PDA

View Full Version : Απορίες περί τσόκ....



chaly honda
10/08/2007, 17:36
Λοιπόν παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει όταν κλείνουμε το τσοκ?? Κλείνει ο αέρας τελείως και πηγαίνει μόνο βενζίνη πρός καύση ή συμβαίνει κάτι άλλο??

Έχω ένα aprilia sx 50 και έχω παρατηρήσει ότι άν έχω πολλές στροφές (7.000-8.000) και ενώ το μηχανάκι δείχνει να μην πηγαίνει όταν πατάω το τσοκ αυτό σκυλιάζει απο δύναμη και ανεβάζει γρήγορα στροφές κάτι που άν δεν πατήσω το τσοκ δεν κάνει....

Θέλει κλείσιμο ο αέρας?? Θέλει μεγαλύτερο καρμπυλατερ??? Τί θέλει επιτέλους??
Όταν το κάνω αυτό με το τσόκ κάνω ζημιά στον κινητήρα?

McGyver
10/08/2007, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από chaly honda
Έχω ένα aprilia sx 50 και έχω παρατηρήσει ότι άν έχω πολλές στροφές (7.000-8.000) και ενώ το μηχανάκι δείχνει να μην πηγαίνει όταν πατάω το τσοκ αυτό σκυλιάζει απο δύναμη και ανεβάζει γρήγορα στροφές κάτι που άν δεν πατήσω το τσοκ δεν κάνει....

:eyepop:

Daemon
10/08/2007, 18:33
NOS :confused: :look:

chaly honda
10/08/2007, 20:06
Σας παρακαλώ μην με ειρωνεύεστε και αν γνωρίζετε βοηθήστε τον newbie!!!

KeLeYTiS
10/08/2007, 20:36
Eχεις αλλαξει φιλτρο αερα η τρυπες στο φιλτροκουτι ?

Εχεις σκαλισει καρμπ?

Το μηχανακι ειναι τελειως στοκ ?

chaly honda
10/08/2007, 23:37
Από το μηχανάκι έχω βγάλει τον κόφτη της εξάτμισης και στο καρπυλατέρ σήκωσα την βελόνα όσο πιο πολύ γινόταν για να έχω πιο πλούσιο μίγμα και έτσι πάει και καλύτερα... Μετά ρύθμισα και αέρα και ρελαντί ωστε να μην σβήνει και να μην μπουκώνει... Αυτά έκανα όλα και όλα... Τι πιστεύετε ότι φταίει???

KeLeYTiS
11/08/2007, 00:39
Mαλλον το μηχανακι παιρνει παραπανω αερα απο οσο επιτρεπει το κεντρικο ζιγκλερ για να κανει την σωστη αναλογια

Ανεβασε κανα νουμερο κεντρικο ζιγκλερ και τσεκαρε το

Κλεισε 1/4 της στροφης τον αερα κανε δοκιμη και αν κανει το ιδιο ξανακλεισε αλλο τοσο

Καλο θα ηταν να τσεκαρεις και μπουζι για να βλεπεις τι καυση κανει το μηχανακι ... Αληθεια μπας και τσεκαρες να μας πεις τι χρωμα ηταν ?

Οσο πιο πλουσιο ειναι δεν σημαινει οτι παει και καλυτερα

Στα διχρονα μαλλον το αντιθετο συμβαινει οσο πιο στεγνο παει καλυτερα αλλα αν το παραστεγνωσεις το παιρνεις στο χερι

Το θεμα ειναι γιατι το σκαλισες αν δεν ξερεις ?
Μετα θα σου κολλησει γιατι θα του βγαλεις τα ματια , θα γινεις 30,θα παντρευτεις και θα λες στα παιδια σου τι ζημιαρικα που ηταν τα διχρονα ...

T.R.E
11/08/2007, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS

Το θεμα ειναι γιατι το σκαλισες αν δεν ξερεις ?
Μετα θα σου κολλησει γιατι θα του βγαλεις τα ματια , θα γινεις 30,θα παντρευτεις και θα λες στα παιδια σου τι ζημιαρικα που ηταν τα διχρονα ...


:lol: :lol: :lol: :lol:

chaly honda
11/08/2007, 14:51
Για να τσεκάρω το μπουζί πρέπει να το δουλέψω ρελαντί? Να του πιώ το αίμα?? Για πόση ώρα πρέπει να δουλέψει???

KeLeYTiS
11/08/2007, 15:57
Bασικα πρεπει να βαλεις ενα καινουριο

Να κανεις ενα καλο ανοιγμα και να σταματησεις για το βγαλεις (εννοειται να κρυωσει το μηχανακι)

Βεβαια δεν ειναι ακριβης αυτη η μεθοδος αλλα θα βγαλεις καποιο συμπερασμα, αν δουλεψει ρελαντι θα στο βγαλει πλουσιο λογικα ....

Θα σου ελεγα για plug chop αλλα κανε αυτο και βλεπουμε ...

ριξε και μια ματια εδω

http://www.nightrider.com/biketech/spkplghnbook.htm#We

OldMan
12/08/2007, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από chaly honda
Κλείνει ο αέρας τελείως και πηγαίνει μόνο βενζίνη πρός καύση ??
Ακριβώς !!!

(και καίγεται εντελώς μόνη της - αναερόβια καύση που λένε και στο "σφαχτήριο" του Βάγγου του βελτιωτή δίχρονων !!!) :a018: :a018: :a018:



Υ.Γ.
μΕ φαίνεται κομματάκι περίεργο να ξέρεις τα σχετικά περί θέσης βελόνας και πλούσιου μίγματος και να μην ξέρεις πως δουλεύει το τσοκ ...:winka:

chaly honda
12/08/2007, 23:53
Τα περί θέσης βελόνας τα ξέρω απο το chaly που ένας θεός ξέρει τι έχει τραβήξει το καημένο...

Τσόκ δεν είχε οπότε δεν κατέχω... Το καρμπ του aprilia δεν τολμάω να το λύσω γιατι αν πάθει κάτι την γ!@#!ήσαμε οπότε δεν ξέρω πώς δουλεύει...

Σκέφτομαι πάντως ότι αν βάλω μεγαλύτερο ζιγκλερ θα δίνει και στα χαμηλά πλούσιο... Αν όμως εγώ κλείσω το τσόκ στα χαμηλά σβήνει... Μόνο στα ψηλά κλωτσάει απότομα...

Αν μεγαλώσει το ζιγκλερ δεν θα μπουκώνει στα χαμηλά??

Και κάτι ακόμα... Κάποιος μου είπε ότι έχει κοφτη και στην εισαγωγή... Πού μπορεί να είναι???

OldMan
13/08/2007, 13:14
Το πρόβλημά σου δείχνει να οφείλεται σε ΠΟΛΥ φτωχό μίγμα (αποφάσισε αν προτιμάς τρύπιο πιστόνι ή κολλημένα ελατήρια ...:sad: ).

Αν το μηχανάκι αργεί να κατεβάσει στροφές κλείνοντας το γκάζι, μάλλον τραβάει αέρα από κάπου (πιθανότερο από το κολάρο της εισαγωγής...).

Οι ρυθμίσεις στο καρμπυρατέρ ξεκινάνε ΠΑΝΤΑ από το κύριο ζιγκλέρ και μετά περνάμε στο ζιγκλέρ βελόνας, ύψος βελόνας, σχήμα και τροποποίηση στο "σκουφάκι" της βελονοθήκης, κόψιμο του slide, ύψος στάθμης του φλοτέρ, βαλβίδα βενζίνης στο λεκανάκι κ.λ.π. κ.λ.π.

Όπως τα λες, μάλλον χρειάζεσαι ένα ΚΑΛΟ καθάρισμα στο καρμπυρατέρ (λύσιμο) με έμφαση στο κύριο ζιγκλέρ και στο σύστημα βελόνας/οπής στο λεκανάκι !!!

Υ.Γ.1
Μετά μπορούμε να συζητήσουμε για ζιγκλερώματα ...:winka:

Υ.Γ.2
Η αντλία μίξης δουλεύει καλά ???