PDA

View Full Version : Κακός φωτισμός σε Tiger



spypetros
13/08/2007, 10:55
Καλημέρα σας, συμφορουμήτες.

Είμαι κάτοχος του TRIUMPH TIGER 955i, 2005 μοντέλο.
Παρόλο που είμαι ικανοποιημένος σχεδόν απόλυτα από το μηχανάκι μου, έχω ένα προβληματάκι.

Το προβληματάκι μου είναι ότι έχω ψιλοχάλια φωτισμό.
Φέγγει μόνο το ένα φανάρι, το οποίο είναι αρκετά αδύναμο.
Η προηγούμενη μηχανή που είχα, είχε άψογο φωτισμό (ένα VFR).

Δεν μπορώ να καταλάβω, πως σε ένα τέτοιο πρώτο μηχανάκι οι Άγγλοι δεν πρόσεξαν αυτό το ελλάτωμα.

Θα ήθελα, αν κάποιος γνωρίζει, να μου προτείνει κάποια λύση.

Εγώ σκέφτηκα
1) Με κάποιον τρόπο να γεφυρώσω τα δύο φανάρια, ώστε να φέγγουν ταυτόχρονα.
Εκτός από τις διαφορετικές λάμπες, μήπως πρέπει να αλλάξω και κάτι άλλο? πχ κανά ρελέ?
Θα αντέξει η γραμμή την ισχύ δύο λαμπτήρων, σε τατόχρονη λειτουργεία?

2) Να παραμείνω με το ένα φανάρι και να το μετατρέψω σε XENON.
Έχω δε ότι τα XENON, είναι πολύ καλά σε μηχανή και πρώτιστα είναι ξεκούραστα στο βραδυνό ταξίδι.

Αν υπάρχει κάποιος να μου ανοίξει τα μάτια :eyepop: ας το κάνει, σας παρακαλώ.

crs-k
13/08/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από spypetros
..............................
Αν υπάρχει κάποιος να μου ανοίξει τα μάτια :eyepop: ας το κάνει, σας παρακαλώ.


Οι οφθαλμοχειρουργοι λοιπουν σε αδεια ... :dizzy:


:lol: :rotflmao: :lol:













Σφαξε με Αγά μ' ν' αγιασω ... :lol:

Cpt. Haddock
13/08/2007, 11:05
:confused:

Κατι δεν δουλεύει σωστά αδερφέ, εμένα φέγγουν κανονικά και τα δύο, για το ίδιο μηχανάκι μιλάμε.

Για τσέκαρέ το ρε συ (αν και έχει κλείσει το συνεργείο τώρα... :sick: )




κοίτα που βρέθηκε κι άλλος με tiger :look:

McGyver
13/08/2007, 11:07
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.triumph-online.co.uk/index.asp?function=DISPLAYPRODUCT&productid=749) και εδώ (http://www.triumphrat.net/showthread.php?t=5718&highlight=headlights) ...

Απ' όσο ξέρω στα Tiger 955i αντικαθιστάς/προσθέτεις (σ)τα εργοστασιακά relays με κάποια aftermarket και ανάβουν και οι δύο λάμπες...

Όσον αφορά στα Xenon (HID), αν και παράνομα, ο φωτισμός τους είναι καταπληκτικός...

:wave2:

McGyver
13/08/2007, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κατι δεν δουλεύει σωστά αδερφέ, εμένα φέγγουν κανονικά και τα δύο

Όχι απαραίτητα Ηλία, μάλλον στο δικό σου έχει γίνει ήδη η αντικατάσταση των relays :winka: ...

Cpt. Haddock
13/08/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Όχι απαραίτητα Ηλία, μάλλον στο δικό σου έχει γίνει ήδη η αντικατάσταση των relays :winka: ...

Σα να έχεις δίκιο ρε Τομ...

(δεν πολυασχολήθηκα για να είμαι ειλικρινής :wacko: )

McGyver
13/08/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σα να έχεις δίκιο ρε Τομ...

Αδιάβαστε :mad: ...

Cpt. Haddock
13/08/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Αδιάβαστε :mad: ...

:blush:

σπαμμερ :D

runnerma
13/08/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver

Όσον αφορά στα Xenon (HID), αν και παράνομα, ο φωτισμός τους είναι καταπληκτικός...

:wave2:
Γιατί είναι παράνομα τα xenon???

McGyver
13/08/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Γιατί είναι παράνομα τα xenon???

Σύμφωνα με την ευρωπαϊκή νομοθεσία, οι προβολείς H.I.D. πρέπει να έχουν self-leveling μηχανισμό καθώς επίσης και πλυστική μηχανή...

Αυτό ουσιαστικά σημαίνει πως οποιοδήποτε aftermarket kit που αντικαθιστά απλώς τις λάμπες και όχι ολόκληρο το φανάρι είναι παράνομο...

Επίσης κάτι παίζει και με τα κάτοπτρα, τα οποία πρέπει να είναι ειδικά κατασκευασμένα για H.I.D. για να διαχέουν σωστά το φως, αλλά δεν έχω διαβάσει ακόμα αρκετά για σου απαντήσω τεκημριωμένα...

:wave2:

spypetros
13/08/2007, 12:35
Ευχαριστώ McGyver πολύτιμες συμβουλές και πολύ καλά τα site.
Θα το παλέψω, ελπίζω να δουλέψει και να ξαναδώ το φως μου:beer:

runnerma
13/08/2007, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Σύμφωνα με την ευρωπαϊκή νομοθεσία, οι προβολείς H.I.D. πρέπει να έχουν self-leveling μηχανισμό καθώς επίσης και πλυστική μηχανή...

Αυτό ουσιαστικά σημαίνει πως οποιοδήποτε aftermarket kit που αντικαθιστά απλώς τις λάμπες και όχι ολόκληρο το φανάρι είναι παράνομο...

Επίσης κάτι παίζει και με τα κάτοπτρα, τα οποία πρέπει να είναι ειδικά κατασκευασμένα για H.I.D. για να διαχέουν σωστά το φως, αλλά δεν έχω διαβάσει ακόμα αρκετά για σου απαντήσω τεκημριωμένα...

:wave2:

Ωωωω... Δεν το ήξερα... οπότε είμαι παράνομος έτσι? :bigcry: :bigcry:

Υπάρχει μοτοσυκλέτα με H.I.D. από το εργοστάσιο????

McGyver
13/08/2007, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Ωωωω... Δεν το ήξερα... οπότε είμαι παράνομος έτσι?

Στην Ελλάδα ζούμε :winka: ...
Θεωρητικά δεν περνάς ΚΤΕΟ, αλλά... βλ. παραπάνω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Υπάρχει μοτοσυκλέτα με H.I.D. από το εργοστάσιο????

Δε νομίζω...
Ίσως έχουν κάποια GT μοντέλα της BMW, αλλά και πάλι έχω επιφυλάξεις...

runnerma
13/08/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Στην Ελλάδα ζούμε :winka: ...
Θεωρητικά δεν περνάς ΚΤΕΟ, αλλά... βλ. παραπάνω.


Aν είναι μόνο το ΚΤΕΟ δεν υπάρχει πρόβλημα. :smokin: Η εγκατάσταση έγινε έτσι που σε 10' μπαίνουν τα "μαμά" φώτα :alien:

Τι να δώ παραπάνω ΟΕΟ???

McGyver
13/08/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Τι να δώ παραπάνω ΟΕΟ???

"Στην Ελλάδα ζούμε"

runnerma
13/08/2007, 13:03
Αααα ... ναι όντως :sick:

Cpt. Haddock
13/08/2007, 13:05
γκουχ-γκουχ

:a6:

:D

bartlal
13/08/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
γκουχ-γκουχ

:a6:

:D

αντιβηχικο σιροπακι! :D :D :D


99324

OldMan
13/08/2007, 13:47
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: ΡΕ εσείς εδώ είστε ΠΟΛΥ ωραίοι (με πρώτο και καλύτερο τον Θωμά !!!) :D



Άντε κάντε μια λίστα με όλα τα μοντέλα που κυκλοφορούν με παράνομα φώτα, να την στείλω στην Τροχαία να μην τυρανιούνται οι άνθρωποι !!! :smokin:

Cpt. Haddock
13/08/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άντε κάντε μια λίστα με όλα τα μοντέλα που κυκλοφορούν με παράνομα φώτα, να την στείλω στην Τροχαία να μην τυρανιούνται οι άνθρωποι !!! :smokin:

Ειδικά ένα συγκεκριμένο, θα χαιρόταν ιδιαιτέρως ο ιδιοκτήτης του αν το έβρισκε η τροχαία :sad: :sick:

bsari
15/08/2007, 20:19
ολα τα ξενον ,ειναι παρανομα αυτα που ειναι πανω απο 8000κ ,εμενα που εχει το αμαξι απο τη μαμα δεν εχει τιποτα παραπανω για ρυθμιση υψουσ ουτε για εξωτερικη καθαριοτητα (η αλφα του 88 εχει!!),συμφωνω για το εξωτερικο τζαμι του προβολεα αλλα σχεδον ολα τα συγχρονα μηχανακια εχουν διαφανες τζαμι και πολυ καλο κατοπτρο
καλο ειναι βεβαια οποια αλλαγη γινεται να μη γινεται εις βαρος αλλων !!!
μια χαρα ειναι τα φωτακια σου μην αγχωνεσαι ,προτεινω ανεπιφυλακτα ξενον απλα καμια σχεση !!!
οσο για το να αναβουν και τα 2 γινεται αρκετα ευκολα με μια γεφυρα και ενα ρελεδακι...για δες


99559

stefanos
16/08/2007, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
ολα τα ξενον ,ειναι παρανομα αυτα που ειναι πανω απο 8000κ ,εμενα που εχει το αμαξι απο τη μαμα δεν εχει τιποτα παραπανω για ρυθμιση υψουσ ουτε για εξωτερικη καθαριοτητα (η αλφα του 88 εχει!!),συμφωνω για το εξωτερικο τζαμι του προβολεα αλλα σχεδον ολα τα συγχρονα μηχανακια εχουν διαφανες τζαμι και πολυ καλο κατοπτρο
καλο ειναι βεβαια οποια αλλαγη γινεται να μη γινεται εις βαρος αλλων !!!
μια χαρα ειναι τα φωτακια σου μην αγχωνεσαι ,προτεινω ανεπιφυλακτα ξενον απλα καμια σχεση !!!
οσο για το να αναβουν και τα 2 γινεται αρκετα ευκολα με μια γεφυρα και ενα ρελεδακι...για δες


Τα μαμά xenon δεν αλλάζουν μόνο λάμπα αλλά ολοκληρο προβολέα.
Αλλάζει και ο καθρέφτης και το τζάμι.
Αλλάζοντας μόνο λάμπα σε συμβατικό προβολέα επεκτείνεις την δέσμη σε όλες τις διαστάσεις πράγμα παράνομο.
Αν δεις στην Ευρώπη η Hella ας πούμε τα kit xenon τα πουλάει σε σετ ολοκληρο φωτιστικό η σαν off road για μηχανήματα εργων κλπ η για αγωνιστικά που δεν ακολουθούν τις προδιαγραφές.
Οχι βέβαια οτι τα παραπάνω παίζουν κανα ρόλο στην Ελλάδα.

spypetros
06/09/2007, 23:03
Τελικά βρήκα λύση και ευχαριστώ όλους όσους ενδιαφέρθηκαν και απάντησαν στον προβληματισμό μου.

Η λύση είναι πολύ απλή.

Κατ' αρχήν η TRIUMPH έχει ήδη ολόκληρη την εγκατάσταση και τις λάμπες, για να λειτουργήσει κανονικά και με τα δύο φανάρια.
Το μόνο που λείπει είναι δύο ρελέ (αυτόματοι διακόπτες), για τα οποία υπάρχουν κενές θέσεις.
Αν μπουν τα ρελέ σε αυτές τις θέσεις, τότε τα φανάρια λειτουργούν κανονικά.

Ο λόγος που πουλιούνται έτσι οι μοτοσυκλέτες της TRIUMPH, έχει να κάνει με τις προδιαγραφές της Ευρωπαϊκής Ένωσης, δηλαδή να λειτουργεί μόνο το ένα φανάρι.

Τα ρελέ τα βρήκα και τα αγόρασα από τον ηλεκτρολόγο που πάω τη μηχανή μου.

Τώρα δουλεύουν άψογα και με πολύ καλύτερο φωτισμό.
Συνολικό κόστος 10 ευρώ και λίγη προσωπική δουλειά.