PDA

View Full Version : Πίσω βαλίτσα για μικρο ΟN-Off .. Γνώμες !!



kiriakost
07/08/2007, 04:24
Ναι ψάχνουμε για βαλιτσάκι .

Απο οτι είδα, το να είναι αποσπωμενο , είναι απαραίτητη ιδιότητα .

Το μάτι μου έπεσε στο E460 - MONOKEY http://www.givi.co.uk/caschi_borse_bauli_accessori.asp?CO_ID=12121&lang=en

Με τελικό πακέτο το παρακάτω .

Τωρα , επειδή έτυχε να διαβάσω στο φόρουμ για βαλίτσες που έφυγαν πάνω από τις μηχανές στο δρόμο .

Υπάρχει κάποια μαύρη λίστα στο θέμα μάρκες η μοντέλα ?

Δώστε μου εναλλακτικά προτάσεις , για παρόμοια επιλογή .

.


98662

Sapadak
07/08/2007, 06:10
Γιατι δεν βλεπεις προς Kappa μερια μιας και παραπλησιας ποιοτητας αλλα πολυ οικονομικοτερη επιλογη.

nikonian
07/08/2007, 07:13
Με έχει απασχολήσει κι εμένα το θέμα.
Πρέπει να έχει γερή βάση και σύνδεση, να είναι ΕΛΑΦΡΙΑ και να χωράει πράμα.
Λοιπόν , έχει η SHAD μια, παλιό μοντέλο , 39 λίτρα, στην οροφή έχει ειδικό χταπόδι για να δένεις κάτι ελαφρύ και ογκώδες. Την είχα αγοράσει στο παρελθόν δυο φορές ,για ένα ΝΧ 650 και ένα ΚΛΕ 500 και άντεξε και στις δυο περιπτώσεις. Θα την ξαναπάρω μάλλον.

Την έχει η ΠΕΡΚΟ στα 80 ευρώ, με τη βάση.

McGyver
07/08/2007, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Με έχει απασχολήσει κι εμένα το θέμα.
Πρέπει να έχει γερή βάση και σύνδεση, να είναι ΕΛΑΦΡΙΑ και να χωράει πράμα.
Λοιπόν , έχει η SHAD μια, παλιό μοντέλο , 39 λίτρα, στην οροφή έχει ειδικό χταπόδι για να δένεις κάτι ελαφρύ και ογκώδες. Την είχα αγοράσει στο παρελθόν δυο φορές ,για ένα ΝΧ 650 και ένα ΚΛΕ 500 και άντεξε και στις δυο περιπτώσεις. Θα την ξαναπάρω μάλλον.

Την έχει η ΠΕΡΚΟ στα 80 ευρώ, με τη βάση.

Ναι, αλλά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=39608) ...

makis206
07/08/2007, 09:09
Κυριάκο επειδή έχεις ήδη βγει στα βαριά έξοδα με το rebuild σου αναφέρω πως έχω μια Kappa 46άρα που κάθεται.

Την πήρα για το CBF και την έβαλα μόνο μια φορά πάνω δοκιμαστικά, δεν με βόλεψε και πήρα την αμέσως επόμενη μέρα ένα tankbag, είναι πραγματικά ολοκαίνουργια κι εδώ και κανα 10μηνο περίπου αναπαύεται συσκευασμένη κι εντελώς αγρατζούνιστη στην αποθήκη μου, με τη βάση και τις βίδες της , τα δυο κλειδιά της, κομπλέ !

Σκεφτόμουν καιρό να τη βάλω στις αγγελίες αλλά είναι απ'τις στιγμές που λες "δε γ@μ.. μπαγκαζιέρα είναι κάπου μπορεί να χρειαστεί αργότερα, απ'την άλλη παίζουν και μεταφορικά για όποιον τη χρειαστεί κλπ κλπ.."

Τώρα όμως η περίπτωση η δική σου είναι πιο σημαντική αφού πιστεύω ότι αξίζει να τη βγάλεις πιο οικονομικά βλέποντας όλα τα έξοδα που έκανες αυτές τις μέρες. Κι απ'την άλλη ίσως καταφέρω να τη δώσω σε κανένα παλικάρι μόλις επιστρέψει απ'τις διακοπές του να γλυτώσουμε τα μεταφορικά μέχρι την Αθήνα τουλάχιστον.

Και το οικονομικό μη σε νοιάζει, εγώ με κανα πενηντάρικο είμαι υπέρευχαριστημένος και συμπληρώνω τα υπόλοιπα να πάρω κανα σετ σαμάρια, υπολόγισε πως την αγόρασα 135ευρώ πριν κανα 10μηνο όπως ξαναείπα (αν θυμάμαι καλά).

Αν σ'ενδιαφέρει μου λες, δεν ζορίζομαι να τη δώσω αλλά αν σε εξυπηρετεί χαλάλι σου !

Αυτή εδώ είναι σε μια φωτό απ'το νετ, αν θέλεις σου βγάζω και φωτό το απόγευμα και στις επισυνάπτω να τη δεις καλύτερα, σε ίδια κατάσταση βρίσκεται πάντως.:lol:

:beer:


98668

makis206
07/08/2007, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
σε ίδια κατάσταση βρίσκεται πάντως.

...χωρίς τα κράνη...:D


:lol: :lol: :wave2:

EVI
07/08/2007, 10:17
καππα εχω και εγω!
(τη φοραω και στο σκουτερ και στο freewind) (οχι στο Ζ αντε απο δω :p :lol: )

kiriakost
07/08/2007, 15:43
Ενταξει . την παίρνω . :beer:

Στείλε μου με ενα ΠΜ έναν λογαριασμό τραπέζης .

Εχει σίγουρα αποσπωμενη βάση !! Ετσιιιιιι ?? :)
Θα σου βάλω και πέντε ευρώ επιπλέον , για μεταφορά με ΚΤΕΛ .

Ελπίζω να μην σου είναι κόπος να της πας στο ΚΤΕΛ ?

kiriakost
07/08/2007, 16:15
Αυτη είναι ακριβώς ? οχι με ασημή καπάκι !!

.


98728

kiriakost
07/08/2007, 16:25
Και τώρα μπορείτε να γελάσετε με την καρδιά σας για το θέμα συμπτώσεις .

Σήμερα το πρωί στην δουλειά , μου τράβηξε την προσοχή μια βαλίτσα,
πάνω σε ένα Transalp , και την έβγαλα φωτογραφία με το κινητό μου .

Πρόσεξα οτι η βάση που κουμπώνει , δεν είναι και τόσο συμπαγής , αλλά από την άλλη,
στην μαστοριά και τις βελτιώσεις , δεν μας πιάνει κανείς, εύκολα !! :lol:

.


98730

makis206
07/08/2007, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ελπίζω να μην σου είναι κόπος να της πας στο ΚΤΕΛ ?

Κοίτα τώρα να δεις τι γίνεται.. εγώ μένω Χανιά !:dizzy: :lol:

Μπορώ όμως να φροντίσω να τη στείλω είτε κατευθείαν σε σένα (πιστεύω ότι θα βγουν πολλά τα μεταφορικά μέχρι το Βόλο), είτε σε κάποιον στην Αθήνα που θα μας κάνει την καλή να στη στείλει με το ΚΤΕΛ και τα βρίσκουμε τι και πως, πρέπει όμως να βρούμε ποιος μπορεί να αναλάβει αυτή την ταλαιπωρία..

-Μπορώ ακόμα να αγγαρέψω ένα απ'τα παιδιά που θα κατέβουν αυτές τις μέρες Κρήτη, καταλαβαίνω ότι πρόκειται για μεγάλη ταλαιπωρία γι'αυτούς όμως.. φαντάσου να κουβαλάνε στο ανέβασμα τα πράγματά τους και να φορτωθούν και μια μπαγκαζιέρα καπέλο..:lol:

Να προτείνω κάτι άλλο ; Να ρωτήσω πόσο θα πάνε τα μεταφορικά στη Speedex που συνεργάζεται με την εταιρία που δουλεύω και τα μοιραζόμαστε ; Πως ; Θα κατεβάσω κι άλλο την τιμή, δεν χαλιόμαστε για 5-10 ευρά πάνω κάτω.

Νομίζω ότι θα είναι ο πιο εύκολος και γρήγορος τρόπος να την παραλάβεις κι ας είναι ο πιο ακριβός. Την πακετάρω, τη στέλνω και το πολύ σε 2-3 μέρες την έχεις στα χέρια σου ! Αν σε βολεύει πες μου και τους ρωτάω το πρωί, τα οικονομικά τα βρίσκουμε μετά.:winka:

Λόγω απογευματινής τσάρκας δεν πρόλαβα να την φωτογραφίσω για να δεις την κατάσταση που βρίσκεται σήμερα, πάντως είναι αυτή που έβαλες στις φωτό κι είναι όντως ολοκαίνουργια, στο μηχανάκι μπήκε για μια μικρή βόλτα μόνο και δεν έμεινε ούτε μία νύχτα έξω φαντάσου !

Θα κάνω μια απόπειρα τώρα μπας και πετύχω καλές φωτό στα σκοτάδια:lol: και θα στις επισυνάψω σε λίγο, αν δεν τα καταφέρω σίγουρα θα σε φτιάξω αύριο ! Εντός 15 λεπτών περίμενε ενημέρωσις:lol:

:beer:

marulis
07/08/2007, 21:14
Μετά από 4 χρόνια με ΑΧ και χωρίς υπερβολές 300,000 Χμ με givi 42l σου λέω δεν θα έχεις πρόβλημα . πρόσεχε λίγο με το βάρος γιατί το υπό- πλαίσιο του ΑΧ δεν είναι και ότι καλύτερο. Ίσως χάσεις καμία βίδα ( πλαίσιο – υποπλαισιο ) να το τσεκάρεις και καλό είναι να βάλεις λίγο χρώμα στο σπείρωμα για να μην ξεβιδώνει.

makis206
07/08/2007, 21:15
Για πάμε μια απόπειρα.. περίμενε λίγο, θα βάλω 5-6 φωτό κι η σύνδεση είναι αργήηηηη...:lol:


98757

makis206
07/08/2007, 21:22
Πάμε πάνω..:lol:


98760

makis206
07/08/2007, 21:24
Πιο γρήγορη είναι η καθυστέρηση !!:cry:

Από πίσω :blush: :lol:


98761

makis206
07/08/2007, 21:28
Από κάτω έχει κάτι μικρογρατζουνίτσες αλλά επειδή και μόνο βρισκότανε στο πάτωμα, η ασπρίλα που βλέπεις είναι σκόνη περισσότερο

Ούτε του παπά μην το πεις, σάμπως η σχάρα δεν θα τη βλέπει αυτή την πλευρά ;:lol:

Με λίγο σκούπισμα δεν φάινεται τίποτις αλλά βαριόμουνα :lol:


98764

makis206
07/08/2007, 21:31
Πάρε μια κι από μέσα :beer:


98766

makis206
07/08/2007, 21:33
Κι εδώ η βάση της που δεν σου γεμίζει το μάτι :lol:

Θα τη φτιάξεις όμως εσύ δεν σε φοβάμαι :cool:

περίμενε λίγο έρχεται κι η τελευταία :beer:


98768

makis206
07/08/2007, 21:35
Στο κάτω μέρος της βάσης είχα βάλει απ'την πρώτη μέρα μονωτική ταινία για να μην γραντζουνίσει τη σχάρα του μηχανακιού, τόσο ψείρας ο Μάκης :lol:

Μ'ένα χραπ τις έβγαζα αλλά πάλι βαριόμουνα :lol:


98769

makis206
07/08/2007, 21:37
Ειλικρινά η τιμή είναι ξεφτίλα, το ΑΧάκι θα πίνει βενζίνη στ'όνομά μου :rotflmao:

Αν πάλι δεν σου αρέσει και πάλι φίλοι θά'μαστε, δεν έχω κανένα ζόρι ούτε να τη δώσω αλλά ούτε και να την κρατήσω :winka:

Τώρα μιλάς εσύ :lol:


:beer: :wave2:

kiriakost
07/08/2007, 21:44
Ελα εντάξει είμαστε !! καλύπτω + 15? μεταφορικά κούριερ .. ( 65 σύνολο) ρώτα το τελικό ποσό αποστολής ... και άμα είναι πες μου .


Θα σου πω, και μια πονηριά , σε κάθε πόλη έχουν ανοίξει παραρτήματα, μια εταιρεία που λέγετε .. φοιτητικό δέμα !! ρώτα και σε αυτούς , για χαμηλό κόστος .

makis206
07/08/2007, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ελα εντάξει είμαστε !! καλύπτω + 15? μεταφορικά κούριερ .. ( 65 σύνολο) ρώτα το τελικό ποσό αποστολής ... και άμα είναι πες μου .

Θα τα βρούμε σου λέω μην ανησυχείς, το πρωί κάνω ένα τηλέφωνο στην κούρριερ που συνεργάζομαι και θα σου στέιλω με πιμί τα καθέκαστα, θα φροντίσω πάντως να σου βγει φθηνότερη από 65ευρώ.

Μπρος, δουλειά τώρα !

Ένα ΑΧ πρέπει να ετοιμαστεί να την κουβαλήσει !:lol:

:beer: :wave2:

kiriakost
07/08/2007, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
τόσο ψείρας ο Μάκης :lol:



Ρε θείο :lol: έτσι εεε , ενώ εμείς οι άψειροι :rotflmao: είδες τι τραβάμε ?
Είσαι ωραίος ρε μπαγάσα .

Θα σου πω και μια ιστορία , στο στρατό , στο κέντρο , επιτέθηκα σε έναν που έκανε μια αδικία σε συνάδελφο , απο την ώρα που έδειξα παλικαριά , οι δέκα κρητικοί που ήταν στο θάλαμο μου , με πήραν στην δική τους την παρέα , για όσο καιρό μείναμε στο κέντρο .
Εκείνοι με κέρασαν την πρώτη τσικουδιά που ήπια στην ζωή μου . ;) :wave2:

makis206
07/08/2007, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Θα σου πω και μια ιστορία , στο στρατό , στο κέντρο , επιτέθηκα σε έναν που έκανε μια αδικία σε συνάδελφο , απο την ώρα που έδειξα παλικαριά , οι δέκα κρητικοί που ήταν στο θάλαμο μου , με πήραν στην δική τους την παρέα , για όσο καιρό μείναμε στο κέντρο .
Εκείνοι με κέρασαν την πρώτη τσικουδιά που ήπια στην ζωή μου . ;) :wave2:

Καλά που μου το θύμησες να βάλω κι ένα μπουκάλι μέσα !:rotflmao:

Θα βαρύνει το δέμα λιγάκι αλλά θα δουλεύεις με άλλη όρεξη μετά ! :a33: :lol:

:beer: :beer:

kiriakost
07/08/2007, 22:10
Οκ βάλε δυο μικρά 25αρια , θα τα βάλω στο ΑΧ-1 για ενισχυτικό καυσίμου !!


:rotflmao: :rotflmao: :beer:

marulis
07/08/2007, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Καλά που μου το θύμησες να βάλω κι ένα μπουκάλι μέσα !:rotflmao:

Θα βαρύνει το δέμα λιγάκι αλλά θα δουλεύεις με άλλη όρεξη μετά ! :a33: :lol:

:beer: :beer:

εγώ δεν θέλω βαλιτσάκι αλλά θα την έπαιρνα με τέτοιο περιεχόμενο

:lol: :lol: :lol:

Καλά ποιος είσαι ο τζαμπας?

Σφύρα αν πουλάς και τίποτα άλλο

:beer: :beer: :beer:

:winka:

marulis
07/08/2007, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
...................................... βαριόμουνα :lol:

Ποια είναι η αντίθετη λέξη του βαριομουνα?
























Ελαφροπ…τσες

:lol: :lol:

kiriakost
07/08/2007, 22:57
Φιλαρακι μας πούντιασες ... άμα δεν είχες DOMINATOR , θα σε είχα βαλσαμώσει !! :a9:

Με τον άνθρωπο τα λέμε μήνες και έχουμε έναν άλλο αέρα μεταξύ μας .

Συγχωρεμένος , διότι απο τα πολλά καλαμπούρια που διάβασες ,
νόμισες οτι βρισκεσε στο τμήμα .. Ανέκδοτα - humor :p

makis206
07/08/2007, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
εγώ δεν θέλω βαλιτσάκι αλλά θα την έπαιρνα με τέτοιο περιεχόμενο
:lol: :lol: :lol:
Καλά ποιος είσαι ο τζαμπας?
Σφύρα αν πουλάς και τίποτα άλλο
:beer: :beer:

T'αφεντικό τρελάθηκε ! :lol:

Κι όμως δεν είναι έτσι Χρήστο, αν τη μπαγκαζιέρα τη είχα για πούλημα θα βρισκόταν στις αγγελίες κι όχι εδώ, απλά είδα την αναζήτηση του Κυριάκου και θέλησα να δώσω ένα μικρό "ξαλάφρωμα" μετά απ'όλα αυτά που έχει κάνει (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41067).:winka:

Την έχω και κάθεται έτσι κι αλλιώς και είναι κρίμα, αφού αν μέχρι να τη στείλω (Παρασκευή φαντάζομαι) μετανιώσει ο Κυριάκος για οποιοδήποτε λόγο (λέμε ότι του χαρίζουνε μία βρε αδερφέ) εγώ θα την ξαναγυρίσω στη θέση της εκτός κι αν μετά απ'αυτό το θρεντ τη χρειαστεί κάποιος άλλος.:uplate: :lol:

Αν μου περισσέψει κάτι θα σου πω :rotflmao:


:beer: :beer:

marulis
07/08/2007, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
T'αφεντικό τρελάθηκε ! :lol:

Κι όμως δεν είναι έτσι Χρήστο, αν τη μπαγκαζιέρα τη είχα για πούλημα θα βρισκόταν στις αγγελίες κι όχι εδώ, ...................... (λέμε ότι του χαρίζουνε μία βρε αδερφέ) εγώ θα την ξαναγυρίσω στη θέση της εκτός κι αν μετά απ'αυτό το θρεντ τη χρειαστεί κάποιος άλλος.:uplate: :lol:

Αν μου περισσέψει κάτι θα σου πω :rotflmao:


:beer: :beer:

Αστείο ήταν , sorry που χώθηκα στη κουβέντα

Το καταλαβαίνω πως δεν πουλάς , αλλιώς δεν θα την χάριζες 50€ όπως επίσης φαίνεται πως δεν είστε άγνωστοι.

Τώρα γιατί χώθηκα ? είμαι σε περίεργη φάση και αν δεν πω καμία μαλάκια να ξεχαστώ , θα σαλτάρω

Sorry ξανά και την κάνω . -
:wave2:

kiriakost
07/08/2007, 23:39
Αιντε βάλτε μια ρακί , και να παίξουν πάλι τα όργανα .... :beer: :a49: η παρεξήγηση λύθηκε χωρίς μπαλωτίες :lol: :rotflmao: :rotflmao:

kiriakost
07/08/2007, 23:44
Καληνύχτα σε όλους ;)

Η παράσταση έλαβε τέλος .



Μακη , από εδώ και έπειτα , πάμε ΠΜ Mode . :wave2: ..................:a3:

makis206
08/08/2007, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Αστείο ήταν , sorry που χώθηκα στη κουβέντα

Όχι ρε τι sorry, αλίμονο !

Εγώ δεν κάνω άλλη δουλειά έτσι κι αλλιώς (:a27: με λένε με τ'όνομα εμένα) :lol:

Ειλικρινά νο προμπλέμο !:cool:


:beer: :sun: :wave2:

makis206
08/08/2007, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Μακη , από εδώ και έπειτα , πάμε ΠΜ Mode . :wave2: ..................:a3:

:a013:


:beer: :beer:

kiriakost
10/08/2007, 22:34
Topic Open :D


Δεν ήθελα να το ανοίξω ξανά , αλλά έχω κάτι φωτογραφίες που έχουν την αξία τους .

Πρώτον, θα δείτε πως να συσκευάζεται σωστά πακέτα .

δεύτερων , θα δείτε , συσκευασία τσικουδιάς , καλύτερη και από θήκη μεταφοράς ραδιενεργών υλικών .

Και το μόνο που έχω να πω , είναι ότι μόλις άνοιξα την βαλίτσα , το πρώτο πράγμα που μου συνέβη, ήταν ένα κύμα τσικουδιάς μου έσπασε τα ρουθούνια , και ας ήταν τετραπλό πακεταρισμένη .:lol:


99143

kiriakost
10/08/2007, 22:35
2


99144

kiriakost
10/08/2007, 22:36
3


99145

kiriakost
10/08/2007, 22:37
Υγρό πυρ


99146

kiriakost
10/08/2007, 22:38
5


99147

kiriakost
10/08/2007, 22:39
6


99148

kiriakost
10/08/2007, 22:40
Παμε ταξίδι φεύγουμε .... :wave2:

.


99149

kiriakost
10/08/2007, 22:49
Εντόπισα τα μικρά προβληματάκια , επάνω στα αντανακλαστικά , μάλλον από λουριά και τέντωμα δημιουργήθηκαν ... δεν με πειράζει καθόλου , με λίγο υγρό κερί , δείχνουν σαν καινούργια .

άργησα λίγο να απαντήσω , αλλά μας έτυχε ένα έκτακτο , γέννησε η γυναικά ενός από τους δυο καλύτερους μου φίλους , και είχαμε τσιπουρο- κατάσταση .

Ολα καλά , και όλα ωραία .. :D ;) :beer:

.


99150

makis206
11/08/2007, 08:41
Διαβάζω κι εγώ πως μύρισε τσικουδιά και λέω δεν είναι δυνατόν να χύθηκε από'κεί μέσα !:uplate: :rotflmao:

Αφού έφτασε σώα στην υγειά σου νά'ναι Κυριάκο και με ρέγουλα τα ποτηράκια, έχουμε κι ένα ΑΧ να βγάλουμε στο δρόμο σύντομα, είπαμε να δουλέψουμε με περισσότερη όρεξη αλλά να δουλέψουμε και σωστά ! Δεν θέλουμε στο τέλος να βγάλουμε κανα Virago απ΄το τρελό rebuild..:hypnotize :lol:

Οι μικρογραντζουνιές που είδες πάνω στο ανακλαστικό δεν ξέρω ούτε κι εγώ πως δημιουργήθηκαν, τις είχε απ'όταν αγόρασα καινούργια τη βαλίτσα και τις εντόπισα μια βδομάδα μετά, τη μέρα δηλαδή που την έβαλα πάνω στο CBF κι αφού την αφαίρεσα αυθημερόν τις είχα ξεχάσει τελείως μετά από τόσο καιρό που την είχα φυλαγμένη στη αποθήκη, προχτές που στη φωτογράφισα δεν τις παρατήρησα ξανά ούτε καν την επομένη που στη συσκεύασα μιας και μέσα στο σπίτι δεν έπεφτε άπλετο το φως ! Ειλικρινά αν τις παρατηρούσα ή αν τις είχα δει στη φωτογράφιση θα στό'λεγα πριν στη στείλω παρόλο που ξέρω πως δεν θα σε στεναχωρούσαν. Και πάλι όμως θα τις σενιάρεις εσύ, έχεις τον τρόπο και το μεράκι !:winka:

Καλοφόρετη νά'ναι και δωσ'της τα ταξίδια που δεν της έδωσα εγώ !

:beer: :beer: :beer:

kiriakost
11/08/2007, 10:05
φίλε Μάκη , είσαι απαράδεκτος , περίμενα τουλάχιστον να μου πεις , ότι αυτό που έχω ως φωτογραφική μηχανή , θυμίζει ιατρικό μηχάνημα , για ακτινογραφίες !!

:lol: :lol: :rotflmao:

Εχεις την αγάπη μου :wave2: .... επιστροφή σε ΠΜ .. κατάσταση . ;)