PDA

View Full Version : Ένας καινούργιος στο Forum



Raiden
05/08/2007, 22:27
Γεια σας παιδιά τι λέει οπός καταλάβατε είμαι καινούργιος εδώ ! Θέλω να σας πω κάτι και παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας πάνω σε αυτό. Σε λίγο καιρό επιτελούς θα κλείσω τα 21 και θα μπορέσω να βγάλω δίπλωμα για μεγάλου κυβισμού μηχανή. Στις μηχανές δεν έχω μεγάλη εμπειρία έχω οδήγηση μηχανάκια αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο το μεγαλύτερο είναι το CBR 125R . Όταν με το καλό πάρω το δίπλωμα θα πρέπει να διαλέξω και μια μηχανή η ερώτηση μου είναι ποια να πάρω ? Δεν μπορώ τα scooter και τα παπιά όχι πως έχουν κάτι αλλά εγώ δεν θέλω . Έψαχνα για καμιά 400αρα αλλά έχουν σταματήσει να βγαίνουν και δύσκολα θα βρω ( έτσι πιστεύω τουλάχιστον) και τώρα τελευταία μου μπήκε στο μάτι κάτι τρελό, μια R6 εσείς τι προτείνετε να την πάρω η θα σκοτωθώ αν όχι ποια λέτε εσείς ?

xampos
05/08/2007, 22:35
καλως ηλθες

να το παρεις το κοριτσι ( ρ 6 )

η αληθεια ειναι οτι ειναι μεγαλο για πρωτο και δεν εχει καμοια σχεση με αυτα που εχεις οδιγηση ως τωρα αλλα με συνεση και το μυαλο στο κεφαλι και σιγα σιγα ωσπου να μαθεις τοι μηχανακι πιστευω οτι μπορεις να την παρεις

:beer: :beer: :beer:

Giorgos19
05/08/2007, 22:43
Καλως ηρθες!!!!

R6 ρε αδερφε??Πιστευω οτι θα σου πεσει λιγο πολυ!
Σε καταλαβαινω,και γω στην ηλικια σου ειμαι!
Καβαλαω ενα ταπεινο Suzuki GSR.
Πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα κατι αντιστοιχο για να ξεκινησεις.
Τα naked 600,εχουν αρκετο γκαζι,οχι τοσο που να σε φοβιζει,ουτε τοσο λιγο που να το βαρεθεις.
Και αν αργοτερα αποφασισεις να ασχοληθεις και λιγο με τα των στροφιλικιων ειναι ο,τι πρεπει!
Θα συγχωρεσουν λαθη και θα σε διδαξουν!
Ο,τι και να παρεις ομως ενα πραγματακι πρεπει να εχεις στο μυαλο σου...
Το παν ειναι το μυαλο σου να βρισκεται μεσα στο κεφαλι σου και οχι στον δεξιο καρπο!
Δειξε σεβασμο σε ο,τι αγορασεις και αυτο σιγα σιγα θα σου εμφανισει τις αρετες του βελτιωνοντας σε οδηγηκα!
Στον προυπολογισμο της αγορας,υπολογισε και τα χρηματα για ενα καλο κρανακι και μπουφανακι τουλαχιστον!
Καλες αγορες και προσοχη!
:beer: :beer: :beer: :beer:
:wave2:

Meni0s
05/08/2007, 22:56
Eνα γυμνο- ημιγυμνο street νομιζω ειναι οτι πρεπει για την "μυηση"....



Βασικα οτι και να διαλεξεις αν εχεις σαν γνωμονα οτι Με την αγορα ενος δικυκλου Δεν συνοδευεται η εμπειρια και το ταλεντο ....

δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα!



Καλως ηρθες :beer: :beer: :beer:

power hornet
05/08/2007, 23:01
φιλαρακο για r6 και πρωτο μηχανακι θα σου πεσει πολυ.
η δικια μου η γνωμη παρε ενα naked μηχανακι 600αρι μια χαρα ειναι και οπως ειπε ο φιλος μου ο γιωργος παραπανω αμα κανεις λαθος μπορεις να το διορθωσεις.
παρε ενα χορνετ π.χ το καινουργιο μια χαρα ειναι η μπορεις να παρεις fazer η gsr.

vangelis 64
05/08/2007, 23:13
Καλώς μάς ήρθες.:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Για μηχανάκι,θα συμφωνήσω με τούς από πάνω αλλά το R6 εκτός τού ότι έχει αρκετό γκάζι για την εμπειρία σου,είναι και πιο αποτελεσματικό στα κρατήματα και στα φρένα.

Εύχομαι να κάνεις τη σωστή και λογική επιλογή.:wave2:

Nikoskazer2000
06/08/2007, 00:54
Καλως ήρθες στο forum!
:beer: :beer:

Οπως τα είπαν και οι προλαλήσαντες θα συμφωνήσω κι' εγω και θα σου πρότεινα το ER-6F που είναι το πιο ήρεμο μηχανάκι απ' ολα και έχει πολύ καλό συντελεστή value for money κατα τη γνώμη μου. Οτι πρέπει για 1ο μηχανάκι! Αν και το GSR έχει αποδειχθεί εξαιρετικό.

(Καλά είμαι και ολίγον Kawasakias οπότε ίσως να μην είμαι και τόσο αμερόληπτος...:rolleyes: )

Συμβουλή: Περίμενε να βγάλεις το δίπλωμα για απεριόριστα κυβικά και μετά ξεκίνα για test drives οπου τα πετύχεις.

:wave2:

kiriakost
06/08/2007, 01:09
Για σου φιλαράκι :) .. και ποσό παίζει το R6 που λες να πάρεις .. έτσι από περιέργεια !

Εγω στα 21 μου δεν ειχα 12-15000 ? , για μηχανάκι .


Και κάτι άλλο , συμπλήρωσε κανονικά το Info σου , εάν θέλεις να κερδίσεις μερικούς πόντους σεβασμού.

Raiden
06/08/2007, 01:37
Thank παιδιά για την βοήθεια κάτι ακόμα που σκεφτόμουνα είναι μια ZZR 400 αν και είναι παλιά (δεν με χαλάει) θα έχει χαμηλό κόστος . Το κακό είναι ότι έχω ακούσει ότι έχουν βγάλει πολλά προβλήματα. Τι λέτε ? Πάντως η GSR που μου προτείνετε είναι μια πολύ καλή λύση που δεν τη είχα σκεφτεί ποιο πριν.

Nikoskazer2000
06/08/2007, 01:47
O idi θα ξέρει να σου πει για τη ZZR400 στα σίγουρα, αλλα νομίζω πως απο θέμα περιφεριακών δεν ηταν κι' οτι καλύτερο.

+1 για το GSR αφου ψήνεσαι :smokin:

gcrook
06/08/2007, 01:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
O idi θα ξέρει να σου πει για τη ZZR400 στα σίγουρα,


Και θα του πει να σπευσει γιατι λιγοι εχουν το προνομιο να καβαλανε αυτο το ιστορικο τετρακοσαρι που γαμαει και τον Διαολο τον ιδιο, θα τον κερασει 5-6:beer: και μετα το παιδι θα πιασει και δευτερη δουλεια για να συμμαζεψει ενα σκισμενο μπουρδελο δεκαετιας,ενω ολοι θα κοιτανε να τον κλεψουν.:rotflmao: :rotflmao:

Επισης θελω να τονισω οτι η αγορα SS μηχανης απο ατομα που δεν εχουν καμια σχεση με το αντικειμενο αν δεν οδηγησει σε μαχροχρονια νοσηλεια, σιγουρα θα εχει αποτελεσμα να παρατησει καποιος τις μοτοσυκλετες (αν προλαβει) .
Ολες αυτες οι R6 και οι GSXR καλες φαινονται μεχρι να τις καβαλησεις, αλλα δεν στριβουν απο μονες τους και δεν συγχωρουν....
Συνηθως τα παπια μπαινουν με πιο πολλα στο 90% των περιπτωσεων:lol:

Και δεν υπαρχει και κανας χριστιανος να πει οτι οι γρηγορες μοτο δεν ειναι το αντιστοιχο/υποκαταστατο των γρηγορων αυτοκινητων.....

Να κοιταξει ο φιλος να ξεκινησει με καινουργια μοτοσυκλετα και ας ειναι και παπι.
Πρωτο μηχανακι ολοι το γουσταρουν, και θα κανει και τις βολτες του, και αν εχει αντερα και ταξιδια,
και εκει θα μετρησει τον εαυτο του και θα δει αν θελει να παραμεινει διτροχος.
Γιατι πολλοι ξεκινησαν στραβα και στην πορεια λακισαν παιδες, εμενα η εμπειρια μου αυτο εχει δειξει.
A ναι τις μπυρες:beer:
:lol:

marulis
06/08/2007, 02:11
Καλώς ήρθες !!!!!!!!!!!!!

Αυτό που σκοτώνει δεν είναι το μηχανή αλλά ο οδηγός ,/

Πάρε αυτό που σου κάνει κλικ ώμος . φρόντισε να είσαι πάντα κομπλέ ( κράνος μπουφάν μπότες............... ) και προσοχή στο δρόμο . μη ξεχνάς τη ζημία μπορεί να τι πάθεις και με παπί.

Μέτρα αν έχεις για R6 ή και για R1 ακόμα. μη μασάς. ΕΣΥ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΟΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:wave2: :wave2: :wave2:

dodos 900
06/08/2007, 03:17
Καλώς τον:beer: !Η άποψή μου είναι να μήν πάρεις πολλά γκάζια για αρχή(R6).Καλύτερα κάτι που να το ''έχεις'' πιό εύκολα για να σώσεις καταστάσεις σε καποια στραβή και να αποκομίσεις κάποιες εμπειρίες σε μεγαλύτερες ταχύτητες απ'ότι έχεις συνηθίσει μέχρι τώρα.

Όταν είσαι σίγουρος ότι το έμαθες/το ''έστιψες''/σου φαίνεται αργό κλπ , πάρε μία R6,για να μπορείς να παίξεις μαζί της.Και τότε,γρήγορη θα σου φανεί!:wave2:

Defiant
06/08/2007, 07:52
Εγω θα ελεγα να πας για κανενα Kawasaki ER6-N η F :wave2:

super_toto
06/08/2007, 08:10
Είναι σίγουρο ότι σαν νέος οδηγός κάποιες μαλακιούλες στην αρχή δεν μπορείς να τις αποφύγεις (όπως όλοι μας). Αν πάρεις ένα διαβολάκι όπως το R6 απλά κινδυνεύεις αυτές οι μαλακιούλες να έχουν πιο σοβαρές επιπτώσεις.

Το μηχανάκι σου θέλεις αρκετό καιρό για να το μάθεις ειδιά αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία. Τουλάχιστον για ένα 6αμηνο (τσε βάλε), πρέπει να πηγαίνεις χεσμένος και να μην πλησιάζεις στα όρια γιατι κάποια στιγμή θα τα ξεπεράσεις. Αν νομίζεις ότι μπορείς να είσαι εντελώς στην τσίτα μέχρι να μάθεις πως συμπεριφέρεται το μηχανάκι σε όλες τις περιπτώσεις τότε πάρτο.

Εγώ πάντως συμφωνώ με τους προλαλήσαντες που προτείνουν ένα γυμνό street για αρχή. Αυτά τα μηχανάκια είναι ευκολοδήγητα και θα σου συχωρέσουν περισσότερα λάθη. Και απο επιδόσεις σε σχέση με ότι έχεις οδηγήσει θα σου φανούν διαστημόπλοια. Όταν με το καλό δεις ότι δεν σε καλύπτουν πλέον πάς στο επόμενο βήμα.

Καλες βόλτες..

kalesin
06/08/2007, 08:47
για αρχη.. :beer: :beer: :beer: :beer:


για τα καλως ηρθες ηταν αυτα


για τα υπολοιπα

:mad: :mad: :mad: :mad:



δεν εχεις εμπειρια, θελεις να προλαβεις να την αποκτησεις; αν ναι, τοτε ξεχνα το R6.
Παρε κατι που θα σε βοηθησει να μαθεις κ θα σε βοηθησει να εισαι μαζι μας κ του χρονου. Για να το συζητησουμε τοτε με την ησυχια μας



:beer: :beer: :beer:

Giorgos19
06/08/2007, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Raiden
Thank παιδιά για την βοήθεια κάτι ακόμα που σκεφτόμουνα είναι μια ZZR 400 αν και είναι παλιά (δεν με χαλάει) θα έχει χαμηλό κόστος . Το κακό είναι ότι έχω ακούσει ότι έχουν βγάλει πολλά προβλήματα. Τι λέτε ? Πάντως η GSR που μου προτείνετε είναι μια πολύ καλή λύση που δεν τη είχα σκεφτεί ποιο πριν.


Ψαξε αυtο το ποστακι του GSR (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24280) .Θα σου λυθουν καποιες αποριες και αν εχεις και αλλες μπορεις να μας ρωτησεις!

:wave2:

VegasKitty
06/08/2007, 10:37
Καλημερα!!!! :D

Και Καλως Ηρθες στη τρελλο-παρεα :beer: :beer:

Οσο για τα μηχανακια, πρεπει να πω και γω οτι δεν πρεπει
μονο να σκευτομαστε τι μας αρεσει, αλλα τι μπορουμε να
παμε και να μην μας "πηγαινει" :winka:

Αρα, τα παιδια που μιλησαν νωριτερα ξερουν και κατι παραπανω,
και πιστευω οτι ολες οι συμβουλες μας ειναι φιλικες :D

airamhag
06/08/2007, 10:51
και αφου προσανατολιζεσαι σαυτου του ειδους τις μηχανες

σιγουρα χρειαζεσαι κ τα μαθηματα CSS η του 0300

κλεισε θεσουλα απο τωρα..γιατι πρεπει να εχει γεμισειη λιστα ...:winka:


καλωσηρθες!
ομορφα χιλιομετρα!

ktm640lc4
06/08/2007, 11:17
Καταρχής :lol: καλως΄ηρθες.:beer:

Κατα δευτερον ουτε εγω πιστευω πρεπει να παρεις ρ6. Ειναι πολυ μεγαλο για σενα. Φαντασου οτι ειναι πολυ μεγαλο για το 70% των περιπτωσεων που το εχουν. Και εχουν οδηγησει και αλλα μηχανακια τετοιου τυπου. Πιστευω δηλαδη.............

Παρε ενα γυμνο στριτακι για αρχη. Δες το, δες πως στριβει, μαθε (ολοι ακομα μαθαινουμε) και μετα πηγαινε σε μηχανακι τοσο σκληροπυρηνικο οσο το ρ6.

Προσωπικα στα 21 ειχα ενα παπι.

Ανεβα κυβικα τοσα οσα μπορει να διαχειριστει η εμπειρια σου. Ποτε παραπανω.

Εγω στο 636 θα μεινω πολυ καιρο αν και μπορω να παρω ενα 1000 (αν ειχα λεφτα). Το 1000αρι ομως θα το πηγαινα απο το σημειο Α (σπιτι) στο σημειο Β (καφετερια) και δεν θα το οδηγουσα πραγματικα. Αυτα.

Α ναι τις μπυρες οπως ειπε ο φιλτατος πιο πανω......:beer: :beer:

KaTaNaS
06/08/2007, 11:44
Φιλαρακι γεια χαρα!

και ορθιος παντα!

μην ακους κανεναν!

ξεχασε τα γυμνα ...

ξεχασε τα SS ...

ξεχασε τα παπιά ...

ΟN-OFF θα πάρεις!

αφου είσαι φρέσκος θα μαθεις στο απόλυτο σχολείο...

με τα καταλληλα προστατευτικα θα πεφτεις και θα γελάς...

με το 1/5 των χιλιομετρων των στρηταδων θα διασκεδαζεις το ιδιο...

προκειμενου η αδρεναλινη να σε γαργαλησει δεν θα ειναι απαραιττο να γυροβολας μεγαρα ή να ξυνεις αρτυεμισιο-μπραλλο-επιδαυρο-αγ.αννα

τις ομορφιες που μπορεις να συναντησεις στο βουνο (βλεπε crsk :lol: =δυσκολα να τις δεις αλλού!

τελος πάντων να μην τα πολυλογω... ειναι οτι πιο ηπιο για αρχη, οτι πιο ακινδυνο (αφου εισαι εσυ και τα δενδρα, ριζες, κροκαλες , νεροφαγωματα)



γιατι ολοι σας στα ΣΣ κατευθειαν;

χαρειται την ζωη σε πιο ηπιους ρυθμους! φορτωθειται, παρτε νερο, ξηροκαρπια, εργαλεια,ξεφουσκωστε τα λαστιχα λιγο, και βουρ με εναν χαρτη για μια διελευση!



ασε που βγαζεις και πιο ποιοτικες γκομενες (κοπελες) με το χωμα! :lol:




ακουσε με, δοκιμασε μια βολτα βουνο με μια παρεα, εστω δικαβαλος να δεις πως ειναι!

θα μαθεις να σπας τη μεση σου, να κοντρολαρεις, να πηγαινεις εκει που βλεπεις...

ολα αυτα που ισχυουν και για τις στρητ αλλα σε "πιο πολυ" και πιο ευκολονόητο!

ktm640lc4
06/08/2007, 11:47
Σωστος ο κατανας. +990(ΚΤΜ)

:beer: :beer:

KaTaNaS
06/08/2007, 11:47
ασε που κανεις 100 χιλιομετρα χωμα και γεμιζει η μερα σου...


για το αναλογο "γεμισμα" πρεπει να ανεβεις Γιαννενα με την στρητ, και να κινδυνευσεις σαφως περισσοτερο, και να φας και ολα σου τα φραγκα στις βενζινες...

:wave2:

KaTaNaS
06/08/2007, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
+990(ΚΤΜ)


ας πουμε για ενα 640 για αρχη.... το βρισκεις πλεον και πιο φθηνα και απο ΧΤ

VegasKitty
06/08/2007, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ασε που κανεις 100 χιλιομετρα χωμα και γεμιζει η μερα σου...


για το αναλογο "γεμισμα" πρεπει να ανεβεις Γιαννενα με την στρητ, και να κινδυνευσεις σαφως περισσοτερο, και να φας και ολα σου τα φραγκα στις βενζινες...

:wave2:


Λιγα για τα Γιαννενα ε!!!! :mad:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
06/08/2007, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Λιγα για τα Γιαννενα ε!!!! :mad:
γιαννενα γιαννενα πρωτη στα γροσια πρωτη και στα γραμματα

zoropatra
06/08/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Φιλαρακι γεια χαρα!

και ορθιος παντα!

μην ακους κανεναν!

ξεχασε τα γυμνα ...

ξεχασε τα SS ...

ξεχασε τα παπιά ...

ΟN-OFF θα πάρεις!

αφου είσαι φρέσκος θα μαθεις στο απόλυτο σχολείο...

με τα καταλληλα προστατευτικα θα πεφτεις και θα γελάς...

με το 1/5 των χιλιομετρων των στρηταδων θα διασκεδαζεις το ιδιο...

προκειμενου η αδρεναλινη να σε γαργαλησει δεν θα ειναι απαραιττο να γυροβολας μεγαρα ή να ξυνεις αρτυεμισιο-μπραλλο-επιδαυρο-αγ.αννα

τις ομορφιες που μπορεις να συναντησεις στο βουνο (βλεπε crsk :lol: =δυσκολα να τις δεις αλλού!

τελος πάντων να μην τα πολυλογω... ειναι οτι πιο ηπιο για αρχη, οτι πιο ακινδυνο (αφου εισαι εσυ και τα δενδρα, ριζες, κροκαλες , νεροφαγωματα)



γιατι ολοι σας στα ΣΣ κατευθειαν;

χαρειται την ζωη σε πιο ηπιους ρυθμους! φορτωθειται, παρτε νερο, ξηροκαρπια, εργαλεια,ξεφουσκωστε τα λαστιχα λιγο, και βουρ με εναν χαρτη για μια διελευση!



ασε που βγαζεις και πιο ποιοτικες γκομενες (κοπελες) με το χωμα! :lol:




ακουσε με, δοκιμασε μια βολτα βουνο με μια παρεα, εστω δικαβαλος να δεις πως ειναι!

θα μαθεις να σπας τη μεση σου, να κοντρολαρεις, να πηγαινεις εκει που βλεπεις...

ολα αυτα που ισχυουν και για τις στρητ αλλα σε "πιο πολυ" και πιο ευκολονόητο!


συμφωνω με ολα τα παραπανω και να σου πω πως εγω τωρα που πηρα ενα RM 125 καταλαβα οτι:

1)Η ΑΣΦΑΛΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΛΩΡΟΥΣ!

2)ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ-ΕΠΕΣΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΑΚΡΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ ΕΝΩ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΓΕΛΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΤΣΑΠΗ ΜΟΥ!!!

3)ΤΟ ΧΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!!!

4)ΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑς ΜΕ ΣΤΡΙΤ!!!!

5)ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΟ ΣΤΟΠ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΣΧΑΡΙΑ-ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!!!

6)ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ (ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ) ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΣΕ ΠΙΣΤΑ!!!!

7)ΑΚΟΥ ΤΗΝ ΔΙΨΑ ΣΟΥ!!!!!

:beer: :beer: :beer:

Raiden
06/08/2007, 12:32
Μπα παιδες χωρίς παρεξήγηση δεν με φαντάζομαι πάνω σε ένα On-Off ίσως στο μέλλον να πάρω ένα έτσι για δοκιμή αλλά για πρώτη μηχανή δεν το βλέπω . Να πω βεβαία ότι η ιδέα να πάρω ένα Gsr μου αρέσει όλο και ποιο πολύ!

KaTaNaS
06/08/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Raiden
Μπα παιδες χωρίς παρεξήγηση δεν με φαντάζομαι πάνω σε ένα On-Off ίσως στο μέλλον να πάρω ένα έτσι για δοκιμή αλλά για πρώτη μηχανή δεν το βλέπω . Να πω βεβαία ότι η ιδέα να πάρω ένα Gsr μου αρέσει όλο και ποιο πολύ!

dokimase prwta kai meta mila! :lol:

VegasKitty
06/08/2007, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Raiden
Μπα παιδες χωρίς παρεξήγηση δεν με φαντάζομαι πάνω σε ένα On-Off ίσως στο μέλλον να πάρω ένα έτσι για δοκιμή αλλά για πρώτη μηχανή δεν το βλέπω . Να πω βεβαία ότι η ιδέα να πάρω ένα Gsr μου αρέσει όλο και ποιο πολύ!

H Suzuki εχει και αλλες λυσεις παντος στα στρεετ σε αυτα τα κυβικα,
που ειναι "friendly" σε καινουριο οδηγο τετοιων κυβικων :D

KaTaNaS
06/08/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
H Suzuki εχει και αλλες λυσεις παντος στα στρεετ σε αυτα τα κυβικα,
που ειναι "friendly" σε καινουριο οδηγο τετοιων κυβικων :D

mh toy lete tetoia...
ena DRZ-E ή DRZ-S να πάρει ο πιτσιρικάς!

τι τα θέλει τα γκάζια...

σε κανενανε δεν κανανε καλό!

VegasKitty
06/08/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
mh toy lete tetoia...
ena DRZ-E ή DRZ-S να πάρει ο πιτσιρικάς!

τι τα θέλει τα γκάζια...

σε κανενανε δεν κανανε καλό!


Ολους χωματινους θελεις να μας κανεις??? :look:

KaTaNaS
06/08/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Ολους χωματινους θελεις να μας κανεις??? :look:

ennoeitai...


δεν ξερετε τι χανετε...

l@gos
06/08/2007, 16:47
καλως ηρθες :beer:

παρε οτι θελεις κ πιστευεις ΕΣΥ οτι σου ταιριαζει!!!!!

ΟΤΙ μα ΟΤΙ κ να παρεις, αφου δεν εχεις προηγουμενη
εμπειρια, υπαρχει περιπτωση να μην σου ταιριαζει οδηγικα.....
οποτε θα σου ελεγα να παρεις για αρχη κατι το οποιο να μπορεις
να το δωσεις ευκολα σε περιπτωση που καταλαβεις οτι δεν σου ταιριαζει.....
:wave2:

marulis
06/08/2007, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
mh toy lete tetoia...
ena DRZ-E ή DRZ-S να πάρει ο πιτσιρικάς!

τι τα θέλει τα γκάζια...

σε κανενανε δεν κανανε καλό!

:a20: :a012: :a09:

:a23: :a23: :a23:

EVI
06/08/2007, 18:24
καλος ορισες!

reptile4
06/08/2007, 19:20
Καλως ηρθες :beer: !
Κοιτα και εγω Πρωτη φορα τωρα πηρα ΔΙΚΙΑ μου μηχανη μεγαλυτερη των 125cc.
Ειχα οδηγηση διαφορα αλλα κατεληξα σε naked για πρωτο γιατι ειναι κατι απ'ολα.
Οποτε θα ελεγα να παρεις κατι σε αυτο το στυλ και μαλιστα το καινουργιο το HORNET, ειμαι ο μονος που του εκανε καποια κολπα αρα δεν κινδυνευεις να πεσεις σε προβληματικο μηχανακι!!!!!!!!!!!!:cool: :wave2:

Raiden
07/08/2007, 14:50
Φίλε από ότι βλέπω Naked θα καταλείψω και θα αφήσω την R6 για αργότερα έτσι και αλλιώς έχω αλλά 40 χρονιά οδήγησης δεν είναι ανάγκη να πάρω μια τέτοια μηχανή από την αρχή όχι τίποτα άλλο αλλά μετά δεν θα έχει και νόημα αν από τα 21(αν και θέλω :) ) θα οδηγώ R6 στα 30 τι θα πάρω F-16:) , να σας ρωτήσω όμως και κάτι άλλο από κράνη τι παίζει είδα κάποια φτιαγμένα από διαφορά υλικά το μονό που θυμάμαι ήταν ένα που ήταν από ανθρακονηματα αλλά η τιμή του ήταν τσιμπημένη .Εσείς έχετε κάτι να μου προτείνετε?

VegasKitty
07/08/2007, 14:55
Αν εχεις ορεξη για μπολικο διαβασμα, μπορεις να κανεις ενα περασμα απο δω.... :look:


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25635


Απο κει και περα, αν εχεις καποια "κληση" προς καπου πες μπας και
παιξει και χειρας βοηθειας :winka:

KaTaNaS
07/08/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Raiden
.Εσείς έχετε κάτι να μου προτείνετε?

pane diabase ta ametrhta threads...

kai na pareis on-off

agelos
07/08/2007, 16:12
γεια σου & καλως ηρθες :beer: :beer: :beer: :sun: :sun: :sun:
θα παρεις αυτην , γιατι :
α) το μηχανακι ειναι τρελα stabilaρισμενο απ΄το εργοστασιο
β) ειναι πολυ ελαφρυ & ανετο
γ) ειναι οικονομικο σε καταναλωση & σε τιμη αγορας
δ) ειναι δικυλινδρο με αρκετα καλη ιπποδυναμη
ε) βγαινει σε πολυ ωραια χρωματα & εχει πολυ ομορφο design
στ) μπορεις να το οδηγεις οπως γουσταρεις , σπορ , κυριλε , κτλ.
ζ) βγαινει με φρενα "μαργαριτα" μαμισια
η) ειναι 650αρι
θ) εχει πολυ συγχρονο κινητηρα , οικολογικο , & προδιαγραφες EURO3 σε
ολη την λειτουργια του
με λιγα λογια ειναι το μηχανακι σου





ΥΓ: ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ & ΣΤΟΥΣ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ,
ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΑΝΕΤΑ ΕΝΑ ESPRESSAKI ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΠΡΙΝ
ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ..........


98727

OrEsTiS82
07/08/2007, 21:01
Αν εχεις αυτοσυγκρατηση και R1 να παρεις δεν θα σκοτωθεις, αμα ανυπομονεις να βγεις στο δρομο και να κανεις μ@λ@κι#ς τοτε καλο σκοτωμα...
Καμια μηχανη δεν σε σκοτωνει,οι μ@λ@κιες που κανουμε μας σκοτωνουν :)
Αμα οδηγεις χωρις υπερβολες δεν θα εχεις προβλημα.

Nikoskazer2000
08/08/2007, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OrEsTiS82
Αν εχεις αυτοσυγκρατηση και R1 να παρεις δεν θα σκοτωθεις, αμα ανυπομονεις να βγεις στο δρομο και να κανεις μ@λ@κι#ς τοτε καλο σκοτωμα...
Καμια μηχανη δεν σε σκοτωνει,οι μ@λ@κιες που κανουμε μας σκοτωνουν :)
Αμα οδηγεις χωρις υπερβολες δεν θα εχεις προβλημα.

Ε εντάξει είπαμε μυαλό στο γκάζι αλλα και μια R1 ή ενα οποιοδήποτε ss δλδ. δεν το παίρνεις και το πηγαίνεις Παναγία. :rolleyes:

zireous
11/08/2007, 01:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και θα του πει να σπευσει γιατι λιγοι εχουν το προνομιο να καβαλανε αυτο το ιστορικο τετρακοσαρι που γαμαει και τον Διαολο τον ιδιο, θα τον κερασει 5-6:beer: και μετα το παιδι θα πιασει και δευτερη δουλεια για να συμμαζεψει ενα σκισμενο μπουρδελο δεκαετιας,ενω ολοι θα κοιτανε να τον κλεψουν.:rotflmao: :rotflmao:

Επισης θελω να τονισω οτι η αγορα SS μηχανης απο ατομα που δεν εχουν καμια σχεση με το αντικειμενο αν δεν οδηγησει σε μαχροχρονια νοσηλεια, σιγουρα θα εχει αποτελεσμα να παρατησει καποιος τις μοτοσυκλετες (αν προλαβει) .
Ολες αυτες οι R6 και οι GSXR καλες φαινονται μεχρι να τις καβαλησεις, αλλα δεν στριβουν απο μονες τους και δεν συγχωρουν....
Συνηθως τα παπια μπαινουν με πιο πολλα στο 90% των περιπτωσεων:lol:

Και δεν υπαρχει και κανας χριστιανος να πει οτι οι γρηγορες μοτο δεν ειναι το αντιστοιχο/υποκαταστατο των γρηγορων αυτοκινητων.....

Να κοιταξει ο φιλος να ξεκινησει με καινουργια μοτοσυκλετα και ας ειναι και παπι.
Πρωτο μηχανακι ολοι το γουσταρουν, και θα κανει και τις βολτες του, και αν εχει αντερα και ταξιδια,
και εκει θα μετρησει τον εαυτο του και θα δει αν θελει να παραμεινει διτροχος.
Γιατι πολλοι ξεκινησαν στραβα και στην πορεια λακισαν παιδες, εμενα η εμπειρια μου αυτο εχει δειξει.
A ναι τις μπυρες:beer:
:lol:

+ 749.3/8 και κάτι ψιλά.

Ώσπου να μάθει καί να ζεσταίνει λάστιχα καί να φρενάρει σωστά ο οποιοσδήποτε (και μένα παραλίγο να με φάει μια καλή κυρία κάποτε που απλά βγήκε από μία κάθετο) είναι επικίνδυνος πρώτα για τον εαυτό του... Όχι ss για πρώτη μηχανή, ακόμα και ο γιός του Χούντρα να είσαι, άστο παιδί μου δες κάτι άλλο...

Μου αρέσει και ο katanas που προτείνει on-off, είναι από τις μηχανές που από τη μία συγχωρούν τα περισσότερα στους αρχάριους, και από την άλλη, θα μπεις και με λίγα χιλιόμετρα στους ελάχιστους (ποιούς ελάχιστους ρε zireous, τίγκα είναι η επαρχία) χωματόδρομους που βγάζουν σε παραλίες της προκοπής. :D

Εγώ θα έπαιρνα ένα ψιλο-χωμάτινο (υπάρχει; ) 250 πάντως αντί για το 650 στη θέση του Raiden.

Stelth
11/08/2007, 06:58
Πάντως εγώ θα σου έλεγα ένα On-Off 600-650 για πρώτη μηχανή είναι ok
Θα σου πρότεινα το Multistrada 620 γιατί και καλά φρένα έχει και καλή γεωμετρία και γενικά καλό στήσιμο.
Άλλα ξέρω ότι είναι δύσκολο να βρεθεί «ο καλός ο μάστορας» έστω για τα απαραίτητα σέρβις.

PsyCost
12/08/2007, 23:59
Η πρώτη κάπως σοβαρή μηχανή που είχα ήταν το cb1 και πραγματικά μου άρεσε πολύ.Είναι ότι πρέπει για να μάθεις και να συνηθίζεις το γκάζι και τα πατιλίκια.Γιατί εφόσον μιλάμε για ss και naked μάλλον τέτοιος θα είναι ο σκοπός σου.Από κινητήρα άψογο.Ξάνθη-Κομοτηνή διπλοκαβάλα 180 σταθερά στην εγνατία αν αυτό σου λέει κάτι :)
Από προσωπική εμπειρία στο συστήνω.

Z-rider
13/08/2007, 18:23
Παρε_γυμνο.
Ειναι_οτι_πρεπει.
Εγω_απο_παπι_f1zr_ανεβηκα_σε_Ζ750.

Z-rider
13/08/2007, 18:23
Παρε_γυμνο.
Ειναι_οτι_πρεπει.
Εγω_απο_παπι_f1zr_ανεβηκα_σε_Ζ750.