PDA

View Full Version : Ανοδιωση...κα ραδιο αρβυλα...



nikos force
06/08/2007, 12:27
Λοιπον παω καποια στιγμη αμεσα να ανοδιωσω τα κεντρα τροχων και τιμονοπλακες ...αλλα επειδη πολλα ακουμε και λιγα ξερουμε καπως πρεπει να μαθουμε την αληθεια... για αυτο ρωταμε...ποια η διαφορα ανοδιωσης με ηλεκτροστατικη (επειδη αρκετοι μου να κανω ηλεκτροστατικη αντι ανοδιωση χωρις ομως να μου λενε το γιατι )...ερωτημα επομενο ...ακουστηκε οτι η διαδικασια της ανοδιωση σκληραινει το μεταλλο και καμια φορα ισως να οδηγησει σε περιπτωσης μη επιθυμητης ακαμψιας (μην μεινω με τις ζαντες και το τιμονι στο χερι...)...επομενο...το βαρος που μπορει να προσθεσει η διαδικασια το θεωρω αμελητεο,εχω δικιο η αδικο...και τελος (μαλλον,δε μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο...ποιο????) ποια μπορει να ειναι τα αποτελεσματα της δουλειας ενος ανικανου μαστορα????:D :D

OldMan
06/08/2007, 13:02
Δες π.χ. εδώ (http://www.alunet.gr/detail.asp?news_id=620&category=Aluminium_Uses) και το συζητάμε ...

Υ.Γ.
Στο ενδιάμεσο, λέω να βγάλω το "ε" από την "ανοδίωση", if you don't mind !!!

nikos force
06/08/2007, 13:32
Το θεμα βαρος οποτε στην ανοδιωση το ξεχναμε...το θεμα του να γινει τοσο σκληρο ωστε να εχουμε ‘’κρακ’’ ‘’κρουκ’’ επισης μαλλον το ξεχναμε...(σκληραινει μεν αλλα οχι σε βαθμο ποθ να μας προβληματιζει) και το θεμα να μας κανει πατατα δουλεια ο μαγκας θα ειναι ισως σταμπες στην χρωματισμενη επιφανεια????οσον αφορα το χρςμα...εχουμε σιγουρα αποχρωσεις της σκουριας ...απο κει και περα ?????αλλα χρωμματα γιοκ????


Υ.Γ.Μπορεις να βαλεις και να βγαλεις οτι θελεις...

OldMan
06/08/2007, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
.Μπορεις να βαλεις και να βγαλεις οτι θελεις...
Μακάρι να το λέγανε και μερικές γνωστές μου ...:sad:

nikos force
06/08/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μακάρι να το λέγανε και μερικές γνωστές μου ...:sad: Αμα κουβεντιαζες περισσοτερο και εκανες περισσοτερο διαλογο με τις γνωστες σου,θα στο λεγανε...οπως επισης αν αλλαζες το ποτακι (που αν εχω καταλαβει καλα ειναι το τσιπουρακι ) σε κατι ποιο elegant…τωρα που εδωσα αυτες τις πολυ χρησιμες συμβουλες και μοιραστηκα τις γνωσεις μου μαζι σου do the same ...πες μου για τα χρωμματακια και για το αν τα συμπερασματα μου ειναι σωστα...:D :D :D

gcrook
07/08/2007, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
ποια μπορει να ειναι τα αποτελεσματα της δουλειας ενος ανικανου μαστορα????:D :D

Απο ανθρωπο που εχει ασχοληθει με αυτα,και το λεω με πασα επιφυλαξη, εμαθα οτι ανοδιωνουν (Στην Ελλαδα τουλαχιστον) μονο μεταλλα που δεν στρεσαρονται δηλαδη τιμονοπλακες,βιδες φερινγκ,ρεγουλατορους κτλ και οχι ζαντες και πλαισια διοτι η διαδικασια δεν γινεται σωστα (ετσι ειπε) και το μεταλλο αποδυναμωνεται (παλι τεχνικα μιλαω π'αναθεμα με) με απροβλεπτα και καταστροφικα αποτελεσματα.

Σημ.Ηθελα να ανοδιωσω ζαντες προπερσι, και τελικα προτιμησα αμμοβολη και ηλεκτροστατικη βαφη.

edit....διαβασα και το λινκ του ολντμαν..


....δε γαμιεται το αφηνω το ποστ μου ως εχει, σαμπως και θα ειναι το πρωτο εγκεφαλικο, η μηπως το τελευταιο; :lol:

OldMan
07/08/2007, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Αμα κουβεντιαζες περισσοτερο και εκανες περισσοτερο διαλογο με τις γνωστες σου,θα στο λεγανε...
Αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία ...
(όπως και το τσιπουράκι...) :winka:

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι γουστάρεις μουχαμπέτι και αυτό που δεν κατάλαβα είναι ΠΟΥ κατέληξες τελικά (ανοδίωση ή ηλεκτροστική ?) :confused:

nikos force
07/08/2007, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία ...
(όπως και το τσιπουράκι...) :winka:

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι γουστάρεις μουχαμπέτι και αυτό που δεν κατάλαβα είναι ΠΟΥ κατέληξες τελικά (ανοδίωση ή ηλεκτροστική ?) :confused: Μουχαμπετι??????? Το βαψιμο τομονοπλακας και κεντρο τροχων οπτικα παντα μου αρεσε απλα ποτε δεν ειχα μπει στο τριπακι να ρωτησω...το μονο που ηξερα ηταν οτι η ηλεκτροστατικη κοστιζε...ωσπου ξαφνικα ενας γνωστος απο το πουθενα μου ειπε οτι μπορει να μου στειλει για ανοδιωση οτι θελω σε εναν γνωστο του σε υπερβολικα εξευτελιστικη τιμη (της ταξεως των 20ευρω)...οποτε ανοδιωση...για χρωματα δεν απαντησες ...σκεφτομαι μπλε κεντρα και τιμονοπλακα στο χουζα και χρυσα για το κχ...γινονται αυτα τα χρωματα?????

Ζεύκας
23/05/2008, 14:15
εγώ πάντως ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιά βαφή είναι η προτιμότερη....:sad:

sapila racing
23/05/2008, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
εγώ πάντως ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιά βαφή είναι η προτιμότερη....:sad:

H ανοδίωση δεν είναι βαφή :winka:

Ζεύκας
23/05/2008, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
H ανοδίωση δεν είναι βαφή :winka:

σκατά τα'χω κάνει δηλαδή! :lol:

θέλω να βάψω τα στεφάνια της ζάντας! πάω για ηλεκτροστατική?

sapila racing
23/05/2008, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
σκατά τα'χω κάνει δηλαδή! :lol:

θέλω να βάψω τα στεφάνια της ζάντας! πάω για ηλεκτροστατική?

Oχι και εντελως...

Η ανοδίωση ειναι επεξεργασία του μετάλλου που το δίνει ενα επιφανειακό χρώμα και δεν ειναι βαφη.
Θα εχεις δεί πχ χρυσες τάπες προφόρτισης και αλλα τέτοια.

Για τις ζάντες η ηλεκτροστατική βαφή ειναι καλή, αφού εχει μεγάλη αντοχή σε χτυπήματα σαν κι αυτα που γίνονται στα βουλκανιζατερ.

Ζεύκας
23/05/2008, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Oχι και εντελως...

Η ανοδίωση ειναι επεξεργασία του μετάλλου που το δίνει ενα επιφανειακό χρώμα και δεν ειναι βαφη.
Θα εχεις δεί πχ χρυσες τάπες προφόρτισης και αλλα τέτοια.

Για τις ζάντες η ηλεκτροστατική βαφή ειναι καλή, αφού εχει μεγάλη αντοχή σε χτυπήματα σαν κι αυτα που γίνονται στα βουλκανιζατερ.

Μάλιστα...για κέντρα τροχών και αλουμινένιο τιμόνι τι προτείνεις?