PDA

View Full Version : Παντελώς άσχετος και πρώτη μηχανή, γνώμες για CBR 125



henrygrey
08/08/2007, 18:08
Καλησπέρα σε όλους, λέγομαι Στέλιος και είμαι 22 χρονών.

Κατ' αρχήν έχετε ενα πολύ ενδιαφέρον φόρουμ εδώ, απ' τα καλύτερα που έχω βρεί στο διαδίκτυο και απ' ότι καταλαβαίνω κι απ' τα posts είστε και γαμώ τα παιδιά :)

Θα προσπαθήσω να γίνω όσο πιο κατανοητός μπορώ. Αν ξεστομίσω καμιά μπαρούφα, συγχωρέστε με γιατί είμαι πραγματικά άσχετος. Το δίπλωμα μόλις τώρα το πήρα (μετά απο 4 χρόνια αδιαφορίας) κυρίως για προσωπικούς λόγους. Μένω μόνιμα στην Αθήνα, και πλέον θέλω να μετακινούμαι με δικό μου μεταφορικό. Το μέσο θα το χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ για μετακίνηση στη πόλη, κι έχω καταλήξει πως μου είναι αρκετό ενα 125αρι.

Θα μπορούσα κάλλιστα να πάρω ενα σκουτεράκι, αλλά θα ήθελα κάτι, ας το πούμε, πιο ωραίο αισθητικά. Γνωρίζω οτι υπάρχουν πολλά ωραία κι ενδιαφέροντα σκουτεράκια εκεί έξω, αλλά απο μικρός με συναρπάζανε οι street μηχανές (ή μήπως λέγονται sport? ΤΟΣΟ άσχετος), όχι τόσο για την ταχύτητα, όσο για την εμφάνιση τους.

Έτσι κι έπεσε το μάτι μου στο CBR 125R της Honda, που, απ' ότι διαβάζω εδω μέσα, είναι μια αρκετά καλή ΠΡΩΤΗ μηχανή. Απο φωτογραφίες που έχω δει έχω μείνει κατενθουσιασμένος, όπως επίσης ωραία έκπληξη ήταν το μέγεθος της (δεν είμαι και κανένας μπρατσαράς που μπορεί να "κοντρολλάρει" μια μεγαλύτερη).

Το πρόβλημα μου είναι οτι είμαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ παντελώς άσχετος με τις μηχανές, κι εδω μέσα ακούω κάποιες ορολογίες και μένω λίγο μ*****ς. Φοβάμαι πως θα μου μείνει καμιά μέρα στο δρόμο και δε θα ξέρω τι να κάνω, ή πως δε θα ξέρω τί συντήρηση θα πρέπει να της κάνω κοκ. Έχω γυρίσει στο φόρουμ κι έχω διαβάσει κάποια πράγματα, αλλά πάντα καταλήγω σε συζητήσεις που μπαίνουν βαθιά στο θέμα ή τελος πάντων εξελίσσονται σε κάποιες βάσεις που, αυτή τη στιγμή, δεν έχω.

Επαναλμβάνω πως τη μηχανή τη θέλω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ για μετακίνηση στη πόλη, ΔΕΝ ενδιαφέρομαι να την πειράξω και ΔΕΝ μ' ενδιαφέρουν οι μεγάλες ταχύτητες (ίσα ίσα που τις φοβάμαι λίγο). Απλά θέλω να μετακινούμαι με κάτι που δεν είναι σκούτερ.

Θα χαρώ ν' ακούσω τη γνώμη σας και συγνώμη για το μεγάλο post..
Στέλιος

vassilis88
08/08/2007, 18:26
welkom!:D

ε βασικα γι αυτο που το θες οκ κανει το cbr.. κ γω οταν το πηρα δν ηξερα τπτ κ πανω του εμαθα, δν μασαει κ απο συντηρηση κ τετοια αρκει να κανεις τα σερβις στην ωρα τους κ θα εισαι οκ.. μετα ο μονος λογος που μπορει να σ αφησει ειναι απο βενζινη..:D

ουτε το κοντρολαρισμα να σε ανησυχει.. αλλα απ οτι καταλαβα το εχεις δει μονο απο φωτος? δν θα ενθουσιαστεις αμα το δεις απο κοντα..:lol: αλλα το 125 θα το βαρεθεις αργα η γρηγορα οποτε κοιτα κανα 250. στρητοειδη τωρα ετσι μικρα δν υπαρχουν κ πολλα μηπως να βλεπες κ τα μοταρντ που τα κοντρολαρεις πιο ευκολα λογω τιμονιου? αμα δν σ αρεσει τπτ αλλο παντως παρε το cbr κ θα εισαι μια χαρα οκ..

henrygrey
08/08/2007, 18:41
Βασίλη καλησπέρα, κι ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση!

Με καθησυχάζει κάπως το γεγονός οτι κι εσύ πάνω του έμαθες :)

Η αλήθεια είναι πως δεν το 'χω δει απο κοντά, αλλά νομίζω πως θα μου αρέσει. Ξέρεις, δεν είμαι πολύ απαιτητικός στην εμφάνιση, απλά να μην είναι σκουτεράκι.. (ελπίζω να μην ακούγεται κάπως αυτό για όσους έχουν σκούτερ).

Όσο για το αν θα το βαρεθώ, μάλλον θα περάσουν χρόνια, όταν δηλαδή μπω πιο βαθιά στο κόσμο της μοτοσυκλέτας. Τώρα απλά θέλω κάτι να με παίρνει στη δουλειά, για καφεδάκι το Σαββατοκύριακο, άντε και κανένα σινεμά :)

Και πάλι σ' ευχαριστώ κι ελπίζω ν' ακούσω κι άλλες γνώμες
Στέλιος

ΜΟΖΑΡΤ
08/08/2007, 19:54
παρε ενα μεταχειρισμενο z750.τελος

EVI
08/08/2007, 22:54
καλος ορισες και καλοταξιδο μην το σκευτεσε παρτο και αργοτερα βλεπεις :beer: οτι σου ειπε ο βασιλης τα σερβις του (θα σου πουν ποτε και τι) αν ειναι μεταχοιρισμενο να το πας πρωτα σε δικο σου μαστορα αν δεν εχεις ρωτα καποιον δικο σου αν ειναι καινουργιο ρωτα για το στρωσιμο (τιποτα το ιδιαιτερο) :beer:

henrygrey
08/08/2007, 23:49
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Mozart και Evi :)

Evi, θα τα 'χω υπόψην μου..

Mozart, είναι πολύ ωραία η Z750 αλλά όπως ήδη προανέφερα θέλω κάτι σε 125 κυβικά. Οτιδήποτε παραπάνω μου είναι (προσωπικά) περιττό. Πολύ απλά μ' αφήνει αδιάφορο το θέμα της ταχύτητας και της "δύναμης" γενικά :blush:.

npat
09/08/2007, 12:35
Προσωπικά, ειδικά για την δουλειά που το θέλεις, εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και το CBF250 ή το YBR250.
Πιστεύω ότι και τα δύο είναι πολύ καλύτερα για την χρήση που τα θέλεις. ΜΗΝ φοβηθείς τα παραπάνω κυβικά. Απλά δίνουν λίγη παραπάνω δύναμη που, να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ, θα την χρειαστείς πολύ συχνά: για να κινείσαι λίγο πιο άνετα σε μεγάλες λεωφόρους, για να βγεις και καμιά Αττική Οδό πιο εύκολα, αλλά, και γιατί όχι, και λίγο έξω από την πόλη (δεν λέω να πας Αθήνα-Αλεξανδρούπολη, αλλά κανά Σούνιο ή κανέναν Ωρωπό, ή άλλες τέτοιες κοντινές διαδρομές). Και οι δύο μοτοσυκλέτες είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ευκολοδήγητες, ελαφριές, φθηνές στην συντήρηση και πολύ πιο εύχρηστες και άνετες από το CBR: χαλαρή θέση οδήγησης, άνεση συνεπιβάτη, ευκολία στο φόρτωμα, μικρές έως μηδενικές ζημιές από χαζοπτώσεις, οικονομική συντήρηση.

Πάνω απ' όλα ΜΗΝ φοβηθείς τον παραπάνω κυβισμό τους. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να σε ανησυχεί μια και δεν μιλάμε για θηρία δύναμης, αλλά απλές, καθημερινές, ελαφριές μοτοσυκλέτες ειδικά σχεδιασμένες για ΠΟΛΥ αρχάριους αναβάτες. Μετά από ένα δυο μήνες συμβίωσης μαζί τους (αν τελικά επιλέξεις κάτι τέτοιο) θα λες "καλά που δεν έκανα την μαλακία και πήρα 125άρι".

Το κόστος απόκτησής του είναι βέβαια ένα θέμα... αλλά για αυτό εσύ ξέρεις καλύτερα. Πιστεύω πάντως ότι αξίζουν τα επιπλέον χρήματα.

Αυτά από εμένα. Έναν πρώην κάτοχο CBF250...

Cpt. Haddock
09/08/2007, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
......

Θα συμφωνήσω πλήρως με τον συνάδελφο

:beer: :beer: :beer: :beer:

henrygrey
09/08/2007, 14:49
Καλησπέρα npat και Cpt. Haddock :)

Είναι (ΠΑΡΑ) πολύ ωραίες μηχανές αυτές που μου δείχνεις και χαίρομαι που μαθαίνω πως δεν είναι ανάγκη να είσαι expert στη μοτοκίνηση για να τις οδηγήσεις. Ίσως και να μου χρειάζεται παραπάνω δύναμη για τις περιπτώσεις που λες, αλλά σκέφτομαι αν είναι καλύτερο να έπαιρνα μια "μικρότερη" μηχανή, τουλάχιστον για να "μάθω" το οδήγημα, τους δρόμους, και το πως οδηγούν οι Έλληνες γενικά (είμαι απο Κύπρο), πριν κάνω μεγαλύτερα ταξίδια (έστω και σχετικά μόνο). Όχι τίποτε άλλο, απλά λυπάμαι τους άλλους που θα βρεθούν στον ίδιο δρόμο με κάποιον τόσο αρχάριο. Είμαι σίγουρος πως ξέρεις τι λες, και πως δεν είναι ΤΟΣΟ πιο δυνατή απλά επειδή ειναι 250cc, αλλά τα extra λεφτά που θα δώσω για να την πάρω (που εν πάση περιπτώσει δεν είναι και λίγα) σίγουρα δε θα πιάσουν τόπο ΤΩΡΑ. Ούτως ή άλλως το θεωρώ αναπόφευκτο πως κάποια στιγμή θα ΠΑΡΩ κάτι "μεγαλύτερο" ή πιο "δυνατό", απλά νομίζω πως δεν είναι η κατάλληλη στιγμή. Ξέρω πως σίγουρα θα 'ναι πολύ πιο εύκολο απ' ότι φαντάζομαι αλλά ακούω τόσα και τόσα, και δε θέλω να παίζω ούτε με τη ζωή μου, ούτε με των άλλων..

Πάντως συγνώμη αν σας τα πρήζω, αλλά έχω την ανάγκη να τα συζητήσω αυτά με κάποιους που ξέρουν, παρά με την παρέα..

Cpt. Haddock
09/08/2007, 14:52
μη μασας...

Η όποια παραπάνω δύναμη των 250cc έναντι των 125 δεν είναι τόση που να σε τρομάξει αλλα είναι αρκετη για να μη σε κρεμάσει εκει που το μικρό θα αγκομαχάει.

Για μένα το 125 ειναι πεταμένα λεφτα και 250αρια βρίσκεις ενα σωρο μεταχειρισμένα

:wave2: :wave2: :wave2:

EVI
09/08/2007, 14:53
δε τα πρηζεις σε κανεναν! οποιος θελει απαντα οποιος δε θελει παει παρακατω!:beer:

παντως εχουν δικιο οι προλαλλησαντες απλως........μια και μονο κουβεντα τα cbf βγηκαν ζημιαρικα και αν απο τα 100 τα 10 δεν παθαν τιποτα τα 90 ειναι τεραστιος αρθ!και μην μου πειτε οχι!οπωτε αν αποφασισεις κατι τετοιο μονο καινουργιο
ybr για αυτο δεν ξερω τιποτα!.

:beer: :beer:

Nrgman
09/08/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από henrygrey
Καλησπέρα npat και Cpt. Haddock :)

Είναι (ΠΑΡΑ) πολύ ωραίες μηχανές αυτές που μου δείχνεις και χαίρομαι που μαθαίνω πως δεν είναι ανάγκη να είσαι expert στη μοτοκίνηση για να τις οδηγήσεις. Ίσως και να μου χρειάζεται παραπάνω δύναμη για τις περιπτώσεις που λες, αλλά σκέφτομαι αν είναι καλύτερο να έπαιρνα μια "μικρότερη" μηχανή, τουλάχιστον για να "μάθω" το οδήγημα, τους δρόμους, και το πως οδηγούν οι Έλληνες γενικά (είμαι απο Κύπρο), πριν κάνω μεγαλύτερα ταξίδια (έστω και σχετικά μόνο). Όχι τίποτε άλλο, απλά λυπάμαι τους άλλους που θα βρεθούν στον ίδιο δρόμο με κάποιον τόσο αρχάριο. Είμαι σίγουρος πως ξέρεις τι λες, και πως δεν είναι ΤΟΣΟ πιο δυνατή απλά επειδή ειναι 250cc, αλλά τα extra λεφτά που θα δώσω για να την πάρω (που εν πάση περιπτώσει δεν είναι και λίγα) σίγουρα δε θα πιάσουν τόπο ΤΩΡΑ. Ούτως ή άλλως το θεωρώ αναπόφευκτο πως κάποια στιγμή θα ΠΑΡΩ κάτι "μεγαλύτερο" ή πιο "δυνατό", απλά νομίζω πως δεν είναι η κατάλληλη στιγμή. Ξέρω πως σίγουρα θα 'ναι πολύ πιο εύκολο απ' ότι φαντάζομαι αλλά ακούω τόσα και τόσα, και δε θέλω να παίζω ούτε με τη ζωή μου, ούτε με των άλλων..

Πάντως συγνώμη αν σας τα πρήζω, αλλά έχω την ανάγκη να τα συζητήσω αυτά με κάποιους που ξέρουν, παρά με την παρέα..


Αν δεν έχεις προβλημα με τα λεφτά . Και εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ενα 250 αφου δεν σε ενδιαφέρει η δύναμη και η ταχύτητα. Και μικρά ταξιδάκια θα μπορείς να κάνεις και μέσα στην πόλη θα πηγαίνεις άνετα.

Πάντως μην φοβάσε τα μεγάλα κυβικά . Όλα είναι θέμα συνήθειας.
:wave2:

npat
09/08/2007, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μη μασας...

Η όποια παραπάνω δύναμη των 250cc έναντι των 125 δεν είναι τόση που να σε τρομάξει αλλα είναι αρκετη για να μη σε κρεμάσει εκει που το μικρό θα αγκομαχάει.

Για μένα το 125 ειναι πεταμένα λεφτα και 250αρια βρίσκεις ενα σωρο μεταχειρισμένα

:wave2: :wave2: :wave2:

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την σειρά μου με τον πακετάνιο, και θα σου το ξαναπώ μια φορά: ΜΗΝ φοβάσαι τον κυβισμό και την δύναμη ενός 250. ΔΕΝ βάζει φωτιά στην άσφαλτο, ΔΕΝ είναι ανεξέλεγκτο, ΔΕΝ απαιτεί ειδική εμπειρία για να το οδηγήσεις. Όσο δύσκολο και απαιτητικό είναι ένα 125, άλλο τόσο είναι και ένα 250, χωρίς πρακτικά να υπάρχει ΚΑΜΙΑ διαφορά στις απαιτήσεις τους από τον αναβάτη.

Με βλέπεις να επιμένω τόσο γιατί είμαι σχεδόν ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι δύο ΜΗΝΕΣ μετά την απόκτηση του 125---όταν του έχεις πάρει τον αέρα, και αφού σου έχει φύγει ο ψυχολογικός φόβος προς την μοτοσυκλέτα---θα δεις ότι οδηγικά δεν έχει ουσιαστικά καμία επιπλέον δυσκολία το 250. Θα αρχίσει τότε να σου φαίνεται λίγο, θα ψάχνεσε για αλλαγή, και θα βλαστημάς την στιγμή του δεν πήρες κάτι μεγαλύτερο. Επιπρόσθετα, ο χαρακτήρας και η μορφή των μοτοσυκλετών που σου πρότεινα τις κάνει πολύ πιο εύχρηστες και βολικές για καθημερινές μετακινήσεις απ' ότι το CBR το οποίο---ας μη λέμε ότι θέλουμε---ΔΕΝ φτιάχτηκε με γνώμονα την πρακτικότητα στις καθημερινές μετακινήσεις (*)---ενώ τα CBF και YBR φτιάχτηκαν ΑΚΡΙΒΩΣ γι αυτόν τον σκοπό.

(*) Το CBR σχεδιάστηκε για τον πιτσιρικά που ονειρεύεται τον εαυτό να γυρνάει στις πίστες καβάλα σε σούπερσπορ, ντυμένος στα δέρματα, και ξύνοντας γόνατα, και από κάπου πρέπει να ξεκινήσει (**). Κάνει μόνο γι' αυτό? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ, αλλά ο όλος σχεδιασμός του έχει επηρεαστεί από αυτήν την κατεύθυνση.

(**) Ειδικά για την Ελλάδα, θα μπορούσε κάποιος να πει ότι φτιάχτηκε για τον πιτσιρικά που θα ήθελε να παρκάρει το άγριο σουπερσπορ μπροστά στην καφετέρια όπως κάνουν οι μεγαλύτεροί του νομίζοντας---οι τελευτάοι---ότι αυτό τους δίνει κάτι από την αίγλη αυτών που γυρνάν στις πίστες ντυμένοι στα δέρματα και ξύνοντας γόνατα... αλλά αυτό είναι ακόμη μια, πολύ μεγαλύτερη, ιστορία...

npat
09/08/2007, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
μια και μονο κουβεντα τα cbf βγηκαν ζημιαρικα και αν απο τα 100 τα 10 δεν παθαν τιποτα τα 90 ειναι τεραστιος αρθ!και μην μου πειτε οχι!
:beer: :beer:

Τα CBF γενικώς θεωρούνται τέρατα αξιοπιστίας, απλώς έχουν ένο-δυό ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ ελαττωματάκια από την μάνα τους. Αυτά εμφανίζονται στο 100% και όχι στο 90% των μοτοσυκλετών. Τα ελαττωματάκια αυτά είναι απλώς λίγο σπαστικά στην αρχή, αλλά γρήγορα τα συνηθίζεις και μαθαίνεις να ζεις μαζί τους---οπωσδήποτε πάντως ΔΕΝ εξελίσσονται σε, ούτε αποτελούν, σοβαρά προβλήματα. Είναι αυτό που λέμε "έχουν χαρακτήρα" :rotflmao:

Δεν επεκτείνομαι σε λεπτομέρειες για την ώρα.

Pan_Londinium
09/08/2007, 20:45
Stelio,

eimoun k egw sxedon sthn idia katastash me esena (edw sthn agglia prin to diploma prepei na kaneis ena mikro test - k odhgeis 125)

na mhn sta plilogo logw oikonomikwn tou kairou piga k peira ena 125 (scooter men alla 8a deeis meta den exei sxesei auto)

eixa loipon to 125 gia kapou 4 mhnes - ston 2+mhna anagkastika na dwsw gia kanoniko diplwma ka8ws me to aplo test pou edwsa den mporousa na koubalw deutero atomo (k eprepe/h8ela na koubalaw thn kopelia mou).

telos pantwn peira to diplwma (htan 5 meres entatika ma8hmata 8:00-17:00 panw se 500cc CBF)
k mou kwlhse h psira k telika (afou peira k proagwgh) peira sto 5o mhna CBF600.

ti 8elw na pw me ola auta (:a16: )??

*me to 125 bare8ika grigora.. idiws ama exei deutero atomo apo pisw einai argo = epikundino
*an egw mporesa k zw me anesh to CBF600 to CBF250 8a sou einai paixnidi!
*den 3erw gia ra 250aria alla genika ta CBF einai gaidouria,eukola sto odhghma,treno sto dromo k aneta.

Elpizw na se boh8hsa/mhn se kourasa.

Panagiotis

EVI
09/08/2007, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Τα CBF γενικώς θεωρούνται τέρατα αξιοπιστίας, απλώς έχουν ένο-δυό ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ ελαττωματάκια από την μάνα τους. Αυτά εμφανίζονται στο 100% και όχι στο 90% των μοτοσυκλετών. Τα ελαττωματάκια αυτά είναι απλώς λίγο σπαστικά στην αρχή, αλλά γρήγορα τα συνηθίζεις και μαθαίνεις να ζεις μαζί τους---οπωσδήποτε πάντως ΔΕΝ εξελίσσονται σε, ούτε αποτελούν, σοβαρά προβλήματα. Είναι αυτό που λέμε "έχουν χαρακτήρα" :rotflmao:

Δεν επεκτείνομαι σε λεπτομέρειες για την ώρα.



πλακα μΕ κανεις


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


πιο πολλα μυνηματα για βλαβες σε μηχανακι δεν εχω ξαναδει

http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=33



βραζιλια ειπαμε? :rotflmao: την πινουν χορευουν και ξεχνανε να βιδωσουν :rotflmao:



http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26475

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=44015
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=43007
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=39941



μην μπερδευεσε με το 600ρι το 250 ειχε πολυυυυυυυυυ χαρακτηρα :lol:

Pan_Londinium
09/08/2007, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
πλακα μΕ κανεις


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=44015


actually auto htan dikia mou blakia.. den eixa piei gala opws 8a eides parakatw :hypnotize

EVI
09/08/2007, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
actually auto htan dikia mou blakia.. den eixa piei gala opws 8a eides parakatw :hypnotize

:rotflmao: :rotflmao: :beer: νταξη ρε φιλε μονο αυτο εξαλου εσυ εχεις το 600 και οχι το 250!τι να πω ρε παιδια πολυυυυυ χαρακτηρας αυτο το 250 :wave2:

npat
09/08/2007, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
πλακα μΕ κανεις


Δεν σΕ κάνω πλάκα...

Τα προβλήματα του CBF250 ήταν (και είναι) βασικά δύο:

1. Θέλει καλό ζέσταμα με τσοκ γιατί αλλιώς δεν κρατάει ρελαντί.

2. Δεν βρίσκει εύκολα νεκρά.

Και τα δύο είναι ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΕΣ και όχι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ατέλειες. ΔΕΝ είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ που βγάζει, αλλά ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ που ΕΧΕΙ, και ως εκ τουτου δεν εμπίπτουν στον τομέα της αξιοπιστίας. Και τα δύο συνηθίζονται, και μαθαίνει να ζεις μαζί τους. Δεν είναι βλάβες (είναι όμως μειονεκτήματα).

Τα ποστ που αναφέρεις, τα μισά είναι άσχετα και αφορούν το CBF600. Κάποια από αυτά δεν είναι καν προβλήματα, άλλα δεν εμπίπτουν στον τομέα της αξιοπιστίας, και κάποια είναι μεμονωμένα περιστατικά κακής συντήρησης.

Επιμένω λοιπόν ότι τα CBF, γενικά, θεωρούνται τέρατα αξιοπιστίας, πράγμα που σημαίνει: Δεν βγάζουν ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΑ προβλήματα, ακόμη και με πλημμελή συντήρηση. Λειτουργούν όπως είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν (με τα προτερήματα και τα ελαττώματά τους) χωρίς απρόοπτα.

EVI
09/08/2007, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Δεν σΕ κάνω πλάκα...

Τα προβλήματα του CBF250 ήταν (και είναι) βασικά δύο:

1. Θέλει καλό ζέσταμα με τσοκ γιατί αλλιώς δεν κρατάει ρελαντί.

2. Δεν βρίσκει εύκολα νεκρά.

Και τα δύο είναι ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΕΣ και όχι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ατέλειες. ΔΕΝ είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ που βγάζει, αλλά ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ που ΕΧΕΙ, και ως εκ τουτου δεν εμπίπτουν στον τομέα της αξιοπιστίας. Και τα δύο συνηθίζονται, και μαθαίνει να ζεις μαζί τους. Δεν είναι βλάβες (είναι όμως μειονεκτήματα).

Τα ποστ που αναφέρεις, τα μισά είναι άσχετα και αφορούν το CBF600. Κάποια από αυτά δεν είναι καν προβλήματα, άλλα δεν εμπίπτουν στον τομέα της αξιοπιστίας, και κάποια είναι μεμονωμένα περιστατικά κακής συντήρησης.

Επιμένω λοιπόν ότι τα CBF, γενικά, θεωρούνται τέρατα αξιοπιστίας, πράγμα που σημαίνει: Δεν βγάζουν ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΑ προβλήματα, ακόμη και με πλημμελή συντήρηση. Λειτουργούν όπως είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν (με τα προτερήματα και τα ελαττώματά τους) χωρίς απρόοπτα.


οοοκ! npat σεβομε την γνωμη σου ! αλλα δε μπορω να γυρισω την πλατη μου στα παραπονα που εχω ακουσει απο τους περισσοτερους κατοχους του 250.

:beer:

npat
09/08/2007, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
οοοκ! npat σεβομε την γνωμη σου ! αλλα δε μπορω να γυρισω την πλατη μου στα παραπονα που εχω ακουσει απο τους περισσοτερους κατοχους του 250.

:beer:

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι το CBF250 έχει κάποια θέματα. Δυστυχώς, όμως, στην κατηγορία του δεν νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο. Πέρα από αυτό, όλα αυτά τα "θέματα" είναι εν τέλη λεπτομέρειες που μαθαίνεις να ζεις μαζί τους: Ενοχλητικά μερικές φορές, αλλά όχι πραγματικά σοβαρά. Θα μπορούσαν πάντως να έλειπαν!


:beer: :beer:

henrygrey
09/08/2007, 22:12
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέτετε γι' απαντήσεις! Πραγματικά το εκτιμώ! :)

Haddock, Nrgman, npat και Παναγιώτη μου έχετε κινήσει πραγματικά το ενδιαφέρον για την CBF κι εμπιστεύομαι τα επιχειρήματα σας. Παρ' όλα αυτά, θα 'χω υπόψην και τους ενδοιασμούς της EVI. Θ' αρχίσω το ψάξιμο τώρα σε specs (όχι πως θα καταλάβω και πολλά ;), φωτογραφίες και reviews και βλέπω. Λίγο η τιμή τσούζει, αλλά απ' ότι ακούω, μάλλον το αξίζει.. Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις και φυσικά για τα ενθαρρυντικά λόγια όσον αφορά τον φόβο που έχω..

Στέλιος

slacker
09/08/2007, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI

βραζιλια ειπαμε? :rotflmao: την πινουν χορευουν και ξεχνανε να βιδωσουν :rotflmao:


Βασικά, σύμφωνα τουλάχιστον με αυτό (http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_carmoto_18_24/07/2007_198111) το σάιτ, και η Γιαμάχα το YBR 250 στην Βραζιλία το βγάζει!

npat
09/08/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από henrygrey
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέτετε γι' απαντήσεις! Πραγματικά το εκτιμώ! :)

Haddock, Nrgman, npat και Παναγιώτη μου έχετε κινήσει πραγματικά το ενδιαφέρον για την CBF κι εμπιστεύομαι τα επιχειρήματα σας. Παρ' όλα αυτά, θα 'χω υπόψην και τους ενδοιασμούς της EVI. Θ' αρχίσω το ψάξιμο τώρα σε specs (όχι πως θα καταλάβω και πολλά ;), φωτογραφίες και reviews και βλέπω. Λίγο η τιμή τσούζει, αλλά απ' ότι ακούω, μάλλον το αξίζει.. Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις και φυσικά για τα ενθαρρυντικά λόγια όσον αφορά τον φόβο που έχω..

Στέλιος

Πάντως κοίτα και το YBR250. Είναι καινούριο μοντέλο, Yamaha, με injection, και πιθανότατα δεν έχει τα θεματάκια του μικρού CBF. Προσωπική εμπειρία από αυτό δεν έχω.

Αν τελικά προσανατολίζεσαι προς Honda μεριά (CBF), οπωσδήποτε κοίταξε και για μεταχειρισμένο. Θα βρεις σίγουρα σε άριστη κατάσταση, πιθανότατα ακόμη μέσα στην εγγύηση της αντιπροσωπείας (πολλοί το παίρνουν σαν πρώτη μηχανή για να μάθουν και σε κανένα χρόνο το αλλάζουν). Τα θεματάκια που ανέφερα, είναι μεν σπαστικά, και καλό είναι να τα ξέρεις, αλλά δεν είναι ουσιαστικό πρόβλημα.

Yamaha, ως αρκετά καινούριο μοντέλο, δεν ξέρω αν θα βρεις μεταχειρισμένο...

EVI
09/08/2007, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από slacker
Βασικά, σύμφωνα τουλάχιστον με αυτό (http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_carmoto_18_24/07/2007_198111) το σάιτ, και η Γιαμάχα το YBR 250 στην Βραζιλία το βγάζει!


φιλε δε ξερω τιποτα για το ybr οπωτε ας πουμε οτι η πηγη ειναι εγκυρη! παντως οι περισσοτερες εταιρείες πλέoν κατακσευαζουν αλλου (βραζιλια,ιταλια(και δε μιλαω φυσικα για τα ιταλικα)ισπανια, ινδια κλπκλπ) μονο η kawasaki ειναι εξολοκληρου στην Ιαπωνια (εκτος απο τα παπια της που φτιαχνοντε μαλαισια) (ετσι για να ευλογησουμε τα γενια μας)

παντως απο χοντα (οσων αφορα τα ελληνικα δεδομενα) η γιαμαχα σαν αντιπροσωπεια ειναι ενα κλικ (μονο) παραπανω (τουλαχιστον φετο-ς-) :beer: :beer:

npat
09/08/2007, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI

παντως απο χοντα (οσων αφορα τα ελληνικα δεδομενα) η γιαμαχα σαν αντιπροσωπεια ειναι ενα κλικ (μονο) παραπανω (τουλαχιστον φετο-ς-) :beer: :beer:

Γεγονός :( :(

henrygrey
10/08/2007, 09:21
Καλημέρα σε όλους κι ελπίζω να είστε καλά,

npat το είδα το YBR. Μεταχειρισμένο, ναι, μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να βρώ (τουλάχιστον βρήκα πολύ λιγότερες αγγελίες απο Honda), και καινούριο έχει μια τιμή που πέφτει κατα πολύ έξω απ' τα όρια μου, αν και σαν εμφάνιση μου αρέσει πιο πολύ απο το CBF (σαν εμφάνιση μόνο). Για να είμαι ειλικρινής, και το CBR μου αρέσει πιο πολύ απ' το CBF (και πάλι εμφανισιακά μόνο) :blush: αλλά οκ δε θα κολλήσω εκεί, και στο κάτω κάτω, δεν έχω δεί καμία απο τις δυο μηχανές live.

bentouza
22/08/2007, 01:45
να πω κ εγω που ειμαι μικρος κ τσαχπινης κ εχω το cbrακι.
λοιπον το μηχανακι το πηρα για να μαθω.μονο.θελει ξεζουμισμα κ σβελτες κινησεις(στην αθηνα θα αποκτησεις κ καλα αντανακλαστικα) για να κινηθει οριακα αξιοπρεπως.οχι οτι δεν το ευχαριστιεμαι αλλα ειναι αργο.με δευτερο ατομο ειναι μαυρη απελπισια, δλδ για κεντρο οκ αντε κ τυπου κιφησιας κτλ. για να εξηγουμαστε.αττικη ενα ατομο κ δυσκολα κ επικυνδυνα.ΟΜΩΣ, ειναι ελαφρυ,πολυ ελαφρυ και φτηνο. επισης οι 2 μηνες για να το βαρεθεις ειναι μαλλον ενα μικρο νουμερο.για μενα ηταν χρονος.φυσικα σε καθε βολτα μαθαινεις αλλα αν ειχα τη δυνατοτητα θα επερνα κατι πιο σοβαρο(γαμω το πορτοφολι μας που λεει κ η Φριντζήλα).

η γνωμη μου: αν θεωρησουμε οτι θα καταφερεις να βρεις ενα μεταχειρισμενο φθηνο,σε καλη κατασταση κ να σε καλυπτει γι'αυτο που θες(τιποτα αλλο?:lol: ) παιρνεις αυτο(για μενα οσο πιο ελαφρυ στην αρχη τοσο το καλυτερο,με 20+αλογα), μαθαινεις με τα λιγοτερα δυνατα εξοδα κ μετα κανεις μια πολυ καλυτερη επιλογη σε μια ομορφη μηχανη αφου θα εχεις πια μια καποια εμπειρια για να καταλαβεις τις αναγκες σου.οπως κ να το κανουμε οσο κ αν ψαχτεις η πρωτη αγορα σε εναν τομεα που τωρα αρχιζεις να μαθαινεις ειναι δυσκολη.
που να αρχισεις να ψαχνεις κ κρανος..:dizzy:
εχετε ακουσει για καποιο yamaha wr250f με ψεκασμο που ηταν να βγει?δυο εκδοσεις on-off και motard.

henrygrey
22/08/2007, 20:24
Bentouza σ' ευχαριστώ κι εσένα για την απάντηση. Απ' ότι φαίνεται, δε με βλέπω να παίρνω CBR. Κι απ' ότι λενε τα παιδιά εδω μέσα, κι απο συζητήσεις που έχω κάνει και με φίλους και γνωστούς, καταλαβαίνω πως τα 125 κυβικά θα μου φανούν λίγα κάποια στιγμή. Και πλέον δε φοβάμαι τα 250 όσο τα φοβόμουνα στο πρώτο post :). Τουλάχιστον μου το επιβεβαιώνουν πολλοί πως δεν είναι κάτι να φοβάμαι, και ίσως αυτό χρειαζόμουνα: μια μαζική επιβεβαίωση! Να μήν πανικοβάλλομαι!

Οπότε τώρα είμαι μεταξύ CBF250 και YBR250. Και τα δυο πολύ ωραία μηχανάκια. Τελικά το YBR όχι τόσο πιο ακριβό όσο νόμιζα. Εμφανισιακά προτιμώ το δεύτερο, δαγκωτό. Αλλά μου έχουνε πει πολλοί πως η αξιοπιστία της Honda δε συγκρίνεται. Για να δούμε λοιπόν. Θα περιμένω να τα δω live βέβαια, και να τα πάρω κι ενα test-drive.

Χαιρετισμούς πολλούς σε όλα τα παιδιά του forum!
Στέλιος

flip
03/09/2007, 19:30
Μην παρεις το 125 αν δεν το εχεις δει ειδικα απο κοντα ειναι αρκετα μικρο το σκεφτομουν και εγω μια περιοδο μεχρι που το ειδα. Εγω κατελειξα να παρω το cbf και η δυναμη του πιστεψε με δεν θα σε φοβισει απλα το μηχανακι εχει μεγαλυτερες αντοχες απο ενα 125 που μπορει να τα βρησκε δυσκολα σε μια ανηφορα.
Οσο για την δυναμη του σκεψου απλα πως μπορεισ να το οδηγησεις με Α1 (18 χρονων ειμαι και παροτι εχω 250αρι περιμενω πως και πως να παρω κατι μεγαλυτερο)
οσο για προβληματα ( εχω κανει 1800κλμ ) μονο στιν εκινιση θελει λιγο το τσοκ (τπτ δλδ)
η πρωτη που εχει ακουστει οτι δεν μπαινει παντα ισχυει αλλα 1 φορα στις 50 και με την νεκρα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα (μπορει να εχει απλα δεν εχω οδηγησει αλλη μηχανη και δεν ξερω αν την παιρνουν πιο ευκολα)

Εγω παντως πανω της εμαθα να οδηγαω χωρις κανενα προβλημα;)

Αντε και καλη επιλογη :beer:

el_hymador
03/09/2007, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από henrygrey
Bentouza σ' ευχαριστώ κι ....... Αλλά μου έχουνε πει πολλοί πως η αξιοπιστία της Honda δε συγκρίνεται. .......Χαιρετισμούς πολλούς σε όλα τα παιδιά του forum!
Στέλιος


αυτους τους πολλους να μην τους ακους.....και στο λεει κατοχος Honda αυτο...:winka:

anyway, οποιο και απο τα δυο αν παρεις καλες βολτες και καλα χιλιομετρα....


υ.γ. περισσοτερο ψαρρωμενος απο εμενα στις πρωτες βολτες με μηχανη δεν υπηρξε....μην μασας!! θα τα σκεφτεσαι και θα γελας μετα απο λιγο καιρο.... Σοβαρο παιδι καταλαβαινω οτι εισαι, στα πρωτα εξοδα υπολογισε και την αγορα προστατευτικου εξοπλισμου (κρανος - μπουφαν - γαντια - μποτακια )και αν θες την αποψη μου, φροντισε να επενδυσεις αρκετα χρηματα σε αυτον τον τομεα!

:wave2:

Nikoskazer2000
04/09/2007, 02:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
πλακα μΕ κανεις


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


πιο πολλα μυνηματα για βλαβες σε μηχανακι δεν εχω ξαναδει

http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=33



βραζιλια ειπαμε? :rotflmao: την πινουν χορευουν και ξεχνανε να βιδωσουν :rotflmao:



http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26475

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=44015
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=43007
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=39941



μην μπερδευεσε με το 600ρι το 250 ειχε πολυυυυυυυυυ χαρακτηρα :lol:

ΈΛΕΙΩΣΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!
:rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao:

Nikoskazer2000
04/09/2007, 02:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
αυτους τους πολλους να μην τους ακους.....και στο λεει κατοχος Honda αυτο...:winka:

anyway, οποιο και απο τα δυο αν παρεις καλες βολτες και καλα χιλιομετρα....


υ.γ. περισσοτερο ψαρρωμενος απο εμενα στις πρωτες βολτες με μηχανη δεν υπηρξε....μην μασας!! θα τα σκεφτεσαι και θα γελας μετα απο λιγο καιρο.... Σοβαρο παιδι καταλαβαινω οτι εισαι, στα πρωτα εξοδα υπολογισε και την αγορα προστατευτικου εξοπλισμου (κρανος - μπουφαν - γαντια - μποτακια )και αν θες την αποψη μου, φροντισε να επενδυσεις αρκετα χρηματα σε αυτον τον τομεα!

:wave2:

+1000

Καλές αγορές και πανω απ' ολα προστατευτικός εξοπλισμός.

:wave2:

flip
05/09/2007, 15:51
καλα ειδα τα ποστ που εχουν κανει για τα προβληματα του και σε μενα δεν εχει παρουσιασει τιποτα απο αυτα ισως επειδη εχω μοντελο 2007 η γιατι εχω 1800 κμ
το ζεσταμα το χρειαζεται τα πρωινα (ελαχιστες φορες θα το ζεστανεις αλλη ωρα εξαρταται απ τον καιρο ) και δεν χρειαζετε πανω απο 1 λεπτο και μην ξεχνασ ολα θελουν ζεσταμα

οσο για τον αλον που το σχολιαζει ως παπι και στην συνεχεια το συγκρινει με το fz6 τι να πω..??
:hypnotize

Για πρωτη μηχανη θα στην προτεινα ανεπυφυλακτα(ειδικα για τουσ λογουσ που την χρειαζεσαι)

αλλα ψαξτο λιγο ακομα ;)

:wave2: