κουνήματα και δεν εμπνέει καθόλου εμπιστοσύνη.
Ειδικά όταν ξεκαβαλάω το smr 690 κι ανεβαίνω στο honda πρέπει να επαναπρογραμματίσω τον εγκέφαλό μου σε εντελώς άλλα δεδομένα.
Αλλά όπως είπα και στην αρχή, το κάθε τι για τον σκοπό που φτιάχνεται.

irinia
18/04/2017, 15:24
ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΡΕΚΟΡ............




1,5 μήνα κάτοχος τρανσάλπ 600 του 1997 μπορντώ..!!
Αγορά καινούργιο,μετά από 1,5 μήνα και με μόλις 1800 χλμ.
ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΔΡΟΜΟ...!!!
Το τέλειο ξενέρωμα για μηχανή...!!!
Όμως το παραδέχομαι..........ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΑΘΑΝΑΤΟ.
Δεν ήταν για παραπάνω από 120-130 το πολύ.
Κατανάλωση ανάλογα με το γκάζι ,αν το έστιβες......χτύπαγε και 8-9 λιτρα στα 100 χλμ...!!

zopas
18/04/2017, 17:49
Το κάθε μηχανάκι για το τερέν που φτιάχνεται. Στην πόλη το δικό μου καίει 6.5 +-0.5L στα 100χλμ. Τα φρένα από ανέκδοτο. Το πλαίσιο+αναρτήσεις όταν κινούμαι σβέλτα προς αρκετά γρήγορα π.χ στον περιφερειακό υμηττού είναι απλά τρόμος. Εχει κουνήματα και δεν εμπνέει καθόλου εμπιστοσύνη.
Ειδικά όταν ξεκαβαλάω το smr 690 κι ανεβαίνω στο honda πρέπει να επαναπρογραμματίσω τον εγκέφαλό μου σε εντελώς άλλα δεδομένα.
Αλλά όπως είπα και στην αρχή, το κάθε τι για τον σκοπό που φτιάχνεται.

Ευτυχως που τα γραφετε γιατι μερικοι νομιζουν ότι κατεβηκα από τον Αρη...αυτό με τα φρενα ιδιως ειχε πλακα...μιλαμε ο συνδυασμος τρανσαλπ-ανακι ο απολυτος τρομος...το μοναδικο μηχανακι που φρεναρα με σχεδόν 0 ταχυτητα και με εριξε κατω!!!ασε το σταυρωμα στο τιμονι κατά το φρεναρισμα....τι ειπες περιφερειακο υμηττου; Στην Σαντορινη να σε ειχα...2 ατομα πανω της και απλα ο ανεμος μας πηρε σούμπιτους και μας πηγε στο αντιθετο ρευμα, ξυστα τα αμαξια από τα μπουφαν μας να κορναρουν και να μην μπορεις να κανεις τιποτα και να πεις ότι τρεχει το ατιμο...βαρκα - γυαλος...βεβαια αθραυστο και αθανατος κινητήρας...τελειως ακατανοητο πως εγινε μπεστ σελλερ καποτε...τοσο χαλια ηταν οι άλλες μηχανες;

SHOOTER045
18/04/2017, 17:53
Οποίος δεν έχει καβαλήσει ΤΑ 700 με cbs/abs.
Δεν έχει ιδέα απο φρένα.
Μπροστά αυτούσιες δαγκάνες απο varkandero last gen.
Δεν με πρόδωσαν ποτέ και με φρένο μεεσα στην στροφή.
Το 650 με ενα σετ υψηλής άλλαζε εντελώς.
Τακάκια EBC (χρυσά) και τέλος με τα φρένα.
Και με τα μαμά όμως ποτε δεν με φόβισε
Κατανάλωση ελαφρός μεγαλύτερη στο 650 απο το 700 .
Αν και παντα έβλεπα 8/8,5στο 650
Οποίος δε είχε και 650 και 700 θα του έλειψαν οι ψήκτρες στους κυλίνδρους.
Το 700 παίρνει φωτιά στην κίνηση κυριολεκτικά.
Αυτά

V-TEC
18/04/2017, 20:11
Ω, Ναι .. Αν είναι έτσι έχετε δίκιο..

Κάθε φορά που κατέβαινα από το Δικό μου gsxr 1000 κ ανέβαινα στο ΤΑ νόμιζα ότι καβαλαγα λαστιχενιο παπί.
Ειδικά στην Κατεχάκη κ στην περιφερειακή το ΤΑ νόμιζα ότι χόρευε ζεμπεκιες κ δεν είχε καν τα μισά χιλιόμετρα του gsxr.
Ειδικά δικαβαλο νόμιζα ότι το ΤΑ χόρευε τον χορό της κοιλιάς.

Στον αυχένα της κατάρας, χειμώνα, με ένα Cbr 600 φύσηξε τόσο δυνατά που με έριξε στα χιόνια στο πλάι του δρόμου.
Το μηχανάκι έφταιγε σίγουρα που έπεσα .. Φαντάζομαι ότι αν είχα το ΤΑ εκεί, θα είχα φτάσει ιπτάμενος μέχρι την Λευκάδα.

Το ίδιο μηχανάκι με brembo δαγκάνες κ τρόμπα, παταγα φρένο κ διπλωνε για πλάκα .. Σίγουρα το μηχανάκι έφταιγε κ όχι εγώ .

George_M.
18/04/2017, 21:38
Γεια σας και από εμένα.εχω το τρανσαλπ του 2003 εδώ και 6 μήνες. Από χτ 500 σε τρανσαλπ 650 βλέπω περίπου την ίδια κατανάλωση . Απλά έχω παρατηρήσει ότι στο ΤΑ μπόρεσα και έκαψα από 5.5 λίτρα έως 9 λίτρα αναλόγως με το χέρι..μεσο όρο καίω στα 5.5 έως 6.5 λίτρα σε βόλτες διπλος συνδιαζοντας Εθνική και επαρχιακή οδό..πιστευω ότι είναι μια χαρά μηχανάκι. Το θέμα κατανάλωση εξαρτάται καθαρά από τον οδηγό..

ακριβως ετσι φιλε,μια χαρα το παρατηρησες.τοσο καει κ για τα χιλιομετρα που λες οτι εχει ειναι οκ =ενδεχεται να ειναι καλοσυντηρημενο.
για υπολοιπα σχολια θα παραθεσω -ξανα- τα παρακατω γιατι μερικοι θεωρουν οτι σε ενα μικρομεσαιο on-off γενικης χρησης
θα βρουν -χωρις να ριξουν φραγκο-φρενα ακτινικα Brebmo κ πλαισιο Ρ1...

εγω εχω του 2007 με 68.000χιλ.
το πηρα κουτα,το χω αριστα συντηρημενο(μερικοι απο δω το χουν δει/ξερουν)
εχω παει στην μιση Ευρωπη 2καβαλος τριβαλιτσος κ στην αλλη μιση Ελλαδα σε μικτες διαδρομες χωρις ποτε κανενα θεμα.
στις 50.000χιλ αλλαξα τις αναρτησεις κ εβαλα εμπρος πισω Hagon φουλ ...ρυθμιζομενη,λαδια 7,5 κτλ
ο Υμηττος -που ολοι λενε τρομο- ειναι πλεον παιχνιδι/απολαυση οπως κ καθε αλλη σφιχτη διαδρομη...το μηχανακι κ φρεναρει κ μπαινει τρενο για τα δεδομενα του...
σε σφιχτη στον Παρνωνα διπλος με κυνηγουσε Β-στρομ μονος κ μ'εχανε...
κ πριν ομως την αλλαγη τα φρενα ηταν οκ αρκει να ηξερες να τα πατας κ ποτε.10 χρονια τωρα εχω 1 μονο διπλωμα μικρο κοντα στο σπιτι απο χαζομαρα το οποιο το εφερα αμμεσα χωρις καμια συνεπεια.

Coyote.V
18/04/2017, 21:48
Στην διαφορά κατανάλωσης ανάμεσα σε δύο ίδια μοντέλα παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο το βάρος και ο σωματότυπος. Αν είσαι 120 κιλά 195 μην περιμένεις να δεις την ίδια κατανάλωση με έναν 70 κιλά 1.70.. Οπότε όταν κάποιος σου λέει για κατανάλωση ρώτα τον πόσος είναι.
;)

George_M.
18/04/2017, 22:15
Στην διαφορά κατανάλωσης ανάμεσα σε δύο ίδια μοντέλα παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο το βάρος και ο σωματότυπος. Αν είσαι 120 κιλά 195 μην περιμένεις να δεις την ίδια κατανάλωση με έναν 70 κιλά 1.70.. Οπότε όταν κάποιος σου λέει για κατανάλωση ρώτα τον πόσος είναι.
;)

σωστη παρατηρηση,οπως επισης κ η υπαρξη μπαγκαζιερας που σε αυτα τα μηχανακια υπαρχει κατα 99% κ ειναι ανω των 45 λιτρων.

Coyote.V
18/04/2017, 23:45
...

Coyote.V
18/04/2017, 23:47
Στην διαφορά κατανάλωσης ανάμεσα σε δύο ίδια μοντέλα παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο το βάρος και ο σωματότυπος. Αν είσαι 120 κιλά 195 μην περιμένεις να δεις την ίδια κατανάλωση με έναν 70 κιλά 1.70.. Οπότε όταν κάποιος σου λέει για κατανάλωση ρώτα τον πόσος είναι.
;)


σωστη παρατηρηση,οπως επισης κ η υπαρξη μπαγκαζιερας που σε αυτα τα μηχανακια υπαρχει κατα 99% κ ειναι ανω των 45 λιτρων.

Βγαλμένα μέσα από εμπΥρία είναι... εγώ είμαι 170 και 70 κιλά. Πάντα είχα τις καλύτερες επιδόσεις και την μεγαλύτερη οικονομία ανάμεσα σε ίδια μηχανάκια. Αυτή η κουφάλα ο Ρόσσι δεν μπορώ να καταλάβω πως τα έχει καταφέρει με τόσους κοντούς...

TmanA
20/12/2017, 23:11
Εγώ που είμαι 1.80 και 110 κιλά πάντως πάντα την ίδια κατανάλωση είχα... 5.5 με 6 λίτρα στα 100χλμ με τα χιλιόμετρα που ανέφερα, το πολύ μέχρι 110 χιλιόμετρα. Η μηχανή δεν αύξησε ποτέ κατανάλωση και πάμε για 140.000 χιλιόμετρα..Όσον αφορά αναρτήσεις κράτημα φρένα....ναι αν το συγκρίνεις με ένα gsxr δεν το έχει το μηχανάκι. Αλλά μην ξεχνάμε ότι κατασκευάστηκε με άλλη φιλοσοφία και σε άλλη εποχη. Το μηχανάκι είναι για να κάνει μακρινά ταξίδια από επαρχιακό δρόμο , χωματόδρομο και αγροτικούς δρόμους (εξου και το όνομα transalp) Δεν είναι να δίνει μάχες με τους ανέμους της Εγνατίας ούτε να κατεβαίνει την Κατεχάκη από την Αττική με 200 και να κοκκαλωνει στο φανάρι της Μεσογείων. Τα φρένα του δεν έχουν καλή αίσθηση , η πίσω ζάντα κοκκαλωνει εύκολα , η ανάρτηση είναι πολύ μαλακή και το μοτέρ είναι ψοφιο από επιδώσεις. Τι την έκανε τόσο πετυχημένη; Η αξιοπιστία της. Δεν σπάει δεν χαλάει σε πάει από δω ως την Κίνα με έναν κύλινδρο αμα λάχει...εκεί πέτυχε κύριοι το transalpακι