PDA

View Full Version : Κλέβονται οι βαλίτσες πάνω από την μηχανή ?



kiriakost
16/08/2007, 23:51
Ερώτημα ?

Πόσο ασφαλείς νοιώθετε , όταν κλειδώνετε το ακριβό σας κράνος μέσα στο βαλιτσάκι της μηχανής .

Σας έτυχε ποτέ η στραβή , να σας κλέψουν την βαλίτσα ή να την διαρρήξουν ? Και τη μάρκα - μοντέλο βαλίτσα ήταν ?

vangelis 64
17/08/2007, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ερώτημα ?

Δεν μού έχει τύχει αλλά θέλει κι ερώτημα;Όλα κλέβονται,δυστυχώς.

kiriakost
17/08/2007, 00:14
Ναι δεν λέω , απλά , θέλω να ακούσω γνώμες και εμπειρίες .

Για παράδειγμα , είναι άλλο να γίνει επέμβαση σε βαλίτσα ενώ έχει συναγερμό η μηχανή , και άλλη περίπτωση να μην έχει καθόλου συναγερμό .

Ομως , εγώ παίρνω την δεύτερη περίπτωση ,ως την χειρότερη , και επαναλαμβάνω , προς όλους , τα αρχικά ερωτήματα που έβαλα παραπάνω .

HateNord
17/08/2007, 01:18
Ουτε εμένα μου έχει συμβεί ποτέ.Δεν νομίζω να έχει γίνει κάτι τέτοιο...

fantacid
17/08/2007, 01:24
de xriazete na su fane ti mixani!

k ejatmisis klevune k valitsakia klevune k rodes klevune k oti xriazonte klevune!

Respect
17/08/2007, 05:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από HateNord
Ουτε εμένα μου έχει συμβεί ποτέ.Δεν νομίζω να έχει γίνει κάτι τέτοιο... Έχει γίνει!
Δε θυμάμαι ποιός το είχε αναφέρει αλλά έχει γίνει!

DARK749
17/08/2007, 08:34
ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΣΕ VSTROM ΦΙΛΟΥ. ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΑΙ Η ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ ΕΚΑΝΕ ΦΤΕΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ - ΓΑΝΤΙΑ - ΚΤΛΠ

ΤΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΗΤΑΝΕ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ - ΑΘΟΡΥΒΑ - ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΣΗΜΑΔΙ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΗΣ.

Η ΜΑΡΚΑ ΤΗΣ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑΣ KAPPA.

Cpt. Haddock
17/08/2007, 08:36
Κλέβονται για ΠΛΑΚΑ!

Η "κλειδαρια" που έχει πάνω στη βάση είναι του π*ους και τη σπάνε εύκολα. Άλλωστε δεν τους ενδιαφέρει τόσο η βαλίτσα όσο το περιεχόμενο

:sick:

Trickster
17/08/2007, 09:13
Χαλαρά κλέβονται.. παθών και μαθών.. check this (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33570&highlight=%F0%FC%F3%EF+%E3%FD%F6%F4%EF%F2) out :a9: :a9:

zephyr1
17/08/2007, 09:22
Εγω παντως κλειδωσα το μηχανακι ,εβαλα το λουκετο ,κλειδωσα την εξωπορτα και εφυγα 2 μερες.

Οταν γυρισα εψαχνα να βρω τα κλειδια της μηχανης και δεν τα εβρισκα με τιποτα....................................ηταν πανω στο μηχανακι.:bigcry:

Ταξιδευτής
17/08/2007, 09:27
Δεν ξερω κατα ποσον θα μπορουσε να βοηθησει κατα της κλοπης, αλλα ανακαλυψα καποια ειδικα δικτακια ασφαλειας που σχεδιαστηκαν αρχικα για Backpackers που θα ηθελαν να αφησουν καπου το σακο πλατης με ασφαλεια.

Ειναι φτιαγμενα απο αρκετα χοντρο συρματοσχοινο και μπορουν να καλυψουν μια ολοκληρη βαλιτσα/σακο, ενω στην ακρη τους κλειδωνουν με λουκετο και εχουν μια θηλεια που μπορεις να δεσεις σε καποιο σταθερο αντικειμενο (πχ κολωνα).

Ενα τετοιο δικτυ ισως να μην εμποδιζε οποιον ηθελε να παρει την βαλιτσα, αλλα ειναι ενα επιπλεον μετρο ασφαλειας.

http://www.pacsafe.com/www/index.php?_room=3&_action=detail&id=11

Εγω παντως τα εχω αυτα τα δικτακια για τα σαμαρια στη μηχανη και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.
:wave2:

kiriakost
17/08/2007, 11:41
Trickster πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σου ,για το θέμα κλειδαριά στις Kappa και συμβατότητες κλειδιών .

Είναι ένας τομέας που έχω όρεξη να τον ψάξω. :)

fantacid
17/08/2007, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Trickster πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σου ,για το θέμα κλειδαριά στις Kappa και συμβατότητες κλειδιών .

Είναι ένας τομέας που έχω όρεξη να τον ψάξω. :)


οτι απορεια εχεις στειλε πμ στο λακη τον κλειδακη (http://home.howstuffworks.com/lock-picking.htm)


:smokin:

bartlal
17/08/2007, 12:58
και γιατι να αποθηκευεις το κρανος σου μεσα στο βαλιτσακι οταν η θερμοκρασια (ζεστη/κρυο) μακροπροθεσμα στο αλλοιωνει? :winka:

:wave2:

kiriakost
17/08/2007, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid




Για να σε κουφάνω , παρά ότι δεν επιθυμώ τον άμεσο διάλογο μαζί σου , το έχω δηλώσει .

Θα αναφέρω λοιπών , οτι ο πατέρας μου ήταν Ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων , έχοντας και άδεια κλειθροποιού από την Ασφάλεια .
Έχοντας μηχανήματα κατασκευής κλειδιών , ενώ εγώ, έχω μετέχει ως βοηθός σε πολλές περιπτώσεις ανοίγματος κυρίως αυτοκινήτων .


Η ουσία στα μέσα ασφάλισης ( κλειδαριές ) , είναι ΜΟΝΟ για να καθυστερούν τον κλέφτη !!
Αυτο το γνωρίζουν και οι πέτρες !!

Και για να κάνω και πάλι , λίγο τον έξυπνο .... θα δώσω ένα τιπ !!

Για τα βαλιτσάκια , εάν βάλουμε πάνω στα παξιμάδια που εξέχουν κάτω από την βάση , τρεις στρώσεις θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι , η βάση δεν βγαίνει !!!
Δεν μπορεί να μπει γερμανικό κλειδί !! ;) ( το οποίο είναι και το μόνο λεπτό εργαλείο )


Εγω έβαλα το θέμα , για να μάθω τις απόψεις των άλλων , προσθέτοντας ίσως , κάτι στις δικές μου .

kiriakost
17/08/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
και γιατι να αποθηκευεις το κρανος σου μεσα στο βαλιτσακι οταν η θερμοκρασια (ζεστη/κρυο) μακροπροθεσμα στο αλλοιωνει? :winka:

:wave2:


bartlal εχει κάποια βάση αυτό που λες , αλλά εδώ μιλάμε για μερική αποθήκευση .


Η άλλη λύση είναι να παίρνεις το βαλιτσάκι μαζί σου , αλλά τα περισσότερα να μην πω όλα , δεν έχουν καλό σχεδιασμό , και θα μαζέψουν αρκετές γρατσουνιές .

Για αυτό το ενδεχόμενο , βρήκα ελαστικά ποδαράκια , τα οποία θα τα βάλω στην 46λιτρη βαλίτσα μου .
Ετσι ώστε να στέκεται στο πάτωμα όρθια .
Αυτο θα το γράψω σε νέο θέμα με εικόνες , όταν τελειώσω με την πατέντα ;)

fantacid
17/08/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
...................


:a53: :a53: :a53: :a53: :a53:









me kufane o tipos!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

kiriakost
17/08/2007, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
me kufane o tipos!!!



:lol:

liakaros
19/08/2007, 12:55
Εγω παντως μια kappa, της οποιας ειχα χασει και το κλειδι και το αντικλειδι,μεσα σε σε μισο λεπτο και πολυ λεω,με ενα μεγαλο κατσαβιδι και λιγη δυναμη την ανοιξα...

Πιστευω οτι οποιος θεωρει τα πραγματα του ασφαλισμενα μεσα σε μια μπαγκαζιερα ειναι λιγο νυχτωμενος..

kiriakost
19/08/2007, 12:59
Γύρισε ο μύλος , ή όλη, η κλειδαριά ?

liakaros
19/08/2007, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Γύρισε ο μύλος , ή όλη, η κλειδαριά ?

Βασικα γυρισε ολο αυτο το στρογυλο που μπαινει το κλειδι μεσα...τωρα πως λεγεται...
you know :beer:

Παντως αν σε βοηθαει,και η μπαγκαζιερα ανοιξε και το κουμπι απασφαλισης της απο την βαση πατιοταν...

ktm640lc4
20/08/2007, 09:02
Δηλαδη αν ειναι βαλιτσες υφασματινες για ss μηχανακι δεν μπορεις να κανεις τιποτα, αν κλεβουν τις πλαστικες.........:confused:

Παντως μια που ειχα παλια, με εναν κλωτσο, που εφαγε πανω σε νευρα, εφυγε απο την βαση της για πλακα.

Η φαση ειναι οτι σημερα ηθελα να παω να αγορασω σαμαρια και βαλιτσες για την μηχανη. Κοιτα να δεις ειρωνια ρε παιδι μου.