PDA

View Full Version : με "εκλεψαν" μεσω ebay!



GTZ750
18/08/2007, 16:47
καποιος εκανε μια αγορα μεσω ebay απο τον λογαριασμο μου και αγορασε ενα κινητο αξιας 617,90 ευρο!!
μου ερχετε και εμενα αποδειξει μεσω email απο το paypal και μενω!!

τι εγινε λεω????

αμεσως τηλεφωνο την τραπεζα να δω τι παιζει! ευτυχως απο το paypal δεν γινεται κατευθειαν αφαιρεση των χρηματων αλλα χρεωση και μεσα σε 5 εργασημες μερες γινεται η αφαιρεση των χρηματων!!

ακυρωνω πιστωτικη!!!

μετα στελνω email στο paypal απο το site της που ειχε ειδικο χωρο για αυτην περιπτωση!!

μετα σειρα ειχε το ebay οπου ενημερωθηκε και αυτο για το τι ειχε συμβει!!

το αποτελεσμα ηταν μεσα σε μιση ωρα απο τοτε που εστειλα μηνυμα στο paypal να μου εχουν επιστρεψει τα λευτα μου πισω!!

το ebay ενημερωσε των πωλητη να μην μου βαλει αρνητικο feedback και κληδωσε απο μονο του τον λογαριασμο μου στελνωντας μου mail με ακριβεις οδηγίες τι να κανω για να φτιαξω το λογαριασμο μου!!




να πω οτι μαλλον η μαλακια ηταν δικη μου αφου ειχα απενεργοποιημενο το firewall και μαλλων καποιος μπηκε στον υπολογιστη μου και αλλωνησε!!

παντως πρεπει να πω οτι δεν περημενα τετοια κινητοποιηση απο paypal και ebay!!

σε προστατευουν πραγματικα και εχουν λυση αμεσα στο προβλημα σου!!!
αυτο δειχνει το ποσο αξιοπιστα ειναι και τα δυο!!!

φυσικα αλλα ολους τους κωδικουσ με πολυ πιο πολυπλοκους!!!


:wave2: :wave2:

kiriakost
18/08/2007, 17:26
Ποτε ηρθε για τελευταία φορά τεχνικός για τον υπολογιστή σου ?

Απλη περιέργεια .

SAM46
18/08/2007, 17:32
για αυτο μια λυση ειναι η χρεωστικη καρτα.

ειναι σαν καρτοκινητο.οταν την γεμιζεις εχει λεφτα,αλλα και οταν εχει πχ 100? και να στα κλεψουν μεχρι εκει!!!

εγω εβγαλα μια τετοια και ησυχασα!!!

AFTER
18/08/2007, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
για αυτο μια λυση ειναι η χρεωστικη καρτα.

ειναι σαν καρτοκινητο.οταν την γεμιζεις εχει λεφτα,αλλα και οταν εχει πχ 100? και να στα κλεψουν μεχρι εκει!!!

εγω εβγαλα μια τετοια και ησυχασα!!!

Αυτο ειχα κανει και εγω, και θα ξανακανω οταν θελησω να αγορασω :beer:

la_villa
18/08/2007, 21:20
αυτή η χρεωστική τι ακριβώς είναι?

έχουν όλες οι τράπεζες?καμιά πρόταση για συγκεκριμένη?

την διατηρείς και ας μην την χρησιμοποιείς και πόσο κοστίζει?

έτσι μαζεμένα για να μην τα ρωτάω ένα ενα
:lol: :lol:
:wave2:

Lupo
18/08/2007, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
αυτή η χρεωστική τι ακριβώς είναι? η επονομαζόμενη internet visa. Βάζεις μέσα στην visa αυτή, μόνο όσα λεφτά χρειάζεσαι για να κάνεις κάποια αγορά σου μέσω internet, αρα μετά δεν έχει ποσό μέσα για να σου κλέψουν.


Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
έχουν όλες οι τράπεζες? Δεν ξέρω αν έχουν όλες, αλλά σίγουρα έχουν οι περισσότερες

Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
καμιά πρόταση για συγκεκριμένη? Εγώ έχω της τράπεζας κύπρου.


Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
την διατηρείς και ας μην την χρησιμοποιείς και πόσο κοστίζει? Και άδεια να είναι , παραμένει ενεργή και περιμένει όποτε την χρειαστείς να της βάλεις λεφτά. Δεν κοστίζει τίποτα.

Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa

έτσι μαζεμένα για να μην τα ρωτάω ένα ενα Δεν θα σε χρεώσω ακριβά, γιατί τα ρώτησες μαζεμένα!
:lol: :lol: :lol:


:beer: :wave2:

makocer
18/08/2007, 23:00
κατα διαστηματα στελνει το ebay μυνηματα στο μειλ που εχει δηλωσει καποιος με θεματα συνηθως που αφορουν πολιτικες πωλησεων/χρεωσεων,ορων χρησης (αλλαγων) κλπ.
σ αυτα αναφερονται στον χρηστη με το ονομα του! (αυτο που εχει δηλωση κατα την εγγραφη) και ΠΟΤΕ δεν σε παραπεμπτει σε σελιδα ωστε να κανεις LOGIN....
αρκετες φορες ερχονται και ορισμενα μειλ απο ''τριτους'' με επειγον θεμα ασφαλειας συνηθως οπου σε προτρεπουν να κανεις login στο λογαριασμο σου γιατι ''υπαρχει κινδυνος να κλεψουν τα στοιχεια σου'' !!! ;)
φυσικα σε στελνουν σε σελιδα δικια τους οπου αφου περασεις τα στοιχεια σου (και τα κλεψουν) σε στελνουν αυτοματα στην πραγματικη σελιδα σου! κι ετσι δεν καταλαβαινεις τιποτα.....

αυτα - προς αποφυγη

Nikoskazer2000
18/08/2007, 23:13
Προσοχή παιδιά!

Χρεωστική κάρτα οπως προειπώθηκε και σχολαστικός έλενχος ασφάλειας του υπολογιστή.

kakofonixx
20/08/2007, 14:47
Κατα τη γνωμη μου ο πιο ασφαλης τροπος ειναι η χρεωστικη καρτα + να μη φαινεται στο λογαριασμο του paypal.
Δηλαδη την κανεις προσθηκη στο λογαριασμο σου στο paypal πριν αγορασεις και την αφαιρεις αφου αγορασεις! :cool:
Οποτε και καποιος να "χακεψει" το λογαριασμο σου, απλα δε θα βρει καποια πιστωτικη καρτα σε αυτον! :)

fantacid
20/08/2007, 16:36
καλο ειναι να μη κανετε remember τους κωδικους σας για αυτοματο log-in κυριως σε ιστοτοπους που σχετιζονται με τα χρηματα σας!

αυτο σημαινει οτι υπαρχει "καπου" στον υπολογιστη σας (αυτο το καπου ειναι τελιως συγκεκριμενο για καποιον που το ψαχνει!!!)

ποτε μη δινετε κωδικους κ προσωπικά σας στοιχεια σε μειλ που σας κανουν redirect σε καποια σελιδα, κυριως οταν δεν υπαρχει το λουκετο στη κατω μπαρα του browser σας!

σε περιπτωση που λαβετε τετοιο μειλ προσπαθηστε να επικοινωνησετε μεσω του επισημου site που κανατε registration Κ οχι μεσω καποιας αυτοματοποιημενης φορμας!


στους "επισημους" κωδικους σας καλο ειναι να χρησιμοποιείτε οσο το δυνατο περισσοτερους χαρακτηρες με συνδιασμο γραμματων, αριθμων, κ spesial characters (δλδ με πατημενο shift [ !@#$%^&*() ]

ημερομηνια γεννησης
τηλεφωνο
το ονομα του παιδιου σας ή της γκομενα σας
το γραμματα+νουμερα τυπου [qwerty12]

αντενδείκνονται!


ενα καλο στυλ ειναι να γραψεις μια λεξη με νουμερα
π.χ.

m0t0.9r

f@nt@c1d





:wave2:

MikeG
20/08/2007, 16:42
Να προσθέσω σε αυτά που είπε ο Alex ότι είτε έχετε αποθηκευμένα τα passwords για auto login στο pc σας είτε όχι, αυτά υπάρχουν στο pc σας & είναι και πολύ έυκολο να βρεθούν. Γι'αυτό πάντα σβήνουμε τα cookies & όταν θέλουμε να προχωρήσουμε σε αγορές & γενικότερα ανταλλαγή προσωπικών μας στοιχείων μέσω web έχουμε πάντα firewall ανοιχτό & τσεκάρουμε αν τα site που δίνουμε τις πληροφορίες είναι secure. & κάνουμε & μια προσευχή γιατί ότι είναι τώρα ασφαλής στα επόμενα 5 λεπτά υπάρχουν 100 δυνατοί τρόποι να παραβιαστεί! (για πληροφορική μιλάμε έτσι :D :D)

:wave2: :wave2: