PDA

View Full Version : ανθρωποι και ζωα



EVI
07/08/2007, 13:51
η παρακατω διαφήμιση απαυορευτηκε στην Ευρωπη.

σωστα καναν?


θελω την γνωμη σας


98718

sober
07/08/2007, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
η παρακατω διαφήμιση απαυορευτηκε στην Ευρωπη.

σωστα καναν?


θελω την γνωμη σας


ΟΧΙ...

Ειναι τρομερα βιαιη και αποκρουστικη εικονα αλλα νομιζω μας σοκαρει κυριως οχι τοσο η πραξη αυτη κα8εαυτη, αλλα το γεγονος οτι γινεται εις βαρος καποιου που ανηκει στο ειδος μας..

Κατα τα αλλα καλα κανουν και το δειχνουν μπας και συνειδητοποιησουμε ποσο φρικτα φερομαστε ... :rolleyes:

makis206
07/08/2007, 14:06
Για μένα θα έπρεπε να συνεχίσει να παίζει.. αλλά και που βγήκε στη δημοσιότητα ; Κι αν συνέχιζε να παίζει ; Τι ;

Στη θέα μια τέτοια διαφήμισης μόνο οι ευαίσθητοι και χωρίς προσωπικό όφελος συγκινούνται, όσοι γεμίζουν τσέπες από τέτοιου είδους επιχειρήσεις θα γελάγανε..

airamhag
07/08/2007, 14:08
εξαρταται που θα επαιζε..

δεν ειναι κ οτι καλυτερο να το βλεπουν μικρα παιδια.

κ απο την αλλη , ειναι τοσο σκληρη που ισως δημιουργει τα αντιθετα συναισθηματα ...

kalesin
07/08/2007, 14:10
ετσι κ αλλιως αυτοι που θα συγκινηθουν απο αυτη την διαφημιση, ειναι οι ιδιοι που νιωθουν αποτροπιασμο κ για το αντιθετο της.

Με ενοχλει τοσο οσο κ οι εικονες με τους ανθρωπους που σκοτωνουν τα μωρα φωκιες.

Αυτοι που δεν νοιαζονται για το γεγονος της γενοκτονιας της φωκιας, απλα θα σηκωσουν τη μυτη σε αυτη τη διαφημιση κ θα σχολιασουν την ηλιθιοτητα των οικολογων κ τις αστοχες κ βιαιες ιαφημισεις τους


Δεν θα ηθελα να τη βλεπω μπροστα μου παντως αυτη τη διαφημιση

EVI
07/08/2007, 14:10
σωστα αλλα οπως ειπε η σομπερ και ο μακης


αν βλεπαμε εναν ανθρωπο να σκοτωνει ενα ζωακι νεογεννητο θα ηταν ενταξη να το βλεπαν τα παιδια μας? δε τρεχει μια σωστα?

ειναι τοσο περιεργο.................οσο ειναι η αληθεια που ειναι κατω απο την μυτη μας

για αυτο δε την βλεπουμε αλλα ειναι εκει.

makis206
07/08/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
σωστα αλλα οπως ειπε η σομπερ και ο μακης

Ξέχασα να προσθέσω ότι θα την προτιμούσα αν στη θέση του μωρού βρισκόταν ένας από τους θηρευτές, θα ήταν πιο γλυκιά στα δικά μου τα μάτια αλλά επειδή η πραγματικότητα είναι τόσο σκληρή όσο δείχνει σε αυτή την εικόνα την αποδέχομαι όπως είναι..

sober
07/08/2007, 14:17
Κι ομως ..τι σας σοκαρει πιο πολυ..?

Το οτι σκοτωνουν ενα μωρο??

ή οτι σκοτωνουν ενα μωρο-αν8ρωπο...

Γιατι δεν εχω ακουσει να παραπονιουνται τοσο αμα δειξουν μια μικρη φωκια μες στα αιματα...

Ακομα κι αυτοι που δε συμφωνουμε με αυτο, σαν 8εαμα λιγοτερο 8α μας αποτροπιασει..κι ο λογος ειναι γιατι αφορα ενα ζωο ...

Θελω να πω πως ειμαστε περισσοτερο αποστασιοποιημενοι ως προς τη 8εα ενος νεκρου ζωου παρα ενος αν8ρωπου ... :rolleyes:

kalesin
07/08/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Κι ομως ..τι σας σοκαρει πιο πολυ..?

Το οτι σκοτωνουν ενα μωρο??

ή οτι σκοτωνουν ενα μωρο-αν8ρωπο...

Γιατι δεν εχω ακουσει να παραπονιουνται τοσο αμα δειξουν μια μικρη φωκια μες στα αιματα...

Ακομα κι αυτοι που δε συμφωνουμε με αυτο, σαν 8εαμα λιγοτερο 8α μας αποτροπιασει..κι ο λογος ειναι γιατι αφορα ενα ζωο ...

Θελω να πω πως ειμαστε περισσοτερο αποστασιοποιημενοι ως προς τη 8εα ενος νεκρου ζωου παρα ενος αν8ρωπου ... :rolleyes:


ποιος ειπε οτι δεν παραπονιομαστε... για κοιτα την απαντηση μου πιο πριν.


με ενοχλει αυτη η εικονα οσο με ενοχλει κ το αντιθετο της. Να βλεπω δηλαδη εναν ανθρωπο να σκοτωνει μια μικρη φωκια

tsoukas77
07/08/2007, 18:22
Υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να προβληματιστουν καποια απαθη ατομα για μερικα λεπτα και μονο...

Για τους υπολοιπους,τους ηδη ευαισθητοποιημενους,απλα μας στεναχωρει περισσοτερο...

Nikoskazer2000
08/08/2007, 02:05
Δε θέλω να σχολιάσω αλλα να πω πως τουλάχιστον μέλη της Greenpeace ψεκάζουν με σπρέυ μπογιά τη γούνα των μικρών καθιστώντας την "άχρηστη προς συγκομιδή".

Μετά απο λίγους μήνες η γούνα μαδάει αφού περνάει στο επόμενο στάδιο ανάπτυξης το νεογνό και ολα καλά. :)













...εκτός βέβαια απο ολα τ' αλλα φυσικά αρπακτικά που βλέπουν τις μικρές φώκιες απο μακριά μιας και το κατάλευκο καμουφλάζ τους έχει καταστραφεί λόγω του χρωματισμού. :(

dirtbird
08/08/2007, 05:36
Δεν είμαι σίγουρος για το εάν θα έπρεπε να απαγορευθεί ή όχι......

Αυτό που με ενοχλεί, είναι όταν οι σύγχρονες κοινωνίες χρειάζονται τέτοιες εικόνες για να ευαισθητοποιηθούν.....:confused: :confused:

CARP
08/08/2007, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ξέχασα να προσθέσω ότι θα την προτιμούσα αν στη θέση του μωρού βρισκόταν ένας από τους θηρευτές, θα ήταν πιο γλυκιά στα δικά μου τα μάτια αλλά επειδή η πραγματικότητα είναι τόσο σκληρή όσο δείχνει σε αυτή την εικόνα την αποδέχομαι όπως είναι..


+ 1000


Υ.Γ. Καλώς ή κακώς πολλα ζωα μικρά και μεγαλα θανατωνονται για να εχουμε εμείς :
- το κρεατακι μας
- το απαλό-μαλακό δερματινο μπουφανακι για την εξοδο μας,
- ανθεκτική δερματινη φορμα μας
- τα γαντάκια μας
- την γουνίτσα μας κτλ και κτλ....

Πραγματι εχω δει ντοκυμαντερ και είναι πολυ σκληρο...... [όχι μόνο για τις φωκιες]

ggs
08/08/2007, 08:12
Το κακό με αυτές τις καμπάνιες που σοκάρουν ειναι οτι σοκάρουν συνηθως τους ανθρώπους που δεν έχουν δύναμη να αντιδράσουν και απλά στεναχωριουνται.Οι κυβερνήσεις και οσοι εχουν δυναμη να επιβαλουν τους νομους και την λογική ΔΕΝ πέρνουν χαμπάρι απ αυτές τισ καμπάνιες γιατί πολύ απλά τα πάντα θυσιαζονται στο βωμό του κέρδους και των συμφερόντων τους.
Τελικά,ποιός ειναι ο σκοπός αυτής της καμπάνιας?
Να μην αγοράζουμε γούνες???
Δηλαδή,όσοι αγοράζουν γούνες ΔΕΝ ξερούν οτι φοράν ενα νεκρό ζώο???
Να μην αγοράζουμε δερμάτινα???
Να μην τρώμε "αρνακι γάλακτος"???
Να μην φοράμε ρουχα και παπουτσια που τα εχουν κατασκευασει εξαθλιωμένα παιδάκια σε καποια χώρα του τρίτου κόσμου???

Αυτό ΔΕΝ ειναι λύση...

Defiant
08/08/2007, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Το κακό με αυτές τις καμπάνιες που σοκάρουν ειναι οτι σοκάρουν συνηθως τους ανθρώπους που δεν έχουν δύναμη να αντιδράσουν και απλά στεναχωριουνται.Οι κυβερνήσεις και οσοι εχουν δυναμη να επιβαλουν τους νομους και την λογική ΔΕΝ πέρνουν χαμπάρι απ αυτές τισ καμπάνιες γιατί πολύ απλά τα πάντα θυσιαζονται στο βωμό του κέρδους και των συμφερόντων τους.
Τελικά,ποιός ειναι ο σκοπός αυτής της καμπάνιας?
Να μην αγοράζουμε γούνες???
Δηλαδή,όσοι αγοράζουν γούνες ΔΕΝ ξερούν οτι φοράν ενα νεκρό ζώο???
Να μην αγοράζουμε δερμάτινα???
Να μην τρώμε "αρνακι γάλακτος"???
Να μην φοράμε ρουχα και παπουτσια που τα εχουν κατασκευασει εξαθλιωμένα παιδάκια σε καποια χώρα του τρίτου κόσμου???

Αυτό ΔΕΝ ειναι λύση...


Οχι δεν ειναι ριζικη λυση αλλα ειναι καλυτερο απο το τιποτα

Οχι δεν πρεπει να απαγορευτει, γιατι αν συνηδειτοποιησουμε ΔΥΝΑΤΑ οτι σκοτωνουμε οχι για να επιβιωσουμε, αλλα για να ικανοποιησουμε την απυθμενη ματαιοδοξια μας και τις οποιες αλλες στρεβλωσεις κουβαλαμε, ισως τοτε να σταματησουμε να αγοραζουμε και ισως τοτε να μην υπαρχει λογος να γινονται ολα αυτα

εμεις οι πολιτισμενοι και νοημονες :lol: :lol: :lol:

oapomesa
09/08/2007, 15:03
η φωτογραφία είναι αισχρή._

Το τί είχε στην γκλάβα του αυτός που το σκέφτηκε, ούτε ξέρω ούτε θέλω να μάθω.
Γιατί ό,τι και νάταν, ήταν σκουπίδια.

Κατά την γνώμη μου:

η σαχλαμάρα δεν καταπολεμά την ανοησία

ούτε η βλακεία αναιρεί την μπούρδα

ούτε το άσχημο εξαφανίζει το άσχημο

ούτε η άρνηση την άρνηση

ούτε το κακό το κακό

και πάει λέγοντας

CIRUS
09/08/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από oapomesa
η φωτογραφία είναι αισχρή._

Το τί είχε στην γκλάβα του αυτός που το σκέφτηκε, ούτε ξέρω ούτε θέλω να μάθω.
Γιατί ό,τι και νάταν, ήταν σκουπίδια.

Κατά την γνώμη μου:

η σαχλαμάρα δεν καταπολεμά την ανοησία

ούτε η βλακεία αναιρεί την μπούρδα

ούτε το άσχημο εξαφανίζει το άσχημο

ούτε η άρνηση την άρνηση

ούτε το κακό το κακό

και πάει λέγοντας

+1

fantacid
09/08/2007, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin

με ενοχλει αυτη η εικονα οσο με ενοχλει κ το αντιθετο της. Να βλεπω δηλαδη εναν ανθρωπο να σκοτωνει μια μικρη φωκια


+1

ο φονος ενος απροστατευτου ειδους (ανθρωπος, φωκια, πεταδουλα, γατα κτλ) σιγουρα δε μπορει να δημιουργισει θετικα συναισθηματα κ σκεψεις!

οκ η συγκεκριμενη διαφημιση θα μπορουσε να ειναι μια γροθια στο κατεστημενο κ βολεμενους αστους που ολα τα αγαθα τους βρίσκονται σε καποιο ραφι ενος πολυκαταστήματος, αλλα στη τελικη καλα κανανε κ την απαγορευσανε.



παντως τη πρωσοπικη αισθητικη μου δε τη χαλαει, απλα σκεφτομαι οτι υπαρχουν κ πιο ευαλωτοι χαρακτηρες απο μενα, νομιζω οτι καλο ειναι τετοιες ακροτητες να περιοριζονται!

VanDiemen
09/08/2007, 16:42
Καταλαβαίνω την οργή των εμπνευστών της διαφήμισης για το έγκλημα που επιτελείται. Δε συμφωνώ με τον τρόπο που χρησιμοποιούν. Η διαφήμιση σοκάρει ακριβώς αυτούς οι οποίοι είναι ευαίσθητοι και στην αντίστροφη, πραγματική εικόνα που συμβαίνει, όπως είπαν και άλλοι. Είναι περιττή.

oapomesa
09/08/2007, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Καταλαβαίνω την οργή των εμπνευστών της διαφήμ.....


Ευγενής και καίριος

Πάντως εγώ εκτονώθηκα.

Sotirios
10/08/2007, 09:48
Θα συμφωνήσω με την άποψη που ειπώθηκε πως αυτή η διαφήμιση δεν θα ευαισθητοποιήσει κανέναν από αυτούς που πρέπει, για να μην πω οτι θα φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα σε μερικούς. Αν ήμουν ένας από αυτούς που σκοτώνουν τις φώκιες και τα μικρά τους μετά από μια τέτοια διαφήμιση θα τα σκότωνα με διπλό μίσος. Συνεπώς μάλλον άστοχη την κρίνω.

Οι πετυχημένες διαφημίσεις οι πορείες και όλα αυτά ναι ευαισθητοποιούν αλλά έχουν πρακτικό αποτέλεσμα? Αλλάζει κάτι επι της ουσίας? η συμπεριφορά καποιου ανθρώπου ή κοινωνίας?. Πολύ φοβάμαι οτι η ευαισθητοποίησή μας μένει στο πως αισθανόμαστε και στα λόγια, ενώ οι πράξεις και η ζωή μας μένουν οι ίδιες.

sober
10/08/2007, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Θα συμφωνήσω με την άποψη που ειπώθηκε πως αυτή η διαφήμιση δεν θα ευαισθητοποιήσει κανέναν από αυτούς που πρέπει, για να μην πω οτι θα φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα σε μερικούς. Αν ήμουν ένας από αυτούς που σκοτώνουν τις φώκιες και τα μικρά τους μετά από μια τέτοια διαφήμιση θα τα σκότωνα με διπλό μίσος. Συνεπώς μάλλον άστοχη την κρίνω.

Οι πετυχημένες διαφημίσεις οι πορείες και όλα αυτά ναι ευαισθητοποιούν αλλά έχουν πρακτικό αποτέλεσμα? Αλλάζει κάτι επι της ουσίας? η συμπεριφορά καποιου ανθρώπου ή κοινωνίας?. Πολύ φοβάμαι οτι η ευαισθητοποίησή μας μένει στο πως αισθανόμαστε και στα λόγια, ενώ οι πράξεις και η ζωή μας μένουν οι ίδιες.


Καταλαβαινω αυτα που λετε αλλα νομιζω πως αυτη η αποστροφη που μας δημιουργει 8α μας κανει να ξανασκεφτουμε οταν 8α παμε να αγορασουμε κανα παλτουδακι για το Χειμωνα...και αν οχι μονο εμεις 8α αποτρεψουμε καποιο γνωστο μας λιγοτερο (εστω) ευαισ8ητοποιημενο .. και παει λεγοντας....

Εκει αλλωστε αποσκοπει και η συγκεκριμενη εικονα και νομιζω (+ελπιζω) πως καποια στιγμη 8α ''λειτουργησει'' ... :wave2:

zireous
11/08/2007, 02:58
Δε ξέρω τι λέτε, -δεν είμαι τόσο ευαίσθητος, έχω δει πολύ χειρότερες εικόνες-, αυτή η διαφήμιση κάνει τη δουλειά της.

Τραβάει τη προσοχή εκεί που πρέπει.


Τη συζητάμε, σοκάρει, μας τραβάει λίγο τη προσοχή και μετά θα το ξεχάσουμε το ζήτημα.

Με ενοχλεί επίσης και μία ψευτοσυντηρητική ανοησία τύπου Θέμου που είδα σε μία από τις κ#λοφυλλάδες του, να έχει θέμα το ότι πάθανε λέει κάποιοι ζημιά με το πιτσιρικά της Greenpeace. Ενοχλήθηκαν από μια διαφήμιση και μάλιστα οικολογικού περιεχομένου; Τόσο μα#άκες είναι, απλά.

Σε κάποια θέματα, παίρνω εύκολα θέση με μία πλευρά (ίσως λόγω βιωμάτων, ίσως λόγω στραβωμάτων, δε ξέρω), εσείς γιατί εύκολα θίγεστε από σκληρές διαφημίσεις;

Βλέπω δηλαδή ότι οφείλεις να έχεις κάποιο υπόβαθρο σκεπτόμενου ανθρώπου ώστε καταβάθος να επιδοκιμάζεις τέτοιες διαφημίσεις, που ξεχωρίζουν το πραγματικό ζώο από τα νορμάλ που είμαστε μερικοί -και μέσα σ' αυτά τα νορμάλ είναι και τα ζώα.



Προτιμάτε μια χαζογκόμενα να πετάει σε διαφήμιση τη γούνα, και να λέει ποτέ πια;

Όχι εγώ, οι γυναίκες που πέρασαν από δίπλα μου (και με άντεξαν για λίγο :lol: ) ήταν νορμάλ τύπισσες, γούνες ντεν φοράγανε πως το λένε.

oapomesa
11/08/2007, 17:46
Οι διαφημίσεις ( ας τα πούμε έτσι) αυτές,
σε ένα gilty free ( για να πούμε και καμμιά αγγλικούρα) ακροατήριο όπως είναι οι Ελληνες,
θ'άταν αστείες άν δεν ήταν τόσο ανόητα σκληρή η μία και φτιαχτά απειλητική, παρουσιάζοντας ένα παιδί ζόμπι , ή άλλη
Και ναί, θα προτιμούσα να ήταν γυναίκα, που κάτω από την γούνα που πετάει, λέγοντας την ατάκα της, να φοράει λίγα έως τίποτα ώστε τουλάχισταν να σπάσουμε και λίγη πλάκα)
Αλλά τώρα που το σκέφτομαι, και στην άλλη θα μπορούσαν να βάλουν γυναίκα, κατά προτίμηση γυμνή.
Εν πάσει περιπτώσει,(πώς μούρθε πάλι αυτό;) όπως με τις πορδές έτσι και με τις διαφημίσεις δεν βάφονται αυγά.Αντιθέτως πρέπει να σπάσουν αυγά για να γίνει ομελέτα.
Ταύτα και μένω.