PDA

View Full Version : εχει νοημα να αλλαξεις μονο εξατμιση??



alfa156
15/08/2007, 14:40
με αφορμη το τοπικ που ανοιξε φιλος παρακατω ,ειπα και εγω να κανω την συνεχεια της ερωτησης...αξιζει να αλλαξεις την μαμιασια εξατμιση με αφτερ μαρκετ που ειναι κατασκευασμενη ομως για το συγγεκριμενο μηχανακι?
εγω βασικα την αλλαξα σε ενα γιαμαχα ρ1 του 03 και δεν μπορεσα ακομα να καταλαβω διαφορες...θα μου πειτε τωρα οτι η ερωτησης μου θα εχει διαφορετικες αππαντησεις απο μηχανακι σε μηχανακι ,αλλα μια ιδεα θα την παρω...

kiriakost
15/08/2007, 15:56
λόγο ότι η ερώτηση σου επιδέχεται αρκετά πεπλατυσμένες εξηγήσεις .

Θα συμπιέσω την απάντηση μου , λέγοντας ... Εαν ο κατασκευαστής εξατμίσεων , δεν έχει κάνει παρεμβάσεις στον βασικό σχεδιασμό που βασίζετε η εξάτμιση μαμά , τότε δεν υπάρχει διαφορά , παρά μόνο στο αισθητικό κομμάτι , ή ίσως και λίγο στον ήχο .

Σε αντίθετη περίπτωση , ο κατασκευαστής σίγουρα θα σε ενημερώνει , για την καμπύλη απόκρισης της νέας εξάτμισης .


Το πρώτο στοιχείο που θα σου δείξει , εάν υπάρχει ομοιότητα μεταξύ δυο εξατμίσεων είναι οι μετρήσεις στην στάθμη θορύβου db.

FZR1000
15/08/2007, 18:32
Εγω στο ρ1 '00 μου οταν εβαλα yoshi χρειαστηκε κιτ στα καρμπ γιατι η μηχανη δεν πηγαινε μετα τις 6000σαλ.

εσυ λογικα θα θες και power commander. μονο με εξατμιση το πιο πιθανο ειναι να χασεις οχι να παρεις εκτως αν βαλεις μονο τελικο

stefanos
16/08/2007, 10:52
Μια πιό ελεύθερη εξάτμηση μπορεί να βοηθήσει στίς μεσαίες εφόσον βελτιώνεται η πλήρωση του θαλάμου λόγω μείωσης της πίεσης στην εξαγωγή.
Στις υψηλές πάντως σπάνια παίρνεις κάτι χωρίς να χώσεις χρήμα.

alfa156
16/08/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μια πιό ελεύθερη εξάτμηση μπορεί να βοηθήσει στίς μεσαίες εφόσον βελτιώνεται η πλήρωση του θαλάμου λόγω μείωσης της πίεσης στην εξαγωγή.
Στις υψηλές πάντως σπάνια παίρνεις κάτι χωρίς να χώσεις χρήμα.
αυτη που εβαλα ελευθερη πρπει να ειναι γιατι πριν την βαλω κοιταξα απο την μια μερια και ειδα καρφι απο την αλλην...βγαζει πολυ ωραιο ηχο καθολου κουραστικο και ειναι αψογη κατασκευαστικα \
υποψιν ειναι μονο τελικο,.σε καμια περιπτβση δεν θα εβαζα απο μπορστα γιατι τοτε σιγουρα θα επρπε να αλλαξω και αλλα πραγματα...ενα τελικο μονο ισα ισα για την βαβουρα...
αυτο που με ενδιαφερει δεν ειναι τοσο αν περνει 0.004 αλογα αλλα να μην χανει...