PDA

View Full Version : "ΠΑΙΖΕΙ" ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ...



possidi
07/08/2007, 13:02
Γυρνωντας τις προαλλες απο Κατερινη προς Θεσ/νικη ανακαλυψα πως παιζει το τιμονι της 600ρας μου οταν κινουμαι μεταξυ 60-80 km/h. Απ'οτι εμαθα δεν ειναι κατι το σοβαρο και χρειαζεται ζυγοσταθμιση ο μπροστινος τροχος.

Εχει συμβει κατι παρομοιο σε κανεναν Σαλονικιο συμφορουμιτη? Που να παω για ζυγοσταθμιση? Ποσο θα μου κοστισει?

Ευχαριστω παιδες!!!:smilea:

vinylrider
09/08/2007, 18:58
ήσουν φορτομένος με μπαγκαζιέρα;τα λάστιχα είναι φαγομένα στη μέση;

possidi
21/08/2007, 14:49
Ναι εχω πισω μια βαλιτσα της Kappa 46 litres αλλα τα λαστιχα μου ειναι σε καλη κατασταση...

Καλα ρε παιδια ΚΑΝΕΙΣ δεν ξερει τιποτα?

makis206
21/08/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Καλα ρε παιδια ΚΑΝΕΙΣ δεν ξερει τιποτα?

Ε δεν είναι και τόσο εύκολο να ξέρει ένας Χανιώτης, ένας Μανιάτης, ένας Άγγλος, ένας Ολλανδός και καμπόσοι νοματαίοι απ'την πρωτεύουσα που να πας για ζυγοστάθμιση στη Θεσσαλονίκη..:lol:

Το κόστος δεν θα είναι και κάτι το τραγικό για να σε ανησυχεί πάντως :beer: :beer:

Pan_Londinium
21/08/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ε δεν είναι και τόσο εύκολο να ξέρει ένας Χανιώτης, ένας Μανιάτης, ένας Άγγλος, ένας Ολλανδός και καμπόσοι νοματαίοι απ'την πρωτεύουσα που να πας για ζυγοστάθμιση στη Θεσσαλονίκη..:lol:


hahaha :beer: swstos

HateNord
22/08/2007, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Ναι εχω πισω μια βαλιτσα της Kappa 46 litres αλλα τα λαστιχα μου ειναι σε καλη κατασταση...

Καλα ρε παιδια ΚΑΝΕΙΣ δεν ξερει τιποτα?




Ξέρω αλλά βαριέμαι να απαντήσω.:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

javaneze
23/08/2007, 09:13
Οταν λες παιζει το τιμονι εννοεις οταν αφηνεις εντελως τα χερια;

Αν ναι, τουλαχιστον στο δικο μου, προκαλειται καθαρα και μονο απο την υπαρξη μπαγκαζιερας και της βασης της. Οποτε την αφαιρω το προβλημα εξαφανιζεται.

Δοκιμασε το πρωτα γιατι μπορει να μην χρειαζεσαι καν ζυγοσταθμιση.:winka:

npat
23/08/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Οταν λες παιζει το τιμονι εννοεις οταν αφηνεις εντελως τα χερια;

Αν ναι, τουλαχιστον στο δικο μου, προκαλειται καθαρα και μονο απο την υπαρξη μπαγκαζιερας και της βασης της. Οποτε την αφαιρω το προβλημα εξαφανιζεται.

Δοκιμασε το πρωτα γιατι μπορει να μην χρειαζεσαι καν ζυγοσταθμιση.:winka:

To ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στο δικό μου. Όταν φορτώνω την πίσω σχάρα τότε το τιμόνι παίζει---αν αφήνω τελείως τα χέρια---σε ταχύτητες κάτω των 80. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ΑΚΡΙΒΩΣ συμβαίνει αυτό, αλλά συμβαίνει. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα πολύ θα με ενδιέφερε να μάθω...

Pan_Londinium
23/08/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze


Αν ναι, τουλαχιστον στο δικο μου, προκαλειται καθαρα και μονο απο την υπαρξη μπαγκαζιερας και της βασης της. Οποτε την αφαιρω το προβλημα εξαφανιζεται.


ennoeis oti auto ginete k me adeia mpakaziera???

npat
23/08/2007, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
ennoeis oti auto ginete k me adeia mpakaziera???

Σε εμένα πάντως το πρόβλημα εμφανίζεται όταν βάλω βάρος στην σχάρα (όχι κάτι εξωφρενικό, αλλά ούτε αμελητέο, ας πούμε 5-6 κιλά). Μπαγκαζιέρα, συγκεκριμένα, δεν έχω.

Αυτό που δεν έχω εξακριβώσει είναι αν οφείλεται:

- Στην κατανομή του βάρους στον διαμήκη άξονα (στο γεγονός δηλ. ότι έχω βάρος πίσω)
- Στην κατανομή του βάρους στον εγκάρσιο άξονα (στο "ατελές" δηλ. ζύγισμα)
- Σε αεροδυναμικούς λόγους
- Σε κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω

Ένα άλλο που επίσης δεν καταλαβαίνω είναι γιατί το φαινόμενο εξαφανίζεται μετά τα 80χλμ. Μια πιθανή εξήγηση είναι ότι μετά τα 80, η γεωμετρία του μπροστινού φιλτράρει τις ταλαντώσεις αποτελεσματικότερα: Η γεωμετρία του μπροστινού δρα δηλαδή σαν "βαθυπερατό" φίλτρο, και όταν οι ταλαντώσεις ξεπεράσουν μία συχνότητα, αποροφούνται από αυτή. Όλα αυτά φυσικά μπορεί να είναι κουρούμπελα, και να μην ξέρω τι λέω. Γι' αυτό αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα, ας πει μια κουβέντα...

possidi
23/08/2007, 15:18
Παω να κανω βολτα χωρις τη βαλιτσα και ευχομαι να σταματησει να τρεμει το τιμονι γιατι θα σκοτωθω μου φαινεται...

Παντως τελειως ενημερωτικα σας λεω οτι ετσι και χαλαρωσω καπως τα χερια η κανω πως τα βγαζω απ'το τιμονι κινουμενος με 60 περιπου χιλιομετρα..δεν θελω να σκεφτομαι τι μπορει να συμβει...

Και για να μην αρχισετε να ρωτατε τη σχαρα φοραω και τι βαλιτσα εχω...

KAPPA 46Litres ZIPPY που καθεται πανω σε γνησια σχαρα και βαση της KAPPA...

CHEERS

javaneze
28/08/2007, 11:07
Nai kai me αδεια την μπαγκαζιερα μου το κανει. Παιζει να το κανει ακομα και μονο με την βαση της kappa ακομα και χωρις μπαγκαζιερα επανω.

Αυτο που λεει ο Μακης για ανω των 80 να φευγει το προβλημα δεν το εχω προσεξει. Παντως μην σε φοβιζει. Το εχω δοκιμασει και εχω αφησει τα χερια για αρκετη ωρα.
Δεν πεφτεις απλα οι ταλαντωσεις ολο αυξανονται και εντεινονται.
Πριν βεβαια φτασω στην φαση του "tank slapping" επιασα το τιμονι.... :D

SF
28/08/2007, 11:12
Έχω κι εγώ το ίδιο θέμα με το CB1300 (με καινούρια λάστιχα) ακριβώς στα 70χαω. Θα πάω για ζυγοστάθμιση και θα ποστάρω αν διορθώθηκε...

patra_cbf
28/08/2007, 18:42
το θεμα με το τιμονι (τουλαχιστον στο cbf600s) ειναι παρα πολυ σοβαρο εως επικίνδυνο! το ιδιο συμβαινει και σε μενα ειτε εχω μπαγκαζιερα ειτε οχι. εαν αφησω τα χερια απο το τιμονι ο συντονισμος ειναι φοβερος! παντως αυτο που εχω να παρατηρησω (εκανα ζυγοσταθμιση πριν 1 εβδομαδα) ειναι οτι το φαινομενο εξαφανιζεται οταν το οδοστρωμα ειναι πολυ καλο και χωρις ιχνος ανωμαλιας, οποτε ισως παιζει και αυτο το ρολο του...

Pan_Londinium
28/08/2007, 18:55
pros8este k emena sth lista... dwkimasa tis prwalles na afhsw to timoni k sunebise to idio.

to CBFaki mou eixe apo tote pou to peira mpakaziera h' bash opote den 3erw an to kanei me "gumno kolo" :winka:

npat
29/08/2007, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Nai kai me αδεια την μπαγκαζιερα μου το κανει. Παιζει να το κανει ακομα και μονο με την βαση της kappa ακομα και χωρις μπαγκαζιερα επανω.


Μόνο με την ΒΑΣΗ/ΣΧΑΡΑ, χωρίς μπαγκαζιέρα, και χωρίς φορτίο, στο δικό μου ΔΕΝ το κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ. Μπορώ να αφήσω το τιμόνι και το μηχανάκι πάει ολόισια χωρίς (αντιληπτές τουλάχιστον) ταλαντώσεις στο τιμόνι. Το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές και με μεγάλες ταχύτητες (80, 100, 120) και με μικρές (60, 40, και 30), και μάλιστα για αρκετή απόσταση. Ταλάντωση καμιά, εκτός αν το οδόστρωμα έχει ανωμαλίες, τις οποίες πάλι περνάει χωρίς να σε τρομάξει καθόλου...



Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Αυτο που λεει ο Μακης για ανω των 80 να φευγει το προβλημα δεν το εχω προσεξει.


Αυτό που λέει ο ΝΙΚΟΣ...

Και ναι, είμαι σίγουρος γι' αυτό. Πάνω από τα 80, με φορτίο στην σχάρα, πάει ολόισια, χωρίς χέρια, και ΧΩΡΙΣ ταλαντώσεις στο τιμόνι. Μπαγκαζιέρα δεν έχω βάλει να δοκιμάσω....


Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Παντως μην σε φοβιζει. Το εχω δοκιμασει και εχω αφησει τα χερια για αρκετη ωρα.
Δεν πεφτεις απλα οι ταλαντωσεις ολο αυξανονται και εντεινονται.


Σ' αυτό συμφωνώ και εγώ... Δεν πέφτεις αλλά οι ταλαντώσεις δείχνουν να αυξάνουν πλάτος. Είναι πάντως μαλακία, και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει :confused: :confused: (λόγοι αεροδυναμικής ή λόγοι κατανομής βάρους?)

possidi
29/08/2007, 15:03
Χαιρομαι που σιγα-σιγα ποσταρει ο καθενας και αναφερει οτι εχει το ιδιο ακριβως προβλημα με μενα. Βασικα μπορει και να μην ειναι προβλημα εφ'οσον το εχουμε αρκετοι εδω μεσα αλλα τουλαχιστον να τα βαλουμε κατω και να δουμε σε ποιο ευρος ταχυτητας συμβαινει αυτο το φαινομενο και πως περιπου το νιω8ει ο καθε αναβατης.

Να 'στε καλα ολοι (ακομα κι αυτοι που στην αρχη κοροιδευατε...):smilea:

vinylrider
29/08/2007, 18:47
Εγω εντοπίζω τους εξης λόγους που υπάρχει αυτή η ταλάντωση στο τιμόνι:
1)Λόγο μπαγκαζιέρας με η χωρίς βαρος γιατι χαλαει η αεροδυναμική στα 80 χαω
2)Λόγο ζυγοσταθμισης.
3)Παραμόρφοση της επιφάνειας του λαστιχου είτε απο φυσιολογική φθορά όταν φαγώνεται η κορώνα και γίνεται πιό επίπεδο το πέλμα από το λάστιχο, είτε από τις λακούβες που πέφτουμε τα πεζοδρόμια κτλ.
4)Λόγω χαλάρωσης των ρουλεμάν του bering στο τιμόνι(πήγα τα εσφιξα και βελτιώθηκε αλλα γενικα
παραμένει το πρόβλημα.)
5)Μπορεί από κάποιο δυνατό τράνταγμα να έχει στραυώσει τα ψάλίδια και η μπρόστα η ροδα να έχει ελάχιστα διαφορετική γωνία προσβολής.(αυτό διορθώνεται αν χαλαρώσετε κάτι μαύρες βίδες μπροστά στα ψαλίδια και δώστε δυο τρείς κλωτσιές αριστερά και δεξιά της ρόδας :D


Αλλα παιδια να ξερετε οτι δεν είναι τόσο εντάξει γιατι όταν πηγαίνεις το μηχανάκι τάπα στις στροφες
νιώθεις κάπως τη μηχανή.
:wave2:

npat
29/08/2007, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vinylrider
Εγω εντοπίζω τους εξης λόγους που υπάρχει αυτή η ταλάντωση στο τιμόνι:


Εννοείς ΟΛΟΥΣ αυτούς τους λόγους η ΚΑΠΟΙΟΝ από αυτούς? Σε εσένα παρατηρείται με ή και χωρίς την μπαγκαζιέρα? Με ή χωρίς φόρτωμα πίσω? Αν ήταν θέμα ζυγοστάθμισης, ρουλεμάν λαιμού, ή στραβού μπορστινού, τότε πως εξηγείς ότι εξαφανίζεται χωρίς βάρος / φόρτωμα / μπαγκαζιέρα πίσω?

:wave2:

revenger
30/08/2007, 00:41
Κολλητός φίλος με TDM αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα με την μπαγκαζιέρα.
Την ξήλωσε και ησύχασε.Την χρησιμοποιεί μόνο σε ταξίδι και δικάβαλος
Αυτός ηταν ο λόγος που στο CBF εχω μόνο μπάξτερ.

SF
30/08/2007, 10:32
Λοιπόν, μετά το έλεγχο του εμπρός τροχού που τελικά ΔΕ χρειαζόταν ζυγοστάθμιση, το συμπέρασμα για το δικό μου μηχανάκι μάλλον είναι το εξής:

- Τα λάστιχα παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο. Είναι τα Macadam (τα μαμίσια), που εκτός από σκληρά, μάλλον είναι και ψιλοστραβά.
- Το φαινόμενο είναι λιγότερο έντονο όταν τα λάστιχα έχουν τη μέγιστη πίεση.

Αλήθεια, όλοι εσείς με το ίδιο πρόβλημα, τι λάστιχα έχετε;

hornet
30/08/2007, 10:39
εχει να κανει με πολλους παραγοντες ..ενας ειναι η μπαγκαζιερα ακομα και τα 3 κιλα της σχαρας και τα 2 κιλα της βαλιτσας ειναι ικανα για να αρχιζει να παιζει το τιμονι σε αυτες τις ταχυτητες..απο εκει και περα οσο θα φορτωνεις τοσο και το φαινομενο θα ειναι εντονοτερο


τωρα στην δικη σου περιπτωση κωστα ειναι θεμα ελαστικου το ειχα με τα μαμα λιγο αλλαξα σε diablo και εγινε εντονοτερο αλλαξα δευτερη φορα λαστιχα και εξαφανιστηκε τελειως !!

javaneze
30/08/2007, 11:51
To πρωτο παρατηρησα με τα bridgestone BT-κατι που ειχε απο εργοστασιο.
Τωρα εχω τα diablo τα απλά, τα οποια εστρωσα ευλαβικα και ειναι λιγοτερο εντονο αλλα υπαρχει ακομα και γενικα δεν μου εμπεει εμπιστοσυνη η μηχανη να αφησω τα χερια.

Κι εγω μονο για τις διακοπες ειχα βαλει την μπαγκαζιερα, εννοειται οτι την ξηλωνω μαζι με την βαση τον υπολοιπο χρονο.

SFού εσυ το παρατηρεις χωρις καν μπαγκαζιερα το φαινομενο;

Ειμαι πολυ περιεργος αν συμπεριφερεται ετσι και το cbf1000 ....


Παντως ρε παιδια, για να λεμε του στραβου το δικιο, την ιδια μπαγκαζιερα ειχα και στο ΧΤ 600 (kappa 46 lt) αλλα τσουλαγε για χιλιομετρα χωρις χερια στο τιμονι και χωρις το παραμικρο ακομα και με την μπαγκαζιερα γεματη.:rolleyes:

xristos cbf
30/08/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze

Ειμαι πολυ περιεργος αν συμπεριφερεται ετσι και το cbf1000 ....


Για να σας βγάλω από την περιέργεια και το 1000 έχει το ίδιο πρόβλημα (το είχα και στο 600) και γίνεται εντονότερο με το που μπαίνει η πίσω βαλίτσα αλλά και όταν είμαι διπλός και τριβάλιτσος μιας και αδειάζει το βάρος από τον μπροστά τροχό. Παρόμοιο πρόβλημα είχα και σε ιταλικό μηχανάκι (Aprilia Pegaso) αλλά με την αλλαγή πίσω αμορτισέρ και ελατηρίων και λαδιών του πιρουνιού εξαφανίστηκε η ταλάντωση. Προσωπικά πιστεύω ότι το σφάλμα μπορεί να είναι 1) από τα αμορτισέρ (το αιώνιο πρόβλημα της Honda) ή 2) από τα ρουλεμάν του λαιμού, μιας και με ζυγοσταθμίσεις-καινούργια λάστιχα-στραβές ζάντες κλπ. έχω ασχοληθεί αρκετά και δεν έφταιγαν. Η αλλαγή των αμορτισέρ θα είναι και το πρώτο πράγμα που θα κάνω μόλις μαζέψω τα χρήματα που χρειάζονται γιατί θέλει κανα 600-700 ευρώ (εντός του 2007) οπότε και θα σας ενημερώσω αν έχει αλλάξει τίποτε. :wave2:

npat
30/08/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από xristos cbf
Για να σας βγάλω από την περιέργεια και το 1000 έχει το ίδιο πρόβλημα (το είχα και στο 600) και γίνεται εντονότερο με το που μπαίνει η πίσω βαλίτσα αλλά και όταν είμαι διπλός και τριβάλιτσος μιας και αδειάζει το βάρος από τον μπροστά τροχό. Παρόμοιο πρόβλημα είχα και σε ιταλικό μηχανάκι (Aprilia Pegaso) αλλά με την αλλαγή πίσω αμορτισέρ και ελατηρίων και λαδιών του πιρουνιού εξαφανίστηκε η ταλάντωση. Προσωπικά πιστεύω ότι το σφάλμα μπορεί να είναι 1) από τα αμορτισέρ (το αιώνιο πρόβλημα της Honda) ή 2) από τα ρουλεμάν του λαιμού, μιας και με ζυγοσταθμίσεις-καινούργια λάστιχα-στραβές ζάντες κλπ. έχω ασχοληθεί αρκετά και δεν έφταιγαν. Η αλλαγή των αμορτισέρ θα είναι και το πρώτο πράγμα που θα κάνω μόλις μαζέψω τα χρήματα που χρειάζονται γιατί θέλει κανα 600-700 ευρώ (εντός του 2007) οπότε και θα σας ενημερώσω αν έχει αλλάξει τίποτε. :wave2:

Και εγώ σκέφτομαι για αλλαγή ελατηρίων και αμορτισέρ στο 600, όχι τόσο για το πρόβλημα που συζητάμε, αλλά για γενικότερη βελτίωση της συμπεριφοράς. Φυσικά αν διορθωθεί και το εν λόγω πρόβλημα, ακόμη καλύτερα... Τι είχες βάλει στο 600, και τι σκέφτεσε να βάλεις στο 1000?

xristos cbf
30/08/2007, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Τι είχες βάλει στο 600, και τι σκέφτεσε να βάλεις στο 1000?

Είχα βάλει τα White Power τα απλά και για το 1000 σκέφτομαι ή τα ίδια ή κάτι σε Ohlins, ίδωμεν.

npat
30/08/2007, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από xristos cbf
Είχα βάλει τα White Power τα απλά και για το 1000 σκέφτομαι ή τα ίδια ή κάτι σε Ohlins, ίδωμεν.

Ελατήρια μπροστά, και πλήρη ανάρτηση πίσω, ή μόνο ελατήρια πίσω? Προοδευτικά ή γραμμικά? Είδες σημαντική βελτίωση?

xristos cbf
30/08/2007, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ελατήρια μπροστά, και πλήρη ανάρτηση πίσω, ή μόνο ελατήρια πίσω? Προοδευτικά ή γραμμικά? Είδες σημαντική βελτίωση?

Ελατήρια και λάδι WP (δεν θυμάμαι την οξύτητα) μπροστά, και πλήρη ανάρτηση πίσω, Βελτίωση είχε και μάλιστα πάρα πολύ μιας και το μηχανάκι είχε δέσει, πολύ καλή συμπεριφορά και φορτωμένος (ρυθμιζόμενα γάρ), και τα καλύτερα είναι στις στροφές δεν κολυμπούσε με τίποτε.

Pan_Londinium
31/08/2007, 21:09
Paides shmera den eixa to TopBox panw sth mhxanh opote ekana merikes dwkimes na afhsw timoni kai:

tipota kamia dwnhsh, mono mikrh ama pernousa apo kamia lakoubitsa.

akoma k pernontas panw apo sppedbump den eixa problhma.
:winka:

Panos82gr
03/09/2007, 12:47
Το τιμονι πεζει οταν προσθεσω τη πισω μπαγαζιερα (δεν εχει σημασια αν τι φορτωσω η οχι). Οταν δεν την εχω ολα ειναι μια χαρα! Στο τελευτεο μεγαλο ταξιδι που εκανα αντι της μπαγαζιερας φορτοσα ενα σακο κατασκηνωτικο στο πισο καθισμα και δεν αντιμετωπισα καπιο προβλημα. Υποπσιν οταν εχει πλαγιους σχετικα ισχυρους ανεμους η οδηγηση με τη μπαγαζιερα μου ηταν τρελα ενοχλητικη οταν εφτανα στα 160.. (βεβαια ο κατασκευαστης λεει να πας μεχρι 120 αλλα νταξ δεν ειμαστε ολοι καλα παιδια)

Αυτα, το μηχανακι δεν εχει κανενα προβλημα εργοστασιακο απλα λογω της υβριδικοτιτας του δεν σημαινει οτι τα κανει ολα τελεια! :)

:beer:

kostis_s
28/08/2011, 02:40
Το πρόβλημα έχει να κάνει καθαρά και μόνο με το εμπρός ελαστικό. Ο συντονισμός οφείλετε σε λάθος της κατανομής της γόμας πάνω στο σκελετό. Τα χαλασμένα λάστιχα αφορούν παρτίδες εβδομάδων και όχι μάρκες ελαστικών. Η παραμόρφωση συνήθως οφείλετε σε υψιλά ποσοστά υγρασίας κατά την βουλκάνωση και απότομο πάγωμα του ελαστικού….οπότε μιλάμε για καθαρό πρόβλημα ποιοτικού ελέγχου. Ο μόνος κατασκευαστής που το παραδέχθηκε δήμιος είναι αυτός που φτιάχνει τα EXP.

Όταν έχουμε θέμα με την μπαγκαζιέρα αυτό εμφανίζεται μετά τα 120χλμ/ω και όχι στα 60-80.

Ένα τετρακύλινδρο μοτέρ δεν παρουσιάζει τόσο μεγάλους συντονισμούς ώστε τα 5 κιλά στον «κοκωβιό» να επηρεάσουν ένα μηχανάκι 250 κιλών, με υποδειγματικό ζύγισμα, όπως το CBF.

Επίσης αν έχουμε θέμα με βαρίδια στη ζάντα, το τρέμουλο συνοδεύεται και με ανεπαίσθητο χτύπο στα αντίβαρα.

Αν έχουμε θέμα με ρουλεμάν, αυτό παρουσιάζεται σε όλο το φάσμα των ταχυτήτων και κύριος στις πολύ χαμηλές 20-50χλμ/ω όπως και μετά τα 140χλμ/ω με έντονη την αίσθηση ασάφειας στο εμπρός μέρος…σα να έχουμε ξεφούσκωτο λάστιχο.

Αν το θέμα είναι οι αναρτήσεις, τότε το πρόβλημα αυξάνεται όσο ανεβάζουμε χλμ/ω και δεν χάνεται μετά τα 80χλμ/ω…..επίσης αν είναι θέμα αναρτήσεων θα πρέπει να έχουμε και έντονο ψάρεμα μέσα σε στροφές.

Από αυτά που διαβάζω, το 90% που έχουν το πρόβλημα, θα πρέπει να αλλάξετε εμπρός λάστιχο.
:beer:

chatzi9
10/02/2012, 01:05
exw ki egw cbf me bagaziera...mou tremei to timoni...sxedon oles oi mixanes me bagaziera exoun auto to themataki...akoma kai ta scooter

daz
10/02/2012, 02:29
Το θρεντ είναι απ' το 2007. :wave2:

p_sapelas
05/03/2012, 21:53
Το θρεντ είναι απ' το 2007. :wave2:

Παραμένει πάντα επίκαιρο ;) το διάβασα το 2011 όταν πήρα το μηχανάκι και η αιτία παρέμενε η μπαγκαζιέρα!! :rolleyes:

daz
05/03/2012, 21:59
Παραμένει πάντα επίκαιρο ;) το διάβασα το 2011 όταν πήρα το μηχανάκι και η αιτία παρέμενε η μπαγκαζιέρα!! :rolleyes:

:lol: :beer:

Sotiris 28
08/10/2014, 16:09
Καλησπέρα παιδιά. Έχει βάλει ποτέ κανένας τιμόνι aftermarket στο cbf και αν τι?

raccoon
28/06/2015, 16:52
πάμε πάλι. cbf 600 08' injection. το πήρα μεταχειρισμένο με 38000χμ. περίπου Μάρτιο του2013. είχα το ίδιο θέμα, ακριβώς το ίδιο. 60-80 χμ/ωρα άφηνα χέρια και το τιμόνι κοσκίνιζε απίστευτα. μπήκα μέσα στο moto.gr έψαξα διάβασα για όλα αυτά που έχουν υπωθεί πιο πάνω, λάστιχα καινούρια, έλεγχος ρουλεμάν τιμονιού οκ, δοκίμασα χωρίς μπαγαζιέρα και απλά δεν κοσκίνιζε. οπότε και εγώ το πήρα απόφαση ότι δεν φταίει το μηχανάκι και πρέπει να ζήσω με αυτό ή χωρίς μπαγαζιέρα.

τώρα ποια στα 65.000χμ. περίπου και πριν 2 εβδομάδες, κάτι παρατήρησα και διαπίστωσα ότι ήταν καιρός για ρουλεμάν τιμονιού. έβαλα κονικά ρουλεμάν και πάλι χωρίς μπαγαζιέρα κανένα θέμα, με μπαγαζιέρα κόσκινο. μια εβδομάδα πριν αλλάζω και λάστιχα, κανένα θέμα μέχρι τώρα από 10-160 χμ./ ώρα με ή χωρίς μπαγαζιέρα δεν κουνάει.
Τώρα θέλω να πάω να τσεκάρω το σφίξιμο των ρουλεμάν γιατί μετά από λίγα χμ. θέλουν επανέλεγχο.

Παρατηρήσεις δικές μου και σκέψεις:
Α)Τα ρουλεμάν τιμονιού μπορεί να ήταν αρπαγμένα από την αρχή και να μην ήταν αισθητό.
Β)τα λάστιχα είχα τα dunlop road smart 2 τα οποία από την κορώνα τους φεύγουν 2 αυλακές δεξιά και 2αριστερά.
παρατήρησα ότι με την χρήση, φρένα, πλαγιασματα, ανοιχτές στροφές, κτλ. τρώγονταν λίγο περισσότερο εκεί που ήταν οι 2 αυλακιές ανάμεσα, μια δεξιά και μια αριστερά από το κέντρο. Αποτέλεσμα στο κέντρο τις κορώνας να κάνει ένα ζικ ζακ από το φάγωμα.
Γ)η μπαγαζιέρα σίγουρα παίζει ρόλο γιατί όπως έχουμε πει όλοι εδώ μέσα, την βάζω κουνάει την βγάζω σταματάει. όμως δεν πιστεύω ότι είναι η μπαγαζιέρα το πρόβλημα αλλά είναι ο "καταλύτης" (όχι τις μηχανής ο καταλύτης) που κάνει το πρόβλημα αισθητό.
Δ) τώρα έβαλα pilot road3 που είναι πιο συμμετρικά ως προς το κέντρο τις κορώνας.

γνώμη μου για την δικαία μου περίπτωση: λίγο αρπαγμένα τα ρουλεμάν τιμονιού, λίγο ασύμμετρη η χάραξη στο ελαστικό, κουνούσε λίγο η μπαγαζιέρα, στα 60-80 χμ. συντόνιζε, κοσκίνιζε το τιμόνι. Άλλαξα ρουλεμάν και έβαλα πιο συμμετρικά λάστιχα, δηλαδή εξάλειψα 2 από τους 3 παράγοντες συντονισμού, φοράω μπαγαζιέρα καιπηγαίνει ευθεία.

μου δίνει σιγουριά, ξενοιασιά και ξεκούραση.

Ελπίζω να βοήθησα.