PDA

View Full Version : Έχει νόημα το να αλλάξεις μόνο φίλτρο;



Respect
03/08/2007, 19:48
Ως βελτίωση θέλω να πω.

Εγώ για παράδειγμα έχω βάλει ένα BMC. Τίποτα άλλο.

Έχει καμία αξία αυτό το πράγμα; (πέρα από τον ήχο)

gcrook
03/08/2007, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Ως βελτίωση θέλω να πω.

Εγώ για παράδειγμα έχω βάλει ένα BMC. Τίποτα άλλο.

Έχει καμία αξία αυτό το πράγμα; (πέρα από τον ήχο)

Εμενα προσωπικα το Κ&Ν μου εκανε τοση ζημια στις χαμηλομεσαιες που το σουταρα μετα απο ενα μηνα.
Φανταζομαι με εξατμιση και dynojet στα καρμπς θα ειχαμε αλλη κουβεντα, αλλα σκετο....:yuck:

KeLeYTiS
04/08/2007, 00:02
Εμ βεβαια αφου το μηχανακι θα ειναι πιο στεγνο σε μειγμα σε καποιες στροφες ...

1ο σταδιο βελτιωσης ειναι εξατμιση,φιλτρο,προγραμμα (ζιγκλερωμα)

Gcrook απο το swift περιμενα να τα ξερεις αυτα :lol:

gcrook
04/08/2007, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS


Gcrook απο το swift περιμενα να τα ξερεις αυτα :lol:

Πςςς τι μου θυμησες.
Λοιπον ακου, επειδη ειχα το 1600αρι με μονο ψεκασμο, ειχαμε φτιαξει ενα plenum αλουμινιου καταργωντας τον "παπα" και περασαμε απο εκει φιλτροχοανη.
Ασε αλλο πραγμα σου λεω.
Μετα την εξατμιση τα αμορτισεροαελατηρια και τα λαστιχα εβαλα και εναν τριφτερο custom κεραμεταλλικο δισκο και δεν πατιναριζε με τιποτα.
Ειχα τα μαμα swift Gti για προγευμα...

Αχ καγκουροεποχες.....:p

Nikoskazer2000
04/08/2007, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εμενα προσωπικα το Κ&Ν μου εκανε τοση ζημια στις χαμηλομεσαιες που το σουταρα μετα απο ενα μηνα.
Φανταζομαι με εξατμιση και dynojet στα καρμπς θα ειχαμε αλλη κουβεντα, αλλα σκετο....:yuck:

:look:

Αυτό τώρα πως γίνεται;

Το να χάνεις σε χαμηλωμεσαίες δλδ. ή και γενικότερα να χάνεις σε οποιοδήποτε εύρος.

Εμένα κι' ενός φίλου μου με την K'n'N πήραμε σε ολο το φάσμα στροφών. :confused:

gcrook
04/08/2007, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
:look:

Αυτό τώρα πως γίνεται;

Το να χάνεις σε χαμηλωμεσαίες δλδ. ή και γενικότερα να χάνεις σε οποιοδήποτε εύρος.

Εμένα κι' ενός φίλου μου με την K'n'N πήραμε σε ολο το φάσμα στροφών. :confused:

Τωρα τι να σου πω.
Ουτε σουζα με πρωτη σχεση στα σασμαν δεν μπορουσα να κανω, που με το μαμα φιλτρο εκανα πως ανοιγα το γκαζι και το μηχανακι καντηλι.
Εδινε ψηλα βεβαια εκει που το χρειαζομουν απο τις 7.000 μεχρι τις 10.000 δηλαδη:lol: :lol: :lol:

KeLeYTiS
04/08/2007, 01:29
Περισσοτερος αερας - λιγοτερη βενζινη (αναλογια) - ιδια εξαγωγη καυσαεριων

Σαν τα παπια που τους βαζαμε χοανες και ζεμπρινγκ και αναρωτιομασταν γιατι δεν πηγαιναν μια :lol: οταν το καταλαβαιναμε βεβαια γιατι ακουγαμε τον ηχο και νομιζαμε οτι πηγαιναμε ταπα :lol:

Nikoskazer2000
04/08/2007, 02:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τωρα τι να σου πω.
Ουτε σουζα με πρωτη σχεση στα σασμαν δεν μπορουσα να κανω, που με το μαμα φιλτρο εκανα πως ανοιγα το γκαζι και το μηχανακι καντηλι.
Εδινε ψηλα βεβαια εκει που το χρειαζομουν απο τις 7.000 μεχρι τις 10.000 δηλαδη:lol: :lol: :lol:

Δεν ξέρω ρε κρούκη, το ίδιο εχω ακούσει απο αυτοκινητά φίλο μου και παραξενεύομαι τώρα που το λες και 'συ.

Μάλλον πως λόγο ψεκασμού η "πανέξυπνη" ECU προσπαθεί να διορθώσει το υπερπλούσιο απο αέρα μίγμα και τα κάνει ολα μπουρδέλο.

Nikoskazer2000
04/08/2007, 02:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Περισσοτερος αερας - λιγοτερη βενζινη (αναλογια) - ιδια εξαγωγη καυσαεριων

Σαν τα παπια που τους βαζαμε χοανες και ζεμπρινγκ και αναρωτιομασταν γιατι δεν πηγαιναν μια :lol: οταν το καταλαβαιναμε βεβαια γιατι ακουγαμε τον ηχο και νομιζαμε οτι πηγαιναμε ταπα :lol:

Οταν πρωτοέβαλα τη φιλτροχοάνη (σκέτη, καμία αλλη μηχανική βελτίωση) εντυπωσιάστηκα απο την αύξηση ισχύως σε ολο το φάσμα :D αλλα και απο την αντίστοιχη ή και υπερβάλων κατανάλωση καυσίμου :( που με έκανε μετά απο μερικό καιρό να την αφαιρέσω και να ξαναβάλω το φιλτροκούτι.

Για να βδομάδα είχα ξενερώσει τόοοοσο πολύ άσχημα απο την εργοστασιακή (ξανά) απόδωση που η K'n'N εγκαταστάθηκε οριστικά και αμετάκλητα πλέον.

:wave2:

kiriakost
04/08/2007, 09:20
Θα συμφωνήσω στο κομμάτι , που λέει οτι η όποια βελτίωση που σχετίζετε με το φίλτρο, απαιτεί πειράγματα και σε αλλά σημεία της μηχανής .

Απο την άλλη όμως , λόγο έλλειψης σωστών τεχνικών , επισκευαστών μοτοσυκλετών .

Το θέμα αυτό καταντάει , ως πείραμα , με απρόβλεπτες συνέπειες , εκτός εαν ο καβαλάρης , έχει το χρόνο και την γνώση ... μονος του ... , να φέρει ισορροπία στο σύστημα ανάφλεξης και διαχείριση καυσίμου .

Δεν αποχωριζόμαι τις μαμά ρυθμίσεις , και επιλογές υλικών ,
διότι ,
τα μαγικά προϊόντα ,
1) δεν προσφέρουν ομαλή διασπορά της απόδοσης , σε όλο το φάσμα Σ.Α.Λ.
2) Οι όποιες ρυθμίσεις , ανατρέπονται , ανάλογα με την εποχή ... Ρύθμισες χειμώνα ? τώρα ξαναρυθμισε ... ηρθε το καλοκαίρι !! ( και το ανάστροφο )
3) Θόρυβος μέσα στον παπά , απο στροβιλισμό της εισόδου αέρα .
4) Θόρυβος μέσα στον παπά , μεταδιδόμενους από τον κινητήρα ,
μέσα από το ανοιχτό καρμπυλατερ. ! ( ανοιχτή πεταλούδα )

Ενταξει , δεν μου αρέσει ο ρόλος της παπαδιάς , θέλω και εγώ γκάζια ,
αλλά το τίμημα , συνήθως είναι , να είσαι με τα κατσαβίδια συνέχεια στα χέρια !!

Respect
05/08/2007, 10:14
Και στο μάστορα που πήγα και ρύθμισε τη μηχανή δεν άρεσε η αλλαγή του φίλτρου.

Η αλήθεια βέβαια είναι πως από τη στιγμή που έκανα την αλλαγή και μπήκε και το yoshi στη μέση τότε άρχισαν και τα προβλήματα μου με τις αρρυθμίες.

Αυτή τη στιγμή δουλεύει μια χαρά αλλά θα είναι μια καλή ευκαιρία να κάνω σύγκριση στη συμπεριφορά της moto επιστρέφοντας ξανά σε εντελώς μαμά κατάσταση.
Οπότε είμαι μάλλον για να το βγάζω αύριο. Κρίμα γιατί μου άρεσε ο θόρυβος που κάνει ο κινητήρας.

OldMan
06/08/2007, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
μου άρεσε ο θόρυβος που κάνει ο κινητήρας.
Ο θόρυβος που κάνει ο κινητήρας είναι ο ίδιος είτε αλλάξεις φίλτρο και εξάτμιση είτε όχι !! :winka:

dirtbird
06/08/2007, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ο θόρυβος που κάνει ο κινητήρας είναι ο ίδιος είτε αλλάξεις φίλτρο και εξάτμιση είτε όχι !! :winka:

Mάλλον είχε αλλάξει και κάποιο άλλο φίλτρο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=43679) και τροποποιήθηκαν οι αρμονικές του κιβωτίου...:wacko: :wacko: :a11: :a13:

Respect
06/08/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ο θόρυβος που κάνει ο κινητήρας είναι ο ίδιος είτε αλλάξεις φίλτρο και εξάτμιση είτε όχι !! :winka: Καταλαβαίνω τι θες να πεις. Εννοούσα αυτή τη ψευτοαγριεμένη αίσθηση που σου δίνει σε σχέση με το μαμά.

Σήμερα έκανα την αλλαγή σε εργοστασιακό ξανά. (να διευκρινίσω εδώ πως δικαιούμαι προαγωγή σε (ω)μέγα μάστορα πλέον εφόσον εκτός από μπουζί, λάδια κλπ. βγάζω και το ντεπόζιτο! :a08: )

Μου έκανε εντύπωση η κατάσταση στην οποία βρήκα το φίλτρο..!

Βόλτα δε την έκανα ακόμα για να καταλάβω αν άλλαξε κάτι ή όχι.

Εσένα OldMan πια η γνώμη σου για το θέμα φίλτρο;


98597

OldMan
06/08/2007, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Mάλλον είχε αλλάξει και κάποιο άλλο φίλτρο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=43679) και τροποποιήθηκαν οι αρμονικές του κιβωτίου...:wacko: :wacko: :a11: :a13:
Το είδα ρε Σωτήρη, αλλά είναι στα Africa και αυτούς δεν τους ξεκολλάς με τίποτε ...:sad:

OldMan
06/08/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Εσένα OldMan πια η γνώμη σου για το θέμα φίλτρο;
Κοίτα, με 2 κουβέντες δεν ξεμπερδεύουμε με την "αναπνοή" του μοτέρ !!!

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι οι κινητήρες είναι άψογα(*) ρυθμισμένοι από τον κατασκευαστή, οπότε οποιαδήποτε "επέμβαση" μάλλον χειροτερεύει την λειτουργεία τους ... :winka:

(*) Σε σχέση με εκπομπές καυσαερίων, θόρυβο, έγκριση τύπου, διαστήματα services, χρήση και lifetime του μοτέρ !!! :wave2:

Stergios69
06/08/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το είδα ρε Σωτήρη, αλλά είναι στα Africa και αυτούς δεν τους ξεκολλάς με τίποτε ...:sad:
Τι εγινε ρε φιλαράκι ναουμ με τα άφρικα, τρέχει τίποτις; :D :wave2:

Respect
15/08/2007, 07:48
Λοιπόν..

μετά από περίπου 10 ημέρες επιστροφής στο μαμά φίλτρο συμπεραίνω πως η αλλαγή φίλτρου μόνο, τελικά είναι μεγάλη μαμακία και μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει!
(αφού εκ των πραγμάτων θα αρχίσουν και τα πειράματα με το ψεκασμό)
Η μηχανή έχοντας ρυθμιστεί ξανά μέσα στα εργοστασιακά πλαίσια και με φιλτράκι Suzuki νοιώθω να ξαναζωντάνεψε!!!
:wave2:

stefanos
16/08/2007, 15:12
Τα παραπάνω νομίζω δεν είναι απαραίτητο να ισχύουν και για μηχανές με καρμπυρατέρ η για όλους τους ψεκασμούς.

Respect
16/08/2007, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τα παραπάνω νομίζω δεν είναι απαραίτητο να ισχύουν και για μηχανές με καρμπυρατέρ η για όλους τους ψεκασμούς. Αναφέρομαι αποκλειστικά στη συμπεριφορά που είδα στο V-strom. Το συμπέρασμα μου αυτό όμως με οδηγεί ευθέως σε αυτά που λέει ο OldMan πιο πάνω.

Από εκεί και πέρα για καρμπυρατέρ κλπ. ή ίσως κάποιες άλλες εξειδικευμένες περιπτώσεις δε γνωρίζω και μάλλον θα πρέπει να μας πει κάποιος άλλος με περισσότερες και κατάλληλες γνώσεις.

VforVSTrom
19/06/2008, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Αναφέρομαι αποκλειστικά στη συμπεριφορά που είδα στο V-strom. Το συμπέρασμα μου αυτό όμως με οδηγεί ευθέως σε αυτά που λέει ο OldMan πιο πάνω.

Από εκεί και πέρα για καρμπυρατέρ κλπ. ή ίσως κάποιες άλλες εξειδικευμένες περιπτώσεις δε γνωρίζω και μάλλον θα πρέπει να μας πει κάποιος άλλος με περισσότερες και κατάλληλες γνώσεις.

Ρε παιδιά εγώ έβαλα ένα φίλτρο στο VStrom 650 της DNA και κάνει σαν τρακτερ τώρα!! Είναι φυσιολογικός αυτός ο θόρυβος???

tragos
19/06/2008, 22:04
να κανει λιγο περισοτερο θορυβο ειναι λογικο!! να κανει σαν τρακτερ λιγο περιεργο ακουγεται

OldMan
20/06/2008, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Ρε παιδιά εγώ έβαλα ένα φίλτρο στο VStrom 650 της DNA και κάνει σαν τρακτερ τώρα!! Είναι φυσιολογικός αυτός ο θόρυβος???
Ο "τρακτερισμός" ακούγεται από την εισαγωγή ή εννοείς ότι έχει αλλάξει η λειτουργία του μοτέρ ?? :confused:

stefanos
20/06/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ο "τρακτερισμός" ακούγεται από την εισαγωγή ή εννοείς ότι έχει αλλάξει η λειτουργία του μοτέρ ?? :confused:

Που να θυμάτε τώρα ο άνθρωπος μετά απο 2 χρόνια.

OldMan
20/06/2008, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Που να θυμάτε τώρα ο άνθρωπος μετά απο 2 χρόνια.
Πατέρα, σύνελθεεεεε ....

Χθεσινό είναι το post με το τρακτέρ !!! :winka:

VforVSTrom
21/06/2008, 16:45
Παιδιά ναι είναι "φρέσκο" το POST. Απλά "ξέθαψα" παλιό TOPIC. Λοιπόν ο τρακτερωτός ήχος ακούγεται πάραλληλα με το μαρσάρισμα, δλδ πολλαπλασιάζεται μέχρι που υπερκαλύπτεται από τον θόρυβο της μηχανής στις υψηλές στροφές. (δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό) Το φίλτρο είναι της DNA που κατόπιν εορτής μέσω GOOGLE ανακάλυψα ότι είναι Ελληνικά κάτι το οποίο δεν μου εμπνέει και μεγάλη εμπιστοσύνη.. τους έστειλα ένα mail αλλά καμία απάντηση μέχρι στιγμής. Χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί το πήγα σε έναν μηχανικό εδώ και δεν μπόρεσε να βοηθήσει... μου είπε μόνο αν βάλει το φίλτρο της μάνας του πάλι κ δοκιμάσει γιατί δεν του έχει τύχει κάτι τέτοιο ξανά. Σας επισυνάπτω αρχείο ήχου να ακούσετε να μου πείτε


Υ.Γ.

Ο μηχανικός μου είπε ότι θα έπρεπε να γίνει και ρύθμιση στον "εγκέφαλο" για αλλαγή του μίγματος, ισχύει??



Όποιος θέλει να ακούσει τον ήχο που βγάζει το φίλτρο ας κατεβάζει το ZIP αρχείο από εδώ:

http://www.fileshack.us/get_file.php?id=466302&file=VSTROM650+DNAFILTER.zip

Respect
21/06/2008, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Παιδιά ναι είναι "φρέσκο" το POST. Απλά "ξέθαψα" παλιό TOPIC. Λοιπόν ο τρακτερωτός ήχος ακούγεται πάραλληλα με το μαρσάρισμα, δλδ πολλαπλασιάζεται μέχρι που υπερκαλύπτεται από τον θόρυβο της μηχανής στις υψηλές στροφές. (δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό) Το φίλτρο είναι της DNA που κατόπιν εορτής μέσω GOOGLE ανακάλυψα ότι είναι Ελληνικά κάτι το οποίο δεν μου εμπνέει και μεγάλη εμπιστοσύνη.. τους έστειλα ένα mail αλλά καμία απάντηση μέχρι στιγμής. Χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί το πήγα σε έναν μηχανικό εδώ και δεν μπόρεσε να βοηθήσει... μου είπε μόνο αν βάλει το φίλτρο της μάνας του πάλι κ δοκιμάσει γιατί δεν του έχει τύχει κάτι τέτοιο ξανά. Σας επισυνάπτω αρχείο ήχου να ακούσετε να μου πείτε


Υ.Γ.

Ο μηχανικός μου είπε ότι θα έπρεπε να γίνει και ρύθμιση στον "εγκέφαλο" για αλλαγή του μίγματος, ισχύει??



Όποιος θέλει να ακούσει τον ήχο που βγάζει το φίλτρο ας κατεβάζει το ZIP αρχείο από εδώ:

http://www.fileshack.us/get_file.php?id=466302&file=VSTROM650+DNAFILTER.zip Όντως, κάπως είναι. Αυτό το τίκι-τίκι δε μπορώ να πω πως μου αρέσει.

Tpap
21/06/2008, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Όποιος θέλει να ακούσει τον ήχο που βγάζει το φίλτρο ας κατεβάζει...

παλλικάρι μου αυτός ο ήχος δεν προέρχεται από το φίλτρο και δεν σου κρύβω ότι μου ακούγεται αρκετά ανησυχητικός... :(

δεν περνάς σε 1η ευκαιρία από ένα εξουσιοδοτημένο να στα πουν υπεύθυνα..?

gcrook
21/06/2008, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Παιδιά ναι είναι "φρέσκο" το POST. Απλά "ξέθαψα" παλιό TOPIC. Λοιπόν ο τρακτερωτός ήχος ακούγεται πάραλληλα με το μαρσάρισμα, δλδ πολλαπλασιάζεται μέχρι που υπερκαλύπτεται από τον θόρυβο της μηχανής στις υψηλές στροφές.


Αρα προφανως και δεν ειναι κατι που προερχεται απο το μπλοκ του κινητηρα.
Σαν κατι να συντονιζει στο ιδιο το φιλτροκουτι.

Βεβαια αν και ο ηχος που ανεβασες δεν ειναι πολυ καλος δεν φαινεται επισης να προερχεται απο καδενα.
Τραβα καλυτερα να στο κοιταξει καποιος ομως, διοτι οπως και να εχει ειναι πολυ εντονος και αρκετα σπασαρχιδικος τολμω να πω.

VforVSTrom
22/06/2008, 21:21
Thanks παιδιά μάλλον θα πάω για μία δεύτερη άποψη πάλι από μηχανικό

tazakos
23/06/2008, 09:26
παιδιά νομίζω κακώς τον τρομάζουμε τον άνθρωπο με : "δεν είναι απο το φίλτρο" κτλ...κάποια στιγμή είχα ανάψει την προηγούμενη μηχανή μου χωρίς καθόλου φίλτρο φορεμένο για μισό λεπτό έτσι να δω τι θα κάνει....έκανε αυτόν ακριβώς τον ήχο, σαν τρακτέρ, εμένα η γνώμη μου είναι ότι ίσως το συγκεκριμένο φίλτρο βγήκε ελλατωματικό ή έχει σκιστεί κάπου και αφήνει πάρα πολύ αέρα να περάσει.
Εγώ έβαλα τώρα ένα K&N και κάνει ένα γρύλλισμα στις 8000στροφές αλλά καθόλου ενοχλητικό.

stratosZX10
23/06/2008, 15:38
ολοι οι εγκεφαλοι στα ψεκαστα μηχανακια ειναι κατα καποιο τροπο self learning, και εχουν ηδη
απο το εργοστασιο χαρτες, για να δουλευουν με τις αναλογες συνθηκες....πχ χειμωνας που σημαινει
κρυος αερας στην εισαγωγη, ή καλοκαιρι ζεστος αερας κτλπ...
ετσι ψεκαζει την αναλογη ποσοτητα βενζινης για τον αναλογο αερα που διαβαζει ο αισθητηρας...
αν εμεις αλλαξουμε το φιλτρο τοτε διαβαζει περισσοτερο αερα και ψεκαζει λιγο περισσοτερο καυσιμο.
ουσιαστικα ανεβαζει λιγο το αβανς για να παει περισσοτερο καυσιμο και να γινει καλυτερη καυση...
βεβαια εχει και τα ορια του, που σημαινει οτι με φιλτρο και πχ ολοκληρη εξατμιση απο λαιμους μετα θελει και ρυθμιση στις βενζινες..
επισης καθε μηχανακι ειναι διαφορετικο, σε αλλο δινει κατι ψηλα, σε αλλο δινει χαμηλομεσαιες κτλπ, σε αλλο δεν δινει καθολου, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι λαθος να αλλαξουμε το φιλτρο.
σχεδον παντα τα aftermarket φιλτρα ειναι καλυτερα απο τα εργοστασιακα και αξιζουν τα λεφτα τους
ανεξαρτητως μαρκας.

εγω προσωπικα στο 10αρι μου φοραω ενα ΚΝ, ενα termignioni τελικο και ενα εγκεφαλακι που απλως
ξεκλειδωνει τους χαρτες του εγκεφαλου και βαζω εγω ποιος χαρτης θελω να δουλευει....

VforVSTrom
23/06/2008, 21:43
Λοιπόν παιδιά, ευχαριστώ για τις συμβουλές - ήδη έχω το πόρισμα πλέον. Επισκέυτηκα 3ο (!) μηχανικό μιας και η απάντηση του 2ου μηχανικού που επισκέφτηκα δεν με ικανοποίησε ιδιαίτερα μιας και μου είπε ότι δεν το έχει ξανακούσει αυτόν τον θόρυβο και ότι θα πρέπει να τοποθετήσει της μάνας φίλτρο πάλι να δει αν ο ήχος προέρχεται από εκεί, κλπ κλπ... Έτσι με το που άναψα την μηχανή (στον 3ο μηχανικό) και άκουσε τον ήχο ο άνθρωπος, χωρίς ΚΑΝ να δει την μηχανή μου λέει: "Έχουν ξεχάσει να σου βάλουν την μπουζόπιπα πάνω(!!!!!):eyepop: :eyepop: :eyepop: (!!!!!)" Χωρίς δεύτερη κουβέντα σηκώνουμε την σέλα και ΙΔΟΥ(!) τα αποκαλυπτήρια του κ. Τριανταφυλλίδη και του "εξουσιοδοτημένου" του service στο Ηράκλειο!!! Έκανα την απόσταση Ηράκλειο-Χανιά με 1 κύλινδρο με κίνδυνο σημαντικό για την μηχανή (ειδικά άμα την ζόριζα) και επιπλέον 150km, δηλαδή σύνολο περίπου 300km, έτσι. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ και ΑΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟΣ ο Τριανταφυλλίδης ο οποίος μόλις του τηλεφώνησα και του είπα τι έχει γίνει ούτε ΚΑΝ συγνώμη δεν άκουσα παρά τα έριξε όλα στην κεκτημένη ταχύτητα. Τα 250 Ευρώ από το service που μου τσέπωσε δεν τα πήρε καθόλου από κεκτημένη ταχύτητα. Σε όσα forums, συζητήσεις μπορώ θα κράζω αυτόν τον άνθρωπο ΜΑΚΡΙΑ απο ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ. Το πλέον τραγικό είναι ότι ο 3ος μάστορας μου είπε ότι είναι ανθρώπινο, μπορεί να συμβεί σε οποιονδήποτε μάστορα, όμως είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ αφού τον φώναξες και άκουσε τον ήχο να σου πεί "Εγώ δεν ακούω κανέναν παράξενο θόρυβο". Ευχαριστώ τον Γ. Νυσταζάκη (3ος μάστορας) από τα Χανιά ο οποίος δεν μου πήρε και χρήματα για την "διάγνωση", βέβαια λύθηκε στα γέλια μόλις έμαθε ότι ήρθα με 1 κύλινδρο από Ηράκλειο.

Τα παθήματα να γίνονται ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Τέλος.

Tpap
24/06/2008, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Λοιπόν παιδιά......................... με 1 κύλινδρο από Ηράκλειο.

Τα παθήματα να γίνονται ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Τέλος.

και καλά ο μηχανικός, ΕΣΥ δεν ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ τίποτε?

300ΧΛΜ?

σε 2κύλινδρο μηχανάκι δεν αντιλήφθηκες -1 κύλινδρο...


(συμβουλή: ΜΗΝ αγοράσεις ποτέ 4κύλινδρο...)

Cpt. Haddock
24/06/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
και καλά ο μηχανικός, ΕΣΥ δεν ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ τίποτε?

300ΧΛΜ?

Ela nte?

Μια φορα που μου είχε τύχει - σε αυτοκίνητο - να μη δουλεύουν οι δύο κυλινδροι λόγω πολλαπλασιαστή, φάνηκε αμέσως στη συμπεριφορά της μηχανής...

p@nos
24/06/2008, 13:17
Καλα πως και δεν το καταλαβες ρε συ?

Πρεπει να ειχε πολυ περισοτερους κραδασμους,και να μην τραβαει αισθητα!

πως και δεν το υποψιαστηκες?

καλα ο μηχανικος που πηγες επιοικως για το φουτσο...

gkmaggas
24/06/2008, 14:03
Γιαυτο το λενε ΣΤΡΩΜΑ παιδες...δεν καταλαβαινεις ΤΙΠΟΤΑ λεμεεεεεεεεεεεεεε:rotflmao: :rotflmao:

AntoD
24/06/2008, 14:28
Εχω βαλει και Κ&Ν και ΒΜC σε 2 μοτο

Στο ενα εχασα λιγο στα πολυ πολυ ψηλα αλλα γεμισα φοβερα στα χαμηλο μεσαια
και στο αλλο κερδισα παντου.
Βεβαια τα μοτο μου ειναι ψεκαστα οποτε η ρυθμιση του μιγματος εγινε αυτοματα απο την ECU σε καρμπυρατερατα μοτο θελεις νεα ζιγκλερ, αλλαγη θεσης βελώνας, και ισως μια τρυπα στον παπα, ή μια χοανη για καλυτερη αναπνοη. Η ρυθμιση τους ειναι σχετικα ευκολη ειτε απο σενα με ενα υποπιεσομετρο ή απο οποιοδηποτε συνεργείο....

VforVSTrom
24/06/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
και καλά ο μηχανικός, ΕΣΥ δεν ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ τίποτε?

300ΧΛΜ?

σε 2κύλινδρο μηχανάκι δεν αντιλήφθηκες -1 κύλινδρο...


(συμβουλή: ΜΗΝ αγοράσεις ποτέ 4κύλινδρο...)


Έλα ντε!!!! Και όμως παιδία το μηχανάκι πήγαινε super και με 1 κύλινδρο. Δεν κατάλαβα ΚΑΜΙΑ διαφορά.. και ήμουν με συνοδηγό... να μην σου πω ότι είχα την εντύπωση ότι πήγαινε καλύτερα.. (είδατε τελικά για το καλό μου δεν έβαλε την μπουζόπιπα πάνω!!)

:a9:

tragos
25/06/2008, 00:16
τι λεμε τωρα?? δικυλινδρο μηχανακι που δουλεβε μονοκυλινδρο κ δεν καταλαβες διαφορα?:a018: κατι μου βρομαει εμενα. επρεπε να δεις διαφορα κ μεγαλη

gcrook
25/06/2008, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Έλα ντε!!!! Και όμως παιδία το μηχανάκι πήγαινε super και με 1 κύλινδρο. Δεν κατάλαβα ΚΑΜΙΑ διαφορά.. και ήμουν με συνοδηγό... να μην σου πω ότι είχα την εντύπωση ότι πήγαινε καλύτερα.. (είδατε τελικά για το καλό μου δεν έβαλε την μπουζόπιπα πάνω!!)

:a9:


ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ;;;;;:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

OldMan
25/06/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ;;;;;:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:
ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΣΠΑΩ ΣΕ ΛΥΓΜΟΥΣ, ΑΤΙΜΗ ΠΡΟΔΩΤΡΑ ???? :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Dodok edessa
25/06/2008, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Έλα ντε!!!! Και όμως παιδία το μηχανάκι πήγαινε super και με 1 κύλινδρο. Δεν κατάλαβα ΚΑΜΙΑ διαφορά.. και ήμουν με συνοδηγό... να μην σου πω ότι είχα την εντύπωση ότι πήγαινε καλύτερα.. (είδατε τελικά για το καλό μου δεν έβαλε την μπουζόπιπα πάνω!!)

:a9:

πωωωωωωω!!!!!
καλα που δεν ηταν και με τους δυο κυλινδρους .....κατι R1 θα τα ειχες για πρωινο !!!:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:






καλα ρε αδερφε ....πλακα μΕ κανς?????????????????????????????:a4:

VforVSTrom
25/06/2008, 18:12
Τι να πω, το ξέρω ότι δεν ακούγεται λογικό όμως έτσι είναι - εκτός αν έκανε κάπως επαφή με το μπουζί και να υπολειτουργούσε ο κύλινδρος .

epp1640
28/06/2008, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Τι να πω, το ξέρω ότι δεν ακούγεται λογικό όμως έτσι είναι - εκτός αν έκανε κάπως επαφή με το μπουζί και να υπολειτουργούσε ο κύλινδρος .

Απλώς είναι V Strom παρακαλώ.. άστους, δεν ξέρουν αυτοί, καβαλάνε συμβατικά μηχανάκια και ζηλεύουν.. ουστ.. ζηλιάρηδες.. :rotflmao:

johnny1
04/07/2008, 10:17
Από προσωπική πείρα, όποτε έβαλα πιο ελεύθερο φίλτρο σε μηχανάκια με απλά καρμπς (όχι υποπιέσεως) είχα βελτίωση, ιδιαίτερα ψηλά, χωρίς να πειράξω το παραμικρό.
Ολα βέβαια ερχόντουσαν πιο σωστά με άλλα ζιγκλέρ ή αλλαγή της θέσης της βελόνας.

Πολύ καλά αποτελέσματα και στο αυτοκίνητο με κέρδος παντού και ιδιαιτέρα πάνω από τις 3500 (με μείωση της κατανάλωσης περίπου 5-10%).

Στο FZ6 του 2004 χάλια μαύρα. Ξαναγύρισα στο γνήσιο. Μάλιστα, όποτε καθάριζα το K&N πήγαινε χειρότερα από όταν ήταν βρώμικο!
Σίγουρα έχει να κάνει με τη διαχείριση καυσίμου και το πόσο έξυπνη/ευέλικτη είναι. Αν πχ το fazer είχε αισθητήρα λ, πιθανόν να διόρθωνε τις αναλογίες αέρα/βενζίνης και να είχα βελτίωση.
Αρα τίποτα δεν έχει σίγουρο αποτέλεσμα, και θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι να αλλάξουμε και ρυθμίσεις αν επέμβουμε στην αναπνοή ή στην εξαγωγή του κινητήρα.

my 2 c

orcinious
07/07/2008, 14:16
Αν το φίλτρο το όποιο τοποθετούμε έχει καλύτερα χαρακτηριστικά ροής από το προηγούμενο, τότε λόγο μικρότερης αντίστασης θα έχουμε μεγαλύτερη πλήρωση του θαλάμου άρα εφόσον είμαστε μέσα στα όρια χαρτογράφησης του εγκέφαλου και των αισθητήρων του κανονικά θα πρέπει να δούμε βελτίωση σε όλο το φάσμα των στροφών.
Αυτό όμως δεν συμβαίνει πάντα για παρά πόλους λόγους μερικοί από αυτούς είναι η αλλαγή του συντονισμού του εισερχόμενου αέρα μέσα στο φιλτροκουτι και η μετατοπίσει του σε άλλο φάσμα στρόφων η ελλιπής χαρτογράφηση ή πιο σπάνια η αδυναμία των αισθητήρων και κύριος η εργοστασιακή χαρτογραφήσει που έχει κατά νου τις εκπομπές ρύπων και θορύβου όποτε στης στροφές που γειώνονται οι μετρήσεις τα κάνει όλα πουτ@ν@

Steve_athens
16/07/2008, 23:56
Παντως οταν εβαλα dna φιλτρο δεν καταλαβα καμια διαφορα στη μηχανη,οταν εβαλα τα stage 2 dna που μπαινει αντι για το καπακι στο φιλτροκουτι στην αρχη γινοταν χαλασμος κυριου(σκασιματα,τρεμουλο στα χαμηλα και αρυθμιες),λεω τωρα μ@λ@κι@ καναμε.Μετα ανεβασα το μιγμα απο το tps και το co2 και τωρα εχει στρωσει σε τρομερο βαθμο ειχαν εξαφανιστει κ τρεμουλα κ αρυθμιες και τραβαγε το μηχανακι απο πολυ πιο χαμηλα αποτι πριν

al_tzamp
17/07/2008, 23:48
Τώρα πρακτικά,
η αλλαγή φίλτρου σε V-Strom 650 (που δουλεύουν κ οι δυο κύλινδροι..!) έχει όφελος, ή παρουσιάζονται προβήματα οπως αυτά που διάβασα σε προηγούμενα post?
Με ενδιαφέρει κ η κατανάλλωση..

Το σκέφτομαι για Κ&Ν, φοράει κανεις?