PDA

View Full Version : κακογουστιά ή πρακτικότητα..?



gloum
09/08/2007, 08:30
Με αφορμή ένα κατακρεουργημένο FZ1 και ένα Ζ που είδα σήμερα το πρωί στον δρόμο έχω να κάνω μία ερώτηση...Πως σας φαίνονται τα γυμνά μηχανάκια με μπαγκαζιέρες πίσω?Προσωπικά τα θεωρώ απίστευτα άσχημα..και μιλάμε για κάτι μπαγκαζιέρες που χωράνε ψυγείο μέσα...ειδικά σε γυμμνά μηχανάκια πιστεύω πως αν είναι να βάλεις κάτι πίσω επιβάλεται να βάλεις σαμάρια..αλλα μπαγκαζιέρα?Μόνο σε εμένα χτυπάει άσχημα?Μα κακάσχημα?:)

ΥΓ:Tα φερινγκάτα ημίγυμνα (βλ fazer) κάτι πάει και έρχεται..αλλά στα γυμνά?

makis206
09/08/2007, 08:36
Η γνώμη μου είναι ότι οι μπαγκαζιέρες δεν ταιριάζουν οπτικά σε κανένα μηχανάκι εκτός από on-off η κανα σκούτερ.

Για κάποιους είναι όμως πρακτικές για τις καθημερινές τους ανάγκες και την αισθητική εικόνα του μηχανακιού τους αλλά και τη συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας τους όταν το κοντέρ γράφει τριψήφιο νούμερο τα βάζουν σε δεύτερη μοίρα.

Αν το καλοσκεφτείς τα σαμάρια δεν είναι τόσο πρακτικά για κάθε μέρα..:winka:

super_toto
09/08/2007, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Με αφορμή ένα κατακρεουργημένο FZ1 και ένα Ζ που είδα σήμερα το πρωί στον δρόμο έχω να κάνω μία ερώτηση...Πως σας φαίνονται τα γυμνά μηχανάκια με μπαγκαζιέρες πίσω?Προσωπικά τα θεωρώ απίστευτα άσχημα..και μιλάμε για κάτι μπαγκαζιέρες που χωράνε ψυγείο μέσα...ειδικά σε γυμμνά μηχανάκια πιστεύω πως αν είναι να βάλεις κάτι πίσω επιβάλεται να βάλεις σαμάρια..αλλα μπαγκαζιέρα?Μόνο σε εμένα χτυπάει άσχημα?Μα κακάσχημα?:)

ΥΓ:Tα φερινγκάτα ημίγυμνα (βλ fazer) κάτι πάει και έρχεται..αλλά στα γυμνά?

Κι εγώ δεν το καταλαβαίνω με τίποτα αυτο. Αν είσαι τύπος της μπαγκαζιέρας, δηλαδή γουστάρεις να έχεις χώρους και να φορτώνεις το μηχανάκι υπάρχουν ενα σωρο μηχανάκια για αυτήν την δουλεια που είναι και παρόμοια σε επιδόσεις-χαρακτηριστικά με τα γυμνά. Ενας σοβαρός λόγος που παίρνεις γυμνό είναι γιατί τα γυμνά είναι πανέμοροφα. Αν του βάλεις μια μπαγκαζιέρα το πήδηξες το μηχανάκι.

runnerma
09/08/2007, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ενας σοβαρός λόγος που παίρνεις γυμνό είναι γιατί τα γυμνά είναι πανέμοροφα. Αν του βάλεις μια μπαγκαζιέρα το πήδηξες το μηχανάκι.

:mad: :mad: :mad: Oχι, όχι δεν είναι το δικό μου....


99016

super_toto
09/08/2007, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
:mad: :mad: :mad: Oχι, όχι δεν είναι το δικό μου....

Απαπαπαπαπαπα που λέει και ο Γεωργίου. Μα καλα τι αίσχος είναι αυτό, είμαι βέβαιος ότι αυτός που το έχει ακούει και Πεγκυ Ζηνα.

Cpt. Haddock
09/08/2007, 10:09
:rolleyes:

καπου, κάποτε σε άλλο θρεντ είχα πει δυο κουβέντες περι μηχανών (οχημάτων εν γένει) και χρηστικότητας...

:rolleyes:

αλλά επειδή είχα γίνει κακός, λέω να μην το επαναλάβω.

Πάντως, ΚΑΜΙΑ μηχανή δεν είναι όμορφη με μπαγκαζιέρα, απλά στα μεγάλα ονοφ λόγω όγκου δεν χτυπάει τόσο άσχημα (+ το οτι το έχουμε συνηθίσει σαν θέαμα)

Αυτές τις μέρες που έχω τον τίγρη χωρίς μπαγκαζιέρα ειναι σαφώς πιο όμορφη μηχανή

:wave2:

gloum
09/08/2007, 10:12
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
:mad: :mad: :mad: Oχι, όχι δεν είναι το δικό μου.... [/QUOTΕ]


μπρρρρρρρ
:a7: :a04: :a023:

Ταξιδευτής
09/08/2007, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Απαπαπαπαπαπα που λέει και ο Γεωργίου. Μα καλα τι αίσχος είναι αυτό, είμαι βέβαιος ότι αυτός που το έχει ακούει και Πεγκυ Ζηνα.


99019

Ταξιδευτής
09/08/2007, 10:13
.


99020

super_toto
09/08/2007, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής


Αυτός από Τζίνα Βαρώνη και κάτω.

Ταξιδευτής
09/08/2007, 10:14
..


99021

Ταξιδευτής
09/08/2007, 10:15
...


99022

Ταξιδευτής
09/08/2007, 10:16
Aν θες να πας ομως ενα ταξιδι, δεν ειναι μια λυση κατι τετοιο;


ΥΓ. Ποια ειναι η Τζινα Βαρωνη; :confused:

VegasKitty
09/08/2007, 10:16
Γιαυτο υπαρχει και η λυση του tank bag :D

Ε γιατι οσο ναναι, ολο και κατι θα χρειαστεις να παρεις μαζι σου καποιες φορες
ε και τι, θα το βαλεις σε σακουλα να το δεσεις με χταποδια πισω :uplate:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

super_toto
09/08/2007, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Aν θες να πας ομως ενα ταξιδι, δεν ειναι μια λυση κατι τετοιο;


ΥΓ. Ποια ειναι η Τζινα Βαρωνη; :confused:

Ναι για ταξίδι καλο είναι αρκει να μην το πατας γιατι θα βρεις την βαλίτσα σου στο παρμπριζ το επόμενου αυτοκινίτου.

Δεν ξέρεις την Τζινα Βαρώνη??? Μασαζοκαλσον σου λέει κάτι?

Ταξιδευτής
09/08/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ναι για ταξίδι καλο είναι αρκει να μην το πατας γιατι θα βρεις την βαλίτσα σου στο παρμπριζ το επόμενου αυτοκινίτου.

Δεν ξέρεις την Τζινα Βαρώνη??? Μασαζοκαλσον σου λέει κάτι?

Αν τα δεσεις στη σχαρα με χταποδια/ιμαντες δεν βλεπω γιατι να φυγουν! :nono:

Μασαζοκαλτσον; :confused: Δεν μου λεει τπτ! Sorry! :alien:

EVI
09/08/2007, 10:32
χωρις να εχω πρωσοπικη εμπειρια αλλα απο τις πληφοριες που μου ερχοντε απο αλλους οταν πας ταξιδι κοιτας την πρακτικοτιτα και την ασφαλεια και οχι την ομορφια
σε αυτο το σημειο να πω οτι τα σαμαρια εχουν γινει επικυνδινα πολλακις (και μαλιστα απο ανθρωπους που ταξιδευουν πολυ και με σαμαρια χρονια) παρολα αυτα εχουν αναφερθει περιπτωσεις που χαλαρωσε ο ιμαντας το σαμαρι γυρισε και βρηκε στη ροδα :eek: η πτωση ηταν σιγουρη.

οπωτε εγω προτειμω τις βαλιτσες.










υσ
cpt-h ΓΙΝΕ ΚΑΚΟΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ :a2: :a2: (οχι τιποτα αλλο αλλα ειμαι περιεργη πως εγινες ''κακος'' για βαλιτσες και σαμαρια):D

Cpt. Haddock
09/08/2007, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
υσ
cpt-h ΓΙΝΕ ΚΑΚΟΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ :a2: :a2: (οχι τιποτα αλλο αλλα ειμαι περιεργη πως εγινες ''κακος'' για βαλιτσες και σαμαρια):D

:nono: :nono:

βαριέμαι ρε συ εύη να ξαναλέω τα αυτονόητα

:wave2: :beer: :wave2:

makis206
09/08/2007, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
κακογουστιά ή πρακτικότητα..?

Δεν νομίζω πάντως να βάζει μπαγκαζιέρα κάποιος επειδή του αρέσει, σίγουρα την πρακτικότητα κοιτάει πρώτα κι ύστερα όλα τ'άλλα..

(εκτός τον πατέρα μου που σουζάρει το Innova με τη 46άρα και το καραγουστάρει κιόλας και δεν ξέρω τι συμβαίνει με τον runnerma που ομολογουμένως με φόβισε κάπως :a7:..)


:lol: :lol:

EVI
09/08/2007, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:nono: :nono:

βαριέμαι ρε συ εύη να ξαναλέω τα αυτονόητα

:wave2: :beer: :wave2:


:mad: :mad:


:bawl: :bawl:



καλα.......:)

sober
09/08/2007, 10:46
Εμενα με ψιλοενοχλει και στην οδηγηση το να εχω μπαγκαζιερα ... πολυ λιγο εννοειται αλλα νιω8ω οτι το μοτο παει καλυτερα χωρις αυτη ....

Γι'αυτο...travel light με καναδυο σακους στη σελιτσα και χταποδακι...:winka: :wave2:

EVI
09/08/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Εμενα με ψιλοενοχλει και στην οδηγηση το να εχω μπαγκαζιερα ... πολυ λιγο εννοειται αλλα νιω8ω οτι το μοτο παει καλυτερα χωρις αυτη ....

Γι'αυτο...travel light με καναδυο σακους στη σελιτσα και χταποδακι...:winka: :wave2:


:smilea: καααααλααα τα λες (οχι αληθεια) αλλα δεν ειναι ολες οι μηχανες το ιδιο!!!!!
στις στριτ το καλυτερο ειναι μπαγκστερ και τανγκ μπαγκ (πως το μιλω το αγγλικο :blush: )

Ταξιδευτής
09/08/2007, 10:54
Παντως περα απο την πλακα εγω εχω να πω το εξης: ΝΑΙ, νομιζω οτι ειναι λιγο ακαλαισθητο να εχεις μονιμα μια μπαγκαζιερα/σχαρα σε μηχανη γυμνη η σπορ, ΑΛΛΑ αν προκειται για μια βαση/σχαρα που την βαζεις οταν θες να ταξιδεψεις και μπορει να μπαινει/βγαινει κατα το δοκουν τοτε δεν βλεπω γιατι να ειναι κακο.
Ισα ισα. Μια αποσπωμενη σχαρα πχ δινει πρακτικοτητα, κραταει σακους/τσαντες μακρυα απο την ουρα της μηχανης, προστατευει το χρωμα απο γρατζουνιες απο χταποδια/ιμαντες, και σου επιτρεπει την ευκολη φορτωση!

Η φωτο που εβαλα πριν με τις μηχανες φορτωμενες, ειναι απο ενα site μιας εταιριας που λεγεται Ventura. Ειναι Αγγλικη και εχει φτιαξει ενα τρομερα εξυπνο και ευελικτο συστημα φορτωματος για ολες τις μηχανες.

Βασικα αυτο αποτελειται απο μια βαση που βιδωνει πολυ απλα στο υποπλαισιο (και αφαιρειται εξισου ευκολα) και επανω της μπορει να μπει ειτε μια μικρη σχαρα, ειτε μια μεγαλυτερη η οποια εχει μια μεγαλη πλατη, πανω στην οποια μπορουν να τοποθετηθουν "φορετα" καποιες tail bag της εταιριας, ενω το ολο συστημα μπορει να τοποθετηθει με τη σχαρα ειτε πανω απο τη σελα του συνοδηγου, ειτε "εξω" απο την ουρα αν βαλεις συνεπιβατη επανω! :)

Δειτε λιγο αυτη την κριτικη: http://www.canyonchasers.net/reviews/accessories/ventura.php

Σας πληροφορω οτι στο εξωτερικο εχει γινει ΧΑΜΟΣ με αυτο το συστημα! Στην Αυστραλια η στην Αγγλια πχ δεν θα δεις μηχανη ΧΩΡΙΣ αυτη την αποσπωμενη σχαρα.

Α! Και καπταιν......























































Το ολο συστημα αυτο το αγορασα! :D
(ειμαι σιγουρος οτι το περιμενες)

runnerma
09/08/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


(εκτός τον πατέρα μου που σουζάρει το Innova με τη 46άρα και το καραγουστάρει κιόλας και δεν ξέρω τι συμβαίνει με τον runnerma που ομολογουμένως με φόβισε κάπως :a7:..)


:lol: :lol:

ΟΕΟοοοο .... δεν είναι δικό μου λέμε....

:beer: :beer:

idi
09/08/2007, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
:mad: :mad: :mad: Oχι, όχι δεν είναι το δικό μου....

απο ολη αυτη την οπτικη αιδια ... το κουτι σε χαλασε? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

το μονο αποδεκτο πραγμα οπτικα ειναι πανω στο μηχανακι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gloum
09/08/2007, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Παντως περα απο την πλακα εγω εχω να πω το εξης: ΝΑΙ, νομιζω οτι ειναι λιγο ακαλαισθητο να εχεις μονιμα μια μπαγκαζιερα/σχαρα σε μηχανη γυμνη η σπορ, ΑΛΛΑ αν προκειται για μια βαση/σχαρα που την βαζεις οταν θες να ταξιδεψεις και μπορει να μπαινει/βγαινει κατα το δοκουν τοτε δεν βλεπω γιατι να ειναι κακο.
Ι

Έτσι συμφωνώ μαζί σου..αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω πως τα μηχανάκια που είδα το πρωί πήγαιναν ταξίδι:)

runnerma
09/08/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
απο ολη αυτη την οπτικη αιδια ... το κουτι σε χαλασε? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

το μονο αποδεκτο πραγμα οπτικα ειναι πανω στο μηχανακι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σταμάτα εσύ αντιδραστικέ Ζετά :mad: :mad:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zephyr1
09/08/2007, 11:21
Βαζετε και κολονια για να μυριζουν ομορφα?:sick:

sotpag
09/08/2007, 14:54
ρε αν δεν εχεις gs1200 και δεν κυκλοφορεις με τριπλετα στην πολη ειναι σαν να εχεις σκουτερ:rotflmao:


τεσπα ασχημα ναι προβλημα με τον αερα ναι ( βλεπε κατι fazer που πρεπει με τη βια να μπουν οι βαλιτσες ...)


αλλα πρακτικες στο ταξιδι ναι

samoure
09/08/2007, 15:21
Δεν ειν κακο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :alien:


99044

liakaros
09/08/2007, 15:33
Παντως οσο αφορα τις πλαινες μπαγκαζιερες τουλαχιστον,καπου καπως καποτε,ειχα διαβασει,οτι

βοηθουν αρκετα στις 3ψηφιες ταχυτητες,την σταθεροτητα της μηχανης και εκανε και καποιου ειδους παραλληλισμο με τα πισω φτερα που εχουν τα αεροπλανα...

Τελος παντων,αν ισχυει δεν ξερω,παντως οσες φορες εχω ταξιδεψει με δαυτες, τουλαχιστον μεχρι τα 180 καποια αλλαγη στη συμπεριφορα προς το κακο δεν εχω δει...

Απο πλευρας καλαισθησιας τωρα...οσο τουμπανο το κανουν οι πλαινες μπαγκαζιερες το μηχανακι,αλλο τοσο χαλια το κανει το top case,οτι μηχανακι και να ειναι αυτο..

paramedic
09/08/2007, 15:51
Οταν πάς ταξίδι κοιτάς πρακτικότητα και όχι ομορφιά. Άρα όλα μας κάνουν. Στην πόλη πέρνεις ένα tank bag και κάνεις δουλειά ρε αδερφέ.

Alchimistis
09/08/2007, 17:59
ΕVI υπάρχει και η αλλη λύση με τα σαμάρια,

Μπορείς να τα στερεώσεις με κατι πλαστικά που κανουν μια θηλιά και κλειδώνουν μονιμα
δεν θυμάμαι ακριβώς το ονομα



Κατα βάθος ειμαι Αθρωπας ο φουστης

EVI
09/08/2007, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
ΕVI υπάρχει και η αλλη λύση με τα σαμάρια,

Μπορείς να τα στερεώσεις με κατι πλαστικά που κανουν μια θηλιά και κλειδώνουν μονιμα
δεν θυμάμαι ακριβώς το ονομα



Κατα βάθος ειμαι Αθρωπας ο φουστης

δεν εχω σαμαρια εγω ουτε θα εχω ποτε για αυτο το λογο αλλα καλα εκανες και το ειπες για αλλους

εγω δε τα εμπιστευομε

Alchimistis
09/08/2007, 18:15
και ταξίδι πώς πάς ρε
τσ τσ τσ ουτε ενα ευχαριστω:rolleyes:

EVI
09/08/2007, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
και ταξίδι πώς πάς ρε
τσ τσ τσ ουτε ενα ευχαριστω:rolleyes:


με μπαγκστερ και τανγκ μπαγκ οπως προειπα σε αλλο ποστ μου

ευχαριστω? δεν αφορουσε εμενα :wave2:

liakaros
09/08/2007, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Οταν πάς ταξίδι κοιτάς πρακτικότητα και όχι ομορφιά. Άρα όλα μας κάνουν. Στην πόλη πέρνεις ένα tank bag και κάνεις δουλειά ρε αδερφέ.

καλα για μεσα στην πολη εννοειται το tank bag δεν το συζητω...

αν βαλω τις πλαινες μπαγκαζιερες στο ποταμοπλοιο μεσα στην πολη τα πιασα μετα τα λεφτα μου
και ειδικα αυτην την περιοδο που τα Χανια εχουν γινει Αθηνα...

tsoukas77
09/08/2007, 20:02
Πολυ καλη λυση(αλλα με μικρη χωρητικοτητα) ειναι και τα σακιδια πλατης,τα πολυεστερικα εννοω.Εχουν και καλη αεροδυναμικη.

simeon
09/08/2007, 22:30
εγω νομιζω οτι στην πολη κοιτας πρακτικοτητα (γιατι το να απολαυσεις την οδηγηση) μαλλον ανεκδοτο ακουγετε...
στο ταξιδι και στις βολτρα απλα αφαιρεις την μπαγκαζιερα και το απολαυμανεις....

οσον αφορα την ομορφια ναι θελουμε να ειναι ωραιες οι μηχανες μας αλλα αμα με βολευει εμενα στα @@ τι θα πουν αυτοι που με κοιτανε...

στο κατω κατω δεν αρεσουν ολες οι μηχανεσ σε ολους οποτε και με ή χωρις μπαγκαζιερα μερικα μοντελα παλι χαλια θα μας φαινονται... :wacko:

sniper
10/08/2007, 10:46
Για τα υπόλοιπα μηχανάκια δεν ξέρω αλλά για SS η καλύτερη λύση είναι είτε τα tail bags είτε τα σαμάρια. Οτιδήποτε άλλο είναι επικίνδυνο (το κακόγουστο το αφήνω στην ασθητική του καθενός).

Έχουμε ξαναπεί ότι παίρνουμε μια μηχανή κατά κύριο λόγο για τον σκοπό που φτιάχτηκε αυτή. Αν δλδ κάποιος πήρε GSXR1000 για τουρισμό 80% και 20% πίστα είναι ανόητος. Υπάρχουν πλέον τρομερές μηχανές για τουρισμό (αργό ή γρήγορο) στα ίδια χρήματα με τις SS και φορτώνονται πολύ περισσότερο και καλύτερα από μια SS ή μια γυμνή.\

Ειδικά για τα γυμνά, επειδή είχα μία ΕΝΤΕΛΩΣ naked, ο ρόλος τους πλήν της κίνησης στην πολη, τις ΠΟΛΥ κοντινές βόλτες μου είναι ακατάληπτος. Όποιος τολμήσει ταξίδι (και δεν μιλάμε για ταξίδι με ταχύτητες 100-140χλμ/ώρα) και δεν χρειαστεί μετά ορθοπεδικό είναι ήρωας και πνευματικά ασταθής.

Τώρα βέβαια μπορούμε να μιλάμε για μήνες για το τι μπορεί να κάνει κάποιος με μια μηχανή αλλά δεν έχει νόημα. Και με παπί μπορείς να πας απο Αθήνα στην Βόρεια Νορβηγία αλλά....

Cpt. Haddock
10/08/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
........


+955

:a013: :a10:

Ταξιδευτής
11/08/2007, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
....


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
....

Γνωμη του καθενος: Σεβαστη αλλα δεν σημαινει οτι πρεπει αυτοματως και να ισχυει. :winka:

Αν καποιος πηρε ενα SS για 80% ταξιδια και 20% πιστα ειναι δικαιωμα του και αυτο ΔΕΝ τον κανει ανοητο. Στο εξωτερικο τετοια κομπλεξ τα εχουν ξεπερασει προ πολλου. (βλεπε τα χιλιαδες SS και Superbikes που ταξιδευουν καθε χρονο στην Ευρωπη και Αμερικη) :rolleyes:

Και στην τελικη ο καθενας ταξιδευει με αυτο που του αρεσει και ΟΧΙ με αυτο που πρεπει. Αν ηταν ετσι ολοι θα ειχαμε απο ενα μεγαλο On off και τελος. :rolleyes:

ΥΓ. .....Καπταιν: ΞΥΔΙ. :wave2: :a12:

sniper
11/08/2007, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Γνωμη του καθενος: Σεβαστη αλλα δεν σημαινει οτι πρεπει αυτοματως και να ισχυει. :winka:

Αν καποιος πηρε ενα SS για 80% ταξιδια και 20% πιστα ειναι δικαιωμα του και αυτο ΔΕΝ τον κανει ανοητο. Στο εξωτερικο τετοια κομπλεξ τα εχουν ξεπερασει προ πολλου. (βλεπε τα χιλιαδες SS και Superbikes που ταξιδευουν καθε χρονο στην Ευρωπη και Αμερικη) :rolleyes:

Και στην τελικη ο καθενας ταξιδευει με αυτο που του αρεσει και ΟΧΙ με αυτο που πρεπει. Αν ηταν ετσι ολοι θα ειχαμε απο ενα μεγαλο On off και τελος. :rolleyes:

....

Πάμε πάλι....

Στο εξωτερικό (και προφανέστατα αναφέρεσε στην Ευρώπη) έχουν δεκάδες/εκατοντάδες πίστες να γουστάρουν! Επίσης τα κλειδώνουν 10-11 μήνες το χρόνο και τα κυκλοφορούν 1-2 μήνες.

Εσύ τα χιλιάδες SS που τα είδες; εκτός κι αν κυκλοφορείς καθημερινά στις άλπεις και δεν το ξέρουμε. Αντίθετα, θα σε πληροφορήσω ότι οι μηχανές με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στην Ευρώπη κι αλλού είναι τα Sport Touring και τα Touring.

Στην τελική, θα συμφωνήσουμε οτι ο καθένας ταξιδεύει με ότι γουστάρει. Αυτό όμως δεν τον απαλλάσει απο το λάθος! Κι εγώ με SS "ταξιδεύω" αλλά όταν σκέφτομαι να το φορτώσω με ασφάλεια, θα προτιμούσα να ειχα ένα 1400GTR ή ένα Pan European...

A, και που σαι.... αν σε κανένα στριφτερό δρόμο στο βουνό σε τσαγιώσει κανένας παππούς που καβαλάει τουρίστα, κάνε ότι σε έπιασε κατούρημα και σταμάτα να φύγει μακρυά :winka:

Cpt. Haddock
13/08/2007, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
ΥΓ. .....Καπταιν: ΞΥΔΙ. :wave2: :a12:

Η πλακίτσα κομμένη με μενα μικρέ, οκ?

doctor x
13/08/2007, 08:56
και μετα λενε οτι δεν εχει τιποτα η τηλεοραση το πρωι!!!
:a014: :a014:
go on lads!



α!ερωτηση! σ αυτο τι... μπαγκαζιερα να βαλω?θελω να παω λουτσα για μπανιο!!:rotflmao:
:beer:

relax take it easy/mika


99314

Z-rider
13/08/2007, 18:01
Πηγα_Λευκαδα_το_Σ.Κ.Και_παρολο_που_πληρωσα_μια
αποσπωμενη_βαση_για_σακο_και_μια_μεγαλη_ζελατινα_
150E_δεν_τα_εβαλα_γιατι_σκεφτηκα_πως_να_
κυκλοφορησω_το_Ζ_σε_τετοια_κατασταση.

Θα_τα_βαλω_το_Σεπτεμβρη_για_Ιταλια.....

runnerma
13/08/2007, 18:26
Εγώ θα έβαζα αυτο:


99341

runnerma
13/08/2007, 18:27
Για να το φορτώσω ετσι:


99342

alx255
13/08/2007, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Απαπαπαπαπαπα που λέει και ο Γεωργίου. Μα καλα τι αίσχος είναι αυτό, είμαι βέβαιος ότι αυτός που το έχει ακούει και Πεγκυ Ζηνα.

:D :D :D a xa xa xa kalo:rotflmao:

alx255
13/08/2007, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Για να το φορτώσω ετσι:

auto einai pragmatika kalo.

Ταξιδευτής
14/08/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πάμε πάλι....

Στο εξωτερικό (και προφανέστατα αναφέρεσε στην Ευρώπη) έχουν δεκάδες/εκατοντάδες πίστες να γουστάρουν! Επίσης τα κλειδώνουν 10-11 μήνες το χρόνο και τα κυκλοφορούν 1-2 μήνες.

Εσύ τα χιλιάδες SS που τα είδες; εκτός κι αν κυκλοφορείς καθημερινά στις άλπεις και δεν το ξέρουμε. Αντίθετα, θα σε πληροφορήσω ότι οι μηχανές με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στην Ευρώπη κι αλλού είναι τα Sport Touring και τα Touring.

Στην τελική, θα συμφωνήσουμε οτι ο καθένας ταξιδεύει με ότι γουστάρει. Αυτό όμως δεν τον απαλλάσει απο το λάθος! Κι εγώ με SS "ταξιδεύω" αλλά όταν σκέφτομαι να το φορτώσω με ασφάλεια, θα προτιμούσα να ειχα ένα 1400GTR ή ένα Pan European...

A, και που σαι.... αν σε κανένα στριφτερό δρόμο στο βουνό σε τσαγιώσει κανένας παππούς που καβαλάει τουρίστα, κάνε ότι σε έπιασε κατούρημα και σταμάτα να φύγει μακρυά :winka:

Nικο, δεν διαφωνουμε επι της ουσιας.

Και εγω οταν παλευω να φορτωσω τη μηχανη τσαντιζομαι και σκεφτομαι οτι θα ηθελα για αυτη τη δουλεια να εχω ενα FJR πχ η ενα 1200 GS, αλλα οντας και εσυ κατοχος SS γνωριζεις το αξιωμα: θυσιαζουμε λιγο απο κατι για να εχουμε περισσοτερο απο κατι αλλο.

Οταν στα Μεγαρα η στις Σερρες βλεπω τα GS, τα Vstrom η τα ΧΤ να στριβουν δεν λεω οτι δεν εχουν λογο/δικαιωμα να βρισκονται εκει, και παρομοιως οταν βλεπω K7 και R1 φορτωμενα να ταξιδευουν για Χαλκιδικη απο Αθηνα δεν λεω οτι δεν εχουν λογο/δικαιωμα να ταξιδευουν. Ειπαμε: ο καθενας παιρνει τις αποφασεις του και απο εκει και περα δεν πεφτει λογος σε κανεναν.

Τα χιλιαδες SS που ταξιδευουν στον κοσμο δεν χρειαζεται να εισαι απο πανω για να τα βλεπεις... Δοξα το Θεο τα αρκετα φορουμ που παρακολουθω αναφερουν πολλα παραδειγματα. ;)
Επισης τωρα πλεον οι μηχανες κυκλοφορανε ολο το χρονο στις περισσοτερες χωρες, εκτος και αν εχει χιονισει.

Α και που σαι... Εγω ειμαι ΠΟΛΥ μικρος για να αναμετρηθω με καποιον ..."παππου" που οργωνε τις Ευρωπες πριν καν γεννηθω... Δεν νομιζω οτι ειπα ποτε κατι αλλο. Ειπαμε: Respect. ;)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η πλακίτσα κομμένη με μενα μικρέ, οκ?

Και με μενα, "μεγαλε". Οκ; :wave2:

H.A.Balafoutre
14/08/2007, 12:39
Όλα είναι θέμα πρακτικής και αισθητικής του ιδιοκτήτη.

Εγώ προσωπικά καλύτερα να το κάψω το Fazer παρά να βάλω βαλίτσα πίσω. Για κάθε μέρα δε, προσαρμόστηκα αλλιώς.

Κι αν θα το σκεφτώ ποτέ, μόνον σε ταξίδι. Αγόρασα πρόσφατα ένα tank bag, αν θα βάλω σαμάρια, και θα είμαι ΟΚ.

Στα μεγάλα On-Off και στα μεγάλα touring όμως κολολέει να τα φορτώνεις με όλα τα κομφόρ.

Τώρα για κάτι μοντέλα που οπτικά μια τέτοια παρέμβαση μοιάζει εντελώς εμετός.......μα σάμπως, το μοναδικό θέαμα είναι που μας γυνράνει τα έντερα.........τι να κάνεις, αφού βολεύει τον άλλον.....εμείς απλώς δεν τον καλούμε σε κόντρα για μην χάσουμε και δεν ξέρουμε που να κρυφτούμε.....:lol: