PDA

View Full Version : 19 ΑΥΓ. - 3 ΣΕΠ ΑΘΗΝΑ - ΕΩΣ ΡΩΜΗ ΑΠΟ ΒΑΛΚΑΝΙΑ



thanosvl
17/08/2007, 15:39
19 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - 3 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ "ΑΘΗΝΑ- ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΣΚΟΠΙΑ - ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ - ΖΑΓΚΡΕΜΠ- ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ - ΣΙΕΝΝΑ - ΡΩΜΗ - ΑΝΓΚΟΝΑ - ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ" Θα βρίσκεται κανείς εκείνη την περίοδο σε κάποιες από τις Χώρες που θα περάσω;
Ξεκινάμε με την κοπέλα μου με ένα fazer 1.000 του 06, βαλίτσες κτλ.

Έχετε καμιά συμβουλή της τελευταίας στιγμής; το πρώτο μεγάλο μου ταξίδι εκτός Ελλάδος.
υπολογίζω ότι θα κάνω 3500 χλμ. περίπου. Γενικά θα μένουμε σε φίλους εκτός από Βελιγράδι που δεν ξέρω κανέναν. Το περιμένω πως και πως. :)

Cpt. Haddock
17/08/2007, 16:02
Δυστυχώς δε θα συμπέσουμε

Καλό ταξίδι να έχετε :beer: :beer: :beer: :beer:

Μια συμβουλή που μπορώ να σου δώσω ειναι οι συχνές στάσεις ακόμα κι αν δε νιώθετε κουρασμένοι.

Κάθε 2 ώρες ενα 15λεπτο ειναι απαραίτητο. Η κούραση συσσωρεύεται και μπορεί να σε προδώσει εκεί που δεν το περιμένεις, ειδικά προς τις τελευταίες μέρες του ταξιδιού.

Επίσης ΠΡΟΣΟΧΗ στα όρια ταχύτητας ειδικα εντός κατοικημένων περιοχών - δεν αστειέυονται - το χειμώνα πλήρωσα στην αυστρία πρόστιμο γιατί πήγαινα βράδυ με 72χλμ ενώ είχε όριο 50.

ΠΡΟΣΟΧΗ μόλις κατεβείτε Πάτρα, θα έχετε γλυκαθεί με τους καταπληκτικούς δρόμους του εξωτερικου αλλα μην παρασυρθείτε με τη δικιά μας εθνική οδό...

Αν σας πιάσει βροχή, φορέστε αδιάωροχα και συνεχίστε. Μπορεί να είναι μια τοπικί μπόρα και 5 χλμ πιο κάτω να είναι στεγνα, μπορεί και να βρέχει για κανενα 5ωρο και να καταλήξετε να οδηγείτε στις 2 το πρωί για να φτάσετε στον προορισμό σας.

Λιγο προσοχή στα ενδεχόμενα μπλόκα στη Fyrom και στο Κόσοβο. Αν δείτε οτι υπάρχουν ζόρια, πείτε με "πλαγιο" τρόπο τι ποσό θα χρειαστεί για να φύγετε

Καλύτερα να τα σκάσετε παρά να νυχτώσετε στην άκρη ενός δρόμου στο πουθενά.


(ξανα) Καλό ταξίδι να έχετε :beer: :beer: :beer: :beer:

και καλή επιστροφή

Cpt. Haddock
17/08/2007, 16:06
Πράσινη κάρτα και γενικα ταξιδιωτικά έγγραφα να υποθέσω έχετε βγάλει, ναι;

:beer:

Ταξιδευτής
17/08/2007, 16:15
Πρωτο ταξιδι ε; Ωραιος! :winka:

1. Καταρχας, μπες στο www.viamichelin.com και βαλε την διαδρομη σου στο προγραμμα. Θα σου δωσει με μεγαλη ακριβεια προτεινομενη διαδρομη, κοστη, και χρονο ταξιδιου. Νομιζω οτι ειναι χρησιμο να εχεις αυτα τα στοιχεια μαζι σου. :)

2. Επισης, περνα μια βολτα απο το Horizons Unlimited (http://www.horizonsunlimited.com/) -ΤΟ site για οσους ταξιδευουν ανα τον κοσμο. Εχει τοννους υλικου εκει μεσα! Πραγματικα αξιζει να του αφιερωσεις χρονο.

3. Γνωμη μου οτι καλο θα ειναι να εχεις καποια απαραιτητα πραγματακια για το ταξιδι:

- Ενα μπουκαλι λαδι
- Κιτ επισκευης ελαστικων
- Σπρευ για την αλυσιδα
- Ενα μικρο φαρμακειο
- Ενα πολυεργαλειο/σουγια
- Μερικα εργαλεια που κρινεις απαραιτητα
- Tie wraps

4. Επισης μια καλη συμβουλη ειναι να ξεκινησεις χαλαρα, μιας και η αποσταση θα ειναι αρκετη, και να βρεις ενα ρυθμο που να σε βολευει και να μην σε κουραζει. Τακτικες στασεις για ξεμουδιασμα, νερακια (θα εχει ζεστη), καμια σοκολατα τυπου Mars μαζι για την λιγουρα, αλλα και τα αδιαβροχα πανω πανω για παν ενδεχομενο. ;)

5. Τα βαλκανια ειναι καλα (απο οσο εχω μαθει) απο πλευρας ασφαλειας, αλλα θελει προσοχη μιας και πολλοι δρομοι ειναι στενοι και με λακουβες. Επισης το νου σου για τους τοπικους καγκουρες -σε αυτες τις χωρες γενικα οδηγανε πολυ χαλια (χειροτερα και απο εμας). Για περισσοτερα για τα βαλκανια στειλε ενα ΠΜ στον Panvas. ;)

6. Οταν μπεις Ιταλια θελει προσοχη -ετσι με πληροφορησαν τουλαχιστον- γιατι κλεβουν αβερτα. ΠΟΤΕ μην αφησεις την μηχανη & μπαγκαζια αφυλακτα, και γενικα εχε το νου σου. Επισης προσοχη στη Ρωμη γιατι οδηγανε σαν καμικαζι που εχουν παρει ACID.

7. Πανω απο ολα, ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟ! Καλο δρομο! :wave2:

thanosvl
17/08/2007, 21:32
Στη Ρώμη έχω ξαναπάει με ένα bandit που είχα :) αλλά είχα πάει από Ανγκόνα.
Πράγματι η κατάσταση είναι τραγική.. αλλά χειρότερα από ότι στην Κων/πολη δεν έχω δει πουθενά :).
το φαρμακείο έχω ξεχάσει και τα tie wraps. καλά που μου τα θυμήσατε.
Να πάω σε φαρμακείο να πάρω, θέλω κάτι πολύ μικρό γιατί χώρος δεν παίζει καθόλου.
ευχαριστώ παίδες.

apav
17/08/2007, 23:04
Καλά να περάσετε! :wave2: