PDA

View Full Version : οποις ξερει βοηθάει



mtv
10/08/2007, 15:55
Καλησπέρα !!!! Έχω ένα πρόβλημα στο κ4 ένα κώλυμα στης 9000rpm σαν να με κρατάει κάποιος ….. ξεκίνησε μετά από έναν ανεφοδιασμό βενζίνης γυρίζοντας από Μάνη
Υπολόγιζα ότι είναι η βενζίνη με συνδυασμό μπουζί και φίλτρο αέρος τα άλλαξα αυτά γιατί ήταν στα χιλιόμετρα τους για αλλαγή , περίμενα να τελειώσει η βενζίνη όπως και έγινε αλλά το κόλλημα δεν άλλαζε παραμένει…Παρατήρησα επίσης ότι κάνει ένα σφύριγμα σαν καμένο ρουλεμάν στο ποιο λεπτό και σταθερό στην ένταση του
Ρώτησα και μου είπαν αντλία βενζίνης άλλη μου είπαν το ρελε πριν την αντλία και κάποιος Άλος μου είπε πρόβλημα στον εγκέφαλο .
Πήγα σε ένα φίλο που έχει την τάστα και το πρόγραμμα αλλά δεν έδηξε τίποτα

wild_cat/anima
10/08/2007, 15:57
μαλλον φλοτερ

veagle
10/08/2007, 22:44
ΜΠορεί να είναι και μαμακία μου, αλλά έτσι όπως τα περιγράφεισ είναι σαν το δικό μου το πρόβλημα με την μπαταρία.

Εμένα με κρατούσε μέχρι τισ 4000 στροφές με την ΜΠΕΜΠΑ μου το ΦΟΥΝΤΟΥΡΟ!!
Τελικά είχα πρόβλημα με τον ανορθωτή και μου είχε αδειάσει την μπαταρία και δεν ανέβαζε στροφές!

Μόλις άλαξα μπαταρία ανέβαζε κανονικά!

Αν σου είναι εύκολο δοκίμασε με καποιο αμάξι με καλώδια να δουλέψει, εκτός αν έχεις καμιά μπαταρία να βάλεις.


Υ.Γ.: Δεν γνωρίζω πολλά απο μηχανές, αλλά έτσι ακριβώς έκανε και η δικιά μου!

Stelth
10/08/2007, 23:29
Χωρίς Να Έχω Πολλές Γνώσεις Και Χωρίς Να Το Ακούσω Θα Έλεγα Αντλία Βενζίνης

mtv
11/08/2007, 11:45
αν ηταν μπαταρια δεν θα το εδιχνε στο προγραμα τι να πω θα δοκιμασω μπαταρια σκευτομε να του βαλο και τιποτα προσθετα καθαριστικα για μπεκ στην δενζινη μικοσ και εχει βουλοσει κατι

veagle
12/08/2007, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtv
αν ηταν μπαταρια δεν θα το εδιχνε στο προγραμα τι να πω θα δοκιμασω μπαταρια σκευτομε να του βαλο και τιποτα προσθετα καθαριστικα για μπεκ στην δενζινη μικοσ και εχει βουλοσει κατι

Διόρθωση:
Βασικά το πρόβλημα ήταν στον ανορθωτή μου!


Απλά μου είχε αδειάσει την μπαταρία και δούλευε έτσι!

OldMan
13/08/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από wild_cat/anima
μαλλον φλοτερ
Άαααχχχχχ βρε Βανέσσα ...!!!

Μας παρατάς για κανένα χρόνο, ξαναεμφανίζεσαι χωρίς ένα "γειά", μας πετάς μια βαρύγδουπη διάγνωση και πρέπει τώρα εμείς να τρέχουμε ...!!! :wave2:

OldMan
13/08/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtv
..............................
Συνήθως, η αντλία βενζίνης (στην οποία παρεμπιπτόντως οφείλεται το σφύριγμα/βουητό που ακούς) "τα φτύνει" εντελώς (ή δουλεύει ή όχι...).

Αν άφηνες συχνά το τεπόζιτο σχεδόν άδειο, υπάρχει η - μάλλον απίθανη - περίπτωση να "αρπάξανε" τα κουζινέτα της αντλίας (λόγω ελλειπούς ψύξης) και να κολλάνε σε ψηλούς ρυθμούς περιστροφής (οπότε και δεν πηγαίνει το απαραίτητο καύσιμο στα μπεκ...).

Βέβαια, υπάρχει και η - μάλλον πιθανότερη - περίπτωση να χρειάζεται καθάρισμα το σύστημα του ψεκασμού !! :winka:

sniper
13/08/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtv
......
Ρώτησα και μου είπαν αντλία βενζίνης άλλη μου είπαν το ρελε πριν την αντλία και κάποιος Άλος μου είπε πρόβλημα στον εγκέφαλο .
Πήγα σε ένα φίλο που έχει την τάστα και το πρόγραμμα αλλά δεν έδηξε τίποτα


Press the "Release Hook" button :D

reinmeister
13/08/2007, 14:28
τρομπα...

OldMan
13/08/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τρομπα...
Τον ξέρεις και τον βρίζεις ??? :look:

FZR1000
13/08/2007, 15:37
Μα κ εσυ δεν αλλαξες φλοτερ στον ψεκασμο κ περιμενεις να κανεις δουλεια?:eyepop:

Λογικα το σφυριγμα οφειλεται σε δυσλειτουργια της τρομπας-αντλιας καυσιμου και η μηχανη μενει απο βενζινη στις υψηλες σαλ...

reinmeister
13/08/2007, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τον ξέρεις και τον βρίζεις ??? :look:

παιδιοθεν... :D

div400
13/08/2007, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τον ξέρεις και τον βρίζεις ??? :look:

:lol: :rotflmao: :bigcry: :bawl: :lol: :rotflmao: :bigcry: :bawl:

mtv
18/08/2007, 13:06
ευχαριστώ πολλοί για την βοήθεια τα έψαξα όλα αυτά ελενξα και την αντλία έχει μια ελάχιστη φυσιολογική φθορά αλλά τελικά αυτό που είχε δεν νομίζω να έχει γίνει σε άλλο κ4!!!!!!!!!!!!:bigcry: :bigcry: μετά από πολύ ταλαιπωρία ανακάλυψα ότι το πρόβλημα βρίσκετε στην ηλεκρονικη:confused: :confused: :confused: κάποιος προηγούμενος κάτοχος είχε βάλει πιθανόν μπαταρία με υγρά και του έπεσε μια σταγόνα στα καλώδια της φυσάς της ηλεκτρονικής αυτή έγλυψε το καλώδιο και κατέληξε στο μέσα μέρος ..... με αποτέλεσμα οξείδωσης στο αρσενικό μέρος της ηλεκτρονικής και κόπηκε ένα έλασμα αυτό πιθανότατα έκανε όλη την ζημιά γιατί πήγα σε ηλεκτρολόγο αντικαταστήσαμε το φθαρμένο έλασμα και η μηχανή ευτυχώς πετάει πάλι

kiriakost
18/08/2007, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Press the "Release Hook" button :D

Καλόοοοο , πολύ καλό :lol: :lol: