PDA

View Full Version : Alarm .... Scorpio i500S ....Tips - Info



kiriakost
05/08/2007, 12:05
Να πάει και το παλιάμπελο , τον πήρα τον Scorpio i500S by ELSER . :D

Τώρα , επειδή έγινε μια πατάτα και δεν έστειλαν το " Επιρητινομένο ρελέ μπλοκαρίσματος" , και λόγο διακοπών Αυγούστου , θα φάω καθυστέρηση , ώσπου να επιλυθεί το θέμα .

Εχουμε χρόνο να ευλογήσουμε τα γένια μας , και να μου πείτε , πιθανά κολπάκια , που έδωσαν λύσεις στην εγκατάσταση, στην δικιά σας μηχανή .

Απο τις πρωτες μου απορίες , χωρίς να διαβάσω ακόμα το βιβλίο, είναι:
1) ότι δεν είδα ένα ενδεικτικό Led , στην συσκευασία ! ?
2) βρήκε κανείς , καμιά προστατευτική θηκη για το τελεκοντρόλ ?


Για λόγους ασφαλείας , μην βάλετε φωτογραφίες !! στο θέμα, από την μηχανή σας !!

Ενα τηλεχειριστήριο SHFrequency Code Hopping
συχνότητας 433,92 MHz τριών πλήκτρων.
Πομπός με μέγιστη εμβέλεια τηλεειδοποίησης 800 m.
Ενσωματωμένος γεωστατικός μηχανισμός κραδασμού ή ανύψωσης μοτοσικλέτας
Λειτουργία πανικού.
Ενσωματωμένη σειρήνα 120db
Η κεντρική μονάδα είναι κατασκευασμένη σύμφωνα με τις απαιτήσεις μιας μοτοσικλέτας.
Μέσω μιας πατενταρισμένης διαδικασίας τριπλής επιρυτίνωσης,εξασφαλίζει απαράμιλλη
αντοχή στίς ισχυρότερες δονήσεις,την θερμότητα και την υψηλή πίεση νερού

.


98499

kiriakost
05/08/2007, 12:09
.


98500

kiriakost
05/08/2007, 19:26
Εκανα τα πρώτα σεμινάρια μου περί συνδεσμολογίας ...

Πρώτη τεχνική απορία , πόσα βολτ βγάζει η " Scorpio ... Battery Back-Up" ?

Δεύτερη τεχνική απορία ... στα πόσα βολτ δουλεύει το Επιρητινομένο ρελέ ?
( θα μπορούσα παράλληλα προς τα πηνία του , να συνδέσω και ένα φλας LED και μια αντίσταση ? )

kiriakost
05/08/2007, 21:51
Για όσους θέλουν να καλύψουν την περιέργεια τους, για αυτόν τον συναγερμό ,
βρήκα κάτι βιντεάκια . :)

1) http://www.youtube.com/watch?v=vgQbv5Q6lZo

2) http://www.youtube.com/watch?v=HB-DFuwSuko&mode=related&search=



Απο την στιγμή που ειδα και το παρακάτω βίντεο , έβαλα στον προϋπολογισμό μου με τις αγορές ,
και ένα λουκέτο δισκόφρενου !!
http://www.youtube.com/watch?v=4qVps4WisKU&mode=related&search=

kiriakost
07/08/2007, 03:09
Γενική ερώτηση , πόσο απαραίτητο κρίνετε ,
τον ανιχνευτή κίνησης Scorpio , που μπαίνει κάτω από την σέλα ? :)

kiriakost
07/08/2007, 22:45
Ταξίδι στα άδυτα του Σκορπιού ;)

Εστειλα ένα γράμμα Digital , στην εταιρεία στην Αμερική , και ρωτάω , πόση κατανάλωση έχει το εργαλείο ?

1) Ανενεργό
2) Οπλισμένο
3) όταν χτυπάει

(ολα αυτά πριν τον πάρω στα χέρια μου )

Απάντησης ..............
Hello Kiriakos,
1) Around 1mA
2) Around 9mA
3) Around 36mA


Best regards,

Marco
Aritronix Ltd

Καλα λέω , ονειρεύονται τα παλικάρια , λες και δεν έχουμε όργανα στο Ελλάντα , να μετρήσουμε.

Βάζω το συναγερμό επάνω στο τροφοδοτικό μου , και μετά βίας , κουνιόταν η βελόνα και πάλλονταν συνέχεια ( Αμπερόμετρο ) .

Στη συνέχεια βάζω και το ψηφιακό μου πολύμετρο σε σειρά , για να καταλάβω τι γίνεται .

Συμπέρασμα , στην μονάδα του χρόνου , ο συναγερμός δίνει τάση κυλιόμενα σε όλα τα κυκλώματα του .... σαν να έχουμε ένα σπίτι , και ανάβουμε το φως από όλα τα δωμάτια , αλλά ένα κάθε φορά , και σβήνοντας πάντα το προηγούμενο .

Φανταστείτε τώρα , ότι στο ένα δευτερόλεπτο , έχουν αναβοσβήσει 3 λάμπες !! (Τρια δωμάτια )

Οι δικές μου μετρήσεις έδωσαν πικαρίσματα

1) 6mA
2) 14mA
3) 90mA
4) Οταν χτυπάει και εκπέμπει !! 250mA για ένα μόνο δευτερόλεπτο , όσο διαρκεί η αποστολή της ειδοποίησης .
5) Μια φορά κάθε λεπτό , στέλνει σήμα στο τηλεχειριστήριο .( οπλισμένος ) 200 mA.

Εμεινα έκπληκτος , πως είναι δυνατών μια τέτοια ισχυρή σειρήνα , να έχει τόσο χαμηλή κατανάλωση !!

Επειτα όμως το μυαλό μου πήγε στα ξυπνητήρια μας , που με μια μόνο μπαταριά 1.5 Βολτ , χαλάνε το κόσμο όταν χτυπάνε !!

Συμπέρασμα , η τεχνολογία αυτής της σειρήνας , είναι τεχνολογική προέκταση - βελτίωση , των υλικών που έχουν τα ξυπνητήρια μας . (Εξήγηση σε απλά Ελληνικά )

Μπραβο τους , πανέξυπνη η τεχνική της κυλιόμενης τροφοδοσίας . :a18:

kiriakost
08/08/2007, 23:42
Απο ότι βλέπω υπάρχει τρομερό ενδιαφέρων για το θέμα :lol:

Εχω στα χέρια μου το Ελληνικό βιβλίο του συναγερμού σε ηλεκτρονική μορφή .

όποιος το θέλει , και δεν μπορεί να περιμένει μέχρι τις 23 Αυγούστου , που ανοίγει η ELSER , ας μου στείλει PM , να το το στείλω με Email .