PDA

View Full Version : Σπρευ fast για κλατάρισμα ελαστικού



billakosthegr
14/08/2007, 15:32
Πως δουλεύει? Ειναι μιας χρήσης? Κάνει και για tubeless ελαστικό? Το καταστρέφει μετά τη χρήση ή απλά το επιδιορθώνεις και το φουσκώνεις και φεύγει το σπρέυ από μέσα?

Ευχαριστώ

Cpt. Haddock
14/08/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από billakosthegr
Πως δουλεύει?

Έχει οδηγίες πάνω


Αρχικά δημιουργήθηκε από billakosthegr
Ειναι μιας χρήσης?

Ναι


Αρχικά δημιουργήθηκε από billakosthegr
Κάνει και για tubeless ελαστικό?

Όχι


Αρχικά δημιουργήθηκε από billakosthegr
Το καταστρέφει μετά τη χρήση ή απλά το επιδιορθώνεις και το φουσκώνεις και φεύγει το σπρέυ από μέσα?

δεν είμαι σίγουρος


Αρχικά δημιουργήθηκε από billakosthegr
Ευχαριστώ

Παρακαλώ

:D :wave2:

dirtbird
22/08/2007, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Πως δουλεύει?
Έχει οδηγίες πάνω
Τι λες τώρα...


Ειναι μιας χρήσης?
Ναι
Εξαρτάται πόσο αντέχεις (να προσπαθείς)


Κάνει και για tubeless ελαστικό?
Όχι
Πριτς - hint: κοίτα στο πορτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου σου:bigcry: :bigcry:

Το καταστρέφει μετά τη χρήση ή απλά το επιδιορθώνεις και το φουσκώνεις και φεύγει το σπρέυ από μέσα?
δεν είμαι σίγουρος
Για το αν το καταστρέφει, ή για το αν φεύγει το :a45: 'αέριο'?


Ευχαριστώ
Παρακαλώ
don't mention it
:D :wave2:

meis
30/08/2007, 10:20
Kαι όμως, κάνουν για tubless ελαστικα...:p

Παραξενευτικα που το διαβασα, γιατι εχω ενα στη μηχανη και λεω λες να
το έχω τσαμπα?

Αλλα οι οδηγιες λένε πως κάνουν και για tubless...:D

bartlal
30/08/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από meis
Kαι όμως, κάνουν για tubless ελαστικα...:p

Παραξενευτικα που το διαβασα, γιατι εχω ενα στη μηχανη και λεω λες να
το έχω τσαμπα?

Αλλα οι οδηγιες λένε πως κάνουν και για tubless...:D

to ξαναγραφω (μιας το εχω απαντησει αλλα η μαρμαγκα το εφαγε:) τη δουλεια θα την κανει και στο tubeless ελαστικο. ΟΜΩΣ, θα χαλασει την εσωτερικη συνθεση. το ρισκαρεις? (εκτος αν πας για αλλαγη ελαστικου)

:wave2:

akis_trevor
27/09/2012, 20:36
το ξεθαβω μετα απο 5 χρονακια.σε συζητηση με φιλο ειχαμε μια απορια...τελικα χαλαει το λαστιχο αν βαλεις αφρο και το πας στο πλησιεστερο βουλκανιζατερ;μιλαμε παντα για tubeless και για μικρη χρηση με τον αφρο μεσα.απλα να μην μεινεις/περιμενεις την οδικη.το ρωταω γιατι τοσο καιρο μετα ισως εχουν αλλαξει τα πραγματα...

GiannisBlessed
27/09/2012, 21:11
me ayto to rhinotire ti paizei??3erei kaneis?fainetai gamato!!
http://www.youtube.com/watch?v=UoPjhXSzuYI&feature=related

meta to 4:00 deixnei kai mhxanh.

McGyver
28/09/2012, 08:20
Αν έχετε tubeless ελαστικά, πάρτε ένα set με κορδόνια και αμπούλες και μάθετε να το χρησιμοποιείτε (piece of cake).
Αφήστε τα υγρά, τους αφρούς, τους μαγικούς ζωμούς του Πανοραμίξ και λοιπές μαλακίες.

Σε 10 λεπτά είστε back on the road.

TROOPER
28/09/2012, 08:22
Αν έχετε tubeless ελαστικά, πάρτε ένα set με κορδόνια και αμπούλες και μάθετε να το χρησιμοποιείτε (piece of cake).
Αφήστε τα υγρά, τους αφρούς, τους μαγικούς ζωμούς του Πανοραμίξ και λοιπές μαλακίες.

Σε 10 λεπτά είστε back on the road.

+1000
εγω παντα παω βολτα με καποιον που εχει τετοια πραματα :lol:

McGyver
28/09/2012, 08:26
+1000
εγω παντα παω βολτα με καποιον που εχει τετοια πραματα :lol:

:lol:

Ξέρεις πως ο καινούριος ματρακάς σου έχει σαμπρέλες, ε;

nikos_abel
28/09/2012, 08:28
+1000
εγω παντα παω βολτα με καποιον που εχει τετοια πραματα :lol:

Δεν είναι και ογκώδες βρε, κάτω από τη σέλα (και δεν εννοώ τη δικιά μου) χωράει άνετα ένα σετ.
Σωτήριο. Απλά να θυμάστε ότι μετά θα πάτε να το βουλκανίσετε το λάστιχο κανονικά μη βρεθείτε προ εκπλήξεων.

Cpt. Haddock
28/09/2012, 08:29
+1000
εγω παντα παω βολτα με καποιον που εχει τετοια πραματα :lol:

Εγω παλι παω βόλτα με καποιον που ξερει να τα χρησιμοποιεί :lol:

TROOPER
28/09/2012, 08:34
:lol:

Ξέρεις πως ο καινούριος ματρακάς σου έχει σαμπρέλες, ε;

ναι αλλα με το γρηγορο την ειχα πατησει στην ολυμπια (παπουλακεια αν θυμαμαι καλα.δεν ειμαι σιγουρος) ;)


Δεν είναι και ογκώδες βρε, κάτω από τη σέλα (και δεν εννοώ τη δικιά μου) χωράει άνετα ένα σετ.
Σωτήριο. Απλά να θυμάστε ότι μετά θα πάτε να το βουλκανίσετε το λάστιχο κανονικά μη βρεθείτε προ εκπλήξεων.

με ενημερωνουν απο το κοντρολ οτι μαλλον αχρηστα θα ειναι...:lol:


Εγω παλι παω βόλτα με καποιον που ξερει να τα χρησιμοποιεί :lol:

και γιατρος και οδηγαρα και μηχανικος???:bawl::bawl:

Cpt. Haddock
28/09/2012, 08:36
ναι αλλα με το γρηγορο την ειχα πατησει στην ολυμπια (παπουλακεια αν θυμαμαι καλα.δεν ειμαι σιγουρος) ;)

36ωρο νομιζω


και γιατρος και οδηγαρα και μηχανικος???:bawl::bawl:

Οχι, αλλον εννοω :lol:

TROOPER
28/09/2012, 08:44
36ωρο νομιζω

Οχι, αλλον εννοω :lol:

δεν ηταν 36ωρο.το κιτ το ειχε ο χαρης που δεν εχει λαβει μερος σε 36ωρο :wave2:

mikes
28/09/2012, 10:37
Οχι, αλλον εννοω :lol:ο οποιος μετα απο αυτο, πουλησε το τζιξερ, και υστερα απο καμποσο χρονο αμηχανιας εγινε και αυτος ευτυχης ιδιοκτητης 4κυλινδρου τριουμφ!!!

στο θεμα μας τωρα! το φαστ ΔΕΝ καταστρεφει το εσωτερικο του ελαστικου, αρκει να μεινει λιγο διαστημα μεσα και φυσικα να ξεπλυθει πολυ καλα! ωστοσο στα αεροστεγη ελαστικα καλο ειναι να αποφευγεται γιατι η κρουστα που αφηνει οσο καλα και αν πλυθει το λαστιχο, ενδεχεται να εμποδισει την κολλα του μπαλωματος να δεσει, με αποτελεσμα να μην πιανει το μπαλωμα! οποτε η μονη λυση θα ειναι κορδονι το οποιο μετα απο καποιο διαστημα, ειδικα αν δεν βρισκεται σε αυλακι, θα αρχισει να χανει!

sniper
28/09/2012, 10:44
Αν έχετε tubeless ελαστικά, πάρτε ένα set με κορδόνια και αμπούλες και μάθετε να το χρησιμοποιείτε (piece of cake).
Αφήστε τα υγρά, τους αφρούς, τους μαγικούς ζωμούς του Πανοραμίξ και λοιπές μαλακίες.

Σε 10 λεπτά είστε back on the road.

Εγώ στο πόρνετ πάντως είχα αυτό το ζουμί που βάζεις μέσα στο λάστιχο.. 2 καρφιά, 0 χρόνος χάθηκε (ή αέρας). Σε αντίθεση με χθες που έχασα όλη την μέρα..

akis_trevor
28/09/2012, 13:30
συνοψιζοντας:κανεις παρεα με καποιον που εχει κιτ επισκευης ελαστικου και ξερει να το χρησιμοποιει.αν δεν ξερει,τοτε βρισκεις καποιον αλλον που να ξερει και κανουμε παρεα τα τρια μας...
σωστα;:lol::lol::lol:

nikos_abel
28/09/2012, 20:44
Εγώ στο πόρνετ πάντως είχα αυτό το ζουμί που βάζεις μέσα στο λάστιχο.. 2 καρφιά, 0 χρόνος χάθηκε (ή αέρας). Σε αντίθεση με χθες που έχασα όλη την μέρα..

Ποιο ζουμί;

TROOPER
28/09/2012, 20:44
συνοψιζοντας:κανεις παρεα με καποιον που εχει κιτ επισκευης ελαστικου και ξερει να το χρησιμοποιει.αν δεν ξερει,τοτε βρισκεις καποιον αλλον που να ξερει και κανετε παρεα τα τρια μας...
σωστα;:lol::lol::lol:

γατα με πεταλα!!!!:lol:

McGyver
28/09/2012, 20:54
Ποιο ζουμί;

Slime, Ipone και λοιπά tire sealants.

xtzanos
28/09/2012, 21:17
Slime μια φορα που μπηκε προκα σε εντουραδικο λαστιχο (με λεπτη σαμπρελα όμως) δεν κρατησε.
Για τα λοιπα υγρα δεν εχω αποψη.

daz
28/09/2012, 22:52
Slime μια φορα που μπηκε προκα σε εντουραδικο λαστιχο (με λεπτη σαμπρελα όμως) δεν κρατησε.
Για τα λοιπα υγρα δεν εχω αποψη.

Το έχει βάλει ένας φίλος. Το ζουμί έκανε την δουλειά του για παραπάνω από ένα μήνα. Μετά αποφάσισε να το φτιάξει λέει αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι το έκανε. :lol:





Ρε 'σεις υπάρχουν αμπούλες πεπιεσμένου αέρα και κιτάκια επισκευής tubeless ελαστικού που κάνουν άψογα την δουλειά τους. Γιατί το συζητάτε για φαστ και μλκς? Εγώ κουβαλάω λεβιέδες και σαμπρέλες και εσάς σας χαλάει ένα απλό κορδονάκι? Έχω και εγώ από δαύτο για τις φιάλες πεπιεσμένου αέρα που έχει μέσα, αλλά δεν πέταξα τα κορδονάκια και λοιπά σύνεργα. Την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα πάντως δεν ήταν για την μηχανή μου!