PDA

View Full Version : μαλλον προβλημα με αλυσιδα



wild_cat/anima
17/08/2007, 20:04
θα προσπαθήσω να γίνω όσο πιο κατανοητη μπορω αν και γενικα δεν το κατεχω πολύ με τη μηχανολογία.
το απόγευμα που επλένα τη μηχανη, καθάρισα και την αλυσιδα η οποια δεν εχει κανει περισσοτερα από 500 χλμ, το θεμα είναι οτι την άλλαξα σε συνεργειο διαφορετικο από αυτο που την πάω συνηθως.
παρατηρησα ότι σε κάποιο κρίκο τα πυρακια είχαν διαφορετικο χρωμα και οτι στο ίδιο σημειο κρεμοταν ενα λαστιχακι (μαλλον πρόκειται για τα λεγόμενα o ring ).
υποψιαζομαι οτι η αλυσιδα δεν είναι καινουργια , μιας που είναι ήδη σχετικα χαλαρη και από συνεπιβατη που καναμε μια διαδρομη σημερα υπήρχε η δήλωση οτι κατι ακουγεται από το σημειο που βρισκεται το δεξι μαρσπιε.
οποιαδήποτε γνωμη θα φανει χρησιμη
ps ενω γενικότερα φοραω did, αυτη τη φορα ο μηχανικός είπε οτι θα μου βάλειο καποια αλλη σλοβακικη αν δεν κανω λάθος ή κατι τετοιο που λεγεται ef ή κπως ετσι .

runnerma
17/08/2007, 20:08
Αν έχουν μερικά μόνο κρικάκια διαφορετικό χρώμα τότε δεν του έφτανε η καινούργια αλυσίδα και συμπλήρωσε από την παλιά. Αν είναι μόνο 2 πυράκια είναι η ασφάλεια που παίζει να είναι και της παλίας αλυσίδας....




Τώρα η DID έχει ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΣΤΙΑ διαφορά τιμής από τη σλοβάκικη (?) που σου έβαλε....

wild_cat/anima
17/08/2007, 20:12
την πλήρωσα 150 ευρω χωρις να μου αλλαξει μπροστινο γραναζι γιατι μου είπε οτι είναι σχεδον καινουργιο.
την did την πληρωσα με καινουργια αλυσογραναζα περιπου 200 ευρω αν θυμαμαι καλά.
πόσο νορμαλ είναι να παίρνειο κρικους από την παλια αλυσίδα?
δεν όφειλε τουλάχιστον να με ενημερωσει γι αυτό?

FZR1000
17/08/2007, 20:58
Σου τον επιασε κανονικα...

Δε νομιζω να ειναι τοσο καφρος που ενωσε και κομματια απ την παλια κ εβαλε δηλ 2 ασφαλειες ή να σου εβαλε μεταχειρισμενη αλυσιδα...

:eek: :yuck:

HateNord
17/08/2007, 21:12
Δεν του εφτανε η αλυσίδα και πήρε και απο την παλιά.Αυτό είναι σίγουρο.150 ευρά η σλοβάκικη μάλλον τόσα του λείπανε του καραγκιόζη...δεν μας λές ποιός είναι να τον έχουμε υπ'οψιν μας?? για να ξέρουμε που δεν θα πάμε αμα χρειαστεί ???

power hornet
18/08/2007, 01:13
βρε παιδια δεν ισχυει αυτο που λετε οτι δεν εφτανε η αλυσιδα και εβαλε κρικους απο την παλια.
αυτο θα γινοταν μονο αμα εβαζε μεγαλυτερο γραναζι πισω με αποτελεσμα η αλυσιδα να μην φτανει.
εγω πιστευω η ο παπαρας σου εβαλε λαθος αλυσιδα νουμερο δηλαδη η σου εβαλε μεταχειρισμενη.
να πας εκει που την εβαλες και να του πεις να στην αλλαξει.

Aggelos_SV
18/08/2007, 21:28
Σου τον ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ :eyepop:


Εγώ όταν άλλαξα αλυσίδα και έβαλα DID με X-ring χρυσή και γρανάζια JT πλήρωσα 120€


Τα πυράκια είναι όπως είπαν και οι άλλοι η ασφάλεια της αλυσίδας,αλλά εγώ δεν κατάλαβα τι είναι αυτό το λαστιχάκι που κρέμεται όπως λες...