PDA

View Full Version : O Πio Kaλoσ O Maθhthσ...



nimbus
30/09/2004, 20:22
Όσοι διαβάζουν πολύ γίνονται πιο "έξυπνοι" από όσο ήταν προτού αρχίσουν να μελετούν ή από όσο θα ήταν αν δεν διάβαζαν ποτέ - δηλαδή η γενική παιδεία βελτιώνει κάπως τις ατομικές επιδόσεις στα τεστ. Όμως, δεν έχει αποδειχθεί ότι βελτιώνει το "αντικειμενικό" σκορ συγκριτικά με άλλους ανθρώπους, που δεν διαβάζουν και που -όντως τελείως αμόρφωτοι- μπορεί εντούτοις να έχουν υψηλότερο δείκτη νοημοσύνης από καθηγητές πανεπιστημίου. O Tζένγκις Xαν και ο Aττίλας, για παράδειγμα, ήταν ευφυείς στρατηγοί, χωρίς να έχουν μελετήσει τίποτε απολύτως. Γενικά, στην Iστορία υπήρξαν ευφυέστατα άτομα χωρίς ακαδημαϊκή παιδεία και ήταν τόσο πολλά, που δεν μπορούν να ενταχθούν στη λογική της εξαίρεσης. Kατά συνέπεια, φαίνεται πως, επειδή τα περισσότερα τεστ νοημοσύνης περιλαμβάνουν και ερωτήσεις γενικής παιδείας ή γενικά προϋποθέτουν κάποιες γενικές γνώσεις, εν τέλει ανταμείβουν με καλούς βαθμούς τους πιο μελετηρούς. Mε δυο λόγια, το πολύ διάβασμα μας κάνει να περνάμε τα τεστ νοημοσύνης, αλλά όχι να γινόμαστε πιο έξυπνοι! Tέλος, εάν επιμένετε ακόμα να διαβάζετε για να γίνετε πιο έξυπνοι, πρέπει να μάθετε ότι ο δείκτης νοημοσύνης δεν τροποποιείται και πολύ μετά την ηλικία των 5-6 ετών, και κατά συνέπεια με καμία λογική δεν μπορεί η "αύξηση" της ευφυΐας να συνδέεται με τα χρόνια που περνάμε στα θρανία ή γενικά διαβάζοντας. Aπό την άλλη, όσο διαβάζουμε, μεγαλώνουμε. Tο μυαλό ωριμάζει, δέχεται ερεθίσματα και παραστάσεις και, εν τέλει, στα 26 χρόνια ζωής κανένας δεν μπορεί να πει με σιγουριά εάν είναι πλέον πιο έξυπνος, επειδή έχει περάσει δύο δεκαετίες στα θρανία ή επειδή απλούστατα έχει ζήσει στην κοινωνία δύο δεκαετίες παραπάνω από ένα 6άχρονο παιδί.

Από το Vita

ppaylos
01/10/2004, 00:03
Μπραβο βρε νιμμπας Κατι τετοια κειμενακια μ ανεβαζουν ωστε να μην εχω τυψεις που εκοψα απο νωρις το διαβασμα!!!:confused:
ειχα τσακωθει στο σχολειο με το διαβασμα ,με την ορθογραφια δε ειχαμε ερθει στα χερια πολλες φορες!!:yuck: Ας διαβασουν οι αλλοι ,εμενα μου φτανει να μου πουν το νοημα μονο ,ποτε δεν ημουν πλεονεκτης να τα ξερω ολα:eyepop: :smokin: :beer:

gtsiros
01/10/2004, 02:07
Exw bare8ei pia na diabazw malakies peri IQ kai saxlamaras.

Den mporw na xonepsw pws uparxoun an8rwpoi pou nomizoun (kai pragmatika pisteuoun oti brhkan ton tropo!) oti mporoun na dwsoun sthn an8rwpinh nohmosunh kapoion ari8mo pou "leei" thn "e3upnada". Ti einai gamwto? Patates?

Auta pa8ainei opoios mplekei afhrhmenes ennoies (nohmosunh) me apta pramata (patates).

Aei sto diaolo me to IQ !!! 'h doulevei to gamidi to mualo 'h de doulevei!

Edw se CPU upologistwn uparxei MEGISTH asafeia sxetika me to poios einai pio isxuros... kai ekei 3eroume ta PANTA peri tou zhthmatos (tou pousth! emeis to ftia3ame!) alla par'ola auta einai ADYNATON na apofan8ei kapoios kai na to apodei3ei ma8hmatika 'h estw mexri kapoiou shmeio me thn episthmonikh me8odo, poios apo mia oikogeneia upologistwn einai pio isxuros!

Kai nomizoun ta zwa oti mporoun na to kanoun auto me ton an8rwpino egkefalo gia ton opoio den exoume thn PARAMIKRH idea pws (kai giati) doulevei?

oute egkefalo BDELLAS den eimaste se 8esh na kanoume "benchmark"

(kai opws leei kai to anekdoto gia autous pou einai tou kuklou mou kai 3eroun... there are lies, damned lies and then there are benchmarks


Twra an exeis skarfistei ena testaki sto opoio kapoioi an8rwpoi pane kala kai alloi oxi, ola enta3ei... alla einai H malakia na to onomazeis auto, au8aireta, test nohmosunhs.

free rider
01/10/2004, 04:45
...

crs-k
01/10/2004, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
Όσοι διαβάζουν πολύ γίνονται πιο "έξυπνοι" από όσο ήταν προτού αρχίσουν να μελετούν ή από όσο θα ήταν αν δεν διάβαζαν ποτέ - δηλαδή η γενική παιδεία βελτιώνει κάπως τις ατομικές επιδόσεις στα τεστ. Όμως, δεν έχει αποδειχθεί ότι βελτιώνει το "αντικειμενικό" σκορ συγκριτικά με άλλους ανθρώπους, που δεν διαβάζουν και που -όντως τελείως αμόρφωτοι- μπορεί εντούτοις να έχουν υψηλότερο δείκτη νοημοσύνης από καθηγητές πανεπιστημίου. O Tζένγκις Xαν και ο Aττίλας, για παράδειγμα, ήταν ευφυείς στρατηγοί, χωρίς να έχουν μελετήσει τίποτε απολύτως.
.............................

Ο "δεικτης νοημοσυνης" ειναι, γι' αυτους που τον "ορισανε", ενα ποτηρι. Η μετρηση του ειναι η μετρηση του ογκου του ποτηριου αυτου.
Οταν λεμε δηλαδη οτι καποιος εχει I.Q. "χ" σημαινει οτι μπορει να φτασει μεχρι το "χ", ΟΧΙ οτι υποχρεωτικα το εχει αυτην την στιγμη. Το αν θα το φτασει ή οχι εξαρταται καθαρα απο την "μορφωση", οποιασδηποτε μορφης κι αν ειναι αυτη, που θα αποκτησει.
Αυτο σημαινει, κατα τους επιστημονες, οτι απο δυο ατομα με I.Q. 120 και 140 αντιστοιχα, ο πρωτος μπορει και να ειναι εξυπνοτερος, αν αυτος εχει γεμισει το "ποτηρι" του, ενω ο δευτερος δεν εχει μπει στον κοπο.
Σαφως και το Διαβασμα ειναι το Α και το Ω στην εξελιξη του καθε ανθρωπου.

Για την ιστορια, το 86% των ανθρωπων εχει I.Q. μεταξυ 90 και 110. Κατω απο 80 θεωρησε "ιδιωτης" (ηλιθιος) και πανω απο 120 "ευφυεια"! Στα ορια 80-90 και 110-120 ανηκει αλλο ενα 10% του πληθυσμου. Κατω απο 80 και πανω απο 120 ειναι 2% και 2% αντιστοιχα. Αυτο σχηματιζει την γνωστη (μαθηματικα) "καμπανα του Οϋλερ". Το κατω οριο για να γινει καποιος αποδεκτος απο την M.E.N.S.A. που ειναι η Παγκοσμια Λεσχη ατομων με Υψηλω Δεικτη Νοημοσυνης, ειναι 145.

Γι' αυτο ΜΗΝ επαναπαυεστε.
ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΟΤΙ σας βρισκετε μπροστα σας.!

:lol: :wave2:

Julius
01/10/2004, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider


1,2,3 earth is calling

poly oraia h ekthesh sou alla tha sou valo tlia (3) dioti einai ektos thematos.

O Nimbusaras... auto pou egrapse to koritsaki parapano einai oti h effyia den anapthsete me to diavasma alla sta prota xronia ths zohs sou.....

Pou simenei oti OOOLOI symfonoume oti h anagnvsh kai h meleth genikotera se vohthaei na "eksaskiseis" auth thn efyha sou kai sou xarizei tis apetoumenes gnoseis gia na ziseis thn zoh sou exontas perisoteres eykeries kai vlepontas ta pragmata gyro sou poio kathara.

Den einai tyxaia h parimoia "Sternh mou gnosh na se eixa prota" kai poses fores exoume akousei apo palaioterous "na mporousa na gyrnaga ton xrono piso na pigena sxolio klp" h' "aaxxxx ti oraio einai to stifado shmera" asxeto alla kai auto to exo akousei.


Opote symfonoume oloi apla xasame to kyrios thema.

afrotwin
01/10/2004, 09:45
8a simfoniso me ton eafto mou ali mia fora ke 8a po oti i epistimi ke i an8ropotita exi foveri afnia


8imaste tote pou kegane magises?
i me ton aforismo eksorkizane diafora
ke oti episis poli an8ropoi pou epasxan apo 8iroidi
kalteligan na pa8enoun sxizofrenia ke na trelenonte giati den itan anixnefsimi i pa8isi ke nomizan oti mpike o satanas mesa tous oi papades ke tous plakonan stous eksorkismous xoris apotelesma i ta prosfata xronia kateligan sta psixiatria os treli eno simera apla pernoun ormones ke ala farmaka ke zoun mia xara

mexri na anakalif8i i oloi istoria me aftin tin pa8isi ipirxe tromeri agnia

to idio simvenoi ke se para polous tomis tis an8ropinis ekseliksis

to idio simvenoi ke me tin anixnefsi tis efioias

ke min kanete aforismous gia oti den katalavenete

to sigouro ine oti ine energiako zitima ke sigoura den exi anix8ef8i akoma pliros

to sigouro me to diavasma ine oti ma8enis i 8imase leksilogio
ena kalo kimeno dior8oni to leksilogio sou
pragma pou se kani na akougese pio morfomenos ke isos pio diavgis ke isos pio eksipnos

ala i fotografiki mnimi den ine eksipnada
poli exoun tin ikanotita na aposti8izoun egkiklopedies
ala oxi na dimiourgoun ek tou midenos
opos mpori na kani enas ka8isterimenos ftiaxnontas xirotexnimata i ales kataskeves

gia mena den iparxoun xazi ke eksipni pragmatika

ala an8ropoi pou fantazonte ke onirevonte se klimakes diaforetikes
i sto pio travigmeno tou se ali diastasi

valte enan miopa na sas zografisi kati pou kitai xoris ta gialia tou ke 8a katalavete ti enoo

o pirgos tis vavel iparxi ke mesa sto idio mas to spiti

nimbus
01/10/2004, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ppaylos
Μπραβο βρε νιμμπας Κατι τετοια κειμενακια μ ανεβαζουν ωστε να μην εχω τυψεις που εκοψα απο νωρις το διαβασμα!!!:confused:
ειχα τσακωθει στο σχολειο με το διαβασμα ,με την ορθογραφια δε ειχαμε ερθει στα χερια πολλες φορες!!:yuck: Ας διαβασουν οι αλλοι ,εμενα μου φτανει να μου πουν το νοημα μονο ,ποτε δεν ημουν πλεονεκτης να τα ξερω ολα:eyepop: :smokin: :beer:


xaxaxaxaxa
:rotflmao:
ΕΙΣΑΙ ΦΟΒΕΡΟς!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΕΧΩ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ:wave2:

nimbus
01/10/2004, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Λοιπόν αγορίνες για κόψτε λίγο, νομίζω ότι παρά πήρατε φόρα,

Δεν είναι όλα κατάμαυρα με το διάβασμα.

Πρώτα απ’ όλα συμφωνώ ότι δεν μπορεί να διαφοροποιηθεί η «ενδεικτική μέτρηση του δείκτη νοημοσύνης» όμως η ουσία ρε άχρηστοι τεμπέληδες μηχανόβιοι είναι ότι με το διάβασμα είτε πρόκειται για λογοτεχνικά βιβλία είτε για 0-300 είτε για εκπαιδευτικούς σκοπούς είτε δεν ξέρω κι εγώ τι ,το μόνο που καταφέρνει κανείς είναι να μπορέσει να έχει κατά πρώτον καλύτερες ευκαιρίες στην ζωή του. Και εξηγούμαι :

Τι νομίζετε ότι σας ανοίγει τις πόρτες της δουλειάς ή και γενικότερα της ζωής…?
Τα κολοπτυχεία από τις κάθε λογής «άχρηστες» σχολές εκπαίδευσης.

Κακά τα ψέματα ρε τεντυμπόυδες αν δεν έχετε διαβατήριο καθίστε σπίτι σας η να το πούμε πιο απλά μετά το σχολείο αρχίζει το κουβάλημα στο Σκλαβενήτη. Χωρίς να θέλω με παρασύρει η αγανάκτηση γιατί δεν σκέφτεστε….

Ποίος σας είπε ότι σε μία κοινωνία τα πράγματα είναι δίκαια?
Κανένας και ειδικά σε αυτήν που ζούμε, οπότε πως περιμένετε να έχετε ίδιες ευκαιρίες με όλους τους άλλους ή να το πάρουμε πιο απλά ακόμη, κάποιος που το παιδάκι του δεν έχει ανάγκη να σκεφτεί πως θα ζήσει θα στείλει το καμάρι του σε κάθε λογής κολέγιο πληρώνοντας το μάτσο. Άμα όμως δεν τα έχεις και εδώ που τα λέμε οι μηχανή δεν είναι το άθλημα των καραφραγκάτων , αυτοί ασχολούνται με αλλά πιο σημαντικά πράγματα, άντε να ανταγωνιστείς εκείνον που έχει καπαρώσει μόνο από τα φράγκα το πακετάκι με τα μεταπτυχιακά και όλα τα άλλα τα ωραία.

Τώρα όμως κατά δεύτερον και πιο σημαντικό το διάβασμα σας ανοίγει το μυαλό μαθαίνεις ότι το χιόνι έχει χρώμα άσπρο που πιθανόν να μην το είχες φανταστεί ότι υπάρχει και αυτό….σίγουρα κανείς δεν γίνεται πιο έξυπνος με το διάβασμα, απλά έχει περισσότερες πληροφορίες στην διάθεσή του και θα μου πεις για πιο λόγο εμένα μου φτάνουν όλα αυτά που ξέρω και είμαι μία χαρά. Ναι ρε χαμένε και παλιοτεμπέλη όταν όμως ζεις μόνο για το σήμερα εντάξει , να σε δω το αύριο τι θα κάνεις …έχει ο θεός ε??? Άρε ξύλο που χάθηκε….

Ρε γαμώτο δεν μου αρέσει που γκρινιάζω έτσι σε νέα παιδιά και μου θυμίζω καμιά παλιά ταινία ελληνικού κινηματογράφου. Αλλά ακούστε ρε μπούρδες το πιο σπουδαίο στο διάβασμα γενικότερα είναι ότι ξυπνάς από τον λήθαργο. Τον λήθαργο που θέλουν να σου περάσουν όλοι εκείνοι που τους συμφέρει…..γιατί αν διαβάζεις και ξυπνάς, μπορείς να αντιμετωπίσεις ότι σου πλασάρουν και το σύστημα βραχυκυκλώνει.

Τέλος γιατί το παράκανα ,
αν προσπαθήσουμε να δώσουμε το χαρακτηριστικό επίθετο για τον πιο ολοκληρωμένο άνθρωπο σκεφτείτε :
Τίμιος, ειλικρινής, δίκαιος, εργατικός να στέκεται στο πλάι των φίλων του , δοτικός, προσγειωμένος στην πραγματικότητα, ρομαντικός, ανοχτόκαρδος, κλπ κλπ και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να θέλετε να σκεφτείτε υπάρχει ένα χαρακτηριστικό που σας δίνει το γενικότερο διάβασμα και αυτό περιλαμβάνει όλα τα προηγούμενα. μαλακοπίτουρες…………

Λοιπόν αυτό είναι ο όρος : καλλιέργεια του ανθρώπου και αυτό μόνο με το διάβασμα το αποκτάς και τότε όταν ο απέναντι κάφρος προσπερνάει στο αντίθετο ρεύμα πιθανόν να έχεις την υπομονή και την εσωτερική ηρεμία να μην τον σκυλοβρίσεις ,

Μη επιδεικνύοντας και εσύ το φαινόμενο της νεοελληνικής καφρίλας που το συναντάμε σε πάρα πολλές εκδηλώσεις της καθημερινής μας ζωής, από την ουρά στο λεωφορείο που όλοι σπρώχνουν που να πάνε δεν ξέρω μέχρι το πως διαχειρίζονται τις προμήθειες του δημοσίου κάποιοι κάρα κάφροι και σκοτώνεται ο κοσμάκης στους δρόμους.

Ρε νιμπους μην τους λές τέτοια στα πόστ θα το φάνε το πακέτο…και τα κουρδίζεις τα παιδιά …

ΜΕ ΚΑΛΥΨΕς:winka:

idi
01/10/2004, 14:51
Εχω διαβάσει τόσα πολλά γύρω από τους κινδύνους του ποτού και του τσιγάρου, που αποφάσισα να κόψω το διάβασμα

:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :rotflmao:

nimbus
01/10/2004, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
1,2,3 earth is calling

poly oraia h ekthesh sou alla tha sou valo tlia (3) dioti einai ektos thematos.

O Nimbusaras... auto pou egrapse to koritsaki parapano einai oti h effyia den anapthsete me to diavasma alla sta prota xronia ths zohs sou.....

Pou simenei oti OOOLOI symfonoume oti h anagnvsh kai h meleth genikotera se vohthaei na "eksaskiseis" auth thn efyha sou kai sou xarizei tis apetoumenes gnoseis gia na ziseis thn zoh sou exontas perisoteres eykeries kai vlepontas ta pragmata gyro sou poio kathara.

Den einai tyxaia h parimoia "Sternh mou gnosh na se eixa prota" kai poses fores exoume akousei apo palaioterous "na mporousa na gyrnaga ton xrono piso na pigena sxolio klp" h' "aaxxxx ti oraio einai to stifado shmera" asxeto alla kai auto to exo akousei.


Opote symfonoume oloi apla xasame to kyrios thema.

Η ΑΛΛΗ ΕΚΔΟΧΗ:winka:
ΣΩΣΤΟς ΚΙ ΕΣΥ:beer:

nimbus
01/10/2004, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Εχω διαβάσει τόσα πολλά γύρω από τους κινδύνους του ποτού και του τσιγάρου, που αποφάσισα να κόψω το διάβασμα

:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :rotflmao:

ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ:winka: ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΕΛΕΓΕς ΑΛΛΩΣΤΕ:wave2:

free rider
01/10/2004, 16:44
Αγαπητοί κύριοι..


Ο λόγος που με έπιασε πώρωση με το σχετικό θέμα είναι γιατί ίσως μέσα από την πλάκα και τον χαβαλέ κάποιοι να δέχονται λάθος μηνύματα ,
:nono:
καλό είναι τουλάχιστον σε μερικά σημαντικά θέματα να παίρνουμε θέση…
:wave2:
Χωρίς παρεξήγηση……ρεμάλια

oyst... moy kanete plaka re...
:beer: :beer: :beer:

ppaylos
02/10/2004, 00:59
Free Rider: Λοιπόν αγορίνες για κόψτε λίγο, νομίζω ότι παρά πήρατε φόρα,
Δεν είναι όλα κατάμαυρα με το διάβασμα.......
--Δεν ειπα σε κανεναν να μην διαβαζει:nono: Ισα Ισα που χαιρομε να εχω διαβαστερους φιλους, τεμπελιαζουμε που τεμπελιαζουμε στις καφετεριες να μαθαινουμε και κατι!!!!Μαλλον το πηρες πολυ σοβαρα το ποστ πιες και χαλαρωσε:beer:
Julius:Den einai tyxaia h parimoia "Sternh mou gnosh na se eixa prota" kai poses fores exoume akousei apo palaioterous "na mporousa na gyrnaga ton xrono piso na pigena sxolio klp"......
------Julius Εθιξες ενα σοβαρο θεμα για την γεροντικη ανια πραγματι οι παππουδες οτι θελουν λενε !!!!!!:rotflmao:
nimbus:ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΕΧΩ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ....
Ελεος ,μια μαμα μου φτανει!!!!:wave2: Στα 36 να αποκτησω και δευτερη δεν θα τ αντεξω:hypnotize :lol:
Free Rider: από την πλάκα και τον χαβαλέ κάποιοι να δέχονται λάθος μηνύματα ,.........
Θελεις να πεις κατι για το Κινητο μου!!!!!!
:beer: :rotflmao: :beer:
Αδε Διαιτα :p

gtsiros
02/10/2004, 02:49
e, koimaste or8ioi...

ppaylos
02/10/2004, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
e, koimaste or8ioi...
Και γιατι φωναζεις ,θες να μας ξυπνησεις?:ZZZ: :ZZZ: :wave2: