PDA

View Full Version : Δυσκολη Αποφαση...



kalant
05/08/2007, 10:21
εχω ερωτευθει τον τελευταιο καιρο το tiger...

ειμαι σχεδον αποφασισμενος να το "χτυπησω" αλλα με προβληματιζουν καποια θεματακια...

πρωτον επειδη δεν εχει πουλησει ακομα αρκετα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο,

δευτερον δεν γνωριζω τιποτα περι eliofil και,

τριτον με προβληματιζει η μεταπωληση που εχουν τα μηχανακια τυπου ducati, triumph κλπ...

το τελευταιο μπορω να πω οτι ειναι και το πιο σημαντικο επειδη στατιστικα αλλαζω μηχανη καθε 1,5 - 2 χρονια οποτε θελω να "φευγει" γρηγορα το μηχανακι που πουλαω για να πηγαινω στο επομενο...

κατα τα αλλα το μηχανακι μου αρεσει και εμφανισιακα και σε επιδοσεις και σε θεση οδηγησης αφου το εχω οδηγησει 2 φορες...

αντε λιγο το πισω φρενακι να θελει βελτιωσει, επισης αν ηταν ρυθμιζομενη και η ζελατινα δεν θα με χαλαγε καθολου μιας και ειμαστε και 193 εκατοστα ανθρωποι...

αυτα, οποιος ειναι κατοχος ή γνωριζει κατι για τα παραπανω ας απαντησει να με διαφωτισει...

κανενα versys 1000 θα βγει τελικα? σκεφτομαι και προς τα εκει μιας και μου αρεσει το 650 αλλα θελω περισσοτερη ροπη...

το kawasaki σιγουρα θα ειναι πιο εμπορικο αλλα δεν βλεπω να βγαινει σε 1000...

gcrook
05/08/2007, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
εχω ερωτευθει τον τελευταιο καιρο το tiger...

ειμαι σχεδον αποφασισμενος να το "χτυπησω" αλλα με προβληματιζουν καποια θεματακια...

πρωτον επειδη δεν εχει πουλησει ακομα αρκετα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο,

δευτερον δεν γνωριζω τιποτα περι eliofil και,

τριτον με προβληματιζει η μεταπωληση που εχουν τα μηχανακια τυπου ducati, triumph κλπ...

το τελευταιο μπορω να πω οτι ειναι και το πιο σημαντικο επειδη στατιστικα αλλαζω μηχανη καθε 1,5 - 2 χρονια οποτε θελω να "φευγει" γρηγορα το μηχανακι που πουλαω για να πηγαινω στο επομενο...

κατα τα αλλα το μηχανακι μου αρεσει και εμφανισιακα και σε επιδοσεις και σε θεση οδηγησης αφου το εχω οδηγησει 2 φορες...

αντε λιγο το πισω φρενακι να θελει βελτιωσει, επισης αν ηταν ρυθμιζομενη και η ζελατινα δεν θα με χαλαγε καθολου μιας και ειμαστε και 193 εκατοστα ανθρωποι...

αυτα, οποιος ειναι κατοχος ή γνωριζει κατι για τα παραπανω ας απαντησει να με διαφωτισει...

κανενα versys 1000 θα βγει τελικα? σκεφτομαι και προς τα εκει μιας και μου αρεσει το 650 αλλα θελω περισσοτερη ροπη...

το kawasaki σιγουρα θα ειναι πιο εμπορικο αλλα δεν βλεπω να βγαινει σε 1000...

Το Tiger και μενα μου κανει "κλικ".
Οσο για θεμα αξιοπιστιας και μεταπωλησης, απο την στιγμη που λες οτι δεν προκειται να το κρατησεις το μηχανακι πανω απο 2 χρονια τι χαλιεσαι;
Δεν μπορουμε να τα δινουμε οσο τα αγορασαμε ετσι, 2-3 χιλιαρικακια θα τα χασουμε, αλλα ως εκει πιστευω.

kalant
05/08/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το Tiger και μενα μου κανει "κλικ".
Οσο για θεμα αξιοπιστιας και μεταπωλησης, απο την στιγμη που λες οτι δεν προκειται να το κρατησεις το μηχανακι πανω απο 2 χρονια τι χαλιεσαι;
Δεν μπορουμε να τα δινουμε οσο τα αγορασαμε ετσι, 2-3 χιλιαρικακια θα τα χασουμε, αλλα ως εκει πιστευω.

ανεφερα το θεμα της αξιοπιστιας επειδη αν βγαζει προβληματα δεν θα το αγοραζουν ευκολα (οταν αποφασισω να το δωσω), εννοειται οτι δεν με ενδιαφερει εμενα τοσο πολυ μιας και θα το φτιαχνουν μεσα στην εγγυηση αν το δωσω στην χρονικη περιοδο που υπολογιζω, αλλα ο αλλος που θα θελει να το αγορασει θα "καιγεται" για την αξιοπιστια του...

βεβαια μπορει να μου αρεσει τοσο ή να μην εχει βγει κατι αλλο που να μου κανει κλικ και να το κρατησω περισσοτερο, τιποτα δεν αποκλειω...

2-3 χιλιαρικα ειναι καλα αν χασουμε, το θεμα ειναι αν θα χασουμε τοσα και αν θα μπορεσουμε να το δωσουμε γενικοτερα τελικα...

τα sv πχ δεν τα παιρνουν ουτε για ανταλλαγη τα μαγαζια...

δυστυχως στην ελλαδα ο κοσμος ψωνιζει εμπορικα μηχανακια :smokin:

l@gos
05/08/2007, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
ανεφερα το θεμα της αξιοπιστιας επειδη αν βγαζει προβληματα δεν θα το αγοραζουν ευκολα (οταν αποφασισω να το δωσω), εννοειται οτι δεν με ενδιαφερει εμενα τοσο πολυ μιας και θα το φτιαχνουν μεσα στην εγγυηση αν το δωσω στην χρονικη περιοδο που υπολογιζω, αλλα ο αλλος που θα θελει να το αγορασει θα "καιγεται" για την αξιοπιστια του...

βεβαια μπορει να μου αρεσει τοσο ή να μην εχει βγει κατι αλλο που να μου κανει κλικ και να το κρατησω περισσοτερο, τιποτα δεν αποκλειω...

2-3 χιλιαρικα ειναι καλα αν χασουμε, το θεμα ειναι αν θα χασουμε τοσα και αν θα μπορεσουμε να το δωσουμε γενικοτερα τελικα...

τα sv πχ δεν τα παιρνουν ουτε για ανταλλαγη τα μαγαζια...

δυστυχως στην ελλαδα ο κοσμος ψωνιζει εμπορικα μηχανακια :smokin:


το tiger ειναι αρκετα "εμπορικο" στην ελλαδα, να μου ελεγες για το speed triple να συμφωνησω....
αλλα το tiger?
πιστευω πως αυτοι που γνωριζουν δεν εχουν κολληματα "εμπορικοτητας", οποτε δε νομιζω να εχεις
προβλημα μεταπωλησης......

kalant
05/08/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos
το tiger ειναι αρκετα "εμπορικο" στην ελλαδα, να μου ελεγες για το speed triple να συμφωνησω....
αλλα το tiger?
πιστευω πως αυτοι που γνωριζουν δεν εχουν κολληματα "εμπορικοτητας", οποτε δε νομιζω να εχεις
προβλημα μεταπωλησης......

μιλαω παντα για το 1050 το τελευταιο...

εγω τουλαχιστον εχω δει μεχρι σημερα ενα να κυκλοφορει στους δρομους...

τελοσπαντων, απο που μπορουμε να μαθουμε τελικες, 0-100 κλπ?

γνωριζει κανεις σε ποιο τευχος παρουσιαζεται?

dammed_kittin
05/08/2007, 14:14
το μονο που βρηκα

triumph 1050 (http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_carmoto_30_14/02/2007_181750)


βεβαια καποιος ειπε για το speed triple κ θα συμφωνουσα μαζι του
anyway


:wave2:


(α!!! κατω κατω στη σελιδα εχει ενα link κ σου δεινει τα χαρακτηριστικα της)

kalant
05/08/2007, 20:08
εψαξα να βρω εντυπωσεις απο εδω μεσα και απ'οτι βλεπω γενικα ειναι θετικα τα σχολια...

αραγε δεν το εχει κανενας απο δω για να μαθω περισσοτερα?

AFTER
05/08/2007, 20:23
Εγω θα σου ελεγα να το παρεις

Εγω ακομα σκεφτομαι μηπως θα επρεπε να το επιλεξω και εγω

m1ke
05/08/2007, 20:56
Λοιπόν έχουμε και λέμε

Eliofil: Για τα μπάζα ... αλλά όχι χειρότερη από Σαρακάκη, Τεομότο κλπ.

Tiger: To μοτέρ του δεν παίζει να σου βγάλει πρόβλημα. Φοράει το 1050 του ST που στο τελευταίο long term test του Mottorad βγήκε καλύτερο από Honda & ΒΜW. Εγώ οδηγάω Triumph (Daytona 650 & 675) τρία χρόνια και ποτέ δεν είχα κάποιο μηχανολογικό ή ηλεκτρολογικό πρόβλημα.

Μεταπώληση: Δεν θα το πουλήσεις με την ευκολία που θα πούλαγες ένα TDM ή ένα Vstrom, ωστόσο το Tiger είναι το πιο εμπορικό brand της Triumph στην Ελλάδα.

Service: Στην Αθήνα δεν θα έχεις πρόβλημα καθώς υπάρχουν αρκετά καλά εξουσιοδοτημένα συνεργεία. Εκτός Αθήνας δεν ξέρω τι παίζει. Επίσης καλό είναι να γνωρίζεις ότι κάποια πραγματάκια είναι τσιμπιμένα στις τιμές (πχ. τακάκια φρένων) σε σχέση με τα Japan, αλλά όχι τίποτα εξωφρενικό.

OldMan
06/08/2007, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
επειδη δεν εχει πουλησει ακομα αρκετα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο,
:confused: :look: :confused:

Το Tiger (είτε σαν 955, είτε 995 είτε 1050) πουλιέται αρκετά χρόνια !!! :winka:



Υ.Γ.
Άσχετα με το πόσα τεμάχια πολήθηκαν ...:winka:

makis206
06/08/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
πΟλήθηκαν ...:winka:

Πωλήθηκαν δεν είναι ή τό'πες στ'αλανιάρικα ;:D

AFTER
06/08/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πωλήθηκαν δεν είναι ή τό'πες στ'αλανιάρικα ;:D


Πως λεμε?........ΠΛΕΡΩΝΩ

:rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
06/08/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πωλήθηκαν δεν είναι ή τό'πες στ'αλανιάρικα ;:D

:smokin: στα μαζεύω εγώ εσένα, που τολμάς να κάνεις πνεύμα στον μέγα (χοροδι)δάσκαλο :D

βασικά έγραφε με ασύρματο και το μ@λ@κισμένο του έφαγε το ύπσιλον
άσ τ πθινω όλη ην ώρα :bigcry: :bigcry: :bigcry:

alximistis
06/08/2007, 12:27
καλά ας μιλήσει και κάποιος γνώστης ως ιδιοκτήτης tiger. :D
Αν και τα έχω ξαναγράψει αλλά τεσπα. :)
Φίλε μου μέχρι σήμερα έχω δει γύρω στα 3-4 νέα tiger στην ΑΘήνα. Ομολογώ ότι ψιλοαπογοητεύθηκα καθώς περίμενα πολύ περισσότερα.
Το μηχανάκι είναι πάρα πολύ καλό και δεν συζητιέται αυτό.
Τώρα γι αυτά που ρωτάς.
Είναι αξιόπιστο όπως είναι αξιόπιστα και του 2004 και του 2003 (το δικό μου) και του 2005 κλπ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ το Tiger κουβαλά στην πλάτη του την αποτυχία των μοντέλων του 97 όταν βγήκαν και είχαν μπόλικα προβλήματα αλλά και το "κακό" όνομα της εταιρείας η οποία έπεσε σε πολλά λάθη σε αρκετά μοντέλα της.
Ωστόσο έχει βγάλει ένα καταπληκτικό μηχανάκι (το triple) ενώ σε ΥΠΕΡ διαβεβαιώνω ότι με το Tiger δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Όσο για την eliofil... μία κουβέντα ή καλύτερα ένα νεύμα. :(
Για μεταπώληση δεν ξέρω να σου πω για το καινούργιο. Αυτό που έχω στην τιμή που εγώ ΘΕΛΩ δεν το παίρνουν.
Αυτά ελπίζω να βοήθησα.

makis206
06/08/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:smokin: στα μαζεύω εγώ εσένα, που τολμάς να κάνεις πνεύμα στον μέγα (χοροδι)δάσκαλο :D

Ω εξκιούζ μι !:eyepop:


έπρεπε να το πω τραγουδιστά ε ; :p :lol: :lol:

byron
06/08/2007, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Το μηχανάκι είναι πάρα πολύ κακό και δεν συζητιέται αυτό.

Παρακαλώ; :look: :eyepop: :look:

alximistis
06/08/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Παρακαλώ; :look: :eyepop: :look:


Χαχαχαχαχαχαχα! Ουπς λάθος. ΟΚ το άλλαξα. Έβαλα το σωστό σύμφωνο. :)

sergiosm
06/08/2007, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
εχω ερωτευθει τον τελευταιο καιρο το tiger...

...

αλλαζω μηχανη καθε 1,5 - 2 χρονια οποτε θελω να "φευγει" γρηγορα το μηχανακι που πουλαω για να πηγαινω στο επομενο...


Εγώ ένα έχω να πώ:

είσαι και πολύ ερωτιάρης τελικά ....

Κάθε 1,5 - 2 χρόνια με καινούργιο γκομενάκι

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
06/08/2007, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Εγώ ένα έχω να πώ:


Και γω άλλο ένα. Ότι το νέο Tiger είναι κουκλάρα. Ίσως βέβαια να μ΄αρεσει γιατί η μούρη του μοιάζει πολύ με του Tuono :lol:

:wave2:

kalant
06/08/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis

Όσο για την eliofil... μία κουβέντα ή καλύτερα ένα νεύμα. :(
Για μεταπώληση δεν ξέρω να σου πω για το καινούργιο. Αυτό που έχω στην τιμή που εγώ ΘΕΛΩ δεν το παίρνουν.


ωχ τωρα μου εκανες την καρδια περιβολι...

αυτα ακριβως που φοβομουν μου επαληθευεις...

:(

ας ερθει εκεινη η ωρα και βλεπουμε, ισως κανω την υπερβαση αυτη την φορα...

mixalakis
31/08/2007, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
ωχ τωρα μου εκανες την καρδια περιβολι...

αυτα ακριβως που φοβομουν μου επαληθευεις...

:(

ας ερθει εκεινη η ωρα και βλεπουμε, ισως κανω την υπερβαση αυτη την φορα...

Δεν πρέπει να σε ανησυχεί το θέμα της μεταπώλησης τόσο πολύ, εκτός και αν αγοράσεις κανένα Buel ή Moto gusi που τα παντρεύεσαι.

Εγώ που πουλάω το Fazer, που είναι από τα πιο εμπορικά μηχανάκια της αγοράς και το έχω 3 χρόνια, δεν πιάνω σε καμία περίπτωση την τιμή της αγοράς σε έμπορο. Για αυτό και δεν κάνω ανταλλαγή.
Αυτό εννοείται συμβαίνει σε όλες τις μηχανές.

Είναι χαρακτηριστικό αυτό που γίνεται τώρα με τα TDM. Το πιο επιτυχημένο μοντέλο της ελληνικής αγοράς και όμως αν πας να το δώσεις σε έμπορο δεν το παίρνει ούτε για αστείο, αφού θα έχει το λιγότερο 4-5 στοκ.