PDA

View Full Version : ΑΛΛΑΓΗ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΣΕ CΒ400 ΒΗΜΑ - ΒΗΜΑ



H0NDAKIAS
14/08/2007, 23:28
Μετά από ατομικό ψάξιμο, συλλογή πληροφοριών και μερικές ερωτήσεις σε μαστόρια πήρα την απόφαση αλλάξω μόνος μου παραφλού στο cb μου.
Παρακάτω αναφέρω αναλυτικά τη διαδικασία μήπως βοηθηθεί και κανένας άλλος.
Εννοείται ότι δέχομαι διορθώσεις και συμπληρώσεις μιας και δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου απλά προσπαθώ όπως πολλοί άλλοι εδώ μέσα να μάθω τη μηχανή μου.

Αυτό είναι το υποψήφιο θύμα :


99456

H0NDAKIAS
14/08/2007, 23:30
1) Αφήνουμε να κρυώσει το μηχανάκι. Κλείνουμε το διακόπτη της βενζίνης-fuel για να μην χυθεί καύσιμο. (στη πάνω θέση είναι το on στη μεσαία θέση είναι το off και στη κάτω θέση είναι η ρεζέρβα δηλαδή τα δύο εφεδρικά λίτρα βενζίνης)


99457

H0NDAKIAS
14/08/2007, 23:31
2) Βγάζουμε το κάθισμα.

3) Βγάζουμε το ντεπόζιτο το οποίο συγκρατείται σε δύο κοχλίες συσφίξεως. Αφού απελευθερωθεί από τους κοχλίες μετά βγαίνει συρταρωτά προς το μέρος του καθίσματος (του αναβάτη).Με προσοχή όμως διότι ο διακόπτης τροφοδοσίας που είναι πάνω στο ντεπόζιτο ενώνεται με δύο σωληνάκια με το υπόλοιπο σώμα της μηχανής άρα να μην τραβηχτεί απότομα το ντεπόζιτο.
*(όσοι έχουν το version R το οποίο εχει δείκτη βενζίνης θα υπάρχει λογικά και άλλη καλωδίωση π.χ. φίσα)


99458

H0NDAKIAS
14/08/2007, 23:33
3) Αποσυνδέουμε από το διακόπτη τα δύο σωληνάκια. Το χοντρό είναι τροφοδοσίας βενζίνης και το λεπτό για αναθυμιάσεις. Καθώς αποσυνδέσουμε το χοντρό σωληνάκι ίσως τρέξει λίγη βενζίνη (μερικά ml όσα δηλαδή έχει μέσα του).


99459

H0NDAKIAS
14/08/2007, 23:34
4) Ξεβιδώνουμε τελείως την κάτω τάπα του κυκλώματος ψύξης της μηχανής(όπως βλέπουμε τη μηχανή από τη θέση του οδηγού είναι κάτω αριστερά, δηλαδή από τη μεριά του πλαϊνού stand), στην ουσία είναι μία μικρή βιδούλα. Προσέχουμε μην χάσουμε την ροδέλα που υπάρχει. Αφού ξεβιδώσουμε τη βίδα δεν απελευθερώνεται υγρό του ψυγείου, διότι είναι κλειστο κύκλωμα και δεν περιέχει αέρα οπότε η ατμοσφαιρική πίεση δεν αφήνει να χυθεί το παραφλού.


99460

H0NDAKIAS
14/08/2007, 23:35
5) Ξεβιδώνουμε την τάπα του ψυγείου (πάνω δεξιά όπως κοιτάμε από την θέση του οδηγού) και κατευθείαν αδειάζει το παραφλού από την κάτω τάπα που είχαμε βγάλει προηγουμένως (από ότι υπολόγισα το όλο κύκλωμα του ψυγείου χωράει περίπου 1,5 λίτρο ψυκτικού υγρού)


99461

H0NDAKIAS
14/08/2007, 23:35
6) Αφού αδειάσει όλο το ψυκτικό υγρό τότε βιδώνουμε καλά αλλά όχι με υπερβολική δύναμη (για να μην δημιουργήσουμε πλαστική παραμόρφωση, κοινώς θλίψη, στην ροδέλα η οποία είναι από μαλακό μέταλλο για λόγους στεγανότητας) την κάτω τάπα του ψυγείου.

7) Γεμίζουμε με καινούριο πλέον παραφλού το ψυγείο από την πάνω τάπα.

8) Εφόσον γεμίσουμε με υπομονή με παραφλού και ασφαλίσουμε και την πάνω τάπα, μετά θα χρειαστεί να βάλουμε μπροστά τη μηχανή για περίπου 20 sec. Για να λειτουργήσει σωστά το μοτέρ πρέπει με ένα μικρό κατσαβίδι να κλείσουμε το στόμιο του λεπτού σωληνάκι των αναθυμιάσεων, για όσο θα λειτουργήσει το μοτέρ .Ούτως η άλλως η βενζίνη που έχει το καρμπυρατερ φτάνει για αυτό το χρόνο λειτουργίας της μηχανής. Αυτό το κάνουμε για να κυκλοφορήσει το υγρό σε όλη τη διαδρομή του (ψυγείο – σωληνώσεις – υδροχιτώνια κ.λ.π.)


99462

H0NDAKIAS
14/08/2007, 23:37
9) Ξεβιδώνουμε ξανά την πάνω τάπα του ψυγείου και αν έχει πέσει η στάθμη συμπληρώνουμε αν όχι κλείνουμε.

10) Τοποθετούμε και βιδώνουμε το ντεπόζιτο και συνδέουμε τα δύο σωληνάκια όπως ακριβώς τα βγάλαμε.

11) Ξεβιδώνουμε με κλειδιά alen το πλαϊνό τρίγωνο πλαστικό από τη δεξιά μεριά και βλέπουμε τη ρεζέρβα του ψυκτικού υγρού την οποία και γεμίζουμε μέχρι το max.

12) Κλείνουμε ότι ανοίξαμε και είμαστε έτοιμοι.

Σχόλια καλοδεχούμενα οτι και αν είναι αυτά.


99463

HateNord
15/08/2007, 10:24
Μπράβο Hondakias με έβγαλες από τον κόπο να τρέχω στο συνεργείο για την προετοιμασία του χειμώνα.Κοίτα φίλε μου πόσο απλά είναι τα πράγματα και τα μαστόρια μας το παίζουν πυρηνικοί επιστήμονες.Και πάλι μπράβο...και επιφυλλάσομαι για κέρασμα καφέ για το απίθανο ποστ σου...







Νίκος:beer: :beer: :beer:

H0NDAKIAS
15/08/2007, 13:22
Thanks, βασικά το προετοίμαζα καιρό αλλά τελικά κατάλαβα οτι τα πράγματα δεν είναι τόσο "πυρηνικα" που λες και εσυ, είναι πιο απλά όρεξη να έχεις και καλή τσέπη για να πληρώσεις τυχόν γκάφες οι οποίες είναι μεσα στο πρόγραμμα. Και κατάλαβα οτι κανένας μα κανένας μάστορας δεν νοιάζεται τη μηχανή σου όσο εσυ. Οπότε αν μπορείς και οτι μπορείς καντο μόνος σου. Γιάννης.:beer:

tempes
15/08/2007, 14:33
Συμφωνώ απόλυτα .
ότι μπορεί να περάσει από το χέρι μας το κάνουμε μονοί μας
ότι θέλει εργαλεία και εμπειρία στο μάστορα και πάντα πάνω απο το κεφάλι του

leotzeb
15/08/2007, 20:23
Μπραβο ρε Γιαννη για την προσπαθεια, ωραιο post για οσους διαθετουν χρονο, ζηλο και προσωπικο ενδιαφερον για την συντηρηση του κινητηρα τους. Απλα πραγματακια σαν αυτο το post, βοηθάνε την παρεα του forum μας, να μαθαινει και να συμπληρωνει τις γνωσεις του σε ατομικο και συλλογικο επιπεδο. _/\eonidas

HateNord
16/08/2007, 05:40
Σε λίγες μέρες που θα κάνω κι εγώ την προετοιμασία του χειμώνα θα βάλω τα ανάλογα...

H0NDAKIAS
16/08/2007, 11:19
Ωραίος, άντε περιμένουμε ξεβιδώματα και ξεκουμπώματα. Βλέπω σιγά σιγά να αναλύουμε εδώ μέσα ανοιγμα moter, ρύθμισμα βαλβίδων, καρμυρατέρ κλπ :lol: :lol: :lol:

Alchimistis
16/08/2007, 11:32
Μπραβό φιλαρακι καλη δουλεια:beer:

SF
12/02/2008, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
3) Αποσυνδέουμε από το διακόπτη τα δύο σωληνάκια. Το χοντρό είναι τροφοδοσίας βενζίνης και το λεπτό για αναθυμιάσεις. Καθώς αποσυνδέσουμε το χοντρό σωληνάκι ίσως τρέξει λίγη βενζίνη (μερικά ml όσα δηλαδή έχει μέσα του).

Μια παρατήρηση ...καθυστερημένη: Το λεπτό είναι το σωληνάκι της υποπίεσης!

H0NDAKIAS
24/02/2008, 21:15
Σωστός φιλαράκι thanks! Εχεις δίκιο υποπίεσης λεγεται. :beer:

xrisimix
21/06/2009, 22:23
Θα ήθελα να προσθέσω - διορθώσω μερικά στοιχεία.
Μετά από το άδειασμα καλό θα είναι να γεμίσει το κύκλωμα με νερό βρύσης για να ξεπλυθεί.

Κανονικά συστήνεται να ξεπλυθεί και με ιδικό καθαριστικό, αλλά το θεωρώ υπερβολή.

Κατά το γέμισμα, ταπώνουμε το δοχείο πλήρωσης (λευκό δοχείο) και με ανοιχτή την τάπα του ψυγείου τραβάμε μερικές γαζίες, μέχρι 4000- 5000 στροφές. Σβήνουμε την μηχανή και περιμένουμε μερικά λεπτά για να φύγει ο αέρας από το κύκλωμα. Στην συνέχεια γεμίζουμε το ψυγείο μέχρι πάνω και το ταπώνουμε. Κάνουμε μια βόλτα περιμένουμε να κρυώσει η μηχανή και συμπληρώνουμε αν χρειάζεται το δοχείο πληρώσεως μέχρι το upper. Προσοχή θα πρέπει να δοθεί στην αναλογία αλκοόλης στο ψυκτικό μίγμα. Για τα περισσότερα, αν όχι όλα, η Honda να είναι η αναλογία 50-50 που σημαίνει ότι τα έτοιμα μίγματα είναι ακατάλληλα για τις μοτό μας.

xrisimix
13/09/2009, 19:57
Θα ήθελα να προσθέσω ότι πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στην αναλογία του μίγματος. Η Honda στα περισσότερα μηχανάκια της προδιαγράφει την χρήση διαλύματος 50% και όχι τα έτοιμα μίγματα που είναι 20%-30%.
Καλό θα ήταν επίσης να γίνει ένα ξέπλυμα με καθαρό νερό πριν από το γέμισμα.

HORNET600F
13/09/2009, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
...................................
11) Ξεβιδώνουμε με κλειδιά alen το πλαϊνό τρίγωνο πλαστικό από τη δεξιά μεριά και βλέπουμε τη ρεζέρβα του ψυκτικού υγρού την οποία και γεμίζουμε μέχρι το max..................



Δεν αδειάζουμε κ το δοχείο διαστολής (ρεζέρβα ψυκτικού υγρού) από τα παλιά υγρα?

H0NDAKIAS
08/10/2009, 04:08
Ναι όντως αυτό το είχα ξεχάσει.

jokey66
21/10/2009, 12:29
Εγώ λόγω του οτι νόμιζα οτι το ψυγείο ήταν βουλωμένο είχα βάλει ένα χημικό μέσα στο ψυγείο, το δούλεψα λίγο για να σπάσει τα άλατα και μετά το ξανα άνοιξα το ξέπλυνα με νερό και έβαλα παραφλού

Η μέθοδος αυτή για ψυγεία τα οποία είνια πολυκαιρισμένα μπορεί και να τους δώσει λίγο παραπάνω ζωή καλής λειτουργίας.Προσοχή μην βάζετε νερό βρύσης αντί για παραφλού.Θα σκουριάσει το ψυγείο στα σίγουρα

PetranGR
23/10/2014, 01:52
Εγώ λόγω του οτι νόμιζα οτι το ψυγείο ήταν βουλωμένο είχα βάλει ένα χημικό μέσα στο ψυγείο, το δούλεψα λίγο για να σπάσει τα άλατα και μετά το ξανα άνοιξα το ξέπλυνα με νερό και έβαλα παραφλού

Η μέθοδος αυτή για ψυγεία τα οποία είνια πολυκαιρισμένα μπορεί και να τους δώσει λίγο παραπάνω ζωή καλής λειτουργίας.Προσοχή μην βάζετε νερό βρύσης αντί για παραφλού.Θα σκουριάσει το ψυγείο στα σίγουρα

Τι υγρό χρησιμοποίησες ώστε να καθαριστεί εσωτερικά το ψυγείο ;

πρόκειται να αλλάξουμε παραφλού και θέλουμε να το ,κάνουμε σωστά.

Στο βήμα 3. λέει για κάποιους σφηχτίρες που βρίσκονται ακριβώς αυτοί οι σφιχτήρες;

thunder ace
23/10/2014, 08:43
Παιδια βλεποντας πως εκανε την αλλαγη στο 400,εχω μια απορια.Στο δικο μου προσπαθησα να κανω (και εκανα)ακριβως την ιδια διαδικασια,αλλα απο το κατω μερος που επρεπε να τρεξει το ψυκτικο.....τιποτα. Γιατι;

azar41
23/10/2014, 09:07
Το ψυκτικό θα τρέξει απο κάτω όταν ξεβιδώσεις την τάπα του ψυγείου πάνω. Αν οχι κάπου έχει βουλώσει,δεν μας λές αν είχε ψυκτικό.

SHOOTER045
23/10/2014, 12:52
Το ψυκτικό θα τρέξει απο κάτω όταν ξεβιδώσεις την τάπα του ψυγείου πάνω. Αν οχι κάπου έχει βουλώσει,δεν μας λές αν είχε ψυκτικό.

Ακριβώς

thunder ace
23/10/2014, 14:56
ΚΑΙ το βιδακι το κατω ειχα ξεβιδωσει και την ταπα του ψυγειου την ειχα στα χερια μου και το υγρο ειναι full.Τι γινετε ρε πουσ.... μου;ολα σε μενα;

SHOOTER045
23/10/2014, 15:02
Τώρα με κούφανες
Τελευταία ευκαιρία και μετά εξορκισμός
Βγάλε το κολάρο τού ψυγείου

thunder ace
23/10/2014, 15:25
Τώρα με κούφανες
Τελευταία ευκαιρία και μετά εξορκισμός
Βγάλε το κολάρο τού ψυγείου

SHOOER αμα αρχισω να βγαζω κολαρα οκ ,θα φυγει το ριμαδι,αλλα -νομιζω-οτι για να φυγει απο παντου και να αδειασει και απο το ψυγειο και απο ολους τους σωληνες ΚΑΙ απο την αντλια πρεπει να φυγει απο την τρυπουλα που αφηνει το βιδακι(κατω κατω στην αντλια,οπως του παιδιου με το 400).Σημειωστε:το μηχανακι το εχω 12+χρονια,ποτε δεν εχω αλλαξει το ψυκτικο(ξερω ξερω, κακως),ποτε δεν ειχα προβλημα με θερμοκρασιες.Το μονο που εκανα πριν 3χρονια συμπληρωσα λιιιιγο παραφλου στο τεποζιτακι διαστολης.Αυτα.

SHOOTER045
23/10/2014, 16:16
να σου πω
παιζει καποιο σκουπιδακι-μακα-σκουρια-κατι αλλο
να εφραξε εκεινη την τρυπουλα στο βιδακι
γι αυτο καντο απ το κολαρο
αλλα θελει καθαρισμα νομιζω

thunder ace
23/10/2014, 18:09
να σου πω
παιζει καποιο σκουπιδακι-μακα-σκουρια-κατι αλλο
να εφραξε εκεινη την τρυπουλα στο βιδακι
γι αυτο καντο απ το κολαρο
αλλα θελει καθαρισμα νομιζω
Το πιθανοτερο ειναι οτι ''κατι'' εφραξε την τρυπουλα.Για αυτο και γω σαν καλο διαολακι που ειμαι,οταν φτιαξει ο καιρος,θα παρω τα εργαλειακια μου,θα λυσω την αντλια-σωληνωσεις- και θα πεσει γενικο καθαρισμα.Το μονο που θελω ,να μου προτεινει καποιος,καποιο υγρο που να το ριχνουν μεσα στο ψυγειο(αφου θα ειναι αδειο)να καθαριζει απο τυχων βρωμες σκουριες κλπ.

toyar
23/10/2014, 19:18
http://www.trade-wind.gr/chemical/maintenance/wynn-s-radiator-flush.html

μια χαρα μου δουλεψε σε μοτερ κοντα 30 ετων με λασπη στο ψυγειο

panik
23/10/2014, 19:37
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΨΥΓΕΙΟΥ ΤΗΣ WYNN'S
πως το χρησιμοποιεις;

toyar
23/10/2014, 19:44
αφαιρεις την κατω ταπα του ψυγειου ή το κατω κολλαρο
αδειαζεις το κυκλωμα και ξεπλενεις αν ειναι δυνατον με το λαστιχο να φυγουν τα χοντρα
κλεινεις το κυκλωμα και βαζεις το καθαριστικο μαζι με νερο στην ποσοτητα που γραφει το μπουκαλι
βαζεις μπρος και το αφηνεις στο ρελαντι 10-15 λεπτα
αφου σβησεις θα δεις εχει δημιουργηθει αφρος
ανοιγεις κατω ταπα ξανααδειαζεις και ξαναξεπλενεις καλα να φυγει ολος ο αφρος
κλεινεις και γεμιζεις με φρεσκο παραφλου
αυτο εκανα εγω χωρις να ανοιξω τιποτα σε κορμο-κεφαλη και σημερα μετα απο ενα χρονο το παραφλου παραμενει καθαρο και διαυγες
συνολικο κοστος καθαριστικου και παραφλου 8 ευρω σκαρτα:)

thunder ace
23/10/2014, 21:14
Ευχαριστω.Θα το κανω, οταν μπορεσω και θα σας πω τα αποτελεσματα.

catmaster
23/10/2014, 22:43
Αν μπορείς απέφυγε νερό βρύσης , και αν βάλεις χημικά καθαριστικά να ανοίξεις και τις μπροστινές τάπες στο μπλοκ του κινητήρα

SHOOTER045
23/10/2014, 22:55
Σ αυτές τις περιπτώσεις τι βάζουμε Άκη?
Απιονισμενο νερό?
Η παραφλου?
Έτσι και αλλιώς θα πεταχτεί με το καθαριστικό

catmaster
23/10/2014, 23:12
Σ αυτές τις περιπτώσεις τι βάζουμε Άκη?
Απιονισμενο νερό?
Η παραφλου?
Έτσι και αλλιώς θα πεταχτεί με το καθαριστικό


απεσταγμένο νερό ...και για οικονομία το φτηνότερο και καθαρότερο είναι αυτό που βγάζουν οι μονάδες των κλιμαστιστικών το καλοκαιρι , με ξύδι αναλογία 10-3 και μετά ξεβγαλμα πάλι με απεσταγμένο και τέλος αναλογία καθαρής αιθυλενογλυκόλη με απεσταγμένο σε ποσοστό που δίνει ο εκάστοτε κατασκευαστής

είναι το καλύτερο που μπορείς να βάλεις στο μοτέρ

argiris34
24/10/2014, 09:12
με ξύδι αναλογία 10-3

ξύδι και αλουμίνιο ΔΕΝ είναι καλός συνδυασμός