PDA

View Full Version : ΦΩΤΑ,ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΕ Hayabusa



BILL VUZAS
14/08/2007, 08:21
Προσπαθησα να ρυθμισω τα απαισια φωτα του θεριου...αλλα ματαιως.
Αλλωστε ολα τα θερια δεν βλεπουν και καλα.
Συμφωνα με το μανουλ σερβις υπαρχουν 2 ρυθμιστες,οριζοντιος (Νο1) και καθετος(Νο2).
Ο Νο2 αν εχω καταλαβει καλα ειναι αυτος που βρισκεται χαμηλα,σε ποιο ευκολη προσβαση με το χερι,οπως βλεπουμε την μηχανη απο επανω και καθομαστε στην θεση του οδηγου,δεξια και κατω της μεγαλης σκαλας.Οπως και να τον γυρισεις τον ρυθμιστη(απειρα γυρισματα)δεξια Η"αριστερα το φως δεν κουνιεται καθολου.Ισως το εχουν κανει ετσι γιατι ουτως Η"αλλως το φως του Βουζα ειναι για χεσιμο.
Πιεζοντας απο την κατω πλευρα το φαναρι βλεπω οτι εχει καποιο περιθωριο κινησεως,ενω απο επανω ειναι ακουνητο.Αυτο σημαινει οτι κατι μπορει να γινει,αλλα πως?
Η επομενη κινηση (ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΗΧΑΝΗ) ειναι να λυθει το φαναρι για να βρεθει το λαθος,μεγαλος κοπος.
Αν καποιος εχει λυσει το προβλημα ας ριξει καποια ιδεα:a4:

reinmeister
15/08/2007, 01:05
το χα κανει περσυ και αν ενθυμουμαι καλως οι βιδες ρυθμισεις ειναι τεσσερις ...δυο για καθε λαμπα...μια και πανω κατω και μια για αριστερα δεξια σε καθε λαμπα...οι βιδες ρυθμισεις ουσιαστικα σχηματιζουν ενα τετραγωνο γυρω απο τις λαμπες...επειδη ομως δεν ειμαι σιγουρος(εχω ασχοληθει με τοσα πανω στο πραμα που ειναι το τελευταιο που θα θυμομουν) τσεκαρε το για σιγουρα...

αναφορικα με το θεμα ισχυως των φωτων η λυση ειναι η εξης...

http://cgi.ebay.co.uk/KAWASAKI-ZX10R-NINJA-XENON-BLUE-HEADLIGHT-BULB-KIT-H7_W0QQitemZ130118378565QQihZ003QQcategoryZ25628QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

αυτη η μαρκα συγκεκριμενα...απλως ζητας τις αντιστοιχες για μπουσα απο τον τυπο...

η διαφορα ειναι τεραστια και δεν φορτωνεις το ηλεκτρικο σου συστημα...

BILL VUZAS
12/09/2007, 11:29
Επιτελους βρηκα την λυση.
Ξεκινοντας απο κατω,η πρωτη βιδα ρυθμιζει το πανω-κατω της μεγαλης σκαλας (σε μενα ειναι χαλασμενη και γυρναει τρελλα).
Η δευτερη βιδα προς τα ελανω ρυθμιζει το δεξια -αριστερα της μεγαλης σκαλας.
Ανεβενοντας ποιο επανω η τριτη βιδα ρυθμιζει το δεξια αριστερα της μεσαιας σκαλας.
Και η τεταρτη βιδα η ποιο ψηλα τοποθετημενη ρυθμιζει το πανω-κατω της μεσαιας σκαλας.
Τα ρυθμισα στα 10 μετρα -10% κατω,και επιτελους εχω πολυ καλα φωτα.
ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ,ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΦΩΤΑ.
Σε λιγες μερες θα βαλω XENON και το θηριο θα αποκτησει το Φως το Αληθινο!:eyepop: