PDA

View Full Version : Bmw 650 ΓΝΩΜΕΣ



CIRUS
09/08/2007, 14:56
ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΟΔΗΓΑΩ ΕΝΑ ΠΑΠΑΚΙ, ΩΣ ΝΕΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ MOTO ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ!!! ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΤΑ ΠΡΗΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΜΟΤΟ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΑΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η BMW 650GS, ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΜΕ ΑΥΤΗ!!! ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ :)

kalant
09/08/2007, 14:58
στα μοντελα ρε φιλε...

OldMan
09/08/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
στα μοντελα ρε φιλε...
Γιατί, εκεί θα του πεις γνώμη ??? :D

MikeG
09/08/2007, 16:28
Ας σου απαντήσει και κάποιος σοβαρά για το θέμα που προβληματίζεσαι.:D :D
Εδώ & 2,5 χρόνια έχω ένα BMW F650GS (το μονόμπουζο). Από το 2004 και μετά άρχησε να βγαίνει 2μπουζο και έχει καλύτερη κάυση καθώς και δεν υπάρχει πια ένα μικρό "κρέμασμα" του κινητήρα στις 4500- 5000 στροφές.
Η μηχανή γενικά είναι πολύ ευκολοδήγητη & μέσα στη πόλη είναι παιχνιδάκι.Δε θα σε προβληματίσει καθόλου. Το ABS λειτουργεί άψογα ενώ η κατανάλωση του είναι πραγματικά ελάχιστη. Η σέλα του πολή άνετη (ειδικά για μονοκύλινδρο) & δε θα έχεις πρόβλημα ακόμα και δικάβαλος σε μακρινά ταξίδια. Το μηχανάκι εν ολίγεις είναι σκυλί. Το φορτώνεις σα το γάιδαρο, σε πάει όπου θες. Προσωπικά ακόμα και εντουράδες κάνω. Τα προβλήματα του είναι ελάχιστα εως μηδαμηνά θα έλεγα.Σέρβις κάθε 10000 χιλιόμετρα & λάδια κάθε 5000. Το κόστος τους μέσα στα λογικά πλαίσια ιδιαίτερα αν πιάνουν τα χέρια σου θα σου βγαίνει πολύ φτηνά. Γενικά είναι ένα πολύ καλό σύνολο για κάποιον που ζητάει να κάνει τα πάντα με μια μηχανή & να μην πάρει καμια ντουλάπα.
Αρνητικό εγώ θα έλεγα τα σχετικά λίγα του άλογα, περίπου 47 στο τροχό. Επίσης δε νομίζω ότι θα σε προβληματίσουν τυχόν κραδασμοί, μιας και μονοκύλινδρο αφού αυτοί έρχονται ύστερα από τα 140 χλμ που δε νομίζω να τα πιάνεις συχνά.
Αυτά προς το παρόν..


:wave2: :wave2:

rsp
09/08/2007, 16:41
Μακραν το πιο βαρετο μηχανακι που εχω οδηγησει ποτε...:yuck:

sek
09/08/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ας σου απαντήσει και κάποιος σοβαρά για το θέμα που προβληματίζεσαι.:D :D
Εδώ & 2,5 χρόνια έχω ένα BMW F650GS (το μονόμπουζο). Από το 2004 και μετά άρχησε να βγαίνει 2μπουζο και έχει καλύτερη κάυση καθώς και δεν υπάρχει πια ένα μικρό "κρέμασμα" του κινητήρα στις 4500- 5000 στροφές.
Η μηχανή γενικά είναι πολύ ευκολοδήγητη & μέσα στη πόλη είναι παιχνιδάκι.Δε θα σε προβληματίσει καθόλου. Το ABS λειτουργεί άψογα ενώ η κατανάλωση του είναι πραγματικά ελάχιστη. Η σέλα του πολή άνετη (ειδικά για μονοκύλινδρο) & δε θα έχεις πρόβλημα ακόμα και δικάβαλος σε μακρινά ταξίδια. Το μηχανάκι εν ολίγεις είναι σκυλί. Το φορτώνεις σα το γάιδαρο, σε πάει όπου θες. Προσωπικά ακόμα και εντουράδες κάνω. Τα προβλήματα του είναι ελάχιστα εως μηδαμηνά θα έλεγα.Σέρβις κάθε 10000 χιλιόμετρα & λάδια κάθε 5000. Το κόστος τους μέσα στα λογικά πλαίσια ιδιαίτερα αν πιάνουν τα χέρια σου θα σου βγαίνει πολύ φτηνά. Γενικά είναι ένα πολύ καλό σύνολο για κάποιον που ζητάει να κάνει τα πάντα με μια μηχανή & να μην πάρει καμια ντουλάπα.
Αρνητικό εγώ θα έλεγα τα σχετικά λίγα του άλογα, περίπου 47 στο τροχό. Επίσης δε νομίζω ότι θα σε προβληματίσουν τυχόν κραδασμοί, μιας και μονοκύλινδρο αφού αυτοί έρχονται ύστερα από τα 140 χλμ που δε νομίζω να τα πιάνεις συχνά.
Αυτά προς το παρόν..


:wave2: :wave2:


:a013: +650!

έχω το δίμπουζο και προσθέτω: συγχωρεί λάθη και είναι καλό για να ξεκινήσεις. Πρόσεχε μόνο γιατί όταν είναι πάνω στην ανάπτυξη θέλει να γίνει 1200! :D

vagkan
10/08/2007, 07:47
Συμβουλή: πάρε μια χόντα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο φίλε.

CIRUS
10/08/2007, 08:09
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΣΤΙΣ ΓΕΝΙΚΕΣ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ, ΚΥΡΙΩΣ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ Ο MIKE ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΟΥΛΑΠΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ!! ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΤΕΛΙΚΗ ΟΠΟΤΕ ΜΕΧΡΙ 140 ΑΝ ΤΑ ΠΑΕΙ ΑΝΕΤΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΟΣ, ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΡΑΒΑΕΙ, ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΤΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!

CIRUS
10/08/2007, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkan
Συμβουλή: πάρε μια χόντα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο φίλε.

ΟΤΑΝ ΛΕΣ HONDA ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ? :wave2:

costas81
10/08/2007, 10:26
το vstrom το εχεις σκεφτει καθολου?

Defiant
10/08/2007, 11:02
Απο την σειρα X το Country μηπως?

MikeG
10/08/2007, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Defiant
Απο την σειρα X το Country μηπως?

Το Country είναι καθαρά γαι μέσα στη πόλη, άντε και καμιά πολύ κοντινή βόλτα, μιας & δε παίζει να βάλεις πάνω του αποσκευές ή συνεπιβάτη & να είστε άνετα.
Όλη γενικά η σειρά Χ είναι πολύ εξειδικευμένη στη χρήση της θα έλεγα.
Φίλε ψάξε να βρεις ένα μτχ με όλα τα έξτρα πάνω γύρω στα 5000 & θα με θυμηθείς. Μια χαρά τραβάει & μια χαρά ροπή έχει για 650 on-off. Για μένα ο όγκος είναι σημαντικό να είναι σχετικά μικρός .

:wave2:

CIRUS
10/08/2007, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το Country είναι καθαρά γαι μέσα στη πόλη, άντε και καμιά πολύ κοντινή βόλτα, μιας & δε παίζει να βάλεις πάνω του αποσκευές ή συνεπιβάτη & να είστε άνετα.
Όλη γενικά η σειρά Χ είναι πολύ εξειδικευμένη στη χρήση της θα έλεγα.
Φίλε ψάξε να βρεις ένα μτχ με όλα τα έξτρα πάνω γύρω στα 5000 & θα με θυμηθείς. Μια χαρά τραβάει & μια χαρά ροπή έχει για 650 on-off. Για μένα ο όγκος είναι σημαντικό να είναι σχετικά μικρός .

:wave2:

ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ο ΟΓΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ:) ΤΩΡΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΟΥ ΘΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ Η ΜΕΤΑΧΟΙΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΠΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΠΟ 94 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ!!! THANKS ΓΙΑ ΟΛΑ MIKEG!!! :beer:

CIRUS
10/08/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
το vstrom το εχεις σκεφτει καθολου?

ΠΟΛΥ ΟΓΚΩΔΕΣ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ! ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ! ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΟ ΚΑΙ ΟΣΟ ΝΑ ΝΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ (ΓΟΥΣΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ):wave2:

CIRUS
10/08/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άμα (και όοοοοταν) δουλεύει η αντλία βενζίνης .... :rolleyes: :rolleyes:


ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ? ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ?:confused:

OldMan
10/08/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ? ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ?:confused:
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Κανονικά δεν έχει κανένα πρόβλημα (τουλάχιστον δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο, όπως σε κάποια άλλα μοντέλα...).


Η συγκεκριμένη αντλία του συγκεκριμένου μοτοσακού του συγκεκριμένου σβουροκάγκουρα ότι και να πάθει, θα το πάθει δικαίως ...!!! :beer:

dirtbird
10/08/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Κανονικά δεν έχει κανένα πρόβλημα (τουλάχιστον δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο, όπως σε κάποια άλλα μοντέλα...).


Η συγκεκριμένη αντλία του συγκεκριμένου μοτοσακού του συγκεκριμένου σβουροκάγκουρα ότι και να πάθει, θα το πάθει δικαίως ...!!! :beer:
:nono: :nono: να υπνθυμίσω ότι στον μηχανικό του ήταν γνωστό σύμπτωμα (είδες τι ωραία το λέω:blush: ) με γνωστή λύση-πατέντα.

OldMan
10/08/2007, 13:02
:rolleyes: Ρε Σωτήρη ...!!! :D

Άμα αρχίσουμε τα "γνωστά" προβλήματα των BMW650 θα γράφουμε όλο το ΣΚ (including today) για Ανορθωτές που "βράζουν" και σινεμπλόκ που γίνονται "βρακολάστιχα" και τσιμούχες γραναζιού κίνησης που "ξερνάνε" και αλυσίδες που ξεκαβαλάνε "αυτοβούλως" και φουρκέτες σασμάν που δεν ξέρουν ακριβώς τον ρόλο τους κ.λ.π. κ.λ.π. :wave2:

Cpt. Haddock
10/08/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: Ρε Σωτήρη ...!!! :D

Άμα αρχίσουμε τα "γνωστά" προβλήματα των BMW650 θα γράφουμε όλο το ΣΚ (including today) για Ανορθωτές που "βράζουν" και σινεμπλόκ που γίνονται "βρακολάστιχα" και τσιμούχες γραναζιού κίνησης που "ξερνάνε" και αλυσίδες που ξεκαβαλάνε "αυτοβούλως" και φουρκέτες σασμάν που δεν ξέρουν ακριβώς τον ρόλο τους κ.λ.π. κ.λ.π. :wave2:

Ρε Αντουάν...

Το οτι άλλαξα σινεμπλοκ στα 80,000 ειναι πρόβλημα της μηχανής;

Το οτι μου έβαλε ο π@π@ρας μηχανικός στραβά τη ρόδα και έφυγε η αλυσιδα ειναι θέμα μηχανής;

Το μόνο εγγενές θέμα ειναι ο ανορθωτής - κληρονομιά του Πήγασου


Αλλα αυτα αφορούν το μοντέλο που είχα εγω και όχι το GS :winka: :D :wave2:

MikeG
10/08/2007, 14:02
Ρε σα δε ντρέπεστε!!:D :D :D :D

Μη τους ακούς φίλε μου...Μαζί με τη ζέστη & τη ζήλεια είναι και η ηλικία.....:winka: :winka:

Πάω να φάω τώρα κάτι γεμιστά που με περιμένουν λαχταριστά!

:wave2: