PDA

View Full Version : Διασταυρώθηκε με το θάνατο στα 18 του χρόνια



Respect
09/08/2007, 08:39
Τραγικό θάνατο στην άσφαλτο βρήκε τα ξημερώματα της Τετάρτης ένας 18χρονος άνδρας στην περιοχή του Σκαγιοπουλείου. Το περιστατικό συνέβη στις 00.05, στη συμβολή των οδών Σμύρνης και Σολωμού.

Ο 18χρονος, υπήκοος Αλβανίας, οδηγούσε τη δίκυκλη μοτοσικλέτα του επί της οδού Σμύρνης, με κατεύθυνση από την οδό Μεσολογγίου προς την οδό Ναυαρίνου.
Στη διασταύρωση της Σμύρνης με την οδό Σολωμού όμως, ο χάρος καραδοκούσε.

Ο νεαρός παραβίασε πινακίδα στοπ και το κακό δεν άργησε να συμβεί, καθώς ένα Ι.Χ. επιβατικό που οδηγούσε 19χρονη κοπέλα συγκρούστηκε με το μοτοποδήλατο.

Ο 18χρονος βρήκε ακαριαίο θάνατο, ενώ πληροφορίες από αυτόπτες μάρτυρες θέλουν το νεαρό να μην φορούσε προστατευτικό κράνος. Λίγα λεπτά αργότερα έφτασε στο σημείο και ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ, όπου παρέλαβε το άψυχο σώμα του 18χρονου.

Η 19χρονη οδηγός του αυτοκινήτου συνελήφθη, ενώ προανάκριση για τα αίτια του δυστυχήματος διενεργεί το Τμήμα Τροχαίας Πάτρας.

(εφημερίδα ημέρα 9/8/07)

makis206
09/08/2007, 08:44
Παραβίασε στοπ... δεν φορούσε κράνος... όχι ότι θα τον έσωζε κιόλας όπως φαντάζομαι το ατύχημα..

Κρίμα.. μόνο 18 χρονών...

Βάλε και το σοκ που προκάλεσε στη 19χρονη κοπελιά...

:sad: :sad:

Εχετλαίος
09/08/2007, 08:50
Ας υποθέσουμε ότι εξακριβωμένα και αντικειμενικά τα πράγματα συνέβησαν όπως περιγράφονται στο άρθρο.
Αν παραβίασε ΣΤΟΠ (παρανομία 1), δεν φορούσε κράνος (παρανομία 2) τότε γιατί συνελήφθη η κοπέλα; Επειδή το κράτος δεν μπορούσε να εισπράξει τα πρόστιμα από τον πεθαμένο έπρεπε να τα εισπράξει από τις δίκες στις οποίες θα μπλέξει την κοπέλα;
Αιδώς αχρείοι!

Respect
09/08/2007, 08:50
Το συγκεκριμένο σημείο είναι σημείο ατυχημάτων επί καθημερινής βάσης.
Οι πάντες φωνάζουν για φανάρια αλλά όσο τα έχετε δει εσείς άλλο τόσο τα έχουμε δει και εμείς!

Honest John
09/08/2007, 08:53
Για κάποιο λόγο λυπάμαι περισσότερο την κοπέλα και τα τραβήγματα που θα έχει τώρα + το ψυχολογικό τραύμα παρά τον -άτυχο μα- κάγκουρα στο μηχανάκι..

airamhag
09/08/2007, 08:53
τα στοπ παραβιαζονται ..

γιαυτο διπλη προσοχη ..

Respect
09/08/2007, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ας υποθέσουμε ότι εξακριβωμένα και αντικειμενικά τα πράγματα συνέβησαν όπως περιγράφονται στο άρθρο.
Αν παραβίασε ΣΤΟΠ (παρανομία 1), δεν φορούσε κράνος (παρανομία 2) τότε γιατί συνελήφθη η κοπέλα; Επειδή το κράτος δεν μπορούσε να εισπράξει τα πρόστιμα από τον πεθαμένο έπρεπε να τα εισπράξει από τις δίκες στις οποίες θα μπλέξει την κοπέλα;
Αιδώς αχρείοι! Το καταλαβαίνω αυτό που θες να πεις, από την άλλη όμως καλώς ή κακώς μπλέχτηκε σε μια κατάσταση όπου ο ένας πέθανε. Λογικό είναι να τη πάνε για ανάκριση.

Εχετλαίος
09/08/2007, 08:59
Ανάκριση...σίγουρα θα χρειαστεί να δώσει μια κατάθεση. Αλλά σύληψη;
Βάλτε για μια στιγμή τον εαυτό σας (τη γυναίκα σας, τη μάνα σας) στη θέση της κοπελιάς. Να προσπαθείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Άσε δε την ψυχική κακοποίηση, ότι έστω και ακούσια, εμπλέκεσαι στο θάνατο κάποιου. Τρομακτικές, εφιαλτικές καταστάσεις. Αλλάζει η ζωή σου από τη μια στιγμή στην άλλη γιατί κάποιο (άντε να μην πω τη λέξη μια που δε ζει πια) αποφάσισε να σκατώσει και τη ζωή του και τη δική σου. Αδικία, παράφορη αδικία...

kalesin
09/08/2007, 09:02
φανταζομαι οτι η κοπελα δεν συνεληθφη, ουτε την προσηγαγαν με χειροπεδες

για καταθεση την πηγαν την κοπελα. Μην ξεχναμε οτι υπηρξε νεκρος. Μιλαμε για φονο εξ' αμελειας η κατι τετοιο [τα νομικα δεν ειναι το δυνατο μου σημειο, αντιθετα με την ηλιοθεραπεια]



Οσο για τον νεκρο οδηγο, δυστυχως οι χαζομαρες πληρωνονται. Μερικες φορες πληρωνονται κ πολυ χοντρα

Η κοπελα ομως δεν εφταιγε σε τιποτα να εχει σκοτωσει, εστω κ αθελα της, εναν ανθρωπο

sergiosm
09/08/2007, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ας υποθέσουμε ότι εξακριβωμένα και αντικειμενικά τα πράγματα συνέβησαν όπως περιγράφονται στο άρθρο.
Αν παραβίασε ΣΤΟΠ (παρανομία 1), δεν φορούσε κράνος (παρανομία 2) τότε γιατί συνελήφθη η κοπέλα; Επειδή το κράτος δεν μπορούσε να εισπράξει τα πρόστιμα από τον πεθαμένο έπρεπε να τα εισπράξει από τις δίκες στις οποίες θα μπλέξει την κοπέλα;
Αιδώς αχρείοι!


Το ότι ο δημοσιογράφος έγραψε ότι συνελήφθη η κοπέλα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι συνελήφθη.

Το σίγουρο είναι ότι πήγε για να δώσει κατάθεση (κατά πάσα πιθανότητα στο τμήμα) απο το οποίο, αν τα πράγματα είναι όπως περιγράφονται θα πρέπει να έφυγε ελεύθερη και χωρίς κατηγορίες.
Με άλλα λόγια είναι πολύ πιθανό το "συνελήφθη" να είναι μ@λ@κί@ του δημοσιογράφου.

Αν πάλι, τα περιστατικά είναι όπως περιγράφονται και παρόλα αυτά συνελήφθη είναι μ@λ@κί@ της αστυνομίας .....

Εχετλαίος
09/08/2007, 09:07
Φόνος εξ αμελείας...
Σκεφτήτε τι "ωραία" που θα φαίνεται στο ποινικό της μητρώο. Και είναι μόλις 19 ετών. Βρέθηκε στο δρόμο της ένας (άντε να μην πω τη λέξη πάλι) και της κατέστρεψε τη ζωή. Αδικία!

sergiosm
09/08/2007, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Μιλαμε για φονο εξ' αμελειας η κατι τετοιο [τα νομικα δεν ειναι το δυνατο μου σημειο, αντιθετα με την ηλιοθεραπεια]


:nono:

Λάθος. Μιλάμε για ακούσια συμμετοχή σε ένα τροχαίο για το οποίο δεν φέρει καμία ευθύνη (αν βέβαια το περιστατικό έγινε όπως περιγράφεται)



Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Η κοπελα ομως δεν εφταιγε σε τιποτα να εχει σκοτωσει, εστω κ αθελα της, εναν ανθρωπο

:nono:
Και αυτό λάθος είναι.
Η κοπέλα δεν σκότωσε κανένα. Ο άλλος (δυστυχώς) σκότωσε τον εαυτό του.

Εχετλαίος
09/08/2007, 09:11
Μακάρι να έχεις δίκιο.

kalesin
09/08/2007, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
:nono:

Λάθος. Μιλάμε για ακούσια συμμετοχή σε ένα τροχαίο για το οποίο δεν φέρει καμία ευθύνη (αν βέβαια το περιστατικό έγινε όπως περιγράφεται)


το ηξερα οτι κατι λαθος εγραφα....
παντα μιλαμε για την περιπτωση το περιστατικο να περθγραφεται οπως εγινε



Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

:nono:
Και αυτό λάθος είναι.
Η κοπέλα δεν σκότωσε κανένα. Ο άλλος (δυστυχώς) σκότωσε τον εαυτό του.

ισως λαθος διατυπωση, αλλα στην ουσια μεσα της δεν εχει καμια διαφορα. Σογουρα αυτη τη στιγμη αισθανεται απιστευτα ενοχη, σκεφτεται αν θα μπορουσε να το εχει αποφυγει κτλ...



:beer: :beer:

Cpt. Haddock
09/08/2007, 09:17
Ρε σεις...

:rolleyes:

Η κοπέλα καλώς ή κακώς είναι ΑΜΕΣΑ εμπλεκόμενη σε θάνατο. Η σύλληψη σε αυτές τις περιπτώσεις είναι αυτόματη όσο και τυπική διαδικασία μέχρι η προανάκριση να ξεκαθαρίσει πως έχουν τα πράγματα...

(και για να το αντιστρέψω... :evil: )

Αν είχαμε:

- Οδηγό Μηχανής συμφορουμίτη (χτύπα ξύλο) και όχι αλβανό
- Οδηγό αυτοκινήτου έναν τυχαίο (και όχι μια κοπελίτσα 19 χρονών)

Και δεν ήμασταν σίγουροι ποιος φταίει και ο οδηγός αφηνόταν ελεύθερος θα λέγατε τα ίδια; :rolleyes:

Περι ποινικού μητρώου: Αν αποδειχθεί οτι δε φταίει δεν θα γραφτεί τίποτα στο ποινικό μητρώο.

Μη βιάζεστε

sergiosm
09/08/2007, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
ισως λαθος διατυπωση, αλλα στην ουσια μεσα της δεν εχει καμια διαφορα. Σογουρα αυτη τη στιγμη αισθανεται απιστευτα ενοχη, σκεφτεται αν θα μπορουσε να το εχει αποφυγει κτλ...
:beer: :beer:

Αυτό σίγουρα,
θα πρέπει όμως να συνειδητοποιήσει ότι δεν φταίει αυτή για το περιστατικό (εννοείται αν έγινε πράγματι έτσι κλπ).
Και ελπίζω οι γύρω της να την στηρίξουν και να τη βοηθήσουν να το ξεπεράσει...



:beer: :beer:

sober
09/08/2007, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε σεις...

:rolleyes:

Η κοπέλα καλώς ή κακώς είναι ΑΜΕΣΑ εμπλεκόμενη σε θάνατο. Η σύλληψη σε αυτές τις περιπτώσεις είναι αυτόματη όσο και τυπική διαδικασία μέχρι η προανάκριση να ξεκαθαρίσει πως έχουν τα πράγματα...

(και για να το αντιστρέψω... :evil: )

Αν είχαμε:

- Οδηγό Μηχανής συμφορουμίτη (χτύπα ξύλο) και όχι αλβανό
- Οδηγό αυτοκινήτου έναν τυχαίο (και όχι μια κοπελίτσα 19 χρονών)

Και δεν ήμασταν σίγουροι ποιος φταίει και ο οδηγός αφηνόταν ελεύθερος θα λέγατε τα ίδια; :rolleyes:

Περι ποινικού μητρώου: Αν αποδειχθεί οτι δε φταίει δεν θα γραφτεί τίποτα στο ποινικό μητρώο.

Μη βιάζεστε


+1000000000000000000000000000000000000

:rolleyes:

xampos
09/08/2007, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


Βάλε και το σοκ που προκάλεσε στη 19χρονη κοπελιά...

:sad: :sad:


+ 1000 :sad:

Respect
09/08/2007, 09:28
Εγώ να ρωτήσω κάτι τώρα;

Ένας 18χρονος με μηχανή και μια 19χρονη με αυτοκίνητο.
Κατά πόσον αυτοί οι 2 είναι δυνατόν να μπορούν να ανταπεξέλθουν στις περιστάσεις με ασφάλεια και σύνεση;

raistlin
09/08/2007, 09:29
Λογικά τίποτε δε θα γίνει με την κοπέλα 18+tuono=όχι δίπλωμα αυτός φταίει για ό,τι γίνει...

sergiosm
09/08/2007, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε σεις...

:rolleyes:

Η κοπέλα καλώς ή κακώς είναι ΑΜΕΣΑ εμπλεκόμενη σε θάνατο.


Κάτσε ρε κάπταιν,

το ότι η κοπέλα είναι ΑΜΕΣΑ εμπλεκόμενη σε θάνατο (γεγονός ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ) δεν σημαίνει απαραίτητα ότι φταίει και για αυτό.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η σύλληψη σε αυτές τις περιπτώσεις είναι αυτόματη όσο και τυπική διαδικασία μέχρι η προανάκριση να ξεκαθαρίσει πως έχουν τα πράγματα...


Η σύλληψη (θεωρητικά) προϋποθέτει υπαιτιότητα (ευθύνη για το περιστατικό).
Συνεπώς αν τα πράγματα είναι ξεκάθαρα μπορεί να γίνει και επί τόπου. Αλλιώς πας τμήμα (ως εμπλεκόμενος και μόνο) και εκεί αναλόγως είτε γίνεται σύλληψη, είτε όχι.
Σε κάθε περίπτωση υπάρχει μία διαδικασία.
Πάντως είτε έγινε, είτε όχι σύλληψη, είναι στην ουσία αδιάφορο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(και για να το αντιστρέψω... :evil: )

Αν είχαμε:

- Οδηγό Μηχανής συμφορουμίτη (χτύπα ξύλο) και όχι αλβανό
- Οδηγό αυτοκινήτου έναν τυχαίο (και όχι μια κοπελίτσα 19 χρονών)

Και δεν ήμασταν σίγουροι ποιος φταίει και ο οδηγός αφηνόταν ελεύθερος θα λέγατε τα ίδια; :rolleyes:



Sorry, αλλά έτσι δεν το αντιστρέφεις, έτσι το διαστρεβλώνεις.
Γιατί όλα τα σχόλια γίνονται ΘΕΩΡΟΝΤΑΣ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟ (έστω και υποθετικά) ότι η κοπέλα ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕ, ενώ στο δικό σου παράδειγμα -όπως ο ίδιος λες- δεν είμαστε σίγουροι για το ποιος φταίει.
Κατόπιν αυτών σου απαντώ τα εξής:

1) Αν ΔΕΝ ήμασταν σίγουροι για το ποιος έφταιγε προφανώς (εγώ τουλάχιστον) ΔΕΝ θα έλεγα τα ίδια

2) Αν ΗΜΑΣΤΑΝ σίγουροι για το ποιος έφταιγε (δηλαδή ο οδηγός της μηχανής και όχι η κοπέλα) (εγώ τουλάχιστον) ΘΑ έλεγα τα ίδια



Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Περι ποινικού μητρώου: Αν αποδειχθεί οτι δε φταίει δεν θα γραφτεί τίποτα στο ποινικό μητρώο.
Μη βιάζεστε

Σωστός
:wave2: :beer:

sergiosm
09/08/2007, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από raistlin
18+tuono=όχι δίπλωμα αυτός φταίει για ό,τι γίνει...

Το ότι κάποιος οδηγεί (αν οδηγεί) χωρίς δίπλωμα ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι ευθύνεται για ό,τι γίνει στο δρόμο.


Το ένα δεν έχει καμία σχέση με το άλλο...

hidefnick
09/08/2007, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Εγώ να ρωτήσω κάτι τώρα;

Ένας 18χρονος με tuono και μια 19χρονη με αυτοκίνητο.
Κατά πόσον αυτοί οι 2 είναι δυνατόν να μπορούν να ανταπεξέλθουν στις περιστάσεις με ασφάλεια και σύνεση;

18χρονος Αλβανός με Tuono? Αν σπεκουλάρω θα με πείτε ρατσιστή.......

Οσο για την κοπέλα, δηλαδή αν σου βγεί εσένα κάποιος από Stop σε κεντρικό δρόμο πως ακριβώς θα αντιδράσεις? Με ασφάλεια και σύνεση?

Νομίζω ότι ο captain το έθεσε στις πραγματικές του διαστάσεις. Ολα τα υπόλοιπα είναι "συζήτηση να γίνετε"

Respect
09/08/2007, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
18χρονος Αλβανός με Tuono? Αν σπεκουλάρω θα με πείτε ρατσιστή.......

Οσο για την κοπέλα, δηλαδή αν σου βγεί εσένα κάποιος από Stop σε κεντρικό δρόμο πως ακριβώς θα αντιδράσεις? Με ασφάλεια και σύνεση?

Νομίζω ότι ο captain το έθεσε στις πραγματικές του διαστάσεις. Ολα τα υπόλοιπα είναι "συζήτηση να γίνετε" Δε μπορώ να ξέρω πως ακριβώς θα αντιδράσω αλλά το βέβαιο είναι πως το περιμένω να συμβεί κάθε φορά που πιάνω τιμόνι στα χέρια μου. Δε αισθάνομαι άτρωτος.
Κάποιες από τις τακτικές μου λοιπόν είναι να προσπαθώ να βλέπω πιο μπροστά από τον μπροστινό μου, να φορώ το κράνος, τη ζώνη και άλλα τέτοια. (ασφάλεια και σύνεση)

airamhag
09/08/2007, 11:20
λογικα

στην ελλαδα ζουμε..

οταν βλεπεις ΣΤΟΠ περιμενεις παντα καποιος να πεταχτει..
ειδικα αν ξερεις την περιοχη ..

η εστω αν μπορεις να κρινεις οτι αυτος που εχει το στοπ δεν εχει ορατοτητα...αρα πρεπει να βγει πιο εξω...

καπου εδω ναι κολαει η ηλικια..

fantacid
09/08/2007, 12:14
εδω περνας ΠΡΑΣΙΝΟ κ δεν εισαι σιγουρος οτι δε θα σου πεταχτει καπιος,
αλλο ποσο στο STOP!



το εαν δεν εχεις διπλωμα δε σημαινει οτι ανακαστηκα φταις (ουσιαστικα, νομικα δε ξερω εαν μπορει καποιος καλος δικιγορος να το προσβαλει!)

π.χ. εχω 3 διπλωματα οδηγησης, αλλα οχι απεριοριστων κυβικων!
εαν μου πεταχει απο στοπ καποιος φταιω εγω που "δεν εχω διπλωμα"?

εαν ειχα βγαλει το διπλωμα Α1 μετα απο ενα εξαμηνο, θα ειχε ανανεωθει αυτοματα σε απερριωριστων!!




οσο για τη κοπελα, λογικα, θα αθωοθει αργα ή γρηγορα,
για πες τε μου ομως ποσο καιρο θα την κυνηγαν οι τυψεις?
ποσα βραδια θα ξυπναει με εφιαλτες κ δε ξερω γω τι?
με το ψυχολογικο τι γινετε?

CIRUS
09/08/2007, 12:19
ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΟΛΛΗΤΟΥ ΜΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΟΧΙ STOP, ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΕΚΡΟΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ (ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ ΔΥΟ ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ). ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΑΥΤΟΦΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΔΙΑΛΥΘΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΔΥΣΤΗΧΥΜΑ, ΒΕΒΑΙΑ ΑΘΩΟΣ ΒΓΗΚΕ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΥΘΥΝΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΥΨΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΛΑΝΤΑΞΕΙ ΣΤΟ ΚΛΑΜΑ, ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΛΑ ΤΡΑΓΙΚΕΣ!!!! :( :(

sotpag
09/08/2007, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ας υποθέσουμε ότι εξακριβωμένα και αντικειμενικά τα πράγματα συνέβησαν όπως περιγράφονται στο άρθρο.
Αν παραβίασε ΣΤΟΠ (παρανομία 1), δεν φορούσε κράνος (παρανομία 2) τότε γιατί συνελήφθη η κοπέλα; Επειδή το κράτος δεν μπορούσε να εισπράξει τα πρόστιμα από τον πεθαμένο έπρεπε να τα εισπράξει από τις δίκες στις οποίες θα μπλέξει την κοπέλα;
Αιδώς αχρείοι!



η διαδικασια του αυτοφωρου ειναι "τυπικη" σε αυτες τις περιπτωσεις μεχρι να εξακριβοθουν τα αιτια του τροχαιου ( εδω πανε μεχρι και οι μηχανοδηγοι του ΟΣΕ..)



Αρχικά δημιουργήθηκε από Honest John
Για κάποιο λόγο λυπάμαι περισσότερο την κοπέλα και τα τραβήγματα που θα έχει τώρα + το ψυχολογικό τραύμα παρά τον -άτυχο μα- κάγκουρα στο μηχανάκι..


εσυ δλδ φορας παντα κρανος (και εστω να φορουσε τι θα εκανε το κρανος στον αυχαινα εκτος απο ζημια;;;;)

ή δεν εχεις κανει ποτε το λαθος να περασεις ανα στοπ :mad:


λες να ηταν τοσο μαλακας και να ηθελε να σκοτωθει!!!!


ρε μην βγαζετε ετσι συμπερασματα και μαλιστα για πραγματα που κανουμε και εμεις

blueblack
09/08/2007, 15:05
ΟΛΟΙ ΟΙ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΕΔΩ ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΝΕ.........???????


Άλλοίμονο σέ αύτόν πού φεύγει ............

Ή ζωή είναι πολύ γλυκειά.........!!!!!!!!!

Ύπέρμαχοι τού δικαίου ...................ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ........ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΝΕΚΡΟΣ..!!


:wave2:

zoropatra
09/08/2007, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Εγώ να ρωτήσω κάτι τώρα;

Ένας 18χρονος με tuono και μια 19χρονη με αυτοκίνητο.
Κατά πόσον αυτοί οι 2 είναι δυνατόν να μπορούν να ανταπεξέλθουν στις περιστάσεις με ασφάλεια και σύνεση;


τι τουονο ρε ενα σι μπι αρ 125 μαυρο ηταν........

και εχουμε και τους αλλους που λενε να βαλουν φαναρια!!!!!

επειδη εχει στραβομαρα ο καθενας (γιατι το στοπ φαινεται εκει!!) θα γεμισουμε ολη την πατρα με φαναρια?

ειναι λογικη αυτη?

Honest John
09/08/2007, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
εσυ δλδ φορας παντα κρανος
Ναι. Αν και δεν είπα τίποτα για το αν φορούσε κράνος ο άλλος ή όχι..



ή δεν εχεις κανει ποτε το λαθος να περασεις ανα στοπ :mad:
Όχι. Έχει δεν έχει στοπ ο δρόμος πάντα κοιτάω γιατί και προτεραιότητα να έχεις μπορεί ο άλλος να μην προσέξει και να σε πατήσει.




λες να ηταν τοσο μαλακας και να ηθελε να σκοτωθει!!!!
Γιατί, όποιος σκοτώνεται το θέλει;;





ρε μην βγαζετε ετσι συμπερασματα και μαλιστα για πραγματα που κανουμε και εμεις
Speak for yourself m8.. δεν ξέρω τί κάνετε εσείς αλλά εγώ όταν βγαίνω με τη μηχανή είμαι πάντα προσεκτικός, δεν κάνω καγκουριές και γι' αυτό μέχρι σήμερα θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που δεν έχω πέσει και δεν έχω πάθει ατύχημα ποτέ. Τα λάθη στο δρόμο πληρώνονται.

Akatanomastos
09/08/2007, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Honest John

Speak for yourself m8.. δεν ξέρω τί κάνετε εσείς αλλά εγώ όταν βγαίνω με τη μηχανή είμαι πάντα προσεκτικός, δεν κάνω καγκουριές και γι' αυτό μέχρι σήμερα θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που δεν έχω πέσει και δεν έχω πάθει ατύχημα ποτέ. Τα λάθη στο δρόμο πληρώνονται.


..






makari afta na einai arketa gia na se xoun(kai na mas exoun) kala

anf125
09/08/2007, 21:54
Κι εμένα κάτι μου βρωμάει στην "είδηση"... "μοτοποδήλατο"... "Αλβανός"... "δε φορούσε κράνος"... "19χρονη"...

Από που προκύπτει άραγε ότι την προτεραιότητα παραβίασε ο δικυκλιστής;

- Από την κατάθεση της οδηγού που τον σκότωσε; Από κατάθεση του νεκρού προφανώς όχι...

- Από έρευνα της αστυνομίας; Ωχωχ... Θύμα Αλβανός... μπορεί να μην είχε και χαρτιά... και επαρχία... και το κοριτσάκι μπορεί να ήταν και συμπαθητικό...

- Από αυτόπτες μάρτυρες; Ποιος θα κατέθετε όμως υπέρ του Αλβανού; Εσείς μήπως; Δε βλέπω χέρια... :rolleyes:


Τέσπα δεν κάνω τον έξυπνο ούτε τον Πουαρό, αλλά ας μη βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα ούτε να χάφτουμε τα γραφτά των δημοσιογραφούντων, ας είμαστε λίγο πιο πονηρεμένοι και ανοιχτόμυαλοι ταυτόχρονα.

Για το ότι δεν φορούσε κράνος προφανώς ήταν αυτοκαταστροφικό και απέβη μοιραίο.

Respect
09/08/2007, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra


και εχουμε και τους αλλους που λενε να βαλουν φαναρια!!!!!

επειδη εχει στραβομαρα ο καθενας (γιατι το στοπ φαινεται εκει!!) θα γεμισουμε ολη την πατρα με φαναρια?

ειναι λογικη αυτη? Και στη Φαβιέρου όταν έμενα μέχρι και στο δρόμο το είχαμε ζωγραφίσει το STOP αλλά παρόλα αυτά είδα μεταξύ άλλων 5 νεκρούς και το μαγαζί στη γωνία με τα ηχητικά να αλλάζει βιτρίνα αμέτρητες φορές!
Εσύ τότε δεν ήσουν ταξιτζής και ίσως να μη το ξέρεις αλλά εγώ που ήμουν truckdriver και παρόν σε ένα κάρο φάσεις εκεί, συμφωνούσα και επέμενα για φανάρια! Θέλω να πω με αυτό πως χέστηκα και αν γεμίσει όλη η πόλη κάθε δεύτερη γωνία με φανάρια έτσι και είναι απαραίτητο.

(κατά διαβολική σύμπτωση μια και εργάζεται η γυναίκα μου στη Σολομού είμαι παρόν και σε φάσεις που γίνονται στο σημείο το οποίο αναφερόμαστε, που φαίνεται το STOP και την έφαγε ο πιτσιρικάς)

KaterinaX2
10/08/2007, 00:54
Διασταυρωθηκε με το θανατο στα 18 του...
Δεν ειναι ο μονος...


ΔΥΣΤΗΧΩΣ! Καθε λιγο τετοια ακουγονται...
Παραβιασε STOP, παραβιασε κοκκινο...ηταν μικρος δε φοραγε κρανος, ηταν μεγαλυτερος ειχε παιδια...
Εφταιγε η δεν εφταιγε, παντα ο μοτοσυκλετιστης την πληρωνει...
Παντα καπου παραμονευει το κακο, προσοχη μεγαλη στους δρομους!

Τις μηχανες δεν τις υπολογιζουν οπως πρεπει οι αυτοκινητιστες, γι αυτο τα ματια σας 1000 στους δρομους!

kalesin
10/08/2007, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Κι εμένα κάτι μου βρωμάει στην "είδηση"... "μοτοποδήλατο"... "Αλβανός"... "δε φορούσε κράνος"... "19χρονη"...

Από που προκύπτει άραγε ότι την προτεραιότητα παραβίασε ο δικυκλιστής;

- Από την κατάθεση της οδηγού που τον σκότωσε; Από κατάθεση του νεκρού προφανώς όχι...

- Από έρευνα της αστυνομίας; Ωχωχ... Θύμα Αλβανός... μπορεί να μην είχε και χαρτιά... και επαρχία... και το κοριτσάκι μπορεί να ήταν και συμπαθητικό...

- Από αυτόπτες μάρτυρες; Ποιος θα κατέθετε όμως υπέρ του Αλβανού; Εσείς μήπως; Δε βλέπω χέρια... :rolleyes:


Τέσπα δεν κάνω τον έξυπνο ούτε τον Πουαρό, αλλά ας μη βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα ούτε να χάφτουμε τα γραφτά των δημοσιογραφούντων, ας είμαστε λίγο πιο πονηρεμένοι και ανοιχτόμυαλοι ταυτόχρονα.

Για το ότι δεν φορούσε κράνος προφανώς ήταν αυτοκαταστροφικό και απέβη μοιραίο.

:rolleyes: :rolleyes:

zoropatra
10/08/2007, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Κι εμένα κάτι μου βρωμάει στην "είδηση"... "μοτοποδήλατο"... "Αλβανός"... "δε φορούσε κράνος"... "19χρονη"...

Από που προκύπτει άραγε ότι την προτεραιότητα παραβίασε ο δικυκλιστής;

- Από την κατάθεση της οδηγού που τον σκότωσε; Από κατάθεση του νεκρού προφανώς όχι...

- Από έρευνα της αστυνομίας; Ωχωχ... Θύμα Αλβανός... μπορεί να μην είχε και χαρτιά... και επαρχία... και το κοριτσάκι μπορεί να ήταν και συμπαθητικό...

- Από αυτόπτες μάρτυρες; Ποιος θα κατέθετε όμως υπέρ του Αλβανού; Εσείς μήπως; Δε βλέπω χέρια... :rolleyes:


Τέσπα δεν κάνω τον έξυπνο ούτε τον Πουαρό, αλλά ας μη βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα ούτε να χάφτουμε τα γραφτά των δημοσιογραφούντων, ας είμαστε λίγο πιο πονηρεμένοι και ανοιχτόμυαλοι ταυτόχρονα.

Για το ότι δεν φορούσε κράνος προφανώς ήταν αυτοκαταστροφικό και απέβη μοιραίο.


οταν γινεται ενα τροχαιο παντα μα παντα υπαρχουν σημαδια στον δρομο και στην περιπτωση αυτη φαινοταν και η κατευθηνση του ι.χ γιατι δεν ειναι πιστευω δυνατο μια μοτο να αλλαξει την διευθηνση ενως τουτου.

costas81
10/08/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaterinaX2
Διασταυρωθηκε με το θανατο στα 18 του...
Δεν ειναι ο μονος...


ΔΥΣΤΗΧΩΣ! Καθε λιγο τετοια ακουγονται...
Παραβιασε STOP, παραβιασε κοκκινο...ηταν μικρος δε φοραγε κρανος, ηταν μεγαλυτερος ειχε παιδια...
Εφταιγε η δεν εφταιγε, παντα ο μοτοσυκλετιστης την πληρωνει...
Παντα καπου παραμονευει το κακο, προσοχη μεγαλη στους δρομους!

Τις μηχανες δεν τις υπολογιζουν οπως πρεπει οι αυτοκινητιστες, γι αυτο τα ματια σας 1000 στους δρομους!


εμεις οι ιδιοι που οδηγαμε μηχανες οδηγαμε και αυτοκινητα.

ο δρομος δεν ειναι ιδιοκτησια κανενος για να στριβει οπως και οποτε γουσταρει αλλα ουτε και να 300ριζουμε επειδη η μηχανη μας ειναι γρηγορη!

Πρέπει να προσέχουμε όλοι! Τις ίδιες μαλακιες που κάνουμε οταν οδηγαμε μηχανη κανουμε και οταν οδηγαμε αυτοκινητο!

Η συζήτιση αυτη δεν τελειώνει ποτε!

Κρίμα για το παιδί!

cityfly
10/08/2007, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Κι εμένα κάτι μου βρωμάει στην "είδηση"... "μοτοποδήλατο"... "Αλβανός"... "δε φορούσε κράνος"... "19χρονη"...

Από που προκύπτει άραγε ότι την προτεραιότητα παραβίασε ο δικυκλιστής;
.....


ας είμαστε λίγο πιο πονηρεμένοι και ανοιχτόμυαλοι ταυτόχρονα.

Για το ότι δεν φορούσε κράνος προφανώς ήταν αυτοκαταστροφικό και απέβη μοιραίο.


γιατί πάντα πουλάει μια καλή θεωρία συνομοσίας

apk
19/08/2007, 22:55
Γιατί, τα βλέπουν οι κάφροι πατεράδες τους και οι γκόμενοί τους που τις μαθαίνουν να οδηγούν έτσι???
:mad:

Meyaleleth
20/08/2007, 08:18
Το θέμα είναι να τα διαβάζουμε αυτά εμείς, οι ύπόλοιποι και να μάθουμε να είμαστε πιο προσεχτικοί. Άλλωστε , εμένα με μάθανε να κόβω να τσεκάρω όλους τους δρόμουσ ακόμα και αν ο άλλος έχει STOP. Κάθε μέρα παραβιάζονται STOP και φανάρια. Τα ξέρουμε αυτά...Προσοχή.

skous
24/08/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Κι εμένα κάτι μου βρωμάει στην "είδηση"... "μοτοποδήλατο"... "Αλβανός"... "δε φορούσε κράνος"... "19χρονη"...

Από που προκύπτει άραγε ότι την προτεραιότητα παραβίασε ο δικυκλιστής;

- Από την κατάθεση της οδηγού που τον σκότωσε; Από κατάθεση του νεκρού προφανώς όχι...

- Από έρευνα της αστυνομίας; Ωχωχ... Θύμα Αλβανός... μπορεί να μην είχε και χαρτιά... και επαρχία... και το κοριτσάκι μπορεί να ήταν και συμπαθητικό...

- Από αυτόπτες μάρτυρες; Ποιος θα κατέθετε όμως υπέρ του Αλβανού; Εσείς μήπως; Δε βλέπω χέρια... :rolleyes:



Σωστή η θεωρεία ΑΛΛΑ...

εάν το ΣΤΟΠ το είχε ο μοτοσυκλετιστής και όχι η κοπέλα (στο άρθρο αναφέρει ότι το ΣΤΟΠ το είχε η μηχανή, άρα σχετικά απίθανο να υπήρχε και ΣΤΟΠ στον δρόμο του αυτοκινήτου), τότε φταίει ο μοτοσυκλετιστής.

ΣΤΟΠ σημαίνει σταματάμε και περνάμε εάν δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ που να έρχεται.

ΑΡΑ εάν είχε ΣΤΟΠ μόνο η μηχανή, τότε αυτός το απραβίασε, καθώς το αυτοκίνητο δεν παραβίασε καμία πινακίδα (Αφού δεν υπήρχε!)

possidi
29/08/2007, 14:14
Εγω δηλαδη αν ερθει καταπανω μου αλλοδαπο κουφετο και παραβιασει stop και χωρις κρανος για να μην του ΄χαλασει το τσουλουφι...ΘΑ ΣΥΛΛΑΒΟΥΝ ΕΜΕΝΑ???

Δε θα σχολιασω το γεγονος οτι κατα 99.99% οδηγουσε χωρις διπλωμα...

Τι να πω? Παντα κρανος σε αλλοδαπους και μη...

BELZEBOYLIS
29/08/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Honest John
Για κάποιο λόγο λυπάμαι περισσότερο την κοπέλα και τα τραβήγματα που θα έχει τώρα + το ψυχολογικό τραύμα παρά τον -άτυχο μα- κάγκουρα στο μηχανάκι..


Γιατί πιθανότατα είσαι ρατσιστής ……

Nikker
05/09/2007, 19:46
Η κοπέλα θα τρέχει 3 χρόνια τώρα στα δικαστήρια.

Στην Αμερική υπάρχει το 4 way STOP. Δεν έχει μόνο ένας STOP, έχουνε όλοι και παραχωρούνε αντίστοιχα προτεραιότητα.

sergiosm
07/09/2007, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikker
Στην Αμερική υπάρχει το 4 way STOP. Δεν έχει μόνο ένας STOP, έχουνε όλοι και παραχωρούνε αντίστοιχα προτεραιότητα.

Πολύ φοβάμαι ότι αυτό στην Ελλάδα θα εφαρμοστεί όπως ακριβώς όταν κανείς δεν έχει stop.
Ο καθένας θα κάνει ό,τι θέλει

S705
10/09/2007, 15:59
3 χρόνια ζούσα στην διασταύρωση Σμύρνης και Μεσολογγίου ως φοιτητής στην Πάτρα.
Άκουσα αλλά και είδα δεκάδες τροχαία που ευτυχώς κανένα δεν ήταν θανατηφόρο , να σου όμως που ήρθε το κακό.
προσωπικά είχα μιλήσει με έναν όργανο του δήμου (όταν πήγα να πληρώσω μια δημοτική κλίση ) και με είχε διαβεβαιώσει ότι θα μπουν ακόμα μεγαλύτερα stop αλλά και ότι θα κοπούν οι φυλλωσιές από τα δέντρα που τα έκρυβαν και ότι άμεσα θα μπουν φανάρια.
Να φανταστώ ότι δεν έγινε τίποτα από όλα αυτά.