PDA

View Full Version : Τα λαμογια...



monarxis
14/08/2007, 09:11
Η ΕΛΛΑΔΑ είναι η χώρα του παραλόγου και της αναρχίας. Είναι η πρώτη αναρχική χώρα. Είναι η πρώτη χώρα με αναρχική κυβέρνηση. Μια κυβέρνηση που δεν κάνει τίποτα. Απλώς φλυαρεί στα παράθυρα της τηλεόρασης.
Μια κυβέρνηση λόγων, όχι έργων. Αυτό οφείλεται στην κοινωνική της διάρθρωση. Είναι η μόνη χώρα που έχει μια ολόκληρη τάξη που διατρέχει την κοινωνική πυραμίδα από την κορυφή ώς τη βάση και πληθύνεται συνεχώς.
Πρόκειται για τα λαμόγια.
Λαμόγια είναι όλοι εκείνοι που πιστεύουν ότι έχουν το αναφαίρετο δικαίωμα να σιτίζονται και να πλουτίζουν εις βάρος των άλλων μη κάνοντας τίποτα. Επειδή είναι μάγκες! Αυτή η κοινωνική τάξη στις άλλες χώρες είναι ακόμη καθυστερημένη. Στην Ελλάδα είμαστε πρωτοπόροι.
Στον δρόμο λαμόγια είναι εκείνοι οι ζητιάνοι που με θρασύτητα κι επιθετικότητα απαιτούν να τους δώσεις λεφτά για την μπίρα τους ή την πρέζα τους.
Στη διαδήλωση είναι εκείνοι που θα σπάσουν τις βιτρίνες για ν΄ αρπάξουν τα δερμάτινα μπουφάν ή τους υπολογιστές.
Στην Εκκλησία είναι οι επίτροποι και οι παπάδες που κλέβουν το παγκάρι και εμπορεύονται τους αγίους. Στο νοσοκομείο, οι γιατροί που παίρνουν φακελάκι και οι υπάλληλοι που κλέβουν τα φάρμακα, το οινόπνευμα, τα σεντόνια.
Στο Δημόσιο, αυτοί που δεν δουλεύουν αλλά απαιτούν να πάρουν τις περισσότερες υπερωρίες, αργίες και οδοιπορικά. Αυτοί που παίρνουν τις μίζες και τις προμήθειες επειδή συμμετέχουν σε επιτροπές.
Στην Αστυνομία, οι μπάτσοι που έχουν τις δοσοληψίες με τη νύχτα, τους σωματεμπόρους και τους εμπόρους ναρκωτικών.
Στις επιχειρήσεις, εκείνοι που αρπάζουν τα προνόμια, τα έργα, τις προμήθειες του Δημοσίου όχι για να τα εκτελέσουν οι ίδιοι, αλλά για να τα μεταπωλήσουν και να ζουν πλουσιοπάροχα χωρίς να δουλεύουν.
Εφοριακοί, λιμενικοί, μηχανικοί, δασικοί, δημοσιογράφοι που αντί να κάνουν τη δουλειά τους εμπορεύονται αυθαίρετα, φόρους, ειδήσεις, ζωές, αίμα, τιμή, με τα πλούσια αφεντικά τους.
Στην κυβέρνηση τα λαμόγια συνωμοτούν και ληστεύουν το Δημόσιο και το κοινωνικό χρήμα, τα Ταμεία και τις συντάξεις των πολιτών.

copy-paste απο tanea.gr


Το πρωτο λαμογιο ειμαι παντως εγω που βαριεμαι να γραψω και κανω συνεχεια copy-paste...

...νταξει,κανω και αλλες λαμογιες αλλα δεν ειναι του παροντος:winka:

υ.γ το thread αφορα συνειδητοποιημενα λαμογια οι υπολοιποι να μην ασχοληθουν...

:lol:

veagle
14/08/2007, 10:31
Μαζί σου ρε φίλε με το κοπυ πειστ.

Η μόνη λύση είναι μαύρο παντού!!!

Ότι και να λένε, μαύρο εμείς!

Απλά το θέμα είναι πως θα συντονίσεις τους υπολοίπους.

Ακόμα και εμείς που φωνάζουμε, σίγουρα έχουμε και κάποιους κουμπάρους που μπορούν να μας βολέψουν απλά περιμένουμε να βγει το εκάστοτε χρώμα για να κινηθούν τα γρανάζια μιας και δεν κουνιούνται αν δεν είναι όλα το ίδιο χρώμα (ΜΠΛΕ - ΠΡΑΣΙΝΟ)

Θέλοντας να είμαι ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ βλέπω ότι μια αλλαγή και μια αγανάκτηση υπάρχει γενικά, και έχει αρχίσει κάτι να γίνεται!

Δεν μπορεί να κοιμόμαστε για πάντα!

ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ αλλά θα ξυπνήσουμε!

Όσοι και να είμαστε εμείς που φωνάζουμε, υπάρχουν εκατομμύρια άλλοι που απλά συμβιβάζονται!

Δεν χωράει άλλος συμβιβασμός!!!

ΣΤΑΧΤΗ ΚΑΙ ΜΠΟΥΡΜΠΕΡΗ στα ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

ΜΟΖΑΡΤ
14/08/2007, 10:32
εγω λεω να αλλαξτε χωρα γιατι τωρα που τα γραψατε αυτα δεν με παει η καρδια να κανω λαμογιες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

veagle
14/08/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
εγω λεω να αλλαξτε χωρα γιατι τωρα που τα γραψατε αυτα δεν με παει η καρδια να κανω λαμογιες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Φίλε εγώ τον Ιανουάριο θα κάνω τα χαρτιά μου για σπουδές στην ΦΙΛΑΝΔΙΑ και να μείνω ελπίζω για πάντα!

Θα ξεκινήσω για INTERNATIONAL STUDIES μιας και έχει απο τα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα το οποίο είναι και ΔΩΡΕΑΝ!

Πληρώνεις μόνο την διαμονή σου με ολα τα σχετικά (φαί, ποτά κ.α.)

Επίσης δεν χρειάζεται να ξέρεις Φιλανδικά για να δουλέψεις τον πρώτο καιρό!

Οπότε γιατί να μην φύγω και γλυτώσω εν μέρη απο τα δικά μας τα λαμόγια!

Όταν εκεί ο κάθε άνθρωπος σέβεται τον εαυτό του πρώτα και μετά τον διπλανό του!

Δεν λέω ότι εκεί δεν θα υπάρχουν λαμόγια!

ΜΟΖΑΡΤ
14/08/2007, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
Φίλε εγώ τον Ιανουάριο θα κάνω τα χαρτιά μου για σπουδές στην ΦΙΛΑΝΔΙΑ και να μείνω ελπίζω για πάντα!

Θα ξεκινήσω για INTERNATIONAL STUDIES μιας και έχει απο τα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα το οποίο είναι και ΔΩΡΕΑΝ!

Πληρώνεις μόνο την διαμονή σου με ολα τα σχετικά (φαί, ποτά κ.α.)

Επίσης δεν χρειάζεται να ξέρεις Φιλανδικά για να δουλέψεις τον πρώτο καιρό!

Οπότε γιατί να μην φύγω και γλυτώσω εν μέρη απο τα δικά μας τα λαμόγια!

Όταν εκεί ο κάθε άνθρωπος σέβεται τον εαυτό του πρώτα και μετά τον διπλανό του!

Δεν λέω ότι εκεί δεν θα υπάρχουν λαμόγια!
εγω παντως θα λιαζομαι στις παραλιες βλεποντας φιλλανδικα κοκκινα απο τον ηλιο βυζακια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ειχα σκεφτει πολλες φορες να φυγω απο την ελλαδα αλλα τελικα αποφασισα να γινω λαμογιο :lol:

veagle
14/08/2007, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
εγω παντως θα λιαζομαι στις παραλιες βλεποντας φιλλανδικα κοκκινα απο τον ηλιο βυζακια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ειχα σκεφτει πολλες φορες να φυγω απο την ελλαδα αλλα τελικα αποφασισα να γινω λαμογιο :lol:

Πραγματικά δεν είναι να το γελάς καθόλου!

Αν θα μείνεις ελλάδα μόνο λαμόγιο θα πρέπει να γίνεις για να επιβιώσεις!!!



Σχολάω απο την δουλειά σήμερα νωρίς οπότε γειά σας για τώρα!

apav
14/08/2007, 19:18
Από την δουλειά γράφεις λαμόγιο; :rotflmao: Δουλεύουμε! :ZZZ:

Έτσι έλεγα και εγώ για το εξωτερικό, αλλά η μεγάλη επιστροφή πλησιάζει, και όχι για να κάνουμε λαμογιές. :p

Konti
15/08/2007, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
Φίλε εγώ τον Ιανουάριο θα κάνω τα χαρτιά μου για σπουδές στην ΦΙΛΑΝΔΙΑ και να μείνω ελπίζω για πάντα!

Θα ξεκινήσω για INTERNATIONAL STUDIES μιας και έχει απο τα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα το οποίο είναι και ΔΩΡΕΑΝ!

Πληρώνεις μόνο την διαμονή σου με ολα τα σχετικά (φαί, ποτά κ.α.)

Επίσης δεν χρειάζεται να ξέρεις Φιλανδικά για να δουλέψεις τον πρώτο καιρό!

Οπότε γιατί να μην φύγω και γλυτώσω εν μέρη απο τα δικά μας τα λαμόγια!

Όταν εκεί ο κάθε άνθρωπος σέβεται τον εαυτό του πρώτα και μετά τον διπλανό του!

Δεν λέω ότι εκεί δεν θα υπάρχουν λαμόγια!

Μπα φίλε πάλι εδώ θα έρθεις! Μιλάω εκ πείρας! Κι εγω τα ίδια έλεγα όταν έφυγα για Αγγλία τελείωσα τις σπουδές, έπιασα δουλειά.... όλα καλά περνούσα "ωραία"....ερχόμουνα εδώ κυρίως καλοκαίρι, τον υπόλοιπο χρόνο λίγες μέρες (λόγω δουλειάς)! Και ένα καλοκαίρι είχα ερθεί με άδεια (20 μέρες) και μου τη έδωσε και Νοέμβριο μήνα τα μάζεψα και ήρθα πίσω!

Απο θέμα δουλειάς το μετάνοιωσα λίγο αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα........

Όταν πας για σπουδές, εκεί είσαι σ'άλλη φάση, δεν σε νοιάζουν και πολλά! Αλλά όταν μπείς στην καθημερινότητα και ρουτίνα (με την δουλειά) της χώρας τότε αλλάζουν κάπως τα πράγματα!

Κι εδώ είσαι στην ρουτίνα και με χειρότερες συνθήκες μερικές φορές, αλλά είναι διαφορετικά τα πράγματα. Κατ' αρχήν είναι όλοι η οικογένεια και οι φίλοι σου ;) ! Και μια βόλτα που λέει ο λόγος να κάνεις σου φτιάχνει η διάθεση....... (ακούγονται χαζά αλλά έτσι είναι ή έτσι τα 'βλεπα εγώ τουλάχιστον)!!!!

Πέρα απο τα χιλιάδες στραβά που έχει εδώ ο τόπος! Αλλά είναι ο τόπος σου!:cool: ;)

veagle
15/08/2007, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Μπα φίλε πάλι εδώ θα έρθεις! Μιλάω εκ πείρας! Κι εγω τα ίδια έλεγα όταν έφυγα για Αγγλία τελείωσα τις σπουδές, έπιασα δουλειά.... όλα καλά περνούσα "ωραία"....ερχόμουνα εδώ κυρίως καλοκαίρι, τον υπόλοιπο χρόνο λίγες μέρες (λόγω δουλειάς)! Και ένα καλοκαίρι είχα ερθεί με άδεια (20 μέρες) και μου τη έδωσε και Νοέμβριο μήνα τα μάζεψα και ήρθα πίσω!

Απο θέμα δουλειάς το μετάνοιωσα λίγο αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα........

Όταν πας για σπουδές, εκεί είσαι σ'άλλη φάση, δεν σε νοιάζουν και πολλά! Αλλά όταν μπείς στην καθημερινότητα και ρουτίνα (με την δουλειά) της χώρας τότε αλλάζουν κάπως τα πράγματα!

Κι εδώ είσαι στην ρουτίνα και με χειρότερες συνθήκες μερικές φορές, αλλά είναι διαφορετικά τα πράγματα. Κατ' αρχήν είναι όλοι η οικογένεια και οι φίλοι σου ;) ! Και μια βόλτα που λέει ο λόγος να κάνεις σου φτιάχνει η διάθεση....... (ακούγονται χαζά αλλά έτσι είναι ή έτσι τα 'βλεπα εγώ τουλάχιστον)!!!!

Πέρα απο τα χιλιάδες στραβά που έχει εδώ ο τόπος! Αλλά είναι ο τόπος σου!:cool: ;)

Δεν ακούγονται χαζά!!!

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι ο χρόνος θα δείξει!

Απλά επειδή δεν έχω και τίποτα να χάσω, λέω να το δοκιμάσω!

saratoga
15/08/2007, 13:04
Επισης υπαρχουν και οι συνομοταξειες "λαμια-λινατσα-λουγκρα",που προερχοντε απο το πρωταρχικο "Λαμογιο"...! :lol: :rotflmao: :lol:

Πηγη: Ερμηνευτικο Λεξικο της Ελληνικης (καθημερινοτητας) :cry: ...

Konti
15/08/2007, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
Δεν ακούγονται χαζά!!!

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι ο χρόνος θα δείξει!

Απλά επειδή δεν έχω και τίποτα να χάσω, λέω να το δοκιμάσω!

Και πολύ καλά θα κάνεις! Θα αποκτήσεις άλλες εμπειρίες! Θα δείς άλλες κοινωνίες-ανθρώπους θα συγκρίνεις, θα αποκτήσεις μια διαφορετική οπτική για τα πράγματα!

Καλή αρχή πάντως και να σου πάνε όλα καλά!!!:) :)

veagle
16/08/2007, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Και πολύ καλά θα κάνεις! Θα αποκτήσεις άλλες εμπειρίες! Θα δείς άλλες κοινωνίες-ανθρώπους θα συγκρίνεις, θα αποκτήσεις μια διαφορετική οπτική για τα πράγματα!

Καλή αρχή πάντως και να σου πάνε όλα καλά!!!:) :)

Ευχαριστώ πολύ!

Και στην τελική αν δεν τα καταφέρω, γυρνάω και πίσω έτσι απλά και ξαναξεκινάω απο την αρχή...

Και τι έγινε;


Υ.Γ.: Αν και ξεφύγαμε λίγο απο το θέμα, δεν πειράζει!!!

Konti
16/08/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
Ευχαριστώ πολύ!

Και στην τελική αν δεν τα καταφέρω, γυρνάω και πίσω έτσι απλά και ξαναξεκινάω απο την αρχή...

Και τι έγινε;


Υ.Γ.: Αν και ξεφύγαμε λίγο απο το θέμα, δεν πειράζει!!!

Γιατί να μη τα καταφέρεις ρε, όλα καλά! Αφού το έχεις αποφασίσει και το θέλεις, όλα θα γίνουν κατ' ευχή!:wave2: :beer:

vagkan
16/08/2007, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
Ευχαριστώ πολύ!

Και στην τελική αν δεν τα καταφέρω, γυρνάω και πίσω έτσι απλά και ξαναξεκινάω απο την αρχή...

Και τι έγινε;


Υ.Γ.: Αν και ξεφύγαμε λίγο απο το θέμα, δεν πειράζει!!!

Θα τα καταφέρεις φίλε, μην ανυσηχείς. Και ο λόγος που θα τα καταφέρεις είναι ότι θα είσαι ο μόνος που θα θέλεις να μείνεις εκεί, όλοι οι υπόλοιποι κοιτάνε πως θα βρέξουν τα πόδια τους στην μεσόγειο.

Ειδικά στην φάση που θα βλέπεις ήλιο 1-2 ώρες την μέρα σε τέτοιο ύψος που η σκιά σου θα είναι 20 μ. εσύ θα έχεις ξεφύγει από τα λαμόγια. Και όταν θα νυχτώνει στις 12 και θα ξημερώνει στις 04 και θα είσαι Άυπνος να σε δώ. Και τα Σαβατοκύριακα τι θα κάνεις? θα περιμένεις να γυρίσεις στην δουλειά σου? Θα πίνεις στις μπυραρίες?

Ξέρεις πόσο % είναι οι αυτοκτονίες εκεί?

Αστα φίλε, πολλοί τα έχουν πεί αυτά που λες, αλλά όσοι δεν γύρισαν ακόμα, ψάχνονται να γυρίσουν.

Πως γίνεται στο τέλος όλοι να γίνονται από επαναστάτες λαμόγια? Που πήγε η γενιά του Πολυτεχνείου? Κοιτάξτε τον 50άρι πολιτικό της εκλογικής σας περιφέρειας και θα καταλάβετε.

Φίλε κοίταξε στα 50 σου να είσαι καλύτερος άνθρωπος και άσε τους άλλους, μην κρίνεις τόσο εύκολα.
:wave2:

veagle
16/08/2007, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkan
Θα τα καταφέρεις φίλε, μην ανυσηχείς. Και ο λόγος που θα τα καταφέρεις είναι ότι θα είσαι ο μόνος που θα θέλεις να μείνεις εκεί, όλοι οι υπόλοιποι κοιτάνε πως θα βρέξουν τα πόδια τους στην μεσόγειο.

Ειδικά στην φάση που θα βλέπεις ήλιο 1-2 ώρες την μέρα σε τέτοιο ύψος που η σκιά σου θα είναι 20 μ. εσύ θα έχεις ξεφύγει από τα λαμόγια. Και όταν θα νυχτώνει στις 12 και θα ξημερώνει στις 04 και θα είσαι Άυπνος να σε δώ. Και τα Σαβατοκύριακα τι θα κάνεις? θα περιμένεις να γυρίσεις στην δουλειά σου? Θα πίνεις στις μπυραρίες?

Ξέρεις πόσο % είναι οι αυτοκτονίες εκεί?

Αστα φίλε, πολλοί τα έχουν πεί αυτά που λες, αλλά όσοι δεν γύρισαν ακόμα, ψάχνονται να γυρίσουν.

Πως γίνεται στο τέλος όλοι να γίνονται από επαναστάτες λαμόγια? Που πήγε η γενιά του Πολυτεχνείου? Κοιτάξτε τον 50άρι πολιτικό της εκλογικής σας περιφέρειας και θα καταλάβετε.

Φίλε κοίταξε στα 50 σου να είσαι καλύτερος άνθρωπος και άσε τους άλλους, μην κρίνεις τόσο εύκολα.
:wave2:

Δεν κρίνω τόσο εύκολα, και το τι θα είμαι στα 50 θα δείξει!

Πόλλοι έχουν πει πολλά, απλά προσωπικά μέχρι στιγμής δεν έχω αποκλείσει το ενδεχόμενο να μην γυρίσω πίσω κάποια στιγμή!

Απλά χωρίς να έχω πει πολλά για τον χαρακτήρα και την προσωπικότητά μου δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει στο μέλλον!

Έχω διαβάσει για τα ποσοστά αυτοκτονιών!
Απλά κάθε φορά σκέφτομαι και έχω συζητήσει με τους κολλητούς μου, οι οποίοι με στηρίζουν σε αυτή μου την απόφαση και γνωρίζοντάς με καλύτερα, ότι με τα μυαλά που κουβαλάω, τα οποία είναι αρκετά "ελληνικά μυαλά" και με κάποιες ιδιοτροπίες που έχω όσον αφορά στα χόμπυ μου, στα ενδιαφέροντά μου γενικότερα, και γενικά την νοοτροπία μου ως έλληνας, ότι θα τα καταφέρω!
για παράδειγμα μου αρέσει το κρύο, αλλά για να σας προλάβω, θα πάω πρώτα διακοπές το χειμώνα εκεί για να δω τις κλιματικές καταστάσεις!

επίσης κοιμάμαι όπου βρω!
έχω κοιμηθεί στα πιο απίστευτα σημεία. με ήλιο με φεγγάρι, αλλά για να σας ξαναπρολάβω, επειδή θα πάω για διακοπές θα τα ελέγξω όλα αυτά!

Τα μόνα αρνητικά που βρίσκω σε αυτή μου την απόφαση είναι ότι θα είμαι μακριά απο την οικογένειά μου, αν και το έχω συζητήσει μαζί τους, αλλά εννοείται ότι δεν υπάρχει περίπτωση να με εμποδίσουν, και ότι θα είμαι μακριά απο τους καλλητούς μου!
Ένα ευχάριστο είναι ότι ήδη μια φίλη μου είναι εκεί πάνω για μεταπτυχιακό το οποίο θα κρατήσει 2 χρονάκια οπότε θα έχω κάποιον εκεί πάνω που θα είμαι πιο άνετα τον πρώτο καιρό μέχρι να δικτυωθώ!

Και κλείνω λέγοντας ξανά ότι: Δεν αποκλείω το γεγονός να μην μαρέσει και να γυρίσω πίσω!!!

Konti
16/08/2007, 20:42
Eίναι απλό, όπως τα λες πάνω-κάτω: πας, βλέπεις, μετράς-ζυγίζεις τα πράγματα και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις! Ποτέ δεν αποκλείουμε τίποτα.......

Και πάλι καλή τύχη!:wave2:

veagle
16/08/2007, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Eίναι απλό, όπως τα λες πάνω-κάτω: πας, βλέπεις, μετράς-ζυγίζεις τα πράγματα και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις! Ποτέ δεν αποκλείουμε τίποτα.......

Και πάλι αλή τύχη!:wave2:

Αυτό ακριβώς φίλε!:beer: