PDA

View Full Version : *zx-636r 2004* Έμπειρα σχόλια & κριτικές.



savvas636
12/08/2007, 16:41
[B][COLOR=green]Παιδιά γεια σας, είμαι καινούργιος εδώ και θα ήθελα να ακούσω από έμπειρους οδηγούς τι έχουν να πουν για την *636 του 2004* ΑΠΟΚΛΙΣΤΙΚΑ διότι είμαι τρελλλλλά ερωτευμένος μαζί της αλλά θα ήταν κρίμα να μου βγει 'σκάρτη' σε μερικούς μήνες.

Τα πράγματα που με απασχολούν περισσότερο είναι η άνεση (πόνους μέσης, χεριών κτλ.) διότι αναλόγως είμαι ψηλό άτομο - γύρω στο 1.93 και κριτικές για ταξίδια 30+ λεπτών.

Ευχαριστώ!:alien:


99277

EVI
13/08/2007, 14:09
καλος ορισες ! να σε ρωτησω κατι αν θες ! που μενεις και θεωρεις ταξιδι το μισάωρο???? :wave2: :wave2:

EVI
14/08/2007, 12:59
μιας και δε μου απαντας θα σου πω οτι ξερω .


καταρχην δε μου ειπες τι εμπειρια εχεις απο μοτοσυκλετες!

μια 636 ειναι ενα πολυ δυνατο σουπερσπορτ που δινει ευχαρίστηση μεγαλη σε καποιον εμπειρο αλλα οχι σε καποιον απειρο.

ενας απειρος μια τετοια μοτοσυκλετα το μονο που θα κανεις ειναι να διακινδυνεύεις την σωματικη σου ακαιρεοτιτα!

να ξερεις οτι πολυ ωραιες οι σουπερ σπορτ μηχανες αλλα ειναι παντελος αβολες για μικρες αποστασεις (βλεπε μισαωρο που ειπες) καθοτι τα κλιπον και τα μαρσπιε σε αναγκαζουν να εισαι σε μια αβολη θεση οδηγησης ειδικα σε χαμηλες ταχυτητες η μεσα σε κίνηση


το σωστοτερο και το ορθοτερον θα ηταν να παιρναμε ολοι μοτοσυκλετες που να μας βολευουν και να κανουμε και την δουλεια μας (+να μας αρεσουν)

οι σουπερσπορτ μηχανες οπως η 636 ειναι πισταδορικες και οχι για την καφετερια η για εντυπωσιασμο.


πιστευω οτι εισαι νεος οδηγος απο αυτα που γραφεις και για μενα αν θες το βλεπεις και αυτο θα ηταν προτειμοτερο να κοιταξεις καποια αλλη κατηγορια (πχ ον οφ η εντουρο η εστω ενα γυμνο)

υστερα αφου παρεις μια εμπειρια και ελεγχό του γκαζιου τοτε προχωρας και παιρνεις μια πιο μεγαλη μοτοσυκλετα (οπως καναμε ολοι μας)


τι ποιο ωραιο απο το να μπεις στο νετ και να κοιτας μοντελα η να αγορασεις καποιο περιοδικο να μαθεις να ενημερωθεις να κανεις εαν ειναι εφικτο καποιο τεστ ντραιβ

να αγορασεις τον εξοπλισμο σου (κρανος γαντια μπουφαν)

να παρεις μια μοτοσυκλετα πιο ηρεμη (σε εισαγωγικα πιο ηρεμη) να της ρουφηξεις το αιμα να μαθεις να κανεις χιλιομετρα μονος η με παρεα και αργοτερα να δεις και να καταλαβεις μονος σου τι χρειαζεσε πραγματικα!!!


θα σου βαλω κατω μια λιστα να μου πεις και συ την γνωμη σου

versys
er-6 (n-f)
cbf600
v strom
MT-03


θα με βοηθαγε πραγματικα αν μου ελεγες σε πιο οδηγικο σταδιο εισαι και για ποιον λογο (πραγματικα ) θες μοτοσυκλετα!


επισεις παντα να ξερεις οτι η μηχανη ειναι διασκεδαστικη και ωραια στο οριο του επιτρεπτου αν αρχισεις τα καγκουριλικια για εντυπωσιασμο το εχασες το παιχνιδι


παντα να σαι καλα





:beer: :beer: :beer: :beer:

sniper
14/08/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
........


θα σου βαλω κατω μια λιστα να μου πεις και συ την γνωμη σου

versys
er-6 (n-f)
cbf600
v strom
MT-03


......


Ξέχασες να βάλεις τα Ζ!!!!

ΒΑΝ! :lol:

EVI
14/08/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ξέχασες να βάλεις τα Ζ!!!!

ΒΑΝ! :lol:



:a27: :a37: :a22: :a22: :a22: :a22:

Cpt. Haddock
14/08/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
......

παντα να σαι καλα

:beer: :beer: :beer: :beer:

Evi,

VERY well said!

ακομα και χωρίς τα Ζ :D




(για tiger δεν είπα κουβέντα, είδες; :lol: )

:wave2: :beer: :wave2:

sniper
14/08/2007, 13:18
Αν δεν είχες προηγούμενη εμπειρία από SS μηχανές (και προφανώς δεν εχεις για να ρωτάς αν θα χωράς, κούραση κλπ) καλά θα κάνεις να την ξεχάσεις.

Όπως λέει και η Εύη πες μας τι γνώσεις έχεις γύρω απο θέμα μηχανή και μετά συζητάμε.

Απλά σκέψου ότι :

1. Αν την πάρεις και δεν σου κάνει, θα χάσεις ένα σκασμό λεφτά
2. Αν την πάρεις και την ρίξεις θα πληρώσεις έναν μεγαλύτερο σκασμό λεφτά για να την φτιάξεις.
3. Αν την πάρεις και δεν το κατέχεις το άθλημα, είναι ικανή να σε σκοτώσει (εσένα και τον συνεπιβάτη σου αν βάζεις κάποιον πίσω)
4. Αν την πάρεις και έχεις γκόμενα και την βάζεις πισω θα σε χωρίσει σίγουρα σε λιγο καιρό :rolleyes:



Α.... καλά χλμ πάντως με ότι κι αν πάρεις.... :wave2:

zephyr1
14/08/2007, 15:06
Τον διωξατε ρε.:a52:

ΜΟΖΑΡΤ
14/08/2007, 17:52
λοιπον:o
μια συζητηση που εχει ειπωθει πολλες φορες χωρις βεβαια να εχει πεισει ποτε αυτον που ρωταει.
ναι λοιπον ενα 636-04 ειναι ενα δυστροπο 600 supersport.
οσο αναφορα την ανεση.συγουρα ενας μαντραχαλας 1.93 δεν θα βολευτει πισω απο την ζελατινα για να πιασει τελικες,απο την αλλη με τοσο υψος το βαρος στον καρπο ειναι λιγο μιας και φτανεις τα κλιπονς σχεδον στην θεση τσολιας.
ορθιος ομως δεν θα μπορεσεις ποτε να ταξιδεψεις με πανω απο 150 χιλιομετρα.
πως θα μπορεσεις να βολεψεις ολο αυτο τον κορμο ειναι πραγματικα περιεργο.
δυστυχως ομως οι ανθρωποι αν δεν αποκτησουν αυτο που θελουν θα το εχουν αποθυμενο.
αρα η λυση ειναι να την παρεις.καπου στην γωνια του μυαλου ομως να βαλει το θεματακι οτι οταν την πουλησεις θα την πουλησεις οσο ενα σκουτερακι 150.
οσο αναφορα τις χρησεις της ss μηχανης ειναι 2.
η μια ειναι η χρηση πιστας και η αλλη η χρηση καφετερειας.οποιαδηποτε αλλη ειναι χρηση εκτος πραγματικοτητας και αν καποιος ειχε και μια τουρινκ μηχανη ειμαι συγουρος οτι αποκλειεται να επερνε ss για ενα Αθηνα -Σαλονικη.
ειχα 636 αλλα οσο και αν προσπαθησα να πεισω τον ευατο μου οτι μπορω να κανω ταξιδια με αυτο δεν τα καταφερα.η λυση της πιστας δεν μου βγηκε μιας και ειχα νωρις πτωση που με γονατισε οικονομικα.
τωρα που εχω το z750s αυτο που εχω να πω ειναι οτι θα επαιρνα ss σαν δευτερη μηχανη μονο.
οταν εκανα αυτη την ανταλλαγη οποιος το μαθαινε μου ελεγε καλα ρε τι πηγες και εκανες και μαλιστα και ατομα που τα εχω και με το z.

αν θελεις να μ'ακουσεις γιατι τα ξαναγραψα στον κτμ640 και τελικα δεν μ'ακουσε,τραβα παρε ενα fazer 1000 και θα αγαπησεις τον μοτοσυκλετισμο.
αν παλι θελεις αυτη την επιθετικη γραμμη των ss το μονο ταξιδιαρικο που ειναι κοντα εμφανισιακα ειναι το vfr.

savvas636
16/08/2007, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
μιας και δε μου απαντας θα σου πω οτι ξερω .


καταρχην δε μου ειπες τι εμπειρια εχεις απο μοτοσυκλετες!

μια 636 ειναι ενα πολυ δυνατο σουπερσπορτ που δινει ευχαρίστηση μεγαλη σε καποιον εμπειρο αλλα οχι σε καποιον απειρο.

ενας απειρος μια τετοια μοτοσυκλετα το μονο που θα κανεις ειναι να διακινδυνεύεις την σωματικη σου ακαιρεοτιτα!

να ξερεις οτι πολυ ωραιες οι σουπερ σπορτ μηχανες αλλα ειναι παντελος αβολες για μικρες αποστασεις (βλεπε μισαωρο που ειπες) καθοτι τα κλιπον και τα μαρσπιε σε αναγκαζουν να εισαι σε μια αβολη θεση οδηγησης ειδικα σε χαμηλες ταχυτητες η μεσα σε κίνηση


το σωστοτερο και το ορθοτερον θα ηταν να παιρναμε ολοι μοτοσυκλετες που να μας βολευουν και να κανουμε και την δουλεια μας (+να μας αρεσουν)

οι σουπερσπορτ μηχανες οπως η 636 ειναι πισταδορικες και οχι για την καφετερια η για εντυπωσιασμο.


πιστευω οτι εισαι νεος οδηγος απο αυτα που γραφεις και για μενα αν θες το βλεπεις και αυτο θα ηταν προτειμοτερο να κοιταξεις καποια αλλη κατηγορια (πχ ον οφ η εντουρο η εστω ενα γυμνο)

υστερα αφου παρεις μια εμπειρια και ελεγχό του γκαζιου τοτε προχωρας και παιρνεις μια πιο μεγαλη μοτοσυκλετα (οπως καναμε ολοι μας)


τι ποιο ωραιο απο το να μπεις στο νετ και να κοιτας μοντελα η να αγορασεις καποιο περιοδικο να μαθεις να ενημερωθεις να κανεις εαν ειναι εφικτο καποιο τεστ ντραιβ

να αγορασεις τον εξοπλισμο σου (κρανος γαντια μπουφαν)

να παρεις μια μοτοσυκλετα πιο ηρεμη (σε εισαγωγικα πιο ηρεμη) να της ρουφηξεις το αιμα να μαθεις να κανεις χιλιομετρα μονος η με παρεα και αργοτερα να δεις και να καταλαβεις μονος σου τι χρειαζεσε πραγματικα!!!


θα σου βαλω κατω μια λιστα να μου πεις και συ την γνωμη σου

versys
er-6 (n-f)
cbf600
v strom
MT-03


θα με βοηθαγε πραγματικα αν μου ελεγες σε πιο οδηγικο σταδιο εισαι και για ποιον λογο (πραγματικα ) θες μοτοσυκλετα!


επισεις παντα να ξερεις οτι η μηχανη ειναι διασκεδαστικη και ωραια στο οριο του επιτρεπτου αν αρχισεις τα καγκουριλικια για εντυπωσιασμο το εχασες το παιχνιδι


παντα να σαι καλα





:beer: :beer: :beer: :beer:
_____________________________________________________________________

Έλα βρε Εύη, συγνώμη που άργησα ν'απαντήσω.

Βασικά η απάντηση σου μου θύμισε τον αδερφό μου που έχει V-Strom 650 και ενός φίλου ο οποίος οδηγάει Fazer 600. Και οι δύο τις πήραν πριν 1,5 χρόνο περίπου. Αφού τα μοντέλα που μου πρότινες είναι όλα τα 'ίδια' με αυτές, την απάντηση ήδη την ξέρεις.

Δέν αμφιβάλω τα σημεία που ανάφερες, είναι σημεία που τα έχω υπόψη και τα σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Δέν είμαι κάποιο 13χρονο που θα κάνει βεβιασμένες κινήσεις αλλα επίσεις το παραδέχομαι όταν δεν κατέχω σε κάποιο θέμα. (άνεση σε ss)

Ναί λοιπόν, το τέρας που επιθυμώ έχει άγριες διαθέσεις, δαγκώνει, μουγκρίζει, δέν συγχωρεί λάθη (ειδικά αρχάριου) και προφανός είναι άβολο όχι μόνο για άτομα του δικού μου ύψους αλλά διοτι είναι μοτοσυκλέτες σχεδιασμένες για πίστα. Όλα αυτά τα γνωρίζω και συμφωνώ μαζί σου. Απο την άλλη όμως, αν δέν δοκιμάσεις κάτι δέν σου βγαίνει αληθινό έτσι? Αυτό που θα ήταν σωστό είναι να είσαι EXTRA προσεκτικός και να προβλέπεις καταστάσεις για το καλό σου.

Το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι οτι είμαι αποφασιμένος, αυτό που θέλω αυτό θα κάνω. Ούτε της πίστας είμαι, ούτε της καφετέριας είμαι, ούτε μέλλοντας ασθενής σε κάποια κλινική σκοπεύω να είμαι. ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

Δέν θέλω να πάω σε touring - sport touring μηχανή διότι πολύ απλά δεν με τραβάνε. Τέλος. Γιατί να πάρω κάτι που δεν θέλω?
:eyepop: :alien: :eyepop:

savvas636
16/08/2007, 00:41
δυστυχως ομως οι ανθρωποι αν δεν αποκτησουν αυτο που θελουν θα το εχουν αποθυμενο.
αρα η λυση ειναι να την παρεις.καπου στην γωνια του μυαλου ομως να βαλει το θεματακι οτι οταν την πουλησεις θα την πουλησεις οσο ενα σκουτερακι 150.

___________________________________________________________________

Το αποθυμένο το καταλαμβαίνω και συμφωνώ απόλυτα, γι'αυτό άλλωστε δεν θέλω να πάρω κατι αλλο και όποτε βλέπω 636 μπροστά μου να θέλω να καρφωθώ πάνω του.:nono:
Το αν θέλω να την πουλήσω, θα πηγαίνει όσο ένα σκουτεράκι 150 δέν συμφωνώ ότι 8α πέσει τοοοοοσο πολύ η τιμή της, έτσι κι αλλιώς δεν σκοπεύω να την πάρω καινούργια αν αυτό εννοείς.

Λυπάμαι για την πτώση που είχες, πρέπει να πέρασες πολλά.:sad:

savvas636
16/08/2007, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν δεν είχες προηγούμενη εμπειρία από SS μηχανές (και προφανώς δεν εχεις για να ρωτάς αν θα χωράς, κούραση κλπ) καλά θα κάνεις να την ξεχάσεις.

Όπως λέει και η Εύη πες μας τι γνώσεις έχεις γύρω απο θέμα μηχανή και μετά συζητάμε.

Απλά σκέψου ότι :

1. Αν την πάρεις και δεν σου κάνει, θα χάσεις ένα σκασμό λεφτά
2. Αν την πάρεις και την ρίξεις θα πληρώσεις έναν μεγαλύτερο σκασμό λεφτά για να την φτιάξεις.
3. Αν την πάρεις και δεν το κατέχεις το άθλημα, είναι ικανή να σε σκοτώσει (εσένα και τον συνεπιβάτη σου αν βάζεις κάποιον πίσω)
4. Αν την πάρεις και έχεις γκόμενα και την βάζεις πισω θα σε χωρίσει σίγουρα σε λιγο καιρό :rolleyes:



Α.... καλά χλμ πάντως με ότι κι αν πάρεις.... :wave2:

____________________________________________________________________

Σ'ευχαριστώ και ελπίζω να μήν μου τύχει κανένα απο τα πιο πάνω!!.:eek:

Όσο αφορά το 3. --> δέν πιστεύω στο 'ΟΛΟΙ ΠΕΦΤΟΥΝ', πιστεύω στο ΌΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ' άσχετα αν έχεις 100 χρόνια εμπειρία ή μόνο 1 μέρα.:ninja:

sniper
16/08/2007, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas636
____________________________________________________________________

Σ'ευχαριστώ και ελπίζω να μήν μου τύχει κανένα απο τα πιο πάνω!!.:eek:

Όσο αφορά το 3. --> δέν πιστεύω στο 'ΟΛΟΙ ΠΕΦΤΟΥΝ', πιστεύω στο ΌΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ' άσχετα αν έχεις 100 χρόνια εμπειρία ή μόνο 1 μέρα.:ninja:

Kάνε ότι καταλαβαίνεις....

Δεν είμαστε εδώ ούτε να σου πούμε πάρτη ή μην την πάρεις. Μεγάλο παιδί είσαι, κάνεις ότι θες.

Τις προσωπικές μας εμπειρίες καταθέτουμε μόνο.... Που με ιδρώτα, πόνο (οικονομικό ή μη) και αίμα (καθόλου μεταφορικό αυτό) έχουμε μαζέψει.

Αν θεωρείς ότι μπορείς να κουμαντάρεις οικονομικά και οδηγικά ένα 600, τότε καλά χιλιόμετρα.

(Αυτό το οικονομικά μην το πάρεις στο χαλαρό.... ΔΕΝ ρώτησες τι οικονομικές απαιτήσεις έχουν τα SS πλην του κόστους της αγοράς τους... Να υπολογίζεις κανένα 400 για λάστιχα κάθε 7-8.000 χλμ - κανένα 250 για σέρβις, καταναλώσεις σε καύσιμα αστα να πάνε κλπ,κλπ)

ΜΟΖΑΡΤ
16/08/2007, 13:00
savva ημουν σιγουρος οτι η συζητηση θα ειχε αυτη την καταληξη.
καλως να την αγορασεις και αν καποτε καταλαβεις οτι δεν σου κανει απλα κρατησε την για ενθυμιο.
πηρα 636-05 απο σκουτερακι 50αρι.μονο τις στιγμες που μας κοβουν την ανασα θα θυμομαστε σ'αυτη την ζωη στις αλλες απλα αναπνεουμε.το μονο που εχω να πω ειναι εξοπλισμο παντα για πιθανη πτωση και μολις σηκωθεις να πας να αναψεις μια μεγαλη λαμπαδα στον αγιο ebay:rotflmao:

savvas636
16/08/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
savva ημουν σιγουρος οτι η συζητηση θα ειχε αυτη την καταληξη.
καλως να την αγορασεις και αν καποτε καταλαβεις οτι δεν σου κανει απλα κρατησε την για ενθυμιο.
πηρα 636-05 απο σκουτερακι 50αρι.μονο τις στιγμες που μας κοβουν την ανασα θα θυμομαστε σ'αυτη την ζωη στις αλλες απλα αναπνεουμε.το μονο που εχω να πω ειναι εξοπλισμο παντα για πιθανη πτωση και μολις σηκωθεις να πας να αναψεις μια μεγαλη λαμπαδα στον αγιο ebay:rotflmao:

[FONT=century gothic][COLOR=green]
Ακόμη επιμένεις πως απο την στιγμή που θα την αγοράσω τελείωσε, δεν πρόκειτε να ξαναπουληθεί. Αυτό ΑΚΟΜΗ δέν το καταλαμβαίνω και ούτε πρόκειτε. Απλοί κανόνες εμπορίου, αγοράζεις->πουλάς->αγοράζεις->πουλάς τόσο απλά. :dizzy: :sun:

Τέλος πάντων, εγώ την απάντηση που γύρευα ακόμη δεν την πήρα.
Το μόνο που ήθελα ήταν να μου πεί κάποιο ψηλού αναστήματος άτομο την γνώμη του απο τυχόν εμπειρία με το συγκεκριμένο τέρας, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Αν έκανα λάθος διατύπωση του θέματος, τότε απολογούμε.
Ακόμη περιμένω. :ZZZ:

Cpt. Haddock
16/08/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas636
Το μόνο που ήθελα ήταν να μου πεί κάποιο ψηλού αναστήματος άτομο την γνώμη του απο τυχόν εμπειρία με το συγκεκριμένο τέρας, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Αν έκανα λάθος διατύπωση του θέματος, τότε απολογούμε.
Ακόμη περιμένω. :ZZZ:

Ρε συ...

Είναι αυτονόητο οτι με 1,93 σε SS θα έχεις θέμα...

ΜΟΖΑΡΤ
17/08/2007, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas636
[FONT=century gothic][COLOR=green]
Ακόμη επιμένεις πως απο την στιγμή που θα την αγοράσω τελείωσε, δεν πρόκειτε να ξαναπουληθεί. Αυτό ΑΚΟΜΗ δέν το καταλαμβαίνω και ούτε πρόκειτε. Απλοί κανόνες εμπορίου, αγοράζεις->πουλάς->αγοράζεις->πουλάς τόσο απλά. :dizzy: :sun:

Τέλος πάντων, εγώ την απάντηση που γύρευα ακόμη δεν την πήρα.
Το μόνο που ήθελα ήταν να μου πεί κάποιο ψηλού αναστήματος άτομο την γνώμη του απο τυχόν εμπειρία με το συγκεκριμένο τέρας, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Αν έκανα λάθος διατύπωση του θέματος, τότε απολογούμε.
Ακόμη περιμένω. :ZZZ:
καταρχην μην τρελαινεσαι δεν ειναι τερας.ειναι μια μηχανη που χαμηλα αρπαζει δυσκολα και μετα τις 9000 στροφες ανεβαζει.
τωρα για του ψηλου αναστημοτος σου ειπα οτι δεν παιζει με τιποτα να χωρεσεις πισω απο τα fairing για να πιασει ταχυτητητες πανω απο 200.
οσο αναφορα την πωληση που δεν καταλαβαινεις το μηχανακι που θες να παρεις εχει ηδη 2 γεννιες μπροστα του.οποτε σκεψου ποσο δυσκολα θα το πουλησεις οταν θα περασουν αλλες δυο γεννιες σε δυο χρονια.
τελος παντωνσου ειπα παρε αυτο που θες αλλα εκ των πραγματων ενα ss δεν ειναι ανετο και ποσο μαλλον οταν ενας 2 μετρα πρεπει να διπλωσει τα ποδια του να χωρεσουν στα μαρσπιε και πρεπει καπως να διπλωσει τον κορμο του για να χωρεσει πισω απ'την ζελατινα.
ουφ βαρεθηκα τραβα κανε καμια βολτα κανενα στην τελικη

voufi
17/08/2007, 09:43
Εγώ πάντως στο 636'05 με 1,87 μπόι, μια χαρά χωράω και βολεύομαι.
Σε μακρινές βόλτες θα χρειαστεί να κάνω στάση για τσιγάρο-ξέπιασμα μετά από 1 1/2 -2 ώρες αλλά λογικό είναι.

Δεν έχω καβαλήσει μοντέλο του 04 όμως για να ξέρω αν έχει αλλαγές στο στήσιμο....

costas81
20/08/2007, 09:53
φιλαράκι όπως είδες οι γνώμες διαφέρουν,

σε αυτο που συμφωνούν όλοι φαντάζομαι και εσύ είναι το ότι ειναι δύσκολη η μετάβαση από σκουτεράκι σε σουπερ σπορ!

Όλα γίνονται μεν αλλα το ρίσκο ειναι πολύ μεγάλο και κανενας δεν θα ήθελε να αντιμετωπίσεις πτώση με μια μηχανη που μονο με το ανοιγμα της πρωτης εχεις 100+ χιλιομετρα!

Επίσης η μηχανή που λες ειναι τελεια για βολτες για σαββατοκυριακα και οχι τοσο για καθημερινη χρηση! Και την μηχανη ταλαιπωρεις μεσα σε κινηση και εσενα!

Το κόστος ειναι πολυ μεγαλο ειδικά αν κάνεις αρκετά χιλιόμετρα κάθε μέρα!

Ελπίζω τα κριτήρια με την οποία διαλέγεις την μηχανή να ειναι τα σωστά και όχι επειδή σου είπε καμιά γκόμενα οτι σου πάει η επειδή ελπίζεις ότι με αυτή την μηχανή θα σε κυνηγάνε οι γυναίκες!

Τέλος θα σου προτεινα να πάρεις κάτι το οποίο και σου αρεσει και θα σε βολέψει και κάτι το οποίο θα μπορείς και οικονομικά να αντέξεις και το οποίο θα ταιριάζει με την οδηγική σου εμπειρία!

Όποια και αν ειναι η επιλογή σου μέσα στο κόστος της αγοράς μηχανής να βάλεις και το κόστος του εξοπλισμού!


:wave2:

devil's animal
24/08/2007, 15:10
η λυση ειναι μια.






















παρ'τη και γραψε εντυπωσεις!
:wave2:


αφου σου εχει καρφωθει....ειναι δυσκολο να κανεις κατι αλλο.
στο λεω γιατι και εγω απο βεσπα πηρα το 636 '06 κουτα!
ακομα εδω ειμαι.:rotflmao:
αν εχεις την συνεση και το χρημα για τις πτωσεις (γιατι θα πεσεις!!αυτο ειναι το μονο σιγουρο.ειτε σταματημενος ειτε με χλμ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ!)...ΤΟΤΕ ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ!
:wave2:

SPORAKIAS
24/08/2007, 16:08
μπρος τα καλλη τι ειναι ο πονος...?

αφου την γουσταρεις παρτη να...

απο τη στιγμη που την γουσταρεις τρελα ολα θα μπορεις να τα ξεπερασεις...

εκτος απο το να σου μεινει στα χερια..που αυτο φοβασαι πιο πολυ απο τι καταλαβαινω...

σε αυτο το μονο που εχω να πω ειναι οτι οσο την εχω δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα...το θεμα με εσενα ειναι οτι θα την παρεις μεταχειρισμενη και ετσι θα πρεπει να προσεξεις πιο πολυ...

εγω ειμαι 1,82 και τα εχω καταφερει μια χαρα 3+ χρονια μαζι της..

η μηχανη ειναι ss..αυτο συνεπαγετε οτι δεν ειναι και το πιο ανετο μηχανακι...

οσο για τα ταξιδια...φετος πηγα αθηνα-λευκαδα δικαβαλος και τιγκα στις βαλιτσες(σαμαρια-tankbag)..

δεν ηταν και το πιο ξεκουραστο ταξιδι αλλα το ευχαριστηθηκα γιατι γουσταρα...

ομως...τα την ευχαριστηθω και θα γουσταρω στις 16 που θα μπω πιστα...

απλα τα πραματα...

:wave2:

Karaiskakis
29/08/2007, 10:11
Παιδια χαιρετω.Ειμαι κανουργιος εδω και μου αρεσουν πολυ οι μηχανες.Ειδικα οι Kawasaki.Απο μοντελα δεν ξερω σχεδον τιποτα.

Ζεύκας
29/08/2007, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Karaiskakis
Παιδια χαιρετω.Ειμαι κανουργιος εδω και μου αρεσουν πολυ οι μηχανες.Ειδικα οι Kawasaki.Απο μοντελα δεν ξερω σχεδον τιποτα.

και ό,τι τι?

ΜΟΖΑΡΤ
30/08/2007, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Karaiskakis
Παιδια χαιρετω.Ειμαι κανουργιος εδω και μου αρεσουν πολυ οι μηχανες.Ειδικα οι Kawasaki.Απο μοντελα δεν ξερω σχεδον τιποτα.
παρε ενα z:rotflmao: