PDA

View Full Version : Πλαστικό χρώμα ..



kaps
17/08/2007, 07:58
Κάποιος βλαξ είχε πετάξει κουβάδες με χρώματα πλαστικά στα σκουπίδια. Κάποιο σαίνι της καθαριότητας του Δήμου τα έριξε όπως όπως στο απορριματοφόρο με συνέπεια κάποια να ξεφύγουν στο οδόστρωμα. Το αποτέλεσμα ήταν πως αυτά είχαν χυθείσ ε κλειστή στροφή την οποία διέσχισα εγώ με τη μοτό μου και επειδή ήταν πάνω στη γραμμή που πλάγιασα τα έφαγα στο παντελόνι παπούτσια και φυσικά στη μηχανή . Πλαστικά εξατμίσεις κινητήρας έγιναν σαν τα σκυλάκια Δαλματίας . Από τα ρούχα έβγαλα όσα μπόρεσα με καθαρή βενζίνη ...Από τη μηχανή τα πλαστικά καθαρίσανε με τρίψιμο .Ομως κάποια σημεία όπως κάτω από τα φτερά , στις εξατμίσεις και στο κινητήρα δεν λένε να εξαφανισθούν . Ακούω ιδέες για προιόντα ή τρόπους για να τα εξαφανίσω.

Respect
17/08/2007, 08:16
Aπ'ό,τι γνωρίζω το πλαστικό βγαίνει με ζεστό- (καυτό) νερό! (δε παίρνω και όρκο)

Φαντάσου υποτροπή που έπαθα εγώ όταν είδα τη μπλε λαδομπογιά στους μαρσπιέδες του ιχ..

(και συνεχίζω να τη βλέπω)

kaps
17/08/2007, 08:29
Αμα ήταν λαδομπογιά θα είχα πάθει εγκεφαλικό . Που να έβλεπες τα ρούχα μου πως γίνανε..Λέω μήπως αυτά τα καθαριστικά κινητήρων κάνουν μιας και οι επιφάνειες που θα δεχτούν το υλικό αυτό είναι εξατμίσεις μοτέρ ζάντες η ποδιά που είναι από ανθρακόνημα ...:rolleyes:

Respect
17/08/2007, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Αμα ήταν λαδομπογιά θα είχα πάθει εγκεφαλικό . Που να έβλεπες τα ρούχα μου πως γίνανε..Λέω μήπως αυτά τα καθαριστικά κινητήρων κάνουν μιας και οι επιφάνειες που θα δεχτούν το υλικό αυτό είναι εξατμίσεις μοτέρ ζάντες η ποδιά που είναι από ανθρακόνημα ...:rolleyes: Δοκίμασε σε πλυντήριο με ζεστό νεράκι και αν δε δεις φως πάρε white spirit και με προσοχή τρίψε να δεις τι γίνετε.
Τώρα όταν λες καθαριστικά αν αναφέρεσαι στο DW40 δεν έχω ιδέα για το αν τα βγάζει πέρα σε αυτή τη περίπτωση.

johnny1
17/08/2007, 10:38
Κοίτα, φεύγει σίγουρα με ασετον.
Πρέπει όμως να προσέξεις πολύ, μην πέσει σε βαμμένη επιφάνεια, ή σε φλάντζα του κινητήρα, ή πλαστικά κλπ.
Κάνει μόνο για γυμνό μέταλλο, π.χ ανοξείδωτες εξατμίσεις.
Είναι η τελευταία σου λύση!

Για αρχή, δοκίμασε azax για τζάμια, αυτό που έχει αμμωνία.
Πολλά πλαστικά χρώματα δυαλύονται με αυτό.

kostom
17/08/2007, 11:58
Νεράκι - Μαλακό Σφουγγάρι - Τρίψιμο Προσεκτικό...

Το δοκιμασμένο τρίπτυχο του αδικοβαμμένου μοτοσυκλετιστή...:rotflmao: :rotflmao:

extreme13
17/08/2007, 12:14
me oinopneuma



...yparxei episis kai eidiko katharistiko gia plastika xrwmata.

kostom
17/08/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από extreme13
me oinopneuma



...yparxei episis kai eidiko katharistiko gia plastika xrwmata.

ΠΟΤΕ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ..... Ασετόν ναι, καθαρή βενζίνη ννννναι... αλλά όχι οινόπνευμα

kaps
17/08/2007, 12:29
Θα δοκιμάσω να την ψεκάσω με ΑΖΑΧ .Επειτα θα τρίψω με μαλακό σφουγγάρι και αμέσως θα την ξεπλύνω με πλυστικό . Προς το παρόν το ΧΤΧ είναι κατηγορία ράτσας Δαλματίας ....Ασπρο μαύρο ....Αν δεν τα καταφέρω σήμερα θα το αφήσω μέχρι την επόμενη συνάντηση στο ΧΤFESTIVAL της Μοτοδυναμικής .....:D Δεν θα το κερδίσω το βραβείο ;:uplate: :uplate: :eyepop: :rotflmao:

extreme13
17/08/2007, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
ΠΟΤΕ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ..... Ασετόν ναι, καθαρή βενζίνη ννννναι... αλλά όχι οινόπνευμα

Γιατί όχι οινοπνευμα?

kaps
17/08/2007, 21:46
3 Ωρες .....έφαγα για να καθαρίσει η μηχανή από το πλαστικό χρώμα . Τουλάχιστον ο κάφρος δεν το αραίωνε πιο πολύ για να έβγαινε πιο εύκολα ; Ειδα και έπαθα...Τι ΑΖΑΧ έβαλα τι υγρό για τα πιάτα...τί πετρέλαιο και καυτό νερό . Από τις 5 που ξεκίνησα είχε πάει 7.30 και απλά είχα βγάλει τη ποδιά και είχα σχεδόν καθαρίσει το σκελετό στο σημείο που βλέπει στο μπροστινό τροχό ....Ηρθε και ο κουμπάρος και μου έριξε την φαεινέστερη και απλή στη σύλληψη ιδέα. Αυτή του πλυντηρίου . Οπερ και εγένετο . Καθάρισε γρήγορα ..Βέβαια από τη μεγάλη πίεση παραλίγο να μου χαλάσει τη μηχανή .Ξεκόλλησαν οι τάπες που συγκρατούν το λασπωτηράκι στο ψαλίδι . Ε μετά την πήγα σπίτι και την έκανα ένα καλό μπανάκι την ψέκασα με το αγαπημένο της γυαλιστικό και τώρα κοιμάται στο γκαράζ... :smilea:

Nikoskazer2000
17/08/2007, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
3 Ωρες .....έφαγα για να καθαρίσει η μηχανή από το πλαστικό χρώμα . Τουλάχιστον ο κάφρος δεν το αραίωνε πιο πολύ για να έβγαινε πιο εύκολα ; Ειδα και έπαθα...Τι ΑΖΑΧ έβαλα τι υγρό για τα πιάτα...τί πετρέλαιο και καυτό νερό . Από τις 5 που ξεκίνησα είχε πάει 7.30 και απλά είχα βγάλει τη ποδιά και είχα σχεδόν καθαρίσει το σκελετό στο σημείο που βλέπει στο μπροστινό τροχό ....Ηρθε και ο κουμπάρος και μου έριξε την φαεινέστερη και απλή στη σύλληψη ιδέα. Αυτή του πλυντηρίου . Οπερ και εγένετο . Καθάρισε γρήγορα ..Βέβαια από τη μεγάλη πίεση παραλίγο να μου χαλάσει τη μηχανή .Ξεκόλλησαν οι τάπες που συγκρατούν το λασπωτηράκι στο ψαλίδι . Ε μετά την πήγα σπίτι και την έκανα ένα καλό μπανάκι την ψέκασα με το αγαπημένο της γυαλιστικό και τώρα κοιμάται στο γκαράζ... :smilea:

Τέλος καλό, ολα καλά.

:smilea: