PDA

View Full Version : Κλιματισμός δημόσιων χώρων



anf125
05/08/2007, 21:53
Πλέον όλοι σχεδόν οι δημόσιοι εσωτερικοί χώροι κλιματίζονται, και καλώς, αλλά συχνά φτάνουμε στα όρια της υπερβολής... Στο γραφείο μου π.χ. συνήθως έχουν τον κλιματισμό στους 17-18 βαθμούς, με αποτέλεσμα αν είσαι με κοντομάνικο να το δαγκώνεις :sick:

Και το πρόβλημα δεν είναι αν μερικοί (όπως εγώ) είναι κρυουλιάρηδες, σκεφτείτε και την΄υπερβολική κατανάλωση ενέργειας και τις επιπτώσεις στην υγεία από κονσερβοποιημένο αέρα. Είναι βέβαια και τα "στελέχη" με τα κολαριστά πουκαμισάκια και τους πεοδείκτες (γραβάτες) που λο΄γικό είναι να ζεσταίνονται περισσότερο... μη χ... Α ρε υπαρκτέ σοσιαλισμέ που είσαι, όλοι να φοράνε ομοιόμορφες εργασίες :D Και όσοι θέλουν ψύξη στη... Σιβηρία :evil:

xampos
05/08/2007, 22:26
θυμαμαι οταν δουλευα στο νοσοκομειο παπανικολαου τις μερες του καυσωνα που ηταν επικινδυνο ενα μπλακ αουτ που

τρεχαμε και κλειναμε τον κλιματισμο απο μερικους χωρους του νοσοκομειου η ανεβαζαμε την θερμοκρασια απ τους 16 που το χανε μερικοι γιατροι στα γραφεια τους :hypnotize

τελικα καθε φορα γινοτανε μπλακ αουτ και τρεχαμε σαν τους πο$στηδες :bigcry: :bigcry: :bigcry:

gdevelek
05/08/2007, 22:32
υπάρχουν ακραίες καταστάσεις και προς τις δύο κατευθύνσεις

σε μεγάλη εταιρία κινητής τηλεφωνίας όπου βρίσκομαι τελευταία, κάθε τόσο πάω τουαλέττα για να σκουπίσω τον ιδρώτα μου

25-26 είναι η σωστή θερμοκρασία αλλά πολλοί, όσο έξυπνοι κι αν υποτίθεται πως είναι (π.χ. γιατροί) δεν το καταλαβαίνουν και όταν βάζουν μπρος την αρκούδα, το βάζουν φουλ. Μετά όταν αρχίσουν να φτερνίζονται, το κλείνουν εντελώς. Μετά το ανοίγουν στο φούλ. Μετά το ξανακλείνουν. κουλουπού κουλουπού

Nikoskazer2000
06/08/2007, 01:57
Και 'γω είμαι πολύ καυτό κοπέλι :smokin: και το air-condition οπου το βρω το λατρεύω, αλλα οχι και ενεργειακή υπερκατανάλωση απο τη στιγμή που την παλεύουμε χωρίς να ιδρώνουμε.

CIRUS
06/08/2007, 08:12
ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΡΕ ΦΟΥΣΤΗ ΜΟΥ, ΧΑΘΗΚΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝΕ ΣΤΟΥΣ 26-27 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΩΝ ΑΚΡΩΝ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ? (ΡΗΤΟΡΙΚΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ)

gdevelek
06/08/2007, 09:19
ορισμένοι μάλιστα το βάζουν μπρος και κρατούν ανοικτά και τα παράθυρα

επίσης ελάχιστοι καθαρίζουν την εσωτερική μονάδα (καθάρισμα φίλτρων) ΚΑΙ την εξωτερική μονάδα (με νερό με πίεση) με αποτέλεσμα να μπουκώνουν από μπίχλα οι είσοδοι αέρα και να πέφτει κατακόρυφα η απόδοση, αλλά και η ποιότητα του αέρα που βγαίνει

μήπως τα λένε κιόλας όσοι κάνουν την εγκατάσταση... σου λεει "ας μας καλέσει για συντήρηση..."

Εχετλαίος
06/08/2007, 09:32
IKA Χανίων. Έχουν επιδαπέδια κλιματιστικά στα κλιμακοστάσια (στις σκάλες ντε!) εκεί όπου μαζευονται και καπνίζουν. Και, ώ του θαυματός, έχουν και τα παράθυρα των κλιμακοστασίων ανοιχτά για να μην μπαφιάζουν. Πεταμένη ενέργεια, πεταμένα λεφτά φορολογουμένων. Καρεκλοκένταυροι αλήτες!

apav
06/08/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
ορισμένοι μάλιστα το βάζουν μπρος και κρατούν ανοικτά και τα παράθυρα

επίσης ελάχιστοι καθαρίζουν την εσωτερική μονάδα (καθάρισμα φίλτρων) ΚΑΙ την εξωτερική μονάδα (με νερό με πίεση) με αποτέλεσμα να μπουκώνουν από μπίχλα οι είσοδοι αέρα και να πέφτει κατακόρυφα η απόδοση, αλλά και η ποιότητα του αέρα που βγαίνει

μήπως τα λένε κιόλας όσοι κάνουν την εγκατάσταση... σου λεει "ας μας καλέσει για συντήρηση..."

+


Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
IKA Χανίων. Έχουν επιδαπέδια κλιματιστικά στα κλιμακοστάσια (στις σκάλες ντε!) εκεί όπου μαζευονται και καπνίζουν. Και, ώ του θαυματός, έχουν και τα παράθυρα των κλιμακοστασίων ανοιχτά για να μην μπαφιάζουν. Πεταμένη ενέργεια, πεταμένα λεφτά φορολογουμένων. Καρεκλοκένταυροι αλήτες!

+

Ασφάλεια Πάτρων, γραφείο έκδοσης διαβατηρίων. Ανοικτά παράθυρα και τα κλιμαστικά να δουλεύουν υπερωρίες. :alien: