PDA

View Full Version : Ψήφιστε! Δεν είναι πολιτικός στοίβος. Η ψήφος σας μετράει!



Lupo
12/08/2007, 12:10
Το ιστορικό

Ένα Yamaha Virago 750cc.
Το πρώτο μου μεγάλο μηχανάκι. Πριν από πολλά χρόνια. Ένας έρωτας.
Την είχα αγοράσει μεταχειρισμένη από το εξωτερικό. Σε μέτρια κατάσταση. Με τα λίγα λεφτά που έπαιρνα σαν φοιτητής, την σουλούπωσα εξωτερικά, αγόρασα κινητήρα, πολύ πιο καινούργιο, και έβαλα πάνω, την περιποιήθηκα.
Γυρίσαμε μαζί όλη την Ελλάδα. Μείναμε, οι δυό μας, σε καφενεδάκια χωριών, μέχρι να περάσουν οι πλημμύρες και να μπορέσουμε να ξεκινήσουμε. Γυρνούσα κάθε στενό της Αθήνας, απλά για να την οδηγάω.
Πεσίματα μισό-χαζά, τρακαρίσματα, σταματημένος σε φανάρι και αυτοκίνητο από πίσω να βιάζεται να ξεκινήσει και να με χτυπάει, κλεψιές από αλήτες που κάτι τους έλειπε από το μηχανάκι τους και το έπαιρναν από την δικιά μου, την ταλαιπώρησαν.
Μετά , άρχισε να αυξάνεται ο μισθός. Είχα ορκιστεί στον εαυτό μου, ότι την γριά δεν θα την πουλήσω. Καινούργιες "ερωμένες" πέρασαν στην κατοχή μου. Έστριβαν πιο γρήγορα, ταξιδεύανε πιό άνετα, επιταχύνανε πιο εύκολα, κάνανε παρέα μαζί μου και με εξυπηρετούσαν, ενώ η γριά περίμενε στο γκαράζ για καμμιά μικρή βόλτα.


4 χρόνια πριν, έφυγα εκτός Ελλάδας. Μόνο η "γριά" δεν πουλήθηκε και ήρθε μαζί μου.
Πάλι καλά. Είχα μιά μηχανή να ξεφεύγω λίγο το μυαλό μου.

Είμαι στην φάση, αγοράς σπιτιού (αγγούρι Νο1), ετοιμασιών γάμου (αγγούρι Νο 2) και ενός άλλου νέου, που όπως λέει κι η υπογραφή μου , θα σας πω σε λίγους μήνες:D , αλλά κατα τ'άλλα... (αγγούρι Νο3).
Η χαρά του μανάβη δηλαδή!:lol:

Εδώ και μερικές μέρες, μία σκέψη τριγυρνάει στο μυαλό μου.
Μαζί με όλα τα παραπάνω, πήρα την εξής απόφαση : H "γριά" θα βγεί εκτός κυκλοφορίας προς το παρόν.
Και ήδη βγήκε. Ακυρώθηκε ασφάλεια, δηλώθηκε στην αρμόδια κυβερνητική υπηρεσία.

Μένει να βρεθεί ο χώρος, ο χρόνος και το χρήμα.

Το δίλημμα είναι το παρακάτω:

A
Η "γριά" θα λυθεί σε βίδες, θα τριφτεί, θα διορθωθεί, θα επισκευαστεί, θα βαφτεί, θα δεθεί,
στην αρχική της κατάσταση που έδινε η Yamaha, σαν καινούργια, και θα πάρει την τιμητική της θέση στο ποντιουμ του γκαραζ, εκτός κυκλοφορίας.
Άλλη μηχανή "θα εκτελεί τις εργασίες του δρόμου".
(προσωπική εργασία, στυλ kyriakost)

Β
Η "γριά" θα λυθεί σε βίδες, θα τριφτεί, θα διορθωθεί, θα επισκευαστεί,θα αλλαχτούν τα κομμάτια της, θα αλλάξει μορφή εντελώς, θα βαφτεί, θα δεθεί, θα γίνει στυλ dragster ( στυλ λέμε) και θα κυκλοφορεί στον δρόμο σαν κάτι τελείως ξεχωριστό, και θα απολαμβάνω ξανά βόλτες μαζί της.
(προσωπική εργασία στυλ KeLeYTiS)

Γ
Σε προχθεσινό καφέ με kalesin, Spyke, MadMaxGR,
έπεσε η ιδέα, να αγοράσω άλλο ένα virago, και να υλοποιήσω και τα δυο project.
:eyepop:


Οποιοδήποτε και να αποφασιστεί από τα παραπάνω, υπολογίζω ότι θα διαρκέσει χρόνια!:eyepop: (όπως κατάλαβα ότι έχει διαρκέσει και το project του srx:D ), ειδικά αφού πρόκειται να αποκτήσω ιδιαίτερες σχέσεις με κάποιο ζαρζαβατικό!:blush:


Βοηθείστε με ψηφίζοντας Α, Β ή Γ. Το Γ , έτσι κι αλλιώς, μπορεί να γίνει σε βάθος χρόνου. Πρώτα το Α ή το Β και μετά από καιρό , η αγορά ενός άλλου, για το αντίστοιχο project.
Θα εκτιμήσω την βοήθεια από τους φίλους μου, εσας!:beer: :wave2:

Υ.Γ. kalesin, Spyke, MadMaxGR, κανονίστε. Η βοήθεια σας, ελπίζω ότι δεν θα μείνει ως την τελική μου απόφαση για το τι θα κάνω.:evil:



:beer: :beer: :beer:
:wave2:

Respect
12/08/2007, 12:23
Προτείνω το Α αλλά γιατί εκτός κυκλοφορίας στο τέλος;

Lupo
12/08/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Προτείνω το Α αλλά γιατί εκτός κυκλοφορίας στο τέλος;
Απλά για συλλεκτικούς - συναισθηματικούς λόγους θα μείνει στην άκρη.
Ίσως καμμιά μικρή χαλαρή βολτίτσα , γύρω-γύρω κάθε πολύ καιρό για να μην ξεχνιομαστε.

Άλλη μηχανή θα κάνει ταξίδια και βόλτες μαζί μου. Μην την ταλαιπωρήσω άλλο την "γριά".

:beer: :wave2:

Respect
12/08/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Απλά για συλλεκτικούς - συναισθηματικούς λόγους θα μείνει στην άκρη.
Ίσως καμμιά μικρή χαλαρή βολτίτσα , γύρω-γύρω κάθε πολύ καιρό για να μην ξεχνιομαστε.

Άλλη μηχανή θα κάνει ταξίδια και βόλτες μαζί μου. Μην την ταλαιπωρήσω άλλο την "γριά".

:beer: :wave2: (Α)συζητητί!! :wave2: :beer:

(ένα προσωπικό μασάζ μαζί της είναι αυτό που σίγουρα θα φρεσκάρει τη σχέση και τις μνήμες σας)

L.omerta
12/08/2007, 12:36
Εγω λέω το Β.Είναι ωραίο να βλέπεις στον δρόμο να κυκλοφορούν τέτοια πρότζεκτ!!:cool:

apav
12/08/2007, 12:39
Την κουρτίνα "Γ". :smokin:

Dodok edessa
12/08/2007, 12:48
(α) βελτιωσε η αλλαξε μονο οτι νομιζεις οτι θα βελτιωσει την οδηγικη σου ασφαλεια...κατα τα αλλα ας το μαμά .:D
:wave2:

runnerma
12/08/2007, 12:57
To A. Aν την επαναφέρεις στην αρχική της κατάσταση θα τη βλέπεις και θα την καμαρώνεις σαν να την αγόρασες μόλις.

Αν επιλέξεις το Β απλά θα έχεις μια μηχανή ωραία που θα εντυπωσιάζει. Γρήγορα όμως θα τη βαρεθείς και θα αρχίσουν οι προχειράδες πάνω της...

kalesin
12/08/2007, 14:52
Αφου γουσταρεις κ τα 2, να κανεις το Γ

ειπαμε τι θα κανεις για να κυκλοφορεις κ τα 2.... μην τα ξαναλεμε..

οσο για το κοστος... τι φιλοι ειμαστε;

θα στα δανεισω εγω με το νομιμο τραπεζικο τοκο της Εθνικης τραπεζας της Μαδαγασκαρης


:wave2: :wave2:

Lupo
12/08/2007, 15:33
Α: 3
Β: 1
Γ: 2


Στο Α , κατά 99% , δεν θα την κυκλοφορώ. Απλά θα την ξαναφέρω σε κατάσταση βιτρίνας.
Επομένως, μικρές βελτιώσεις για την οδηγική ασφάλεια, δεν νομίζω ότι θα έχουν ιδιαίτερο νόημα, αφού δεν θα κυκλοφορεί.

Στο Β , προβλέπω ότι η υπόθεση είναι πιο πολύ για το μεράκι της ανακατασκευής και βελτίωσης, αλλά δεν ξέρω ως που θα φτάσει.

Στο Γ, είναι η ιδανική λύση, αλλά.... είναι πολλά τα λεφτά Άρη!
Άσε που ανέβηκαν και τα επιτόκια της Κεντρικής Τράπεζας της Μαδασκάρης!:rolleyes:




Καμμένος!:D

fantacid
12/08/2007, 19:37
B!



θα το απολαυσεις περισσοτερο κ θα γινει ΜΟΝΑΔΙΚΗ!

:winka:

McGyver
12/08/2007, 19:41
To A...

:wave2:

veagle
12/08/2007, 21:52
Το Β!

Διότι έτσι θα προσθέσεις το δικό σου μοναδικό στυλ πάνω της και θα ξέρεςι πλέον ότι αυτή η μηχανή σε αντιπροσωπεύει πλήρως διότι κάθε φορά που θα βάζεις κάτι πάνω της θα το έχεις επιλέξει εσύ και όχι η YAMAHA!

incisiv
12/08/2007, 21:56
Προτεινω το Α

sober
13/08/2007, 09:40
Το Β!

Τοση δουλεια 8α πατησεις γιατι να μην την κυκλοφορεις κιολας????

:beer:

Cpt. Haddock
13/08/2007, 09:48
Αν στο Α αποκλείεις την επανακυκλοφορία, τότε το Β

:wave2:

makis206
13/08/2007, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αν στο Α αποκλείεις την επανακυκλοφορία, τότε το Β
:wave2:

+750 !

:beer: :wave2:

Lupo
13/08/2007, 11:16
edit

....................

άκυρο. να μάθω να διαβάζω τι λέτε, πριν να ξεκινάω ν'απαντάω!:blush:

Lupo
14/08/2007, 05:35
Α: 5
Β: 6

Δηλαδή, προτείνετε το Β για να ξανακυκλοφορήσει?
Δεν μπορείτε να βλέπετε μηχανάκια να κάθονται, ε?
:D

sober
14/08/2007, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Α: 5
Β: 6

Δηλαδή, προτείνετε το Β για να ξανακυκλοφορήσει?
Δεν μπορείτε να βλέπετε μηχανάκια να κάθονται, ε?
:D


Αυτο ακριβως....Κριμα ειναι !!!!!!!!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

CIRUS
14/08/2007, 08:17
ΤΟ ΚΟΥΤΙ Β ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΓΩ :D :beer:

dodos 900
15/08/2007, 00:38
Προτείνω το Γ !

Αγοράζεις κάτι άλλο για δουλειές-βόλτες και παράλληλα σιγάαα-σιγά φτιάχνεις και την άλλη!

:smokin:

Lupo
15/08/2007, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos 900
Προτείνω το Γ !

Αγοράζεις κάτι άλλο για δουλειές-βόλτες και παράλληλα σιγάαα-σιγά φτιάχνεις και την άλλη!

:smokin:
Η περίπτωση Γ, δεν είναι έτσι ακριβώς.
Αυτό που λες, είναι το Α ή το Β.
Να αγοραστεί κάποιο άλλο και αυτό να φτιαχτεί σιγά-σιγά. Το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος, πως θα φτιαχτεί.
Πάντως και στις δύο περιπτώσεις, θα είναι 2 μηχανάκια, σε κάποια στιγμή.

Στο Γ, το πιο πιθανό είναι να έχω 3 μηχανάκια, σε κάποια φάση. Ένα Virago 750 μαμά, ένα Virago 750 custom, κι ένα on-off.
Γι'αυτό και απομακρύνεται χρονικά, Και παίζουν οι άλλες περιπτώσεις κυρίως.
:beer: :beer: :beer:

dodos 900
15/08/2007, 13:04
Αααα!Λάθος κατάλαβα.Τότε προτείνω το Β!

Με τρία μηχανάκια γίνεσαι πολύτεκνος.:uplate:

:beer: :beer: :beer:

sober
16/08/2007, 10:08
Τελικα τι σκεφτεσαι να κανεις???

ή ακομα αναποφασιστος,.....:confused:

:beer: