PDA

View Full Version : Spastika tou dromou



Meyaleleth
16/08/2007, 21:46
Poso mou th spaei otan odhgoi (autokinhtwn kyriws) kinoymenoi sthn mesaia lwrida se prospernane kai mpainoun mprosta sou sthn dejia gia na stripsoune...

KOPSE LIGO RE PALIO$£(431$"££(£$" KAI MPES PISW MOU STH DEJIA NA STRIPSEIS SWSTA!!! GIATI NA PREPEI NA KOPSW EGW EPEIDH ESY EISAI @@RAS?


:mad:

Poly me ekneyrizoun kati tetoia....


Esas ti sas ekanei ta neyra tsita? :sick:

makocer
16/08/2007, 22:37
εχεις δικιο
σε ιδια φαση σχεδον -δεν με προσπερασε ακριβως, απλα προηγηθηκε μπροστα λιγα μετρα κι εστριψε ξαφνικα δεξια κλεινοντας με και στελνοντας με στο διαολο με το ποδι στο....χερι !(ειχα ενα παπι για τη δουλεια)
με το ΧΤ π[λεον δεν με προσπερνα κανεις και κινουμε παντα στο μεσον του δρομου...
..ενας περιεργος και βιαστικος καποια στιγμη εφαγε τις μαπες του και μου φταξε τη μερα

Xlitos
16/08/2007, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth

Esas ti sas ekanei ta neyra tsita? :sick:

Τίποτα.Προσπάθησε να κάνεις το ίδιο. :)

anf125
16/08/2007, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
Poso mou th spaei otan odhgoi (autokinhtwn kyriws) kinoymenoi sthn mesaia lwrida se prospernane kai mpainoun mprosta sou sthn dejia gia na stripsoune...

[

Πράγματι συμβαίνει κατά κόρον, ειδικά αν οδηγείς αργό μηχανάκι!

Απλά απόφευγε τη δεξιά λωρίδα... εκτός να χρειαστεί να στρίψεις κι εσυ. :wave2:

dodos 900
17/08/2007, 00:14
Ειδικά σε κάτι δεξιές(λεωφορειολωρίδες),υπάρχουνε κάτι βουναλάκια-ρυάκια-λακούβες που
μας βάζουνε για λίγο στον κόσμο του motocross.Μ@λ@κες και κακοτεχνίες μαζί,συντελούνε
στο να έχουμε τεντωμένα τα νεύρα! Ψυχραμία προτείνω! :wave2:

vangelis 64
17/08/2007, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125


Απλά απόφευγε τη δεξιά λωρίδα... Μη στενοχωριέσαι,όλοι την αποφεύγουν,Γι' αυτό στην Ελλάδα οι προσπεράσεις γίνονται από δεξιά,γι' αυτό(και όχι μόνο) σκοτώνονται κάθε χρόνο τόσοι άνθρωποι.

Αργά και αριστερά....το αγαπημένο σπορ τού μαλάκα νεοέλληνα!:mad: :mad:

fantacid
17/08/2007, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth

Esas ti sas ekanei ta neyra tsita? :sick:


ginete na odigisis OTIDIPOTE se elliniko diktio k na mi ginun ta nevra su tsita se misi wra(MAX)???????


:confused: :confused: :confused:

Meyaleleth
17/08/2007, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125

Απλά απόφευγε τη δεξιά λωρίδα...

dysthxws akoma odhgaw papi...den mporw na mpw sth mesaia giati yparxoun kapioi gamatoi typoi pou 8a kolhsoun pisw mou kai 8a kornaroun na paw dejia. Protimw na to apofygw olo auto kai apla na parameinw dejia....

Meyaleleth
17/08/2007, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos 900
Ειδικά σε κάτι δεξιές(λεωφορειολωρίδες),υπάρχουνε κάτι βουναλάκια-ρυάκια-λακούβες


nai ta 'niw8w' ka8hmerina... :( Re paidia... GIATI prepei panta na yparxei estw kai mia trypara se ka8e dromo?
Kai ok apofeugeis kapoies alla den mporeis na kaneis pera dw8e synexeia...tis lakoubes 8a koitame h mposta mas? Ellada to megaleio sou.....

Respect
17/08/2007, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
Poso mou th spaei otan odhgoi (autokinhtwn kyriws) kinoymenoi sthn mesaia lwrida se prospernane kai mpainoun mprosta sou sthn dejia gia na stripsoune...

KOPSE LIGO RE PALIO$£(431$"££(£$" KAI MPES PISW MOU STH DEJIA NA STRIPSEIS SWSTA!!! GIATI NA PREPEI NA KOPSW EGW EPEIDH ESY EISAI @@RAS?


:mad:

Poly me ekneyrizoun kati tetoia....


Esas ti sas ekanei ta neyra tsita? :sick: Α, καλά τώρα..

Ξέρεις πόσες φορές (σχεδόν καθημερινά) στα ταξίδια μου με τη νταλίκα ορισμένοι κάνουν τα πάντα για να με προσπεράσουν σε απίθανους δρόμους και καπάκι κινούνται με πιο μικρή ταχύτητα από τη δική μου!! Ξέρεις πόσοι άλλοι με βλέπουν να έρχομαι με 80-90km και στα 150-200m πετάγονται προκειμένου να μην είναι πίσω μου και αφού σωθούν από τη σύγκρουση αρχίζουν να με πηγαίνουν καροτσάκι με 50-60km;
Μπορείς να φανταστείς υποθέτω και πόσοι με προσπερνάν επάνω σε στροφές στο αντίθετο ρεύμα κάνοντας με να ανατριχιάζω στην ιδέα του τι θα πάθαινα, αν εγώ ήμουν εκείνη τη στιγμή με τη μοτοσικλέτα από την άλλη κινούμενος με καμιά 140km χαλαρά..

Ένα θα πω: Καλώς ή κακώς όλοι κάνουμε μαλακίες στο τιμόνι αλλά ορισμένοι κυριολεκτικά θέλουν ΚΡΕΜΑΣΜΑ!!!!

zephyr1
17/08/2007, 08:44
Αλλαξε μηχανακι να τους της σπας εσυ μετα.:bigcry:

Meyaleleth
17/08/2007, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Αλλαξε μηχανακι να τους της σπας εσυ μετα.:bigcry:

:( paizeis me ton pono mou? Blepw street mhxanaki dipla mou sta fanaria kai sxhmatizontai kardoules gyrw mou opws sta cartoon... :rolleyes:

Upomonh na ma8oume ton dromo me to papi kai se kana dyo xronakia 8a parw mhxanh.

zolotas
17/08/2007, 10:13
αλλαξε μηχανακι και χωρα :beer:

Meyaleleth
17/08/2007, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
αλλαξε μηχανακι και χωρα :beer:

gia to mhxanaki eipa pio prin...gia th xwra eimoun hdh ejw alla ekana vlakeia kai gyrisa....

:( :( :(

anf125
17/08/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Μη στενοχωριέσαι,όλοι την αποφεύγουν,Γι' αυτό στην Ελλάδα οι προσπεράσεις γίνονται από δεξιά,γι' αυτό(και όχι μόνο) σκοτώνονται κάθε χρόνο τόσοι άνθρωποι.
Αργά και αριστερά....το αγαπημένο σπορ τού μαλάκα νεοέλληνα!:mad: :mad:

Δε συζητάμε εδώ για κίνηση σε αυτοκινητόδρομο, όπου προφανώς ο αργός πάει δεξιά αλλά μέσα στην πόλη όπου όλοι είμαστε "αργοί", αφού κι εγώ και ο άλλος φίλος με το παπί και εσύ με το V-Strom που βλέπω έχεις στο προφίλ δεν μπορούμε να πάμε πάνω από 50 χλμ/ω.
Έχουμε πει πολλάκις ότι η δεξιά λωρίδα, ειδικά αν είναι λεωφοριολωρίδα είναι δίκοπο μαχαίρι γι τους δικυκλιστές, λόγω καταχρηστικής χρήσης της και από ΙΧ αυτοκίνητα και ταξί, απότομες αλλαγές λωρίδας από "αριστερούς" που ξέχασαν που στρίβουν, παραβιάσεις πορείας από το κάθετο ρεύμα, χειρότερη ποιότητα οδοστρώματος λόγω καταπόνησης από βαριά οχήματα κ.α. Επιπλέον είναι πιο πιθανό να σου πεταχτεί πεζός από δεξιά. Γι' αυτό αν έχει πάνω από τρεις λωρίδες ο δρόμος εγώ προτιμώ τι μεσαία ή δεύτερη από δεξιά. Αν έχει 2 λωρίδες, κατά περίσταση.

Αν παρόλα αυτά δε σε πείθω, προτιμώ να είμαι "μαλάκας" και ζωντανός παρά σωστός νεκρός
:rolleyes:

vangelis 64
18/08/2007, 02:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125

Δε συζητάμε εδώ για κίνηση σε αυτοκινητόδρομο, όπου προφανώς ο αργός πάει δεξιά Αυτο το πράγμα δεν ισχύει με την καμμία στην Ελλάδα,εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.
Το ξέρω ότι πετάχτηκα σε άλλο θέμα αλλά επειδή το βλέπω να συμβαίνει όλο και πιο έντονα το φαινόμενο,μού βγήκε έτσι.
Πάντως επειδή μέσα στην πόλη υπάρχουν λεωφορεία και τρόλεϊ που όλοι τα αποφεύγουν,το πιάσιμο τής αριστερής λωρίδας γίνεται πλέον αναγκαίο και,συνάμα,μια συνήθεια που επεκτείνεται και στούς αυτοκινητοδρόμους.
Αν παρόλα αυτά δε σε πείθω, προτιμώ να είμαι "μαλάκας" και ζωντανός παρά σωστός νεκρός
Ναι κι εγώ αυτό θα προτιμήσω,αφού η κυκλοφορία στη ζούγκλα τής Αθήνας το επιβάλλει.Δεν σε κατηγορω.

Αν όμως οδηγείς αργά κι αριστερά στην εθνική,είσαι ένας απ' αυτούς που βρίζω κατά κόρον τελευταία.:lol: :wave2:

Meyaleleth
18/08/2007, 10:07
na kanw mia erwthsh pou to exw aporeia? Gia na piasei kaneis aristerh lwrida dhladh prepei na phgenei apo 120 kai panw? Gia na katalavw dhladh, epeidh phgena me 110 aristerh kai mou kornarane apo pisw na allajw lwrida... EIMASTE ME TA KALA MAS? Kai de milaw gia e8nikh... milaw gia periferiako ......

:mad:

exei jefygei o kosmos.......

zephyr1
18/08/2007, 10:15
Ωχ!;) :rolleyes:

vangelis 64
18/08/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
na kanw mia erwthsh pou to exw aporeia? Gia na piasei kaneis aristerh lwrida dhladh prepei na phgenei apo 120 kai panw? Gia na katalavw dhladh, epeidh phgena me 110 aristerh kai mou kornarane apo pisw na allajw lwrida... EIMASTE ME TA KALA MAS? Kai de milaw gia e8nikh... milaw gia periferiako ......

:mad:

exei jefygei o kosmos....... Εγώ δεν ήμουνα πάντως,δεν κορνάρω ποτέ.:lol: :lol:

Όταν ο δρόμος είναι άδειος,οδηγούμε στη δεξιά.Μπαίνουμε στην αριστερή για να προσπεράσουμε και επανερχόμεθα.{Πώς τα λέω έτσι ρε!)
Αν κινείσαι μόνιμα στην αριστερή-ας πηγαίνεις και με 200-υπάρχει περίπτωση να έρχεται κάποιος που να βιάζεται περισσότερο.
Το ότι δηλαδή το όριο ταχύτητας είναι 120,δεν σημαίνει ότι μπορείς ν' αράξεις αριστερά και να πηγαίνεις με τόσα.
Α!Ρίχνουμε και καμμιά ματιά στούς καθρέφτες.:wave2:

zephyr1
18/08/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Εγώ δεν ήμουνα πάντως,δεν κορνάρω ποτέ.:lol: :lol:

Όταν ο δρόμος είναι άδειος,οδηγούμε στη δεξιά.Μπαίνουμε στην αριστερή για να προσπεράσουμε και επανερχόμεθα.{Πώς τα λέω έτσι ρε!)
Αν κινείσαι μόνιμα στην αριστερή-ας πηγαίνεις και με 200-υπάρχει περίπτωση να έρχεται κάποιος που να βιάζεται περισσότερο.
Το ότι δηλαδή το όριο ταχύτητας είναι 120,δεν σημαίνει ότι μπορείς ν' αράξεις αριστερά και να πηγαίνεις με τόσα.
Α!Ρίχνουμε και καμμιά ματιά στούς καθρέφτες.:wave2:

Ακριβως ετσι, μηπως ομως εχεις ξεφυγει?:D

vangelis 64
18/08/2007, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ακριβως ετσι, μηπως ομως εχεις ξεφυγει?:D Δηλαδή;

zephyr1
18/08/2007, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
na kanw mia erwthsh pou to exw aporeia? Gia na piasei kaneis aristerh lwrida dhladh prepei na phgenei apo 120 kai panw? Gia na katalavw dhladh, epeidh phgena me 110 aristerh kai mou kornarane apo pisw na allajw lwrida... EIMASTE ME TA KALA MAS? Kai de milaw gia e8nikh... milaw gia periferiako ......

:mad:
exei jefygei o kosmos.......

Respect
18/08/2007, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
vangelis 64 έχεις ξεφύγει και κάνεις το κινέζο;


Κάνει το κινέζο! :lol: :lol:

vangelis 64
19/08/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
vangelis 64 έχεις ξεφύγει και κάνεις το κινέζο;


Κάνει το κινέζο! :lol: :lol: Πάντα τούς ξεφεύγω.Είτε από δεξιά είτε από αριστερά.Τσιν τσον.:lol: :lol:

Lupo
19/08/2007, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
na kanw mia erwthsh pou to exw aporeia? Gia na piasei kaneis aristerh lwrida dhladh prepei na phgenei apo 120 kai panw? Gia na katalavw dhladh, epeidh phgena me 110 aristerh kai mou kornarane apo pisw na allajw lwrida... EIMASTE ME TA KALA MAS? Kai de milaw gia e8nikh... milaw gia periferiako ......

:mad:

exei jefygei o kosmos.......
Και λοιπόν?
Η δεξιά λωρίδα είναι για να κινούμαστε.
Η αριστερή είναι για να προσπερνάμε.
Δεν πιάνουμε αγκαζέ την αριστερή, επειδή αισθανόμαστε ότι πάμε πιο γρήγορα από τους άλλους.
Μπορεί κάποιος άλλος να πηγαίνει πολύ πιο γρήγορα.
Καλά έκανε και κόρναρε.
Το αν έτρεχε υπερβολικά, είναι τελείως διαφορετική συζήτηση.

:wave2:

Meyaleleth
19/08/2007, 12:52
:( mh varate...den thn eixa piasei monima thn aristerh kai phgena....apla rwthja bre paidia...

anf125
19/08/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Εγώ δεν ήμουνα πάντως,δεν κορνάρω ποτέ.:lol: :lol:

Όταν ο δρόμος είναι άδειος,οδηγούμε στη δεξιά.Μπαίνουμε στην αριστερή για να προσπεράσουμε και επανερχόμεθα.{Πώς τα λέω έτσι ρε!)
Αν κινείσαι μόνιμα στην αριστερή-ας πηγαίνεις και με 200-υπάρχει περίπτωση να έρχεται κάποιος που να βιάζεται περισσότερο.
Το ότι δηλαδή το όριο ταχύτητας είναι 120,δεν σημαίνει ότι μπορείς ν' αράξεις αριστερά και να πηγαίνεις με τόσα.
Α!Ρίχνουμε και καμμιά ματιά στούς καθρέφτες.:wave2:

Μια ερώτηση μόνο: Αν πηγαίνεις με 200 και είναι άδειος ο δρόμος θα πηγαίνεις δεξιά; Κι αν είναι άλλος πιο μπροστά στη δεξιά με 60 τι γίνεται; Είναι σίγουρο ότι θα προλάβεις να τον αποφύγεις αν δεν υπάρχει καλή ορατότητα; Άλλωστε με 200 είσαι παράνομος ανεξαρτήτως λωρίδας... πιο λογικό μου φαίνεται να πηγαίνεις στη μεσαία ας πούμε, ώστε να περάσει ο 300ρης από την αριστερή και ο 60ρης από τη δεξιά :dizzy:

ΥΓ: Εγώ δε βγαίνω Ε.Ο. με το χρέπι μου γιατί θα γελάσουν και οι... λακούβες :lol: Αργότερα με καλύτερο όχημα θα δούμε

:wave2:

vangelis 64
19/08/2007, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Μια ερώτηση μόνο: Αν πηγαίνεις με 200 και είναι άδειος ο δρόμος θα πηγαίνεις δεξιά; Κι αν είναι άλλος πιο μπροστά στη δεξιά με 60 τι γίνεται; Είναι σίγουρο ότι θα προλάβεις να τον αποφύγεις αν δεν υπάρχει καλή ορατότητα; Άλλωστε με 200 είσαι παράνομος ανεξαρτήτως λωρίδας... πιο λογικό μου φαίνεται να πηγαίνεις στη μεσαία ας πούμε, ώστε να περάσει ο 300ρης από την αριστερή και ο 60ρης από τη δεξιά :dizzy:

ΥΓ: Εγώ δε βγαίνω Ε.Ο. με το χρέπι μου γιατί θα γελάσουν και οι... λακούβες :lol: Αργότερα με καλύτερο όχημα θα δούμε

:wave2: Έλα τώρα,μην πηγαίνουμε στα άκρα.Υποτίθεται ότι τρέχουμε με βασικό όπλο τη σύνεση.
Και το συνετό είναι να πηγαίνεις με τόσα,όσα σού επιτρέπουν να σταματήσεις εγκαίρως(δεν υπολογίζω εδώ το όριο τών 120).
Ε, 200 και δεξιά παραπάει!:lol: :lol: :wave2:

Respect
19/08/2007, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πάντα τούς ξεφεύγω.Είτε από δεξιά είτε από αριστερά.Τσιν τσον.:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ktm640lc4
21/08/2007, 22:44
Eχω την εντυπωση οτι ολο το κολπο ειναι να κοιτας τον καθρεφτη ανα 10 δευτερα περιπου.

Συχνα εννοω. Τα 10 τα εβαλα ετσι.

Εθνικη αριστερα με 200 παω και εγω (οπα ρε γρηγορε). Οταν ομως ειδα απο πισω μια μερα μια M3 να ερχεται με 700 εκανα δεξια χωρις να ενοχλησω καθολου γιατι τον ειδα (παλι καλα)...... :rolleyes:




Μια φορα θυμαμαι εναν τυπο με αμαξι να παει με 120 αριστερα εθνικη. Εγω απο πισω ερχομαι με 150 ο δρομος αδειος. Εγω και αυτος. 4 λωριδες ο δρομος.

Πλησιαζω χωρις κορνες και λοιπα. Αναβω φλας αριστερο να δειξω οτι θελω να περασω. Τιποτα ο τυπος. Με τα πολλα (κορνες, φωτα, μουνζτες) κανει δεξια και την ωρα που περναω μου δειχνει ενα σημα με το δαχτυλο στα αριστερα που εγραφε οριο 120. Σου λεει τοσο ειναι τοσο παω κοψε τον λαιμο σου.

Τι να πεις. Αμα δεν καταλαβαινει ο αλλος. Εμενα αυτο μου την σπαει. Πας πιο αργα; Κανε δεξια. Τελλλος