PDA

View Full Version : Προβλεψη ατυχηματος



cbanthropos
28/09/2004, 11:16
Με αφορμη τις συζητησεις που έχουν γινει στα 'Στραβα και Αναποδα' ηθελα να θιξω ενα θεμα πανω στον τροπο οδηγισης.

Ολοι ξερουμε οτι πρεπει να οδηγουμε χωρις να υπολογιζουμε οτι μας βλεπουν, οτι μας προσεχουν κτλ. Ομως καθημερινα καθως διασχιζουμε τα στενα, βλεπουμε οδηγους αυτοκινητων να ελενχουν το δρομο και προς τις δυο κατευθυνσεις και να μας δίνουν προταιρεοτητα αφου μας εχουν δει και μας περιμενουν. Συχνα λοιπον περναμε απο μπροστα τους με επιφυλαξη και δε ξερω γω τι αλλο. Και εδω θετω το ερωτημα. Αν θεωρισουμε οτι δεν μας εχει δει 100% τοτε, υπαρχει περιπτωση να ξεκινησει κατα πανω μας ακριβως την ωρα που περναμε απο μπροστα του. (και σε αρκετους μας εχει συμβει και αυτο). Πως λοιπον θα μπορουσαμε να ειμαστε σιγουροι οτι δεν διακινδυνευουμε καθε φορα που η πορεια μας διασταυρωνεται με αυτοκινητο?
Το να πηγαινουμε σαν κοτες δε δουλευει. Εχουμε και τους απο πισω που σπρωχνουν. Το να κορναρουμε παλι δεν ειναι καλο. Και δεν εξασφαλιζει και τιποτα.
Τελικα εχω αρχισει να πιστευω οτι απλα δεν υπαρχει λυση.

milaber
28/09/2004, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbanthropos
πισω που σπρωχνουν. Το να κορναρουμε παλι δεν ειναι καλο. Και δεν εξασφαλιζει και τιποτα.


Το κορνάρισμα πιάνει μια χαρά σ' εμένα!

Αν και συνήθως γυρνάνε και με κοιτάνε με κάτι ξυνισμένα μούτρα του στυλ "σε είδα ρε φίλε, νταξ!" ενώ έχουν ήδη βγάλει όλην την μούρη του αμαξιού στο δρόμο...

bm_gr
04/10/2004, 17:25
Το πρωτο πραγμα που θελει service στην μηχανη ειναι η ..... κορνα
ακρεο αλλα το μονο που εχει καποιο αποτελεσμα....πολες φορες δεν εχει νοημα γιατι θα σε κλεισουν ετσι και αλλιως.Παντος και συμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. την κορνα την παταμε η σε εκτακτη αναγκη η για αποφηγη ατυχηματος (δηλαδη 10 φορες σε μια βολτα 10 λεπτων...)

Julius
05/10/2004, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbanthropos


Den exeis para poles lyshs kai vevaia na pigeneis san kota DEN einai mia apo autes.

Ego exo panta anamena fota, kai ean den eimai sigouros oti to oxima pou diastavronome me exei dei, kornaro eos otou do oti me peire xampari.

Symantikos einai kai o rythmos pou kinise, eidika mesa sthn polh. O rythmos DEN prepei na einai mikroteros tis rohs ton autokiniton pote giati kindineveis na se parasyroun alla apo thn allh den prepei na einai kai ypervolika megalyteros dioti..... oi odigoi autokiniton skeftonte san odigoi autokiniton, diladi vlepoun enan dromo pou koinounte katheta oti exei xamili roh autokiniton kai me auto sto myalo toys koitane 15-20 metra prin vgoun, ean esy erxese endiamesa apo autonikinta, tapa....... tha mpeis synodigos xalara.

opote synopsizontas thn apopsh mou....... Fota anamena, korna dynati opote xriasth kai kinish oxi poly megalyterh apo auth ton autokiniton

psaroulis
05/10/2004, 09:59
oκ φωτα κορνα κλπ

σου πεταγεται απο τη μεσαια στην δεξια και ας μην επιτρεπεται να μπει αυτος στη λεωφορειολωριδα
και σου βγαινει και σου σηκωνει το χερι να σου πει συγνωμη!

τι να τη κανω ρε φιλαρακι τη συγνωμη αν με πηγαιναν 4 παρολιγο????
ε???
μη τη κανεις τη μαλακια
και η φαση ειναι οτι τσαμπουκαλευονται "ενταξει τωρα τι θες? σου ζητησα συγνωμη"
δηλαδη στη μανα που δε θα με ξαναδει τι συγνωμη να της πεις

αλλη περιπτωση
να σε δει,να τον δεις οτι σε βλεπει και βγαινει

-με ειδες?
-σε ειδα! ε και?
-τι ε και ρε φιλαρακι? πως την ειδες?
(κοινως μας εγραψε στα τετοια του)

δε λεω υπαρχουν τυπακια πολυ ξηγα που θα μας αφησουν, ακομα και λεωφορειο χτες μου παραχωρησε προτεραιοτητα
αυτα ειναι τα ωραια, ενα κλεισιμο το ματι, ενα νευμα με το κεφαλι για ευχαριστω
αλλα με τους ιπποτες της ασφαλτου, γερους και μικρους τι κανουμε?
εγω συμφωνω με Julius, φωτα και κορνα και πολυ προσοχη, οπως επισης και το κοιταγμα μεσα απο το αμαξι στον καθρεφτη για να δουμε τον π*π*ρα τι παει να κανει

dimitris74
05/10/2004, 13:40
οταν οδηγουμε μεσα στην πολη διαβαζουμε παντα τον αντιπαλο. φερνουμε στο μυαλο μας το χειροτερο που μπορει να γινει με αποτελεσμα κατα 99,99% να μην συμβει αυτο που εχουμε σχεδιασει στο μυαλο μας. ομως αν γινει πραγματικοτητα το 0,01% ειμαστε ετοιμοι και μπορουμε να αντιδρασουμε, μπορει να ξερουμε να φρεναρουμε σωστα, μπορει να ξυνουμε αγκωνες και αυτια αλλα αν μας πεταχτει καποιος μπροστα και δεν εχουμε σχεδιασει απο πριν εναν τροπο αποφυγης τοτε ο χρονος που χρειαζεται μεχρι να αποφασισουμε τι θα κανουμε ειναι σιγουρο οτι θα οδηγησει στο λαθος και στο ατυχημα.

προσωπικα παντα οταν ειμαι σε κινηση παρακολουθω τις αντιδρασεις κυριως του μεθεπομενου αυτοκινητου και λιγοτερο αυτου που ειναι μπροστα μου. στην περιπτωση βεβαια που εχω μπροστα καποιον υποψηφιο για μαλακια (να μιλαει στο κινητο, να μιλαει στον συνοδηγο, να ειναι εκτος γραμμης, γενικα περιεργη συμπεριφορα) προσπαθω να τον περασω και να τον αποφυγω.παρακολουθωντας το τι γινεται με το μεθεπομενο αυτοκινητο μας δινονται καποια επιπλεον δευτερολεπτα πχ σε ενα φρεναρισμα πανικου για κατι που θα γινει μπροστα αντιδρουμε σχεδον στον ιδιο χρονο που αντιδρα και ο εμπρος μας οποτε αφηνουμε αρκετη αποσταση για να τον αποφυγουμε.

προσεχουμε παντα στα στενα, μπορει να εχουμε πρασινο, μπορει να εχει στοπ αλλα μπορει και να εχει πλακωθει με την γκομενα ο αλλος και να τα παραβιασει ολα. εχουμε σε ετοιμοτητα τα φρενα και ελλατωνουμε καπως ταχυτητα μεχρι να περασουμε το στενο.
αν δουμε καποιον να ετοιμαζεται να βγει δεν κανουμε ποτε σινιαλο. αναβουμε τους προβολεις και κορναρουμε οπως κορναρει το τρενο να του δωσουμε να καταλαβει οτι δεν θα σταματησουμε. αν του κανουμε σινιαλο μπορει να καταλαβει οτι του λεμε περνα και να ξεκινησει με αποτελεσμα να σκασουμε επανω του. αν θελουμε να τον αφησουμε να περασει του κανουμε καποιο νοημα με το χερι η με το κεφαλι πραγμα που θα το καταλαβει ο καθενας.


αποφευγουμε και γινομαστε χιλιες φορες προσεκτικοι οταν πλησιαζουμε αυτοκινητα η μηχανες χωρις καθρεπτες... στα δε αυτοκινητα τα αποφευγουμε οταν τους δουμε κλειστους η χτυπημενους. αυτο σημαινει οτι ο οδηγος δεν μπορει να κανει το στοιχειωδες. να υπολογισει το πλατος του αυτοκινητου οποτε προκειμενου να κοπαναει συνεχεια στα στενα τους κλεινει. αν δεν μπορει να υπολογισει το αυτονοητο, να περασει αναμεσα απο δυο αυτοκινητα πως περιμενουμε να μπορει να σε δει να τον περνας και να μην στριψει.
οσο για τις μηχανες απλα δεν μπορουν να σε δουν με τιποτα, ειδικα τα παποειδη που δεν εχουν και γκαζι μπορει να πεσουν επανω σου. ακομα μετραει τουμπες μια τυπισα με ενα παπι που ενω ημουν αριστερα της αποφασισε να στριψει χωρις να κοιταξει. αποτελεσμα σφηνωσε το τιμονι της στο χερι μου και της τραβηξα μια κλωτσια για να ξεκολησει. μιας βδομαδας ηταν το φαζερ.
για τις μεγαλες μηχανες πολλοι πιστευουν οτι μπορουν και τσεκαρουν πισω. δυστηχως ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα σε σχεση με ολους τους ασχετους που κυκλοφορουν χωρις καθρεπτες. απλα αποφυγετε τους..

Ουσιαστικα το μυστικο ειναι στο πρωτο σκελος.... προγνωση του ατυχηματος και παντα μα παντα σε ετοιμοτητα.

σορυ για το μακρυ κειμενο, απλα ειναι καποια συμπερασματα που εχω βγαλει τοσα χρονια που οδηγω,

gdevelek
10/10/2004, 15:00
Φίλοι μου θέλω τη γνώμη σας για ένα περιστατικό που μου έχει κοστίσει ένα κάταγμα στο πόδι (ακόμη φορώ το γύψο, ,μετά από 45 μέρες)

Οδηγούσα στη Β. Σοφίας έξω από τον Ευαγγελισμό, και είδα στα 30μ μια πιπίνα να περνάει το δρόμο σαν παλαβή. Την απέφυγε ένα αμάξι, και αυτή κοκκάλωσε στη διαχωριστική γραμμή πριν τη λωρίδα μου. Έκοψα ταχύτητα βλέποντάς τη και συνέχισα, αφού την είδα να σταματάει και να με κοιτάει.

Ε λοιπόν 1,5μ πριν την φτάσω, το μπάζο αποφάσισε να περάσει. Ενστικτωδώς έστριψα το τιμόνι και φρέναρα για να μην τη χτυπήσω, και φυσικά έπεσα αφού ο τροχός μπλόκαρε. Πήγαινα πλέον με ελάχιστα χιλιόμετρα και η πτώση ήταν εξαιρετικά απαλή (ούτε που γραντζουνίστηκα), αλλά η μηχανή (Super4) μου πλάκωσε το πόδι.

Εκτιμώ πως αν δεν είχα στρίψει δεν θα έπεφτα, αλλά θα χτυπούσα την τύπισσα περισσότερο (ενώ τώρα μόλις που την ακούμπησα). Μου πέταξε ένα "Αχ συγγνώμη!" και συνέχισε τη βόλτα της. Επίσης πιστεύω πως έπρεπε να πέσω σε στυλ βουτιά πιο μακριά, ώστε να απομακρυνθώ από τη μηχανή.

Τι νομίζετε; Ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να πέσει κανείς σε τέτοιες περιπτώσεις (είτε πρόκειτα για προοπτική σύγκρουσης με πεζό είτε με αμάξι);

gmakris
10/10/2004, 19:47
ΠΑΝΤΑ παρατας τη μηχανη πατωντας στα μαρσπιε και πας απο την αλλη - ΔΕΝ κρατας τιμονι προσπαθωντας να την σωσεις γιατι το βαρος της = 190 + χλμ που πεφτεις = 500-600kgr! αντε να σε πλακωσουν ή χτυπησουν τα κιλα αυτα...

Επισης μονος σου επιβραδυνεις καλυτερα αφου το μικρο βαρος σου και η τριβη σε σταματαει γρηγοροτερα..

Οπως περιγραφεις δεν εκανες λαθος (εκτος την πτωση). Εγω στην Αθηνα ξεκιναω με πισω φρενο για βοηθαω με το εμπρος μηπως και γλυτωσω μπλοκαρισμα του μπροστινου λογω της γλιστερης ασφαλτου.

Το ποιο x-treme που μπορεις να κανεις για να πεφτεις ανωδυνα και αφου εισαι σιγουρος οτι δεν την γλυτωνεις, μλοκαρισμα πισω, διπλωνεις moto, την ριχνεις κατω και την ιδια στιγμη πατας εσωτερικο μαρσπιε και πεταγεσαι μακρια......(και ο Θεος βοηθος)

Γυροσκοπικη ξερεις?

Περαστικα φιλε και σιδερενιος.........

gdevelek
10/10/2004, 21:02
Έχω ακούσει για το γυροσκοπικό φαινόμενο αλλά δεν το γνωρίζω.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή πτώσης, ελπίζω την επόμενη φορά να έχω την ψυχραιμία να την ακολουθήσω.

gtsiros
13/10/2004, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Μου πέταξε ένα "Αχ συγγνώμη!" και συνέχισε τη βόλτα της.

htan gynaika. to ekane epithdes. deite kai to allo sxetiko post mou se allo forum.

se eide na pefteis katw kai sunexise th bolta ths? giati de nomizw na mhn katalabe oti epeses...

oi gynaikes einai (ektos elaxistwn e3airesewn) tsoules.

gdevelek
13/10/2004, 10:53
Φίλε μου δεν έχω λόγο να πιστεύω πως αν επρόκειτο για άνδρα ίδιας ηλικίας η αντιμετώπιση θα ήταν καλύτερη.

Δεν αποκλείεται, μάλιστα, να μου το έπαιζε και τσαμπουκάς και να έριχνε σε μένα όλη την ευθύνη, που τόλμησα να προχωρήσω όταν η αφεντιά του διέσχιζε το δρόμο.

Το ζητούμενο είναι η υπευθυνότητα, όχι το φύλλο. Γαϊδούρια υπάρχουν και στα δύο φύλλα. Και ισοπεδωτικές γενικεύσεις του τύπου "οι γυναίκες είναι τσούλες εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων" δεν με εκφράζουν.

idi
13/10/2004, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Έχω ακούσει για το γυροσκοπικό φαινόμενο αλλά δεν το γνωρίζω.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή πτώσης, ελπίζω την επόμενη φορά να έχω την ψυχραιμία να την ακολουθήσω.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=1754

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=3788

RapidShade
13/10/2004, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
χθες έφαγα ΦΙΛΟπιτα, ΠΟΙΟΣ ΕΓΩ ο ακαταμάχητος...
γμτ μάλλον φταίει ότι η σελήνη είναι στον αστερισμό του παρθένου (μα 19 χρονώ πραμα ...?? )


ειπε ο σοφος και πεθανε




Μάλλον τα μούτρα σου φταίνε!...
19 χρονώ πράμα να παει με το
ασχημόπουρο? :rotflmao: :lol: :rotflmao:

idi
13/10/2004, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Μάλλον τα μούτρα σου φταίνε!...
19 χρονώ πράμα να παει με το
ασχημόπουρο? :rotflmao: :lol: :rotflmao:

ΕΓΩ ΠΟΥΡΟ ΡΕ, 28 ΜΑΙΩΝ ΝΕΟΥΔΙ? (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΕΝΕΘ 30 ΜΑΗ...)

RapidShade
13/10/2004, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ΕΓΩ ΠΟΥΡΟ ΡΕ, 28 ΜΑΙΩΝ ΝΕΟΥΔΙ? (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΕΝΕΘ 30 ΜΑΗ...)


aaaa... gia to "asxhmo" den exeis na kaneis sxolio!!!...
ok, dexomai tote.. eisai pipinos!

:P

:beer: :beer: :beer:

free rider
16/11/2004, 20:44
Φίλοι...

η ζωή είναι σύνολο τύχης και συγκυρίας

:beer: :beer:

Gandalf dr685sm
16/11/2004, 21:47
Πρόβλεψη ατυχήματος;


Ειδικά στο θέμα πεζού...ακόμα και αν έχει σταματήσει τελείως και σε κοιτάει... το πιθανότερο είναι να μην σε έχει δεί , όσο παραξένο και αν είναι αυτό.... ακόμα και να μην έχει υπολογίσει σωστά το που πας...

Οπότε καλύτερο είναι να σταματήσεις και εσύ επιτόπου και να δώσεις προτεραίοτητα , παρά να ριψοκινδυνέψεις πτώση...

Το ίδιο βέβαια , ισχύει και για το τι συμβαίνει με αυτοκίνητα και με κάθε είδους κινούμενο αντικείμενο στον δρόμο μας...

Η λογική είναι μια , αν θέλουμε βέβαια να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες μιας πτώσης...
"όλοι θέλουν να μας ρίξουν και ακόμα και αν έχουμε προτεραιότητα τους την παραχωρούμε"... εδώ και 4-5 χρόνια εφαρμογής του , μετράω μόνο ενα ατύχημα... το πρόσφατο με τον πεζό που πετάχτηκε απο τυφλή γωνία λεωφορείου και πάλι όμως εκεί με έσωσε το σχεδό "νεκρό" γκάζι στο scooter....και η πάρα πολύ χαμηλή ταχύτητα....που με επέτρεψε να αποφύγω τα πιο δυσάρεστα...


Gandalf

dimitris74
16/11/2004, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Πρόβλεψη ατυχήματος;

Η λογική είναι μια , αν θέλουμε βέβαια να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες μιας πτώσης...
"όλοι θέλουν να μας ρίξουν και ακόμα και αν έχουμε προτεραιότητα τους την παραχωρούμε"... εδώ και 4-5 χρόνια εφαρμογής του , μετράω μόνο ενα ατύχημα... το πρόσφατο με τον πεζό που πετάχτηκε απο τυφλή γωνία λεωφορείου και πάλι όμως εκεί με έσωσε το σχεδό "νεκρό" γκάζι στο scooter....και η πάρα πολύ χαμηλή ταχύτητα....που με επέτρεψε να αποφύγω τα πιο δυσάρεστα...

Gandalf
ακριβως αυτο gandalf οπως ειπα και παραπανω, με παρα πολυ προσοχη απο το 96 ειχα μονο μια πτωση παντα προετοιμαζομαι για το χειροτερο

zireous
17/09/2006, 01:40
:a27:
Πρόβλεψη, απόλυτη εμπιστοσύνη στην υπέρτατη ηλιθιότητα που θα κάνει τον άλλο να τη κάνει τη λαδιά του, και υπομονή ατελείωτη στη πόλη, κορνάρω σαν #ούστης...

15 χρόνια χωρίς πτώση, πάνω από 25 χωρίς σύγκρουση (με ποδήλατο, με τουτού λιγότερα), φυσικά έχω ελαφρυντικά ότι δεν οδηγώ πια συχνά σε μεγαλουπόλεις...

Μην είστε μα#άκες, αποκεντρωθείτε και σεις. :cool: